„FRANSE REVOLUTIE" (MET STEUN VAN HET BEDRIJFSLEVEN!) IN HET TALEN-ONDERWIJS PANDA EN DE PETTENJACHT Het Vale Paard VAN DUIVENBODEN N.V. SUPER WOLKENKRABBER - 200 METER HOOG - VOOR MILAAN UITBREIDING MEUBELTOONKAMERS SPAARNE 11 en Teylermuseum Voor schade in Winterswijk 1500 bijeen „Bandrecorder en filmprojector moeten thema- en grammaticaboeken vervangen" Opleidingsschip in Amsterdam Een detectiveroman door Agatha Christie Frans leren in 4 weken.. 1400 woorden Steun van werkgevers Experiment Weg met de boeken Vijftig etages Naast onze volledige collectie KEURKLASSE MEUBELEN, waaronder Formule - Artifort - Pastoe - Leolux - Fristho en vele andere, thans ook grootse uitbreiding van onze INTERNATIONALE TOPCOLLECTIE MEUBELEN, waaronder Lauser - Breiz met de nieuwste modellen. Voor mensen met een verwende smaak biedt de INTERNATIONALE MEUBELSHOW, Spaarne 11 een unieke gelegenheid tot slagen. INTERIEUR-ADVISEURS GED. OUDEGRACHT 108 -110 - Tel. 16657 - KRUISSTRAAT 22 0WVWVWmfWVW% 15) Er volgde in onze kring niet half de reactie die ik had verwacht. De gezichten die mij aankeken, stonden nietszeggend en niet-belangstellend. „Het Vale Paard" is geen herberg" antwoordde Rhoda. „Tenminste op het ogenblik niet meer." „Het is een oude herberg geweest", legde Despard uit, „die vooral in de zestiende eeuw bekendheid genoten heeft. Maar tegenwoordig is het een gewoon huis. Ik heb altijd al gevon den dat zij de naam hadden behoren te veranderen." „O, neen!" riep Roodje. „Het zou zo enorm conventioneel zijn geweest het huis té herdopen in „Schoonzicht" of „Ons Plekje". „Het Vale Paard" klinkt véél aardiger. En ze hebben ook nog zo'n enig uithangbord. Het staat ingelijst bij ze in de hal." „Wie zijn die „ze"?" vroeg ik. „Het huis is nu van Thyrza Grey," antwoordde Rhoda. „Ik weet niet of je haar vandaag hebt gezien? Een lan ge dame met kort grijs haar." „Ze doet erg veel aan occultisme," vulde Despard aan. ,Aan spiritisme, trances en magie! niet zo erg als „zwarte missen".maar toch wel zoiets." Roodje begon opeens te giechelen. „Neem me niet kwalijk," zei ze ver ontschuldigend. „Ik dacht even aan juffrouw Grey als madame de Monte- span op een altaar van zwart flu weel." „Niet waar dominee bij is." „Het spijt me, meneer Dane Cal- throp." „O, trek het u vooral niet aan," glunderde de dominee. „Zoals de an tieke wereld al wist.Toen ging hij een tijdje in het Grieks verder. Na een eerbiedige stilte van bewon dering, zette ik de aanval voort. „Ik zou nog graag willen horen wie die „ze" zijn.juffrouw Grey dus.en wie nog meer?" „O, zij heeft een vriendin bij zich inwonen. Sybil Stamford. Die fun geert als medium, geloof ik. Die moet je hier vandaag toch ook hebben ge zien. vol met kralen en scarabee- en.soms kleedt zij zich ook wel in een sari.Ik snap heus niet waar om. Als je 't mij vraagt is ze nog nooit in India geweest. „En dan heb je Bella nog," vulde mevrouw Dane Calthrop aan. „Dat is hun keukenmeisje. Maar die is ook zoiets als 'n heks. Zij is afkomstig uit Little Dunning, een heel klein dorpje. Daar genoot ze bepaald bekendheid door haar toverkunsten. Dat zat in de familie. Haar moeder is ook een bekende heks geweest." Dat vertelde zij als heel gewone concrete feiten. „Dat klinkt alsof u zelf in tover kunsten gelooft, mevrouw Dane Cal throp," zei ik. „Dat spreekt toch vanzelf! Er is niets mysterieus of geheimzinnigs aan. Het zijn allemaal concrete feiten. Het zijn bepaalde erfelijke eigenschappen. Ze waarschuwen kleine kinderen er al voor vooral je poes niet te plagen en de boeren geven je een eigengemaak te kaas of pot met jam van tijd tot tijd." Half in twijfel keek ik haar aan. Maar zij bleek volkomen in ernst te spreken. „Sybil heeft ons vandaag geholpen met de toekomst te voorspellen," zei Rhoda. „Zij zat in dat groene ten tje. Ze moet er heel knap in zijn, heb ik altijd gehoord." „Mij heeft ze een pracht van een toekomst voorspeld," deelde Roodje mee. „Geld in het laatje.en een knappe, donkere vreemdeling van overzee, twee echtgenoten en zes kin deren. Dat is werkelijk niet zuinig!" „Ik zag dat meisje Curtis proestend van het lachen naar buiten komen," vertelde Rhoda. „En ze deed daarna erg koket tegen haar vriendje. Zei tegen hem, dat hij vooral niet moest denken dat hij haar enige kans was." „Die arme Tom," zei haar man. „Wist hij haar goed van repliek te dienen?" „O ja. ,Wat ze mij beloofd heeft, zeg ik je niet, liefje", zei hij tegen haar. ,Dat zou je misschien helemaal niet zo leuk vinden, meisjelief!" „Flink van Tom!" „De oude mevrouw Parker was weer erg zuur," zei Roodje lachend. „Het is allemaal dwaasheid", riep ze „Geloof er toch niks van, jullie". Maar toen schoot mevrouw Cripps uit de hoek: „Lizzie, jij weet net zo goed als ik dat juffrouw Stamfordis dingen ziet die andere mensen niet zien. en juffrouw Grey weet op de dag af wanneer d'r een sterfgeval zal zijn. Dat mankeert nooit! Je kunt me nog veel méér vertellen, maar soms word ik er koud vna!" Maar toen hield me vrouw Parker vol: „De dood voorspel len is héél wat anders. Dat is een gave!" Waarop mevrouw Cripps zei: „In ieder geval zou ik ze geen van drieën de voet dwars willen zetten, voor geen geld van de wereld!" „Dat klinkt allemaal verbazend op windend. Ik zou ze dolgraag eens ontmoeten," gaf mevrouw Oliver in alle ernst te kennen. „Nou, dan nemen we je morgen eens mee," beloofde kolonel Despard. „Dat oude huis is werkelijk de moei te waard. Dat moet je beslist eens gaan zien. Ze hebben het heel com fortabel ingericht, zonder iets van het oorspronkelijke karakter te beder ven." „Ik bel Thyrza morgenochtend da delijk even op," voegde Rhoda eraan toe. Ik moet eerlijk bekennen dat ik met een gevoel van opluchting naar bed ging, die avond. „Het Vale Paard" had ik in mijn gedachten ge associeerd met iets huiveringwek kends, iets onheilspellends. Maar het bleek nu niets van dien aard te zijn. Tenzijer misschien ergens an ders nog een „Vaal Paard" te vin den was. Met die gedachte irj mijn hoofd ben ik toen in slaap gevallen. De volgende dag was alle spanning voorbij, en wij voelden de zondag echt als een rustdag. Zo'n gevoel als na een feestje. Op het grasveld ston den de grote tent en de kleine tent jes nog zo'n beetje te flapperen in de vochtige bries in afwachting dat ze maandagochtend door de verhuur dersbaas zouden worden weggehaald. Maandag zouden we ook de balans opmaken van baten en lasten en al les opruimen. Rhoda had terecht be sloten vandaag maar zoveel mogelijk „de boel de boel" te laten en ertus senuit te gaan. We gingen allemaal ter kerke, en luisterden eerbieding naar een geleer de preek van ds. Dane Calthrop over een tekst van Jesaia, die minder met godsdienst dan wel met de geschiede nis van Perzië te maken had. „Wij gaan lunchen bij meneer Venables", vertelde Rhoda na afloop. „Je zult hem wel mogen, Mark. Hij is werkelijk een belangwekkend man. Is letterlijk overal geweest en heeft van alles bij de hand gehad. Hij is op de hoogte van allerlei buitenissige din gen. Hij heeft drie jaar geleden „Priors Hof" gekocht. En wat hij er allemaal in heeft aangebracht moet hem een fortuin hebben gekost. Hij heeft kinderverlamming gehad en is daardoor gedeeltelijk verlamd geble ven. Hij kan zich alleen in een rol stoel voortbewegen. Dat is wel droe vig, vooral voor een man als hij, die de hele wereld bereisd heeft, geloof ik. Hij is schat- en schatrijk natuur lijk. En zoals ik al zei, dat huis heeft hij gewoon schitterend laten opknap pen. toen hij het kocht was het haast een ruïne die op inzakken stond. Maar nu zit het boordevol met de kostelijk ste zaken. Grote veilingen zijn de eni ge dingen die hem tegenwoordig nog ineresseren". „Priors Hof" lag maar enkele ki lometers van Rhoda's huis. Wij reden er heen en zagen onze gastheer al in zijn rolstoel, die hij zelf voortbewoog, door de hal naar ons toekomen om ons te verwelkomen. „Aardig dat u allemaal gekomen bent!" klonk het hartelijk. „U zult na die dag van gisteren wel doodop zijn. Het geheel is een geweldig suc ces geweest, Rhoda!" De heer Venables was een vijftiger, met een mager vogelgezicht, waaruit een snavelachtige neus vrij arrogant naar voren stak. Hij droeg een hemd met omgeslagen boord, waardoor hij er bepaald ouderwets uitzag. (Wordt vervolgd) (Van een medewerkster) „Men kan een vreemde taal in enkele weken accentloos leren spreken en dat niet door uren gebogen te zitten over grammatica- en idioomboeken, maar door te kijken naar filmbeelden en te luisteren naar de alledaagse taal, die daarbij gesproken wordtHet was de heer J. Janecek, van het „Centre de recherche et d'étude pour la diffusion du fran?ais", dat men in Parijs kortweg het „CrediP' noemt, één van de uitvinders van de nieuwe audio-visuele methode om Frans te leren. De cursus Frans volgens die methode, ontwikkeld door het op staatskosten draaiende Credif, wordt nu in filmdozen en op recorderbandjes naar het buitenland verkocht. In Nederland gaan het Centraal Sociaal Werk geversverbond en het Verbond van Werkgevers volgens die methode les geven aan mensen uit het bedrijfsleven. Dezen zullen er in vier weken vloeiend Frans leren spreken, Frans voor aan de vergadertafel, bij het telefoongesprek en in de correspondentie. IN FRANKRIJK is al zes jaren doel bewust gewerkt aan een vernieuwing van het audio-visuele onderwijs. De heer Janecek heeft daar van het begin af aan meegewerkt. Veertienhonderd woorden moet men kennen om een normaal ge sprek in het Frans te voeren", vertelde hij ons in Parijs. „Daar zijn wij achter gekomen door een leger van 1.600 men- Mevrouw Van Westreenen: revolutie!" een dellen ten slotte tot in de perfectie uitge werkt. IN PARIJS en op de universiteit van Be- sangon leidt het Credif nu buitenlanders op om volgens de audio-visuele methode de Franse taal in hun landen te gaan on derwijzen. Na een cursus van zes weken gaan de cursisten, over het algemeen le raren en leraressen Frans, met methode- boeken, filmdozen en bandjes naar hun land terug. Een van hen was dit jaar de Nederlandse mevrouw S. J. van Westree- nen-Meijer, die gezonden was door de werk geversorganisaties. Bij die organisaties was het plan ont staan om de kennis van de moderne talen in het Nederlandse bedrijfsleven door doel treffende cursussen op een hoger niveau te brengen. Zo'n doeltreffende cursus had men in Parijs al ontworpen voor de Fran se taal. Men kan hier gerust verband leggen tussen de groei van de E.E.G., waar Frans de voertaal is, en de ontwik keling van deze methode, die met kracht Leraar en pupillen in de „labora torium-taalles". door de Franse overheid gestimuleerd is. Dat verband ontkent men bij het Credif niet. De Nederlandse bedrijfsorganisaties hebben besloten, te beginnen met een cur sus Frans, omdat door de E.E.G. ook in Nederland het Frans weer een belangrijke taal is geworden in het zakenleven. De leerlingen van de cursus die in Noord wijk zal worden gehouden, zullen dan ook geen jongelui van middelbare school leeftijd zijn, maar mensen met leidingge vende posities in grote Nederlandse bedrij- corders. Het is onmogelijk om volgens een boek te leren spreken en iedereen weet dan ook uit ondervinding dat men met zijn middelbare school-Frans niet ver komt in Frankrijk. Wij moeten eindelijk eens ophouden, ge wichtig te doen en eerst een gemakkelijk Frans leren, de gewone omgangstaal, door ritme, mimiek, gewoonten en taalgebruik rechtstreeks over te nemen". „IK BEN ERVAN overtuigd dat dit de vernieuwing zal worden", zegt mevrouw Van Westreenen. Voor haar ligt een bloc note met een margriet er op. Een geel hart en witte bloembladen. „Als ik de naam van zo'n bloem niet weet, dan moet ik hem kunnen omschrijven", zegt zij. „Iemand anders zal dan gauw genoeg de naam laten vallen, zonder gemerkt te heb ben dat ik die niet wist". „Die margriet zou ook het symbool kunnen zijn van de ze methode: het gele hart is de parate kennis aan gemakkelijke woorden en zin nen, waarmee wij overal mee terecht kun nen. Pas als men die kent, kan men ver der naar gespecialiseerde onderwerpen: op medisch, technisch, wetenschappelijk, literair, artistiek terrein. Dat zijn de wit te bloembladen, die uit het hart van de bloem groeien. Ieder kiest zijn eigen bloemblad, zijn eigen onderwerp. Zulke specialisatiecursussen (die men bij het Credif nog aan het voorbereiden is) zul len wij in de toekomst ook ongetwijfeld kunnen geven. Voorlopig bepalen wij ons echter tot het fundamentele Frans, het gele hart van de bloem!" „Wij gaan hier baanbrekend werken", zegt mevrouw Van Westreenen. „Wij kun nen het omdat het C.S.W.V. de middelen beschikbaar stelt. Het schoolonderwijs zal helaas nog lange tijd op ouderwetse voet doorgaan, tot bewezen is, dat dit de ma nier is en men andere eisen gaat stellen". MAANDAG 14 september zal de Fran se ambassadeur in het conferentiecentrum De Baak te Noordwijk aan Zee de eer ste volledige audiovisuele cursus Frans ven. Een van de eersten, die zich voor de nieuwe cursus opgaf, was een 63-jarige heer. Mevrouw Van Westreenen is de eerste die in Nederland volgens deze revolutio naire methode Frans gaat onderwijzen in een officiële cursus. Dat is een experiment in de onderwijswereld en zo voelt zij het ook. Zij kent het lesgeven-met-boekjes door en door. Zeventien jaar heeft zij op het Frans-sprekende Madagascar gewoond en daar, in het Frans, Engels en Duits onderwezen. In 1956 teruggekeerd in Ne derland heeft zij sindsdien steeds Frans onderwezen, onder meer vier jaren aan de Volksuniversiteit te Haarlem. Zij is vol van deze „Franse revolutie" in het talenonder wijs, die ook, of juist, in Nederland waar men zoveel talen moet leren, hevig woedt. En die zich straks zeker zal uitbreiden, zo gauw de lessen volgens de audio-visuele methode vruchten gaan afwerpen. „Een levende taal moet men automatisch leren en op reflex gaan gebruiken," zo verdedigt zij haar stelling, ten aanzien van de nieuwe leermethode. „Hier durft men op de middelbare scholen nog boeken te gebruiken, die al dertig jaar oud zijn. In het voorwoord schrijft men dan iets over een spoetnik, maar binnenin gebruikt de auteur nog „ge" en „gij" MEN ZOU de middelbare-schoolleraar nu eindelijk eens de thema- en gramma ticaboeken uit handen moeten nemen en deze vervangen door projectors en tapere- in. Nederland te doop houden. De ochtend daarna begint de eerste les in het „Ta lenpracticum", dat voorlopig onderge bracht wordt in hotel Zeezicht. Daar ko men de cabines waarin men nu eens met koptelefoon op en een taperecorder voor zich, dan weer kijkend naar de filmbeel den op het projectiedoek, individueel Frans leert. Daar zullen de deelnemers in de gehuurde conversatiezaal, na de „labora- toriumlessen", de verworven kennis on middellijk mobiliseren tijdens gesprekken in het Frans. Omdat mevrouw Van Westreenen de greep op haar leerlingen niet wil laten verslappen, zal zij de uren van de dag, waarop men niet actief bezig kan zijn, vullen met Franse muziek en litteratuur. En ook in de resterende vrije tijd, aan tafel, in de hotelkamers, tijdens een wan deling langs het strand, vraagt zij de cur sisten alleen in het Frans de gesprekken te voeren. „Het worden vier weken van ge concentreerd werken" zegt zij. „Laat niemand denken, dat men door filmpjes kijken en woorden nazeggen vanzelf Frans leert. Iedereen moet enthousiast meedoen, ik van mijn kant zal zorgen dat het zo plezierig mogelijk opgediend wordt. Er hangt veel van af voor het vreemde-talenonderwijs in Nederland, dat nu nog belangrijker is dan ooit in het verleden". sen een jaar lang in de straat, bij de kruidenier in de stad, en in het dorp, bij de dokter, de bakker, de slager, in de trein, kortom overal neer te zetten en te laten noteren wat er gezegd werd. Er zijn computers aan te pas gekomen om tenslotte te weten, dat men met de 1.400 meest gebruikte woorden in Frankrijk een heel eind komt „Om te weten hoe men een taal op de meest natuurlijke wijze leert, hebben wij gewoon naar kinderen gekeken. Die luis teren naar wat hun moeder zegt. Zij zien tegelijkertijd de wereld om zich heen en bootsen de klanken van de namen, die men de voorwerpen geeft, na. Op klank en beeld op luisteren, zien en imiteren is ons sys- teem gebaseerd. De taperecorder en de projector zijn daartoe in de plaats geko men van het boek en het schrift van de klassieke methoden." Psychologen, peda gogen en fonetici hebben de nieuwe mo- 218. Ontevreden keek Joris naar de apparaatjes, die over de vloer zwermden. „Waarom nu weer van die kappertjes, pakkertjes en dingetjes?" vroeg hij veronge lijkt. „Waren mijn diensten als inbraakdeskundige dan niet naar genoegen?" „Naar je eigen genoegen, bedoel je", zei Panda. Hij wees beschuldigend op het stapeltje bankbiljetten dat Joris in de hand had en vervolgde streng: „Dat was helemaal de bedoeling niet, hoor! En tegen mij stond je nog wel te zeuren, dat ik vooral geen geld mocht wegpakken. Huichelaar!" „Tut, tut", sprak Joris gegriefd, dat is niet de juiste toon tegenover uw oudere vriend en beschermer, manneke! Ik moest dit geld wel aannemen, om ons allen te redden. We moesten immers generaal Tuffy wijsmaken, dat we van de con traspionage waren?" „Ik luister niet meer naar je", zei Panda. „Je brengt me altijd in de war, zodat ik niet meer weet, wat goed of slecht is. In elk geval ben ik blij, dat die apparaatjes het nu verder opknappen. Die redden zich zonder geld!" „Zonder geld"mompelde Joris bitter, terwijl hij de uitzwermende techniekjes somber nakeek. „Bah! Overal wordt de ambachtsman verdrongen door automatisering!" EEUWENLANG heeft er een onge schreven wet in Milaan gegolden dat geen enkel gebouw hoger mocht zijn dan de hoogste torenspitsen van de reusachtige gotische Dom. De stad gonsde van de discussies toen in 1954 een 29 verdiepingen hoge wolkenkrabber van gewapend beton verrees op het Plein van de Republiek. Het gebouw had een hoogte van 114 meter zes meter hoger dan de hoogste spits van de kathedraal. Nu echter is de Milanees aan hoge gebouwen gewend geraakt en er lieten zich nauwelijks tegenstemmen horen toen er onlangs plannen bekend werden gemaakt voor een 200 meter hoog ge bouw van 50 verdiepingen dat het ,Afro-Aziatisch Centrum zal gaan heten. SEDERT de bouw van de wolkenkrabber op het Plein van de Republiek verrezen er nog 20 slanke reuzen die het silhouet van Milaan hebben veranderd. Het hoogst is nu het 32 verdiepingen tel lende gebouw van het Pirelli-banden- concern met 127 meter. Het „Afro-Aziatisch Centrum" is ge pland als een tehuis van staal en glas voor Europese firma's en vertegenwoordigingen die in Azië en Afrika belangen hebben, en voor de consulaten en handelskantoren van Aziatische en Afrikaanse landen. Er is voorzien in ruimte voor een hotel, diverse restaurants, winkels, reisbureaus, banken, een postkantoor en een bibliotheek met studie- en documentatiemateriaal over Afrika en Azië. DE OPZET IS, dat zakenmensen en per sonen die belang stellen in contacten tussen Europa en Afrika en Azië, in één gebouw kunnen samenkomen en werken. Hoewel de consulaten aangezocht zullen worden om ruimte in het gebouw te huren, is het geen regeringsaffaire maar een zuiver particuliere onderneming. De promotors van het centrum zijn te vinden bij de „Afro-Aziatische Internatio nale Bank" van Milaan, het idee is van ir. Nino Cugnasca die tevens ontwerper van de wolkenkrabber is. „Ik heb veel in Azië en Afrika gereisd", vertelde hij. „Ik heb daar vriendschappe lijke gevoelens jegens mijzelf en de Ita lianen in het algemeen gevonden. Ik vond het een mooi idee om al deze vrienden uit te nodigen naar Italië te komen, met hen over onze problemen te praten en zo mo gelijk na te gaan hoe wij elkaar bij de op lossing ervan wederzijds kunnen helpen. Wat er moest komen was om zo te zeggen een grote salon, vandaar het idee van een groot gebouw". Behalve vijftig bovengrondse verdie pingen krijgt het nieuwe gebouw vijf ondergrondse etages. Hierin zullen onder meer de bankkluizen, de elektrische instal latie, een bioscoop, een zwembad, een gym nastiekzaal, een vergaderzaal en een ga rage worden ondergebracht. Het dakterras van het Centrum zal een luchthaven voor helikopters worden. Advertentie De collecte, die in Winterswijk is gehou den om de joodse gemeente behulpzaam te zijn bij het herstel van de op het jood se kerkhof aangerichte grafschennis heeft een bedrag van bijna 1000 opgebracht. Bovendien is een bedrag van 500 toe gezegd door de Nettie van Zwanenberg stichting. Inmiddels heeft het personeel van het natuursteenbedrijf Lamers aan geboden in zijn vrije tijd geheel belange loos de schade op het kerkhof te herstel len. Het opleidingsschip s.s. „Empire State 4" van de hogere zeevaartschool aan de universiteit van de staat New York zal morgen in de haven van Amsterdam aankomen voor een vierdaags bezoek. Zon dagmiddag zal de Empire State voor het publiek te bezichtigen zijn van 1 tot 4 uur aan het Steenen Hoofd. Het schip vertrekt dinsdag weer naar zee. Afscheidsgehoor. De koningin heeft op pa leis Soestdijk de ambassadeur van Af ghanistan in ons land en mevrouw Ludin in afscheidsgehoor ontvangen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15