Erkenning van Peking is aanlokkelijk voor West-Duitsland èn rood-China Amerikaanse vormen nog verkiezingen een obstakel Nieuwe sabotageprocessen op komst in Zuid-Afrika Fransen mogen niet aan F 28-project meewerken WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Brit in München verdacht van spionage Soebandrio bestelt wapens in Rusland SS-generaal Karl Wolff komt voor het gerecht Volgens Fokker-fabrieken Kenyatta vraagt om Russische hulp Spreekverbod voor dr. Paardekooper in België Franco geeft gratie aan kolonel „Montenegro" Vaticaan sluit met Tunesië verdrag ^Praatótoel WK r Op de Met f5.- in de hand komt men door het ganse land! ZATERDAG 11 JULI 1964 3 Slangenliefde kraakt vrachtautoremmen Wederzijds voordeel Spreiding Onwil Raadselachtige sterfte van Australische baby's Amerikanen willen 1969 naar de maan Minstens drie doden bij bomaanslag in Georgetown Zuid-Afrika mag in de Wereldpostunie blijven Floris Flaneur Brandt wordt geopereerd 99 99 De donderslag op het C.S.U.-congres in München is uitgebleven. Voorzitter en oud- minister van Defensie Franz-Josef Strauss verklaarde gistermiddag tijdens een pers conferentie, dat de tegenstellingen tussen hem en Adenauer aan de ene kant en bondskanselier Erhard en minister van Buitenlandse Zaken Schroder anderzijds geen afbreuk doen aan het door allen binnen de C.D.U.-C.S.U. eendrachtig voor gestane algemene beleid. Strauss gaf de kranten de schuld van de geruchten over een dreigende oorlogsverklaring van de Adenauer-Straussgroep aan Erhard en zijn minister van Buitenlandse Zaken. De moeilijkheden zijn ontstaan tijdens het bezoek van De Gaulle aan Bonn, waar bij Erhard de Franse voorstellen voor een direct begin met een politieke unie tussen beide landen had afgewezen, omdat hij van mening is dat alle E.E.G.-staten bij deze politieke unie betrokken horen te zijn. Oud-kanselier Adenauer was het uiteraard met deze opvatting niet eens, maar ook Strauss was er fel tegen en zijn heimelijke argumenten konden zowel een poging zijn om zijn tegenstander Schroder opnieuw schaakmat te zetten, alswel om zelf weer in het zoeklicht van de wereldpolitiek terug te keren. De C.S.U.-partijdagen in München zag men in C.D.U.-kring daarom met angst naderen, omdat men een uiteengaan van C.D.U. en C.S.U. vreesde. Maar al deze bange verwachtingen werden door Strauss zelf gistermiddag met een schouderophalen afgedaan. In een gezamenlijk opgezette organisatie, die de socialisten meesmuilend al „het cir- cus-Strauss" hebben genoemd, zouden van daag minstens zeventig officiële redenaars aan het woord komen. Deze redenaars zijn in dit bijzondere geval (Strauss noemt de hele opzet een experiment) niet bij voor keur partijgenoten, maar vakmensen op hun gebied. Alle ogen zijn en blijven echter voor namelijk op de onberekenbare Strauss ge richt. In zijn omgeving wordt hij op het ogenblik afgeschilderd als een locomotief, klaar om te vertrekken, maar een locomo tief die niet rijden mag. Mocht hij het toch nog tot een terugkeer in Bonn brengen binnen afzienbare tijd, dan verwacht men evenwel niet dat dan reeds Strauss' wens droom van een ministerpost van Buiten landse Zaken in vervulling gaat. Algemeen rekent men voor hem in het gunstigste geval op een benoeming tot minister van Landbouw. SOGOOOOOOGOOOOOOOOGOOGGGOGGG< LONDEN (Reuter). Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat sinds 31 maart in een Duitse gevangenis te München een Britse burger, die als kleermaker op een Ameri kaanse luchtbasis bij München werkte, wordt vastgehouden onder verdenking van spionage. De man, Alfred Burchinshaw, was indertijd aangehouden door Ameri kaanse rechercheurs, die hem overdroegen aan de Westduitse politie. Hij zou vroeger bij de politie in Liverpool hebben gewerkt. De woordvoerder van het Foreign Of fice zei niet te weten, wanneer het proces tegen Burchinshaw zal beginnen. MOSKOU (AP) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Soebandrio is in Moskou aangekomen om te onderhan delen over nieuwe militaire en economische hulp van de Sovjet-Unie voor de Indonesi sche campagne tegen Maleisië. Hij wordt vergezeld door een delegatie van veertien man, onder wie tien officieren, onder lei ding van de legerbevelhebber luitenant- generaal Achmed Yani. Indonesië heeft de laatste jaren naar schatting voor een miljard dollar wapens in de Sovjet-Unie gekocht. MÜNCHEN (DPA) De voormalige SS- generaal Karl Wolff, medewerker van Heinrich Himmler, het hoofd van de SS, zal van maandag af in München terecht staan wegens deelneming aan de moord op ten minste 300.000 joden. De 64-jarige Wolff, die indertijd als ver bindingsman optrad tussen Himmler en Adolf Hitler, zou in 1942 het bevel gegeven hebben tot het transport van joden uit Warschau naar de vernietigingskampen Treblinka, Belzec en Sobibor. Hij zou ook in 1941 in Minsk in tegenwoordigheid van Himmler het bevel gegeven hebben tot het doodschieten van 100 joden. Het proces tegen Wolff is wegens diens slechte gezondheidstoestand verscheidene malen uitgesteld. Het proces zal twee maanden duren. Er zullen ongeveer 400 getuigen gehoord wor den. Wolff bevindt zich sinds 1962 in voor arrest. ANKARA (A.F.P.) Twee reuzen slangen van vier meter lengte en twin tig centimeter dikte hebben bij Isparta in Anatolië, West-Turkije, een vracht wagen aangevallen. De chauffeur ma noeuvreerde zodanig met zijn auto dat hij erin slaagde een van de dieren onder de wielen te verpletteren. Het mannetje werd door de dood van zijn wijfje zo woest, dat hij zich rond de motorkap slingerde, waardoor de rem men buiten werking kwamen. De vrachtwagen reed daardoor achteruit een helling af, maar de chauf feur kon de wagen tegen een rots vast- rijden. Boeren, die te hulp schoten, maakten het dier af. De slangen wogen ieder bijna 40 kilogram. Kleuter verdronken. De bijna driejarige Franciscus Lagerweij uit Mijdrecht is gistermiddag in een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. Waterloopkundig laboratorium. De Bossche hogere technische school krijgt als eer ste in Nederland een waterloopkundig laboratorium. Rijksgoedkeuring voor bouw en inrichting van dit project is reeds verkregen. Abderrahmane Fares, een hoofd van het voorlopig uitvoerende comité in Algerije, die naar zijn familieleden verklaren, is ge arresteerd op last van de regering Ben Bella. (Van onze correspondent) BONN In mei van dit jaar sprak men in Bonn over het aanknopen van handels betrekkingen met rood-China. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken beraadde zich alleen nog over de vorm waarin dat zou dienen te gebeuren. Men ging zelfs zover bedekt te laten weten dat voor het geval betrekkingen met China zouden worden aangeknoopt, men ook zijn vijandige hou ding jegens Albanië zou kunnen herzien. Half juni vertrok Erhard naar de Ver enigde Staten. Na zijn besprekingen met president Johnson en zijn terugkeer in Bonn, was de situatie ineens geheel ver anderd. Heel duidelijk kwam dit uit tijdens een lunch die de Bondskanselier 30 juni in Berlijn had met aldaar geaccrediteer de buitenlandse journalisten. Hij verklaarde daar dat de Bondsrepubliek niet het plan had met China diplomatieke betrekkingen aan te knopen, de handel te formaliseren of dit land langlopende kredieten te ver strekken. Erhard voegde er aan toe dat er niets op tegen was dat Duitse ondernemingen zonder garanties of steun van de staat op eigen kracht hun handel met China zou den uitbreiden. Bovendien moet er aan worden herinnerd dat de kortgeleden gege ven goedkeuring nog van kracht is waar bij het persagentschap Nieuw China, dat in 1961 zijn kantoren van Bonn naar Oost- Berlijn moest verplaatsen, zijn vestiging in Bonn weer mag heropenen. De Chinezen op hun beurt stonden het Duitse persagent schap D.P.A. toe een kantoor in Peking te openen. Politieke voordelen levert een verdrag natuurlijk zowel voor China als voor de Bondsrepubliek op. De Chinezen hebben er vooral politiek voordeel bij, al zouden ze natuurlijk ook baat vinden bij de in voer van bijvoorbeeld landbouwmachines uit West-Duitsland. Maar een eventuele erkenning door de regering in Bonn zou voor Peking een winstpunt zijn, zowel te genover Rusland als tegenover de Verenig- de Staten. Voor de Russen zou het een extra-klap betekenen, als deze erkenning van Chinese zijde gepaard ging met een veranderde Chinese houding ten opzichte van de Duitse kwestie. Voor de Westduitsers zou erkenning een winstpunt tegenover het regime van Ul- bricht betekenen, terwijl men in Bonn zou kunnen rekenen op het zo begeerde aan zien in het kamp van de neutralisten en in andere communistische landen. Maar politieke winstpunten voor China zijn er alleen als Bonn tot een werkelijke erkenning zou overgaan. Met de vage uit latingen van Erhard in Berlijn willen en kunnen de Chinezen dan vanzelfsprekend ook niets aanvangen. Wat is dan het grote obstakel op de weg naar deze voor beide partijen zou gunsti ge ontwikkeling? De vraag is in hoeverre er in wezen iets aan de Amerikaanse hou- Fokker meent uit berichten uit Frank rijk te kunnen opmaken, dat de Zuid franse genationaliseerde vliegtuigfabriek ..Sud-Aviation" niet zal mogen meewerken aan het F-28-project. De Fransen zouden volgens de dit voorjaar bekendgemaakte plannen voor de „Fellowship" de vleugels gaan bouwen, doch de fabriek heeft nu van de regering opdracht gekregen zich te wijden aan de ontwikkeling van de Mys- tère 30, een ontwerp van de jachtvliegtui- genfabriek Dassault. Daardoor blijft er geen produktiecapaciteit meer over om met Nederland samen te werken. Niet het wegvallen van de Franse scha kel uit de produktieketen die Fokker, ge spreid over een aantal landen, voor de „Fellowship" wil opbouwen is belangrijk, de kern van dit bericht is de politieke koe handel, die eraan ten grondslag ligt. Fok ker mikt met zijn ontwerp voor een twee- motorig straalvliegtuig voor de middel grote afstand op een zo breed mogelijke markt. Zonder dat is een rendabele opzet niet mogelijk. Steeds meer blijkt echter dat nationale regeringen bij het kiezen van nieuwe toe stellen voor hun overwegend met over heidssteun geëxploiteerde luchtvaartmaat schappijen andere dan zuiver zakelijke factoren een rol laten spelen. Het verwer ven van landingsrechten, werkgelegenheid voor de eigen industrie en in Westeuro pa de houding ten opzichte van de part ners in de combinatie als de „Air Union" maken deel uit van de overwegingen die bij een vliegtuigaankoop gelden. Fokker meende zich tegen deze gang van zaken te kunnen wapenen door de bouw van de F-28 over een zo groot moge lijk aantal landen te spreiden. Engeland (Rolls Royce) is gevraagd de motoren te leveren, Duitsland krijgt een aandeel in de rompconstructie, Italië zal meewerken met Fiat-produkten en de bouw van de vleu gels had men, zoals gezegd, aan Frank rijk toegedacht. Deze opzet had in zoverre reeds succes, dat Duitsland plannen voor de ontwikkeling van een soortgelijk toestel als de F-28 liet varen. Met de aanwijzing van Sud-Aviation als partner voor het Mystère 30-project van Dassault wil de Franse regering vermoe delijk opnieuw duidelijk maken in welke richting haar wensen gaan ten aanzien van MOSKOU (AP) Premier Jomo Keny atta van Kenya, heeft premier Kroesjtsjev verzocht zo spoedig mogelijk Russische technici naar zijn land te sturen. In een brief, afgedrukt in het regerings blad „Izvestia" van donderdag, deelde Ke nyatta Kroesjtsjev verder mee, dat hij in de nabije toekomst ongeveer 300 studenten uit zijn land naar de Sovjet-Unie zal stu ren. In de brief van de Afrikaanse leider van 8 juni, brengt hij warme dank aan Kroesj tsjev voor de Russische beloften een aan tal landbouwprojecten ten uitvoer te bren gen en fabrieken te bouwen. Kenyatta vroeg de Russische premier ook deskundigen te sturen voor de bouw van een fabriek van bouwmaterialen, een radiostation, ziekenhuizen en een techni sche school. de Air UnionFranse vliegtuigen of anders geen samenwerking. Spijtig voor generaal De Gaulle is dat zijn kansen om deze ma noeuvre met succes bekroond te zien niet groot lijken. Behalve de alom in West-Europa groei ende onwil om zich aan het Franse groot- heidsstreven ondergeschikt te laten ma ken, heeft hij namelijk nog te kampen met de volgende negatieve facetten van zijn plan: de Mystère 30 van Dassault bestaat nog niet eens volledig op het tekenbord, terwijl de Fokker F-28 reeds daadwerke lijk in aanbouw is en dus vele jaren voor sprong heeft. Marktonderzoek heeft verder uitgewezen, dat er in de jaren 1967-1968 behoefte bestaat aan een snel, economisch straalverkeersvliegtuig voor de middellan ge afstand dat plaats biedt aan minstens 55 en liefst 60 passagiers. Fokker heeft het ontwerp van de F-28 aan deze uit komst aangepast door van de oorspronke lijk gedachte veertig zitplaatsen over te gaan op 55 tot 65 stoelen in een vijftig centimeter bredere romp. De Mystère 30 blijft het, tot op dit ogenblik althans, hou den op veertig stoelen. BRISBANE (Australië) (AP) De laat ste zes weken zijn in de Australische stad Brisbane en in de onmiddellijke omgeving ervan dertien zuigelingen plotseling ge storven. Allen waren onder de 12 maan den. De artsen staan voor een raadsel. De meeste baby's stierven volkomen onver wacht, terwijl ze in hun wiegjes lagen te slapen. Medici zijn van mening dat een koorts- verwekkend virus de koortsstuipjes ver oorzaakt waardoor de baby met zijn ge zichtje in het kussen komt te liggen en stikt. Maar de doktoren zijn het er onder ling niet over eens. BRUSSEL Dr. P. C. Paardekooper. de 43-jarige rooms-katholieke leraar uit Tilburg, aan wie op 15 mei van het vorige jaar door de Belgische minister van Justi tie werd verboden Belgisch grondgebied te betreden, heeft weer een dergelijk verbod gekregen. Hij had toegezegd vandaag ter gelegenheid van de herdenking van de gul den sporenslag voor de Mechelse afdeling van de Vlaamse Volksbeweging te zullen spreken over: „Taalculturele strijd en slagvaardigheid." De Belgische staatsveiligheidsdienst heeft de Vlaamse beweging tevoren inge licht over het verbod. Telefonisch heeft mi nister Vermijlen aan de Tilburgse leraar dit besluit later bevestigd. Dr. Paardekooper is de auteur van een aantal voor de K.R.O. uitgesproken cause rieën die later onder de titel „Er zijn geen Belgen" als een brochure zijn uitge geven. Nadat hij in 1963 een keer een ver bod tot betreden van Belgisch grondgebied had gekregen, heeft hij daarna toch nog een keer te Antwerpen gesproken. Tijdens die lezing waren er enige ongeregeldheden. Waarschijnlijk is dat de oorzaak ervan ge weest dat hij vandaag niet mag spreken, ding ten opzichte van haar bangige troe telkind in Bonn zou veranderen, wanneer dit de Amerika niet welgevallige stap zou ondernemen. Men hoort de mening verkondigen dat het bij een enkele opwel ling van gramschap zou blijven. Bovendien heeft men in Bonn als steun het voorbeeld van De Gaulle, wiens va derlijke voorspiegelingen het koppel Er- hard-Schröder, tot ergenis van andere vooraanstaande partijgenoten, maar niet durft te vertrouwen. Daar komt nog bij dat president Johnson, wellicht alleen door binnenlandse druk gedwongen, zich officieel van Rood-China afwendt. Als na Frankrijk ook West-Duitsland China zou erkennen zou dit Johnson's speelruimte vergroten. Toch wordt niet verwacht dat ondanks al deze overwegingen Erhard van gedach ten zal veranderen. De Amerikaanse in vloed in Bonn is nog groot. Voorstanders van de erkenning van China wijzen er spijtig op dat zelfs de Hallstein-doctrine dit nauwelijks in de weg zou staan men knoopte ook betrekkingen fnet Moskou aan. Ook de tegenhanger van de Hallstein-doc trine, de zogenaamde één-China-doctrine geldt niet bij erkenning, want de Bondsre publiek erkende Tsjiang Kai-Sjek's regi me op Taiwan niet. Overigens moet worden opgemerkt dat het gehele probleem in ieder geval tot na de Amerikaanse verkiezingen in de ijskast zal blijven staan. JOHANNESBURG (Reuter) Na de po- litierazzia's in Zuid-Afrika van de afgelo pen weken zullen tegen „bepaalde mensen de meest ernstige beschuldigingen" wor den ingebracht. Tot nu toe zijn meer dan veertig mensen, voor het merendeel blan ken, gearresteerd. De minister van justitie, Balthazar Vor- ster, heeft verklaard dat het hier om een ,,opruimings"-operatie gaat die tot doel heeft, de hergroepering van communisti sche en linkse elementen in de kiem te smoren. Volgens betrouwbare kringen zal een reeks processen het gevolg zijn, te verge lijken met het sabotageproces van Rivo- nia, waarin Nelson Mandela en zeven anderen tot levenslang werden veroor deeld. Een aantal mensen zal zowel ver raad als sabotage ten laste worden gelegd en de staat zal in deze gevallen op de doodstraf aandringen, zo is men van me ning. De politie speurt nog verder naar ver dachte blanken om de hersens achter de ondergrondse beweging in handen te krij gen. Gisteren werden in Johannesburg op nieuw enkele arrestaties verricht. Twee blanken en een Afrikaanse tuinman wer den aangehouden. De journalist Raymond Eisenstein, 26 jaar oud, leerling verslag gever van de Rand Daily Mail in Johan nesburg, werd gearresteerd op het bureau van zijn krant. Eisenstein, die pas kortgeleden uit Frankrijk naar Zuid-Afrika was geëmi greerd, is de zesde journalist die in de af- WASHINGTON (AP). De Amerikaan se nationale dienst voor lucht- en ruimte vaart, NASA, heeft bekendgemaakt, dat hij voornemens is in de laatste drie maan den van 1969 door Amerikaanse astronau ten een landing op de maan te laten uit voeren. Voor een senaatscommissie is verklaard, dat de NASA het plan heeft vijftien vluch ten met een Saturnus V raket te maken. De Saturnus V is een reusachtig voertuig, dat een Apolloruimteschip voor drie per sonen in een baan kan brengen. Het schema is gebaseerd op de-algemene ervaring van de NASA met de lancering van ruimtevaartuigen. Het wordt echter mogelijk geacht, dat dit schema in een versneld tempo uitgevoerd kan worden, indien de resultaten van de eerste lance ringen de verwachtingen overtreffen. MADRID (AFP-AP) Generaal Franco heeft Andres Ruis Marquez, bijgenaamd „kolonel Montenegro" die deze week door een krijgsraad ter dood veroordeeld was, gratie verleend. Zijn straf is veranderd in levenslang. Hij was ter dood veroordeeld wegens het plegen van een tachtig bomaanslagen, waarbij enkele mensen lichte verwondin gen opliepen. „Montenegro" was lid van het „Spaanse nationale bevrijdingsfront' dat door de voormalige Spaanse republi keinse minister van Buitenlandse Zaken Alvarez Del Vayo, in Geneve is opge richt. Hij heeft voor de rechtbank bekend en gezegd lid te zijn van een van de Spaanse socialistische arbeiderspartij af gescheiden groep. Deze partij is gekant tegenterreur-activiteit. Jose Maria Gil Robles, een Spaanse ad- vokaat die in oppositie is tegen het regi me Franco en in 1935 minister van oor log was onder de Spaanse republiek, is uit Spanje naar Genève vertrokken. Ro bles is onlangs uit ballingschap terugge keerd. Hij is afwisselend in Genève en in Spanje. GEORGETOWN (Reuter, AP) Een ontploffing heeft een bioscoop in George- twon (Brits Guyana) gisteravond op zijn grondvesten doen schudden. Er zijn ten minste 3 mensen gedood. Aangenomen wordt dat de bomaanslag een represaille is voor de ontploffing van afgelopen maan dag aan boord van een schip, waarbij ten minste 31 mensen het leven lieten. Op de Gemenebestconferentie heeft dr. Eric Williams, premier van Trinidad en Tobago, voorgesteld Brits Guyana onder beheer van de Verenigde Naties te plaat sen. gelopen weken in Johannesburg werd ge arresteerd. Hij wordt thans vastgehouden onder de bepalingen van de wet, waardoor het mogelijk is om mensen 90 dagen in hechtenis te houden, zonder hen in staat van beschuldiging te stellen. De voorzitter van de Zuidafrikaanse ver eniging van Journalisten, George Oliver heeft tegen de arrestaties geprotesteerd. TUNIS (AFP, Reuter) Van de 109 ker ken in Tunesië zullen er 102 gesloten wor den. Dit staat in een in Tunis geratifi ceerde overeenkomst tussen het Vaticaan en Tunesië. De kerken, waaronder de in 1896 ge bouwde monumentale kathedraal van Car thago, zullen musea, historische monumen- terl, openbare bibliotheken of scholen wor den. Ook zal er nog grond, die eigendom van de r.k. kerk is, genationaliseerd wor den. Het vrije godsdienstonderricht aan r.k. leerlingen blijft echter gewaarborgd Vplgens de overeenkomst zal de benoe ming door het Vaticaan van de aartsbis schop van Tunis de goedkeuring moeten hebben van de Tunesische regering. De r.k. godsdienst mag in vrijheid worden uitgeoefend. In welingelichte kringen in Tunis en Ro me zei men dat de r.k. kerk zich bij deze zware offers heeft neergelegd, omdat men er rekening mee houdt dat er binnenkort in Tunesië niet meer dan rond 25.000 rooms-katholieken zullen zijn. De vorige maand werd het seminarium van Cartha go gesloten. De 21 Europese en Ameri kaanse seminaristen zijn naar hun landen teruggegaan. De overeenkomst is het eerste diploma tieke akkoord tussen het Vaticaan en de regering van een volk dat de Islam grond wettelijk als staatsgodsdienst erkent. WENEN (AP) Zuid-Afrika heeft het lidmaatschap van de Wereldpostunie (IPU) behouden. Een kleine meerderheid had een Afro-Aziatisch verzoek verworpen, onder steund door het communistische blok, om Zuid-Afrika uit te stoten als represaille voor de apartheidspolitiek. In een geheime stemming werd met 55 stemmen voor, zes tegen en 56 onthou dingen besloten dat het congres van de IPU niet bevoegd is een lid uit de orga nisatie te stoten. De gedelegeerden uit de communistische landen, alsmede de Afri kaanse en Aziatische afgevaardigden ver lieten voor de stemming de zaal. Folklore Over folklore en stok-oude tradities ge sproken mag ik u er even aan herinne ren dat het maandag over een week weer De Dag van de Metworst is in Hamers- veld aan de Korte Merwede? Dan komen ze weer op het marktplein bij elkaar, de mannen en de vrouwen van dat nijvere dorp aan de rivier, die zoveel toegewijd werk hebben verricht om deze onsterfelijke traditie voor de ondergang t« behoeden, onder de geestdriftige aanvoe ring van burgemeester Uitdeflank, school hoofd Oortjes en pastoor Degenslikker, dat driemanschap waarop menige grote ge meente met recht jaloers mag zijn. ledereen die professor doctor J. M. Th. Langerede-Kurzersinns „Onderzoek naar Hamersvelds oorsprong" (1863 uitgave Lentje's Verenigde Drukkerijen Hinde lopen) heeft gelezen (en wie heeft dit niet?) herinnert zich dat deze gezagheb bende geleerde tot de conclusie is geko men dat De Dag van de Metworst eigen lijk niets met metworst te maken heeft, doch dat het hier een verbastering geldt van „Methorst". Het was immers de nobe le bisschop Zweder van Methorst en Vee- kate die (anno 1563) Hamersveld uit de be legering der Turkse legioenen bevrijdde. Die dag aten de Hamersvelders knak worstjes; zo is het misverstand gemakke lijk ontstaan uit de contaminatie van Met horst en knakworst. Zoals ieder jaar zal het feest worden ingezet met volkszang in het, op ander» dagen door sexmaniakken zo drukbezochte Fortpark, waar de mannen al zingende, de opkomende zon zullen begroeten in hun traditionele kledij: bolhoed met gemse- pluim, groene sokken en gele overall, ter wijl de vrouwen aan de andere zijde der gemeente, in het Veldwachter Hendriks plantsoen, haar kaatsebalwedstrijd met karnemelk houden. Vervolgens zal de burgemeester persoon lijk, bij het standbeeld van zijn voor ganger J. B. baron Dickerdam - Thyss (1803-1897), aan iedere mannelijke burger roggebrood met kaviaar aanbieden; ter wijl zijn beminde gade elke burgeres van de traditionele, doch zoals wij hierboven zagen, geheel misplaatste metworst voor ziet. Dan gaan allen, plastic stokken van velerlei kleur dragende, de aloude drije dansende, de traditionele route via Ieplaan en Hoogstraat, langs de ruïne van het Slot op den Hoef en zo, over het Volks commissaris Leenin-Plein naar de rand van het Sterrebos, waar de „Grootman" (wethouder Knaap) een korte rede zal hou den over „Traditie in het Atoomtijdperk", een uitvoerige bewerking van de op het zelfde boeiende stramien geborduurde voordracht, die hij, zeven jaar geleden, op de rotary-lunch in hotel Het IJzeren Wam buis heeft gehouden. Daarna zal het één en al vreugde zijn in Hamersveld. Bals in Cultuurcentrum, Nutsbibliotheek en Abattoir. Concerten van The Tamer sveldians, The Ringo Stars, The Atomic Angels in de openlucht. Sjoel bakken in De Oude Toren. Ballet van d» Parijse Opera, Macbeth door de Old Vic. Militaire mars door het plaatselijk garni zoen onder algehele leiding van brigade generaal L. J. van de Kaart. En ten slott» groots vuurwerk. Het is maar om u er even aan te her inneren. Wie het eenmaal heeft bijge woond, zal geen jaar meer overslaan. Een onvergetelijke dag. Advertentie Ideaal voor de vakantie. Het 8-daags algemeen abonnement kost in de tweede klasse f 40.-. Voor slechts f 5.- per dag kunt U geheel Nederland per trein bereizen. Het abonnement is direct verkrijgbaar bij alle sta tions en erkende reisbureaus. (Pas foto meebrengen.) NV NEDERLANDSE SPOORWEGEN 1 Geelzuchtvirus. In Memmingen en omge ving (Beieren) hebben zich de laatste dagen 34 gevallen van besmettelijke geelzucht voorgedaan. De ziekte wordt veroorzaakt door een virus. Gevreesd wordt voor het uitbreken van een epi demie. Visserijgrens. Het Canadese Lagerhuis heeft met algemene stemmen het wets voorstel aanvaard om de Canadese vis serijgrens van drie tot twaalf mijl van de kust uit te breiden. Krantenstaking. De typografen en telegra fisten van de Italiaanse kranten gaan komende week vier dagen staken. Van woensdag 15 tot zondag 19 juli zullen er geen kranten verschijnen. Het besluit is genomen wegens de moeilijkheden bij het vernieuwen van de collectieve ar beidsovereenkomst. Vogelzending. Uit Semarang (midden-Ja- va) zijn tienduizend rijstvogels naar Ne derland verzonden. Een Nederlandse fir ma heeft de vogels onlangs besteld. Gratie. President De Gaulle heeft beslo ten, ter gelegenheid van de Franse na tionale feestdag op 14 juli personen die wegens gezagsondermijnende activiteit veroordeeld zijn gratie te verlenen. BERLIJN, 10 juli (AP) Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, is vrij dag in een ziekenhuis opgenomen voor een operatie. Brandt zal waarschijnlijk tien tot veer tien dagen nodig hebben voor herstel. Hoger. Vulcanologen hebben berekend dat de vulkaan de Etna door de uitbarstin gen van de laatste tijd een hoogte van 3.370 meter heeft gekregen. Dit is 107 meter meer dan op de meeste kaarten staat aangegeven. Reis. President De Gaulle heeft een uitno diging aanvaard om dit jaar een bezoek aan Venezuela te brengen. Het Franse staatshoofd zal waarschijnlijk op 20 sep tember aankomen voor een verblijf van twee dagen. Godsdienstvrijheid. In Tunis is een over eenkomst gesloten tussen het Vaticaan en Tunesië over vrije uitoefening van de godsdienst. De kathedraal en ver scheidene kerkgebouwen blijven het eigendom van de rooms-katholieke kerk. Malversaties. Wegens malversaties met vlees zijn de directeur voor levens middelen van Warschau, zes ander® directeuren, twee onderdirecteuren, 27 vleeswinkeliers en elf slagers gevangen gezet. De politie heeft auto's, deviezen, juwelen ter waarde van acht miljoen Poolse zloty (1,5 miljoen gulden) en twintig villa's in beslag genomen. Mallemolen. Een in Nederland vervaar digde draaimolen die stond opgesteld in Hannover is uit balans geraakt, waar door 17 personen over de grond werden gesleept. Veertien gewonden konden na behandeling het ziekenhuis verlaten. Drie andere zijn ernstigg ewond, doch buiten levensgevaar. Voor de opening van de kermis was de draaimolen door een stadsambtenaar van Hannover ge controleerd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3