Republikeinse conventie in de greep van fanatieke reactie Eisenhower spreekt zich niet uit over kandidaten Mikojan wordt president van Rusland hamol weer vandaag! Machinist gewond bij een explosie op „Arosa Sun Minister Luns terug uit de Sovjet-Unie HET WEER Ton uitgeloofd voor opsporing diamanten Overleden na val van trap Samenvoeging Beverwijk en Heemskerk Rapport P.v.d.A. over nieuwe aanpak van omroepbestel verkiezing kandidaat republikeinen op televisie Anquetil voor de tijdrit nog in gele trui Invitatie aan Gromyko IJmuidense jongen slachtoffer van aanrijding Minister wil: 49e JAARGANG NUMMER 210 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Uitgave; Grafische Bedrijven Da.ni.te N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur. Mr. H. C. van de, Mije Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adzjoebei genoemd voor Buitenlandse Zaken éeë MORRIS "êefore you êuy! FALCON REGENJASSEN bescherm uw huid met hamol ultra^ Spaak vandaag in Bonn pagina 3 Orgelaeademie geopend pagina 9 KVP over de medezeggenschap pagina 13 Het woord is aan In de krant van heden: W eerrapporten 1» 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.vj Kunst Feuilleton II Economisch nieuws IJ Beurs At Scheepsberichten IJ Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Warm Aan het strand Vermiste knaap gevonden IJmuider Courant (Van onze correspondent) SAN FRANCISCO De republikeinse conventie begon maandag in San Francis co's Cow Palace in een hoerastemming voor de ultra-conservatieve senator uit Arizona, Barry Goldwater, die bijna zeker is van de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. Steeds meer gedele geerden hebben zich de laatste dagen voor hem uitgesproken. Ijverige stemmentel- lers geloven, dat Goldwater tegen de acht honderd stemmen op zich zal verenigen bij de stemming voor de presidentiële kan didatuur. Er zijn slechts 655 stemmen no dig voor de absolute meerderheid. TERWIJL Goldwater gisteren rustig en met veel zelfvertrouwen door horden gil lende en zwaaiende volgelingen kon schrij den waar hij maar kwam, liep zijn enige serieuze rivaal Pennsylvania's, gouverneur Bill Scranton, het vuur uit zijn sloffen om zijn aanhang te vergroten. Het lukte maar matig. De eerste dag van de con ventie zette een flinke domper op alle hoop dat het nog zou lukken Goldwater te stop pen. Scranton leed gisteren zelfs twee dui delijke nederlagen: ten eerste werd een voorstel van zijn volgelingen verworpen om delegaties van deelneming aan het partijcongres uit te sluiten, die samenge steld zijn op basis van rassendiscrimatie. .Ten tweede kreeg hij geen voet aan de grond met het voorstel de stemming over de kandidaat voor het presidentschap ge heim te doen zijn. Bovendien verloor Scranton aanhang door een brief, die hij aan Goldwater schreef en die in zulke krasse bewoor- MOSKOU (AFP; AP) Binnenkort zal president Leonid Brezjnev van de Sovjet- Unie opgevolgd worden door eerste vice- president Anastas I. Mikojan. Dit wordt van goed ingelichte zijde vernomen. Brezj nev zou lid van het presidium van de communistische partij blijven. dingen gesteld was, dat zelfs de felste tegenstanders van de senator vonden dat het te ver ging. Scranton schreef bijvoorbeeld, dat „Gold waterisme" een „krankzinnige verzameling van absurde standpunten" is. Hij betwij felde de integriteit van de senator .en hij noemde de Goldwater-gedelegeerden een troep kippen, die erop wachten dat hun koppen in de gewenste richting worden gezet". Zelfs in de Amerikaanse partijpolitiek, waar men niet vies is van krachtige bou tades, viel deze brief op als onnodig be ledigend en grof. Goldwater accepteerde hem dan ook niet, maar liet hem per bo de terugbrengen. Omdat hij echter besef te dat de brief in zijn voordeel zou wer ken, liet hij er ijlings vierduizend afschrif ten van maken, die werden rondgestuurd aan de gedelegeerden en hun plaatsver' vangers. Een grote tegenslag was gisteren voor Scranton ook, dat oud-president Eisenho wer op een ontstellend onbenullige pers conferentie aankondigde neutraal te zul len blijven en noch Goldwater noch Scran ton te zullen steunen. Ike schijnt zich de rol te hebben toegedacht van grote verzoe ner, wat al was op te maken uit allerlei uitlatingen, dat Goldwater volgens hem niet zo extreem is als velen zeggen. De opvallendste trek van de gisteren be gonnen conventie is de volledige beheer sing van het partijapparaat door Goldwa- ters volgelingen. De meer progressieve re- publiekeinen van de grote staten aan Ame- rika's oostkust, die de afgelopen dertig jaar steeds kans hebben gezien de partij- vleugels in handen te houden, staan nu met hun ruggen tegen de muur. De zaal wordt beheerst door Goldwater - typen, door kleinere zelfstandigen uit de staten van het Midden-Westen en Westen, die zich door uiterlijk en optreden duidelijk onderscheiden van de partijleiders van de oostkust, voor wie de multimiljonairs Rockefeller, Scranton en Cabot Lodge re presentatief zijn. De huidige tegenstellin gen binnen de republikeinese partij wor den dan ook niet voor niets vaak ge schetst als een strijd tussen het oude ge vestigde kapitaal van Wall Street en het nieuwe geld van opkomende streken in het midden en westen van de Verenigde Sta ten. De Scranton-groep is overigens nog niet van plan op te geven. Hij en zijn volge lingen vechten door, zowel in de met 16.000 mensen gevulde congreszaal van het Cow Palace als daarbuiten. Voor vandaag stond een actie van hen op stapel voor een aan vulling van het ontwerp-verkiezingspro- gramma, een typisch Goldwaterontwerp, dat door een speciale commissie is opge steld en nu aan de conventie wordt voor- gelegd. Op drie punten vooral willen de Scran- ton-volgelingen dit ontwerp aanvullen: met een veroordeling van extremistische groe pen, zoals de John Birch-Society, met een duidelijke uitspraak dat de republikeinse partij volledige gelijkstelling voor de neger nastreeft (in het ontwerp staat nu alleen dat een eventuele republikeinse president de wet op de burgerrechten ten uitvoer zal leggen) en met de verklaring dat alleen de president van de Verenigde Staten mag beschikken over het gebruik van kernwa pens. Dit laatste punt richt zich tegen het standpunt van Goldwater, dat de opperbe velhebber van de NAVO over tactische kernwapens zou mogen beschikken. Mikojan is in 1895 in Tiflis geboren. In 1935 werd hij lid van het toenmalige Polit buro. In 1955 werd hij eerste vice-premier. Leonid Brezjnev is in 1906 geboren. In februari 1956 werd hij lid van het presi dium en op 7 mei 1960 volgde hij maar schalk Vorosjilov op als president. Het nieuws van Mikojan's promotie zal tijdens de huidige zitting van de opperste Sovjet bekendgemaakt worden. Mikojan's benoeming zal leiden tot een reconstructie van de Russische regering, die tot het na jaar zal voortduren en die onder meer tot de benoeming van Alexei Adzjoebei, de schoonzoon van premier Kroesjtsjev, tot minister van Buitenlandse Zaken zal lei den. Adzjoebei is hoofdredacteur van de Izwestia. Advertentie BARtËÜÖrISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De conventie van San Francisco is in de greep van de reactie. Niet alleen door het fanatisme van veel Goldwateraanhangers, die verbeten en gefrustreerd zijn door de volgens hen te hoge belastingen, door de opgelegde rassenintegratie en de volgens hen onbegrijpelijke compromissen in de buitenlandse politiek, maar ook door een voortreffelijke organisatie. De Goldwater - beweging is lang geleden haar greep naar de macht begonnen en haar regie is vlek keloos. In een rapport van de „Werkgroep radio- en t.v.-bestel" van de Partij van de Arbeid wordt een nieuw, open bestel bepleit voor radio en televisie. Hierin zouden (niet al leen de bestaande) omroepverenigingen en een „nieuw orgaan" kunnen participeren. De werkgroep werd gepresideerd door de heer J. G. Suurhoff. Secretaris was drs J. J. Voogd. Donderdag 16 juli van 16.34 tot 16.44 uur en vrjjdag 17 juli van 16.46 tot 16.54 uur neemt de NTS rechtstreeks de beelden over, die respectievelijk via de satellieten Relay en Telstar 2 vanuit Amerika worden uitgezonden. Beide malen betreft het filmoverzichten I van de verkiezing van een republikeinse kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten van Amerika. Zowel donderdag als vrijdag zullen na het eerste NTS-journaal te 20.20 uur deze uitzendingen worden herhaald in de pro gramma's van respectievelijk de AVRO en NCRV. De Belg Beheyt heeft het eerste gedeelte van de laatste etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. Jacques Anquetil be houdt de gele trui. De ravage in een der hutten nabij de machinekamer van de „Arosa Sun na de explosie. Luther King In vrijheid zijn wij tot dienstbaar heid bereid. In de machinekamer van de „Arosa Sun" het logiesschip van Hoogovens in IJmuiden, is gistermiddag omstreeks vijf uur een luchtketel geëxplodeerd. De wachthebbende machinist, de heer P. van den Goorbergh, uit de Watermanstraat in IJmuidens Duinwijk, kreeg brandwonden aan gelaat, armen en handen. Hij werd naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk vervoerd, waar hij is opgenomen. Het bovenste dek van het schip was be zaaid met glasscherven, afkomstig van de afdekking der machinekamer, die daar enkele dekken beneden is. Door de enor me luchtdruk zijn enkele zware dekpla ten van de schoorsteen afgerukt; een de zer platen is waarschijnlijk tussen schip en wal in het water terecht gekomen en dit zou de oorzaak zijn van hoog op spattend water, dat werd waargenomen De voormalige SS-generaal Karl Wolff staat te München terecht. Hij wordt beschuldigd van moord op minstens 300.000 Joden in de ver nietigingskampen Treblinka Belzec en Sobibor. Karl Wolff, die hier in de beklaagdenbank zit, wordt ver dedigd door dr. R. Aschenauer (op de voorgrond). „Ik ben een SS-er in hart en nieren" schreeuwde Joseph Faber, toen hij met harde hand uit het gerechts gebouw werd verwijderd, waar hij wilde getuigen. Het incident speelde zich gisteren af tijdens het proces tegen de SS-generaal Karl Wolff. Minister Luns is vanmiddag even voor twaalf uur uit de Sovjet-Unie met het lijn- toestel van de K.L.M. op Schiphol terug gekeerd. Hij heeft in Moskou de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromy ko uitgenodigd midden oktober een bezoek aan ons land te brengen. De uitnodiging is nog niet aanvaard, maar bij het etentje dat minister Gromy ko zijn gasten gisteravond ten afscheid aanbood was de stemming zo uitgelaten, dat deze aanvaarding wel als een formali teit mag worden beschouwd. De Nederlandse minister heeft verklaard te hopen, dat nieuwe handels- en culturele banden tussen de Sovjet-Unie en Neder land zullen voortkomen uit zijn besprekin gen met premier Kroesjtsjev. Verwachting tot morgenavond: Warm, droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Aan de kust tijdelijk zeewind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied boven Skan- dinavië houdt de depressies nu op een afstand. Ook morgen zonnig en vrij warm strandweer. In de middag een zwakke zeewind. Temperatuur 23—25 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Vrij warm strandweer, waarbij voorlopig de onweerskans klein blijft. „De Sovjet-Unie wil besprekingen over een scheepvaart- en handelsverdrag met de Beneluxlanden", zei minister Luns voor zijn vertrek uit Moskou. „Ik heb tegenover de heer Kroesjtsjev verklaard dat wij moeten komen tot de een of andere over eenkomst inzake de handel. Maar er zijn problemen, die, naar ik denk niet gemakke lijk tot oplossing gebracht zullen kunnen worden". Hij verklaarde te verwachten, dat er in de toekomst meer culturele betrekkingen tussen de beide landen zullen komen, zoals de uitwisseling van studiebeurzen. „Ik wil echter niet vooruitlopen op enig formeel cultureel verdrag. De gehele kwestie zal grondig moeten worden bestudeerd Op het vliegveld Sjeremetievo werd de Nederlandse minister uitgeleide gedaan door de Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrej Gromyko en andere Russische autoriteiten. Een bedrag van tienduizend Engelse ponden 100.000) is uitgeloofd voor dege ne, die opheldering verschaft in de opzien barende diefstal van tachtig diamanten, die op 5 juli door de K.L.M. van Schip hol naar Shannon zijn gevlogen en daarna in onbevoegde handen zijn gekomen. Blijkens een advertentie in de Ierse cou rant Cork Examiner heeft de verzekerings maatschappij Danger Field and Company, die gevestigd is in de Fenchurchstreet te I.onden, de beloning uitgeloofd. De diamanten vertegenwoordigen een waarde van ruim één miljoen gulden. Gistermiddag is de 35-jarige heer W. Bos in zijn woning aan de Kethelweg in Vlaar- dingen van de trap gevallen. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam vervoerd waar hij in de loop van de nacht is over leden. De heer Bos laat een vrouw en vier kinderen achter. door de wachtsman die zijn wachtshuisje j tegenover de Arosa Sun uitstormde na de zware ontploffing. De Italiaanse, Spaanse en Nederlandse bewoners van het schip waren eveneens hevig geschrokken en velen verlieten met grote haast de Arosa Sun". Van een paniek was echter geen sprake en al vrij spoedig na de explosie keerde men aan boord terug. In de machinekamer was een stoftank lek geslagen en in verband met brandge vaar werd een rookverbod uitgevaardigd. De bedrijfsbrandweer van Hoogovens en de gemeentelijke brandweer van Velsen waren spoedig bij de „Arosa Sun Een klein brandje in de machinekamer was in enkele minuten geblust met een zich daar bevindend brandblusapparaat. Door de explosie viel de elektrische ver lichting uit; alleen de noodverlichting op het schip bleef intact. Een uur later gingen echter alle lichten weer aan. Behalve in de machinekamer werd ook schade aangericht in een der hutten in de nabijheid van de machinekamer. Het achtjarige jongetje P. Kabel is gis teren in IJmuiden aangereden en om het leven gekomen toen het onverwacht de Sluisweg overstak. Hij had staan kijken bij dreggingswerkzaamheden van de Velser politie in het Noordzeekanaal. De politie heeft gisteren een grootscheep se actie ondernomen om een driejarig jon getje op te sporen, dat des morgens om elf uur als vermist was opgegeven. Hier voor werden ongeveer 25 mannen inge schakeld, die urenlang vruchteloos heb ben gezocht, tot des middags een van zijn vriendjes vertelde dat het jongetje mis schien in het Noordzeekanaal was geval len. Onmiddellijk dregde men met behulp van personeel van Rijkswaterstaat en de baggermaatschappij die op de aangegeven plaats werkzaamheden verrichtte, de om geving af. Om kwart over zes kwam de gelukkige tijding dat de vermiste knaap bij een schil der op het Oosterduinplein was binnenge lopen en daar de gehele middag had ge speeld. Bijzonder tragisch was het daarom dat bij dit alles toch een ander jongetje om het leven is gekomen. De achtjarige knaap P. Kabel uit de Strengholtstraat had zich onder de toeschouwers geschaard die naar het dreggen keken. Plotseling keerde hij zich om en stak onverwacht de Sluisweg over, waarbij hij door een naderende auto mobilist niet meer kon worden ontweken. Het jongetje werd door de voorzijde van de auto aangereden, waarbij het vrijwel op slag dood moet zijn geweest. Beverwijk en Heemskerk moeten naar de mening van de minister van Binnen landse Zaken mr. E. H. Toxopeus worden samengevoegd. In een wetsontwerp, dat op zeer korte termijn bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend, pleit hjj voor een samenvoeging van de twee gemeenten tot één gemeente Beverwijk, zo vernemen wjj uit zeer betrouwbare bron. Het wetsontwerp bevat verder een voor stel tot een grenscorrectie tussen Bever wijk en Velsen. Het betreft hier een tame lijk kleine stuk grond op Hoogoventerrein. Het wetsontwerp is de Raad van State al gepasseerd en berust nu bij de koningin.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1