EEN ZONNIG OUDJE Wees eens lief voor uw camera RONDVAARTBOOTNIEUWE STIJL IN NEW YORKS Central Park had een bereden politieagent dezer dagen een vreemde ontmoeting. Een stokoud autootje, keurig in lak en koper, snorde hem geruisloos voorbij met een vaart van wel 30 km per uur. De agent dacht aan een studentengrap en besloot eens pols hoogte te gaan nemen. Een eind verderop kwam het antieke wagentje trouwens tot stilstand, zonder twijfel (zo dacht de politieman), doordat de motor het begeven had. Hij haalde zijn verbaalboekje maar vast te voorschijn, want zulke gevaarlijke vehikels horen niet meer op de weg tussen het snelverkeer. Maar het pakte anders uit. Het bejaarde wagentje - een model 1912 Baker Electric Car - bleek de modernste krachtbron te hebben die men zich denken kan, waarmee ook de Tyros-weersatelliet en verscheidene andere ruimtevaartuigen zijn uitgerust: een zonne-batterij, die op het dak van de auto gemonteerd was. Twee geleerden uit El Segundo, in Californië, hebben de oude Baker limousine getransformeerd tot een „zonne-auto". Het wagentje, prima onderhouden, werd bij een verzamelaar op de kop getikt en geheel vernieuwd, van af de banden tot het plaatijzeren dak. Het interieur kreeg een nieuw fluwelen bekleding en zelfs een kristallen bloemvaasje. De oorspronkelijke motor, een 72 volt- batterijsysteem, bleek nog geheel intact en toen de accu's vernieuwd waren, kon men het hele geval zonder meer aansluiten op de speciaal hiertoe vervaar digde zonnebatterij, die is opgebouwd uit 10.600 lichtgevoelige cellen. Deze cellen verzamelen zonlicht en zetten die om in energie, vol doende om via accu's de auto enkele uren achtereen in beweging te houden. De 30 PK-motor, kan, rijdend op zonne-energie, een topsnel heid van 36 km per uur bereiken en bij een kruissnelheid van plm 25 km heeft men op één acculading een actieradius van bijna tachtig kilometer. De lichtgevoelige cellen kunnen echter nog niet voldoende energie produceren om de acculading op peil te houden wanneer de auto rijdt. Na elke rit van meer dan veertig km moet er acht tot tien uur bijge laden worden bij stilstaande motor. Maar het materiaal-siliconencellen, die vervaardigd worden uit rotsgesteente of gewoon zand - is goedkoop en de zonne-energie krijgt men voor niets. Elektrische auto's zijn even oud - of zelfs nog ouder - als automobielen met explosiemotoren. TOEN DE eerste „electrocar" verscheen profeteerde Thomas Alva Edison, dat dit de dood betekende voor de benzinemotor. Hij had het mis. Maar als men accu's leert maken die de zonne-energie beter kunnen bundelen dan de huidige (en daarmee zijn de geleerden al druk bezig), dan krijgt Edison misschien toch nog gelijk. Want een zonne-auto zal dan waarschijnlijk goedkoper in het gebruik zijn dan welk ander vervoermiddel ook, de fiets niet uitgezonderd. Wat zal het dan druk worden, op zonnige dagen, langs 's Heren snelwegen! De zomer-auto en zijn cellendaf FOTOTOESTELLEN en smalfilmca mera's zijn net als auto's. Wanneer ze niet regelmatig gebruikt en onder houden worden, laten ze ons op een kwaad ogenblik in de steek. Uw wagen krijgt natuurlijk regelmatig zijn servi cebeurten, maar krijgt uw camera die ook? Het is helaas nog vaak zo, dat zo'n apparaat weken, soms maanden, ver geten in een lade van «Te linnenkast, of zelfs in een koffer op zolder bivakkeert, want vele amateurs fotograferen of fil men voornamelijk in hun vakantie. Daar wordt-ie niet slechter van, denkt u misschien maar dan bent u er toch naast. Heeft het toestel overwin terd in een onverwarmde kamer, dan dient allereerst het loopwerk gecontro leerd te worden. Draaien de bedie ningsknoppen, de lensinstelling of het sneltransport stroef en pieperig, dan is de smeerolie te hard geworden. In een concurrerend blad lazen wij dezer dagen de volgende tip die hierop van toepassing schijnt te zijn: „Heeft de camera lang stilgelegen, dan bijtijds stofvrij maken en smeren". Wel, dat laatste kunt u beter niet doen, want zoveel lijkt uw toestel nu ook weer niet op uw auto dat u het straffeloos met de vetspuit te lijf kunt gaan; het ding heeft trouwens geen toegankelijke smeerpunten. Liever dan maar op goed geluk hier en daar een druppel olie toe te dienen, brengen wij het geval naar de instrumentmaker (via de fo todetaillist). Die geeft zo nodig ook wel een doorsmeerbeurt, maar dat gebeurt dan inwendig, na demontage van front plaat of lensdrager. Bovendien ontdoet hij eerst de assen en tandwieltjes in de camera-ingewan den van de vervuilde, vastgekoekte oude olie (die soms zelfs nagenoeg ver steend is) om pas daarna die vitale on derdelen een véégje olie toe te dienen, zeer speciale olie wel te verstaan, die zelfs bij de tropische Costa-Brava niet gaat „weglopen", maar ook bij pool- temperaturen voldoende vloeibaar blijft om de zaak naar behoren te doen func tioneren. Die olie is voor u als leek niet eens verkrijgbaar en ook om die reden moet u hier geen doe-het-zelf- complexen gaan uitleven. ER IS trouwens meer. Is het foto toestel na de laatste opnamen b.v. na Kerstmis met gespannen sluiter opgeborgen, dan heeft het sluiterme chanisme maandenlang letterlijk onder hoogspanning gestaan. Het resultaat kan zijn dat de sluiterveer iets is uit gerekt, waardoor uw belichtingstij den niet meer kloppen. Gaat u nu op- VELE KASTELEN en kapitale landgoederen in Engeland zijn nog parti culier bezit van oude adellijke families. Maar het onderhoud en de belasting eisen zulke enorme kapitalen dat de hertogen, burggraven en baronnen de een na de ander zijn overgegaan tot het openstellen van hun „mansions" en parken voor toeristen en dagjesmensen, uit wier entreegelden dan de fiscus, de tim merman en de tuinlieden bekostigd worden. Om elkaar zoveel mogelijk „be talende gasten" af te snoepen, organiseren de edellieden zelfs allerlei neven- attracties, zoals spookavonden-bij-kaarslicht, picnics op het slotplein en voor stellingen van barden, terwijl één hertog, geparenteerd aan het Engelse koninklijke huis, de kijkers zelfs in eigen persoon, en gekleed in middeleeuws kostuum, rondleidt. De nieuwste stunt in deze hoogadellijke concurrentiestrijd is hier afgebeeld: een miniatuur-uitvoering van de oceaanreus „The Northern Star", die Lord Gretton ten behoeve van zijn zomergasten heeft laten bouwen en die thans tweemaal per week in de vijvers en grachten van zijn voorvader lijk erfgoed, Stapleford Park in Leicestershire, rondvaart. Het schip heeft 20.000 gulden gekost en kan 36 passagiers vervoeren. namen maken op b.v. 1/60 seconde, dan kan de werkelijke belichtingstijd door die verslapte sluiterveer wel het dubbele bedragen, met het gevolg dat al uw onvervangbare vakantiediaatjes straks hopeloos overbelicht blijken te zijn. Ook dat moet dus gecontroleerd, en zo nodig gejusteerd worden en dit kan alleen de vakman-reparateur. We nemen nu maar aan dat n uw toestel niet de winterslaap ingestuurd hebt met een mooie vingerafdruk op de lens, hoewel ook dat helaas maar al te vaak voorkomt. Zo'n duimafdruk bevat namelijk behalve vet ook een zekere hoeveelheid zout (transpiratie), dat op de lange duur de microscopisch-dunne „coating" van de lens, in het ergste ge val ook het lensglaasje zélf, kan aan tasten, waardoor uw foto's of smalfilms niet meer ragscherp zullen worden. Zo erg zal het meestal niet zijn, maar toch: ga er niet zelf aan poetsen. Want mèt de aanslag verwijdert u dan mees tal ook de coating, terwijl krassen in de lens bij een dergelijke poetsbeurt ook niet uitgesloten zijn. De vakman heeft speciale vloeistoffen en tissus om dit varkentje te wassen. Stofjes op het objectief kunt u wèl zelf te lijf gaan, maar dan uitsluitend met een marter haren lenskwastje. Het door vele ex perts warm-aanbevolen zeemlerenlapje leidt meestal ook tot onherstelbare krassen, als er scherpe stofjes in het zeemleer zjjn achtergebleven. Bezitters van volautomatische foto- en filmtoestellen moeten nog meer zaken laten testen: het ingewikkelde mecha nisme van dit soort camera's kan soms al door één binnengedrongen stofje on klaar raken. Hebt u een „losse" belichtingsmeter, dan dient ook deze bijtijds geijkt te worden een procedure die elke wel willende fotohandelaar in een handom draai voor u uitvoert, en naar ik aan neem, pro deo. De flitserbatterij of -accu kunt u natuurlijk zelf testen, waarbij dan meteen het flitskabeltje op breuk of slecht contact gecontroleerd wordt. Voorts plegen ook afstandsme ters, gekoppeld of los, nog wel eens ku ren te vertonen terwijl tenslotte de veerspanning op de filmdrukplaat in de camera-rugwand het vakmansoog niet ontberen kan, wanneer het toestel langere tjjd werkloos op zjjn rug ge legen heeft. WAT KOST nu zo'n grondige service beurt? Moeten er geen onderdelen ver vangen worden, dan beloopt dat niet meer dan een twintig of dertig gulden. Maar daarvoor bent u dan ook verze kerd van goede resultaten als u straks aan het kieken slaat. U moet er ech ter wel tijdig bij zijn, want juist in de ze tijd zijn de instrumentmakers be dolven onder 't revisiewerk- en wacht tijden van een paar weken zjjn dan ook geen uitzondering. Herman Croesen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11