v°on We» U'*to °Kn liiFRIT BIJ EEN V 17 V Simca-dealer: G. INIA Frans-Duitse vriendschap steunt op Duitse deling Gemenebest-premiers spreken naarstig over Zuid-Rhodesië WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Russische nota aan NAYO-landen Goto Mann kraakt zeer harde noten op het congres van de C.S.U, Ongeluk tijdens Tour: 8 doden Grieks rouwmaal werd catastrofe Anti-semitische internationale" Ruby lijdt aan waanvoorstellingen Brussel verklaart oorlog aan ratten J Dp Je '^Praatótoel 2 ongemeubileerde kamers met keuken MAANDAG 13 JULI 1964 3 Bestand in conflict artsen-regering Bonn Kennemer Garage Kennemerlaan 224-226 IJMUIDEN Tel. 4324 Harde klap mm Engeland moet zich ondubbelzinnig uitspreken Ondubbelzinnig M. Mok N.V. Woninginrichting P. P. W. RANDOE A Met enige ontsteltenis zullen de meeste kijkers zaterdag hebben geconstateerd, dat de N.C.R.V. met haar rubriek „Memo" zaterdagmiddag wel zeer hoog op het paard der wrake is gaan zitten, door een bedrijfsconflict „in behandeling te nemen" op een wijze, die deed denken aan een openbare rechtszitting. De koninklijke Plateelbakkerij „Zuid- Holland" te Gouda is de afgelopen week in het nieuws geweest, doordat dit bedrijf plotseling zijn deuren sloot en zijn werk nemers afdankte. Allerlei geruchten stelden het beleid van de directie twee broers De Bruin in een kwalijk licht en er werd zelfs van fraude gesproken. De vakbonden bemoei den zich uiteraard met het geval en het is intussen helemaal nog niet duidelijk of er dingen zijn gebeurd die op een of andere manier „onbehoorlijk" of „onrechtmatig" zouden kunnen worden genoemd. Maar de NCRV heeft dat eens even opgeknapt. In een uitzending, die o.a. één van de twee directeuren op het scherm bracht, werden opmerkingen en vragen geformuleerd die sterk aan een rechtszitting deden denken. Er werd zelfs op de man af gevraagd „waar het geld gebleven was" en de direc teur kreeg vegen uit de pan die bij het onfatsoenlijke af waren. In een kort na woord zei de redactie van „Memo", dat deze uitzending niet nodig zou zijn geweest als er geen duidelijke fouten zouden zijn gemaakt op het hoofdstuk der medezeg gingschap. Met andere woorden: als ieder een pijnlijk nauwkeurig zijn (door de T.V. omschreven) plicht doet, zal de T.V. hen met rust laten. Maar wie volgens ons ver keerd handelt, wordt via het scherm aan de kaak gesteld. Het gebruik van dit machtige communi catiemiddel als een soort volksrechtbank is een methode, waartegen niet krachtig genoeg kan worden geprotesteerd. Het is een misbruik dat de slechtste soort jour' nalistiek demonstreert en dat men van een „keurige" omroep als de NCRV toch zeker niet had mogen verwachten. Daarmee wil len we niet suggereren dat de ander om roepen niet „keurig" zijn, maar de NCRV heeft uit hoofde van haar beginselen een nog iets strengere maatstaf aan te leggen dan sommige andere omroepen en het doet zeer onaangenaam aan, dit gewild popu laire gedoe (dat duidelijk bedoeld was om de oppervlakkigste oordelaars ook eens on der de kin te strijken) onder deze vlag te zien binnenvaren in de huiskamer. De schandpaal dateert uit de Middel eeuwen, maar toen ontbraken de objectie ve, met wettelijke bevoegdheid beklede in- stanties die de zonde vaststellen en de straf bepalen. Laat onze met concurren tiezucht beladen T.V.-mensen in vredes naam de grenzen van hun taak en van het openbaar fatsoen blijven onderscheiden. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOi BONN (DPA) De Sovjet-Unie heeft West-Duitsland in een nota opnieuw ge waarschuwd, niet deel te nemen aan de voorgenomen multilaterale kernstrijdmacht van de NAVO. Aan de regering van de Verenigde Sta ten heeft de Sovjet-Unie een nota gezon den, waarin opnieuw wordt gezegd dat de „zogenaamde multilaterale kernmacht" allereerst bedoeld is om te camoufleren dat West-Duitsland reeds in feite toegang gekregen heeft tot de kernwapens. Gelijk luidende nota's zijn eveneens gezonden aan de regeringen van de andere NAVO- landen; Engeland, Italië Nederland, Tur kije en Griekenland. KEULEN (AP) De Westduitse artsen hebben een tijdelijk bestand met het mi nisterie van Volksgezondheid gesloten waardoor de directe dreiging van een art senstaking voorbij is. Een woordvoerder voor de Nationale Artsenvereniging zei, dat van het ministerie een toezegging ont vangen is om in oktober aan het kabinet te Bonn voorstellen voor hogere artsenho noraria voor te leggen. Op hun beurt zullen de artsen voorlopig niet meer met een staking dreigen. De artsen behouden zich echter het recht voor hun actie te hervatten, indien de voorstel len van 't ministerie van Volksgezondheid hun niet bevredigen. De Westduitse artsen velen hunner sympathiseerden met hun stakende Belgi sche collega's hebben gedreigd het werk neer te leggen, indien de honoraria van de staatsziekenfondsen niet verhoogd worden. Duizenden arbeiders zijn verplicht verze kerd bij deze ziekenfondsen. Het ministerie van Volksgezondheid heeft de eisen voor een honorariumverhoging van 33 percent gerechtvaardigd genoemd, maar de regering wilde niet verder gaan dan 25 percent. Advertentie (Vervolg van pagina 1) Het heeft de organisatoren niet aan moed ontbroken. Nadat de oude professor Michael Freund zijn gehoor had bezworen nu toch „alle onzin over de aanspraken op de Oder-Neisse-grens te vergeten", om dat die „toch nooit meer terug zou ko men" begon een nog moeilijker half uurtje voor de Beieren, toen Golo Mann, jongste zoon van de schrijver Thomas Mann, aan het woord kwam. Hoewel hetgeen hij ging zeggen niet di rect nieuw was, omdat hij ongeveer het zelfde al in het laatste nummer van het geïllustreerde tijdschrift „der Stern" had verkondigd, kwam het toch nog hard aan, toen hij beweerde dat de onderdrukte Duit sers in het Oosten misschien het beste gediend zijn met een erkenning van de D.D.R. Golo Mann formuleerde daarop enige gedachten die men alleen nog in de vroe ger door Duitsland bezette gebieden durft te uiten, en dan nog met een verontschul digend excuus aan de regering in Bonn. Zo stelde hij dat de Frans-Duitse vriend schap de deling van Duitsland voorop stelde. „Een hereniging zou de vriend schap snel doen ineenstorten", verklaar de hij. Mann drukte zijn gehoor ook nog op het hart in het belang van de Oost duitsers de afgeleefde Hallstein-doctrine over boord te zetten. Hij raakte de kern van vele dagelijks verkondigde onzin, toen hij wees op de hoofdzakelijk door de schuld van de Duit sers te weeg gebrachte aardschok, die de wereld in een volmaakte ontreddering had achtergelaten en die iedere op volkenrech telijke regels gebaseerde aanspraak op „door eigen grote schuld" bij deze aard verschuiving verloren Duitse gebieden tot een absurde zaak maakt. In zijn rede van zondag bleek bonds kanselier Erhard weer een van de weini gen in de Bondsrepubliek die zich ervan bewust is en van bewust moet zijn dat het, als zij goede betrekkingen met die buurlanden wil, onmogelijk is Duitslands rol van '33 tot '45 af te doen als een ver velende doch vergeefbare vergissing en dat de moeilijkheden van het huidige Euro pa niet in 1945 begonnen zijn, toen de bru te Russen een gedeelte van de Heimat be zetten. Erhard stond daarmee recht tegenover de fervente Strauss, die in zijn slotwoord met bulderende stem uitriep dat het niet de schuld van de Duitse politiek was dat zeventien miljoen Duitsers niet van recht op zelfbeschikking gebruik kunnen maken. Strauss behoort ook tot die grote en ge vaarlijke kring van aanhangers van de .vergissingstheorie" als hij het in zijn slotrede terloops over de grote Europe se burgeroorlog heeft, als hij de tweede wereldoorlog bedoelt. Het is duidelijk dat aan de controverse tussen Bondskanselier Erhard en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Schroder aan de ene kant en de gaullisten of hoe zij zich ook willen noemen voor Aden auer en Strauss niets is veranderd. De strijd gaat voort en heeft niets aan bete kenis verloren. Voor Strauss zal deze strijd pas teneinde zijn als hij opnieuw in Bonn een ministerszetel veroverd zal hebben. Wat er dan over zal zijn van de plannen voor een Frans-Duitse politieke unie zal deze man minder interesseren. Acht doden, onder wie vier kinderen, en elf gewonden, van wie vier zeer ernstig, is de balans van zaterdag van een ernstig ongeluk, dat tijdens de ronde van Frankrijk plaats had. Het ongeluk gebeurde in het plaatsje Port de Couze van het departement Dordogne, toen een tankwagen van de Franse gendarmerie, geladen met benzine voor een hefschroefvliegtuig dat boven de route vliegt,uit een flauwe bocht van de weg schoot en door een brugleuning in de rivier dook. Tientallen mensen, die zich daar bevonden, werden meegesleurd. Volgens ooggetuigen had de wagen een snelheid van zeker 90 km. per uur. Ofschoon de chauffeur nog trachtte te remmen kon hij de wagen niet meer in bedwang houden en verloor hij de macht over zijn stuur. De bestuurder sprong op het aller laatste ogenblik uit de auto en werd slechts licht gewond. Tegen de chauffeur zal een gerechtelijke ver volging worden ingesteld wegens dood door schuld. Enkele minuten na het ongeluk passeerde het grote pelo ton de brug. De renners stopten, namen een minuut stilte in acht, waarna zij weer wegstoven naar hun einddoel Brive. PATRAS (AP) Na het eten van de traditionele Griekse rouwmaaltijd van ge kookte tarwekiemen zijn 22 mensen gestor ven. De toestand van 128 mensen is ern stig. Volgens de politie heeft de weduwe per vergissing de maaltijd met een dodelijke insecticide besprenkeld in plaats van met poedersuiker. In Griekenland is het gebrui kelijk op de veertigste dag na iemands dood een rouwmaal te nuttigen. Ongeveer tweehonderd mensen zaten aa-. Zodra het bericht van de massavergifti ging bekend werd, werden helikopters van de Griekse -luchtmacht ingeschakeld. Zij brachten ongeveer 150 mensen naar het ziekenhuis voor een spoedbehandeling. JERUZALEM (Reuter) —De president van het joodse wereldcongres, dr. Nahm Goldmann, heeft zondagavond op een ope ningsbijeenkomst van het congres in Je ruzalem gezegd dat er „een soort anti-se mitische internationale" bestaat, geba seerd op contacten tussen neo-nazi, fascis tische en anti-semitische bewegingen. Een nieuw aspect van de anti-semitische aan vallen, vooral in Zuid-Amerika, is „het daadwerkelijk deelnemen van Arabieren in deze beweging". Ten aanzien van het schema over de joden, dat op de komende bijeenkomst van het Vaticaanse concilie zal worden be handeld, zei Goldmann: „een strenge ver oordeling van het anti-semitsme door de hoogste godsdienstige gezaghebbers in de katholieke wereld zal van groot belang zijn voor de strijd tegéh hét anti-semïtisme" LONDEN De gemenebestpremiers hebben informeel hun besprekingen voort gezet toen zij in het weekeinde in groepen gasten waren van premier sir Alec Douglas-Home op zijn officiële landgoed Chequers. Omdat Chequers te klein is om alle premiers en andere ministers van het Gemenebest te herbergen, losten ze el kaar af. Een aantal bracht de nacht door in het andere officiële buitenhuis, Dorney Wood. De kwestie Zuid-Rodesië, waarover ach ter de schermen hard wordt gevochten, komt vandaag op de conferentie in Lon den opnieuw aan de orde. Er zijn nog enige premiers die het woord niet hebben gevoerd. Met spanning wordt de slotrede in het Rhodesiëdebat van gemenebestmi nister Duncas Sandys tegemoetgezien. De Afrikaanse premiers staan erop dat de Britse regering zich ondubbelzinnig uit spreekt over haar gedragslijn ten opzichte van Zuid-Rhodesië in het slotcommuniqué van woensdag. Een onverwachte interventie kwam van de zijde van de Zuid-Rhodesische rege ring die de minister zonder portefeuille Clifford Dupont gedurende het weekeinde naar Londen zond om te protesteren te gen het feit dat de gemenebestconferentie over Zuid-Rhodesië heeft gesproken zon der dat dit land de conferentie mocht bijwonen. De Britse regering verweert zich tegen de aantijging dat het Gemenebest zich te gen de gewoonte in met de binnenlandse aangelegenheid van Zuid-Rhodesië zou heb ben bemoeid met het argument dat alleen de verantwoordelijkheid van de Britse re gering voor Zuid-Rhodesië ter sprake is gekomen. Dat is iets anders dan inmen ging. Er bestaat overigens een nauw verband tussen de door Afrikaanse premiers geda ne suggestie tot oprichting van een per manent gemenebestsecretariaat en Zuid- Rhodesië. Zij gooien het weliswaar over de boeg van DETROIT (AP) Dr. Emanuel Tanay, een psychiater die in de gevangenis van Dallas met Jack Ruby heeft gesproken, zegt, dat de ter dood veroordeelde moor denaar van Lee Harvey Oswald lijdt aan waanvoorstellingen. Ruby is ervan overtuigd, dat hij en de joden in de Verenigde Staten systematisch afgeslacht zullen worden. Tanay vond Ru by als een gekooid dier. Hij wil beslist zelfmoord plegen. De bal en het kaatsspel Indien u het als een gemis ervaart dat u zo weinig over Noord-Wales pleegt te ver nemen, dan is er nu een verlossend ogen blik voor u aangebroken. De tijdingen uit die hoek mogen schaars zijn, men is er niet achterlijk, getuige het bericht dat men er een schoonheidskoningin bezit. Ze heet Paula Williams en ze is niet van het gewone stomvervelende of vervelend-stom me soort, maar een origineel, ja een re bels exemplaar. Juffrouw Williams heeft namelijk de moed gehad te onthullen dat ze vijfmaal door juryleden van schoon heidswedstrijden benaderd is om de nacht met hen door te brengen. Indien ik het niet letterlijk zo in een keurige Nederland se krant had gelezen, maar bijvoorbeeld in een frivool buitenlands orgaan, zou ik er wellicht geen geloof aan hebben gehecht. Mijn eerbied voor de pers van eigen bodem laat echter geen twijfel toe en nu zitten we dan met de brokken. De idylische sfeer, resultaat van volmaakte lichame lijke proporties en lieftallige glimlachjes, is verstoord. Juffrouw Williams heeft een rel ontketend en een bendeleider in de we reld der schoonheidswedstrijden heeft zich gehaast te verklaren: „Het is onzin dat juryleden de meisjes nooit benaderen met bepaalde verzoeken, maar dat gebeurt nooit bij de wedstrijden die wij orga niseren." Wie die „wij" precies zijn, weet ik niet, maar ik veroorloof mij het verweer van hun woordvoerder naast mij neer te leg gen, daar ik er een farizeïsche klank in verneem. Overigens moet ik erkennen dat ik in de werkwijzen van dergelijke jury's niet ben ingewijd. Ik heb wel enige er varing inzake jureren en de factor schoon heid was daarbij ook in het geding, maar dan een schoonheid die men moeilijk met „bepaalde" oogmerken kon benaderen. Wij en dat waren dan enige nauwkeurig aan te duiden heren of heren plus da me waren in zo'n geval geroepen de auteur te bekronen van een letterkundig werk dat tot zulk een bekroning aanlei ding gaf. Het was, en is, daarbij mede, te handelen zonder aanzien despersoons, maar mèt aanzien van het werk. Hoe moet men echter optreden wanneer, zoals' bij kandidaat-schoonheidskoningin nen, de persoon het werk of het werk de persoon is? De jongedames niet aanzien, zou het jury-werk onmogelijk maken. Om aanzien is het hun begonnen en hoe nauw keuriger de juryleden dus kijken, des te meer recht hebben zij op onze waardering voor hun vlijt. De kandidaten zouden de laatsten moeten zijn die zich erover ver wonderen dat deze vlijt bijzonder vurige vormen kan aannemen en een protest hunnerzijds lijkt mij helemaal misplaatst. Is die vurigheid niet de hoogste lof die hun tot object geworden persoon ten deel kan vallen? Om een beproefd spreekwoord te ge bruiken: wie kaatst moet de bal ver wachten. Of, nog iets toepasselijker: wie zich tot bal laat maken, moet niet ver baasd zijn als men met hem wil kaatsen. Waaruit ik dan de conclusie zou willen trekken dat men zijn dochters beter niet naar schoonheidsconcoursen kan laten po- gaan. Advertentie economische en technische hulp en van de diplomatieke informatie die door het se cretariaat zouden moeten worden gecoördi neerd, maar in feite denken de jonge gemenebestlanden aan een administratief apparaat dat een politiek karakter, zal krijgen en het Gemenebest tot acties, speciaal tegen Zuid-Rhodesië en Zuid-Afri ka, in staat zou moeten stellen* Het se cretariaat zou onder andere een middel moeten zijn om bijvoorbeeld te voorko men wat thans is gebeurd, namelijk een kortwieking van het debat over Zuid-Rho desië. vraagt voor haar secretaresse per 1 september a.s. of eerder in Haarlem. Event, gestoffeerd. Aanbiedingen Gierstraat 22, Haar lem. Telefoon 10342. Ingestort. Zondag is in New Delhi een huis van twee verdiepingen, waarvan de fundamenten door de zware moes sonregen waren ondermijnd, ingestort. Tien mensen, voor het merendeel kin deren, verloren het leven. Zes mensen werden ernstig gewond. Staking. De communistische bond van Italiaanse machinisten en conducteurs van de spoorwegen heeft voor 19 juli drie stakingen van twee uur aangekon digd ter ondersteuning van looneisen. Bliksem. In Zuid-Slavië zijn zaterdag twee mannen en acht paarden door de bliksem gedood (Van onze correspondent) BRUSSEL De Brusselse gemeente raad heeft besloten een eerste subsidie van een kwart miljoen Belgische franc 16.000) ter beschikking te stellen voor het bestrijden van de rattenplaag die ver scheidene wijken van de Belgische hoofd stad bedreigt. De schadelijke dieren ko men vooral voor op de plaats in Brussel waar het riviertje de Zenne nog niet zoals bijvoorbeeld onder de grote boulevards die dwars door de stad van het zuid-sta tion naar het noord-station lopen is over kluisd. Bovendien staan in verscheidene wijken blokken oude huizen onbewoond op af braak te wachten. Ook daar blijken de ratten zich te nestelen. Brussel heeft con tact opgenomen met de randgemeenten in de hoop dat die ook iets tegen de plaag zul len doen. Deskundigen hebben het aantal ratten op enige miljoenen geschat. Encycliek. In kringen van het Vaticaan is gezegd, dat de paus wellicht op 15 augustus zijn eerste encycliek zal pu bliceren. Deze zal het vraagstuk van de geboortebeperking kunnen aanroeren. Dodenlijst. Het totaal aantal doden van de gewelddaden tussen Indiërs en ne gers in de afgelopen vier maanden in Brits-Guyana is gestegen tot 108. Boete. Een Franse rechtbank in Versailles heeft de gezagvoerder Charles Billet tot 5.000 frank boete veroordeeld. Hij wordt verantwoordelijk geacht voor het vlieg tuigongeluk, dot zich in februari 1958 in Cairo heeft voorgedaan en waarbij 52 inzittenden het leven verloren. Arbeidsmarkt. In Bern is bekendgemaakt dat eind juni van dit jaar het aantal werkelozen in Zwitserland 139 bedroeg tegen 129 in mei en 185 een jaar ge leden. Ruimtevaart. In Japan is een drietraps raket gelanceerd, die een hoogte van 1000 kilometer heeft bereikt. Men hoopt in dit land in 1968 een kunstmaan van ongeveer 40 kilo in een baan om de aarde te brengen. Zwemmen. Bijna zestig percent van de Westduitse soldaten kan niet zwemmen, zegt de „Coburger Conventie", een stu- dentenbond. Studiebeurzen. De Ford-stichting heeft zeven miljoen dollar ter beschikking ge steld voor studiebeurzen voor negers, die op middelbare scholen uitblinken. De stichting wil ieder jaar tweehonderd studiebeurzen verlenen. Televisie. In negen Europese landen Engeland, Frankrijk, België, Duitsland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwit serland en Italië zal men de con ventie van de Amerikaanse republi keinse partij, die maandag in San Fran cisco wordt geopend, rechtstreeks op het televisiescherm kunnen VQlgen. Dit zal mogelijk zijn door inschakeling van de satelliet „Relay-2".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3