Het nuttige op attractieve wijze met het aangename verenigd WONEN Woninginrichting VERSPUY Jongedierendag in Beverwijk De Nederlandse visserij in 1963 Uw leverancier Ammoniaktanker gedoopt Beverwijks burgemeester is minister van Binnen landse Zaken dankbaar 9 voor KOLEN en OLIE «Miife V elsen-IJ muiden W alvisgeraamte ALLES VOOR UW WONING VINDT U BIJ Plein 1945 no. 3 IJmuiden Telefoon 8089 Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 9 Diepzeeshow ia*»*»!** „Gaat dat zien, gaat dat zien!" Voor de technisch aangelegde be zoeker is de nieuwe Engelse 10.000 as- p.k. scheepsvoortstuwingsmotor on getwijfeld interessant, omdat deze door de ingebouwde waterkoeling voor het opladingssysteem in het bijzonder voor de hektrawlers aan trekkelijk is gemaakt. „Burgers van 's-Gravenhage! Gaat dat zien, gaat dat zien! Gaat zien de grote visserijtentoonstelling „Rijk is de zee" in Scheveningen! Gaat zien de wonderen der zee, komt luisteren naar de grootste artiesten en geniet van de fijnste vis gerechten, die u hier worden gepresenteerd U kunt varen op zee met de „Zee arend", u vindt amusement in het lunapark en u zult dromen tijdens een sprookjesachtige wandeling op de bodem der zee. Komt en geniet, van alles wat Scheveningen u thans biedt en neem uw kinderen mee!" Met deze tekst, luid keels verkondigd en door de traditionele bekkenslagen vergezeld, zullen de inwoners van Den Haag de komende dagen worden geanimeerd tot een bezoek aan de tentoonstelling SCH '64 „Rijk is de zee", welke hedenmorgen door mr. J. van Aartsen, minister van Verkeer en Waterstaat officieel is geopend. Deze ouderwetse publikatiemethode wordt verzorgd door Ernst Johan van Schagen, de 68-jarige dorpsomroeper van Ede, die voor deze gelegenheid zijn werkterrein tijdelijk naar 's-Gravenhage heeft verplaatst. Hij oefent zijn functie uit in oud- Veluws kostuum: donkere broek, hoge pet en blauw wambuis met rode das en uitgerust met zijn folkloristische attributen zal hij in de moderne binnenstad ongetwijfeld de gewenste aandacht trekken. De door hem in het vooruitzicht gestelde attracties komen geheel met de werkelijk heid overeen, want in de nieuwe visaf- slaggebouwen aan de Scheveningse haven is de grootste visserij manifestatie gearran geerd, welke op dit gebied ooit in Europa is gehouden. Over een oppervlakte van niet minder dan 30.000 vierkante meter verspreid is hier nameijk een belangwek kende tentoonstelling ingericht, waarmee de bezoeker volledig worden geïnfor meerd over alles wat op de zee, de vis, de visserij' en de daarmee verband hou dende industrie betrekking heeft. De tentoonstelling begint met een histo risch strandtafereel, waarmee wordt her innerd aan de primitieve manier waarop in vroeger jaren de vis op het strand werd afgeslagen. In aansluiting hierop zijn diverse modellen van visserijschepen opgesteld, waarmee de ontwikkeling van bom tot hektrawler wordt aangetoond. De gemeente Velsen presenteert zich op deze tentoonstelling met een aantrekkelij ke stand, waar aan de hand van foto's, kaarten en beknopte teksten het belang van de visserij voor deze gemeente dui delijk wordt aangetoond. Bovendien is ge wezen op de veelzijdigheid van Velsen, als gevolg van de hier aanwezige toeristische en industriële aspecten. Bij het passeren van deze stand wordt de bezoeker di rect getroffen door de artistieke en origi nele vormgeving van het geheel, zodat hij zich onwillekeurig tot een nadere beschou wing zal voelen aangetrokken. Hetgeen ui teraard precies de bedoeling van de ont Oud-Scheveningse klederdrachten. Niet minder belangwekkend is de bio logische afdeling, waarvan het pronkstuk zich in een speciaal opgetrokken construc tie bevindt. Het is een 24 meter lang en meer dan vier ton zware monsterachtig geraamte van een walvis, dat deze gehele inzending domineert. Men komt hier diep onder de indruk van de wonderen der na tuur, waardoor het bestaan van derge lijke gigantische wezens mogelijk is en on willekeurig vraagt de bezoeker zich af over welk een spierkracht de walvis moet beschikken, om dergelijke monsterkaken te kunnen bewegen. Op deze inzending, welke dank zij de medewerking van professor dr. L. B. Brongersma van het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie te Leiden tot stand kon komen, wordt verder de vis van haring tot walvis getoond door middel van een maanvis van 2 bij 3 meter, een zeeschildpad, een narwalskelet, het em bryo van een walvis, een spinkrab, een butskop van vier meter lengte en andere uitzonderlijke zeebewoners. Voorts zijn in enfge zeeaquaria tropische en andere vis sen ondergebracht en maakt een serie oude prenten duidelijk, hoe de legende van de zeemeermin is ontstaan. Een overzicht als dit, waarbij men aan een zekere beperking is gebonden kan dus nimmer volledig zijn, vooral bij een ten toonstelling als deze, welke zulk een enor me veelzijdigheid omvat. .Vandaar dat in het kort moet worden gewezen op de vele andere inzendingen en attracties, zoals het visrestaurant, waar de bezoeker met diverse delicatessen wordt geconfronteerd; de vakbeurs, in het bijzonder interessant voor allen die zich op de een of andere manier met de visserij bezighouden; een expositie van foto's, schilderijen en beeldhouwwerken: het lunapark met een vermaakcentrum, waar onder meer Cor- ry Brokken, het acrobatentrio Kalmar, Willy en Willeke Alberti en het orkest van Charley Nederpelt zullen optreden; een mimiatuur visveiling en een bioscoop. Ten slotte worden er verschillende demonstra- betekent niet alleen een huis met meubelen die te hooi en te gras gekocht en in dat huis geplaatst worden. Neen, onder wonen wordt tegenwoordig meer verstaan. Het huis moet smaakvol ingericht worden, opdat u zich echt „thuis" voelt. Dit kunt ook u, het vereist alleen wat smaak en overleg. Neemt u voor dat overleg eens rustig de tijd en maak eens met ons een afspraak. Wij zijn niet alleen woninginrichters, maar zullen u ook graag met deskundige adviezen terzijde staan. Bovendien kunt u bij ons naar hartelust rondneuzen in onze showrooms. COMMISSIE RUILVERKAVELING Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn tot leden van de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling in het blok IJmond-Noord benoemd: P. Verduin voorzitter; A. N. Aardenburg plaatsver vangend voorzitter; F. J. van Wijngaarden, F. Huisman en J. P. Kos leden. Alleen de heer Van Wijngaarden woont te Beverwijk; de anderen wonen in Heemskerk. Ter bespreking en voorbereiding van de jaarlijkse jonge dierenkeuring van de sportfokkersvereniging „IJmond en om streken" werd een ledenvergadering ge houden te Beverwijk. Deze Jongedierendag is op 19 septem ber aanstaande. Op de tentoonstelling zul len hoenders, konijnen en pelsdieren te zien zijn. Tot keurmeesters van de tafelshow wer den aangewezen de heren J. Hartland (hoenders) en C. M. Bos en J. Westhoek (konijnen). Het lid T. Broekhuizen verzocht onder instemming van de in IJmuiden wonende fokkers, ook eens in die plaats de club tentoonstelling te houden. Het bestuur heeft reeds in vorige jaren in die richting gewerkt, maar geen ruimte kunnen vin den die, gezien de financiële kant, daar voor in aanmerking kwam. Volgens de heer Beishuizen was dit thans wèl het geval. Het bestuur was verheugd deze gunsti ge klanken te mogen vernemen en zegde toe, de zaak te onderzoeken. Zo mogelijk zal de clubtentoonstelling 1965 dan aan de zuidzijde van het kanaal plaats vinden. Aan een zo juist verschenen publikatie van de afdeling Visserij van het Land- bouw-Economisch Instituut is het volgende ontleend De grote zeevisserij (voornamelijk ha ringvangst op de Noordzee), die in 1962 nog winstgevend was, gaf in 1963 een ver lies te zien. Weliswaar was de vangst in 1963 aanzienlijk groter dan in het vooraf gaande jaar, maar de prijzen waren zo veel lager dat de totale besomming bene den die van 1962 bleef. Ook de kleine zeevisserij (voornamelijk tong- en scholvisserij) gaf in het afgelopen jaar ongunstiger resultaten te zien dan in 1962. De geringe vangsten van tong, aan welke vissoort door de strenge winter van 1962-'63 grote schade is toegebracht, waren hiervan de voornaamste oorzaak. De garnalenvisserij daarentegen had in 1963 gunstige bedrijfsuitkomsten. De vang sten waren namelijk groter dan in het voorafgaande jaar, terwijl de prijs niet zo veel lager was. De IJsselmeervisserij heeft in 1963 met verlies gewerkt. De vangsten waren ge ring, vooral als gevolg van een zekere overbevissing van dit meer in de afgelo pen jaren. TENTOONSTELLING BIJ HOOGOVENS In het bedrijfsrestaurant van Hoogovens IJmuiden wordt een tentoonstelling ge houden van tekeningen en schilderijen die zijn vervaardigd door Piet Wiegman. Deze werken zijn zondagmiddag van twee tot vijf uur te bezichtigen. Advertentie Bestel nu tegen verlaagde zomerpr(jzen. Op de scheepswerf van Verolme op Ro zenburg heeft mevrouw Pauline C. Tracy het zusterschip van de „William Grace de „Joseph P Grace" gedoopt, de tweede tanker, speciaal gebouwd voor het ver voer van ondergekoelde ammoniak voor de Eswego Chemical Carriers Corporation, een onderdeel van de Marine Transport- lines Ltd, op zichzelf weer een onderdeel van de Grace and Co's Nitrogen Division. Dit tankschip is bestemd voor het ver voer van watervrije ammoniak in vloeibare toestand. De Grace heeft een ammoniakfa- briek op Trinidad en heett schepen noaig om deze ammoniak te vervoeren naar de Verenigde Staten. Hiervoor is in de eer ste plaats de „William Grace" geDouwd bij Verolme, die blijkens de vandaag in Rot terdam ontvangen telegrammen zijn eerste reis heeft volbracht tot grote voldoening van de bemanning en reder. De „Josepn P Grace" is het tweede schip, dat speciaal voor dit doel is gebouwd. Het schip heeft een tonnage van ruim 10.000 brt en kan 8165 ton ammonia vervoe ren. Het is een enkelschroefs motortanker, die de watervrije ammonialading bij een temperatuur van -33 graden en eventueel ook een lading L.P.G. Dij een temperatuur van -42 graden Celsius, kan vervoeren. Het schip heeft een bemanning van 38 mensen, die in airconditioned hutten zijn onderge bracht. Er kunnen bovendien vier passa giers worden meegenomen. De machineka mer is geïnstalleerd door Veroimes ma chinefabriek in IJsselmonde en ook de elektrische installatie is door Verolme ver zorgd. Het schip, dat droog in dok werd gedoopt zal in november zijn afgebouwd en zijn proefvaart maken. Het is het 99ste schip, dat op de scheepswerf van Verolme is gebouwd. Op het ogenblik is reeds de kiel gelegd voor het honderdste schip, een zwaveltanker. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk zei gisteravond, dat hij de mi nister van Buitenlandse Zaken dankbaar was voor de indiening van het wetsont werp tot samenvoeging van zijn gemeen te en Heemskerk. Na lang wachten, waar door belangrijk werk niet kon worden uit gevoerd, hoopt men nu voort te kunnen. „Wij zijn niet in een feeststemming", al dus Beverwijks burgemeester; „de minis ter is, evenals wij dat zijn, van mening dat deze samenvoeging in het belang van de bevolking van beide gemeenten is. Ik heb met voldoening gelezen (zie IJ.C. van donderdag) dat ook de minister van oor deel is, dat Heemskerk het wel aan kan; wij hebben nooit het tegendeel beweerd. Ik hoop, dat nu de vrede, ook in en on der de politieke partijen, terug zal keren. Er is nu een basis om verder te wer ken in goede verstandhouding. Laten wij allen constructief samenwerken". 64 „Rijk is de zee" unieke De aantrekkelijke stand van de gemeente Velsen. werpers is geweest, vooral omdat het ge- exposeerde hier mondeling wordt toege licht en er verder ruimschoots informatie ve vouwbladen voorhanden zijn. Op deze wijze mag de stand stellig met aandacht worden bekeken en is Velsen niet minder aantrekkelijk vertegenwoordigd dan bij voorbeeld Urk en Den Helder, welke ge meenten evenmin verzuimden op de SCH '64 acte de présence te geven. Tot de attracties behoort verder een fascinerende „diepzeeshow", welke uiter aard geheel op trucage, gezichtsbedrog en lichteffecten berust, maar waarmee des ondanks toch charmante en grappige re sultaten zijn bereikt. Met ultraviolette licht stralen wordt de bezoeker gesuggereerd dat hij zich op de bodem van de zee be vindt, op welke wandeling hij niet alleen een scheepswrak en diverse soms ui terst griezelige waterbewoners ontmoet, maar waar zijn aandacht ook wordt getrok ken door twee lieftallige zeemeerminnen, die zich onledig houden met het showen van de geruchtmakende monokini. Een en ander is ontsproten aan de fantasie van de Schiedamse ontwerper J. C. Wiegman, die met deze show reeds op enkele ten toonstellingen van Kleiboer aanwezig is ge weest. Het is een vrij kostbare historie, welke alleen op de SCH '64 kon worden ondergebracht doordat een grote oliemaat schappij bereid werd gevonden voor deze show als „sponsor" op te treden. Het indrukwekkende geraamte van een walvis. ties gegeven en bestaat er gelegenheid voor een korte zeereis met het oefenschip „De Zeearend". De tentoonstelling wordt gehouden tot en met woensdag 29 juli en is dage lijks (behalve des zondags) geopend van 13.30 tot 24 uur. Zij is gesloten van 18.30 tot 19.30 en na 23.30 uur, waarbij het vermaakscentrum, het visrestaurant en de andere attracties echter geopend zul len blijven. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 2; voor kinderen tot 15 jaar en onder geleide 1. Gezel schappen van meer dan 25 personen genieten reductie. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7