Hausse in boerderijen en oude ruïnes in Dordogne Nederlanders ontdekten in Frankrijk een vergeten lustoord *sz Freudiana A Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte HaarlemsChe Courant en IJ muider Courant ,,f ï.r; VOOR FIJN- EN WIJNPROEVERS DE VREEMDELINGEN hebben de Dordogne herontdekt. Het begon zo'n tien jaren geleden, in een klein plaatsje aan de ri\iei de Dordogne, la Roque Gageac geheten. Enkele Nederlanders kochten er voor weinig geld een deel van het dorp, bestaande uit huisjes en halve rotswoningen. Deze werden des zomers verhuurd aan beken den en ook dezen kregen het te pakken en wilden zelf een eigen propriété hebben. En zo breidde zich de olievlek langzaam maar zeker uit. Vooral Nederlanders waren het, die in dat begin een hernieuwde belangstelling voor dit, in veel opzichten aan Neder- land zo verwante, gebied aan de dag legden. Ook deze vervallen hoeve is te koop als vakantieverblijf. m m -JÖN SHiTS Maar ook Engelsen kwamen via Bordeaux deze landstreek binnen, terwijl eveneens de Fransen zelf uit Parijs en enkele andere grote centra hun ogen op de Dordogne richtten. Immers, de Cóte d'Azur is meer dan vol. En ook in verre omtrek is het daar in het hoogsei zoen een toenemende kermis, ter wijl de prijzen tot exorbitante hoogte stegen. Nieuwe recreatiegebieden waren dus nodig. Spanje ving en vangt een enor me stroom toeristen op, maar voor ve len is dat land toch wel te ver weg. En bovendien mist het het sappige, gra zige welvarende van de glooiende heu vels van Dordogne. Ook de Franse regering voert plan nen uit om Dordogne een nieuwe toe komst te geven. Tal van maatregelen zijn genomen om de agrarische bevol king een nieuwe ontwikkeling van haar bedrijven mogelijk te maken. Tot voor kort was de Dordogne zeer onderbevolkt en vond er jaar in jaar uit een uittocht plaats. Kleine landerijen bleven dikwijls leeg achter en kwamen na korte of langere tijd in volkomen verval. Het aantal leegstaande, dik wijls gedeeltelijk ingestorte of zwaar gehavende oude boerderijtjes is nog steeds zeer groot en het zijn vooral deze objecten die op het ogenblik de grote belangstelling van de recreatie zoekenden ontvangen. Zowel door de trek naar de steden, als thans door de snel stijgende wel vaart, verlaat de boerenbevolking deze oude huisjes en de stroom nieuwe ge gadigden voor deze meestal zeer schil derachtige bouwsels neemt snel toe. HOEWEL Dordogne van oudsher in verhouding tot de rest van Frankrijk vrij dicht bevolkt was, is ook hier toch nog veel ruimte en bevindt zich bij iedere kleine aangeboden propriété als regel wel een aantal hectaren grond variërend van 1 a 2 ha tot soms wel 20 ha. j Maar door de snel toenemende be langstelling voor deze zeer goed tot bui tenhuisjes te verbouwen woningen stij gen de prijzen eveneens, en dalen de afmetingen van de grondoppervlakte die verkocht worden. Het meest in trek is op het ogenblik de streek tussen het oude stadje Sar- lat en het centrum der archeologen, Les Eyzies. Op de prachtige glooiende heuvels vindt men overal kleine, dik wijls zeer lieflijk gelegen huisjes, meestal met een verlaten wijngaardje, wat weiland en wat bos. En van daaruit bijna altijd een prachtig vergezicht. Soms moet men enige honderden me ters te voet gaan, omdat het pad naar het huis niet per auto bereikbaar is. Maar ook hier kan en wil de Franse Staat helpen. Want indien twee eigena ren vragen om verharding van de weg, kan men een subsidie van ca. 95 pet krijgen. DE OVERDRACHTSKOSTEN van vast goed zijn overigens in Frankrijk niet mals. Twee van de duizend kastelen. Hun massieve muren spreken van een roem rucht, bewogen verleden. Sommige zijn nu particulier eigendom, enkele worden met overheidssubsidies gerestaureerd en onderhouden. Voor registratierecht moet men beta len: 14 pet van grond (zowel gecultiveer de grond als bos of woeste grond) 4.2 pet van gebouwen (voor bewo ning en daarmee annex). Vandaar dat men als regel de prijs van het huis zeer hoog aanhoudt en die van de grond aan de lage kant. De notaris ontvangt voor zijn be moeiing: 4.5 pet van de eerste 6.000 N.Frs van de koopprijs; 3 pet van 6.000—20.000 N.Frs; 1.5 pet van 20.000—60.000 N.Frs; en 0.75 pet van wat de koopprijs daarbo ven nog bedraagt. De makelaars in Frankrijk durven forse honoraria te vragen en meestal gaan zij wel tot 7 pet van de koopprijs. Op die uiteindelijke overdrachtsprijs drukt dan de „taxe hypothécaire" en het salaris van de „conservateur" ten bedrage van 0.8 pet, terwijl aan zegels, kadasterinschrijvingen, etc. nog ver schuldigd is een bedrag van 100 tot 150 N.Frs per overdracht. Voorwaar geen kleinigheid, alles bij elkaar, zodat het voor de buitenlander toch aantrekkelijker is om bij onder handelingen steeds „acte en main" te bedingen, d.w.z. vrij op naam. Men weet dan tenminste waar men aan toe is en komt niet voor onprettige verras singen te staan. En tenslotte doet men er verstandig aan bij een vertrouwde notaris zijn za ken te regelen. En hem nadrukkelijk te vragen of het goed hypotheekvrij is. Ook vrij van niet-ingeschreven hypo theek, de zgn. „hypothèque occulte", die in Frankrijk nog wel eens voorkomt. De goede notaris echter staat er, ook in Frankrijk, borg voor dat het onroe rend goed werkelijk onbezwaard wordt overgedragen. DIE BOERDERIJTJES liggen soms verscholen tussen kreupelbos en struik gewas, dat opgegroeid is op de voor malige akkers. Nauwelijks kan men zich voorstellen dat hier vroeger een boerenbedrijf werd uitgeoefend waar van men kon bestaan. Wij stonden bij zulk een bouwval. Het was er volkomen stil. Alleen de vo gels floten hun hoogste lied. De zon stoofde de aarde. Een wijd landschap lag voor ons. Heel in de verte bene den kronkelde een rivier en daarach ter strekten zich weer de heuvels en de bossen uit. Over het verlaten wei land naast het huisje liepen wij het bos Een verwaarloosd bos, waar in ja niemand meer geweest bleek te Tussen de grijze, nog bladerloze bomen schemerde in de verte de enor me ruïne van een oude roofburcht. Het was Chateau de Commargue. We liepen erheen en plotseling herrezen de hoge muren van het kasteel voor ons op, in ongeveer dezelfde tinten als die van het bos. HET WAS een oude burcht uit de 12e eeuw en nadien nauwelijks verbouwd in andere stijl. Toch werd hij bewoond tot in de Franse revolutie. Toen in 1799, werd hij door de boeren bestormd. De kasteelheer met zijn zoon en twee be dienden wisten de burcht tien dagen te verdedigen. Toen werd hij onhoudbaar. De kasteelheer en zijn bedienden trachtten te ontsnappen door een gehei me gang onder de burcht. Zij werden echter gegrepen en ter plaatse ter dood gebracht. De zoon verdedigde zich te gen de opdringende vijand. Hij klom in de toren steeds hoger en hoger. Van de tien belagers wist hij er acht buiten ge vecht te stellen, maar toen stond hij op de trans van de ruim 25 meter ho ge toren. Om niet gevangen genomen te worden sprong hij in de diepte en viel te pletter. Daarop werd het kas teel geplunderd, de rest der inventaris verbrand. Sindsdien is er niets meer aan ge daan. Zo staat het er nu nog precies, zoals het in 1799 werd verlaten, als een enorm Doornroosje-slot midden in een haast ondoordringbaar bos op een steile helling met een schitterend uit zicht over de vallei. Onberoerd door de eeuwen als een stille, maar indrukwekkende getuige van een barre tijd en een gruwelijke geschiedenis. Aan de overzijde van de vallei ligt ook een kasteel. Dat werd niet bele gerd en doorstond de revolutie zonder incidenten. Ook van dit merkwaardige verschil in appreciatie der toenmalige bewoners door de bevolking getuigen deze twee oude burchten. DIT IS een van de talloze korte ge- Bij het populair worden van de hoofdtrekken van de Freudiaanse leer is het misschien goed te be denken, dat Freud zelf noodt de gedachte gekoesterd heeft, dat zijn woord het laatste zou zijn over de onderzochte gebieden. Het oeuvre van Freud, waarvan de leek maar een zeer klein deel via allerlei duistere zijstromen heeft ver nomen, is te uitgebreid en te ge nuanceerd om afgedaan te kunnen worden met enkele populaire samenvattingen of zelfs nog min der met slagwoorden. Dit vooraf kan dienen als inleiding bij de be spreking van de volgende uit gaven. in ren zijn MIDDEN IN FRANKRIJK ligt een vriendelijke landstreek, genoemd naar de grote rivier die erdoor stroomt: de Dordogne. Het is een gebied met een heel merkwaardige geschiedenis. Een paradijs voor archeologen, omdat hier de oudste resten van menschelijke beschaving zijn gevonden; holen in de rotsen, eens bewoond door oertypen van mensen: de Cromagnon, schitterende tekeningen op wanden in talloze onderaardse grotten (o.a. Lascaux) en skeletten van vele uitgestorven diersoorten. Die tekeningen vertellen veel over het leven van ongeveer 30.000 jaar ge leden. Van de dieren die er toen leefden, mammoeten, oerstieren, reuzenher- ten, bizons, leeuwen. Een van de mens, die, gewapend met speren en stenen bijlen en bovenal met zijn intelligentie, langzaam maar zeker zijn domineren de plaats in deze oerwereld wist in te nemen. De Dordogne behoort tot de oudste bewoonde streken van Europa en het is in zeker opzicht een der oudste geschiedenisboeken ter wereld. een gruwelijke Maar ook in jongere tijdperken was de Dordogne het toneel van soms felle gebeurtenissen. Het is het stamland van zeer ve le Hugenoten en nog heden ten da ge is ruim een derde van de bevol king Protestant. En in de laatste wereldoorlog was het verzet van de bevolking en de maqui's wel haast nergens zo verbeten als in de Dordogne. Het totaal ver woeste en uit gemoorde plaatsje Ora- dour is van dit verzet nog steeds getuige. NERGENS in Frankrijk zijn zo veel kastelen gebouwd. Ruim 1400 „chateaux" zijn even zovele getui gen van de grote tijd, die dit onbe kende en sinds ongeveer tien jaren herontdekte gebied heeft beleefd. Onder die chateaux" vindt men oude ruïnes van roofburchten uit de middeleeuwen, maar ook de elegan te buitenverblijven uit de achttien de eeuw. Sombere kastelen, voort gekomen uit de versterkte boerde rijen van landedellieden, maar ook frivole lustsloten van rijke Parijze- naars. Waar de richesse eens zijn buiten verblijven bouwde moet het wel een schone, florissante streek zijn ge weest. En toch.is de Dordogne vergeten. NA DE OORLOG bloeide het toe risme op als nimmer tevoren en ging Europa zichzelf herontdekken. In Frankrijk waren dit in de eerste plaats de stad Parijs en de Cóte d'Azur. Ook de aangrenzende Pro vence profiteerde hiervan mee, ter wijl de meren in de Jura met o.a. Annecy nog op hun oude glorie voort leefden. De Vogezen trokken nog een flink aantal toeristen, die wat dich ter bij huis wilden blijven, en Nor- mandië en vooral Bretagne werden het reisdoel voor hen, die zich aan getrokken voelden door het machti ge geweld van de Atlantische Oce aan, die daar eeuwig op de rotsen beukt van dit oer-oude Keltische ge bied. VOOR DE doortrekkers fijn- en wijnproevers) vormden de streken van Bourgon- dië en de Rho ne een aantrek kelijk opont houd, terwijl de kastelen van de Loire een at tractie zijn voor hen die van ge schiedenis hou den. Zo ongeveer is de toeristische land kaart van Frankrijk. Het Hoogland van Auvergne, het Massif Central en de daarin gelegen bekende bad plaatsen (o.a. Vichy) bleven meer voor de Fransen zelf gereserveerd, evenals enkele centra in de Pyre neeën. De Dordogne echter, eens de speeltuin van de richesse, was en bleef vergeten. EN TOCH verdiende dit bijzonder vriendelijke landschap met zijn heer lijke klimaat meer belangstelling van hen, die in hun vakantie rust zoeken en van het buitenleven hou den. Sinds 10 jaren is de Dordogne her ontdekt. Reeds voordien waren het de „spe leologen", de grottenonderzoekers, die zich op dit oeroude land hadden geworpen en de ene grote ontdekking na de andere deden. Maar daarna kwamen ook de toe risten en vooral daarvan zij, die een eigen buitenhuis zochten. En zoals eeuwen daarvoor in de Dordogne de adel en de rijke koop lieden hun landgoederen verwierven en hun „chateaux" bouwden, zo zijn het nu andere welgestelden van overal uit de wereld, die weer in de Dordogne hun eigen „propriété trachten te verkrijgen, om er de zo mer (of de oude dag) te verblijven. schiedenissen waarvan het wemelt in de Dordogne. Een der vele, zeer vele over blijfselen uit bewogen, lang vervlogen tijden. De moderne mens zoekt een an der soort ontspanning dan de vroegere landheren. De kastelen zi'jn voor gewone mensen niét meer bewoonbaar, al zijn er nog „PSYCHOANALYSE" door Fe- dern en Meng, vertaald door dr. M. Schuurmans Stekhoven, naar de 5de Duitse uitgave van 1957. Uitgeverij Noorduijn ir Zoon, Go- rinchem. In Zwitserland populair als „Das psychoanalytische Volksbuch", wil dit boek zijn een inleiding tot de psychoanalyse. Geschreven door medewerkers uit de gehele wereld geeft het een reeks opstellen, ver deeld in vier categorieën: psycho analyse, psychologie en psychopatho logie, ziektekunde en geneeskunde en tenslotte toepassing buiten de ge neeskunde. Het werk blijkt een eer ste deel als voorganger te hebben in Duitsland, dat de meer algemene problematiek tot inhoud heeft. Het is niet duidelijk, of dit in het Neder lands uitgebracht zal worden. De artikelen betreffen allerlei levensgebieden en eisen, hoewel zeer begrijpelijk en boeiend geschreven, van de lezer een meer dan gemid delde belangstelling en een daaraan evenredige inspanning. De auteurs zijn merendeels oudere en z.g. ortho- „doxe Freudianen. Ook vindt men in een korte biografie van Freud en een lezing van Thomas Mann de ver houding tussen psychoanalyse en humanisme behandeld. „WAT IS PSYCHOANALYSEF' door Daniël Lagache, uit het Frans vertaald en uitgegeven door het Spectrum (Prismareeks), te Utrecht. Dit boekje geeft een uitstekende, zij het zeer summiere samenvatting van de psychoanalyse. Ook aan de moderne ontwikkelingen en me ningen van dissidenten wordt aan dacht besteed. Het is een waarde volle samenvatting voor diegenen, tal van rijkaards die een kasteel in de Dordogne hebben gekocht en (geluk kig!) gerestaureerd Maar voor de doorsnee toerist biedt de Dordogne nog vele mogelijkheden. Nog wel, al zullen ook hier deze binnen niet al te lange tijd ten volle zijn opgesoupeerd die reeds een grotere kennis van het oorspronkelijke werk, dat er aan ten grondslag ligt, bezitten. BIJ DE WERELDBIBLIO THEEK te Amsterdam verscheen in vertaling van dr. Sauvage-Nol- ting een tweede druk van het in 1909 door Freud zelf geschreven „Totem en taboe". Het draagt als ondertitel, die tegelijkertijd de korte inhoud aangeeft: „Enige parallellen tussen het zieleleven der „wilden" en der neurotici". Dat deze vergelijkende studie geen gelijkstelling inhoudt, spreekt eigen lijk wel vanzelf, maar het werk heeft desondanks aanleiding gegeven tot veel misverstanden. De vier hoofd stukken dragen de volgende ty perende titels: „De angst voor in cest", „Het taboe en de ambivalentie der gevoelens", „Animisme, magie en almacht van de gedachten", en „Infantiele terugkeer van het tote misme". Men vindt hier de groot meester zelf aan het woord. En al hoewel vele der beweringen door latere onderzoekingen gecorrigeerd zijVi, blijft het de moeite waard, er kennis van te nemen. OP EEN GEHEEL ANDERE wijze brengt een Amerikaans boek, met als titel „Inside story", psycho logie in het dagelijks leven, door June R. Bingham en Fritz Red- lich, uitgegeven door Van Ditmar, Amsterdam, de hoofdzaken uit de freudiaanse leer. Men gaat namelijk uit van een verzameling cartoons als soort test materiaal en bouwt daaromheen een reeks van hoofdstukken op als: de sleutel van de lach: verdringing, vi tale driften en gevoelens, angst, kinderen, normale en abnormale mensen en tenslotte de psychiater. In de opgewekte en onbekommerde toon, eigen aan de Amerikaanse lekenschrijfster, worden deze on derwerpen behandeld. Een aardig en goed boekje. Voor belangstellenden in het leven van Freud is het misschien dienstig om te wijzen op het bestaan van de in 1963 verschenen goedkope uitgave als Anchor Book: „The life and work of Sigmund Freud" geschreven door Ernest Jones, verkort door Lio nel Trilling en Steven Marcus. Tot nu toe was er van dit werk slechts een driedelige, zeer kostbare editie in de handel. Wat de verkorting door Lionel Trilling betreft, kan opge merkt worden, dat hierdoor de lees baarheid alleen maar vergroot is en dat alle essentiële delen gelijk zijn aan het oorspronkelijk. De prijs van deze uitgave bedraagt slechts een fractie van die van de originele

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13