ACHTERGRONDMUZIEK - OP - BESTELLING: EEN NIEUWE SERVICE UIT EINDHOVEN PANDA EN DE PETTENJACHT Het Vale Paard 15 Ons vervolgverhaal Een detectiveroman door Agatha Christie Team van specialisten kient haarfij uit, welk soort „functionele muziek n de restaurateur zijn gasten, en arts zijn patiënten moet „toedienen" Achtergrondmuziek Muziek als medicijn Contactmiddel DONDERDAG 9 JULI 1964 x». MAtrtM töötwvt wwwwwvwwwww geen muziek te brengen met een al te meeslepend ritme, of liedjes welke tekst teveel afleidt. Achtergrondmuziek kan ook bijdragen tot een gevoel van solidariteit, van menselijk contact. Ook dit is een be langrijke functie. Er ligt een wezen lijk verschil tussen het beluisteren van muziek in een concertzaal en het luis teren naar een grammofoonplaat. Een opname kan nog zo volmaakt zijn, men mist toch altijd die extra dimensie van het gemeenschappelijke. Men beleeft de muziek alleen, en niet, zoals in een con certzaal, samen met anderen. Op deze functie wordt de nadruk ge legd bjj de achtergrondmuziekpro gramma's voor supermarkten. Het ver schil tussen het winkeltje op de hoek en een supermarkt is ook ai weer een kwestie van intimiteit. De supermarkt heeft de klant, economisch gezien, veel te bieden, maar het persoonlijke con tact, de gemoedelykheid van de kleine winkel is er niet „bij". Achtergrond muziek kan ten dele in deze leemte voorzien. TOT NU TOE wordt functionele mu ziek het meest gebruikt door super markten, fabrieken, restaurants, en Ik vroeg me af waarom hij zo plotseling stilstond maar toen merk te ik dat pastoor Gorman, die een eindweegs voor hem uitliep, zijn pas vertraagd had. Hij bleef niet helemaal stilstaan. Het leek eerder dat hij er gens zo diep over nadacht, dat hij vrijwel vergat dat hij liep. Toen her vatte hij zijn wandeling. Die andere man ook.en zelfs nogal vlug. Ik dacht voor zover ik er iets bij ge dacht heb, dat het iemand moest zijn die pastoor Gorman goed kende en die hem probeerde in te halen om hem te spreken te krijgen." „Maar in feite is het dus best mo gelijk geweest, dat hij hem alleen achtervolgd heeft?" „Daar ben ik nu zeker van.al heb ik op dat ogenblik aan die mogelijk heid helemaal niet gedacht. En door dat de mist nogal snel kwam opzet ten, heb ik ze toen vrijwel meteen uit het oog verloren." „Kunt u een signalement geven van die onbekende?" Lejeunes stem verried weinig ver trouwen. Hij rekende op de gebruike lijke, nietszeggende algemeenheden. Maar meneer Osborne was van heel andere makelij dan Tony uit het ca feetje. „Ja, dat geloof ik wel," klonk het zelfvoldaan. „Het was een vrij lange kerel. „Lang? Hoe lang wel?" „Nou, zeker 1 meter zeventig, op zijn minst, zou ik denken. Hoewel, hij kan langer hebben geleken dan hij was, doordat hij erg mager was. Hij had afhangende schouders en ook een zeer duidelijk zichtbare adamsappel. Onder zijn gewone slappe deukhoed kwam zijn tamelijk lange grijze haar te voorschijn. Een kromme snavel van 'n neus. Zeer geprononceerd. Natuur lijk heb ik de kleur van zijn ogen niet kunnen zien. Ik heb hem alleen maar „en profil" gezien, zals u zult begrijpen. Het zal een goede vijftiger zijn geweest. Naar zijn manier van lopen te oordelen. Jonge kerels bewe gen zich heel anders voort." Lejeune ging in gedachten na hoe breed de straat op dit punt wel was en verbaasde zich. Hij verbaasde zich eigenlijk bovenmate. Een signalement zoals de apothe ker hem gegeven had, kon meer dan één ding betekenen. Het kon zijn voortgesproten uit een ongewoon le vendige fantasie daarvan had hij heel wat voorbeelden leren kennen, speciaal bij dames. Die construeerden een voorstelling van een moordenaar, zoals hij er, naar hun overtuiging, behoorde uit te zien. Zulke fantasie voorstellingen vertoonden echter ge woonlijk enige beslist vervalste trek ken, zoals rollende ogen, borstelige wenkbrauwen, aapachtige klauwen, een woest uiterlijk. Het signalement dat Osborne gege ven had, maakte echter een volkomen waarachtige en natuurgetrouwe in druk. Als het werkelijk juist was, had je hier met een getuige te maken uit duizenden.iemand die nauwkeurig tot in alle bijzonderheden observeer- de.en die ook niet gemakkelijk van zijn stuk zou zijn te brengen, wan neer hij over zijn verklaringen aan de tand zou worden gevoeld. Andermaal ging Lejeune in gedach ten na hoe breed de straat ter plaat se was. Zijn ogen rustten daarbij na denkend op de apotheker. Hij stelde de vraag: „Denkt u dat u de man zou herkennen, wanneer u hem weer ontmoette?" „O, ja!" klonk het overtuigd uit de mond van de heer Osborne. „Ik ver geet nooit een gezicht, als ik het een maal gezien heb. Dat is een van mijn hobby's, moet u weten. Ik heb altijd beweerd dat als een van die vrouwen moordenaars in mijn apotheek een dosis arsenicum was komen halen, ik dat altijd onder ede op de terechtzit-' ting had kunnen bevestigen! Ik heb altijd de wens gekoesterd dat me dat nog eens in mijn leven zou gebeuren." „Maar tot nu toe is dat nog nooit het geval geweest?" Mistroostig moest de heer Osborne dit toegeven. „Het zal me wel niet meer overkomen ook!" liet hij er verdrietig op volgen. „Ik verkoop binnenkort mijn zaak, nu ik de kans krijg er een goede prijs voor te ma ken. Dan ga ik de rest van mijn le ven in Bournemouth slijten." „Het lijkt me een echte mooie apo theek, die van u." „Werkelijk een van standing" ver klaarde de heer Osborne met gepaste trots. „Hij is hier al bijna een eeuw gevestigd. Mijn vader en grootvader zijn mij daarin voorgegaan. Een goe de, ouderwetse familiezaak. Niet dat ik dat als jongen al ingezien heb. Toen vond ik het een saai en dpf be drijf. Zoals zoveel jongelui was ik wég van 't toneel.Dacht heus dat ik op dat gebied iets zou kunnen pres teren. Mijn vader heeft toen geen en kele poging gedaan mij tot andere ge dachten te brengen..„Kijk zelf maar eens, jongen, wat je ervan terecht brengt," zei hij. „Je zult gauw ge noeg merken dat je geen Sir Henry Irving bent!" Wat heeft de man ge lijk gekregen! Een heel wijze man, die vader van mij. Laat ik een goeie anderhalf jaar verprutst hebben maar toen ben ik teruggekomen in de zaak. Een daarna heb ik er een eer in gesteld. Wij hadden eerste kwali teit spullen. Ouderwets. Maar kwa liteit. Tegenwoordig.daarbij schud de de heer Osborne treurig het hoofd „tegenwoordig heb je er van al les bij. Zelfs toilet- en schoonheids middelen! Je moet nu eenmaal met je tijd meegaan.En wat zit er een winst op dat goedje! Zelf raak ik het met geen vinger aan. Daar heb ik een assistente voor. Nee, het is niet meer wat vroeger een ouderwetse apotheek was.Hoe het zij, ik heb goed verdiend en een aardig duitje kunnen sparen. En nu heb ik mijn eer ste aanbetaling al gestort op een al- leraardigt bungalowtje in Bourne mouth." De heer Osborne liet er onmiddel lijk op volgen: „Je moet je uit za ken terugtrekken wanneer het leven je nog iets te genieten geeft. Dat zeg ik altijd. Ik heb een heleboel liefheb berijen. Vlinders, bijvoorbeeld. En vo gelwacht zo nu en dan. En tuinieren daarover heb ik stapels goede handleidingen. En dan nog reizen. Misschien ga ik wel met zo'n grote zeereis mee.om nog eens wat van de wereld te zien voor het te laat is". Lejeune was opgestaan. „Nu, ik fe liciteer u daarmee," sprak hij. „En voor het geval u voordat u hier uit de buurt weggaat de bewuste man nog eens in de gaten mocht krij gen. „Dan hoort u dat onmiddellijk van mij, meneer Lejeune. Dat spreekt! U kunt op mij rekenen. Het zal me een genoegen zijn. Zoals ik u al zei, ik heb een reuzengoed geheugen voor gezichten. Ik zal goed uitkijken. Op mijn qui-vive zijn, zoals dat heet. O, zeker. Daar kunt u van op aan. Dat zal ik met plezier doen." HOOFDSTUK IV Mark Easterbrook vertelt Ik kwam uit de Old Vic, met mijn vriendin Hermia Redcliffe. We hadden een voorstelling van Macbeth bijge woond. Het regende pijpestelen toen we eruit kwamen. Toen we daarna in een vaartje de straat overstaken, naar de plek waar ik mijn wagen gepar keerd had, maakte Hermia de geheel onjuiste opmerking, dat het altijd en eeuwig regende als je naar de Old Vic ging. Daarmee was ik het niet eens. Ik zei, dat ze, in flagrante tegenstelling tot zonnewijzers, blijkbaar alleen de regenachtige uren telde. „Nou, maar in Glyndebourne," ging Hermia voort, terwijl ik de motor startte, „heb ik toch maar altijd mooi weer gehad. Ik weet niet anders of het was volmaakt de muziek en die prachtige borders in bloei vooral de border met die witte bloe men". Wij praatten nog even door over Glyndebourne en de muziek, toen Her mia de vraag stelde: „We gaan toch, hoop ik, niet in Dover eten, wel?" „Dover? Hoe kom je op 't idee! Ik stelde me juist voor naar „La Fan- taisie" te gaan. Je hebt echt behoefte iets goeds te gaan eten en drinken na al die pracht van somberheid en bloed in Macbeth. Ik krijg altijd een reuzehonger van Shakespeare." (Wordt vervolgd) 99 MUZIEK KAN ONS laten juichen en wenen. Muziek heeft de macht de mens te ontroeren, hem tevreden te maken, hem tot daden aan te zetten. De moeder die haar kind in slaap zingt gebruikt muziek voor een goed en weldadig doel. Er zijn tandartsen die zenuwachtige patiënten met muziek kalmeren en er tegenwoordig zelfs pijn mee wegnemen. Bachs Goldbergvariaties gaven een koning zijn slaap terug. Dit zijn alle voorbeelden die duidelijk maken, welk een kracht ten goede muziek kan zijn. Er zijn ook andere voorbeelden, zoals de tumultueuze uitbarstingen, geluidsuitbarstingen die in een achter ons liggende periode door dictators geïnspireerd, dag en nacht ten gehore werden gebracht. In Orwells roman „1984", een grimmige en pessimistische visie op een toekomstige wereld, is het nog wat geraffineerder. Hier is de maatschap verdeeld in twee klassen: zij die leiden en zij die geleid worden. De leiders beschikken natuurlijk over de middelen en methoden die hen tot heersen in staat stellen. Eén daarvan is het stelselmatig gebruik van muziek. Muziek die op de straten en in de huizen uit luidsprekers weerklinkt om de stemmingen van de mensen te „kneden" en hun prestaties op te voeren. Het gebruik van muziek voor andere doeleinden dan het verschaffen van puur luistergenot is een oud en beproefd middel om hartstochten te mobiliseren, legers te laten marcheren, weerstanden weg te nemen, de mensen harder te doen werken of ze, letterlijk of figuurlijk, in slaap te wiegen. FUNCTIONELE dat is toege paste muziek wordt in onze tijd op velerlei manieren gebruikt om de mens te stimuleren, te prikkelen of te ontspannen. Sinds enige tijd wordt functionele muziek door „een grote gloeilampenfabriek in het zui den des lands" op bestelling gele verd. Functioneel wil hier echter niet zeggen, dat deze muziek zou ingrijpen in de gedragingen, ge dachten en activiteiten van de toe hoorder. Het is integendeel muziek van een niet-indringend karakter, die bewust op de achtergrond wordt gehouden. Vandaar ook de bana- ming „achtergrondmuziek". Een typisch voorbeeld van een plaats waar achtergrondmuziek tot haar recht komt is het restaurant. De bezoeker, wiens oor gestreeld wordt door de zoet vloeiende klanken van een strijkje of de uit een luidspreker druppelende accoor- den van een piano, zal zich daar nau welijks van bewust zijn. Daarentegen zal het onmiddellijk tot hem doordrin gen wanneer de muziek ophoudt. ACHTERGRONDMUZIEK in fabrie ken is tegenwoordig een normaal ver schijnsel. Zo normaal zelfs dat vele meisjes niet bij een fabriek in dienst willen treden tenzij ze „muziek bij het werk" krijgen. De firma Philips ver zorgde in Eindhoven dan ook al jaren muziekuitzendingen voor eigen perso neel, toen het idee rees om de aldus opgedane ervaringen ook buiten het be drijf ten nutte te maken. Functionele muziek wordt ook vaak aangeduid als stemmingsmuziek. Het in deze naam besloten liggende begrip geeft een duidelijke indicatie van wat functionele muziek in feite is, maar ook van wat zij niet is. Men is licht geneigd te denken aan stemmingsbeïn vloeding, doch dit is in het algemeen zeker niet het geval. De in fabrieken en restaurants ten gehore gebrachte mu ziek heeft niet tot doel, een bepaalde stemming te kweken. Was dit wel zo, dan had men inderdaad alle reden om er argwanend tegenover te staan. TOCH IS het zo dat muziek, mits met zorg gekozen en in de juiste samen hang toegepast, een machtig middel tot het bespelen van stemmingen en zelfs een narcoticum kan zijn. In de psychiatrie begint men thans de enor me mogelijkheden in te zien van mu ziek als diagnostisch en therapeutisch hulpmiddel. Tal van voorbeelden be vestigen de stelling dat dit hulpmiddel uitstekende resultaten kan opleveren. Zo zullen kinderen met een vertraag de geestelijke ontwikkeling, die niet op woorden reageren, dit wel doen op mu ziek. In dit geval ligt het effect van de muziek louter en alleen in de klank; het vergt geen analyseren, geen inspan ning om te begrijpen. Lichamelijk mis vormden en patiënten met verlam- mingsverschynselen worden door mu ziek fysiek geactiveerd. Ritme wekt ritme. Dit zijn op het ogenblik de randge bieden in het gebruik van muziek; wel licht liggen juist hier de meest interes sante toepassingen. Is men er zich een maal van bewust dat muziek kan kal meren of stimuleren, dan kan men zich verder verdiepen in de vraag wat voor functie achtergrondmuziek vervult on der meer alledaagse omstandigheden. Heeft muziek in een fabriek een sti mulerend effect op het personeel? Er valt nooit met zekerheid te voor spellen wat voor invloed muziek on der bepaalde omstandigheden, zo als in een fabriek met werkende mensen, zal uitoefenen. Niet alleen het effect van muziek in het alge meen laat zich moeilijk vooraf be palen, maar ook, en vooral, de wis selingen in effect van de ene dag op de andere. Een sterk ritmische me lodie in het populaire genre bijvoor beeld zal de eerste keer een uitge sproken reactie teweegbrengen, maar kan de hoorder na enkele her halingen weer geheel anders doen reageren. MEN KAN over het algemeen wel aannemen dat de voorkeur hoofdzake lijk uitgaat naar populaire muziek, en het is niet zo moeilijk een licht mu zikaal menu samen te stellen dat er bij ieder ingaat. Dit soort muziek draagt vermoedelijk bij tot het „oplos sen" van spanningen. Zij schept ook een sfeer van vertrouwdheid. Aan de andere kant moet men ervoor waken dergelijke gelegenheden. Maar het af zetgebied neemt voortdurend in om vang toe en er zijn nog heel wat meer toepassingen te vinden. Psychiatrie en psychotherapie kwamen in dit verband reeds ter sprake. Verdere bestudering van het gebruik Iedere werkbank in deze microfoon- fabriek is uitgerust met een eigen luidsprekertje. De meisjes kunnen zelf de geluidsterkte regelen. voor therapeutische doeleinden kan wel licht een beeld verschaffen van de enor me mogelijkheden die hier nog liggen. In de twee jaar, dat zij nu op bestel- Een muziekbedieningsinrichting in een groot hotel. ling geleverd, wordt, is al duidelijk ge bleken, hoe groot de huidige vraag naar achtergrondmuziek is. En dit, terwijl men nog maar pas begonnen is de di verse bronnen aan te boren. Afgezien van de oudste en meest bekende toepas singen zijn er tal van andere mogelijk, die men nu pas begint te onderkennen. Het is een voordeel, wanneer een on derneming zoals in dit gpval het Eind- hovense bedrijf, over langdurige en uitgebreide ervaring op het gebied van geluids- en muziekproduktie be- schiM, Dagrbij komt dan nog, dat da werkwijze is gebaseerd op jarenlange nauwe samenwerking tussen medici, so ciologen, psychologen en muziekdeskun- digen binnen het bedrijf. MUZIEK is klank. Maar daarmee is niet alles gezegd. Iedere vorm van creativiteit is in wezen een kwestie van ritme en uitdrukkingskracht. Hoe geraf fineerd de klanken ons ook in de oren mogen klinken, muziek is en blijft da meest voor de hand liggende en meest acceptabele vorm van ritmische expres sie. Indien men hiervan uitgaat en te vens zich realiseert dat ritme misschien wel de meest essentiële vorm van con tact is, dan begrijpt men ook veel meer van het wezen van de muziek, de nauwe samenhang ervan met de bewegingen van de menselijke geest en het mense lijk lichaam, en van de mogelijkheden van functionele muziek. Een van de klassieke voorbeelden van functionele muziek, althans van klank en ritme in een georganiseerde samen hang, is wanneer een moeder haar kind tegen zich aandrukt en het in slaap wiegt. Er komt een verbinding tot stand tussen de hartslag van de moeder en die van het kind. Er komt menselijk contact tot stand. Hier ligt het wezen en het uitgangspunt van alle functio nele muziek. In deze textielfabriek zijn overal kleine luidsprekers aangebracht, die de muziek naar de werkers brengen. 212. Generaal O. K. Tuffy bleek een flinke voorraad petten te bezitten en het was dan ook een heel werk om ze allemaal te onderzoeken. Panda werd er zenuwachtig van. „Als de generaal terugkomt, zijn we er lelijk bij," zei hij benauwd. „Help ook eens een handje, Joris, dan schieten we op!" „Nee, nee," weerde Joris af. „Mijn taak is het er op toe te zien, dat bij deze inbraak niet gestolen wordt. Ik bepaal me er dus toe, de verleiding voor u weg te nemen." „Onzin," zei Panda kribbig. „De professor en ik stelen niet!" Maar Joris bleef op zijn standpunt staan. „Zeker is zeker," zei hij, de bankbil jetten wegnemend. „En let nu maar liever op uw werk. Het is landsbelang, dat ge het luister-apparaatje vindt." Deze laatste opmerking van Joris wekte ontsteltenis in een ander vertrek. Daar zat iemand aandachtig te luiste ren naar de gesprekken, die in de kamer van generaal O. K. Tuffy werden gevoerd. Tot nu toe had hij er niet veel uit kunnen'opmaken, maar nu veerde hij verschrikt overeind. „Plofsk!" riep hij. „Ze zoeken de luister- apparatuursk! Ons geheim is verraden! En hij greep opgewonden de telefoon.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15