Wetsontwerp voor een nieuwe stad in de IJmond-Noord -e dl ff hamol weer vandaag 1 Goldwater verovert de republikeinse conventie Gemeente Haarlem doet beroep op de minister Jcst HET WEER Zadelhof f ontslaat het personeel uw mooie m veilige handen bij Uitbreiding Yelsen moet beperkt Uoop Weer Nederlander omgekomen in Frankrijk Generaal pardon voor bonafide vluchtelingen Rechter bepaalt speeluren voor muziekstudent f Postverkeer in Engeland ligt vandaag lam Nederland en België in de finale van het Knokke-festival Financiële positie maakt dit nodig Hoofdstad verwerpt stadhuisplan Sportveldencomplex in Driehuis Kleurenfoto's éeëW\WS"éeforetfou êuy! jj.A.Gans en DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Industrialisatie sneller jacaues BARTELJORISSTRAAT 5 OPRUIMING 20% KORTING bescherm uw huid met hamol ultra Warm tot zeer warm Aan het strand Geen uitlevering Vier doden in het verkeer Steun Misnoegen Het woord is aan In de krant van heden: Verrassing in zangconcours Kennemerlaan 5 (bij de brug) 49e JAARGANG NUMMER 212 DONDERDAG 16 JULI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. N. Toxopeus, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat strekt tot de samenvoeging van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk tot een nieuwe gemeente Beverwijk. De nieuwe gemeente is bestemd om de stedelijke kern van het industriegebied IJmond te wor den met meer dan honderdduizend inwo ners. De stad zal de aanwas van de be roepsbevolking in het groeiende IJmond- gebied moeten opvangen. Velsen blijft een zelfstandige gemeente met beperkte uit breidingsmogelijkheden. Minister Toxopeus heeft met zijn wets ontwerp aansluiting gezocht bij de plano logische ontwikkeling langs het Noordzee kanaal. De streekplannen voor dit gebied waren reeds afgestemd op het door de re gering aanvaarde advies van de Com missie Westen des Lands om in de IJmond een duidelijke kern van stedelijk karakter te stichten. Het streekplan IJmond-Noord voorziet zodoende reeds in de vorming van een stedelijke agglomeratie. De bewindsman is met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van oordeel, dat het hoog tijd wordt dat de ontwikkeling van de noordoever zich in overeenstem ming met het streekplan gaat voltrekken. Teneinde een aaneengroeien van de IJmond-agglomeratie en de Haarlemse agglomeratie en daarmee een binnen waartse verstedelijking van de Randstad te voorkomen, zal de stadsuitbreiding van Velsen ten zuiden van het Noordzee kanaal conform het streekplan Zuid-Ken- nemerland zoveel mogelijk worden be perkt. Als gevolg hiervan zal de gemeente Vel sen op den duur slechts aan een deel van de Velsense beroepsbevolking huisvesting kunnen verlenen. De unieke situatie doet zich nu voor, dat de nieuwe gemeente Beverwijk onderdak zal moeten bieden aan de zeer sterke bevolkingsaanwas, die als gevolg van de industriële expansie in Velsen wordt verwacht. Volgens de toelichting op het wetsont werp is het IJmondgebied sinds de inge- Advertentie ADVISEUR VOOR HERENKLEDINi Vanavond speelt in het Concertgebouw de pianiste MARIËTTE VAN WIJK met het N.Ph.O. het le Pianoconcert van Liszt. Tevens werken van Bizet en Beet hoven. Entrée 1.— Aanvang 8.15 uur BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Warm tot zeer warm, zonnig en droog weer behoudens een kleine kans op een lokale on weersbui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied boven de Noordzee trekt naar Denemarken. Hierdoor morgen een zwakke meer oostelijke wind. Zomers en warm strandweer. In de middag 2427 gra den. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Het zomer se strandweer kan ook tijdens het weekeinde aanhouden. bruikneming van het Noordzeekanaal een industrieel centrum van nationale beteke nis geworden. Te verwachten is, dat deze ontwikkeling zich in de naaste toekomst nog in versneld tempo zal voortzetten. De expansie heeft het bevolkingsverloop in de drie IJmondgemeenten sterk beïnvloed. Telden Velsen, Beverwijk en Heemskerk in 1880, toen het kanaal gereed kwam, sa men 12.000 inwoners, vorig jaar was dit aantal reeds 123.000 en voor 1980 zullen er nog 65.000 bijkomen. Hoewel de drie gemeenten thans nog sterke onderlinge verschillen vertonen, vormen zij toch al één woon- en werkge bied. Thans reeds, nu in de opbouwperiode van gemeentewege aan de ontwikkeling de nodige leiding en richting moeten worden gegeven, raken de belangen van de drie ge meenten met elkaar verstrengeld. Dé zich voordoende problemen vertonen een ster ke samenhang. Hoewel Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan samenvoeging van alle drie gemeenten de voorkeur geven, meent de minister, dat Velsen zelfstandig kan blij ven, nu van een bestuurlijke verdeeldheid ten zuiden en ten noorden van het kanaal, die een verdere ontwikkeling in de weg zou staan, niet kan worden gesproken. Op het gebied van de gemeenten Bever wijk en Heemskerk zal, volgens de bewinds man, moeten worden voorzien in de huis vesting van ongeveer 110.000 personen, zo dat naast de hier reeds gevestigde 60.000 in woners nog moet worden gerekend op een bevolkingsaanwas van rond 50.000 perso nen. De vorming van de nieuwe stad Bever wijk zal overigens niet eenvoudig zijn. Het betreft hier immers geen leeg gebied, doch een steek met oude dorpskernen, omgeven door veel nieuwbouw, die niet bepaald op de komende ontwikkeling is afgestemd. An dere moeilijkheden zijn de buiten de twee bestaande kernen voorkomende lintbebou wing en het feit, dat grote delen van de voor woningbouw geschikte gronden door waardevolle tuinbouwbedrijven zijn bezet. Blijkens de memorie van toelichting op het wetsontwerp gaan de gemeenten Bever wijk en Velsen met de gekozen oplossing akkoord, maar ziet de raad van Heemskerk geen enkele aanleiding voor de samenvoe ging met Beverwijk. De raad van Heems kerk is bereid mee te werken aan een grenswijziging, waardoor een tweetal ter weerszijden van de grens met Beverwijk geprojecteerde woonwijken in hun geheel tot Beverwijks gebied komt te behoren. Mi nister Toxopeus zegt evenwel, dat van uit levering van Heemskerk aan Beverwijk geen sprake is. Beide gemeenten worden opgeheven om op hun grondgebied een to- taal nieuwe gemeente te formeren. (Zie verder pagina 7) Woensdagavond omstreeks zes uur is dicht bü Guemar in het Franse departe ment Haut-Rhin een door de uit Amster dam afkomstige 63-jarige heer A. Rapha lowiz bestuurde auto door nog onbekende oorzaak aan het slippen geraakt en ver volgens tegen een boom gebotst. De heer Raphalowiz is kort na zijn op name in een ziekenhuis in Colmar over leden. Woensdagmorgen is in het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam de vijf-jarige Ja cobus J. C. Baars overleden. Op 22 juni was hij, bij het oversteken van de Albregt Engelmanstraat door een auto aangereden. De veertienjarige Steven L. van Dier- men uit de Botermakersstraat in Zaan dam is gistermiddag onder een vracht auto gekomen. Hij was op slag gedood. De 44-jarige mevrouw Geist uit Aadorp (gemeente Vriezenveen) is gisteravond om half acht op de rijksweg 36 te Almelo door een auto aangereden mét dodelijk gevolg. Minister Scholten (Justitie) is bereid het verblijf te legaliseren van als bona fide aan te merken vluchtelingen die thans clandestien hier te lande mochten verblij ven mits: de datum van hun illegale bin nenkomst ligt op of vóór 24 juni 1964, zij zich vóór I september 1964 bij de po litie aanmelden en zij alsnog een verzoek indienen tot het aanvaarden van hun ver blijf als vluchteling. Er zal geen procesverbaal worden op gemaakt wegens de illegale binnenkomst of het illegale verblijf hier te lande van deze vluchtelingen, noch wegens daarmee samenhangende strafbare feiten, zoals het verschaffen van nachtverblijf zonder daar van kennis te geven aan het hoofd van plaatselijke politie, en het doen verrich ten van arbeid zonder dat de daarvoor vereiste werkvergunning is verleend. Minister Scholten heeft onlangs bij de behandeling van het ontwerp-vreemdelin- genwet in de Tweede Kamer dit generaal pardon aangekondigd. De 27-jarige Amsterdamse muziekstu dent Julius Vischjager (piano) mag in zijn flat van maandag tot en met vrijdag tussen 09.00 uur en 21.00 uur maximaal zes uur en zaterdags en zondags tussen 12.00 uur en 17.00 uur ten hoogste twee uur pianospelen voor zijn studie. Dit heeft de vice-president van de Am sterdamse rechtbank, mr. J. Knottenbelt, bepaald in zijn vanochtend uitgesproken vonnis in het kort geding tussen deze muziekstudent en zijn benedenburen, die over en weer hinder van elkaar hadden door respectievelijk storende geluiden (slaan met deuren, bonzen, radio en tele visie) en het pianospel. Voorts verbood de president de partijen elkaar door node loos geluid te hinderen, zulks op straffe van een dwangsom van 100 gulden voor elke schending van dit verbod, te be talen door de overtreder aan de andere partij. (Van onze correspondent) SAN FRANCISCO. Er is geen wonder gebeurd en Barrv Goldwater, de uiterst rechts-radicale senator uit Arizona, is met een overweldigende meerder heid gekozen tot presidentieel kandidaat van de Republikeinse partij. 883 gedele geerden stemden in San Francisco's Cow Palace op Goldwater, 238 meer dan de absolute meerderheid. Zijn voornaamste rivaal, gouverneur Bill Scranton uit Pennsylvania, kreeg niet meer dan 214 stemmen. De overige stemmen gingen naar gouverneur Nelson Rockefeller uit New York, de vrouwelijke senator Mar garet- Chase Smith, Henry Cabot Lodge en enige anderen. Goldwaters verkie zing, die pas na uren lange redevoeringen een feit werd, ontke tende een onvoorstel baar enthousiasme bij zijn aanhangers. Trou wens, toen zijn naam officieel door senator Dirksen naar voren werd gebracht, waren alle hekken al van de dam. Verschillende blaasorkesten speelden fanatiek door elkaar, confetti dwarrelde bij ladingen door de im mense zaal van het Cow Palace en een on voorstelbaar gebrul deed ieders oren tui ten. De aanhangers van de senator demon streerden bij die ge legenheid zo'n volle twintig minuiten ten bate van hun man, die vereerd wordt als een heilige en van wie velen verwachten dat hij een beter, gezonder en eervoller Amerika zal bouwen. Onmiddellijk na de uitslag van de stem ming beklom gouver neur Scranton gister avond het spreekge stoelte en kondigde aan dat hij Goldwater zal steunen en dat de par tij haar gelederen achter de kandidaat moet sluiten. Meteen werd een andere toon aangeslagen, niet meer gericht tegen partij genoten, maar tegen de democraten, van wie tenslotte in november gewonnen moet worden. Scranton zei onder donderend gejuich van de regering-Johnson, dat zij geen buitenlandse politiek heeft en een slechte binnenlandse. Dat waren nog maar tamme woorden vergeleken bij de uitlating van Goldwater gistermiddag, nog uren voor zijn verkiezing, die inhield dat Johnson de onwaarachtigste en grootste bedrieger is, die ooit bestaan heeft. Na zijn ver kiezing zei Goldwater echter dat zijn cam pagne niet persoonlijk zal zijn, maar ge heel gericht zal worden op politieke kwesties. Zoals gebruikelijk is op een conventie, probeerde men ook ditmaal Goldwaters verkiezing na de telling van de stemmen unaniem te maken. Officieel lukte dit ook, door over het hoofd te zien dat een aantal gedelegeerden bleef weigeren zijn stem op de senator uit te brengen. Senator Barrv Goldwater in gedachten verdiept. de conventie blokkeerden, vrijheidsliede ren zongen en een doodkist ronddroegen, waarop met grote letters „de vrijheid is dood" geschreven stond. Voor vandaag waren nieuwe demonstraties te verwach ten bij de verkiezing van de vice-presiden- tiële kandidaat en de officiële presentatie van Goldwater aan het Congres. De negers en hun blanke medestanders lieten gisteren overigens zowel binnen als buiten het congresgebouw op de meest duidelijke wijze blijken hoe misnoegd zij zijn over de verkiezing tot republikeins kandidaat van een man die tegen de nieuwe burgerrechtenwet stemde en die wordt gesteund door miljoenen zuidelijke Amerikanen, die met de meest onwaar achtige methodes de rassenintegratie be strijden. Voor de ingangen van het Cow Palace was vannacht een demonstratie aan de gang van 400 negers en blanke medestan ders, die de uittocht van bezoekers aan (Zie ook pagina 4) LONDEN (AP) Ruim 100.000 Britse postmannen staken vandaag. Daardoor is de postdienst, die reeds ernstige hinder van een langzaamaanactie ondervond, volko men tot stilstand gekomen. Volgens vakbondsfunctionarissen is de staking vrijwel absoluut. In de sorteer- centra in het land stapelen zich miljoenen brieven op. De stakers sorteerders, postbodes en chauffeurs eisen een loonsverhoging van 10 percent. Hun basisloon bedraagt gemid deld 12 pond per week. De regering wil tot 4 percent gaan met een verdere verhoging na een studie van lonen en arbeidsvoor waarden. De staking zal tot middernacht duren, maar de chaos blijft bestaan, omdat er voor twee weken een overwerkverbod is uitgevaardigd. De zestienjarige William en zijn achi- tienjarige zus Susan snikten het gis teravond uit toen hun vader, aoever- neur William Scranton, tijdens de republikeinse partij conventie te San Francisco openlijk moest erkennen te zijn verslagen door senator Barry Goldwater. Sportief wenste de goe- verneur zijn tegenstander geluk met diens duidelijke 883-224-overwinning. De directie van de N.V. Gebr. Zadel hoff, vleeswaren en conservenfabriek te Doetinchem, heeft gisteren bij het Gewes telijk Arbeidsbureau te Doetinchem met onmiddellijke ingang ontslag aangevraagd van het voltallige personeel. Bij het bedrijf zijn 65 personen werk zaam. Per 15 juli is het bedrijf stopgezet. Financiële resultaten zijn uitermate slecht geweest de laatste jaren, terwijl de nood zakelijke sanering der bedrijfsuitrusting zeer grote investeringen zou vergen. De middelen hiervoor zijn echter niet aanwe zig. Poging om het bedrijf aan derden over te dragen, heeft geen resultaat ge had. Maarten Harpersz. Tromp: De kracht loopt op twee benen: voor zichtigheid en beleid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Kerkelijk Nieuws 11 Weg en WielII Kunst 13 Radio en t.v13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs I£ Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De vjjf Nederlandse zangeresjes zullen vanavond in het Festival van het lichte lied te Knokke hun tegenstanders van de vorige ronde weer ontmoeten: de ploeg van België. Zoals bekend wordt de finale recht streeks door de televisie uitgezonden van 21.0522.40 uur. Nederland versloeg België dinsdag met een verschil van 20 punten. De Fransen wonnen gisteren van da Engelsen maar kwamen evenals de ver liezers punten tekort om zich voor de finale te plaatsen. De finalestand is nu: 1. Nederland 8391/z; 2. België 756Vj. Dan volgen Engeland, Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten een beroep te doen op de minister van Binnenlandse Zaken om in aanmerking te komen voor een extra financiële tegemoetkoming volgens artikel 12 van de financiële ver houdingswet. Dit deelde wethouder Bakker van financiën in de woensdag gehouden raadsvergadering aan de enigszins onthutste raadsleden mee tijdens de behandeling van de nota over de financiële positie van de gemeente. De raadsleden toonden zich niet erg in genomen met dit plan van burgemeester en wethouders, omdat ze van oordeel wa ren dat de consequenties van deze stap niet te overzien zouden zijn en Haarlem daardoor waarschijnlijk in zijn zelfstan digheid zou worden aangetast. Men besloot echter op dit moment niet in te gaan op dit plan en een voorstel dienaangaande af te wachten. Wel ging de gemeenteraad unaniem ak koord met een voorstel van de K.V.P. om een telegram aan de minister van binnen landse zaken te sturen, waarin een beroep op de minister werd gedaan de gemeente Haarlem financieel tegemoet te komen. In het telegram, dat door de burgemeester en alle fractievoorzitters was ondertekend, wordt gewezen op de centrumfunctie die Haarlem heeft en op de bijzondere samen stelling van zijn bevolking. Na een ruim vijf uur durend debat ging de raad zonder hoofdelijke stemming ak koord met het voorstel van burgemeester en wethouders om een meerjarenplan op te stellen teneinde tot een verlaging van de uitgaven en een verhoging van de in komsten te komen. Een tweede voorstel om het gehele batig saldo over 1963 van het energiebedrijf (een bedrag van naar schatting 2.300.000) te gebruiken voor B. en W. van Amsterdam hebben de op dracht aan de architecten Berghoef en Vegter een definitief bouwplan voor het Amsterdamse stadhuis te maken ingetrok ken. Hierover kan men meer lezen op pagina twee. dekking van de gewone uitgaven van de algemene dienst werd met 20 tegen 13 stemmen aanvaard. Tegenstemmers wa ren de leden van de P.v.d.A. met uitzon dering van de drie wethouders, het com munistische raadslid en het enig aanwe zig lid van de P.S.P. In nauw overleg met de Velser sport stichting hebben burgemeester en wethou ders van Velsen een plan doen ontwerpen voor de aanleg van een sportveldencom plex aan de Wolff en Dekenlaan in Drie huis. Dit complex zal omvatten: een hoofdveld, drie bijvelden en een oefenter rein, met bijbehorende tribune en kleed kamers. B. en W. zeggen gaarne het sportterrein van VSV in dit project te hebben willen betrekken, doch tot nu toe hebben de on derhandelingen omtrent de grondaankoop niet tot een resultaat geleid. De nadere uitwerking van het plan vormt nog een punt van bespreking, maar B. en W. achten het nodig dat zo spoedig mogelijk met het grondwerk wordt begon nen en hebben daarom een begroting ter zake doen opstellen; het college vraagt de raad van Velsen een krediet daartoe te verlenen van 250.000. De aan te leggen sportvelden zullen ook worden benut als schoolsportterrein. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1