Concert door de juryleden een hommage aan Müllers orgel EXPOSITIES TE HAARLEM Hans Werner Henze leidde het Residentie-orkest Een museum van musea in de Biennale te Venetië 1) NTS-studio in het hart van Den Haag Rein Dool „In 't Goede Uur", Breuser in „De Ark" 13 kltQ DONDERDAG 9 JULI 196k DE HAARLEMSE ORGELMAAND Jos de Klerk Componistengenootschap Bob Buys 't héle huis metéén fris en schoon De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Dolf Welling TV-nabeschouwingen Van lersel-^Paneel" L Damshuizer ONS FAMEUZE Bavo-orgel heeft woensdagavond zijn waarde en zijn waardig heid weer eens getoond onder de toets van de drie juryleden van het dinsdagavond gehouden improvisatieoonoours, dat de wisselprijs nu weer binnen onze landsgrenzen gebracht heeft. Het stond voorop, dat die drie prijsrechters (een Fransman, een Oostenrijker en een Nederlander) in hun pro grammakeuze ieder van hun eigen geaardheid zouden blijk geven; en hoewel wij nu zo zoetjes aan met de rijke mo gelijkheden van Müllers meesterwerk vertrouwd zijn, blijft het toch steeds een verrassing te horen hoe gedwee het zich plooit naar de meest verscheiden smaken en inzichten. HANS HASELBöCK begon de bespeling met de Ciacana in van Pachelbel in een milde tint, die aan Zuidduitse orgels deed denken. En in de cumulerende variaties liet de organist het k.leurpalet groeien tot de veelkleurige overdaad, die zo met deze muziek verwant is. Met bijzondere belang stelling luisterden wij daarna naar een „Suite brève" van J. Fr. Doppelbauer, de Oostenrijker die een paar jaar geleden prijswinnaar was in een compositiewed strijd van het Haarlems Orgelcomité. Het nieuwe werk leek mij minder „geavan ceerd" dan het toen bekroonde, maar mis schien juist daarom zeer dankbaar en vooral effectrijk, om de rijke tintenspeling die Haselböck er aan spendeerde. Vervol gens improviseerde deze op een koraal thema, dat hem door Piet Post verstrekt was. De aard van het gegeven hield de improvisator blijkbaar gebonden aan een vrij normale harmonisatie; maar na een drietal variaties rukte hij zich los uit deze sfeer, om aan 't slot weer gewoon te doen. Dit stijlverschil maakte het wel wat on evenwichtig. Het werd bovendien ook wat gerekt. Overigens zeer knap en gezond mu zikaal in menig detail. PIET POST, de organist uit Leeuwar den, kwam stoer ten ijs met het machtige contrapuntische vlechtwerk van drie num mers uit „Die Kunst der Fuge" van Bach. Hier geen wisselende lichtspelingen als van door zon bestraalde kleurramen, maar een lijnenspel dat aan zichzelf genoeg heeft en alleen, zoals in de laatst gespeelde, door dynamische stuwing wil gediend zijn. Alle respect voor de beheerste realisatie van dit gecompliceerde abstracte kunst werk. Doch met zijn improvisatie op een thema van André Marchal liet hij ons een ander uiterste van zijn kunnen beluisteren. Het gegeven zal er wel aanleiding toe ge geven hebben, maar nu kwam hij met een soort „Pastorale" in het impressionistisch vaarwater terecht met faux-bourdon-effect vogelgekweel en wat er in een Arcadisch geval zoal te pas kan komen. En het klonk zo Debussyaans als het vorige Bachiaans geklonken had. Het was in de opzet al duidelijk, dat daar geen fuga aan zou groeien, maar een poëtiserend landelijk tafereeltje zou blijven. Maar de verrassing kwam weer van het smaakvol gedoseerde klankmateriaal van Müllers meesterwerk. TEN SLOTTE zat dan André Marchal de blinde organist van de St. Eustache te Parijs, aan de klavieren, en hij slaagde erin een registratie op te roepen voor de vertolking van vier klassieke Franse stuk ken, die hij nagenoeg liet klinken alsof ze op een onverbasterde „Cliquot" gespeeld werden. Overigens variatie genoeg in de composities van Lebêgue, Marchand, Cou- perin „Le granol" en Nicolas de Grigny. Ter improvisatie kreeg Marchal een thema van Haselböck. Hij liet het materiaal groeien van uit een „de profundis"-stem- ming, met korte fragmenten opbouwend, vooral de kopnoten gebruikend om het be toog op te stuwen; daarna met een vrij gevonden melodie in de cornet rust bren gend, die het weder opduiken van de the matische kern reliëf kan geven; vervolgens het grondmateriaal in climax opstuwend, tot op het culminatiepunt het thema zich compleet ontlaadt in een dreunend pedaal- register. Op dit magistrale moment zou het dan uit kunnen zijn, want het muzi kaal betoog is compleet. Maar tenslotte moet de glorie van de orgelklank nog uit gebazuind worden, als een hulde aan het instrument en zijn maker. Na afloop werd spontaan geapplaudi- seerd, uiteraard voor Marchal, maar onbe wust ook, naar ik het zo voel, voor Müllers meesterwerk. Men heeft deze avond meesterlijk, ge degen, poëtisch en briljant orgelspel ge hoord. Per 1 september wil het gemeentebestuur van Den Haag een gedeelte van het voor malige provinciehuis aan de Korte Voor hout voor f 42.000 per jaar verhuren aan de Nederlandse Televisie Stichting. De NTS zocht al lang naar een pand in de residentiestad om er een studio te kunnen inrichten met kantoorruimte voor een snelle berichtgeving uit het regeringscen trum. Het gebouw Korte Voorhout 1 is ont ruimd nu een deel van het nieuwe pro vinciehuis is gereed gekomen. B. en W. van Den Haag delen de gemeenteraad mee, dat verscheidene gegadigden zich aanmeldden om het pand te huren. De voorkeur van het college ging uit naar de NTS en de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken. De gemeenteraad wordt voorgesteld de NTS een deel van het souterrain, de eerste en de tweede verdieping en een gedeelte van de zolder te verhuren voor tien jaren. De begane grond en de overige gedeelten van het souterrain en de zolder wil Phi lips huren voor 33.000 per jaar, ook voor een termijn van tien jaren. Het bureau van Philips moet het pand Lange Vijverberg 11 verlaten, dat in ge bruik wordt genomen door de Bank van Nederlandse Gemeenten. B. en W. van Den Haag zeggen, dat het als een nationaal belang moet worden ge zien, dat regeringsvertegenwoordigers zich via de televisie zonder tijdsverlies thans moeten zij zich naar Bussum begeven tot het Nederlandse volk kunnen richten. In de jaarvergadering van het Genoot schap van Nederlandsche Componisten is Wouter Paap afgetreden als bestuurslid. In zijn plaats is gekozen de heer Robert Heppener. De andere bestuursleden zijn Jan Mul (voorzitter), Lex van Delden (secretaris), Marius Flothuis en Jaap Ge raedts. DE MARSWEDSTRIJD TE VIJFHUIZEN Door een onduidelijkheid in het pro grammaboekje van de marswedstrijd, die op zaterdag 4 juli te Vijfhuizen werd ge houden, is bij de opgave van de prijswin naars in het verslag over deze wedstrijd niet vermeld de durmband Haarlemse Harmoniekapel. Deze drumband behaalde met 180 punten een eerste prijs met lof van de jury. P. Z. Voetgangerslichten met drukknop. Rijks waterstaat heeft het besluit genomen om de bejaarden van het buiten Amersfoort gelegen rusthuis „De Lichtenberg" vol ledige bescherming te bieden bij het oversteken. Inplaats van een zebra met knipperbollen wordt een volledige ver keerslichteninstallatie aangebracht met drukknopsysteem. Dit geschiedt op ver zoek van de Nederlandse Vereniging Be i icherming Voetgangers. „IN 't GOEDE UUR" wordt deze maand werk vertoond van de Leidenaar Rein Dool, die enige jaren geleden ook hier exposeerde. Ik was toen nogal ge lukkig met zijn tentoonstelling en waar deer de huidige evenzeer. Dools oudere werk deed me in veel dingen aan Rem- brandts tekenkunst denken. Thans is in enkele werken nog wel enigszins sprake van eenzelfde wijze van benadering van het onderwerp, waarbij dan de aanpak een forsere blijkt. En verder varieert Dools vormgeven met zijn onderwerpen, de sfeer daarvan en een bij voorbaat bewust gekozen instelling, waarbij zijn verbeeldingskracht sterker wordt in geschakeld. Morgen, vrijdag 10 juli, speelt de sinds 1956 bestaande A.M.V.J.- musicalgroep in het Openluchtthea ter te Bloemendaal de musical „The Boy Friend" van Sandy Wilson. Het thema is eenvoudig. Leerlingen van een meisjeskostschool aan de Franse Rivièra, bereiden zich voor op het Carnavalbal. Het gebeuren is ge plaatst in de „Roaring Twenties". Dit thema bevat mogelijkheden-te-over voor een kostelijke aaneenschakeling van dwaze toestanden. In Londen werd deze musical zes jaar vertoond. Het is behalve dus een parodie op de jaren twintig, één enorme muzikale grap, die de oudere toeschouwers terugvoert naar hun lang vervlogen jongelingsjaren en de jongeren er aan doet herinneren dat de wereld niet altijd vervuld is geweest van de twist en de spijkerbroek. De bewer king is van Pieter Goemans, de dansen zijn ingestudeerd door Jack Bow. Bep Ogterop heeft de muzikale supervisie. Het orkestje staat onder leiding van Joop Posthuma. Regis seur is Dick van den Ende. HET HOLLAND-FESTIVALCONCERT, dat woensdagavond door het Resi dentie-orkest in de Kurzaal te Scheveningen werd gegeven, stond onder leiding van de thans in Rome gevestigde Duitse componist Hans Werner Henze. Als componist behoort Henze, die in 1926 in Westfalen geboren werd, tot de modern georiënteerde toonkunstenaars. Op dit concert moest hij zich als dirigent echter voor de pauze concentreren op de Symfonie in g, bijgenaamd „La poule", van Joseph Haydn en op het. Concert voor violoncel en orkest in a, op. 129 van Robert Schumann, waarvan de solopartij vertolkt zou worden door de Russische violoncellist Mstislav Rostropovitsj. HET KAN ZIJN, dat Henze wel een juist innerlijk muzikaal contact met deze werken heeft. Dit contact is in zijn direc tie bij de uitvoering van deze muziek niet tot uitdrukking kunnen komen. Henze kwam slechts tot een vorm van takteren, dat het musiceren van het Residentie-or kest stroef en stug deed zijn, de muziek niet tot een kunstzinnige mededeling kon doen worden en de instrumentatie als noodzakelijke kleur- en expressie gevende factor nagenoeg neutraliseerde. In een dergelijke uitvoeringsrelatie stond Henze met het violoncel-concert. Het werd ten gehore gebracht in een onnodige, zonderlinge bewerking van Sjostakovitsj, die het wezen van Schumanns muziek aan- Werner Henze getast heeft, hetgeen door de onvaste lei ding nog werd geaccentueerd. Mstislav Rostropovitsj, die Sjostakovitsj om een be werking verzocht, schijnt met het resul taat bijzonder in zijn schik te zijn. Hij speelde de solo-partij met fraaie, gevoeli ge toon en technisch meesterschap en werd daarbij niet steeds onberispelijk door Werner Henze begeleid. Langdurige toe juichingen noopten Rostropovitsj tot het ge ven van een toegift: de Sarabande in D voor solo-violoncel van Johann Sebastian Bach, waarmede het eerste gedeelte van het concert op hoog niveau beëindigd kon worden. NA DE PAUZE kregen de toehoorders de vierde Symfonie van Hans Werner Hen ze te horen. Het werk heeft een merk waardige ontstaansgeschiedenis. De mu ziek van de symfonie was oorspronkelijk bestemd voor een opera van Henze. Zij bleek ten slotte voor deze opera niet meer nodig, maar haar voortbestaan kon wor den verzekerd in deze symfonie, met dien verstande, dat de aanvankelijk aan zang stemmen toevertrouwde fragmenten voor instrumenten herschreven werden. Volgens de programmabeschrijving heeft de mu ziek een concrete betekenis. Deze beteke nis zal door de componist zelve wel het best beseft worden. Wie van de toehoor ders zal in de amorfe aaneenschakeling van narcotiserende klanken ontdekt heb ben, dat „het begin van het werk voert als door een poort in het bos", dat de „sonate" de zomer voorstelt, dat de aria de herfst uitbeeldt, het scherzo „het ijzige geknars van de winter" en de finale „ten slotte" de stormachtige terugkeer van de lente? Men zal moeten toegeven, dat Henze met bijzonder raffinement allerlei frappante to- nencombinaties tot stand heeft weten te brengen, naar welke combinaties als zo danig en naar de aaneenschakeling waar van men met interesse en zelfs met nieuws gierigheid kan gaan luisteren. Ik ben er echter van overtuigd,, dat de bedwelming van de door Henze gevonden klankencon structies al heel spoedig voor de naar hel derheid van melodische zegging en op bouw verlangende toehoorders niet meer effectief zal zijn. Voor wat de „hineinin- terpretierüng" betreft betekent Henzes symfonie zelfs een grote stap terug. P. Zwaanswijk HET MODERNE MUSEUM heeft wel wat aanzien als „tempel der kunst prijsgegeven. Met opzet, want het wil geen ontzag-bij-voorbaat vragen voor werken met een fiduciaire waarde. Het wil open ontmoetingen met het ge- exposeerde in de hand werken. In het Haags Gemeentemuseum kan het momen teel zelfs de ontmoeting zijn met een „combinatiestuk"dat een toiletspiegel omvat en een vies washandje. Maar gaat het om aankopen voor de vaste ver zamelingen, dan is het museum toch wel kieskeuriger. Met „museumkunst bedoelde de Franse schilder Cézanne een beproefde kunst van, naar menselijke schatting, blijvende geestelijke betekenis. De Venetiaanse Biennale geeft nu een bloemlezing van museumkunst van na 1950. In het centrale paviljoen is daartoe een „museum van musea" ondergebracht, met selecte stukken van vermaarde moderne musea. DE ROMEINSE kunsthistoricus Ar- gan schrijft in de catalogus, dat voor de kunsthandel de waarde van een werk gelijk is aan de marktprijs. Voor de mu sea gaat het daarentegen om de intrin sieke waarde. Vandaar dat museum collecties onmisbaar zijn 'voor de es thetische vorming van het publiek. Het moderne museum moet de artistieke ontwikkeling stap voor stap volgen en het nieuwste steeds weer in historisch perspectief stellen. De kunsthandel is echter wel de normale voedingsbodem voor de museumverzamelingen. UIT DE BLOEMLEZING krijgen wij de indruk, dat men ook het aandeel van de kunsthandel in de esthetische vorming van de musea niet moet onderschatten. Men vindt er maar zeer weinig werken bij van kunstenaars die niet door de in ternationale handel worden gepousseerd. Van eigenwijsheid kan men de meeste museumdirecteuren dan ook niet betich ten. Een uitzondering is misschien Pontus Hultén van het Stockholmse (bijna van het Amsterdamse) museum, die al „pop art" koopt en hier op een onaantrekke lijke verzameling boogt. Ook de schone maar autoritaire Romeinse museumdirec trice Palma Bucarelli houdt van de nieuw ste prikkels. Met blijkbaar ruime beurs heeft zij ook museale werken gekocht die er tegenwoordig bij elke museumcommis sie wel door komen, van Miró bijvoor beeld en van Henry Moore. Uiteraard zijn Fautrier en Giacometti vertegenwoordigd, over wie zij voortreffelijke monografieën heeft geschreven. Maar wat een catastro phe in haar grillige, veelluik van Vedova! DEZE SCHILDER, een tengere reus met een warrige baard, werd vier jaar gele den op de Biennale bekroond voor schil derijen waarin hij de ruimten liet explo deren van barokkerken, die hij vroeger in een bijna Bosboom-achtige trant te kende. Op de Dokumenta van thans is nog zo'n blad uit 1936, dat in de catalo gus is afgebeeld. Tegenwoordig wil hij met zijn geschilderde flarden de reële ruimte in. Grillig gevormde vlakken monteert hij soms scharnierend in allerlei hoeken aan en op elkaar. Op een wat bedaarder manier doet bij ons sinds kort Lo-a-njoe (Guillaume) iets dergelijks. In Kassei kreeg Vedova een hele zaal, waar men tussen zijn wild beschilderde, schots en scheef aan elkaar gemonteer de paneelfragmenten door moet lopen. Sommige stukken zijn beweegbaar. Aan het hoge, zwarte plafond hangt nog meer van hetzelfde. Deze inzending trekt wel de aandacht, evenals de schilder zelf, die tij dens de pauze van een voorstelling in het Staatstheater te Kassei door de foyer fla neerde met in de hand een catalogus waar met enorme drukletters zijn naam op stond. TERUG ECHTER naar het museamu- seum in Venetië. Voortreffelijke stukken zijn er uit Hamburg en van het Keulse Wallraf-Richartzmuseum. Een goede, te vens zeer actuele keus toont 'het jonge Weense „Museum van de twintigste eeuw", waar Werner Hofmann de scep IN GROTE PENSEELLIJNEN schetst9 hij Hollandse molens in hun naaste omge ving. Hierbij ging het hem om de stoere vormen van dingen, waarvan wij de zin gelukkig nog steeds mogen erkennen. Zo moet Dool het in ieder geval gevoeld heb ben, want deze te veel geschilderde onder werpen waren voor hem aanleiding tot echt eigentijds werk. In andere tekeningen realiseert hij een guur Hollandse sfeer. In Spanje trok hem het wijde landschap on der van licht trillende luchten. Heel even moet men dan misschien aan tekeningen van Steyn denken, al is Dools persoonlijk heid toch duidelijk genoeg een andere. Ik noemde Steyn bovendien om Dool aan diens bewonderaars nader voor te stellen. Ook op deze expositie constateren wij Dools be langstelling voor de mensen langs de straat. EEN OPVALLEND verschil met de vori ge tentoonstelling bestaat in een reeks ge tekende koppen of mensfiguren, waarvan de kop domineert. Een deel daarvan werd op steen getekend en dat op felle wijze. Bij deze ontmoeten wij echte portretten en nog meer op verbeelding steunende figu ren als bij voorbeeld een zich met de scheerkwast inzepende man, een etende man, zingende figuren, een man met een kip. Met de laatste voorbeelden komt Dool tot een bijna karikaturale expressie. Met de op papier getekende koppen vond Dool een andere wijze tot verheviging en komt hij voor mij enigszins in die dwingende sfeer van een Westerik, zij het dan nog altijd op een menselijker vlak. Dool wil duidelijk zijn bewogenheid sterker naar buiten brengen. Om zich voor bewogenheid open te houden zal hij zich niet vast leg gen op één enkele wijze van uitdrukken, wat in principe niet past bij alle gevoels ervaringen. IN DE ARK zijn tot 20 juli plastieken t® zien van Hans Jürgen Breuser. In een reeks wat demonisch aandoende kleine ab stract te noemen figuren komt een kitsche rig naturalistisch brons je voor, dat uit het interieur van De Ark lijkt te komen. Het zou toegevoegd kunnen zijn om de eigen aardige werking van de andere plastieken te versterken. Voorts maakte deze vreem deling composities uit brokken hout, kurk en ijzer, die aan het strand gevonden zou den kunnen zijn. Veel geloof kan ik er niet in hebben al komt men dergelijke maaksels ook wel tegen in sommige mu sea. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymna stiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lich te grammofoonmuziek. (7.30 Van de voor pagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: informatief pro gramma voor weg- en waterweggebruikers. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgen wijding. VARA: 10.00 Hobo en piano: mo derne muziek. 10.25 Kerkorgelconcert. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Lichte grammofoonmuziek met commen taar. 11.30 Amusementsorkest van de Franse Omroep. 12.20 Regeringsuitzen ding: Voor de landbouw. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal Septet (stereofonische uit zending). AVRO: 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest én zangsolisten. 14.00 Viool en piano: klassieke en moderne muziek (stereofonische uitzending). 14.35 Voor dracht. 14.50 Tot uw orders: gevarieerd programma voor de militairen. VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Serieus geno men: Lectuur, vroeger en nu, lezing. 16.15 Populaire klassieken uit de 19e eeuw (gr.) 16.40 Hoorspel voor de jeugd. 17.00 Mu- ziekkalender. 17.30 Ronduit muzikaal: klas sieke muziek. Daarna: sportuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France 1964. 18.20 Lichte muziek. 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Kiosk: bespreking van zojuist verschenen artikelen uit week bladen. 19.10 Literaire verkenningen in Noord en Zuid. 19.30 Zang. 19.55 Eerste kolom: dagelijkse dingen vrij zinnig beke ken. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmo nisch orkest en solist: populaire klassieke muziek. VARA: 21.00 Metropole-orkest. 21.30 Nabeschouwing Tour de France 1964. 21.35 Signalementen van het andere Ik: documentair klankbeeld. 22.15 Gitaarspel met instrumentale begeleiding (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Elektronisch orgelspel. 23.00 Actuele kroniek. 23.15 Lichte grammo foonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram mofoonmuziek. 8.30 Nederlandse liederen. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Moderne gram mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke grammfoonmuziek. 11.15 In 't zilver, programma voor oudere luiste raars. 12.00 Oud worden jong blijven, muzikale herinneringen. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal kwintet. 12.53 Grammofoon muziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Licht orkest. 13.35 Koorzang (gr.). 13.45 Lichte grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte grammofoonmu ziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Klassieke grammofoonmuziek. 16.15 Duizendschoon, praatje. 16.30 Pianoduo: klassieke en mo derne muziek. 17.00 Voordracht. 17.20 Vo caal ensemble. 17.35 Licht instrumentaal kwintet. 18.00 Holland Festival: Christelijk muziekvereniging. 18.20 Voor de jeugd. Bevolking. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.15 Licht instrumentaal trio. 19.30 Radiokrant. 19.50 Strijkkwartet: klassieke muziek. 20.10 Varen, vissen, veilen, klankbeeld over Har- lingen. 21.00 Kinderkoor: geestelijke liede ren. 21.30 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Klassieke grammofoonmuziek. 22.30 Nws. en herhaling SOS-berichten. 22.40 Wijd als de wereld, internationale oriëntatie in kerk zending en oekumene. 23.00 Viool en piano: klassieke en moderne muziek. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Idem. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 De ronde van de derde man. 12.08 Grammofoonmuziek. 12.15 Amusementsmuziek. (Om 12.25 Weer bericht). 12.50 Beursberichten en program- ma-overzicht. 13.00 Nieuws. (Om 13.15, 14.05 en 15.05 Reportage van de Tour de France). 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 My Fair Lady, musical 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek voor sportlief hebbers. (Tussen 15.45 en 17.00 Reportage van de Tour de France). 16.00 Nieuws 16.03 Beursberichten. 16.09 Muziek voor sportliefhebbers. 17.00 Nieuws. 17.15 Noord zeefestival. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Berichten voor de automo bilisten. 18.45 Uitslagen Tour de France. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Ge varieerde muziek. 20.00 Boekbespreking 20.15 Actualiteiten. 20.45 Grammofoonmu ziek. 21.00 Noordzeefestival. 22.30 Nieuws 22.45 Volksmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Klankbeeld. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG KRO: 15.00-15.45 Kinderen van ons volk, documentair programma. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 De Flintstones, teken film. (dl. 30). NTS: 20.00 Journaal. KRO 20.20 Brandpunt. 20.40 Kijk op kunst. NTS 21.10 De schelmenstreken van Scapin, to neelspel. KRO: 22.45 Epiloog. NTS: 22.55 Journaal. 23.00-23.10 Filmverslag van de Tour de France. VOOR VRIJDAG AVRO: 19.30 W.I.M.: wedstrijd in muzi kale kennis. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. AVRO: 20.20 Televizier. NTS 20.45 Peter Kreuder Show. AVRO: 21.45 Het Richard Boone Theater: De eerste preek. NTS: 22.35 Journaal. 22.40-22.50 Filmverslag van de Tour de France. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). NCRV: 20.20 Herrie om Harrie, TV-spel 21.00 Drie maal negen, TV-film. 21.25 Licht orkest. 21.45-22.15 Gezondheid en geld, TV-film. ter voert. Duitsgrondig avantgardistisch is Krefeld, waar het museum de naam van Kaiser Wilhelm verenigt met aanko pen als drie monochromen van Yves Klein, een doek met een snede van Fontana en een bewegend rommelmachientje van Tin- guely. De actualiteit van sommige kunst uitingen is als een journalistieke: zo ver gankelijk dat een volgende generatie er al leen wat roest van over zal houden. De overigens mooie Parijse collectie is één grote advertentie voor de Parijse School. De andere musea kijken wel ver der dan de landsgrenzen, al hebben zij loyaliteit jegens de succesvollen in eigen land en daardoor vanzelf iets van een eigen gezicht: Engels in het geval van de Tate Gallery, Beiers wat het Münchener museum betreft, terwijl het Guggenheim- museum met trots sterk Amerikaans kan zijn. In dit gezelschap maakt het museum van Zagreb, met voornamelijk werken van kunstenaars uit de eigen stad, geen slecht figuur, niet eens onderdoende voor het in ternationaal georiënteerde van Rio de Ja neiro. Het Amsterdamse Stedelijk Museum wordt volgens de catalogus node gemist. IN ALLE colecties in deze bloemle zing tezamen naar getal het sterkst ver tegenwoordigd zijn de schilder Manessier en de beeldhouwer Giacometti, vervolgens Picasso, Moore en Tapiès. Of men hier al dan niet iets uit wil concluderen, zeker is dat dit deel van de Biennale het meest te genieten geeft. In een door de particuliere verzamelaar in de loop van jaren geschifte en verrijkte collectie, zet volgens Argan de moderne kunst de eerste stap op weg naar het mu seum. Normaal is, dat zij op de duur in openbaar bezit komt. „Abnormaal en im moreel is het tegenovergestelde verschijn sel: dat van de particuliere verzameling die weer in de handel komt." Wij weten niet of hij daarbij gedacht heeft aan de collectie-Thompson, die in 1961 in het Haagse Gemeentemuseum te zien en te koop was. Het was zinvol, dat de redactie van „Achter het Nieuws", de zeer grote on volkomenheden ten spijt, ons de repor tage liet zien, die een paar ondernemen de, aankomende" Amsterdamse filmer* maakten van de weerzinwekkende bijeen komst van Vlaamse, Nederlandse en Duit se oud-SS-ers in het Westduitse stadj® Münster-Eiffel. Wij hadden gaarne aan de gewoont® vastgehouden ook een mild oordeel te vellen over het eerste t.v.-optreden van d® leerlingen van de eindexamenklasse van de Amsterdamse Toneelschool, die onder regie van hun docent Kees van Iersel het spel „Paneel" van Ingmar Bergman voor de camera's opvoerden. Daarbij vooral gebruik makend van tekeningen van Wim Bijmoer, had Van Iersel echter zoveel kunstgrepen toegepast, om dit middel eeuws trage stuk enige vaart te geven en te versterken, dat hij als vindingrijk spel leider meer op de voorgrond trad dan zijn leerlingen. De aanhoudende dubbelbeelden symboliseerden een situatie, die het d® kijker onmogelijk maakte, te ontdekken, of er bij dit groepje nieuwe acteurs opvallend talent aanwezig was. Temeer daar hun een speeltrant opgedrongen was, die sterk aan de rederijkers herinnerde, onthouden wij ons liever van een oordeel over hun verrichtingen. De tot 275 eenheden uitgebreide Wegen wacht verdiende ten volle het eerbetoon, dat regisseur Peter van Halm haar voor haar veelomvattende hulpvaardigheid bracht. De hier en daar al te lyrische tekst van Marinus Schroevers gaf, waar het een film gold, in verhouding tot het beeld teveel informatie. Het camerawerk was echter van dien aard, dat wij ons afvroegen waarom deze medewerkers niet werden genoemd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13