Oe Thant wil conferentie over Vietnam Regering wil de dagbladpers enigermate tegemoetkomen Rachman valt Indonesië aan op Gemenebestconferentie NIEUWS IN HET KORT DE VEILIGHEIDSGORDEL BEHOORT VASTGEGESPT Austin brengt gewijzigde serie vrachtwagens MEER RIJLESSEN ZIJN NU NOODZAKELIJK DRUKKE AUTOWEG KRIJGT ER EEN VERDIEPING BIJ Nieuw middel voor reparatie banden Fries ziekenhuis heeft helihaven Faillissement van Stichting Kisnstcontact aangevraagd Student uit Vught schoot rake foto Vrijstelling omzetbelasting op papier Roofoverval in Parijs' hotel Geen clementie voor treinrovers Nieuwe „sport" in Amerika VASTGESPEN SECONDEN Meer ruimte in cabine RIJSCHOOLHOUDERS: In een stromende regen met fikse ruk winden landde woensdagmorgen rond elf uur een helikopter met aan boord de com missaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, en de commandant van de vliegbasis Leeuwarden, kolonel J. L. Bosch, op de nieuwe helikopterlandings- strip achter het St. Bonifaciushospitaal in Leeuwarden, die hiermee officieel in ge bruik werd gesteld. Onder de genodigden die deze landing gadesloegen bevonden zich de vier burge meesters van de Waddeneilanden Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnik oog. De helihaven is speciaal aangelegd voor het vervoer van ernstige zieken en gewon den van deze eilanden en meet 50 bij 50 meter. Kort na de opening landde een tweede helikopter op de landingsstrip met aan boord een door het personeel van de vliegbasis Leeuwarden danig toegetakelde „gewonde," die na een snelle bloedtrans fusie ijlings naar de operatiekamer van het hospitaal werd overgebracht. De reddings actie was ditmaal geënsceneerd. Op de helihaven, die is aangelegd door de Kon. Ned. Heidemaatschappij, kan ook 's nachts worden geland, daar voor een degelijke verlichting is gezorgd. Het Bonifaciushospitaal neemt met het bezit van de helihaven geen bevoorrechte positie in. Een patiënt kan op verzoek ook naar een ander ziekenhuis overgebracht worden. De Amsterdamse rechtbank heeft zich woensdag beziggehouden met de faillis sementsaanvrage van de Stichting Kunst contact, die in de Olófskapel aan de Zee dijk te Amsterdam een verkooplokaal van kunst exploiteerde. De rechtbank zal eind van deze maand uitspraak doen. De Toonkerk, zoals de Olófskapel in zijn nieuwe functie heette, kan nog slechts door een wonder worden gered. De Stich ting Kunstcontact kocht de kerk vorig jaar om er schilderijen, grafiek, beeldhouwwer ken en potterie te exposeren en te verko pen en voorts om er een ontmoetings plaats van kunstenaars en publiek te creëren. Er was echter te weinig geld om alle plannen uit te voeren. Toen werd be sloten om in de kerk ook toneelvoorstellin gen te geven, werd de dakconstructie door bouw- en woningtoezicht aan een grondig onderzoek onderworpen. Daarbij bleek, dat het uit 1450 daterende gebouw op instorten stond. De kerk moest onmiddellijk wor den gesloten. De voorzieningen, die nodig zijn om het dak van de kerk in afwachting van een definitieve restauratie zodanig te verster ken, dat de expositieruimte weer voor het publiek kan worden opengesteld, vragen een uitgave van 50.000. De Stichting Kunstcontact heeft echter een schuld van 125.000. De aankomst per helikopter van de eerste patiënt. Geheel links op de foto commandant J. L. Bosch van de vliegbasis Leeuwarden. NEW YORK (AFP) Secretaris-gene-1 raai Oe Thant van de Verenigde Naties heeft op een persconferentie in New York gezegd dat het steeds duidelijker wordt dat militaire maatregelen in Zuid-Vietnam niet tot vrede zullen leiden en dat de enige redelijke oplossing ligt in politieke en di plomatieke onderhandelingen. Hij meent dat „een terugkeer tot de conferentie van Genève" nuttige resultaten kan afwerpen. Omdat enkele partijen in het conflict I geen lid zijn van de V.N. kan dit lichaam hier niet met succes ingrijpen. De V.N. zouden echter kunnen worden ingeschakeld om de uitvoering van een eventueel ak koord te controleren, meent Thant. De Amerikaanse regering heeft al la- I ten weten, dat zij niet veel voelt voor een internationale conferentie over Vietnam zoals is voorgesteld door Oe Thant. (Van onze correspondent) LONDEN Gisteren verschrikte een I man, wild zwaaiend met een revolver, honderden mensen, toen hij de treden van het Eros-beeld op Piccadilly Circus in Lon den oprende. Vrouwen gilden. Toen de po litie hem dreigde in te sluiten, zette hij het op een lopen. Kort daarop werd hij gepakt. Het gebeurde vlak voor de ogen van een 19-jarige Nederlandse student Frans Eschauzier uit Vught, die op de eerste dag van zijn vakantie in Londen is. Hij greep zijn fotocamera en smaakte vanochtend de primeur van het vastleggen van deze arrestatie op de voorpagina van de „Daily Mail". Frans is hier met 26 andere Nederlandse I jongens en meisjes. De gearresteerde had een juwelierszaak in Mayfair beroofd. Minister-president Marijnen en de minister van O., K. en W., de heer Bot, rebben in antwoord op een nota van de vereniging „De Nederlandse Dag- rladpers" en van het „Nederlandse Ge nootschap van Hoofdredacteuren" na mens de regering medegedeeld bereid te zijn een vrijstelling van omzetbelas ting op papier voor te stellen voor dag en nieuwsbladen, andere periodieken en boeken. i 1 tk Bij invoer zal die vrijstelling niet verder kunnen gaan dan het gewone basistarief van vijf percent. De bij invoer verhoogde omzetbelasting ter opheffing van het ver schil in druk op hier vervaardigd en het ingevoerde papier zal niet in de vrijstel ling kunnen delen. Het financiële belang bij de verwezenlijking van deze vrijstel ling kan voor de dagbladpers worden ge steld op rond vijf miljoen gulden. In haar missive stelt de regering, dat in Nederland de totale druk van de omzet belasting op de dagbladpers het laagste is van de E.E.G.-landen. De inkomsten uit advertenties maken tweederde van de bruto-opbrengsten van de couranten uit, terwijl de kosten van courantenpapier minder dan een derde daarvan uitmaken. Vrijstelling op grond van de huidige be drijfssituatie bij een aantal dagbladen zou de dagbladpers in een nauwelijks meer te verantwoorden uitzonderingspositie plaat sen ten opzichte van weekbladen en andere periodieken, meent de regering. Gewezen wordt nog op vrijstellingen op nieuwstij dingen en persfoto's en honoraria van jour nalisten en persfotografen tot 16.500 per jaar. Bi.j de beoordeling van het prijsverloop in de dagbladpers wordt gewezen op aan zienlijke stijgingen van advertentie-op brengsten voor 1962. In en na dat jaar namen die opbrengsten niet meer toe bij stijging van kosten. Daarom mochten de abonnementsprijzen met 33 percent stijgen later nog eens met 6,7 percent en de adver tentieprijzen met 5 percent. In het gevoer de prijsbeleid is duidelijk rekening gehou den met de specifieke functie van de dag bladpers. Het staat dagbladbedrijven, die rentabiliteitsmoeilij kheden ondervinden van de loonontwikkeling of het invoeren van de vrije zaterdag vrij conform de regels van het prijsbeleid prijsverhoging door te voeren, aldus de regering. „De concentratietendens c.q. het opheffen van enige dagbladen, waartegen de dag bladpers zich keert, omdat deze een aan tasting van de bestaande, door haar nood- (Van onze correspondent) LONDEN. Op de openingsdag van de Gemenebestconferentie heeft de federale premier van Maleisië tengkoe Abdoel Rachman diepe indruk gemaakt door zijn felle aanvallen op president Soekarno. Hij zei dat Indonesië's confrontatie iets veel ernstigers is dan deze vergoedelij kende po litieke term suggereerd. Het is jungle-oorlog die gevoerd wordt tegen een natie van tien miljoen door een buurman die tienmaal zo groot is. De pre mier van Maleisië liet er geen twijfel over -bestaan dat hij op diplomatieke en andere hulp van zijn collega's rekent voor het verzet tegen hetgeen Maleisië beschouwt als niet meer of minder dan imperialisme in een nieuwe vorm. De president van Ghana, dr. Nkroemah onderbrak Rachman toen deze gewaagde van de omcirkelingspolitiek, die het com munisme in Zuidoost-Azië omvat. Dr. Nkroemah vroeg of hij bedoelde dat Indonesië een communistisch regime heeft In zijn antwoord zei Rachman dat hij er diep van overtuigd is dat dit onderdaad het geval zal zijn, aangezien de Indonesi sche communistische partij twee miljoen leden telt en de andere partijen in hun ac tiviteit zijn beperkt of geheel weggewerkt Hij was ervan overtuigd dat Soekarno po litiek bedrijft die een deel vormt van een in Peking opgesteld gecoördineerd plan Sir Robert Menzies, namens Australië en Holyoake voor Nieuw-Zeeland gaven pre mier Rachman de verzekering dat hij op diplomatieke steun kan rekenen. Kenyatta van Kenya noemde Zuid Afrika de laatste enclave van het oude im perialisme in het moderne Afrika. Hij zei dat wat Zuid-Afrika betreft de tijd voor aarzeling en veinzerij voorbij is. En dat het ogenblik is aangebroken voor een gemeen schappelijk optreden van het Gemenebest Kenyatta sprak op gematigde toon, maar zijn woorden misten hun effect vooral op zijn Afrikaanse en Aziatische collega's niet. zakelijk geachte omvang van de gediffe rentieerdheid van de pers zou betekenen, kan bezwaarlijk worden beschouwd als te zijn veroorzaakt door het overheidsoptre- den. Er zijn ook geen aanwijzingen te vinden, dat het optreden van de concentratieten dens c.q. het opheffen van enige dagbladen het gevolg is geweest van prijsconcurren tie", meent de regering. Zou een eventuele invoering van reclame I in de televisie ertoe leiden, dat van een blijvende teruggang van de advèrténtie-op- brengsten sprake zou zijn en zou deze I niet kunnen worden gecompenseerd uit een eventuele bijdrage in de een of andere vorm uit de opbrengsten van deze televi siereclame, dan zou een dergelijke si tuatie tot prijsverhoging aanleiding kun- I nen geven. Hierbij dient dan echter wel te worden bedacht, dat de invloed van de reclame in de televisie op de landelijke en de regionale bladen geheel verschillend kan zijn, aldus de regering. In zijn openingsrede op het tiende con gres van de Algemene Nederlandse Grafi sche Bond heeft de voorzitter de heer A. M. van den Boogaart, zijn voldoening uit- I gesproken over de bereidheid van de re gering de omzetbelasting op papier voor] dag- en nieuwsbladen en boeken af te schaf fen. Hij noemde dit een stap in de goede I richting. Hij sloot zich geheel aan bij de nota van de N.D.P. en het genootschap van hoofdredacteuren. PARIJS (AP Drie gemaskerde man nen zijn dinsdag even voor middernacht de hal van het Ritz hotel in Parijs binnen- I gedrongent hebben daar de vitrines stuk geslagen en zijn verdwenen met diamanten en smaragden voor een waarde van onge- 1 veer 300.000 gulden. Deze vitrines in de hal van het hotel I zijn reeds zes keer leeggeroofd sinds 1961. In die jaren heeft de buit totaal circa een miljoen Franse francs bedragen onge- I veer 720.000 gulden. De buit bestond deze keer voornamelijk uit halssnoeren, arm banden, broches en oorringen. De drie mannen die witte sjaals over de I onderkant van hun gezicht droegen, dron- gen het hotel binnen door de achterin gang. Ze arriveerden daar vijf minuten I voordat deze voor de nacht wordt geslo- ten. De dieven lieten daar een auto achter, waardoor deze deur werd geblokkeerd. Een van de drie bleef bij de deur van het hotel op wacht staan, de anderen gin- gen naar de hal. Ze bedreigden het perso neel met een revolver. Zij braken de vitrine-ruiten met een re volver en deden de juwelen in een zak. I De alarmbel ging rinkelen. Daardoor ver lieten de dieven het hotel waarschijnlijk eerder dan hun bedoeling was geweest. Ze renden naar de straat, stapten in hun auto en verdwenen spoorloos. Geen van de ooggetuigen kon een nauwkeurige be schrijving van een van de mannen geven. De hele operatie duurde minder dan vijf minuten. In Californië beoefenen de Amerikanen een nieuwe „sport": het rijden door de duinen met auto's die op alle vier de wielen worden aangedreven. Bijgaande foto toont een moment tijdens de rit van acteur Dean Jones, die doordat de voorwielen van het voertuig in het zand bleven steken met wagen en al over de kop dreigde te slaan. Op het laatste moment viel het voertuig echter terug en behoudens een harde, onaangename schok, heeft de bestuurder geen nadeel van deze on verwachte manoeuvre ondervonden. Laten we deze ritten door het zand even rusten, dan vraagt een detail op de foto de aandacht. Vraag: waarom werd acteur Dean Jones niet uit de auto geslingerd? Ant woord: Veiligheidsgordels hielden hem vast. En nu zijn we meteen bij ons onderwerp beland. Een dergelijke terreinrit met de hierbij getoonde ge volgen, zullen de dagelijkse automobilist, de rijder van huis naar kantoor en terug, niet gauw overkomen. Dat sluit echter niet uit, dat u op uw dagelijkse ritten een veilig heidsgordel zou kunnen missen. Volgens de statistiek kan een gordel de automobilist tijdens vele soorten ongelukken behoeden voor ernstige verwondingen, alsja, als die automobilist zijn gordel tenminste heeft vastgegespt. En hoe vaak wordt dit vergeten. Ook bij het rijden in de stad kan een rond het lichaam gesloten veiligheidsgordel kwetsuren voorkomen. Het feit, dat men in de stad doorgaans zachter rijdt dan op de buitenwegen, doet aan het bovenstaande niets af. Zelfs een botsing bij een snelheid van twintig tot dertig kilometer per uur kan pijnlijke gevolgen hebben. Deskundigen hebben berekend dat armen en benen een botsing slechts zelf standig kunnen opvangen als de snelheid niet groter is dan zeven kilometer per uur. En welke automobilist rijdt zelfs in de stad zeven kilometer per uur? Bij de vaste han delingen die het starten van een wagen vergezellen komt er dus eentje bij: het sluiten van de veiligheidsgordel. Een kwestie van seconden. Sinds enige tijd wordt 4n Nederland een nieuwe serie Austïn-vrachtwagens geassembleerd. Een Rotterdamse im porteur maakte deze wagens, wier model na bijna negen jaar ongewijzigd bleef, in eigen bedrijf voor aflevering gereed. De nieuwe serie die typebenaming WF draagt, be staat voor ons land uit drie basistypen die een laadver mogen bezitten van drie tot zeven ton. Het mechanische gedeelte bleef vrijwel ongewijzigd, de cabine onderging enige veranderingen die vooral het comfort en de ruimte ten goede zijn gekomen. De uiterlijke wijziging aan de ca bine betreft de montage van dubbele koplampen: geen over bodige luxe als men weet, dat sommige modellen in deze nieuwe serie zijn uitgerust met een vier liter benzinemotor, in geladen toestand over de honderd kilometer per uur rijden. De verschillende typen die in Rotterdam geassembleerd worden zijn: WF K60 een drietonner met een vierversnellingsbak en een 3,8 dieselmotor of een vier liter benzinemotor. WF K100 een vijftonner met zes cilinder, vier liter ben zinemotor of een zes cilinder 6,1 liter dieselmotor. De laatste kan daarbij geleverd worden met een vier- of vijfver snellingsbak. WF K120 een wagen met een laadvermogen tot zeven ton. Voor de motor bestaat een keuze uit een zes cilinder diesel motor van 5,1 of 5,7 liter. De eerste alleen met vierversnellingsbak, de laatste alleen met vijf versnellingsbak. (Van onze correspondent) LONDEN In hoger beroep zijn de I vonnissen van dertig jaar gevangenisstraf van de zes veroordeelden van de grote treinroof woensdag bevestigd. Drie man nen die bij de roof een hoofdrol hebben gespeeld zijn nog voortvluchtig. De rechter die het hoger beroep van de zes treinrovers afwees, noemde de overval van vorig jaar augustus waarbij een be drag van ruim 2.500.000 pond werd buit gemaakt „oorlog tegen de maatschappij en een daad van ongeëvenaard banditis- me". Een van de nieuwe Austin vrachtwagenmodellen. De Britse Westclox-uurwerkfabriek heeft een autoklok in de handel gebracht, die door een magneet op een stalen ondergrond kan worden bevestigd. Het uurwerk van deze klok is schokbestendig en ongevoelig voor temperatuur schommelingen. |#WIMItitR#lfVWVWt*l#VWV«iWWWVlMIWWWV!AfVWWIJIMf«!tflMlil Nu het rijexamen nieuwe stijl zijn intrede heeft gedaan, zijn vele rijschoolhouders van mening, dat het aantal rijlessen dat de kandidaat dient te onder gaan om met een redelijke kans op succes door het verzwaarde examen te komen, vergroot dient te worden. Bij het tot nu toe als normaal beschouwde aantal ontbreekt eenvoudig de tijd om alles, wat met het rijden op de grote weg samenhangt, behoorlijk te oefenen. Sinds 1 juli wordt zoals bekend, een deel van het rijexamen afgenomen op de grote weg, waar harder gereden mag worden dan 50 km per uur. Uiteraard valt op het ogenblik nog niet te zeggen, of dit zo danige moeilijkheden met zich meebrengt, dat méér kandidaten zakken. Het is bekend dat het percen tage van de examinandi, dat de eerste maal direct slaagt, rond de dertig ligt. Het is bij de reeds afgenomen examens nieuwe stijl opgevallen, dat vooral het invoegen tussen het verkeer op de grote weg en het weer verlaten van deze weg moeilijkheden oplevert voor de aspirant automobilisten. Ook het rijden op verkeerspleinen dient intensief te worden beoefend om zich tijdens het examen geheel volgens de regelen der kunst en naar genoegen van de examinator te kunnen ge dragen. De hoge flats die in onze steden verrijzen zijn tekenend voor de huidige wijze van bouwen. De architecten zoeken het steeds hoger op en het kon dan ook niet uitblijven, dat de wegenbouwers dit voorbeeld zouden volgen. Temeer, daar er op de grond in de dichtbevolkte streken een der mate uitgebreid wegennet is gegroeid, dat er gewoon geen plaats meer is voor nieuwe wegen. In Duitsland is men dan ook van plan de drukke snelweg Oberhausen-Leverkusen een verdieping erbij te geven. Een nieuwe autoweg dus, die in de hoogte zal worden gebouwd. Voorlopig bestaat alleen nog maar het plan hier toe. De kosten van een dergelijke autoweg zullen namelijk het vijfvoudige bedragen van een „gelijkvloerse" weg be dragen. Bij de vele middelen die men kan aanwenden om een lekke band snel te repareren is er thans een Duits middel bijgekomen. Een firma in Oosterbeek importeert een kleine flacon, waarvan de inhoud leeggespoten kan worden in de band. De band komt snel op spanning en het lek wordt gedicht. De inhoud van de flacon genaamd „Das reserve Rad" bestaat uit een gas en een vulkaniseermiddel. Het gehele proces tube op ventiel schroeven, en leeg spuiten speelt zich snel af, zodat de gehaaste automo bilist zonder tijd te verspillen met bandenwisselen verder kan rijden. Het blijft echter gewenst aan het einde van de rit de band te laten controleren. British Motor Corporation heeft in Noordoost-Frankrijk een nieuwe dealersorganisatie opgericht die voor verkoop en service van Austin, 'Morris en MG zal zorgdragen. De acteur in actie tijdens zijn rit door de duinen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7