Longkanker breidt zich verder uit in ons land AGE D Weldra semafoondienst in Nederland en België POLLE» PELLI EN PINGO r Tachtigjarige doctor in de filosofie Kort en bondig Overspannen arts klimt op dak en gooit met stenen Damesbeurs in Enschede Directeur bureau kankerregistratie: Amerikaanse inzending op Utrechtse jaarbeurs Expositie Idee 64 Buunderkamp gesloten wegens privéleven van de eigenaar Weinig ondeugdelijk automateriaal Jongen overleden na val in water Veel bewolking ZATERDAG 11 JULI 1964 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk OUDERS VAN EMIGRANTEN RUYS&GO. reisagenten Minister Scholten: 2 1 e In overspannen toestand is 's nachts om half vier een Haagse huisarts in de Jan Evertsstraat op een dak geklommen. Hij heeft honderd dakpannen naar beneden ge- «meten, en gooide daarbij zes ruiten in van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. De politie heeft de dokter eerst naar het bureau Jan Hendrikstraat gebracht, en daarna vervoerde de inmiddels gewaar schuwde GG en GD hem naar Oud-Rosen- burg, een inrichting voor geesteszieken. De Damesbeurs, die al vele jaren een najaarsbeurs houdt in Den Haag, wil trach ten in de toekomst een voorjaarsbeurs te houden in Enschede. De eerste daarvan zal volgend jaar van 19 tot en met 27 maart worden gehouden in en om de sport hal van het stadion Diekman. De voor jaarsbeurs, die door middel van voorlich ting de consument en de fabrikant nader tot elkaar moet brengen, zal in het teken staan van de consument. In de sporthal komen 73 stands, buiten zal een camping show worden ingericht. „De longkankerepidemie breidt zich verder uit". Tot deze verontrustende con clusie komt de directeur van het bureau kankerregistnatie en voorlichting, dr. L. Meinsma, aan de hand van de long- kankersterfteeijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het vorig jaar. Deze cijfers tonen aan dat van een da ling van het aantal gevallen van deze ziek te, zoals hier en daar wordt gesuggereerd, geen sprake is. In tegendeel, in 1963 zijn in ons land 3.390 mannen aan longkanker overleden, hetgeen 248 meer is dan in het voorafgaande jaar. Bij vrouwen was deze stijging, zoals verwacht werd, geringer. In 1963 overleden 275 vrouwen aan longkan ker, dertig meer dan in 1962. Dr. Meisnma acht het daarom verheu gend, dat in ons land langzamerhand een verandering in de rookgewoonte valt te constateren. In 1963, toen het beweerde verband tussen veel roken en het ont staan van longkanker van verschillende zijden heftig is aangevochten, was het si c „Adventskerk", Aerdenhout, vandaag 20 u.: Concert door Hans Haseiböck. M.m.v. Jaap Stotijn en Koen van Slogteren ,hobo). (Haarlemse orgelmaand). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Het mysterie van de dodende slinger", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag ook 14 en 16.15 u.: „Het misdadige brein van dr. Mabuse", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De val van Bataan", 14 j. Zondag llu.: „Wonderland der Zuidzee", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Mr. Vlubber", a.l. Minerva, vandaag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u.: „Chaplin-revue" a.l.; 19 en 21.15 u. en maandag 20.15 u.: „De man met de vijf paspoorten", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Zulke dochters zul je heb ben", a.l. Zondag 11 u.: „Brazilië, land der toekomst", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wrekende kogels", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Guerrillastrijd in de rimboe", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Kamers te huur", 18 j. Zondag 11 u.: „Mondo Cane", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.„Maciste, de zoon van Hercu les", 14 j. Maandag 20 u.: „Wat doet papa in Italië", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw en het onlangs ontdekte mannenportret van Frans Hals (tot en met augustus). Dagelijks open van 10-17 uur en zon- en feestdagen van 13-17 uur. PrentenkabinetGrafiek van Dürer en tijdgenoten. Tot 7 september. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van litho's van Rein Dool. Tot en met 31 juli. Dagelijks geopend van 1018 uur en van 2024 uur. Dagelijks grammofoonplaten- concert van 2122 uur: zomerprogramma van kamermuziek. Museum Huis Van Looy (KI. Houtweg/ Kamperlaan). Herdenkingstentoonstelling van Sjoerd H. de Roos - letterontwerper- typograaf. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot en met 26 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Eerste etage: Tentoonstelling van schilderijen en collages van Hans Jürgen Breuser. Tot en met 18 juli. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 20.00-23.30 uur. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens eterfdag 20 mei 1564 (tot en met 31 aug.). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur en de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Vleeshal (Grote Markt), tentoonstelling van beeldhouwwerken van Nic. Jonk en Arthur Spronken. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot 13 juli. Vishal (Grote Markt): Exposities van Jules Chapon, Kees Okx, J. Ploos van Amstel en aanwinsten van de gemeente Haarlem. Dagelijks van 10-17 u. en zon dag van 13-17 u. Tot 13 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Schilderijen, teke ningen, grafiek en gouaches van Willem Snitker. Tot 12 juli. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158, Overveen): Tentoonstelling van edelsmeed- werk, wandkleden, grafiek, keramiek en poppen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zon dag van 14 tot 17 u. Van 12 juli tot en met 2 augustus. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropenkas, minicorso, beeldhouw werken, ponybaan, attractietuin, speeltuin. Dagelijks van 9-18 uur. Tot en met ok tober. DIVERSEN Helikopterterrein (Wagenweg/Spanjaards laan): Tot en met zondag 15 en 20 u.: De Berliner Eisrevue. Waagtaveerne (Damstraat/Spaarne), iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 uur: Internationale volksliederen en chansons door Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer, in afwisseling met Sonja Bemd en Martin Lodewijk. Grote Markt, zaterdag van 14 tot 17.30 u.: Draaiorgel „De bioscoopfluit" (t.b.v. spas tische kinderen). Gebouw „De witte zwaan", Zandvoort, Het Nederlands Marionettentheater Bert Brugman: Vandaag, zondag en maandag 15 u.: „Buffalo Bill"; 20 u.: vPorgy and Bess". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 10 juli). ZATERDAG 11 JULI City, 19 en 21.15 u.: „Tussen Shanghai en St. Pauli". Stadsschouwburg, 20 u.: „Hercules contra Dracula". Strandplateau, 20 u.: Openluchtconcert „De Klavierschippers". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZONDAG 12 JULI City, 14.30 u.: „Tarzan en de meermin nen"; 19 en 21.15 u.: „Tussen Shanghai en St. Pauli". Stadsschouwburg, 15 u.: „De dief van Bagdad"; 20 u.: „Hercules contra Dracula". MAANDAG 13 JULI City, 20 u.: Bert Haanstra's „Alleman". Stadsschouwburg, geen bioscoopvoorstel ling. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder zaterdag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u. R.K.-Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u. ZATERDAG 11 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De avonturen van Prins Valiant"; 23.30 u.: „The last time I saw Paris" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De val Van Bataan". W.B. Theater, 20 u.: „Heldenbrigade". ZONDAG 12 JULI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Flaming Star"; 16.30 en 19.30 u.: „Gejaagd door de wind". Luxor Theater, 14.30 u.: „Bij de vloot op schoot"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Een wereld van plezier". W.B. Theater, 14.30 u.: „De bandieten van Cimmarron"; 16.30 en 20 u.: „Gevaarlijke verhouding". MAANDAG 13 JULI Kennemer Theater, 19.30 u.: „Gejaagd door de wind". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een we reld van plezier". W.B. Theater, 20 u.: „Gevaarlijke ver houding". Boerderij afgebrand. De grote boerderij van de heer J. H. Terpstra uit Visvliet is afgebrand. Alleen een deel van het woongedeelte is behouden, maar de waterschade is groot. De totale schade loopt in de honderdduizenden. garettenverbruik in ons land met bijna viertienhonderd sigaretten per hoofd van de bevolking hoger dan ooit tevoren. De opzienbarende buitenlandse rapporten over het verband tussen roken en longkanker en de vrij snel daarna begonnen „actie ro ken jeugd 1964" hebben de lyitiek op het wetenschappelijk aangetoonde verband vrijwel volledig doen verdwijnen. Het ge volg is geweest dat het verbruik in de eerste vier maanden van 1964 met ruim vijftien percent is gedaald, terwijl de si- garenomzet in dezelfde periode is geste gen. Er zijn nu echter aanwijzingen, dat men aan de acties tegen het roken ge wend is geraakt en dat een aantal rokers na een kortere of langere tijd de oudere gewoonte weer heeft opgevat. Sommigen zijn zelfs meer gaan roken dan vroeger, wat evenwel aan het totale verbruik .niet valt te merken. Het blijft daarom drin gend noodzakelijk, aldus dr. Meinsma, de jeugd ervan te weerhouden de rookgewoon te aan te leren en volwassenen te wijzen oij de ernstige bedreiging, die veel roken voor eigen gezondheid kan betekenen. In dit verband heeft dr. Meinsma tij dens een persconferentie in Amsterdam gewezen op het sterk gestegen aantal hart vaten-aandoeningen sinds de oorlog. Uit Amerikaanse onderzoekingen is gebleken dat hartvatenaandoeningen een belang rijk deel ruim vijftig percent van de extra sterfte onder rokers verklaren. In dit verband noemde dr. Meinsma het be paald indrukwekken, dat in de jaren 1950- '62 in ons land een belangrijke toeneming van de sterfte ten gevolge van aandoe ningen van hartvaten is vastgesteld. Deze toeneming, die is waargenomen onder al le leeftijdsgroepen, was naar verhouding het grootst in de leeftijdsgroep tussen 29 en 45 jaar. De toeneming heeft zich in on geveer gelijke mate bij beide geslachten voorgedaan, maar onder mannen en vooral onder die van 40 tot 54 jaar is aanmerkelijk hogere sterfte geconstateerd dan onder de vrouwen. Zonder enige twij fel speelt het roken ook hier een belang rijke rol, hoewel het z?ker niet de enige factor zal zijn, aldus dr. Meinsma. Overigens is de vrouwelijke longarts dr. A. M. van der Wal in haar proefschrift, waarop zij dezer dagen in Groningen is gepromoveerd, tot een heel andere opinie gekomen: „Chronische bronchitis is wel- Advertentie VOOR 8EZOEKREIZEN NAAR UW KINDEREN IN 1965 VANUIT NEDERLANDSE HAVENS 8 AFVAARTEN NAAR NIEUW-ZEELAND 11 AFVAARTEN NAAR AUSTRALIË Boekingen en inlichtingen bij: HAARLEM, KRUISSTRAAT 43, T E L EF OO N 1 53 04 licht de belangrijkste oorzaak van een zeer groot aantal gevallen van longkanker, De beweringen dat het roken rechtstreeks verantwoordelijk is voor het optreden van deze zo gevreesde ziekte lijken in het licht van deze bevinding wellicht eens te meer dubieus", zo zegt zij. Zij acht de toeneming van het aantal gevallen van brochus carcinoom (kanker in de luchtpijpvertakking) in deze eeuw goed verklaarbaar als men chronische bronchitis als basis van longkanker be schouwt. Zij komt voorts tot de slotsom dat de relatie chronische bronchitis longkanker niet via het roken loopt, maar dat de chro nische bronchitis een zelfstandige factor is. Wel is het waarschijnlijk dat chroni sche bronchitis en roken elkaar beïnvloe den, dat wil zeggen: roken kan bij bron- chitis-patiënten symptomen als hoesten, opgeven en andere verschijnselen doen ontstaan. Of hiernaast het roken op zichzelf meer kans geeft op het krijgen van longkanker bij iemand die niet aan chronische bron chitis lijdt, lijkt haar dubieus. Dr. Meinsma zegt over dit proefschrift dat dr. Van der Wal heeft gezocht naar enige concretisering van een mogelijke pre dispositie voor longkanker. Zij heeft chro nische bronchitis als zulk een predispone rende factor herkend. Haar conclusie houdt bepaald niet in dat chronische bronchitis de oorzaak van kanker -is en er geen ver band tussen roken en longkanker zou be staan. Het bureau kankerregistratie en -voor lichting wil een antwoord hebben op de volgende vragen: „Hoeveel kankerpatiën ten vallen in ons land onder de zorg van de huisartsen, wat gebeurt ermee en hoe staat het met de nazorg van deze patiën ten? Dit zal geschieden via een onderzoek, dat in het najaar zal beginnen. Een zeer groot aantal huisartsen in ons land ruim 2.000 van de totaal 4700 hebben dr. Meinsma hun medewerking toegezegd. Tussen de Belgische regie der telegrafie en telefonie en de Nederlandse P.T.T. is in principe overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk semafoonnet. Dit net omvat een draadloos gecodeerd 'oproe pingssysteem via het gewone telefoonnet en een automatisch daarop aansluitend ra dio-zendernet. De Nederlandse dienst zal in de loop van september beginnen, enige tijd later zal de semafoondienst in België worden ge opend.' De totale capaciteit van het geza menlijke net bedraagt 100.000 aansluitin gen. Het abonnement voor de Nederlandse aangeslotenen zal 42 per maand bedra gen. In Nederland zullen de signalen worden uitgezonden via de zenders te Lopik en Smilde, in België wordt gedacht aan de opstelling van zenders te Denderhoutem bij Aalst en Baraque de Fraiture in de Ar dennen. De oproepen, zowel voor de Ne derlandse als de Belgische aangeslotenen, worden geleid via de thans nog in het Dr. Neher-laboratorium te Leidschendam op gestelde elektronische automaat. Dit zoge noemde centrale besturingssysteem zal te zijner tijd in de districtscentrale te Den Haag worden geplaatst. Wil men een semafoon-abonnee bereiken, dan draait men een telefoonnummer. Daar na kiest men één uit zes zelf overeenge komen codes. De zenders zorgen via de centrale besturing voor een geluidsoproep aan de gevraagde persoon en geven in 56-57. Maar de boerenknecht met z'n emmers nam grotere stappen dan de speel- goedbeestjes. Ze wisten niet, dat hij hen niet eens opgemerkt had en ze liepen wat ze konden. Als we maar gauw een schuilplaats kunnen vinden.' zei Brum. Wacht.daar zie ik een deurtje open staan! En hij holde op een soort huisje af, dat daar tussen het gras stond. Maar ach. dat had hij nu juist niet moeten doen. Want hij wist niet, dat hij regelrecht een muizenval in holde! combinaties van genummerde lampjes de gewenste code op. De opgeroepene kan zich dan zonodig voor verdere informatie met de oproeper in verbinding stellen via de normale telefoondienst. De semafoon is een draagbaar toestel dat met glij contacten op autobatterij en -ahtenne kan worden aangesloten, maar ook met eigen batterijen en antenne dienst kan doen. Het apparaat weegt 4.500 gram Een aparte code waarschuwt, indien sto ring mocht optreden en ook, wanneer de vier zenders onvoldoende contact met de ontvanger hebben, zoals bij voorbeeld in tunnels. Iedere ontvangen code wordt in de semafoon „bewaard" totdat de abonnee die uitwist. De komende Najaarsbeurs te Utrecht, die van 14 tot en met 22 september wordt ge houden, zal ook een Amerikaanse inzending rijk zijn. Deze expositie wordt echter niet zoals bij vorige beurzen het geval was door de Amerikaanse overheid georganiseerd, maar door een particulier bureau. Er nemen dertig tot veertig Amerikaan se firma's deel. Hieronder zijn een van de grootste keramische fabrieken in de States, 's werelds grootste plasticfabriek, een in dustrie van sier- en gebruiksglaswerk en een aantal toonaangevende bedrijven van sierlampen, houten siervoorwerpen en huishoudelijke artikelen. Van donderdag 17 t/m zaterdag 26 sep tember zal in de nieuwe R.A.I. te Am sterdam de tentoonstelling „Idee 64" wor den gehouden. De expositie geeft een beeld van de moderne huishoudelijke apparatuur. De tentoonstelling zal 18.000 vierkante meter beslaan en rond 100 exposanten tel len. Geëxposeerd zullen worden: grote en kleine huishoudelijke apparaten. Bij de verwarmingsapparatuur wordt o.a. bijzon dere aandacht geschonken aan de toepas sing van aardgas. In het onderdeel „Wo nen nu", worden in samenwerking met de Raad voor Industriële Vormgeving en haar buitenlandse zusterorganisaties een aantal westeuropese woninginrichtingen samengebracht. DE 5CHOOL MOET «SLUITEN, DE KOLEN WAGEN HEEFT HEM OM6E60OID.' HMM, HET MOET IN IEDER 6EVAL HERSTELT WORDEN WAT ZIEN -JULLIE ER UIT? JUICH MAAR NIETTE VROEöj) WE HEBBEN DE KOLEN/MAN OMHELSD! ^COPIKMGtK De werkelijke reden, waarom Gedepu teerde Staten van Gelderland hebben ge weigerd een hotelvergunning te verlenen aan de eigenaar van het hotel en bunga lowpark „De Buunderkamp" te Wolfheze. heeft betrekking op het privéleven van de eigenaar, zo blijkt uit het koninklijke be sluit waarbij een beroep van de eigenaar tegen het besluit van G.S. werd verwor pen. Op 23 februari 1960 werd de huidige eigenaar in Maastricht veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar wegens gepleegde zedenmisdrijven. Binnen deze proeftijd constateerde de Renkumse politie in 1962 dat er vermoedelijk weer eenzelfde mis drijf was begaan. Op grond daarvan werd de proeftijd verlengd tot 1968 met de bij zondere voorwaarde, dat de verdachte zich onder behandeling van een psychiater zou stellen. Bij het aanvragen van een hotel vergunning hebben G.S. besloten om, gelet op de aard van deze misdrijven en de aard van het bedrijf, geen vergunning te verlenen. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is gisteren voor het doctoraal examen filoso fie geslaagd de tachtigjarige heer L. Groef- sema uit Groningen, oud-hoofd van de christelijke lagere school in Oldehove. In zijn vrije tijd studeerde de heer Groefsema in de twintiger jaren reeds voor het staatsexamen, waarvoor hij in 1926 slaagde. Hij ging toen filosofie studeren aan de rijksuniversiteit in Groningen en haalde in 1933 zijn kandidaatsexamen. Toen moest hij echter verdere studie op schorten tot zijn pensionering, omdat ge zin en werkkring alle tijd opeisten. Na zijn pensionering in 1950 was de heer Groefsema eerst nog acht jaar als tijde lijk schoolhoofd werkzaam in achttien ver schillende plaatsen in het noorden van ons land, maar in oktober 1958 kon hij zijn studie hervatten. Deze kon hij dus gisteren afronden met het doctoraal examen. Na mens de senaat werd hem een gedenkboek van de universiteit aangeboden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden die zouden kunnen lei den tot het verwijderen van ondeugdelijke motorvoertuigen uit het wegverkeer. Dit deelt minister Scholten mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Berkhouwer (V.V.D.). Deze had, naar aanleiding van een re cent ongeval in de Leidsestraat in Amster dam, gevraagd of niet een omvangrijk per centage van het aantal verkeersongevallen te wijten is aan een ondeugdelijke staat van onderhoud van motorvoertuigen. De minister zegt in zijn antwoord, dat dit percentage gering is. De vijfjarige Theo Bleukens van de Ver- wersdijk in Delft is gisteravond bezweken aan de gevolgen van een val in de provin ciale vaart. De jongen was ongeveer tien minuten onder water geweest, toen hij op het dro ge werd gebracht. Mond-op-mondbeademing werd onver wijld toegepast. In het Gasthuis in Delft zijn de doktoren nog urenlang be zig geweest het levensgevaar te bezweren, maar zij slaagden hier niet in. Zonnige zomer? De Amsterdamse onder wereld blijkt een zeer zonnige zomer te verwachten. Uit een auto in de Bla- siusstraat zijn 650 zonnebrillen met etuis, ter waarde van ƒ1100 verdwenen. Dr. Banning overleden. De vroegere ge neeskundige hoofdinspecteur dr. C. Banning is op zeventigjarige leeftijd in Den Haag overleden. Naturalisatie. De Tweede Kamer heeft dertien wetsontwerpen tot naturalisatie van in totaal 314 personen zonder hoof delijke stemming aangenomen. Verkeersonderwijs. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aangenomen waarin wordt voorgesteld het verkeersonderwijs bij het voortgezet, gewoon en uitgebreid lager onderwijs in elk leerjaar geduren de twintig uren per jaar verplicht voor te schrijven. Salarisverhoging. De wethouders van Rot terdam krijgen van 1 januari af een salaris van 32.000 per jaar, vermeer derd met kinderbijslag, zo heeft de ge meenteraad onder het welwillend oog van Gedeputeerde Staten bepaald. Ambassadeur terug. Na acht jaar lang zijn land hier te hebben vertegenwoor digd is gisteren de Portugese ambas sadeur in Nederland, dr. Joao de Bar ros Ferreira da Fonseca, voorgoed naar zijn land vertrokken. Zes weken gevangenisstraf. Een 33-jarige bedrijfsleider uit Ede is door de recht bank te Dordrecht veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Hij was op rijksweg 16 bij Breda rijdend met te hoge snelheid op de verkeerde rijbaan geraakt en had een verkeersongeluk ver oorzaakt, waarbij de bestuurder van een tegenligger zwaar werd gewond en diens echtgenote werd gedood Advertentie Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming wil u de weg wijzen door voorlichting te geven over Sexuele voorlichting Geboorte regeling Geboortebevordering Onderzoek voor het huwelijk Moei lijkheden in het huwelijk Orale Anticonceptie Secretariaat Linnaeusstraat 60 IJmuiden. Tel. 7567 Voorduinstr. 47 rd., Haarlem. Tel. 55643 0000000000000000000000000000 Bij de noordkust van Schotland is een depressie aangekomen, waarvan het voor ste front vanmorgen voorafgegaan door een vrij brede regenzone ons land bereik te. De lucht achter dit front, waarin we ons morgen zullen bevinden, is zeer voch tig. Èr komt veel bewolking in voor en ook valt hierin af en toe nog wat regen. Pas morgen, later op de dag, is er kans dat van het westen uit de bewolking gaat breken. De wind, die vanochtend overwegend uit richtingen tussen zuidwest en zuid waaide, gaat geleidelijk ruimen naar west. Er blijft dus luchtaanvoer van de oceaan af plaats vinden en daarom is er in het tempera- tuurverloop vrijwel geen verandering te verwachten. Alleen in het zuiden van het land wordt het mogelijk wat warmer. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen 00 e binnen- en buitenland. TJ -*-» d Neerslag: laatste 24 uur. ■g" v *B cR Den Helder geheel bew. z 16 0,2 Ypenburg geheel bew. zzw 18 1 Vlissingen regen z 17 0,1 Eelde zwaar bew. zzw 17 1 De Bilt zwaar bew. z 18 0 Twente zwaar bew. zw 17 1 Eindhoven zwaar bew. zzw 18 2 Z.-Limburg zwaar bew. zzw 17 3 Helsinki half bew. zzw 18 0 Stockholm licht bew. zw 14 2 Oslo licht bew. ozo 17 0,1 Kopenhagen licht bew. wzw 19 0 Aberdeen regen zzw 16 6 Londen regen zzw 18 3 Amsterdam geheel bew- zzw 16 0,8 Brussel geheel bew. zzw 18 5 Luxemburg zwaar bew. wzw 17 0,8 Parijs regen zzw 20 2 Bordeaux regenbui zzw 21 4 Grenoble half bew. ono 18 3 Nice licht bew. n 11 0 Berlijn onbewolkt wnw 21 0 Frankfort onbewolkt zzw 19 2 München zwaar bew. wnw 16 3 Zürich zwaar bew. windst. 13 7 Genève zwaar bew. w 17 9 Locarno onbewolkt O 26 0 Wenen geheel bew. nw 17 8 Innsbruck regen windst. 12 18 Belgrado zwaar bew. nw 14 Rome onweer n 27 0,1 Ajaccio onbewolkt O 25 0 Madrid onbewolkt windst. 28 Mallorca zwaar bew. windst. 27 4 Lissabon onbewolkt n 24 0 Zondag 12 juli Zon op 4.34 uur, onder 20.56 uur. Maan op 8.03 uur, onder 23.09 uur. Maandag 13 juli Zon op 4.35 uur, onder 20.56 uur. Maan op 9.23 uur, onder 23.30 uur. Maanstanden 16 juli 12.47 uur eerste kwartier 24 juli 16.58 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 juli Hoog water 4.43 uur en 17.17 uur. Laag water 0.26 uur en 12.52 uur. Zondag 12 juli Hoog water 5.34 uur en 18.05 uur. Laag water 1.16 uur en 13.43 uur. Maandag 13 juli Hoog water 6.23 uur en 18.53 uur- Laag water 2.06 uur en 14.27 uur.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2