Voor de Laotiaanse vluchtelingen komt rijst uit de lucht vallen „Je kunt ze daar beneden toch met laten kreperen" ZUIDOOST-AZIE II Fatale lucifer veroorzaakte grote mijnramp KENT Associatieraad EEG en landen van Afrika begint nogal stroef Verwarde discussies door ontbreken van vooroverleg Schandaal over nazi-verleden van Beierse cultuurminister stofjassen Grote vraag naar diamanten onder Londense boeven Afscheidsbezoeken van ambassadeurs Turken krijgen rijles in Hengelo Vlakte der Kruiken Vluchtelingen Rijst uit Thailand Zonder parachute Een per jaar Niet eens Aanval van socialisten en vrije democraten DONDERDAG 9 JULI 1964 4 KENT met het nieu we MICRONITE filter verzekert u van het beste evenwicht tus sen filterwerking en zuivere, zachte smaak Hoe beter het filter... hoe zachter de smaak vanaf 14.65 korte werkjasjes en colberts vanaf 14.25 t/<?7 een <- y halve eeuw t KENT UT*"1"* **CtuSlVt (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) VIENTIANE. „Vroeg of Iaat worden we allemaal beschoten", zegt Tom Nowling, het afgeroste tweemotorige transportvliegtuig iets omhoog halend, „maar over het algemeen valt het mee". Drieduizend meter beneden ons golft het bergachtige landschap van Laos: ruig, mooi en onherbergzaam. Wij zijn op weg naar Sop Khao, een klein gehucht ten noorden van de Vlakte der Kruiken en ongeveeer 200 kilometer ten zuidoosten van de Chinees-Laotiaanse grens. De strategisch belangrijke vlakte wordt thans geheel door de communistische Pathet Lao beheerst. Sop Khao is één van de 115 „drop zones" bevoorradings zones die iedere week door een handjevol vliegtuigen van rijst worden voor zien en soms van kleren, medicijnen, kookgerei en andere levensbehoeften. De „rode mieren" van-de communistische-prins Soevanoevong hebben, sinds het offensief van de Pathet Lao in mei bègon, de bevolking op de vlucht ge dreven. Hun nederige dorpen soms brandend achterlatend en met niet veel meer dan wat kleren, trokken mannen, vrouwen en kinderen de bergen in om elders opnieuw te beginnen. Soms werd ook deze nieuwe nederzetting door de rode mieren geteisterd. Dan trok men nog dieper het woeste landschap in en begon voor een tweede keer, zonder de net geplante rijst te kunnen oogsten en met nog minder kleren. Er zijn in Laos op het ogenblik 23.000 vluchtelingen. TOM NOWLING laat de stuurknuppel even los, steekt een pijp op en wijst rechts uit de kleine cockpit naar het begin van een uitgestrekt vlak en groen stuk tussen de heuvelruggen. „Dat is de Vlakte der kruiken. De Pathet Lao-jongens hebben net dat punt bezet. We moeten er iets omheen vliegen, want we weten nog niet of ze er afweergeschut hebben. Trek voor de ze kerheid je parachute aan". „Daar links, bij dat kleine landingsbaan tje, zit Kong Le gewoonlijk". Kong Le is de jongensachtige, 33-jaar oude generaal van het drieduizend man sterke legertje van de neutralisten, dat door de Pathet Lao na een eindeloze reeks gevechten en scher mutselingen uit de Vlakte der Kruiken werd verdreven. Een kletterende regenbui slaat tegen het vliegtuig. Het klinkt alsof de aluminium platen er worden afgerukt. Tow Nowling tuurt door de dikke wolken- brei. Hij heeft zijn pijp uit laten gaan. In de romp van het toestel waaruit alle stoelen en beide deuren verwijderd zijn, staan zakken rijst achter elkaar op triplex sleeën, die straks het vliegtuig uitgerold zullen worden. De vier jonge Laotianen die de zakken naar buiten zullen gooien, kijken onrustig uit de deuropeningen naar het landschap met steile pieken en diepe klo ven. zich. De rijst wordt in Thailand aange kocht (veertig ton per dag tegen 400 gul den per ton) en met zeven sterk verander de toestellen van geconcentreerde particu liere maatschappijen wordt de dagelijkse pendeldienst onderhouden. De opzet is de vluchtelingen te blijven bevoorraden totdat zij opnieuw een oogst hebben kunnen bin nenhalen. De administratie van de lucht brug is in handen van Phil Gullion, een wat zwaarlijvige maar energieke Ameri kaan, die in zijn rommelige kantoortje in een houten barak een grote kaart heeft hangen, waarop alle bevoorradingspunten staan aangegeven. Ze hebben namen als foxtrot, whiskey, echo, oscar en tango. Gullion dirigeert de bevoorrading aan de hand van rapporten van twee Amerikanen, die met kleine makkelijk manoeuvreerbare vliegtuigjes het gebied doorkruisen. „Ons grootste probleem", zegt hij, „is dat de bevoorradingsvluchten gevaarlijk en duur zijn. Aan het transport alleen beste den wij een miljoen dollar (3,5 miljoen gulden) per jaar. Het zou ideaal zijn wan neer wij het per auto konden aanvoeren, maar er zijn geen wegen. In sommige ge vallen hebben we het met pakezels ge daan, maar deze manier van bevoorraden is als een druppel water op een gloeiende plaat". Tom Nowling roept vanuit de cockpit dat de bevoorradingszone in zicht is. De vier Laotiaanse jongens staan op en gespen zich De piloot heeft het „drop"-signaal gegeven. De lading rijst wordt uit het vliegtuig geschoven. ALLEEN IN juni al werden 27.000 zak ken met bijna 2.000 ton rijst door de lucht naar de bevoorradingszones aangevoerd een gemiddelde van zes „drops" per et maal. Tom Nowling en zijn tweede piloot, Monte Baker, allebei Amerikanen, maken veertig vluchten per maand. Ze doen het al ruim een jaar. „Soms vraag je je wel eens af of het de moeite waard is", zegt Baker op een sigaar kauwend. „Maar je kunt ze daar beneden toch niet laten kre peren". Het hulpverleningsprogramma voor de vluchtelingen in Laos begon in 1959. Bij ieder offensief van de Pathet Lao werd het probleem meer dringend. Aan het zich steeds verplaatsende front ging men ertoe over de vrouwen en kinderen van generaal Kong Le's neutralistische soldaten naar Vientiane te evacueren, waar zij werden ondergebracht in drie grote loodsen en een aantal Franse legertenten. De meesten zit ten er nog. Er zijn geen latrines. Water moet drie keer per dag met tankwagens worden aan gevoerd. De vuilnis stapelt zich aan de rand van de loodsen op. In de grootste loods, vlak bij de gouden That Luang pa gode, kijkt een serene boeddha vanaf een hoog voetstuk neer op de vrouwen die hun baby's voeden, op de kinderen die naakt tussen de rokende vuurtjes spelen, op de oude mannen die zich nauwelijks bewegen en tussen wat geknoopte doeken met wat hebben en houden tegen een paal leunen. In de beste gevallen worden zij door in de buurt van Vientiane wonende familie leden in huis genomen. De overigen wach ten op de bouw van twee geprojecteerde vluchtelingendorpen, die met Japanse, Engelse en Amerikaanse financiële steun buiten Vientiane worden opgetrokken. Behalve deze évacuees, zijn er de vluch telingen in de bergen meest Meo-stam- men, die onder normale omstandigheden een soort roofbouw bedrijven: stukken bos worden platgebrand, de grond wordt be werkt totdat hij uitgeput is, dan trekt men naar de volgende berg. Wanneer de rode mieren van de Pathet Lao de berg bezet ten, de te velde staande rijst verbranden of in beslag nemen, dreigt de Meo-kolonie van honger om te komen. „JE KUNT ZE DAAR beneden toch niet laten kreperen", had Baker gezegd. Maar de regering van prins Soevanna Phoema had er de middelen niet voor de vluchte lingen te hulp te komen. De Amerikanen namen middels het Amerikaanse Hulppro gramma deze verantwoordelijkheid op vast aan riemen die vastgehaakt zitten aan een kabel om te voorkomen dat ze bij het uitduwen van de zakken uit het toestel zullen vallen. Ze snijden de touwen van de eerste slee los en schuiven de la ding haar de deuropening. HET VLIEGTUIG maakt een langzame bocht en vliegt nu op een paar honderd meter boven de boomtoppen. Beneden zijn wat hutten te zien en een veld waarop de letters „n.t." zijn aangebracht neutralis ten. Nowling schreeuwt weer uit de cock pit, maar bij de deuropening waar de wind doorheen raast, is het niet te verstaan. De Laotiaanse jongens hebben echter geen aanwijzing nodig. Ze houden zich met één hand aan de riem vast. Dan gaat een bel en de eerste lading wordt het vliegtuig uitgeschoven. Er zit geen parachute aan de zakken zijn niet vol en barsten daarom bij het neerkomen niet gauw. Opnieuw draait het vliegtuig rond, opnieuw gaat de bel, en de volgende lading zeilt als een vlot naar de aarde. Na iedere „drop" staat de romp van het toestel vol met opwaaiend stof. Een van de ladingen is gaan schuiven en de losse zakken worden opzij geschoven, tot het laatst bewaard. Dan gaan ze zon der slee tegelijk de lucht in. De vluchte lingen in Sop Khao kunnen weer een tijdje voort. Nowling draait het toestel om en laat Monte Baker de stuurknuppel overnemen. De Laotiaanse jongens zitten op de grond tegen de wand van de romp. Eén van hen leest een Laotiaanse krant, de anderen ro ken met hun ogen dicht een sigaret. In de cockpit ruikt het naar Nowlings pijptabak, die dun en blauw in de late middagzon kringelt. Buiten plenst het zonlicht in het water van een rivier die als een opgetrokken rups in het land ligt. „Daar gaat een T-28", zegt Baker en hij wijst op een klein, snel toestel, dat ons rechts laag passeert. Het is een bombar dementsvliegtuig van de kleine (slechts tien T-28's) Laotiaanse luchtmacht. „Die is ook op weg naar zijn dagelijkse dropping", grijnst Baker. Maar het is geen rijst dat de rode mieren krijgen. LONDEN De Londense politie krijgt het steeds moeilijker omdat praktisch dag in dag uit roversbenden met succes hun slag slaan. Voor hen is het de moeite waard, omdat in de Britse hoofdstad slechts twintig percent van de roofoverval len en inbraken wordt achterhaald. Vier benden speelden het klaar voor meer dan honderdduizend pond (een mil joen gulden) diamanten te kapen. Een dia mant-handelaar die juist diamanten van de bank had gehaald, werd nabij Hat- ton Garden door vier bandieten in een bestelauto ontvoerd, van zijn waardevol le vracht beroofd en kort daarop uit de snelrijdende auto gegooid. Hij bleef bloedend op straat liggen. Ergens anders werden diamanten rin gen en horloges buitgemaakt. Een derde bende koos het museum voor nationale historie in zuid-Kensington als doel en ging er met industriële diamanten ter waarde van 30.000 pond 300.000) van door. Vier mannen gewapend met ijzeren staven tenslotte beroofden in oost-Londen een reiziger in juwelen. De buit bestond uit diamanten en leverde 700.000 gulden SAARBRÜCKEN Een lucifer, ge bruikt om een sigaret aan te steken, is hoogstwaarschijnlijk de oorzaak geweest van een van Westduitslands gorotste mijn rampen. Dat is woensdag te Saarbrücken voor de rechtbank verklaard. Tengevolge van deze ramp zijn zeven fe bruari 1962 door een explosie in de Lui- senthalmijn 299 mijnwerkers om het le ven gekomen. Dertien mijnwerkers moeten zich in ver band met deze ramp voor de rechtbank verantwoorden. Hun werd dood door schuld ten laste gelegd. De openbare aan klager voerde aan dat zij de veiligheids voorschriften genegeerd hebben. Het pro ces, dat 21 mei is begonnen, zal ver moedelijk tegen het midden van de vol gende week gesloten worden. De mijndeskundige dr. Walter von Köningslöw heeft woensdag verklaard, dat het onderzoek slechts tot één conclusie ge leid heeft: dat het mengsel van methaan- en mijngas in de mijn door het aansteken van een sigaret tot ontploffing is geko men. De Luisenthalmijn ligt in Völklingen, een dorp bij Saarbrücken. Advertentie KING Sl^-E- P. LORILLARD COMPANY U.S.A. N FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES-THROUGH LORILLARD RESEARCH (Van onze correspondent) BRUSSEL De Associatieraad van de Europese Economische Gemeenschap met 'de onafhankelijk geworden Afrikaanse lan den en Madagascar, opgericht volgens de bepalingen van het verdrag van Yaoenda, dat 1 juni van dit jaar van kracht is ge worden, heeft gisteren te Brussel zijn eer ste bijeenkomst gehouden. 76 man sterk waren de Afrikanen naar de Belgische hoofdstad gekomen; zij von den veel minder Europese bewindslieden tegenover zich. Italië, Luxemburg en Ne derland hadden zelfs niet eens een minis ter gezonden. Ons land was, bij afwezig heid van minister Luns, door staatssecre taris De Block vertegenwoordigd en door onze permanente vertegenwoordiger bij de E.E.G., mr. D. Spierenburg. De Associatieraad, die zowel ministers van de raad van de E.E.G. als leden van de Europese Uitvoerende Commissie en leden van de regeringen van de achttien Afrikaanse landen en van Madagascar om vat, komt één keer per jaar bijeen. De raad van E.E.G.-ministers heeft één stem, die van de Afrikaanse landen ook één. Een van de belangrijkste taken van de raad is het nemen van beslissingen die moeten bevorderen, dat de associatie goed functioneert. Het probleem waarover men gisteren het langst heeft gesproken, is dat van het secretariaat geweest. Tegenover elkander stonden de opvattingen van de Afrikaan se landen en die van de- EiE.G. Het kwam erop neer dat de eerstgenoemden de kos ten op fifty-fifty basis wilden omslaan en dat er een afzonderlijk gebouw zou ko men voor dat secretariaat. De E.E.G. wilde daar wel aan, maar voelde niet voor het Afrikaanse voorstel ook het personeel op die half-om-half basis te benoemen en te honoreren. Opvallend was het, dat de Afrikaanse ministers het onderling blijkbaar niet eens waren ge worden, zodat de beraadslagingen nogal verward waren, omdat steeds nieuwe Afri kaanse vingers werden opgestoken wan neer een Afrikaanse minister had gespro ken en de Europese vertegenwoordigers dachten dat hij het standpunt van de 18+1 had weergegeven. Eén van de Afrikaanse landen die deel neemt aan de associatie, is Ghana. Dezer dagen heeft de „Tribune d'Allemagne", een door de Duitse ambassade te Brus sel verspreide keuze uit artikelen in Duit se kranten, een foto gereproduceerd. Vol gens het onderschrift geeft de pilote van wijlen de führer, Hanna Reitsch, tegen woordig binnen het kader van de Europe se ontwikkelingshulp les aan Ghanese as pirant-vliegers. BONN Vlak voordat in München de C.S.U., de Beierse zuster van de C.D.U., haar jaarlijkse congres houdt, wordt de partij van de oud-minister van Verdedi ging, Franz Joseph Strauss in een schan daal betrokken. Dit congres begint vrij dag. De aanval is een gecombineerde ac tie van de socialisten en vrije democraten in Beieren. Het doelwit is de minister van Culturele zaken in het Beierse Kabinet, Theodor Maunz. Hoewel Maunz al vele jaren de minis terspost bezet, is hij van het begin af gehinderd geweest door zijn naziverleden. Maunz was namelijk hoogleraar in het staatsrecht aan de universiteit van Frei burg, waar hij de nazi-theorieën over dit onderwerp op zijn studenten overbracht. Hoewel tot nu toe geen gronden konden worden aangevoerd om de destijds uitge sproken nationaal-socialistische professor van zijn ministersstoel te wippen, komen de socialisten en de vrije democraten nu met de mededeling dat zij de hand hebben gelegd op pas ontdekte geschriften van Maunz, die maken dat zijn aftreden niet langer kan worden uitgesteld. De opponenten hadden meteen succes: de Beierse minister van Cultuur was zo geschokt door de aanval, dat hij meteen om gezondheidsredenen vakantie moest nemen. Het is zeer de vraag of hij op de partijbijeenkomst nog het door hem aange kondigde referaat zal houden. In de geschriften die zijn teruggevonden staat onder andere te lezen: „In het Duit se rijk geldt de gelijkheid van alle volks genoten; de uitsluiting van uit de aard volksvreemde groepen van een gelijkelijk gebruik van de inrichtingen van het rijk of gemeenten, zoals gemeentelijke zwem baden, is geen vergrijp tegen dit gelijk heidsprincipe, maar juist in overeenstem ming ermee". Ook over de concentratiekampen laat Maunz zich lovend uit als hij opmerkt hoe het de vrede binnen de gemeenschap dient als gemeenschapsvijandige volksgenoten uit „de politieke en sociale Umwelt waarin zij leven worden weggenomen." De gevan genneming wordt door hem als „positief" beoordeeld, ook in die gevallen waarin het nationaal-socialistische bouwwerk zou kunnen worden verstoord. De woordvoerder van de C.S.U. verde digde zijn minister met de argumentatie dat ook de vice-president van de socialis ten, Herbert Wehner, eens had gedwaald en dat ook hij van die dwalingen was teruggekomen, terwijl niemand hem meer over zijn verleden lastig viel. Hij voegde er nog bij: „Men zou dankbaar moeten zijn dat tegenwoordig in ons land mensen meewerken die zich vroeger eens vergist hebben en zich nu openlijk voor de demo cratie hebben uitgesproken", De koningin en de prins der Neder landen hebben gistermiddag de ambassa deur van Griekenland en mevrouw Very- kios en de ambassadeur van Zuid-Afrika en mevrouw Rust voor een afscheidslunch op paiéis Söestdijk ontvahgen. Vandaag heeft de koningin de ambassa deur van Joego-Slavië en mevrouw Stam- buk voor een afscheidsbezoek op het pa leis ontvangen. Advertentie een klassieke 2-rij knoopmodel of een vlotte korte magazijnjas. Bij ons vindt u een grote sortering in model en kleur.- SANFOR - NO-IRON - NYLON khaki - blauw - grijs SANFOR raf - blauw - bleu NO-IRON HENSEN kls een heel Jaar feest faf Paarlaarsteeg 1 HAARLEM Op initiatief van Hazemeijer is hoofd agent Duiker van de verkeerspolitie in Hengelo deze week begonnen met behulp van een tolk rijlessen te geven aan de lief hebbers hiervoor onder de inmiddels tot zestig man uitgegroeide groep Turkse per soneelsleden. Binnenkort zullen ook een aantal bij Stork werkende Turken rijlessen krijgen. Bovendien is het de bedoeling dat ook de Turken, die bij Dikkers werken, in het najaar rijlessen zullen ontvangen. De politie heeft in overleg met de be drijven hiertoe besloten nadat auto's in be slag moesten worden genomen omdat er Turken in rond reden zonder papieren of enige kennis van de Nederlandse verkeers regels.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4