Minister Scholten stelt bouw voor van drie gevangenissen Kamer aanvaardt staatshulp aan Limburgs mijnbedrijf Christelijke metaalbedrij fsbond wil andere loonpolitiek C PRi NSF stelde drie miljoen ter beschikking voor accommodatie Voor verzamelaars Wijzigingen in penitentiair beleid m IN HAARLEM Probleem voor elektrische centrales Proef met borstels langs zebrapad in Alkmaar Tennisdrukte voor Nederlandse top Zomers kerk 's winters sporthal Haarlem en KFC ruilen Fred Jaski en Bruin Steur Judokwai wil los van de federatie Zandvoortmeeuwen raakt drie spelers aan Haarlem kwijt Fortuna tegen Italiaanse club DONDERDAG 9 JULI 1964 11 m voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) ■Ck f Aangeboden: een zeer bijzonder sigaren bandje. Afkomstig van een zeer bijzondere sigaar: een Jasneva Enorm. Zeldzaam: 27 cent. Kent u de andere nieuwe Jasneva sigaren? Proef de kloeke Parfait (22 cent), de senoritas Vedette (14 cent) of de kleine Vivat (6 cent). Allemaal billijk. Allemaal: licht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD Elinkwijker Geutjes inzet van transfermoeilijkheden Oostduitse clubs krijgen visa voor West-Europa Loting Europa-Cup Minister Scholten (Justitie) wil met voorrang twee nieuwe strafgestichten voor mannen bouwen in Gouda en Veen- huizen alsmede een vrouwengevangenis in Arnhem. Daarbij denkt hij aan kleine gebouwencomplexen, samengesteld uit afzonderlijke paviljoens voor 24 gedeti neerden. Op zijn programma staat ver der de vervanging van vijf huizen van bewaring (Zwolie, Arnhem, Dordrecht, Amsterdam en Maastricht), terwijl in zeven gevangenissen de accommodatie zal worden verbeterd (Veenhuizen, Leeuwarden, Arnhem, Haarlem, Den Haag, Breda en Hoorn). Utrecht moet een nieuwe centrale psychiatrische ob servatiekliniek krijgen. In de nota wordt voorts aangekondigd dat het aantal open gevangenissen (thans drie) zal worden uitgebreid. Hun capaci teit wordt afgestemd op gemiddeld 25 man per inrichting. Voor de groep jeugdige mannelijke gedetineerden, thans onderge bracht in de gevangenis Schutterswei te Alkmaar, zal aan de gevangenis te Vught een gesloten paviljoen worden toegevoegd. Over 'n terrein voor een nieuw trainings kamp voor kortgestrafte jeugdigen wor den onderhandelingen gevoerd. In de nota van minister Scholten wordt Advertentie veel aandacht besteed aan de vele veran deringen, die onder invloed van de mo derne inzichten in het penitentiair beleid in het algemeen moeten worden doorge voerd. Een zeer genuanceerd patroon voor de benadering van de gederailleerde mede mens, een verfijnde differentiatie in de behandeling van de vele onderscheiden categorieën van gedetineerden bepalen zo wel de problematiek als de doeleinden van dit beleid. Aandachtige lezing van de nota vestigt de indruk, dat Justitie een grootscheepse vernieuwingsactie onder handen heeft, die het Nederlandse gevangenisbestel moet op werken tot de standaard, die men in de tweede helft van de twintigste eeuw mag eisen. Minister Scholten geeft daarbij ronduit toe niet de illusie te koesteren dat het hem gegeven zal zijn alle gewenste ver beteringen op korte termijn tot stand te brengen, maar wel heeft hij het vaste voor nemen het programma van vernieuwing zo spoedig als maar mogelijk is ten uit voer te leggen. In zijn nota, die als een actuele mo ment-opname het materiaal wil verschaf fen voor een parlementaire discussie, ^geeft de minister negen grondslagen voor het beleid aan, waarvan enige als volgt kun nen worden samengevat: 1. Uitgangspunt is het bestaande straf recht. Strafbedreiging, strafopleiding en strafvoltrekking zijn essentieel voor de be scherming van de rechtsorde, de doelein den ervan gaan uit boven de behartiging van de strikt individuele belangen van de veroordeelde. 2. Alle te nemen maatregelen behoren te worden getoetst aan deze twee strikte eisen: het karakter van de straf moet ge handhaafd blijven en de penitentie behoort te strekken tot voorbereiding van de terug keer der gedetineerden in het maatschap pelijk leven. 3. De gedetineerde behoort niet verder in zijn persoonlijke vrijheid te worden be knot dan met het oog op het doel van zijn detentie nodig of onvermijdelijk is Nadere regeling van zijn rechtspositie ver dient ernstige overweging. Dringend ge wenst is een verbeterde organisatie van de gevangenisarbeid en een oplossing van het probleem van de beloning. Voorts wordt gedacht aan het bezien van een aantal wettelijke voorschriften, in het bij zonder op het gebied van de sociale ver zekering, op grond waarvan thans zekere voordelen geheel of ten delen aan de ge detineerde en daardoor ook aan zijn ge zin worden onthouden. Als een zeer belangrijk punt bij de toe komstige ontwikkeling van het regime in de gevangenissen ziet de minister het ver delen van de gedetineerden in zogenaam de „leefeenheden": groepen van 20 tot 25 man die gezamenlijk in een afdeling ver blijven, waar zij ieder een eigen woonver trek hebben. Voor delinkwenten tussen de 18 en 23 jaar, wier strafbaar gedrag voornamelijk voort komt uit een gebrek aan maatschappelijke discipline, wil de minister overeenkomstig een voorstel van de penitentiaire Benelux- commissie een speciaal trainingskamp in richten, waar zij gedurende hun straftijd worden onderworpen aan een stevig re gime dat de maximale geestelijke en li chamelijke inspanning zal vergen. Overleg over de aankoop van een geschikt terrein voor de aanleg van dit kamp bevindt zich in een vergevorderd stadium. De minister kondigt in zijn nota over het gevangeniswezen een ver betering van de accommodatie in de Haarlemse strafgevangenis aan. De bewindsman schrijft de Tweede Ka mer dat in de gevangenis gemeen schappelijke was- en toiletgelegen heden zullen worden gebouwd. De gevangenis is een van de laatste ge stichten, waar deze voorzieningen nog moeten worden getroffen. Voorts zal door verbetering van de bestaande werkruimten een betere accommo datie voor de gestichtsarbeid worden verkregen. Minister Scholten meldt voorts dat de beide huizen van be waring in Amsterdam vervangen zul len worden door een nieuw centraal huis van bewaring. Besprekingen zijn hierover gaande met het stadsbestuur. (Van onze parlementaire redactie) Door de overschakeling van kolen op olie en gas zullen de provinciale elek triciteitscentrales in Nederland over enige tijd te maken krijgen met het pro bleem van de uiteenlopende produktie- kosten. De centrales, die overgaan op olie en aardgas, zullen goedkoper produ ceren dan die centrales die om de één of andere reden blijven vasthouden aan kolen als energiebron. Minister Andriessen (Economische Za ken) noemde gisteren in de Tweede Ka mer dit verschil in produktiekosten een levensgroot probleem. Als een mogelijke oplossing zag hij het „poolen" van winsten en verliezen van de verschillende centra les. Handhaving van de verschillen in de produktiekosten achtte de bewindsman on redelijk. Prof. Andriessen zei te hopen dat een dergelijke „pool" van winst en ver lies vrijwillig tot stand kan worden ge bracht. De Kamer heeft gisteren zonder hoof delijke stemming zijn goedkeuring gege ven aan een aantal maatregelen ter ver mindering van de sociale lasten van het Limburgse mijnbedrijf. Ingevolge deze maatregelen, voorgesteld door minister Andriessen, zal het rijk per jaar een be drag van f 25,5 miljoen storten in de zieken- en pensioenkassen van de fondsen voor de Limburgse mijnwerkers en mijn- De christelijke bedrijfsbond voor de me taalnijverheid en elektrotechnische indu strie (C.M.B.) meent dat thans het tijdstip is aangebroken om het systeem van loon vorming zodanig te wijzigen, dat aan het bedrijfsleven een grotere vrijheid wordt gelaten. De C.M.B. vindt een verandering in het systeem van loonvorming niet voldoende, ook de loonpolitiek zelve moet veranderen. De bond pleit voor een „georiënteerde loonpolitiek", als aanvulling op de vrijere loonpolitiek. In het kader van deze georiënteerde loonpolitiek zou het regel moeten zijn dat de ondernemingen en de bedrijfstakken de Sociaal Economische Raad, respectievelijk de Stichting van de Arbeid of de Vakraad, op de hoogte houden van de ontwikkelingen in hun bedrijf en van de overeenkomsten die met de vakorganisaties worden aange gaan, zodat ook de landelijke organen van het bedrijfsleven op de hoogte zijn van datgene wat zich in de onderneming en be drijfstak afspeelt. Op landelijk niveau zouden in principe slechts basis-afspraken kunnen worden ge maakt, waarbij elke onderneming de vrij heid heeft meer te betalen zonder dat daarvoor goedkeuring van toetsende instan ties is vereist of aan andere voorwaarden moet worden voldaan. Het loonniveau per onderneming zou dan worden bepaald in de onderhandelingen tussen de leiding van de ondernemingen en de vakbonden. De C.M.B. brengt deze gedachten naar voren in zijn orgaan „Het metaalbedrijf". In hetzelfde artikel breekt men een lans voor het afschaffen van het tariefsysteem. Alkmaar zal als eerste gemeente een proef nemen met een nieuwe vinding, die de veiligheid van de zebrapaden voor voet gangers moet verhogen. Deze vinding, die door een borstelfabriek in Alkmaar wordt toegepast, bestaat uit een borstelstrook langs de zebrapaden. De borstels, die van trottoirband tot trot toirband zullen lopen, zijn bevestigd in be tonnen blikken, die hiervoor in het wegdek ter weerszijden van de zebrapaden worden Ingebracht. Zij komen ongeveer vijf cen timeter boven het wegdek uit en daar zij zijn vervaardigd van nylon haar kaatsen zij 's nachts het licht van de lampen der voertuigen terug. De komende weken zal Nederland bij een aantal internationale tennis-evenemen- ten vertegenwoordigd zijn. Onder leiding van de heer A. Lij sen nemen Anja Le- poutre, Jan Hajer en Tom Okker deel aan het toernooi om de Centropa-cup, dat van 17 t.m. 19 juli in de Italiaanse plaats Pescara wordt gehouden. Bij de wedstrijd Nederland-Frankrijk op 18 en 19 juli op de banen van Hogerhei- de in Hilversum wordt Nederland verte genwoordigd door de volgende dames: mevr. Ridderhof, Trudy Groenman, Elly Krocke, Betty Stoeve en Els Spruyt. Non- playing captain is mevr. Blaisse. Voor de coupe Galea (een landentoer- nooi voor jeugdspelers) dat van 22 t.m. 26 juli in Wiesbaden wordt gehouden, be staat de Nederlandse ploeg uit Niek Fleu ry en Tom Okker. Een derde speler zal nog worden aangewezen. Het team staat onder leiding van de heer I. Rinkel. Op 1 en 2 augustus vindt tenslotte in Olten de dames landenwedstrijd Zwitser land-Nederland plaats. Het Nederlandse team bestaan dan uit mevr. Ridderhof, Trudy Groenman, Anja Lepoutre, Betty Stoeve en Elly Krocke. De Nederlandse ploeg wordt geleid door mevr. Blaisse. Olympische Spelen. De Olympische vlam. die op de 18e Olympische Zomerspelen in Tokio van 1024 oktober zal branden, zal op 21 augustus in aanwezigheid van Ko ning Constantijn van Griekenland in de ruïnes van de Zeus-tempel worden ontsto ken, In dit systeem ligt de opvatting besloten dat de mens een geldprikkel nodig heeft om tot redelijke prestaties te komen. Tarief als geldprikkel is niet meer aan vaardbaar, zo meent de C.M.B. Er is alle reden het directe verband tussen loon en prestatie los te laten en het werken in tarief af te schaffen, aldus de christelijke metaalbedrijfsbond. beambten. Het financiële voordeel, dat het mijnbedrijf door deze overheidsbijdrage zal incasseren, zal worden gebruikt voor maatregelen ter bevordering van de pro- duktie. Minister Andriessen deelde mee dat het Nederlandse kolenverbruik van 19 miljoen ton in 1963 zal teruglopen tot 15,1 miljoen ton in 1968 en 12,3 miljoen ton in 1975. De ze teruggang wordt vooral veroorzaakt door het toenemend gebruik van aardgas. Tegen 1975 zal Nederland dientengevolge van een kolenimporteur een kolenexpor- teur zijn geworden. In dat jaar zal ons land vermoedelijk 0,3 miljoen ton kolen exporteren. De binnenlandse kolenproduk- tie zal een lichte teruggang ondervinden van 11,5 miljoen ton in 1963 naar 11,1 mil joen in 1968 en 10,1 miljoen in 1975. De gemeenteraad van Schoorl heeft in principe het voorstel goedgekeurd om de te bouwen r.-k. toeristenkerk in de maan den oktober tot en met mei open te stellen voor de plaatselijke sportverenigingen. Als alle plannen doorgang vinden zullen sport beoefenaren van alle gezindten in de wintermaanden in het kerkgebouw (600 vierkante meter vloeroppervlakte) zaal sporten kunnen beoefenen. Ook de bis schop van Haarlem, mgr. Doodewaard heeft aan dit plan zijn goedkeuring ge hecht. Aan de Nederlandse Sportfederatie is gevraagd een bijdrage uit de toto-inkom sten te verstrekken ter financiering van dit project. De bouwkosten voor de kerk, die in het centrum van de gemeente Schoorl zal verrijzen, bedragen 225.000. Indien de kerk tevens als sporthal gebruikt zal worden, vergt dit een extra bedrag van 110.000. Aan de kerk zal dan een vleugel worden gebouwd, waar kleed- en douche lokalen en dergelijke worden onderge bracht. Over de financiering van dit plan zijn nog besprekingen, voornamelijk met de Nederlandse Sportfederatie, gaande. Ook G.S. moeten nog goedkeuring verlenen. Rijksgoedkeuring voor de bouw van de toeristenkerk is inmiddels verleend. Fred Jaski zal volgend seizoen voor KFC uitkomen. Deze transfer kan alleen van avond nog verijdeld worden, indien de Haarlem-voorhoedespeler niet akkoord zou gaan met de voorwaarden, die KFC hem- biedt. Van de Zaanse club komt de mid denvoor Bruin Steur naar Haarlem. De overgang van Jaski naar KFC en die van Steur naar Haarlem betekent geen ruil met gesloten beurzen. Voor beide spelers is een afzonderlijk transferbedrag vastge steld. De clubs hebben reeds overeenstem ming bereikt over de transfers van de 23- jarige voorhoedespeler Jaski en van de 28- jarige Steur, die in KFC slechts één sei zoen heeft gespeeld, na daarvoor voor Vo- lendam te hebben gevoetbald. Telstar heeft interesse in Van de Berg en Doesselaar van RCH. Over deze spelers worden vandaag informatieve onderhan delingen gevoerd tussen de besturen van beide clubs. Wanneer het tot een overeen stemming tussen de besturen zal komen, betekent het hoogstwaarschijnlijk een ruil. Tegen welke spelers Van de Berg en Does selaar echter geruild zullen worden is niet bekend Alex Wilson, de vroegere oefen- meester van Blackpool, heeft een „voetbal-trainingskanon" vervaar digd, waarmee alle soorten gewenste schoten kunnen worden afgevuurd. Het apparaat doet denken aan het tenniskanon. Advertentie Judokwai Nederland gaat zich op 12 juli afvragen wat voor het nut het heeft om lid te blijven van de FNJJB. De federatie is opgebouwd uit vier autonome organisa ties, maar slechts de NJJB en de NAJA zijn autonoom, aldus de Judokwai. Door de subsidieregeling krijgt de FNJJB 50.000 gulden, terwijl voorts de NJJB en de NAJA momenteel 25.000 en 23.000 krij gen voor het ontplooien van persoonlijke activiteiten. De Judokwai krijgt geen cent extra. Wanneer deze bond wil organiseren en geld nodig heeft, kan om steun worden gevraagd bij de FNJJB. In dat geval is evenwel van een autonome organisatie geen sprake meer. Dat wordt dus niet ge daan. Daarom heeft men voorgesteld de subsidies in de vorm van een groot bedrag aan de FNJJB te doen toekomen, hetgeen vervolgens naar verhouding over de vier bonden verdeeld zou kunnen worden. Dit voorstel is afgewezen. Een andere klacht betreft het lidmaatschap van de Neder landse Sportfederatie, hetgeen belangrijke voordelen kan opleveren. De NJJB en de NAJA zijn lid, maar de Judokwai mag niet lid worden van de federatie, omdat anders het aanzien van de judobond in gevaar zou komen (te veel judobanden). Verder is de positie van bondscoach Koning een doorn in het oog. Go Ahead en Sc Enschede zijn nog steeds niet tot een oplossing gekomen voor wel ke van de twee clubs Chris Geutjes, de 23-.jarige voorhoede-speler van Elinkwijk, gaat spelen. Vertegenwoordigers van bei de eredivisieclubs zijn woensdag nog eens om de tafel gaan zitten, maar hun over leg heeft niet tot een oplossing geleid. Elinkwijk wil Geutjes overdoen aan Go Ahead, maar Geutjes zelf wil naar En schede. Hij heeft zelfs gedreigd als ama teur te gaan voetballen, als het hem niet mocht gelukken. De twee verenigingen hebben nu de arbitrage-commissie van de K.N.V.B. in de arm genomen, die uit spraak zal moeten doen. De Oostduitse voetbalclubs, die uitko men in de wedstrijden om de Europese bekerwedstrijden, zullen toestemming krijgen om naar Westeuropese landen te reizen. De twee teams, Chemie Leipzig, die uitkomt in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen en Auf- bau Maagdenburg (Europese beker voor bekerwinnaars) zullen de noodzakelijke reisdocumenten ontvangen van het Allied Travel Office in Berlijn. De Oostduitse clubs zullen geen propa ganda mogen maken. De spelers en offi cials vertegenwoordigen alleen de stad waar zij vandaan komen en niet hun land. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft voor 1964 gelden uit de sporttoto beschikbaar gesteld. Het totaal der uitkeringen voor de zes objecten be draagt 2.952.500,-. Deze toewijzing van uitkeringen is be stemd voor ten eerste het initiatief-comité sportpaleis Van Brienenoord te Rotterdam, dat een bijdrage van in totaal 1.500.000,- ontvangt voor de bouw van een sportpa leis-complex. De bijdrage is gesplitst in een uitkering a fonds perdu van 500.000,- en een uit kering in de vorm van een rente-dragende geldlening van 1.000.000,-. Het bestuur van de stichting „Het Dorp" ontvangt als bijdrage in de kosten verbon den aan de bouw en of aanleg van sport accommodaties in de nieuwbouw van „het dorp" een bedrag a fonds perdu van 250.000,- Het gemeentebestuur van Utrecht krijgt een bijdrage a fonds perdu van f 880.000,- voor de extra kosten verbonden aan de bouw van een nieuw zwembad Den Hom mel voor de Europese zwem- en water- polokampioenschappen in 1966. Het bestuur van de stichting noord-Nederlandse kunst ijsbaan te Beesterzwaag ontvangt een bij drage a fonds perdu van f 300.000,- ten be hoeve van de aanleg van een 400 meter kunstijsbaan te Heerenveen. Voor het bestuur van de Nederlandse Jiu-jitsu en Judo Bond is er een geldlening voor de aankoop van een pand ten behoeve van een bondsbureau te Utrecht. Mede als gevolg van de toeneming der werkzaam heden door het verzorgen van het secre tariaat van de FNJJB was de vorige ruim te onvoldoende. De NSF verstrekt een bij drage van een geldlening van 15.000,- in de totale kosten van f 85.000,-. Het bestuur van de Nederlandse Volley bal Bond ontvangt een geldlening van 7.500,- voor de noodzakelijke reparaties aan het bondsgebouw in Voorburg. Zandvoortmeeuwen is de laatste jaren enkele knappe voetballers aan het betaalde voetbal kwijt geraakt en ook nu heeft de tweedeklasser uit de badplaats weer verlie zen geleden. Schutter Nijkamp, reserve keeper Molenaar en de jeugdige back Sluy- ter hebben zich namelijk als amateur aangemeld bij de tweede divisieclub „Haarlem". Zij hopen uiteraard metter tijd een contract aangeboden te krijgen. Doelman Kees Vlug kon een contract krijgen bij Blauw Wit, maar heeft dit na rijp beraad afgewimpeld en blijft als amateur het dpel van Zandvoortmeeuwen verdedigen. Als nieuwe leden hebben zich Peters (Ripperda) en Klabouw (DIO) aan gemeld. Bruynzeel, die vorig seiozen een jeugdcontract kreeg bij RCH, heeft zich opnieuw als lid van de Zandvoortse club gemeld. De oefencampagne van Zandvoortmeeu wen wordt zaterdagavond 18 juli reeds in gezet met een thuiswedstrijd tegen het eer ste van KFC. Het Duitse Hamborn '07 komt dinsdagavond 28 juli in de badplaats op bezoek voor het spelen van een vriend schappelijke voetbalwedstrijd en zondag 16 augustus komt O VVO met het eerste en tweede elftal naar Zandvoort. Zondag 30 augustus trekt Zandvoortmeeuwen naar Leiden om LFC te bekampen en zondag 6 september verwacht men weer bezoek van het eerste en tweede elftal van TOG. De junioren van Zandvoortmeeuwen spe len zondag 26 juli tegen een jeugdelftal van de Vera für Bewegungsspiele 1891 uit Koblenz-Lützel. De loting voor de Europa-cup I en II had het volgende resultaat: Europese beker voor nationale kampioenen: DWS (Neder land)Fehnerbance (Turkije), Glasgow Rangers (Schotland)Rode Ster Belgrado (Joegoslavië), Ski-og Lyn Oslo (Noor wegen)Reipas Lahti (Finland), Liver pool (Engeland)Reijkjavik (IJsland), St. Etienne (Frankrijk)Chaux de Fonds (Zwitserland), Rapid Wenen (Oostenrijk)— Shamrock Rovers (Ierland), Chemie Leip zig (Oost-Duitsland)Vasas Gyoer (Hon garije), Slima Wanderers (Malta)Dyna mo Boekarest (Roemenië), Partizana Tira na (Albanië)FC Köln (W.Dld), Lokomoti- va Sofia (Bulgarije)Malmö FC (Zwe den), Benfica (Portugal)Aris Bonneweg (Luxemburg), Anderlecht (België)Bolog na (Italië), Odense (Denemarken)Real Madrid (Spanje), Glentoran Belfast (N.- Ierland)Panathinaikos (Griekenland), Dukla (Praag) (Tsjechoslowakije)Gornik Zabrze (Polen). Europese beker voor nationale beker winnaars: Griekse bekerwinnaarDynamo Zagreb (Joegoslavië), Skeid Oslo (Noorwe gen)Haka Valkeakoski (Finland). Aufbau Maagdenburg (O.Did)Galatasarf Istan- boel (Turkije), Esbjerg (Denemarken)— Cardiff City (Wales), La Valetta (Malta)— Saragossa (Spanje), Bulgaarse bekerwin naarCeltic Cork (Ierland), Admira Wien (Oostenrijk)Legia Warschau (Polen), Roemeense bekerwinnaarDerry City (N.- Ierland), FC Porto (Portugal)Olympique Lyon (Frankrijk), Union Sportive (Luxem burg)München 1860 (W.-Dld), Spartak Sokolov (Tsjechoslowakije)bekerwinnaar van Cyprus, West Ham United (Engeland) La Gantoise (België), Italiaanse beker winnaarFortuna '54 (Nederland), Honved (Hongarije)Lausanne Sports (Zwitser land). Voor de eerste ronde zijn vrij bekerhou der Sporting Lissabon en Dundee. Voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen is beker houder Internazionale (Milaan) vrijgesteld. De wedstrijden voor de eerste ronde van beide toernooien moeten voor 15 oktober a.s. worden gespeeld.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11