ZOMBB PRIJZEN HET WEER Hoogovens doet bod op Demka Republikeins beginselprogram draagt Goldwaters signatuur Erhard zet in München Strauss UST en revanchisten op hun nummer Kanselier wil in Europa volledige integratie en geen exclusief machtsblok „THE INDIANA"; Fosfor verwondde elf soldaten Botsing in Twente eist 29 gewonden DE ENIGE TENT MET 10 JAAR GARANTIE Kluis geforceerd in kantoor van staatshavenbedrijf Verdediger van Mandela c.s. vrij gelaten Berliner Eisrevue gaat voorlopig nog door Voor uw afspraken tel. 8166 sWMORRIS 'ieforeyou Suyf SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Sergeant vergiste zich Hogere temperaturen Aan het strand BUITENSHOW, elke dag van 9—6 uur 1 Hoofdkantoor voor Nederland Haarlem, Zijlweg 111 - Tel. 17877 J Het woord is aan Akkoord Susie Handelsblad-NRC pagina 13 In de krant van heden: Niet buigen Niet duidelijk DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 49e JAARGANG NUMMER 209 MAANDAG 13 JULI 1964 De Griekse generaal George Grivas, de voormalige EOKA-leider, inspec teert in Nicosia en omgeving Griekse versterkingen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Elf soldaten van het depot genietroepen te Vught blijken vorige week licht gewond te zijn geraakt toen een fosforgranaat te dicht in hun nabjjheid tot ontploffing kwam. Geen van de dienstplichtigen kreeg zo danig letsel, dat hij moest worden opgeno men. Na een doktersbehandeling en lichte dienst voor enkele dagen hebben zij in middels allen hun normale dienst hervat. Het ongeluk gebeurde toen de sergeant instructeur de werking van een fosforgra naat wilde uitleggen. Hij liet het stukje oorlogstuig ter grootte van een citroen eerst van hand tot hand gaan en legde het toen, nadat hij de borgpen had ver wijderd, in het midden van de kring. Zijn vergissing was dat hij de toekijkende sol daten achteruit liet treden tot op de af stand, die voor de ontploffing van een rookgranaat is voorgeschreven in plaats van die van voor een fosforgranaat. Toen de sergeant zijn vergissing bemerkte, was het al te laat: de fosfor spatte naar alle kanten weg en trof de militairen op gezicht en handen. Hij liet uitkomen dat de band met de Verenigde Staten in het buitenlands beleid voor de Bondsrepubliek nummer één blijft. Dat is ook de basis waarop de Duit se houding tegenover communistisch Chi na berust. Als morele ondersteuning van Vanmorgen omstreeks kwart voor ne gen zijn tussen Almelo en het dorp Gees teren in een scherpe bocht twee autobus sen van de „Twentse Elektrische Tram- wegmaatschappij" tegen elkaar gebotst. Hierbij werden negenentwintig personen gewond. Drie van hen, de beide chauffeurs en een vrouw, liepen ernstig letsel op. Eén van de chauffeurs moest uit zijn cabine worden gezaagd. Advertentie BONT VOOR anders Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen nog overwegend zon nig en goed strandweer. In de mid dag meer bewolking, maar wellicht tot de avond droog. Matige wind tussen zuid-oost en zuid. Overdag 2022 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Gemiddeld iets warmer, maar nog geen stabiel strandweer. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. I I T|^^\ 1 T 1 TP i 1 T TPï I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. li III J I F™ I X. J V 3 II I IJ I L Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 2°cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 1 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur! Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Confucius: Als men zichzelf ontdekt, beseft men pas dat men met velen is. Weerrapporten j1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoeli3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Sport 9, 10, 11 Topsy 12 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie Op welke gronden de leiders van de C.S.U. werkelijk kunnen volhouden dat het vuur nu heet is, is op de conferentie niet duidelijk geworden. Het is dan ook een van die „slagwoorden", die door de C.S.U. in een zogenaamde poging om tot de kern van allerlei zaken door te dringen, deze dagen zo heftig zijn uitgekreten. Hierbij kreeg vooral de Duitse pers het te ontgelden, die alle mogelijke „onzin" over de manoeuvres en de bedoelingen van Strauss en de zijnen zou hebben ge publiceerd. Waarschijnlijk mag men aan- Bjj het betreden van het kantoorge bouw van het staatsvissershavenbedrijf in ÏJmuiden is het personeel vanmorgen tot de ontdekking gekomen dat onbekenden tijdens het weekeinde hebben getracht de achter de loketten geplaatste kluis open te branden. Twee zuurstofflessen lagen op de grond en het slot van de kluis was reeds opengebrand, toen de inbrekers zijn ge stuit op de zich daarachter nog bevindende deur van de brandkast. De Velsense politie heeft onmiddellijk de dienst opsporingsbijstand van het de partement van Justitie uit Den Haag inge schakeld, welke dienst bij het ter perse gaan van dit nummer nog met het onder zoek bezig was. Het liet zich echter aan zien dat de inbrekers er niet in zijn ge slaagd ook tot de brandkast door te drin gen, zodat het aanzienlijk bedrag aan geld dat hier aanwezig was, onaangeroerd is ge bleven. Omdat geen sporen van braak wer den aangetroffen wordt vermoed dat de daders met behulp van valse sleutels het gebouw zijn binnengedrongen. Hoogovens heeft besloten aan aan deelhouders Demka een aanbod te doen tot omwisseling van Demka-aandelen in niet-royeerbare certificaten Hoogovens in de verhouding van nominaal 1.500 Demka tegen nominaal 500 Hoog ovens. Dit aanbod geschiedt onder het voorbehoud dat een naar het oordeel van Hoogovens voldoend aantal aan delen ter omwisseling wordt aangemeld. Een bericht ter zake komt over ongeveer drie weken. De besturen van beide vennootschappen zeggen in een communiqué dat de ont plooiing van de activiteiten van Demka wordt beperkt door de minder gunstige rentabiliteit, de minder gunstige dividend vooruitzichten en de financieringsmoge lijkheden. De toekomstige ontwikkeling van Demka zal door opneming in het Hoogoven-concern worden bevorderd, Tevens zal het ontstaan van tegengestelde belangen worden voorkomen. Voor Hoogovens betekenen de activi teiten een welkome aanvulling voor haar eigen werkgebied. Dit geldt met name op het terrein van het kwaliteitsstaal. Zoals bekend heeft Hoogovens reeds een 51 percent belang in het aandelenkapitaal van Demka. Het ligt in de bedoeling dat Demka als zelfstandige onderneming blijft voortbestaan. De notering in Demka-aan delen werd vandaag aan het Damrak in verband met een en ander opgeschort. JOHANNESBURG (Reuter) Abraham Fischer, de voornaamste verdediger van het proces te Rivonia, die donderdag ge vangen was gezet, is zaterdagnacht op vrjje voeten gesteld. Aldus een medede ling van de Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie. Aan Fischer was indertijd, in verband met de bepalingen van de wet tot bestrij ding van het communisme in de Zuidafri kaanse Unie, beperkte bewegingsvrijheid opgelegd. De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft zaterdagavond in Witwatersrand de na tuurkundige B. M. Hirson gearresteerd. Hirson doceerde vorig jaar aan de uni versiteit van Reading in Engeland. Hij is de tweede natuurkundige die bij de re cente razzia's in Zuid-Afrika is aangehou den. In Zuid-Afrika is een politieke partij voor kleurlingen opgericht. De federale kleurlingenpartij is op 23 juni opgericht en staat voorlopig onder leiding van T. R. Swartz. Erhard herinnerde daarbij aan drie fa tale data in de geschiedenis van Duits land: de 20ste juni 1944, september 1939 en augustus 1914. Hij sprak de hoop uit dat de geest sterker zou blijken dan het geweld. De kanselier herinnerde eraan dat de oorlog 1939-1945 in het Westen en het Oosten „nog niet vergeten" is. Zeer duide lijk sprak hij uit dat de Grondwet be paalt dat de kanselier de richtlijnen voor de buitenlandse politiek geeft en dat hij dat dan ook zou blijven doen. Wanneer men het met deze politiek niet eens is, kon men een fnotie van wantrouwen indie nen. Erhard verklaarde zijn gehoor bovendien dat het zich bijzonder vergist als het meent dat hij bereid is het hoofd te bui gen voor andermans politieke opvattingen. De kanselier noemde het Frans-Duitse vriendschapsverdrag het grondelement van de Europese politiek, nu en in de toekomst maar tot een aparte macht mag dit niet leiden. „De kleine landen zijn daar bang voor," verklaarde Erhard, „en wij willen dit ook niet." een bondgenoot, van wie de Bondsrepubliek ook steun nodig heeft ten aanzien van de toegangswegen van en naar Berlijn, is dan ook besloten het aanknopen van handels- en/of diplomatieke betrekkingen met rood- China uit te stellen. Erhard verklaarde ten slotte met alle kracht te zullen blijven streven naar een volledige integratie van Europa, maar hij acht het onjuist nu op dit ogenblik de zaak op de spits te drijven met het oog op de komende verkiezingen in de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië. Na deze verkiezingen wil hij met de regeringschefs van de NAVO-landen over het bondgenoot schap gaan praten. Franz Joseph Strauss noemde in zijn slot woord de rede van Erhard een „wezenlijke bijdrage tot de grote discussie over de weg naar de toekomst". Daarna liet hij duide lijk uitkomen op zijn standpunt te blijven staan dat de politieke unie tussen Frank rijk en de Bondsrepubliek nu moet wor den gesloten, en wel „omdat het vuur nu heet is en het ijzer gesmeed kan worden". WASHINGTON (Reuter; AP; AFP) Be verkiezingsprogrammacommissie van de Amerikaanse Republikeinse party heeft in een beginselprogramma het stand punt van de partij uiteengezet over de verschillende problemen. Het program draagt duidelijk het stempel van Barry Goldwaters opvattingen. Hier volgen enkele uitspraken over de voornaamste kwesties; „Wij zullen ons verzetten tegen de er kenning van communistische China. Toela ting van dit land tot de Verenigde Naties zal verhinderd worden. Nationalistisch Chi na kan op steun blijven rekenen". „Een dynamische buitenlandse politiek zonder verzoeningen door middel van con cessies en terugtrekking. Grotere vastbe radenheid,en meer initiatief zal het risico van een kernoorlog verkleinen." Vietnam: „Wij zullen beslissende stap pen nemen om de overwinning in Zuid- Vietnam te verzekeren." Cuba: „Wij zullen er krachtig bij onze bondgenoten in de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten) op aandringen samen met de Verenigde Staten een vrije en on afhankelijke regering op Cuba te herstel len." Wat de binnenlandse politiek aangaat, omvat het programma onder meer: eer biediging van de wet op de burgerrechten, vermindering van de regeringsuitgaven met minstens vijf miljard dollar, vervan ging van de deficit-financiering door een evenwichtige begroting, afschaffing van bepaalde federale belastingen en andere belemmeringen van een vrije economie, alsmede belastingverlaging. William Scranton heeft zondag verklaard te zullen verzoeken om een debat met se nator Barry Goldwater in de nationale conventie, voordat de gedelegeerden met de stemmingen voor het aanwijzen van een republikeinse kandidaat voor de komende presidentsverkiezingen beginnen. Goldwa ter heeft deze uitdaging echter niet aan genomen. Scranton sprak over zijn uitdaging in een nationaal televisieprogramma. „Zo'n debat zou een noviteit zijn", zei hij, „maar voor zover ik weet is er juridisch niets tegen in te brengen. Het zal van groot nut zijn voor de gedelegeerden". Scranton zei vrees te koesteren, dat als Na een half jaar van voorbereidingen is Van der Tak's bergingsbedrijf er zaterdag in geslaagd het Duitse vrachtschip Eilbek, dat op de avond van 22 november vorig jaar op de Nieuwe Maas na een aanvaring was gezonken en gekanteld, weer over eind te zetten. Het schip meet 2281 ton en heeft een lading van 3700 ton. Nu moet het schip drijvend gemaakt worden, waarna het naar een scheeps werf kan worden gesleept om te worden hersteld. De foto laat zien hoe bij laag water op de Maas alleen de hoge stukken van het schip boven water uitsteken. Goldwater tot president zou worden geko zen, deze roekeloos zou omgaan met d» kernwapens. Enkele minuten nadat Scranton zijn uit daging wereldkundig had gemaakt, weiger de Goldwater haar te aanvaarden, zoal» hij ook vroegere verzoeken voor een open baar debat van de hand had gewezen. Goldwater zei: „Het verzoek is belache lijk. Ik zal met democraten debatteren. Lyndon B. Johnson is ons doelwit." Maurice Thorez, voorzitter van de Franse communistische vartij, is zaterdag aan boord van het Rus sische schip Litwa plotseling over leden. De 64-jarige ex-mijnwerker uit Calais die veertig jaar geleden de Franse communistische partij op richtte, was op doorreis naar Rus land, waar hij zijn vakantie wilde doorbrengen aan de Zwarte Zee kust. Thorez was gehuwd met Jean- nette Vermeersch, die zich met hem aan boord van het Russische schip bevond. Hij heeft vier zoons, waar van een uit zijn eerste huwelijk. Zondagmiddag is zijn stoffelijk over schot per vliegtuig naar Parijs overgebracht. Be Berliner Eisrevue zal normaal zjjn Nederlandse tournee afmaken. Ook enige afspraken in Duitsland zullen worden na gekomen. Na deze tournee zal worden be slist over het voortbestaan van het gezel schap. Het komend seizoen zal in ieder ge val een „Holiday on Ice"-produktie wor den ingestudeerd. Hierna zal de eigenaar van het Amerikaanse gezelschap, Morris Chalfen, beslissen of het Berlijnse ijsballet al dan niet deel uit zal gaan maken van zijn shows. Na een korte rustperiode van veertien dagen, hervat het gezelschap van Maxi en Ernst Baier zijn Nederlandse tournee, op 28 juli in Nijmegen. Hierna staan Arnhem en Apeldoorn op het programma. Tot eind september zal de show in Nederland blij ven. Door nieuwe ontwikkelingen binnen de ijsrevue is het bericht, dat wij zaterdag j.l. meldden, achterhaald. (Men zie ook de kunstpagina). Advertentie (Van onze correspondent) MÜNCHEN. In zjjn met grote belangstelling verwachte Münchener rede ver weerde Bondskanselier Erhard zich zondag in het Beierse hol van de leeuw tegen zijn zogenaamde „frondeurs", de groep die door oud-kanselier Adenauer en voorzitter van de C.S.U. en oud-minister van Verdediging, Franz Joseph Strauss, wordt aan gevoerd en die een directe politieke unie tussen Frankrijk en Duitsland wenst. Op de slotzitting van het driedaagse C.S.U.-congres in het Deutsche Museum in München verklaarde Erhard in een toespraak die meer dan v(jf kwartier in beslag nam: „een bilateraal Europa is een tegenspraak in zichzelf. Wjj dienen ter bevordering van het breekbaar en moeizaam verworven vertrouwen in de wereld een volledige integratie na te streven en niet de vorming van een machtsblok, dat ons al gauw de beschuldi ging van nationalisme en revanchisme op de hals zou halen". nemen dat deze onzin, of te wijten is aan de slechte informatiedienst van de C.S.U. of aan de twijfelachtige reputatie in za ken van waarheid en onwaarheid, die Strauss zichzelf in de loop der jaren heeft opgebouwd. In dit aartsconservatieve diepe zuiden van de Bondsrepubliek, had de C.S.U. van de autocratische Strauss een progressief decor om zich heen gebouwd ter viering van zijn met veel misbaar aangekondig de partijdag. Het moet worden gezien als een van de nauwkeurig uitgedachte mid delen waarmee de na de Spiegel-affaire zo smadelijk uit Bonn verjaarde Minister van Verdediging zijn come-back aan de Rijn voorbereidt. (Zie verder pag. 3 onder Frans-Duitse vriendschap)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1