m HET WEER VS willen met Sovjet-Unie een verdrag Wrakken tussen pieren naar grotere diepte Minister Luns sprak met Oudste inwoner van Haarlem overleden Woningproduktie in Haarlem ook dit jaar teleurstellend premier Kroesjtsjev over multilaterale kernmacht Mr. Stikker op afscheids bezoek bij de koningin ImM In IJmuiden Albert van Dalsumprijs voor Henk van Ulsen Paus Paulus op reis naar Orvieto Straaljager stort op boerderij in België Generaal Hollertt uit Duitsland teruggeroepen Koninklijke familie met vakantie naar Italië onweerstaanbaar lekker! 49e JAARGANG NUMMER 206 DONDERDAG 9 JULI 1964 verschillende foto- en filmcamera's van ƒ16.— tot ƒ600.— Zoon .J.A.Gans en Kennemerlaan 5 (bij de brug) tó'MORRIS' 'èefore you êuy! FALCON REGENJASSEN Aanhoudend koel Aan het strand „Het land van een miljoen olifanten" pagina 4 Het woord is aan Scholten wil nieuwe gevangenissen pagina 11 Eerbetoon aan Chr. Mueller pagina IS SER verdeeld over AOW pagina 17 Tour de France pagina 19 In de krant van heden: DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Maria Hovenier-Smaling werd 104 jaar Vijf doden Advertentie 7 0 (zeventig) Vrijblijvende inlichtingen en demon straties bij BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot tvrij krachtige wes telijke wind. Aanhoudend koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine verbetering met op klaringen en morgen nog een ver spreide bui. Krachtige, later matige wind tussen zuidwest en west. Koel, overdag 1517 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Langs de zuidpunt van Groenland trok van morgen een depressie, die zaterdag het Noordzeegebied kan bereiken. Waardoor het onbestendige strand weer nog voortduurt. Valtour Het moeilijkst in deze wereld is niet, logisch te denken. Veel moeilijker is, te leven met hen die slechts onlogisch kunnen denken. GENèVE (AP). - De Verenigde Sta ten hebben er vandaag bij de Sovjet- Unie op aangedrongen om samen met de Verenigde Staten een formeel ver drag te sluiten om de bewapeningswed loop met kernwapens tot staan te bren gen als voorbereiding voor algehele ontwapening. De wrakken van de „J. P. Coen", de „Tjikini", de „Van Renselaer" en nog en kele onbekende schepen, die sinds de twee de wereldoorlog gezonken liggen in de ha venmond van IJmuiden, zullen niet worden gelicht maar zullen, zoals met het vracht schip Faustus bij de ingang van de Nieuwe Waterweg is gebeurd, door twee grote zui gers op grotere diepte worden gebracht. De wrakken zullen hierdoor zo diep komen te liggen dat zij geen gevaar meer voor de scheepvaart vormen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Sport 11, 19 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 7.5 Economisch nieuws17 Beurs 77 Scheepsberichten 77 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije In rusthuis „Lydios" aan de Ge dempte Oude Gracht in Haarlem is woensdag overleden mevrouw M. Hove nier-Smaling. Zij was .104 jaar en daar mee de oudste inwoner van Haarlem. Mevrouw Hovenier werd geboren op 1 december 1859. Zij heeft het in haar leven niet gemakkelijk gehad. Reeds op elfjarige leeftijd werkte zij lange dagen in de steenfabriek. Gelegenheid om naar school te gaan heeft ze nooit gehad; lezen en schrijven heeft ze zich zelf moeten leren. In de aula van het gebouw van de Asso ciatie van Uitvaartverzorging u.a. aan de Zijlweg in Haarlem wordt maandag 13 juli om 10.30 uur een korte dienst gehouden. De teraardebestelling heeft om 11.30 uur plaats op de Noorderbegraafplaats aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord. Maandagavond wordt in het gebouw van het Leger des Heils aan de Schaghelstraat in Haarlem een gedenkdienst gehouden, die onder leiding staat van majoor Dros. De oudste inwoner van Haarlem is nu de heer W. R. Watzema, die 11 januari 102 jaar werd. De heer Watzema verblijft in het rusthuis „Yvonne" aan het Oranje plein in Haarlem. Advertentie CASSIS Op het strand bij Callantsoog, waar een paar wandelaars zich tegen de wind in worstelden, lag het scheepje van de onfortuinlijke Engelse jonge lieden die gisteren gered werden door de Nederlandse kustmijnen- veger Hoogeveen. B. en W. van Amsterdam hebben op advies van de daartoe door hen ingestelde jury (bestaande uit de heren H. van den Bergh, A. Rutten en W. A. Wagener), be sloten de Albert van Dalsumprijs 1963- 1964, groot 1.000 toe te kennen aan de acteur Henk van Ulsen voor de vertolking van de titelrollen in „De wijze Kater" van Herman Heijermans en „Spinoza" van Di- mitri Frenkel Frank. Deze toneelstukken zfjn door de toneelgroep Studio opgevoerd. Voor de uitvoering van deze wrakoprui ming is gevormd de combinatie wrakop ruiming, waarvan deel uitmaken de Ne derlandse bagger- en aannemingsmaat schappijen Van Hattum en Blankevoort D. Verstoep, de Amsterdamse ballastmaat- schappij Adriaan Volker en Bos en Kalis. Half augustus zal men met het werk op de IJmuidense wrakken beginnen. VATIKAANSTAD (AP) Paus Paulus VI zal op 11 augustus een bezoek brengen aan Orvieto, een middeleeuwse stad op 100 kilometer ten noorden van Rome, om de 700-ste gedenkdag van de instelling van sacramentsdag te vieren. Men verwacht dat het Vatikaan het bezoek van de paus over enige dagen officieel zal bekend ma ken. De woningbouw in Haarlem heeft in de eerste helft van dit jaar opnieuw een dieptepunt bereikt. Volgens de nog niet geheel definitieve cijfers zijn er namelijk in de eerste helft van 1964 slechts 217 wo ningen gereedgekomen. De woningproduk tie in het eerste kwartaal bedroeg zelfs maar 46 woningen. Verleden jaar kwamen in de eerste zes maanden 221 huizen gereed. Enkele jaren tevoren lag dit cijfer tussen 299 en 341. Deze geringe resultaten van de eerste helft van de onderscheiden jaren zijn in het totaal overzicht terug te vinden. Zo kwa men er in 1963 in Haarlem slechts 409 wo ningen klaar. Ook dit jaar mag verwacht worden gezien de resultaten tot dusver dat het eindresultaat de 400 niet aanzienlijk zal overschrijden. Dit ondanks het feit dat de wethouder van Volkshuisvesting, de heer J. A. Schippers, in november van verleden jaar aankondigde dat het aantal in 1964 in Haarlem gereedkomende woningen op 1124 geschat moest worden. Tegenover dit elk jaar minder wordend aantal opgeleverde woningen staat een stijging van het aantal woningzoekenden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Bij het neerstorten van een Belgisch militair straalvliegtuig op een boerderij woensdagmiddag zijn de piloot en drie kinderen van het boerengezin op slag gedood. Het ongeluk gebeurde te Corenne, een kilometer of dertig ten zuidwesten van Namen. Het toestel dat thuishoorde op de nabij gelegen militaire basis van Florenne. keerde met nog een vliegtuig terug van een oefenvlucht. Door tot nu toe onbekende oorzaak dook het plotseling naar beneden, raakte een hoogspanningsleiding, stortte neer en kwam terecht op het dak van de door de familie Bodart bewoonde kleine boeren woning. Er volgde een knal als van een ontplof fing. Het huis begon te branden. Toege snelde buren konden mevrouw Bodart uit het puin bevrijden. Ze werd zwaargewond naar een-ziekenhuis overgebracht en over leed na aankomst. In het huis waren ook haar drie kinde ren, twee jongens van respectievelijk 18 en 3 jaar, en een meisje van 15 jaar. Zij volgden op de TV een uitzending over de ronde van Frankrijk. Hun stoffelijke res ten zijn in het puin gevonden. Op 1 januari 1962 bedroeg dit 4955, aan het begin van dit jaar was het aantal gestegen tot 5902 en alles wijst erop dat er thans 6000 woningzoekenden geregistreerd staan. Steeds meer mensen blijken bovendien Haarlem te verlaten om zich elders te ves tigen. In het eerste kwartaal van dit jaar gingen er namelijk 350 mensen meer uit Haarlem wag dan zich er vestigdten (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse kleuren werden gister avond ten aanschouwe van zesduizend mensen het toneel van het congrespaleis binnen de muren van het Kremlin opge dragen. Het waren drie rood-wit-blauwe wimpels, bevestigd aan drie bloemstukken voor de solodansers in Strawinsky's Vuur vogel. Terwijl de Moskovieten in de rich ting van de orkestbak stormden om de kunstenaars te huldigen keek minister Luns met minister Gromyko en de rest van het gezelschap nogal weggedoken in de VIP-loge met voldoening naar het over handigen van zijn bloemenhulde. Het was weer een klein stukje van het Nederlandse vlagvertoon, dat hier in de Russische hoofdstad maar nauwelijks op valt. Wat is ten slotte een Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken in de hoofd stad van een wereldrijk, die alleen al zes miljoen mensen herbergt? Af en toe snelt een wagen met onze driekleur door de stra ten, maar de Russen zijn buitenlandse de legaties gewend, zij kijken er nauwelijks naar. De Prawda heeft de aanwezigheid van de Nederlandse delegatie in Moskou in een klein berichtje vermeld. Kenners van de toestanden hier verzekerden ons evenwel dat de grootte van de letters toch op wel willende aandacht voor dit bezoek wijst. Toen minister Luns bij zijn vertrek uit het Kremlin de op een veilige afstand ge houden Nederlandse journalisten zag staan, liet hij zijn auto naar de stoeprand rij— laarlem weg dan zich er vestigden. liet hij zijn auto naar de stoeprand rij De aftredende secretaris-generaal van mr. D. U. Stikker is vergezeld van zijn vrouw gisteren met een lijntoestel van de SAS uit Stockholm op Schiphol aange komen. Vandaag zullen de heer en me vrouw Stikker door de koningin worden ontvangen. Blij verrast maakten de scheidende secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, en zijn vrouw een vrijwel identiek gebaar van her kenning, toen zij gisteren op Schiphol bekenden in de menigte afhalers ontdekten. Nu de heer Stikker niet meer aan re geringen is gebonden zal hij in het be drijfsleven terugkeren, zo vertelde hij bij zijn aankomst. Bovendien achtte hij het niet uitgesloten, dat hij zou gaan schrij ven, niet alleen over de Navo, maar ook over zijn ervaringen in Nederland tijdens de bezettingsjaren. Voorts noemde hij en kele onderwerpen als „De stichting van de arbeid", „De problematiek van Indo nesië", waarbij hij nauw betrokken is ge weest, en „De opbouw van Europa". Wat de ontwikkeling van de Navo tij dens de laatste jaren betreft constateer de de scheidende secretaris-generaal een grote vooruitgang. „In militair opzicht is de Navo veel sterker geworden. Politiek gezien zijn er veel meer problemen, maar juist in het erkennen van deze problemen en het onder ogen zien van de moeilijk heden schuilt de grote kracht van de Na vo", aldus mr. Stikker. Voorts was hij van mening, dat er on danks de pogingen tot toenadering tussen Oost en West van een werkelijke ontspan ning geen sprake is. Daarom was hij erg benieuwd naar de ervaringen, die minis ter Luns in Moskou zou opdoen. De commandant van de in Seedorf (Duitsland) gelegerde Nederlandse pant ser-infanteriebrigade, brigade-generaal J. L. Hollertt, is van zijn functie ontheven. De chef van de generale staf heeft hem naar Nederland teruggeroepen en hem voorlopig met verlof gestuurd. Verschil van inzicht in de dienstuitvoe ring zou de oorzaak zijn van de al maan den slepende moeilijkheden. Enkele staf officieren zijn aangewezen om er een on derzoek naar in te stellen. Generaal Hollertt werd pas vorig jaar in deze rang en functie benoemd. Hij be kleedde het commando in Duitsland se dert augustus. Als kolonel had hij tevo ren een bureaufunctie bij de generale staf, waar hij gold als de inlichtingen-expert. den en gaf door het raampje een blik- sem-interview. De Duitse kwestie was ter sprake gekomen en minister Luns had premier Kroesjtsjev een memorandum overhandigd met een uiteenzetting over de multilaterale kernmacht. Nieuwe gezichts punten aan Russische zijde? vroegen wij de minister. „Nieuwe nuances", antwoord de hij. Hij ontkende namens de Navo over de multilaterale kernmacht te hebben ge sproken. (ANP) De Russische ambassade in Den Haag heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken woensdag meegedeeld dat aan de journalist mr. A. C. A. Dake een visum voor de Sovjet-Unie is verleend. Zo als is gemeld, kon mr. Dake dinsdag niet met het vliegtuig van de Aeroflot, waar mee minister Luns naar Moskou is gevlo gen, mee omdat hij nog geen visum had. De heer Dake is echter reeds naar zijn post te Bonn teruggekeerd en heeft het visum niet in ontvangst genomen. Hij zou nu pas in Moskou hebben kunnen arrive ren, nadat minister Luns zou zijn ver trokken. (Tass). Minister Luns en zijn gevolg hebben vandaag het mausoleum van Lenin bezocht. Van Russische zijde waren hierbij aanwezig de onderminister van Buiten landse Zaken van de Sovjet-Unie, Nikolai Firjoebin en de Sovjet Russische ambassa deur in Nederland Ivan Toegarinov. De luchthavenpolitie van Schiphol neemt op dit ogenblik een proef met een kleine zend- en ontvangappara- tuur die bij de patrouillerende agen ten aan de fiets wordt gehangen. De portofoon, zoals het apparaat heet, is voorzien van drie kanalen voor zenden en ontvangst. Het bereik is ongeveer drie kilometer. Op 17 juli vertrekken koningin Juliana en prins Bernhard naar hun vaste vakan tieverblijf in het Italiaanse Porte Ercole. In gezelschap van de prinsessen Beatrix, Margriet en Christine zullen ze daar enige weken doorbrengen. Het is nog niet zeker dat de prinsessen gelijk met hun ouders zullen reizen. Even min is het bekend of de reis per vliegtuig of met de trein zal worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1