Maximale aanvoer gezouten haring voor nieuwe teelt: 525.000 kantjes COR 0LY Heemskerk kan de snelle ontwikkeling wel aan de !Boex Brulboei is achtste finalist in de strandvoetbalcompetitie Havenberichten Over 'n paar tellen staat hier lekkere verse aardappelpuree N ■- -• want Nutricia Puree is 1-2-3 klaar BROMFIETSEN Reders vrezen een overvloed na een mager begin Minister Toxopeus in toelichting: Maar één stedelijk geheel is beter Twee Spanjaarden naar Telstar Meer aardbeien uit Beverwijk Commentaar uit Velsen Marktplein verloor doelman en wedstrijd Beurs terecht tiutrUsia. fijne instant aardappelpuree m DONDERDAG 16 JULI 1964 7 één begrip! Breestraat 108 - Tel. 24627 uw Rooswijk zal het tegen HVA moeilijk krijgen Peter Slotemaker wint BRG-supportersbeker Lekker eten over 'n paar tellen, want hier wordt puree klaargemaakt op de nieuwe schone-handen manier. Heet water-met-melk in de schaal, dat is één. Nutricia vlokjes erin strooien, dat is twee. En drie? Drie is: lekker eten, van een fijne, verse aardappelpuree. Allemaal aan tafel, allemaal proeven! Heerlijk! Zo smaken alleen de lekkerste, versgekookte aardappelen. En wat de zorgzame huis vrouw natuurlijk het meest interesseert: er wordt niets weggegooid, en alle voedingswaarde is behouden. cttutr-i*!ia De Redersvereniging voor de Neder landse Zeevisserij heeft besloten de maxi male aanvoer van gezouten haring gedu rende de teelt 1964-1965 te stellen op 5.25.000 kantjes. kunnen worden geëxporteerd. Op deze ma nier zou worden uitgekomen op ongeveer 550.000 kantjes. De aanvoer in 1962 bedroeg sedert het begin van de teelt tot het einde van het jaar in totaal 448.500 kantjes. In 1963 be droeg de aanvoer in totaal ca. 630.000 kan tjes. In laatstgenoemd jaar zijn grote hoe veelheden haring door de Coöperatie van de reders uit de markt genomen en naar de vismeelindustrie gedirigeerd. De aanvoer sedert het begin van de nieu we teelt tot en met 4 juli was in 1962 42.000 kantjes, in 1963 75.300 kantjes en in 1964 50.000 kantjes. De aanvoer in de maanden mei, juni en begin juli 1964 is in totaal ongeveer 25.000 kantjes minder geweest dan in 1963. Aangezien de haring van de maanden mei en juni bestemd is voor onmiddellijke con sumptie, is men aan rederszijde tot de gedachte gekomen om dit aantal van 25.000 kantjes af te trekken van het totaal van 550.000 kantjes. Op deze wijze is gekomen tot het besluit om de totale aanvoer van gezouten haring in de teelt 1964 te beper- Advertentie en De haringvisserij is van het begin van de teelt 1964 af gebonden geweest aan re gelen, welke een zekere beperking in hielden voor de drijfnetschepen ten aan zien van het aantal netten en voor de trawlschepen ten aanzien van de hoe veelheid gezouten haring welke per reis kon worden aangevoerd. Voor de drijfnetschepen is indertijd be paald, dat tot 13 juli het aantal mee te nemen netten maximaal 80 zou kunnen zijn: nadien zou er geen beperking meer gelden. Ten aanzien van de aanvoer van gezouten haring bestonden er voor de drijf- ken tot 525.000 kantjes, netschepen geen beperkingsregelen. Voor wat betreft de drijfnetschepen is in de ge troffen voorzieningen geen wijziging geko men. Het aantal mee te nemen drijfnetten is mitsdien met ingang van 13 juli onbe perkt. Ten aanzien van de trawlers was aan vankelijk bepaald, dat tot 12 juni maxi maal 100 kantjes per reis zouden kunnen worden aangevoerd, terwijl na die datum maximaal 175 kantjes mochten worden aangevoerd met dien verstande, dat te genover elk kantje boven 100 kantjes twee kisten verse haring moesten worden aan gevoerd op die reis. Met ingang van 5 juli is deze verhouding nog enigszins ge wijzigd in die zin, dat tien maximaal 250 kantjes per reis als gezouten haring moch ten worden aangevoerd, met dien verstan de, dat tegenover elk kantje boven 150 kantjes twee kisten verse haring motsten worden aangevoerd op die reis. Met in gang van 5 juli is deze verhouding nogj enigszins gewijzigd in die zin, dat toen Minister Toxopeus is van oordeel dat maximaal 250 kantjes per reis als ge- het gemeentebestuur van Heemskerk zouten haring mochten worden aangevoerd, heeft getoond voor een grootscheepse met dien verstande, dat tegenover elk kant bebouwing voldoende kracht te kunnen S; opbrengen8 Ann voorstel tot tarnen- reiS. voeging van Heemskerk met Beverwijk Deze nadere beperkingen zijn getroffen ligt dan ook bepaald niet de gedachte om te voorkomen, dat op zeker ogenblik ten gronclslag dat Heemskerk een snelle door een te grote aanvoer plotseling een ont^ikkeling niet aan zou kunnen, uitzonderlijk grote prijsdaling zou kun- I ft nen ontstaan, de aangevoerde haring niet GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groente veiling waren: aardbeien 0,561,06 (per doosje), andijvie 816, bospeen 1238, bloemkool 1140, bosbiet 516, sla 828, spinazie 6—18, postelein 413, sperzie bonen 4567, snijbonen 751,35, tuinbo nen 22—38, waspeen 11—28, doperwten 66—1,28, raspers 1,21—1,39, rabarber 12— 28, peulen 1,05—1,80, prei 22—52, rode kool 611, komkommer 1124, tomaten 3463, aardappelen 1419. (Van onze parlementaire redactie) tegen een redelijke prijs verkoopbaar zou zijn en mitsdien voor geen enkel nut zou kunnen zijn behalve voor vismeeldoelein- den. Langzamerhand is enige uitbreiding ge geven aan de aanvoermogelijkheden van gezouten haring van de trawlschepen. Overvoering van de markt- met gezouten haring heeft, behalve op een enkele dag, niet plaats gevonden. De aanvoer in totaal houdt ongeveer het midden tussen de aanvoer in 1962. Een bijzonder schraal jaar, en de aanvoer in 1963, een overvloedig jaar. De reders vrezen, dat, indien de aan voer in 1964 pnbeperkt zou kunnen door- De zaak is echter, zo schrijft de minis ter in zijn toelichting op het wetsontwerp, dat aan de noorderoever van het kanaal een stedelijk geheel tot stand zal moeten komen, waarvoor eenheid van bestuur no dig is. Deze eenheid van bestuur zal niet door middel van gemeenschappelijke re gelingen kunnen worden bereikt, want daarvoor is de problematiek te veel om vattend, te gecompliceerd en te nauw ver bonden met het gebied van de beide ge meenten. De beide delen van het gebied zullen één geheel moeten gaan vormen. Bij hand having van beide gemeenten wordt dit doel niet bereikt. De minister legt er de na gaan, dit zou kunnen leiden niet alleen tot 0p dat van uitlevering van Heemskerk een zeer sterke daling van de prijzen, aan Beverwijk geen sprake is. Immers, doch bovendien tot een volstrekt verlies- nje^ alleen de zelfstandigheid van Heems gevende positie van het visserijbedrijf. kerk, doch ook die van Beverwijk wordt Voorts zou het ongunstig werken op de beëindigd en uit beide gemeenten wordt buitenlandse afzetmarkten, hetgeen daar een nieuwe gemeente geformeerd, mogelijk tot repercussies zou kunnen lei- Be door Heemskerk gesuggereerde grens den. wijziging, waardoor Beverwijk de beschik- De reders hebben nu, rekening houdend king zou krijgen over een tweetal ter met de aanvoer in vorige jaren, gedacht weerszijden van de grens geprojekteerde aan een beperking van de aanvoer tot woonwijken, biedt volgens de bewindsman 500.000 kantjes in totaal, welk kwantum geen oplossing. Het gaat er niet om enkele dan te vermeerderen ware met ongeveer het aantal kantjes dat naar de USSR zou woonwijken af te ronden maar om een geleide ontwikkeling tot een stedelijk ge heel te bewerkstelligen vanuit een centraal punt. Minister Toxopeus deelt in zijn memorie van toelichting mee dat de gemeenteraad van Heemskerk zich nadrukkelijk tegen de combinatie met Beverwijk heeft uitgespro ken, omdat de raad voor een dergelijke samenvoeging geen enkele aanleiding ziet. De gemeenteraad van Beverwijk stemt in met het voorstel tot opheffing van beide gemeenten en de vorming van een nieu we gemeente. Ook de gemeenteraad van Velsen heeft zich voor de combinatie uit gesproken, al achtten B. en W. samenvoe ging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk aanvankelijk de aangewezen oplossing. De meerderheid van de raad is het college in die opvatting echter niet gevolgd. Ook de minister gelooft dat voor de ver dere industriële expansie van de IJmond de gemeente Velsen zelfstandig kan blijven voortbestaan. Hij meent dat op het gebied van de woningbouw en de verdeling van de woonruimte de gemeente Velsen en de nieuwe gemeente Beverwijk elkaar zeker zullen weten te vinden. De Spaanse voetballers Beke en Mar quitos zullen het komende seizoen voor Telstar uitkomen. Zij speelden vorig sei zoen nog in Excelsior. De 20-jarige voor hoedespeler van Velo uit Wateringen Zwin- kels heeft gisteren zijn contract getekend bij Telstar. Dat zal Klaus Stiirmer van FC Zürich niet doen. De Velser club zal hoogstwaarschijnlijk geen enkele Duitser contracteren. De onderhandelaar Schwab heeft geen overeenstemming kunnen be reiken over een overgang van één van de spelers die hij had aangeboden. Beke en Marquitos hebben één seizoen voor Excelsior gespeeld. Zij vallen niet onder de gebruikelijke KNVB-reglementen betreffende transfers. Voor hen was een bedrag nodig van ƒ10.000 samen. Er is nu sprake van een lenen van deze spelers aan Telstar voor één seizoen. Zij worden ge leend door een Rotterdammer, die Beke en Marquitos naar ons land heeft gehaald. Gisteravond hebben ook de eerste Tel star-spelers van vorig seizoen een contract getekend. Het waren Bakker, Immers, Daniëls en Brom. Farenhorst heeft gisteravond opnieuw een gesprek gehad met DOS over een mo gelijke transfer. In Beverwijk zijn in dit jaar op de spe ciale aardbeienveilingen 98.450 sloffen aardbeien geveild, die 352.971,97 hebben opgebracht. Vorig jaar waren aanvoer en opbrengst veel minder, namelijk: 78.737 sloffen en 315.156,06. Per slof werd vorig jaar gemiddeld vier gulden betaald, maar dit jaar was het ge middelde slechts 3,58. Aan de groenteveiling kwamen dit jaar nog 15.423 manden aardbeien; vorig jaar 13.112. Het aardbeienseizoen 1964 begon met lage noteringen en het eindigde met vrij hoge prijzen, vooral voor de goede kwali- teit.Aanvankelijk waren de aardbeien van een uitzonderlijk goede kwaliteit, later werd door rot de kwaliteit minder. Voor de eerste sortering bestond zeer veel animo op de binnenlandse markt, terwijl ook de export lustig mee kocht. In 1954 was de aanvoer in Beverwijk 483.333 manden, die 1.657.238,71 opbrach ten; er werd 10 jaar geleden van 5 tot 6,35 per mand betaald. De loco-burgemeester van Velsen, de heer H. de Boer (burgemeester mr. J. C. Bührmann is op vakantie) heeft het vol gende commentaar gegeven op de indie ning van het wetsontwerp tot samenvoe ging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. ,Ik heb de tekst van het wetsontwerp nog niet gelezen. Het is een hoogstbe- treurenswaardige aangelegenheid. Op de volksvertegenwoordigers die hierover gaan discussiëren en beslissen rust een zeer zware verantwoordelijkheid. Elke insider weet, dat een samenvoeging van die twee gemeenten een onverstandig besluit zou zijn. Het lost de problemen niet op, ze worden er alleen maar groter door. De bevolking van Heemskerk wil het niet, zelfs in de gemeenteraad van Beverwijk is ver deeldheid: C.P.N., V.V.D. en P.S.P. zijn er tegen. En in de raad van Velsen zijn praktisch allen niet langer voor een samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Ik kan niet ontkomen aan de indruk, dat er een koe handel van gemaakt is. Wat zal de vol gende ronde zijn? Velsen-noord misschien? Een samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk zal alleen maar noodlottige ge volgen hebben, voor de IJmondbevolking, omdat daarbij in het geheel geen reke ning is gehouden met de werkelijkheid." De burgemeesters van Beverwijk en Heemskerk waren hedenochtend vroeg nog niet in het bezit van de tekst van het wetsontwerp; zij zijn naar Den Haag ver trokken, waar zij aanwezig zouden zijn bij de behandeling van de bezwaarschrif ten tegen het herziene streekplan IJmond noord door de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State. Advertentie Mr OPTICIEN Lange Nieuwstraat 789 - Telefoon 7119 GEMEENTEBIBLIOTHEEK VELSEN De tienersafdeling van de Gemeente bibliotheek te Velsen heeft de volgende nieuwe boekenaangeschaft. Nederlandse romans: Allan, Een baan in Italië; Guareschi, Don Camillo in Rusland Kostjerina, Dagboek van Nina Kostjerina Lütgen, Pioniers in Australië; Wijchgel, Het dolle freuletje; Wijchgel, Verdere avonturen en overwinning van het dolle freuletje. Voor de Velsense honkbalclubs Rooswijk en Terrasvogels staan er zaterdagmiddag wedstrijden tegen Amsterdamse negental len op het programma. Rooswijk moet in Amsterdam de leider van de eerste klasse A, HVA bekampen. De Velsennoorders, die een solide positie in de eerste klasse verworven hebben, heb ben dit seizoen reeds tweemaal van de hoofdstedelingen verloren. In Amsterdam moesten Sauer c.s. een 9-4 nederlaag in casseren, terwijl voor eigen publiek een 8-2 nederlaag geleden werd. HVA is duidelijk favoriet, maar een ver rassing is niet uitgesloten wanneer de Rooswijk-verdediging en de aanval in vorm zijn, zoals in de wedstrijden tegen runner- up Storks. Terrasvogels komt zaterdagmiddag om drie uur in actie tegen Spartaan. De „birds" moeten in staat geacht worden om deze staartploeg te verslaan. In Amster dam behaalde Terrasvogels een innings overwinning (12-2) in de eerste wedstrijd van dit seizoen. Wanneer werper Nico Disselk-öter een ge sloten veld achter zich weet en de Velsen se hitters de bal goed weten te raken dan is een zelfde resultaat als in de uitwed strijd op het Santpoortse Elta-sportpark niet uitgesloten. Terrasvogels heeft weer een belangrijk initiatief genomen om de honkbalsport in Velsen te populariseren. De Amerikaanse coach van de „birds", Dave Arkel, gaat de Velsense jeugd op woensdagmiddag trainen. Iedere jongen, die interesse voor de honkbalsport heeft kan aan deze trai ning deelnemen zonder enige verplichting. De amateurs van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" hebben woens dagavond op het parcours in de Wijker meer en de „Supporters"-beker gestreden en die kwam na een fel betwist sprintje voor één jaar in het bezit van clubkam pioen Peter Slotemaker. De favorieten Jan van Rijn en Jan Ser- pentie werden in deze race over zeven ron den (77 km) door lekke banden voortijdig uitgeschakeld. Slechts drie renners bleven er tenslotte over om elkaar de eer van de overwinning en beker te betwisten. Van hen bleek Peter Slotemaker over 't scherp ste eindschot te beschikken en met een half wieltje verschil bleef hij aan de win nende hand. H. v. d. Borre legde beslag op de tweede plaats en Aad Duyker ein digde als derde. Ook bij de nieuwelingen kwamen slechts drie renners over de eindstreep. Eerste werd A. Martens, tweede F. Admiraal en derde F. v. d. Kolk. Uitslag aspiranten: 1. T. Pekel, 2. C. Dur- ge, 3. G. Serpenti, 4. Grijpstra. Jeugdklas se: 1. K. Al, 2. A. Stam, 3. A. v. d. Knaap De acht finalisten van de IJmuidense strandvoetbalcompetitie zijn nu bekend. In de eindronde, die vrijdag van start gaat, komen uit: Strandplateau, Paviljoen Zuidpier, Paviljoen Noordzee, l'Avenir, Paviljoen Zeedistel, Groentehandelaren, Paviljoen Zeezicht en Clubhuis Brulboei. Op een slecht bespeelbaar Noordzeeveld moesten Marktplein en Clubhuis Brulboei uitmaken wie de achtste finalist zou wor den. Na een zware strijd won de jonge Brulboei-formatie met 20. In de eerste minuut van deze beslis singswedstrijd vond er een incident plaats. Doelman Keirsgieter (Marktplein) dook naar een hard ingeschoten bal in de rech terbenedenhoek, maar hij kon de bal niet klemvast krijgen. Bij zijn tweede poging om de bal te grijpen liep de fors door zettende Brulboei-linksbuiten tegen de on gelukkige Marktplein-goalie. Met een brancard van de altijd bij deze strand- voetbalwedstrijden aanwezige EHBO moest hij van het veld gedragen worden met een hoofdblessure. Na de eerste medische ver zorging van de EHBO werd Keirsgieter naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd. Scheidsrechter Akkerman sr. kon het beginsignaal geven op een nog niet door de vloed overstroomd gedeelte van het har de strand. Voor de hervatting was Markt plein sterker. Maar na de hervatting wist invaller-doelman Van Gooi (Stormvogels) twee inzetten van de Brulboei-voorwaart- sen niet te keren. De oranje aanval bleef onproduktief, waardoor Brulboei met 2—0 won. De eindstanden van de vier finale-poules van de IJmuidense strandvoetbalcompeti tie luiden als volgt: Poule A: Strandplateau 3 2 10 Pav. Zuidpier 3 2 0 1 IJ.R.B. 3 0 2 1 De Boekeniers 3 0 12 Poule B: Pav. Zeedistel 3 3 0 0 l'Avenir 4 2 11 P.W.-Boys 4 112 VICO 3 0 0 3 Paviljoen C: Pav. Noordzee 3 2 0 1 Clubhuis Brulboei 4 2 11 Marktplein 4 112 Bureau Wijsmuller 3 10 2 Poule D: Pav. Zeezicht 3 3 0 0 Groentehandelaren 3 2 0 1 Pav. Schoonenberg 3 10 2 Genius 3 0 0 3 De beurs met tweehonderd gulden, die door een dame uit Santpoort werd vermist, is terecht. Zij heeft de beurs in de kinder wagen teruggevonden. De onbekende, die het postkantoor heeft opgebeld, dat zij een beurs had gevonden, blijkt dit namens de betrokken vrouw te hebben gedaan. 6—4 7—3 2—3 2—7 6—-1 44 8—5 0—8 6-4 10—3 3—5 3—10 8—0 7—2 5—3 0—15 6 5 3 0 Woensdag kwamen in IJmuiden aan: North Highness van Port Etienne, erts voor IJmuiden, Stork, Felixstowe; Ceres, Antwerpen; Lasbek, Rotterdam; Aubade, Norlolk, kolen voor IJmui den; Gitana, Londen, voor IJmuiden; Volga, Lle- paja; Wolfgang Russ, Hamburg; Jason, Paramari bo; Amerskerk, Bremerhaven; Staberg, Middles- borough; Ilse Fritzen, Monrovia, erts voor IJmui den; Birdwood, Immingham: Angolakust, Ant werpen; Buka, Londen; Antarctica, Par; Dren- the Vaja; Hodur, Lulea; Tottensund, Kotka, props voor Velsen; Borculo, Pateniemi; Arabert, Uleaborg; Swift, Londen; Lubox, La Paluoto; Blisworth, Dagenham; Jean E., Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Katowice naar Stettin; Hanne Möller, Odense, walsmateri- aal van IJmuiden; Francesca, Port Etienne; At lantic Champion, U.S.A. Gulf; Confid, Capelle a d. IJssel; Ubbergen, Klaipeda; Sylt, Windau, Wally, Aarhus; Mascotte, Rotterdam; Kemphaan, Gdynia, van IJmuiden; All, Guernsey; Harrogate, Goole; Irma, Hamburg, van Buitenhuizen; Han- sa, Hamburg; Leliegracht, Mantyluoto; Paralos, Bilbao, coils van IJmuiden; Warms, Helsinki, van Velsen; Ask, Felixstowe; Wilpo, Kotka, van aandam; Geertje Buisman, Rotterdam; Stork, Felixstowe; Egret, Rotterdam; Dankwart, Ant- werpen; Twebro, Vaasa; Mario, Rotterdam; Stra- bo Le Havre; Amyntas, Rotterdam; Theano, Rotterdam; Antilla, Nantes; Zaanstroom, Rouaan; Labotas, Rotterdam; Gold Star, Hampton Roads, van IJmuiden. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Ardeas van Rotterdam; Mithras, Rotterdam; Royal Board, Haparanda; Helga Dehde, Hamburg; Lud- wigshafen, Antwerpen; Nerlandia, Gothenburg; Bodenstein, Antwerpen; Neder-Waal, Antwer pen; Hermes, Rotterdam; Arneborg, Rotterdam, voor IJmuiden; Spes, Swinoujscie, kalk voor IJmuiden. Donderdag vertrokken uit. IJmuiden: Wind rose naar Gefle; Merweborg, Delfzijl; Sloman Messi na, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7