Mk, m r de beste..de eerste! Veel Heemskerkse bezwaren tegen herziening streekplan LEXINGTON Gemeente Gemert krijgt straf Burgemeester van Heemskerk over samenvoegingsplan Behandeling voor Raad van State Jongen geëlectrocuteerd Man omgekomen bij leggen van aardgasleiding Verzending van zeepost Twee verpleegden na lift teruggehaald Gerechtelijk onderzoek KLM-chef Parijs Rechter luistert naar skelters Brussel gordt zich ten strijde tegen autogas en lawaai tabakker» VRIJDAG 17 JULI 1964 uit de zuiverste 1 4 :M ::f -w Samenvoeging Veldloop Spot Sovjetkundc Zomervaart Verwarming Gevaarlijk Alleman, film voor iedereen! Minister Bogaers heeft de gemeente Ge mert de bevoegdheid ontnomen om binnen de gestelde grenzen te beslissen over de goedkeuring van uit te voeren werken. B. en W. van deze gemeente mogen voor onbepaalde tijd geen goedkeuringen afgeven. Het ministerie van Volkshuisves ting heeft meegedeeld dat de minister deze maatregelen heeft genomen, omdat het college gedurende de laatste jaren met betrekking tot de rijksgoedkeuringen een beleid heeft gevoerd, dat niet overeen stemt met de daarvoor geldende voor schriften, als gevolg waarvan zich een aantal onregelmatigheden heeft voorge daan. ..Ik heb tot dusver de motiveringen van minister Toxopeus niet gelezen" aldus burgemeester H. Nielen van Heemskerk, toen wij hem hedenmorgen vroegen, wat hij dacht van het door de minister van Binnenlandse Zaken ingediende wetsont werp voor een samenvoeging van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk. ,.Ik ben uiteraard zeer belangstellend naar het waarom en hoe de minister zich een en ander voorstelt te doen gebeuren. Ik kan me voorstellen dat de minister na al die aandrang iets heeft willen doen; de minister is nu z'n ei kwijt; hij heeft na alle werk dat reeds gedaan is bij de voor bereiding. geen nieuwe procedure gewild. Vanzelfsprekend laten wij niet alles zo maar over ons heengaan, maar ik zal de officiële stukken eerst goed lezen en be studeren. Wel is het verwonderlijk, dat het bericht over de indiening van het wetsont werp uitgerekend aan de vooravond van de zitting geschiedde, waarin wij onze be zwaren naar voren brachten over het her ziene streekplan in de IJmond-Noord (zie elders in dit blad). Advertentie w Cl GA R ETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS ,>1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD). Voor de Raac van State, afdeling Geschillen van be stuur, zijn woensdag vele bezwaren aan gevoerd tegen de herziening van het streekplan IJmond-Noord zoals de Staten van Noord-Holland die onlangs hebben goedgekeurd. De belangrijkste bezwaren bleken afkomstig uit Heemskerk, de ge meente die straks moet opgaan in de ge projecteerde dubbelstad Beverwijk, om de groeiende beroepsbevolking in het IJmondgebied op te vangen. Naar gemeld is heeft minister Toxopeus met zijn wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk, en tot stichting van een nieuwe gemeente Be verwijk, reeds bij het nieuwe streekplan aansluiting gezocht. De wijzigingen behoe ven evenwel nog de goedkeuring van de Kroon. De Raad van State stelde daarom woensdag de gelegenheid open bezwaren tegen de herziening bij de Kroon in te brengen. Burgemeester H. Nielen van Heemskerk nam de gelegenheid te baat om namens de raad van zijn gemeente kritiek uit te oefenen op de wijzigingen die het provin ciebestuur heeft aangebracht. Hij vond de herziening onvoldoende gemotiveerd en daarom verwerpelijk. Dat er met de be zwaren van Heemskerk tegen de planolo gie in de IJmond niet verder rekening wordt gehouden bij de voorbereiding van deze herziening kon zijn instemming niet wegdragen. De projectie van de stadsbe- bouwing rond kasteel Assumburg, van het spoorwegemplacement en van de spoorlijn vond hij niet aanvaardbaar en het voor Heemskerk gedachte bouwprogramma leek hem niet reëel meer. De gemeente is niet van plan dat programma anders dan op de natuurlijke bevolkingsaanwas af te stemmen, zo bleek uit zijn betoog. Ook van de zijde van het comité vrij Heemskerk werden tegen de wijze waarop Heemskerk in de nieuwe planologische op zet van het IJmond-gebied is betrokken, bezwaar gemaakt. Aangevoerd werd dat de Staten niet de bevoegdheid hadden de dubbelstad te projecteren, temeer niet waar naast de beide reeds bestaande ker nen aan een nieuwe kern geen enkele be hoefte bestaat. Gedeputeerde Staten wer den verweten aan de bezwaren van dit co mité te zijn voorbijgegaan. Voorts werd namens de raad van Uitgeest een grotere afstand tussen deze gemeente en de gepro jecteerde stadsbebouwing in Heemskerk bepleit. De schade die de tuinbouw van het streekplan zal ondervinden vormde de kern van de bezwaren die namens het in tercommunaal lichaam Vervanging Tuin- bouwgronden werden aangevoerd. De stich ting Eigen Woningbezit te Heemskerk ver weet Gedeputeerde Staten 200 door haar te bouwen huizen aan tracés te hebben opgeofferd en namens 115 grondeigenaren werden eveneens diverse bezwaren tegen het herziene streekplan aangevoerd. Gedeputeerde Weslermann verdedigde het plan echter, door te wijzen op de in dustriële ontwikkeling in 't IJmondgebied die veel sneller is gelopen dan voor mo gelijk werd gehouden. Met name de ont wikkeling bij de Hoogovens, noodzaak tot de afbakening van een geïntegreerd woon gebied voor ruim 100.000 mensen, zonder daarbij de belangen voor tuinbouw, recre atie en drinkwater afbreuk te doen. Was er tien keer zoveel ruimte geweest, aldus de gedeputeerde, dan hadden we misschien De dertienjarige Johannes Jan Prins uit Blokzijl is gisteren door electrocutie om het leven gekomen. De jongen had in de omgeving van zijn woonplaats in een kolk gezwommen en wilde over een af rastering van schrikdraad stappen, die tengevolge van een defect onder 220 volt spanning stond. Bij de aanraking van de draad was de jongen op slag dood. een reeks fraaie tuinsteden kunnen ont werpen om de groeiende beroepsbevolking in onder te brengen. Nu dient evenwel een groot aantal mensen op een beperkt grondgebied te worden gehuisvest, waarbij moderne wegen, railverbindingen en de re creatiegebieden niet mogen ontbreken. Namens de provincie gingen voorts de heren Glijsteen en Mulder nog in op een aantal details waarbij bleek dat de spoor wegen zich eveneens bezig houden met het tracé voor de nieuwe spoorlijn en het spooremplacement. De Raad van State zal zich nader op de bezwaren beraden en ad- vies uitbrengen aan de Kroon. Gistermorgen omstreeks twaalf uur is de 58-jarige heer Jacob Schipper uit Nieuw- Buinen bij het leggen van de aardgaslei ding van Slochteren naar Zutphen bij Wes- terbork om het leven gekomen. Het slacht offer raakte bekneld tussen een 1100 kilo zware bak van een graafmachine en een buis van de grote pijpleiding. Nieuwe Utrechtse bruggen. Utrechts wet houder van openbare werken, de heer T. Harteveld, heeft twee nieuwe brug gen in het zuidelijk deel van de dom stad in gebruik gesteld: de Soerates- brug over het Merwedekanaal en de Zuiderhru? nvpr Hp VaarfcorHn Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Maasdam" (19 juli) en m.s. „Westerdam" (22 juli). Argentinië: m.s. „Cap San Diego" (22 juli). Australië: m.s. „Havelstein" (22 juli). Brazilië: m.s. „Laennec" (21 juli). Voorm. Brits-Oost-Afrika: m.s. „Euro pa" (23 juli). Canada: s.s. Carmania (19 juli) en m.s. „Haukefjell" (22 juli). Chili: m.s. „Buntenstein" (19 juli). Indonesië: m.s. „Braunschweig" (23 juli). Ned. Antillen: m.s. „Theron" (21 juli). Suriname: m.s. „Jason" (22 juli). Zuid-Afrika (Rep.) en Zuidwest-Afrika: m.s. „Athlone Castle" (19 juli) en m.s. Twee verpleegden uit de psychiatrische inrichting Denneoord te Zuid-Laren zijn gisteren overgeleverd aan de rijkspolitie te Westerbork. Zij hadden een lift gekregen van een vrachtautochauffeur die door een gesprek tot de conclusie kwam dat ze uit een inrichting waren weggelopen. Perso neel van Denneoord heeft het tweetal te ruggehaald. De procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft aan de dienst luchtvaart der rijkspolitie op Schiphol opdracht gegeven te onderzoeken of de ge wezen K.L.M.-vertegenwoordiger in Parijs zich schuldig heeft gemaakt aan verduis tering in dienstbetrekking. De waarnemend president van de recht bank te Rotterdam, mr. F. Nivard, heeft gisteren anderhalf uur lang naar skelters gekeken en geluisterd op de skelterbaan aan de Omnoordseweg in Rotterdam. Deze blijft in ieder geval nog tot volgende week vrijdag geopend. Donderdag zal de waarnemend president van de rechtbank beslissen of de grieven van een groot aantal bewoners in de on middellijke omgeving van.de kartingbaan gegrond zijn. Mr. Nivard zal zich dan in kort geding uitspreken over de vraag of het lawaai van de miniatuurautootjes voor de omwonenden zo hinderlijk is dat slui ting van de baan gewenst is. Met belangstelling heb ik in uw editie van heden gelezen dat de minister van Binnenlandse Zaken bij de Tweede Kamer een wetsontwerp heeft ingediend dat be oogt de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. Hoe de minister de bezwaren van de gemeente Heemskerk tegen deze samenvoeging wegwuift met nietszeggende woorden in de memorie van toelichting is onbegrijpelijk. Daar ik regel matig in beide gemeenten kom valt het steeds weer op hoe een gemeente Heems kerk, een luttel aantal jaren terug nog een plattelandsdorp met veel tuinders, zich op een buitengewone wijze zichtbaar heeft ontplooid waarvoor alle lof voor het ge meentebestuur. Vermoedelijk heeft de mi nister nimmer zijn schreden gewend tot deze plaats want anders had hij kunnen aanschouwen welk een omvang de woning bouw daar heeft genomen. Hiervoor zijn door het gemeentebestuur grote uitbrei dingsplannen ontworpen en uitgevoerd en nog in uitvoering. Door de samenvoeging krijgt de nieuwe gemeente een nieuw ge kozen bestuur en er zullen jaren mee heen gaan en veel gepraat worden om het veel belovende werk van de gemeente Heems kerk tot dusver verricht te kunnen voort zetten. Enerzijds geeft de minister aan dat de gemeente Heemskerk de snelle ontwikke ling wel aan kan, anderzijds wordt als mo tief aangevoerd dat de gemeenten Bever wijk en Velsen instemmen met deze samen voeging. Niets is minder waar dan dit gezegde. Samenvoeging zal aan# een bepaalde partij een ruime meerderheid in de raad verschaffen. Ditzelfde geldt eveneens in dien Velsen, Beverwijk en Heemskerk tot één gemeente zouden worden samen gevoegd. Een grote groepering in de Velsense raad is niet voor samenvoeging en in Beverwijk hebben vooral de kleine groe peringen in de raad hun bezwaren. Ik geloof dat we aan zekere grote ge meenten genoeg voorbeelden hebben om te zien hoe slecht het is gesteld met de finan ciën en de woningbouw. Deze grote ge meenten zijn niet zo ver gelegen van het IJmondgebied. Als Heemskerk en Beverwijk beide uit groeien tot een middelgemeente (en de tijd is hier niet ver meer af) zal blijken dat zulke gemeenten beter te besturen zijn dan de grote gemeenten in ons land. Het voorstel van de minister houdt een klei nering in voor de harde en vruchtbare werkzaamheden van het gemeentebestuur van Heemskerk en zijn ambtenaren. Het is te hopen dat de Tweede Kamer in deze een beslissing zal nemen die niet in het politieke vlak ligt maar een beslissing die getuigt van werkelijkheidszin. Een bezoek van de leden aan Heemskerk zou veel bij kunnen dragen dat leidt tot afwijzing van het voorstel. J. H. VISSER, Haarlem Uw blad heeft in het artikel: „Roem" geschreven over de fatale veldlopen en snelheidsmarsen. De zinsnede: „Maar de mogelijkheid dat militair kader teveel van de manschanpen vergt bij bepaalde prestatie-oefeningen, dient ernstig te worden onderzocht" heeft mijn volle in stemming. Toch vindt ik dat de directe levens dreiging voor nog meer militairen onvol doende tot uiting komt. Het is misdadig dat deze opgeschroefde oefeningen voort duren en we moeten desnoods een beroep op de prins doen dat deze zijn invloed zal aanwenden om aan de militaire marsen het normale karakter terug te geven. Twee weken na de soldaat uit Zandvoort, is een wachtmeester uit Soesterberg tijdens een veldloop van tien kilometer overleden. Over de dood van de soldaat zijn vragen gesteld in de Kamer. Ik hoop dat nu met meer klem en door leden van verschillende fracties geageerd zal worden tegen de on verantwoordelijke stunt die een veldloop over tien kilometer is. Vorige week zater dag heb ik in een ingezonden stuk geschre ven, dat een veldloop van tien kilometer veel te lang is. Engeland in volle oorlogs tijd kende maar veldlopen van 4kilome ter. P. VAN TOOR, Haarlem-Noord Uw „Van Dag tot Dag" over het „stiertjeslopen" van prins Carlos de Bour bon Parma, echtgenoot van onze geëer biedigde prinses Irene, heeft mij diep ge kwetst, en alle lezers ongetwijfeld die zich realiseren wat ons land te danken heeft aan het Huis Oranje. Het gaat niet aan, te spotten met een koninklijk persoon, of met hun vrienden, echtgenoten, familie leden en relaties. Prins Carlos heeft boven dien getoond dat hij voor geen kleintje vervaard is en dat kan men van een massa niet-koninklijke personen niet zeggen. A. K. DE KROON, Haarlem N aschrift: Het verband tussen de (ook door ons) erkende verdiensten van ons vorstenhuis en het stiertjeslopen van prins Charles is wel heel erg moeilijk te vinden. En hoe iemand gekwetst kan zijn door een dergelijk luchtig beschou- winkje, is ons een raadsel. Wij dachten dat het stiertjeslopen zelf nietls anders dan een grapje was, waarbij alleen de scherpe punten van de stierenhorens iemand konden kwetsen. Mocht inzender nog zoeken naar een artikel in ons Wet boek van Strafrecht dat op ons van toe passing is, dan kunnen we hem verzekeren dat „Majesteitsschennis" in ieder geval niet in aanmerking komt. Red. Met grote belangstelling heb ik kennis genomen van het artikel „Sovjet-kunde als nieuw Amerikaans schoolvak" in uw blad van 13 juli. Enige kanttekeningen zijn hierbij op hun plaats. Uit de leidraad voor de betrokken leraar („het zonder meer tot communist verklaren van iedere opposant is schadelijk voor het bestrijden van het communisme") komt duidelijk de quintessens van deze cursus naar voren: de pubertjes moet op een niet mis te verstane wijze onder ogen worden ge bracht wat de gevaren zijn van dit stelsel en zijn aanhangers. Onweerstaanbaar komen bij het lezen van een dergelijk artikel herinneringen op: niet lang geleden nog werd onder ander ook door middel van het onder wijzend personeel geleerd dat joden bestreden moesten worden omdat zij slechts een verderfelijke invloed uit oefenden. Een dergelijk apodictisch voorschrijven van wat al dann iet „goed" is dient ge kwalificeerd te worden als onestetisch. Het succes bij de moderne jeugd is, zoals uit enkele weergegeven meningen blijkt, aanzienlijk. Theses als „Mark is vaag en onpraktisch" (onlangs de cursus zon der enige motivering) „pas nu weet ik waarom ik anti-communist ben" (maar waarom dan toch?), enzovoort, zijn op zijn zachtste gezegd hoopvol voor de organisatoren. Enfin, de zoveelste poging het onder- wijspeil te verhogen heeft weer een averechtse uitwerking gehad H. VAN DE BERG, Haarlem. De Zomervaart is geen Zomervaart meer, maar maakt slechts de indruk van een modderpoel, waarin allerlei rommel en vie zigheid wordt gedeponeerd. De geur van de vaart is allesbehalve aangenaam. Over hy giëne wil ik maar niet spreken. Zou het niet beter zijn dat deze vaart wordt gedempt, voordat de burgers dit hebben gedaan met allerlei vuil? In zo'n schone stad als Haarlem mag zo iets toch niet voorkomen. C. v. d. DOOL—VASTENAUW, Haarlem. Advertentie Restaurant TER BURG Beverwijk Waar onze kok u zal „verwennen" Waarom worden er zo veel woorden vuil gemaakt over een paar verwarmingsbuizen in de Boerhaavewijk die niet geïsoleerd zijn? Laat de directeur van de dienst voor volkshuisvesting eerst eens zorgen dat in de Europawijk de verwarmingsbuizen in orde zijn. Ik vraag me af waarom de bui zen in de straten en plantsoenen nog steeds niet geïsoleerd zijn. Wie moet de warmte betalen die op deze manier verloren gaat? Als het 's winters geregend heeft ziet men de straat opdrogen op de plaatsen waar de verwarmingsbuizen liggen. Het gras in de plantsoenen groeit dankzij deze warmte 's winters even hard als 's zomers. Ik ge loof wel dat de directeur van de dienst voor de volkshuisvesting te kort schiet als hij de bewoners van de flats in de om geving laat betalen voor deze warmte. De buizen in de hallen van de flats zijn afgelopen winter geïsoleerd. Dat dit niet meteen bij de bouw is gebeurd, is waar schijnlijk ook een tekortkoming. Nu zijn de buizen in de straten en parken aan de beurt. Laat de dienst voor de volkshuis vesting daarna eens komen praten over de verwarmingsbuizen in de woningen. S. A. WESSELS, Haarlem Vorige week maakte ik van zeer nabij het dodelijke ongeluk van mr. J. Meijer op de weg tussen Haarlem en Halfweg ter hoogte van de speeltuin „De Zoete In val" mee. Aan deze afgrijselijk gevaar lijke driebaansweg ligt nota bene een speeltuin, die door bezoekers per auto, komende uit de richting Amsterdam, ge rust „De Magere Hein" genoemd mag woren. Het voorsorteren op de inhaal strook is wel zeer riskant. Waarom ver plicht men de automobilisten niet eerst het stukje naar Haarlem door te rijden, waar ze, bijvoorbeeld ter hoogte van de Prins Bernhardlaan, kunnen keren. Te rugrijdend in de richting Halfweg kun nen ze dan zonder risico de ingang be reiken. Over gevaarlijke punten gesproken, steeds weer vraag ik mij af waarom de verkeerspolitie in Haarlem het kruispunt Dreef-Florapark-Paviljoenslaan in Haar- lam niet beveiligt door middel van een verkeersagent of lichten. Het is hier her haaldelijk een chaotische toestand. Moe ten er eerst ernstige ongevallen gebeu ren? De weggebruikers mogen niet, ko mende van de Wagenweg, rechtsaf de Dreef opgaan, wat toch een onschuldige manoeuvre genoemd kan worden, maar een levensgevaarlijk kruispunt als hier boven vermeld, laat men zomaar vrij. F. DE WAART, Zandvoort In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met z,. volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet. essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Advertentie Het feit dat de film Alleman de „Gouden Beer" kreeg bewijst dat goede humor en gezelligheid door iedereen worden gewaar deerd I Er ziin nog andere plaatsen waar voor gezonde humor en gezelligheid dage lijks duizenden mensen komennamelij k op de markt. Maar niet alleen hiervoor komen steeds meer huisvrouwen naar de markt. Nog veel belangrijker is voor hen de enorme keus en de voordelige prijzen die de markt biedt. Zij weten dat de marktkoopman een fijn# neus heeft, steeds iets bijzonders heeft, scherp inkoopt en minder onkosten heeft. Van al deze voordelen laat hij u - d# huisvrouw - profiteren, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische overheid gaat binnenkort de strijd aanbinden tegen het lawaai en de uitlaatgassen van auto's. De normen waaraan benzinemotoren wat betreft lawaai en uitlaatgassen moeten vol doen, zullen nauwkeurig worden omschre ven. Voorts wordt de automobilisten nog tot 1 januari 1965 de tijd gegeven om hun wagen in orde te laten brengen. Daarna volgt bij te veel rook en te veel lawaai on verbiddelijk een proces-verbaal. Voor het meten van de uitlaatgassen, die op hun dichtheid beoordeeld worden, maakt men gebruik van een zogenaamde rookdichtheidsmeter, die met een foto- elektrische cel werkt. Voor het eerste jaar zullen de uitlaatpijpen nog gassen mogen uitlaten waarvan de rookdichtheid niet meer dan 75 percent bedraagt. Maar van af 1 januari 1966 moet de rookdichtheid zijn teruggebracht tot 50 percent.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4