versnapering van Winterswijk model voor een boek over de NSB SEIZOEN-OPRUIMING 20-50% Koningin reikt vaandel uit aan de onderzee dienst Nederlandse regering biedt Amerikaans gezin excuses aan Boeiende studie van profKooy Vogelwaarde vraagt het faillissement aan van Meijer ink Textiel Hallo Plechtigheid in Den Helder Romeins veldheer in Voorburg 6ll DINSDAG 14 JULI 1964 Défilé IN ONZE RUIMEN WIJ ALLE JAPONNEN MANTELS REGENMANTELS BONNETTERIE ROKKEN en BLOUSES OP MET EEN KORTING VAN HAARLEM Vragen over schade door doorbreken van de geluidsbarrière Geef uw lievelingsvogel het beste: luiS verPakte vogelvoeders! Vragen van Kamerleden over premieverhoging ziekenfondsen Vreemdelingendienst handelde onverklaarbaar Geef uw lievelingsvogel liet beste Uis verpakte vogelvoeders 1 Kerkelijk nieuws Woningbouwproblemen Advertentie Winterswijk heeft model gestaan voor het zojuist verschenen boek van prof. dr. G. A. Kooy, getiteld „Het echec van een „volkse" beweging. De opkomst en ontwikkeling en verval van de N.S.B. hier te lande". Waarschijnlijk zullen de meeste Win- terswijkers de keuze van de Wageningse hoogleraar voor wat hij noemt het eerste en typische onderzoek naar nazificatie en de nazificatie in Nederland in de periode 1931-1945 maar matig kunnen waarderen. Waarom juist Winterswijk, zullen zij zie afvragen, de plaats die in het nationale verzet tegen bezetters en hun collabora teurs een goede klank heeft al was het alleen maar doordat tante Riek er in het hart van de oorlog de landelijke organisa tie voor hulp aan onderduikers stichtte. voor de antiduise bevolking tot een ver zwaarde last wordt. In mei 1943 weet hij de Duitsers te bewegen af te zien van re presailles voor de ook hier uitgebroken proteststakingen. Van zijn met veel kracht aangekondigde nazificatie komt niets te recht. Na een bewind van drie jaren en één dag vlucht hij op 31 maart 1945 per fiets en wordt al spoedig gepakt en ge ïnterneerd. Dr. Bos en ds. Reeser mo gen velen tot de N.S.B. hebben gebracht, zij zijn er niet in geslaagd een volledige politieke gelijkschakeling teweeg te brengen in de ongeveer 360 van de in totaal 5300 Winterswijkse huishoudingen, waarin het nationaal-socialisme leden wist te winnen. Dat is dan tevens, constateert dr. Kooy, de meest tragische ontwikkeling. Want het nazisme heeft binnen tal van families een innerlijke vervreemding veroorzaakt en nog altijd is er een kloof. Gesteld wordt dat de N.S.B. in Winters wijk in alle rangen en standen behoudens die der fabrikanten aanhang wist te vinden maar in het oude middenstandsmilieu ster ker dan onder de arbeiders. Het laatste deel van zijn boek wijdt dr. Kooy voornamelijk aan het wegschrompe- len van de N.S.B.-aanhang, haar landver- raderlijke leden. Het meest boeiend is in dat verband dat wat dr. Kooy noemt het défilé der uitver korenen, de zeer gedetailleerde typeringen van de acht N.S.B.-voormannen in Win terswijk. De laatste twee hoofdstukken zijn min of meer een wetenschappelijke ver antwoording en als zodanig voor de ge- De burgemeester na de oorlog, als ambteloos burger. Als goed wetenschapsman is prof. dr. Kooy die vraag uiteraard niet uit de weg gegaan. Winterswijk vormt voor een on derzoek naar de ontwikkeling van de N.S.B. een wel zeer geëigend milieu, is zijn antwoord. Hij zegt ook waardoor. Het aantal N.S.B.-ers en N.S.B.-sympatisanten was er tussen 1931 en 1945 dusdanig om vangrijk (in 1935 kreeg de partij in Win terswijk ruim twintig percent van de stemmen maar daarna begon een geleide lijke aftakeling) dat een massaal statis tische benadering van de groep het trek ken van conclusies mogelijk maakte. Bovendien was in dat tijdvak de Win terswijkse samenleving zodanig gediffe rentieerd dat haar structuur overeenkwam met de totale Nederlandse en daarbij telt onder andere mee dat tot in de bezet tingstijd in Winterswijk enkele honderden joden woonden. Bovendien is Winterswijk een grensgemeente, die door de eeuwen heen in nauwe verbinding heeft gestaan met het aangrenzende Duitse gebied. Boerenbonden Nadat dr. Kooy de sociaal-culturele ge meente Winterswijk uit de dertiger jaren nader onder de loep heeft genomen, be licht hij de eerste verschijnselen van po litieke anomie. De roep der boerenbonden vindt ook in Winterswijk weerklank als ge volg van de voortwoekerende crisis. Dan zijn er ook al gauw twee namen, die voor de opbloei van de N.S.B. van grote im portantie zijn geweest: de veearts dr. Bos en de hervormde predikant ds. Reeser. Vooral aan eerstgenoemde besteedt dr Kooy heel veel aandacht. Hij schetst hem als een zeer kundig veearts maar een nog al gesloten man, geen imposante figuur en evenmin een boeiend spreker. Toch wordt deze man de kampioen van de boeren en de middenstanders in het centrum van het dorp. Als dr. Bos dan nog als V.D.B.- raadslid een debat met de felle socialis tische wethouder Van Dam wint, wordt er al gauw van hem gezegd „eindelijk is er een man opgestaan, die de rooien aankan: Bij de boeren is zijn woord wet. Een dokter zal het toch wel weten. Hoe anders is ds. Reeser, een charmant predikant, be gaafd redenaar, maar een man met een niet helemaal smetteloze naam als hij in Winterswijk komt. In 1933 wordt hij we gens schriftelijke laster veroordeeld (on danks een handtekeningenactie van 3621 Winterswijkers) en uit zijn ambt gezet. In hetzelfde jaar treedt hij toe tot de N.S.B Het maatschappelijk gezicht van de nog jonge N.S.B. in Winterswijk is volledig ver anderd. Heel uitvoerig schetst dr. Kooy de groei van de Winterswijkse N.S.B., de stembusresultaten, de reacties der demo- kratische partijen. Een jaar voor de oor log is de N.S.B.-aanhang te Winterswijk ingeschrompeld tot 11,7 percent. Vooral velen onder de on-kerkse boerenstand heb ben zich van haar afgekeerd en dr. Kooy concludeert dan ook dat het nazisme on der de middenstand veel dieper wortel heeft geschoten dan onder de boeren. Incident In maart 1942 wordt dr. Bos burgemees ter van Winterswijk. Er is een opmerkelijk incident tij de installatie. Als hij een Win terswijkse vrijwilliger herdenkt, die aan het oostfront is gesneuveld, blijven ex- waarnemend burgemeester Voorink en de wethouders Tienkink, Weerkamp en Bent zitten. Bu- gemeester Bos reageert niet. Dat typeert( vindt dr. Kooy, het raad leiachtige beleid dat burgemeester Bos van meet af heeft gevoerd. De nazibondgenoot doet nagenoeg niets waardoor de bezetting De heer Bos als burgemeester van Winterswijk. middelde lezer het minst belangwekkend. Een verrassend boek, dit eerste onderzoek naar nazificatie en denazificatie in Neder land. Als dr. Kooy het zo algemeen be titelt spreekt hij meteen ook een zekere twijfel uit wanneer hij aan het slot terecht opmerkt dat de studie, die in Winterswijk werd verricht een verhelderend licht werpt op de ontwikkeling soms ver buiten die plaats maar dat de Winterswijkse om geving niet representatief bleek voor die in het land als geheel. Dit laatste moge ande re onderzoekers tot stimulans zijn de N.S.B. verdere aandacht te geven. („Het echec van een volkse beweging" van dr. G. A. Kooy, nazificatie en de nazificatie in Nederland 1931-'45, uitgege ven bij Van Gorkum, Assen). Advertentie I e De gemeente Vogelwaarde zal het fail lissement aanvragen van de NV Wester- schelde Textielfabrieken G. H. Meijerink NV in Stoppeldijk, gemeente Vogelwaarde. Daartoe heeft de gemeenteraad gister avond besloten. De raad overwoog, dat daarmee niet de weg wordt afgesneden voor een nieuwe bestemming van de be drijfsgebouwen die voor de gemeente in sociaal-economisch opzicht de meest ge wenste is. De textielfabriek heeft van de gemeen te Vogelwaarde onder hypothecair ver band 1.800.000 ontvangen. De gemeente raad oordeelde, dat de belangen van credi teuren op de juiste en wettelijke wijze behartigd worden als een faillissement wordt aangevraagd. Een curator kan on derzoeken welke oorzaken tot het debacle hebben geleid en wat met de gelden van de gemeente is gedaan. Het ligt niet in de lijn van een overheidslichaam een op lossing te zoeken door onderhands een re geling te treffen, aldus de raad. De Westerschelde textielfabrieken, een dochteronderneming van Meijerinks tex tielfabrieken in Winterswijk, telde tot voor kort 120 man personeel. Vorige week maandag werden de vijftig mannelijke ar beidskrachten van de weverij en de snij zaal ontslagen. Hun werd het loon uitbe taald, maar niet het vakantiegeld, waar op zij recht hebben. De zeventig vrouwe lijke arbeidskrachten van het confectie bedrijf werken nog. Zij gaan volgende week met vakantie maar weten nog niet wat er nadien gebeurt: werken of ont slagen worden. Deze toestand werd vrijdagavond in de Drie jaar heeft de landbouwer J. Schippel uit Bovensmilde moeten wach ten voor hij telefoonaansluiting kreeg. Gisteren was het zover. Niemand min der dan de adjunct-direoteur van het telefoondistrict in Groningen, ir. J. W. Crommelin, braeht de aansluiting tot stand, omdat de heer Schippel de 70.000- ste telefoonabonnee in het district is. De installateurs brachten daarom ook een wit telefoontoestel aan. De familie Schippel werd het aansluitbedrag, 150.—, geschonken en zij kreeig ver der een taart met chocoladekiesschijf en het getal 70.000. gemeenteraad besproken, waarbij de ge meente staat voor bealing van de 165.000 als rente en aflossing van de geldlening, die de Coöp. Raiffeisen Bank verstrekte en werd doorgegeven aan de n.v. In die raadsvergadering werd ook kritiek geuit op het Economisch Technologisch Insti tuut Zeeland, dat de gemeente adviseerde bij de vestiging van de textielindustrie. Gisteren heeft de bedrijfseconoom van het E.T.I. Zeeland, drs. G. J. Baarspul, in de raadsvergadering een uiteenzetting gegeven van de gronden, waarop het advies werd uitgebracht. Het college van bur gemeester en wethouders had zich tevo ren laten inlichten door het E.T.I. Zee land, de rechtskundige adviseurs van de gemeente en door de directie van de moe dermaatschappij van Meijerink in Winters wijk. Vrijdag besloot de gemeenteraad om bij de ministers van financiën en van binnen landse zaken een aanvullende uitkering te vragen om de gevolgen van de financiële aderlating voor de gemeente te boven te kunnen komen. Het Twevde-Kamerlid de heer J. H. Cou- zy (V.V.D.) heeft aan de staatssecretaris van Defensie de heer W. den Toom schrif telijke vragen gesteld over hinder en schade als gevolg van het doorbreken van de geluidsbarrière door militaire vliegtui gen. Hij vraagt onder meer of het de staatssecretaris bekend is dat de bevol king in het oosten van het land in toe nemende mate grote hinder ondervindt van de gevolgen van het doorbreken van geluidsbarrières. Verder wil hij weten of het juist is dat schade (bijvoorbeeld glas schade) niet wordt vergoed. Acht de staatssecretaris een dergelijke vergoeding niet redelijk en noodzakelijk? Ook vraagt dit Kamerlid voorschriften of, als deze er al zijn, een betere naleving van de voorschriften om de overlast tot een minimum te beperken. Als de hinder mede wordt veroorzaakt door dicht bij de grens gestationeerde Duitse vliegtuigen, dan vraagt de heer Couzy overleg met de Duitse autoriteiten, om te trachten ook overlast van deze kant zoveel mogelijk te voorkomen. Advertentie De koningin heeft vanmorgen tijdens een korte plechtigheid in Den Helder een vaan del uitgereikt aan de onderzeedienst. Op deze bijeenkomst waren vele reünisten van dit wapen aanwezig. De geest in de onderzeedienst is, zo zei de koningin gebleken in vele uitzonderlij ke prestaties in oorlogstijd. Zo vele, dat geen vaandel ze met mogelijkheid alle zou kunnen omvatten. „Velen, hier aanwezig, hebben hier hun deel toe bijgedragen. Ve le anderen hebben hier het hoogste offer voor gebracht en wij allen blijven hen trouw en dankbaar gedenken". De konin gin heeft het vaandel voor de onderzee dienst toegekend bij K.B. van 18 augustus In het toekomstige nieuwe stadscen trum van Voorburg, nabij de kruising van de Prins Bernhardlaan, de Koningin Ju- lianalaan en de Rozenboomlaan, is een monumentaal standbeeld verrezen. Dit beeldhouwwerk stelt voor Corbulo te paard, de Romeinse veldheer, die tussen Rijn en Maas de fossa cormulonis liet graven, waarvan het tegenwoordige Rijn- Schiekanaal (de Vliet) waarschijnlijk een overblijfsel is. Als de voorgestelde verhogingen van de premies van ziekenfondsen niet gerecht vaardigd moeten worden geacht, welke maatregelen kunnen de bewindslieden hier dan tegen nemen? Dat vragen de Tweede Kamerleden P. J. Engels en Joh. Zwanik- ken (beiden K.V.P.) aan de minister van Economische Zaken en aan de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Aanleiding voor hun vragen is het voor stel van de vereniging gezondheidszorg Noord-Nederland aan de bij haar aange sloten fondsen om de premies te verho gen met ongeveer vijftig percent voor de laagste en met circa zeventig percent voor de hoogste categorieën. De Kamerleden spreken van een zeer forse verhoging, ook wanneer men de stijging van de zieken huistarieven erkent als onontkoombaar en aanvaardbaar. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Nederlandse am bassade in de Verenigde Staten mr. C. W. A. Schürmann zond maandag een brief aan de familie Steinbrügge in Atlanta, in de staat Georgia, waarin excuses wor den aangeboden voor het vasthouden en terugzenden van haar zoon Robert door de Rotterdamse vreemdelingenpolitie, omdat deze bij aankomst in Rotterdam op door reis naar Oostenrijk slechts 72 dollar bij zich had. De Nederlandse verontschuldigingen gin gen vergezeld van een bedrag van vier honderd dollar voor schadevergoeding aan de welgestelde familie Steinbrügge. De am bassadeur schrijft het incident toe aan een misverstand door onverklaarbare oorzaken, daarmee doelend op de onbegrijpelijke fei ten dat de zestienjarige Robert in een cel werd opgesloten in Rotterdam, dat geen contact werd opgenomen met de Ameri kaanse consul, dat de politie zijn vliegboe- king naar Oostenrijk bij Icelandic Airways niet verifieerde en dat Robert niet werd toegestaan te telefoneren met zijn ouders of zijn schatrijke Oostenrijkse gastheer, naar wie hij onderweg was. Deze officiële verontschuldiging via de Nederlandse ambassade werd overigens geformuleerd om de blaam weg te ne men van Robert Steinbrügge, wiens pas poort is ontsierd door het stempel „uit- 1 dvertentie gewezen", hetgeen ernstige consequen ties voor de jongeman dréigde te heb ben. Hij wil naar de militaire academie in West Point, waar alleen jongelieden van onbesproken gedrag geaccepteerd wor den. Een pikante bijzonderheid in deze on aangename geschiedenis is dat Robert via Nederland naar Oostenrijk reisde op aan raden van zijn vader, die als Ameri kaans sergeant in 1945 in Nederland was geweest en sindsdien een enthousiast bewonderaar van ons land was. Is het niet overdreven dat de Nederland se regering verontschuldigingen heeft aan geboden voor het optreden van de Rotter- damud vreemdelingenpolitie, die een Amerikaanse jongeman naar zijn vader land heeft teruggestuurd, omdat hij te wei nig geld bij zich had om een verblijf of zijn doorreis te betalen? Dat vraagt het Tweede Kamerlid me vrouw G. Brautigan (P.v.d.A.) aan de mi nisters van Justitie en Buitenlandse Za ken. Ook informeert zij of het niet juister zou zijn geweest de welgestelde ouders van de jongeman te wijzen op de hier en in andere landen bestaande regels: vreemdelingen, die geen vluchteling zijn, de toegang weigeren wanneer zij niet be schikken over voldoende middelen om hun voorgenomen verblijf te financieren. Geref, Gemeenten Beroepen te Uddel en te Wageningen D. Hakkenberg, kandidaat te Veenendaal; te Katwijk aan Zee A. Bregman, kand. te Benthuizen. 1962. Het is reeds onderscheiden met de Militaire Willemsorde. De plechtigheid bij de onderzeedienst in Den Helder werd door zeer vele militaire en burgerlijke autoriteiten bijgewoond. On der meer waren aanwezig de minister van Defensie P. J. S. de Jong, de staatsse cretaris van Defensie (voor marine aan gelegenheden) A. van Es, de bevelhebber der zeestrijdkrachten vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier, de comman dant der zeemacht in Nederland vice-ad miraal mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk, de commissaris van de konin gin in de provincie Noord-Holland, mr. K. J. Kranenburg en de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst. Welke mogelijkheden kunnen nog wor den geschapen voor de volkshuisvesting benoorden het IJ in Amsterdam? Het Tweede Kamerlid de heer E. J. M. Kolfschoten (KVP) vraagt dit de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Hij informeert naar de stagnatie in de woningbouw van Amsterdam, mede ver oorzaakt door gebrek aan bouwgrond of het nog niet bouwrijp maken van gronden benoorden het IJ voor de laatste vijf dui zend woningen, die nog binnen de hoofd stedelijke grenzen kunnen worden gebouw Ook wil de heer Kolfschoten weten hoe veel grond in 1920 benoorden het IJ bij Amsterdam werd gevoegd, met welk doel, hoeveel er van is gebruikt voor volkshuis vesting en hoeveel er nog onbebouwd is. Prins Charles Hughues van Bour- bon-Parma heeft maandag door de straten van Pamplona gerend met stieren, als „proef van dapperheid", terwijl zijn echtgenote, prinses Irene, van een balkon toekeek. De prins haalde het. Hij liep vlak voor een half dozijn opgehitste stieren uit, de fotografen konden hem alleen op de rug fotograferen. Twee Spanjaarden werden aan de horens gespietst bij het jaarlijkse stierengevecht ter ge legenheid van het feest van San Fermin. Foto's Tijdens en na het „stierengevecht"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7