PETRA KRAUSE bouwde zich een vanuit een invalidewagen tv-carrière op IN DE KOMENDE WEEK Colleges per tv RAY CHARLES KOMT NAAR NEDERLAND Zomers amusement VRIJDAG 17 JULI 1964 ErbH PAGINA ZES f ±*r Té- jp Petra Krause voor de camera. Carrells Montreux-show Vrijdagavond een programma rond Frangoise Hardy. BLUMKJMMt^A J* ZONDAG. Het is nooit een vraag, waarnaar men op een rustige zondag avond voor half negen kan kijken: het weekjournaal, het laatste nieuws en Sport in Beeld. Om half negen neemt de KRO de dienst van de NTS over en zij presenteert een Franse show, die draait om de vermaarde niet meer zo heel jonge Franse music-hall ster Line Renaud. Zij zingt en danst en krijgt daarbij de assistentie van Les Fingers en het ballet van de Nederland se Fransman Dirk Sanders, die steeds meer van zich doet spreken. Het is merkwaardig, welk een balletfaam de laatste jaren door Nederlanders in het buitenland wordt opgebouwd. Line Re naud in 1928 geboren als Jacqueline Enté begon haar carrière na de inva sie, toen ze zong voor de geallieerde troepen in Normandië. Het succes was matig; ze maakte pas naam toen ze met de orkestleider Lou Gasté trouwde en een Amerikaanse tournee maakte. Ze staat bekend als een opgewekte vro lijke collega, die een broertje dood heeft aan sterallures. Ze heeft enkele hoge onderscheidingen gekregen voor haar platen en ontpopte zich in Ame rika als een t.v.-ster van ongewone al lure. „Bonsoir mes souvenirs" heet de show. „Hoogspanning op kabels" is ver volgens een Amerikaans programma, dat niets te maken heeft met elektrici teit, maar met acrobaten, die op een koord ver boven de grond halsbreken de toeren uithalen. Het is een NBC pro- duktie. Natuurlijk ontbreekt ook op deze zondag niet het concert van het Kunst- maandorkest. Theo Bruins, een van de beste Nederlandse pianisten en hoofd leraar aan het Utrechtse conservato rium is de solist in het Scherzo uit het pianoconcert in d van Henry Charles Litolff, in 1818 te Londen geboren en in 1891 te Parijs overleden. Documentaire over aanslag op Hitier MAANDAG. De wekelijkse filmavond wordt deze keer geopend met een film documentaire, die wordt uitgezonden onder auspiciën van het Convent van Kerken. Kerk in Eenzaamheid is de ti tel van deze film over leven en stre ven van de Franse Hugenoten in heden en verleden. Na het journaal de hoofd film, een rolprent van Pat Jackson, ge titeld Virgin Island ofwel het eiland on zer dromen, vrij vertaald. De hoofdrol len worden vertolkt door Virginia Mas- kell en Sydney Poitier. Het is een ge- noegelijke film. De hoofdschotel van dit maandagse menu wordt evenwel ge vormd door de CBS-documentaire, die de Nederlandse titel meekreeg „Samen zwering tegen Hitier". De Amerikanen besteedden bijzonder veel tijd en geld aan dit produkt, dat is gemaakt n.a.v. het feit, dat het op deze dag juist twin tig jaar geleden is, dat een groep Duit se generaals probeerden hun „Führer" Adolf Hitler om het leven te brengen. Hoofdpersoon in dit complot was de ko lonel Klaus Philipp graaf Schenck von Stauffenberg, 37 jaar oud, die tijdens een stafbespreking een bom plaatste on der de tafel van de gevreesde dictator. De bom ontplofte, maar Hitier werd slechts licht gewond. Von Stauffenberg boette met zijn leven voor deze daad. Hij werd door een bataljon van Remer doodgeschoten. Niet alleen worden de beweegredenen van de generaals streden ze tegen onrecht of wilden ze slechts de dreigende nederlaag voorko men om de eer van Duitsland en het soldatendom te redden? aan een in dringende beschouwing onderworpen, maar bovendien probeerden de film mensen uit te zoeken, wat er van de rebellerende groep geworden is. Enke len van hen worden in deze documen taire geïnterviewd, evenals de weduwe Von Stauffenberg. De Nederlandse koopvaardij onder de loep DINSDAG. Natuurlijk Barend de Beer met zijn verhaaltje voor het slapen gaan op de N.C.R.V.avond Hij wordt gevolg door de Beverly Hillbillies, die deze keer opnieuw Tante Pearl in de schijnwerper plaatsen. Bijna dreigt het tot een huwelijksaanzoek en uiteindelijk zelfs tot een trouwpartij te komen, maar Jed redt uiteindelijk tante of is het mr. Brewster? Na het Journaal en Memo voor de derde keer „Djez zien", het instruktieve jazzprogram- maatje, waarmee de N.C.R.V. vele jon ge kijkers aan zich heeft verplicht. Rita Reys en Pim Jacobs krijgen deze keer versterking voor hun trio van Cees See, slagwerk en Herman Schoonderwalt, alt sax. Als buitenlandse gast treedt op de Amerikaanse trompettist Donald Byrd. Het programma werd indertijd opge nomen in Extase in Alkmaar. Hoogte punt van de avond was „On the trial", waarin Donald Byrd zowel zijn verbluf fende techniek als zijn dromerige, me lancholieke jazzkunst demonstreerde. Schoonderwalt en de Jacobsen bleken de grote trompettist uitstekend aan te voelen. Rita zong o.m. „I love you" van Cole Porter, „Broadway" en „You go to my head", waarmee ze de aan dachtig luisterende liefhebbers aan haar voeten kreeg. Ook op deze avond een documentaire en wel een produkt van Nico van Vliet, die de Nederlandse koop vaardij onder de loep neemt. Na de ver koop van twee van de grootste Neder landse passagiersschepen is er aanlei ding, aldus Van Vliet, om ons af te vragen, of die koopvaardij, waardoor ons land eens beroemd werd, „het schip in" gaat. Alle aspecten van de zeevaart komen aan de orde, zowel de kustvaart als de lijndiensten en de tankvaart. Van het schip naar de prairie, want „Trial at Devil's canyon" (Het recht krijgt zijn loop) is een echte ouderwetse knokfilm, waarin een rentmeester ver moord wordt om de poet. De zaak lijkt eenvoudig, maar de sheriff vertrouwt het zaakje niet enenfin, het recht krijgt zijn loop. De sheriff is Lee Jee Cobb, geen kleine jongen in het wereld je van de galopperende paarden, de sa loons en de rokende revolvers. Ds. L. Schuurman uit Voorburg zal er een hele toer aan hebben om na dit geweld de sfeer van een dagsluiting te creëren. Tweede aflevering „Nieuwe Oogst" WOENSDAG. Na het Jeugdjournaal in de middaguren een jeugdfilmpje, dat de eerste prijs verwierf op het interna tionale jeugdfilmfestival van Venetië. Het heet De Prijs. Een Australisch jon getje heeft een prijs gewonnen, maar onderweg naar huis wordt hem z'n tro fee afgenomen door een stel jaloerse knaapjes. Samen met een vriendinnetje gaat hij op pad om de beker terug te krijgen. De kleine kijkers kunnen ook nog kijken naar een Amerikaans filmp je over de Niagara watervallen. In de vooravond herhaalt de Avro een docu mentaire van Fred Hagens over Fries land, z'n land en z'n koeien, getiteld „Rhapsodie in zwart en wit". Het pro gramma werd eerder uitgezonden in 1961. Na het journaal de tweede afle vering van de veelbesproken uitzending Nieuwe Oogst, waarin wederom een aantal al dan niet talentvolle beginne lingen in het moeilijke amusementsvak zich voor een jury wagen. Een uur lang zullen Karei Prior, Skip Voogd, Bep Ogterop en Pim Jacobs luisteren naar hun prestaties en hun oordeel geven. We blijven hierna in de wedstrijdsfeer, want om twintig voor tien schakelt de NTS over naar het White City Stadion in Londen, waar Aad van Leeuwen commentaar gaat geven bij het grote jaarlijkse paardenevenement, „The hor- se of the year show". Een directe re portage tot half elf. T.v.-musical „Waterproef" DONDERDAG. Na Barend de Beer de ze keer Lassie met als ondertitel „Een dag zwerver", hetgeen voor zich zelf spreekt. Memo ontbreekt ook in dit NCRV programma niet. „Alles draait om moeder" brengt de kijkers vervol gens in de geschikte stemming om een uurtje te kijken naar de musical „Wa terproef" waarvoor Benny Vreden die, sedert Barend Bluf verdween, een bestaan heeft gezocht in de commer ciële radio de tekst en muziek le verde. „Waterproef" is opgenomen in Loosdrecht. Medewerkenden zijn o.m. Benny Vreden zelf, Ida Bons, Philippine Aeckerlin, Therese Steinmetz, Bob Ver- straete, John Lanting, Fred Wiegman, Ton van Otterlo, Conny Renoir (de moe der van de musical-ster Jenny Areans) en niet te vergieten het Cocktail Trio, dat een belangrijke rol is toebedeeld in deze „waterige" historie.Het idee voor de musical kwam van de dochter van Benny Vreden, die als beloning een klein rolletje toebedeeld kreeg in dit vrolijke zangspel, dat gaat over jjet le ven van vakantiegangers aan de plas. De avond wordt afgesloten met een En gelse documentaire van de BBC over het ontstaan en de ontwikkeling van de spoorwegen, waarbij uiteraard de na druk komt te liggen op het stoomtijd perk, dat Engeland nog lang niet ach ter zich heeft. Het is een filmpje voor de vele mannen, die in de romantiek van „het spoor" geloven. Zij weten, dat Trevithick in 1801 bij Londen het eer ste spoorlijntje ter wereld aanlegde en dat de echte spoorwegen hun ontwikke ling begonnen, toen Stephenson in 1825 voor het eerst zo'n ijzeren paard over de rails liet daveren. Uit de jaren van de dikke stoomwolken uitbrakende locomotieven, zoals ze nu alleen nog maar in musea te vinden zijn, krijgen we heuse filmbeelden te zien. Optreden Frangoise Hardy Het feit, dat de vakanties de Neder landse televisiemakers dwingen om hun kijkavondjes voor een niet on belangrijk deel uit buitenlandse pro- dukties samen te stellen, heeft niet alleen maar kwade kanten. De kijkers komen daardoor in de gelegenheid kennis te nemen van documentaires, die geen Nederlander ooit zou kun nen maken. En per slot van rekening is televisie ook nog altijd ver-zien, dat wil zeggen de blik verruimen. Deze week enkele goede voorbeelden: een Amerikaanse film over de aan slag op Hitier, een Franse amuse mentsshow en een kerkelijke docu mentaire van over de grens over de Franse Hugenoten. Overigens gaat het geen eigen werk deze week niet op. We krijgen een aantal documen taires van eigen bodem te zien, amusement uit Bussum en zowaar een complete zomerse musical, waaraan de NCRV veel werk heeft besteed. Franse show met Line Renaud Donderdagavond de musical „Waterproef',, waaraan meewerken v.l.n.r. Bob Verstraete, Ida Bons, Ton van Otterloo en Theresa Steinmetz. VRIJDAG. Het programma start om halfacht met een aflevering in de reeks B.B.C. films Expeditie. Deze keer „Oerwoud in Malakka". Na het jour naal en Achter het Nieuws voor de tweede keer de door Perry Como gepro duceerde (puur commerciële) film „Happy": de hardop denkende baby, die nuchter commentaar geeft op de onhandigheden van zijn ouders. Een filmkomedie, zoals we er al zoveel uit Amerika gekregen hebben: „naar het leven getekende" belevenissen van een familie, waarbij vader, moeder, dan wel in dit geval baby, vooral de belang stelling krijgen. Alvorens Henk de By aan bod komt met zijn kunstrubriek Sig nalement. „Tijd voor Tieners" een pro gramma rond het bekende Franse zan geresje Francoise Hardy. Het onschul dige meisje met de slobberjurk, dat we nog kenden van het Grand Gala du Disque, toen ze van Godfried Bomans de tienerprijs in ontvangst mocht ne men. Frangoise is in ons land geweest voor een eigen showt je, dat werd ge regisseerd door Nico Knapper. Ze schrijft haar liedjes zelf de muziek zowel als de tekst. Ook „Tous les gar- gons et les filles", waaraan ze haar beroemdheid te danken heeft, compo neerde ze zelf. Haar voordracht is merkwaardig eenvoudig.Vanavond hele maal, want het is een (onhebbelijke) gewoonte van de t.v.-mensen om dure sterren uit het buitenland te halen en hen dan play-back te laten optreden, d.w.z. een plaat te draaien en hen al leen maar de lippen te laten bewegen. Zo ook Frangoise, die bij de opname bovendien nogal opgewonden was, om- Haar betoverende glimlach straalt tot ver over de landsgrenzen, fasci neert behalve dertig miljoen televisie kijkers van de Bondsrepubliek enige miljoenen niet betalende medekijkers uit de buurlanden en zorgt ervoor, dat zij iedere maand enige honderden brieven van vereerders kan beant woorden. Dat zij door haar glimlach de populairste televisieomroepster van West-Duitsland geworden is, wil Petra Krause nog niet geloven. Maar de journalisten, die haar als een Hollywood-ster belagen, weten wel beter. Helaas werden verschillende repor ters niet alleen gedreven door de honger naar een story over een roem rijke carrière. Het feit namelijk, dat de charmante 24-jarige blondine in een in validewagen voor de camera moet zit ten, werd door een aantal boulevard bladen benut, om artikelen te schrijven, die speciaal op het sentiment van de lezers moesten werken. Petra was boos. Niets haat zij meer dan medelijdende woorden en medelijdende blikken en nu kwamen natuurlijk uit de rijen kijkers, die al twee jaar lang haar gezicht ge zien hadden zonder haar lot te kennen, eindeloze blijken van medeleven, die zij net zo lief niet ontvangen had. Petra heeft nooit verzwegen, waarom zij in een invalidewagen moet zitten. Dat haar benen tengevolge van een zelfmoordpoging sedert bijna drie en een half jaar verlamd zijn. Zij sprong in een toestand van diepe depressie uit de vierde verdieping van een flat in München. Dat men bij gebrek aan nauwkeurige gegevens maar verzon, dat zij dit gedaan had uit liefdesver driet, maakte haar begrijpelijk woedend. Temeer daar zij zich nu tot de gelukkigste mensen ter wereld rekent. Sinds kort is zij namelijk getrouwd. Echtgenoot Uwe Nettelbeck, eveneens 24 jaar oud, is filmcriticus bij een groot weekblad. Recensent Nettelbeck zal overigens binnenkort, als de Westduitse film „Der Damm" in de bioscopen gaat lopen, de zware taak hebben, zijn eigen vrouw te becritiseren. Petra's eerste speelfilm, tevens het eerste avondvul lende werk van de onderscheiden Joego slavische regisseur van korte films, Vlado Kristl, is niet de geschiedenis van haar leven, zoals foutief werd medegedeeld. Zij heeft al twee filmpro ducenten de deur gewezen, die tracht ten haar intieme leven te ontfutselen. „Der Damm" toont haar alleen als een vrolijk-speels meisje, dat minnaar num mer één met behulp van minnaar num mer twee in vertwijfeling brengt. Toneelspelen was overigens altijd al Petra's grote wens. Maar na een lange vervelende schooltijd zonder veel resul- De invalide Petra Krause mag zich tot een van Duitslands populairste t.v.-omroepsters rekenen. taten, voornamelijk in strenge interna ten, ontbrak haar daartoe de moed. Omdat zij van boeken hield werd zij, zonder dat dit echter van harte ging, verkoopster in een boekhandel. Haar vrienden zagen in haar een gelukkig meisje. Zij scheen tenminste altijd op geruimd en vol levensvreugde. Mis schien was zij gelukkig en ongelukkig tegelijk, ook toen zij op die morgen van de 17de februari 1961 vast besloten was een einde aan haar leven te maken. Het liep echter anders en daarom be sloot zij, toen zij na langdurige behan deling in ziekenhuizen en sanatoria in een invalidewagen in de wereld terug keerde, haar leven een ander doel te geven. Een jaar na de sprong uit de woning in München kondigde zij in Hamburg voor de eerste maal het kin deruurtje van de televisie aan. Als men haar gadeslaat bij haar zenuwslopend omroepwerk, merkt men, dat zij er steeds weer plezier in heeft. Dat zij geen „steriel televisielachje" laat zien. Ook voor en na haar televisie werk speelt dat lachje om haar mond. Petra Krause heeft die blijheid over wonnen op veel verdriet. Daarom is het zo écht. De universiteit van Leeds is de eerste in Engeland, die op grote schaal tele visie gaat gebruiken bij het college ge ven. Er wordt een gesloten circuit aan gelegd, dat de studenten in staat zal stellen tal van demonstraties op de beeldbuis te volgen. Het betreft niet alleen operaties van de medische fa culteit, maar ook proefnemingen en ex perimenten, die onmogelijk in een col legezaal gehouden kunnen worden, om dat ze bijvoorbeeld te gevaarlijk zijn of omdat ze betrekking hebben op te kleine onderwerpen. ©3OOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OCXDOOOOQOOOOGOOO dat ze zo weinig tijd had. Toch konden er vier nieuwe liedjes af, die de tie ners zeker zullen aanspreken. Het zijn echte Hardy-liedjes; dat zegt voldoen de. Overigens werken ook twee Neder landse jongeren aan dit programma mee, die beiden verrassend goed voor de dag komen. Daar is in de eerste plaats de jazz-vocaliste Leddy Wessel onlangs op de plaat verschenen met Johnny Lion and his Jumping Jewels en nu al Nederlands afgevaardigde naar het jazzfestival van Juan les Pins die enkele voortreffelijke songs ten ge hore brengt. Verder blijkt de jeugdige reclameman Martin Lodewijk een op merkelijke figuur te zijn. Hij zingt zichzelf begeleidend volksliedjes in een Haarlems cabaret. Lodewijk is een vurig bewonderaar van Pete Seeger, die onlangs ons land bezocht. Hij bracht het jeugdige publiek tijdens de opname bijna nog meer in extase dan de be roemde Frangoise en we zullen hem dan ook ongetwijfeld vaker te zien krij gen. Hoorspelacteurs in t.v.-serie ZATERDAG. De KRO neemt de kij kers zaterdag mee naar Zandvoort. Daar staat een camera opgesteld, die door een reportageploeg wordt gebruikt om shots te maken van de badplaats op een (hopeljk zomerse) drukke dag. Wat er uit komt, zal voornamelijk af hangen van de omstandigheden, waar onder de ploeg moet werken. Er kunnen fraaie beelden zitten in zo'n dagje in Zandvoort-al-aan-de-zee.Het avondpro gramma begint met Ivanhoe, brengt na het Journaal Brandpunt en vervolgens, afgewisseld met de Zandvoortse beelden die ook in de avond nog te zien zullen zijn, een amusementsprogramma uit de Belgische badplaats Knokke. Het song festival is er al afgelopen. Daarom trok de KRO er met een eigen groepje artiesten heen, waarvan de belangrijk ste is Undine von Medvey, de met zo veel tam tam aangekondigde ster, die in het afgelopen winterseizoen haar be loften op geen stukken na inloste. Het waren geen daverende shows, die de Duits-Nederlandse voor de KRO bracht. Maar ze kan veel meer dan ze deed, deze pittige dame. Vandaar, dat ze zich nu mag revancheren. Andere medewer kenden zijn de Niberco Brothers, the Clevelands en het orkest van Henry See- gers. Om tien uur de eerste aflevering van de oorspronkelijke (en Nederlandse) televisieserie De Rommelpot, waar voor de litteraire onderwijzer Jack de Merode de tekst leverde. Het wordt een serietje in de geest van de Amerikaan se family comedy's over een gezinne tje met twee kinderen tieners dat alledaagse dingen beleeft, die met een ironische blik worden bekeken. Het bijzondere van de reeks is, dat de rollen worden vervuld door leden van de hoorspelkern van de Nederlandse Ra dio Unie, die zich nu ook eens kunnen laten zien. Trudy Libosan en Hans Kar- senberg - van de hoorspelcursus - spe len de rollen van de beide tieners. Frans Somers en Wiesje Bouwmeester zijn hun ouders en Rien van Noppen hun opa. Luc van Gent heeft de regie. Als de eerste afleveringen inslaan, krijgen we in het winterseizoen meer Rommelpot- terij. Als slot van de week niet meer naar Zandvoort maar naar Aalten in de Achterhoek onder het motto „Een dagje uut in Aalten". Een gemoedelijk beeldverslagje van zomaar een dag in het leven van de Aaltenaren. Lou van Rees, de impresario, die zoveel sterren van de eerste orde naar ons land bracht, heeft het optreden van Chubby Checker en Frank Sinatra aan zijn neus voorbij zien gaan. Hij is er evenwel in geslaagd de vermaarde blinde rhythme and blues-zanger Ray Charles te engageren. Ray Charles was ook vorig jaar in Nederland. Zou het er deze keer van komen, dat de televisie camera's aanwezig zijn bij zijn optre den? Hij is een man met een ongewon- ne persoonlijkheid, die voor een boeiend programma zou kunnen zorgen. De K.R.O.-televisie heeft in haar zo- merprogramma een drietal uitzendingen opgenomen, die worden verzorgd door de amusementsafdelingen van de K.R.O. de B.R.T. en de R.T.B. Deze program ma's, gepresenteerd onder de titel „Zo- mercarrousel", komen uit het Casino van de Belgische badplaats Knokke. De uitzending van zaterdagavond 25 juli vindt plaats onder supervisie van de K.R.O. Fred Rombouts zorgt voor de presentatie. Als voornaamste gasten tre den op de Duits-Hongaarse actrice Un dine von Medvey, het orkest van Henry Seegers en de Deens-Nederlander Boyd Bachman. De Rudi Carrell-show, die op het te levisiefestival in Montreux de Zilveren Roos behaalde, heeft op het festival van Praag geen succes geoogst. De win naar van de Gouden Roos van Mon treux de Amerikaanse Jacky Glea- son-show was gelukkiger, want die verwierf de Prijs van de tv-kijkers. Be langrijke successen behaalde de Duit se televisie. „Belina, portret van een zangeres" kreeg de Grote Prijs van de Stad Praag en het tv-spel „De zaak I Robert Oppenheim" werd de prijs van de critici waardig bevonden. De hoogste onderscheiding voor amu sementsprogramma's ging naar Tsje- cho-Slowakije (Talent te huur) en die voor de ernstige programma's naar de Sovjet Unie (De Wintereik) Een ere diploma van de Academie voor Schone Kunsten kreeg „What a melody" (Leonard Bernstein, Amerika) de aan moedigingsprijs voor kunstenaars on der de dertig werd gedeeld door de Israëlische mime Samy Molcho en de Tsjechische cameraman Milan Vilim.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18