Rob Groen was oppermachtig in sterk bezette roeiwedstrijden van Luzern Nederlandse ploegen streden vooraan in Rotsee Regatta Janny van Eyck-Yos maakte op de 400 m. snelste seizoentijd Tjeerd Velstra veroverde op tweede dag nationale titel De sportresultaten van het weekeinde Amerikaanse zwemsters legden beslag op drie wereldrecords Machinist als roeisupporter Ook bij speerwerpen ongenaakbaar Wilde schaakpartij van Donner tegen Duitser Unzicker Zweedse tennistitel voor Roy Emerson Twee Nederlandse zwemrecords in Amsterdams bad Springconcours in Blaricum verregend Niet Ruska maar Joop Gouweleeuw gaat naar Tokio Kolb100 m schoolslag in 1.17.9 Ramenofsky: 400 meter in 4.42.0 MAANDAG 13 JULI 1964 11 T eleurstellend Spaarn-ploeg tweede Langelaar snelste in Houtrakpolder A tmodes en HA V Limburger beste schutter De Vreng arriveerde als zesde na 33 km zwemmen Vierde judoka aangewezen Roesink golfkampioen SOFTBAL HONKBAL (Van een speciale verslaggever) Neem een eclatante zege van skiffeur Rob Groen, voeg daarbij diverse succes sen van junioren- en jeugdploegen, gar neer die met een aantal eervolle tweede en derde plaatsen en enkele lichte teleur stellingen, dan krijgt men het gerecht dat de Nederlandse roeiers tijdens de interna tionale llotsee Regatta in Luzern zaterdag en zondag aan 16.000 toeschouwers, onder een temperatuur van 30 graden, 'hebben voorgeschoteld. Ons land had de grootste buitenlandse équipe afgevaardigd naar deze sterk be zette hors d'oeuvre van de Europese roei- kampioenschappen. Op Duitsland na, waar we de selectiewedstrijden nog moeten wor den gehouden, was de Westeuropese top aanwezig en ook van achter het IJzeren Grodijn had men zeer sterke ploegen ge stuurd. De Oosteuropese landen plegen nu eenmaal in Olympische jaren voor sterke verrassingen te zorgen. Afgezien van de Duitsers kan al gesteld worden, dat het bij de Europese kampioen schappen en Olympische Spelen een ver woede strijd zal worden tussen de Duit sers en Oosteuropeanen, met vooral Ne derland en Italië als gevaarlijke outsiders. Het grote Nederlandse succes was de waarlijk grootse zege van Rob Groen te gen zijn even geroutineerde als verrassend gevaarlijke tegenstanders Kozak, Tsje- chisch-Europees titelhouder, en de Pool Kubiak. Groen nam op de 750 meter de leiding over van Kubiak, die een demarrage in de zin had. Samen trokken ze er tussen uit en op de helft van de baan had dit twee tal al een voorsprong van meer dan twee lengten op het „peloton". Op 1500 meter, Groen en Kubai waren nog steeds in een fel gevecht om de leiding gewikkeld, deed de Pool een aanval, maar deze werd intel ligent beantwoord door Groen. De Gronin ger nam een taftje voorsprong en op de 1750 meter begon de Aegir-man zijn fenome nale eindsprint. De duizenden toeschou wers zagen hoe hij in zeer korte tijd met zijn lange, krachtige halen een lengte weg liep. Kubiak was een geslagen man. De Tsjech Kozak, die in het begin van de race achterbleef, eindigde als derde. Teleurstellend waren de prestaties van onze landgenoten in de twee met stuur man. Wartena en Castelij n winnaars van het zilver in Kopenhagen waren op de Bosbaan al eens verslagen door Koch en Bergsma van Njord. En wie gedacht had dat de Leidenaren zich nu vooraan ln de Europese gelederen zouden varen, kwam bedrogen uit. Tegen de Polen, die met groot verschil wonnen, de Oostenrijkers en Zwitsers, had den de drie Nederlandse ploegen weinig in te brengen. Njord werd vierde, Nereus vijfde en Argonauten Van Steenis en Olie man zesde. Het stond van tevoren al vast dat in de twee zonder de strijd zou gaan tussen de Italiaanse kampioenen Petri en Mosetti en de concurrerende Nederlandse paren Blaisse en Veenemans en Boelen en Enters, te meer daar deze race belangrijk zou zijn voor de afvaardiging naar de Europese kampioenschappen in dit nummer. De Nereus-mannen hadden zaterdag in de series de Willem Il-combinatie al ver slagen, maar dat was al eens eerder ge beurd en Boelen en Enters zijn moeilijk uit het veld te slaan. In de race gaven de Italianen uitste kend in vorm de toon aan. Het gevecht tussen Nereus en Willem 3 werd in het voordeel van de Amsterdamse studenten beslist, zij eindigden op de tweede plaats. Het Zwitsers publiek bleek het drama van 1962 toen Blaisse en Veenemans tijdens de wereldkampioenschappen in het zicht van de finish liggend een inzinking kre gen nog niet te zijn vergeten. Bij het verlaten van het erevlotje kregen de Ne- reiden een extra applausje. Ook het nummer dubbel twee had een zeer sterke inschrijving. Daar waren de Tsjechische Europese titelhouders Andrs en Hofmann, twee Russische équipes Tju rin-Dubrovski (derde in Kopenhagen) en Berkutov-Ivanov, twee veteranen, die in verschillende nummers al voor eremetaal zorgden in de loop der jaren, en de Ne derlandse combinatie Bots-Alwin. De Tsje chen bleken het niet verleerd te zijn. Van uit het gesloten veld van de 750 meter, begonnen zij een gestadige opmars. Om de tweede plaats werd; fel gestreden tussen Willem III en de Russen Tjurin en Du- brovski. Op de 1750 meter zetten beide ploegen de sprint in, waarbij de Russen over iets meer reserve bleken te beschik ken: Zij werden tweede, één seconde voor Bots en Alwin. Een goede prestatie voor deze jonge combinatie, die door de Zwit sers werden gekwalificeerd als „Meteor- haft aufgestiegen". Motoguzzi nam de vier zonder voor zijn rekening: in een schitterende stijl en met een verbeterd baanrecord. Rusland en Frankrijk werden tweede en derde. Njord werd laatste in deze finale, Nereus was al in de voorwedstrijden uitgeschakeld. Speciaal bij de oude vieren was de Oost europese opleving in het Olympische jaar goed merkbaar, terwijl Triton en Njord hun slopende Varsity-duel herhaalden. De Moscovitische militairen trokken er al snel tussen uit en Njord en Triton streden in een fel boord-aan-boord gevecht om de tweede plaats. De rest van het veld bleef uiteengevallen achter. De Russen wa ren oppermachtig. Zij bereikten de finish met een ruime voorsprong voor Triton en Njord, die ook in de sprint elkaar niets hadden toegegeven en na het passeren van de finishlijn niet wisten wie van de twee gewonnen had. De finishfilm wees Triton als winnaar van het duel aan, één hon derdste seconde voor de Leidse ploeg, die tijdens de Varsity na een even spannend en slopend gevecht één tiende seconde na de Utrechters waren gefinisht. Triton roeide voor het eerst weer in de goede oude vorm. Boeg Odink, die een maand geleden een rugblessure opliep, was weer geheel hersteld. Toch heeft de ploeg nog een achterstand op het trainingssche ma van coach Tjeerd van Wimersma Greidanus, volgens hetwelk de vier nu het peil van Kopenhagen had moeten hebben. Over de kandidatuur voor de Europese titelstrijd zal dus tijdens de nationale kampioenschappen over twee weken tus sen Utrecht en Leiden beslist moeten wor den. In de jonge- en jeugdnummers waren de Nederlanders zeer succesvol. In de twee races nieuwelingen-vier van zaterdag, ze gevierden Triton (Van Niftrik, Dijk, Hart suiker, Wiarda en Nolet) en de door de Hol- landia Roeiclub afgevaardigde Laga-le- den (R. v.d. Graaf, Lindenbergh, J. v.d. Graaf, Mulink en Rischke) Zondagmorgen zegevierden beide ploegen ook in de ju nioren-nummers. Njord eindigde hier als Dat zelfs punctuele spoorbeambten hun menselijke zwakheden hebben, bleek toen de jeugd-achten op de Rotsee juist gestart waren. Het boemeltreintje van Zurich naar Luzern passeerde op dat moment de roeibaan. Snel zakte het tempo van de trein. Met een snelheid, waarmee een fietser geen moeite zou hebben gehad, reed de trein vervolgens gelijk op met de kop van het veld der achten. Pas een kilometer verder, toen de finishvlag gevallen was, hervatte de sportieve machinist zijn werk. Zelden zal, gezien de enthousiaste aanmoedi gingen uit de geopende ramen, een ver traging meer op prijs zijn gesteld. ,-#y W - ««"Wfcow*, ■'Mïsmmkmr - nxXw--:-- tweede achter Triton. Njord roeide met Terpstra, Brouwer, Van der Hoeven, Bic ker en Weber. De jeugd-dubbeltwee Borgstijn en Gall uit Gouda won in de sprint van de Duitse ploeg Raddszell uit Biel en Luzern. De jeugdvier van Het Spaarne (Rezelman, Kompier, Luinenburg, Kokke en Schir- mann) werd tweede achter Seeklub Stafa. Na hun vijfde plaats in de senior-Cam pari achten, won Nereus, bestaande uit Montfrans, Woldringh, De Boer, Verhagen, Stokvis,Niehe, De Rooy, Eeftinck-Schat- tekerk en De Voogd, het junior-nummer met Njord, bestaande uit Terpstra, Brou wer, De Ruyter, Ledeboer, Van Someren Blaisse (r.) en Veenemans startten zaterdag goed in Luzern. Ze wonnen hun serie in een beste tijd. In de finale moesten zij gisteren alleen de Italiaanse twee voor laten gaan. de Greve, Breure, Van der Hoeven, Bic ker en Weber, op de tweede plaats en de eerstejaars acht van Triton (Sieders, Van Lommei, Veeneklaas, Van de Linden, Doo- per, Ten Doesschate, Hoogenraad, Aa en Van Riet) door Hollandia afgevaardigd, op de derde plaats Dezelfde ploeg behaalde later op de mid dag een schitterende zege in het nummer nieuwelingen acht, in de goede tijd van 6 min. 11 sec. De jeugdacht van Willem 3 werd tenslotte tweede achter Stansstad. Slechte weersomstandigheden hebben de atletiekwedstrijden die in Enschede en Den Haag werden gehouden beïnvloed. Dat er desondanks nog een aantal goede presta ties werden geleverd door enkele Olym pische kandidaten was verheugend. Janny van Eyck-Vos, de sterke 800 meter loopster, toonde haar kracht tijdens het zesdistric- tentoernooi in Enschede. Want niet alleen noteerde zij in een race over 400 meter, zonder enige tegenstand van betekenis, de snelste tijd van dit sei zoen, namelijk 55.7 sec. Tilly van der Zwaard en Hilda van Doorn kwamen dit jaar tot respectievelijk 55.8 en 55.9 sec. óók bij het speerwerpen was zij ongenaak baar. Janny van Eyck-Vos, die met de speer in de hand als jong meisje het atle- tiekveld betrad, doch daarna overschakel de naar de lange afstand, won met een worp van 34.60 meter. Antje Tanje won de In de eerste ronde van het Clare Bene- dicttoernooi dat in de Zwitserse plaats Lenzerheide wordt gehouden, heeft het Ne derlandse schaakteam een 3-1 overwinning behaald op Zwitserland. Op de tweede dag heeft de ploeg echter een 2-1 achterstand tegen Duitsland opgelopen. In de strijd tegen de Zwitsers ontston den vier kleurrijke gevechten, hetgeen met de schakers Blau en Roth onder de tegenstanders ook geen wonder was. Zowel Donner als Bouwmeester boekten goede positionele overwinningen. Kuypers ging tegen Blau door het oog van een naald, maar kon een tijd-nood-blunder van de Zwitser afstraffen en het punt in de wacht slepen. Zuidema had lange tijd de beste kansen, maar vergaloppeerde zich in het verre eindspel. De tweede ronde tegen de Duitsers be gon voor het Nederlandse viertal erg be moedigend. Zij boekten aan bord 3 (Bouw meester) en 4 (Barendregt) twee remises en Kuypers bracht de grootmeester Schmid in een bijzonder ongunstige situa tie. In de tijdnood liet Kuypers zich even wel de winst ontgaan en bij het afbreken was de partij in een zeer moeilijk eindspel aangeland. Donner zette tegen Unzicker een wilde partij op. De Duitse grootmees ter liet zich niet van de wijs brengen. Hij veroverde de volle kwaliteit en dit bracht in het eindspel de beslissing. De uitslagen van de eerste ronde wa ren: Nederland-Zwitserland 3-1; (Donner- Keiler 1-0; Kuypers-Blau 1-0; Bouwmees ter-Bhend 1-0; Zuidema-Roth 0-1; Duits- land-Italië 3Vs-V«; Oostenrijk-Spanje l'/i- 2V2; De uitslagen van de 2e ronde: Duits land-Nederland 2-1 voorlopig (Unzicker- Donner 1-0; Schmid - Kuypers afgebr., Hecht-Bouwmeester 'A-Va, Mohrlock-Ba- rendregt V«-V«); Italië-Spanje 0-1 voorlo pig; Zwitserland-Oostenrijk 1-1 voorlopig. Op het parcours in de Houtrakpolder hield de Halfwegse wielerclub „De Ba taaf" zondag een clubontmoeting met „Ulysses" uit Amsterdam en daarin be haalden de gasten een dubbele triomf; Langelaar was de snelste A-klasser en Hennis zegevierde bij de B-rijders. Alleen Hermanns wist met een overwinning bij de C-klassers de eer van „De Bataaf hoog te houden. 800 meter in 2.15.7 vóór Thea Lammertick (2.17.4) en Fred van Herpen liep de 200 me ter in een stortbui in 21.9 sec. Corrie Bakker won het verspringen (5.68) en de 100 meter (12.-). Bij de heren kwam Hans Brouwer tot 1.55.3, op de 800 meter noteerde Cees Clement een matige 15 mi nuten over de 5 km, wierp Ben Rebel de discus naar 43.82 meter en hinkte, stapte en sprong Henk Evers naar 13.87 meter. Zo wel bij de dames als de heren won Oost. Bij de dames met 8986 punten vóór Utrecht met 8889 punten en bij de heren met 12435 vóór Utrecht met 11847 punten. In Den Haag won V en L een trialmeet met 18059 punten voor Pro Patria met 14927 en LDA met 10804 punten. De beste prestaties waren door 10.7 over de 100 me ter voor Rob Popma en precies 15.- sec. over de 110 meter horden door de V en L'ers Jan Parlevliet en Marius Bos en clubgenoot Joop Kant sprong 7.18 meter ver. Cees Koch was op de werpnummers een klasse apart met 55.70 discus en 15.76 meter kogel. Jan Romani won het kogel slingeren met 56.39 m vóór Gerard de Groot, die 43.48 m bereikte. De regionale atletiekwedstrijden in Am sterdam hebben ook veel onder het slechte weer geleden. Bij de dames kwamen de atletes van Atmodes tot de volgende ver richtingen: 200 m B: 2. Jos van Duffelen in 26.1, 3. Ans Pennarts in 26.2 sec.; kogel stoten C: 1. Greet Hoenderdos 9.98 m, 2. Ans Pennarts 9.57 m; hoogspringen D: 2. Betty van Polen 1.35 m; discus D: 1. Jan- nie Zwanenburg 26.05 m. Bij de heren zorg- Roy Emerson heeft zijn uitstekende vorm kunnen behouden. Hij veroverde zondag in Baastad bij de internationale kampioen schappen van Zweden de titel zonder in grote moeilijkheden te zijn gekomen. Al leen in de finale tegen de hardserverende Nicola Pilic moest hij een set prijsgeven: 1-6, 7-5, 6-1, 6-2. Het dames enkelspel ein digde met een zege voor de Amerikaan se Donna Fales. Zij versloeg in de eind strijd de Zweedse Ulla Sandulf met 6-3, 5-7, 6-3. Tijdens de zondagmiddag in Venray ge houden wedstrijden om het nationale kam pioenschap handboogschieten wist de schut ter J. Maessen uit Boekoel (Limburg) be slag te leggen op de persoonlijke titel Twaalf schutters, allen afkomstig uit Lim burg en Noord-Brabant, zijn gekozen voor het Nederlands team dat zondag 26 juli tegen België uitkomt. den de atleten van de HAV voor de vol gende plaatsen: 100 m B: 1. Gerard Kamp 11.2 sec., 4. Ton van der Voort en 5. Rob van Nimwegen beiden 11.5 sec.; 1500 m B: 2. Arnoud Bosch 4.07.5 sec.; polshoog A: 1. Wim Krijnen 3.40 m en discus B: 3. Wim Krijnen 33.13 m. De Egyptenaren Abdel Abou Heif en Mohammed Zeytoun zijn gelijk geëindigd in de wedstrijd om het wereldkampioen schap lange-afstandszwemmen welke van daag van Capri naar Napels over een af stand van 33 km gehouden werd. Het vo rig jaar heeft Abou Heif de eerste plaats gedeeld met zijn landgenoot Mohammed Ali. In 1960 en 1961 heeft Zeytoun de wed strijd gewonnen. Voor de twee winnaars werd een tijd van 10 uur 43.57 genoteerd. De Joegoslaaf Dicky Bojady werd der de in 10-52.06. De Nederlander Wim de Vreng is als 6de geëindigd in 12.27.17. Na hem volgde nog een Egyptenaar. De zee was zeer ruw tijdens het eerste gedeelte van de wedstrijd. Halverwege ontstond opwinding nadat de vissers de aanwezigheid van een haai gemeld hadden. Chemicaliën om haaien te verjagen wer den in het water geworpen. Een politie- helicopter ging op onderzoek uit, maar van een haai werd geen spoor gevonden. Tijdens de zaterdag in Amsterdam ge houden zwem-kringkampioenschappen zijn twee Nederlandse records voor 25 meter baden gesneuveld. Jan Jiskoot zwom d« 400 meter wisselslag in 4.58.5 en verbe terde daarme zijn eigen oude record, dat op 5.04.9 stond. Deze laatste prestatie le verde Jiskoot tijdens de twee weken ge leden gehouden interland tegen Groot-Brit- tanni in Groningen. Jiskoot had ook een aandeel in de twee de recordverbetering samen met zijn club genoten van Het IJ, Bert Sitters, Arthur van Oest en Chris Leyssenaar bracht hij het Nederlands record op de 4 x 100 me ter wisselslag op 4.19.2. De oude toptijd dateerde van 28 april 1960 en stond op 4.24.2. Tjeerd Velstra uit het Friese Marssum is bij verrassing zaterdag uit de wind- en regenvlagen, die het concoursterrein op de prairie-achtige Meent in Blaricum tot een onherbergzaam oord maakten, als Ne derlands kampioen springen te voorschijn gekomen. Het handjevol toeschouwers, dat slechts te vinden was in de rondom het terrein opgestelde auto's en tenten, zag in het derde onderdeel voor het kampioen schap, het uit twee manches bestaande springconcours MB, de favoriete combina ties, de na de eerste dag leidende Lance Huet met Medrano en de kampioen 1963 Jan Maathuis met Troongraaf, roemloos sneven. Zou de Groningse veteraan, de 49-jarige landbouwer Piet E. Huizinga, die de der de plaats bezette, de jeugd de les lezen en zich aan het hoofd van Nederlandse springruiters plaatsen? Even heeft het er naar uitgezien, toen hij met slechts 4 straf- punten de eerste manche doorkwam. In de tweede manche wierp Tantalizer vier hindernissen af en de zestien strafpunten, die Huizinga hiermee op zijn conto kreeg, schakelden hem uit voor de titel. Tjeerd Velstra, die met Good Luck en Espoir zijn kandidatuur voor het_ kam pioenschap had gesteld zou met de'zeven jarige bruine merrie Good Luck nu zijn De start van de zeilwedstrijden van de Brasemer-week moest zaterdag uitgesteld worden tot zondag. En ook gisteren was het geen pretje op het water. Voor deze deelnemers in de FD-klasse was er ook slechts een nat pak als prijs. „..e -vtv. doel bereiken. Evenals Toon Ebben met Kairouan, welke combinatie door de mis lukkingen van Huet en Maathuis ook tot de serieuze titelpretendenten was gaan be horen, kreeg Velstra met Good Luck (Es poir was in de eerste manche uitgescha keld) in elke manche vier strafpunten. De totaaltijd van de Friese ruiter was echter beter en hiermee plaatste hij zich als tweede in het MB-springconcours ach ter de winnares, de Blaricumse amazone Jos Ernst met Blacky, die slechts zeven strafpunten had (voor een weigering in de eerste- en een springfout in de tweede manche). Velstra's tweede plaats was ech ter goed voor het kampioenschap. Eindstand voor het kampioenschap van Nederland: 1. Tjeerd Velstra (Good Luck) 64 pnt., 2. Anton Ebben (Kairouan) 63»/2, 3. Jan Maathuis (Kroongraaf) 62K, 4. P. Huizinga (Tantalizer) 62»/2, 5. mej. Jos Ernst (Blacky) 61'4, 6. Anton Ebben (Na- bab) 57, 7. C. Schmall (Feldblume) 53. Lance Huet, die met Medrano na de eerste dag leidde, heeft in de tweede manche van het springconcours MB de strijd ge- stcicikt De uitslag van het springconcours MA luidt: 1. J. Maathuis (Fliegette) 0 str.p., 2. Mady Koster (Ocean) 1 str.p., 3. J. H. Vos (Pangnar) VA str.p., 4. Lorance van Dro- genbroek (Astral) 4 str.p., 5. Th. Neessen (Fabel) 4 str.p. Kampioenschap van Nederland voor jachtpaarden: 1. „Country Girl" van mej. R. van Hout, 2. „Ocean" van mej. Mady Koster. De judoka's Anton Geesink, Jan en Pe ter Snijders en.Joop Gouweleeuw (al len NJJB) kunnen hun Olympische unifor men aantrekken. Waren de drie eerst genoemde judoka's reeds zeker van hun plaats in de Neder landse Olympische ploeg, zaterdagavond om 6 uur precies stonden de zwaargewich ten, de Amsterdammer Wim Ruska (NA- JA) en Joop Gouweleeuw in de dojo van Jaap Nauwelaerts de Agé tegenover el kaar om uit te maken wie de reis naar Tokio zou meemaken. Reeds eerder had Wim Ruska, tijdens de Europese kampioenschappen in Oost- Berlijn, o.a. tegenover de Rus Kiknadza getoond heel wat in zijn mars te hebben, maar kort daarop had de 23-jarige Am sterdammer in Amsterdam verloren van Gouweleeuw. Joop Gouweleeuw, die niet had kunnen deelnemen aan de titelwed- strijden in Oost-Berlijn, in verband met een beenblessure, bleek toen de sterkste. De wedstrijd zaterdagavond in Over- veen is een teleurstelling geweest. Tien mi nuten lang hebben beide judoka's elkaar niets toegestaan en daarop heeft het tech nisch college van de FNJJJB na lang be raad Joop Gouweleeuw aangewezen. Hij toonde een betere tactiek, techniek en con ditie, terwijl het resultaat techniek, bin nen de tatami ingezet, buiten de mat tot uiting gebracht, de balans in zijn voordeel deed doorslaan. De vier Nederlanders Jan en Peter Snij ders komen uit in de middengewicht, Joop Gouweleeuw bq de zwaargewichten en An ton Geesink in de klasse alle categorieën, staan onder leiding van trainer Jaap Nau welaerts de Agé en coach Gé Koning. Het gehele team gaat van 31 juli tot 20 augus tus in Beauvallon in een trainingskamp, terwijl op 27 september de reis naar da Martin Roesink is zondag in Hilversum winnaar geworden van het nationale open golfkampioenschap. De uit Dany van Rossem (floret) Roul Popken (degen) Frans Sauerbier (floret) en Kasper Kardolus (sabel) bestaande equipe van zaal Abrahams in Den Haag heeft tijdens de tweedaagse internationale schermwedstrijd voor equipes te Solingen een mooi resultaat geboekt door als twee de te eindigen. Eerste klasse: O VVOHCK 7—3; Onze Ge zellen—EDO 9—7; Onze Gezellen—HHC 44; BloemendaalO VVO 20; De MeteoorDSS 8—6; DSS—TYBB 7—«-1HCK—De Pinguins verregend. Tweede klasse A: THB—DSS 2 10—7; Ter rasvogelsLijnden 141; De Pinguins 3— SC Haarlem 43; Bloemendaal 2OVVO 2 verrregend. Tweede klasse B: De GeuzenDIO 1012: HHC 2—DEC 9—6; EDO 2—De Pinguins 2 1—11; Rooswijk—HCK 2 19—4. Derde klasse A: HHC 3—TYBB 2 4—11; DSS 3Bloemendaal 3 1024. Derde klasse B: TIW—EHS 14—7; Onze Ge zellen 2Shell 107. Vierde klasse A: Watergraafsmeer— De Geuzen 2 7—6; Thamen—VVGA 2 10—8; OVVO 3—Thamen 48; De Meteoor 2—AMVJ 129. Vierde klasse C: Rooswijk 2—Bloemendaal 4 28—3; HCK 4—EDO 3 3—19. Vierde klasse D: De Pinguins 4—HHC 5 8—16; Terrasvogels 2DSS 4 20—8. Junioren: Onze Gezellen B—DSS 619; Onze Gezellen B—HHC A 28—20; HHC—Onze Gezellen B 72. Adspiranten: Onze Gezellen B—TYBB 178. Hoofdklasse: Sparta—Ajax 10—11: Eerste klasse A: PSV—HVA 4—5; Eerste klasse B: UW—ABC 5—9. Tweede klasse B: OG—HFC Haarlem 35. Tweede klasse C: Neptunus— Tilburg 10—13; Schiedam—Laakkwartier 1—3; Fijenoord—CTC 66. Rayon Haarlem: IA: TYBB 2—Nicols 3 20—3; DIO 2—Scho ten 3 6—2; 2A: Terrasvogels 3—PVVS 1610; SC Haarlem 3—Bloemendaal 2 15—5. 2B: THB 3—HCK 5—8—7; 2D: HVH—Schoten 5 12—4. Drie jonge Amerikaanse zwemsters ver beterden het afgelopen weekeinde drie wereldrecords. De zeventien jaar oude, uit Phoenix in Arizona afkomstige Marily Ramenofsky zwom de 400 meter vrije slag in 4.42.0 en verbeterde daarmee het we reldrecord van haar landgenote Chris von Saltza, die op 6 augustus 1960 een tijd van 4.44.5 had bereikt. Het ging toch erg snel in Los Angeles, want op deze afstand bleven ook de tweede en derde aanko mende nog onder het oude wereldrecord. Terri Stickies zwom 4.42.1 en Tokey Wat son liet 4.44.0 afdrukken. Het tweede wereldrecord komt op naam van de veertienjarige Claudia Kolb uit Ca- lifornië. Zij zwom de 100 meter schoolslag in 1.17.9 en bleef daarmee onder het oude record, dat door de Oostduitse Bar bara Goebel op 1 juli 1961 in Rostock met een tijd van 1.18.2 werd gevestigd. Onze wereldrecordhoudster op de 100 meter vlinderslag, de Amsterdamse Ad» Kok, zal in Tokio ongetwijfeld felle tegen stand ondervinden van de Amerikaanse Sharon Stouder. Dit vijftienjarige meisje liet in Los Angeles een tijd afdrukken van 1.06.1 en bleef daarmee slechts een se conde boven het wereldrecord, dat de Amsterdamse op 30 mei van dit jaar in Blackpool vestigde. Het vijftienjarige Amerikaanse zwem- stertje Sharon Stouder heeft ook een aan tal opvallende prestaties geleverd. Zater dag won ze de 100 meter vrije slag in 1 min. 0,8 seconden en de 100 meter vlinder slag in 1 min. 6,1 seconden. Zondag zette zij de kroon op haar werk door het wereld record op de 200 meter vlinderslag te ver beteren. Ze zwom deze afstand in 2 min. 28,1 seconden en bleef daarmee precies één seconde onder de recordprestatie van haar landgenote Sue Pitt, een jaar geleden in hetzelfde zwembad.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11