■MB— Ds Luther King genoemd voor de Nobelprijs Kapitaal is zeer schaars Rustig begin van vakantie-trek Grote uittocht is vandaag pas op gang gekomen Duits zakenman' ontpopt zich als een oplichter HET WEER hamol weer vandaag Afrikaanse topconferentie in Cairo is weinig eensgezind DKW F11 Hypotheekpremie al boven 6 De Cruquiushoeve leent a 5V& Ongedekte cheques van drie ton Russen vuurden over de boeg van Amerikaans schip Zes auto's vernield door truck met gascilinders Bespreking tussen Justitie en ANWB GHRISTIAANSE W. A. VERWOERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 214 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. mm Wêmprnm P WMwm Wkf; '*l - 1 M N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Warm tot zeer warm Aan het strand «W MO RRIS "èeforetfou êiiy! OPRUIMING 20% KORTING bescherm uw huid met hamol ultra Over controverse Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 De Kaag moet watersportgebied blijven 4 Films 5 In de Vishal en op zee5 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Kunst 8 Radio en TV8 Feuilleton 9 Topsy 40 Beurs 41 Economisch nieuws41 Effecten en Geldmarkt 41 Scheepsberichten 41 Sport 43 Luidsprekers 42 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's v. Loon's Automobielbedr. Verscheidene staatshoofden niet aanwezig Eenheid Cafetaria TELSTAR COIFFURES DE VRIES KOLEN IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 18 JULI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mqe Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning OSLO (AP) Het Noorse religieuze tijdschrift „Onze Kerk" heeft in zijn. laat ste nummer in een hoofdartikel voorge steld de Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King de Nobelprijs voor de vrede 1964 te geven voor zijn geweld loze strijd voor rassengelijkheid in de Verenigde Staten. Het tijdschrift, het orgaan van de groot ste Lutherse organisatie in Oslo, noemt King een van de meest opvallende figuren in de lange en moeilijke strijd die als resultaat heeft gehad de aanneming van de nieuwe wet op de burgerrechten. Het blad schreef voorts: „Gemeld is dat een groep Zweedse parlementariërs heeft voorgesteld ds. Luther King voor te dragen als kandidaat voor de Nobel prijs voor de vrede. Het beurtschip naar Terschelling was afgeladen met fietsen van Amster damse bouwvakkers, die hun vakan tie op het Wadden-eiland gaan doorbrengen. De situatie op de geld- en kapitaalmarkt wordt op het ogenblik gekenmerkt door een zeer grote schaarste, die onder meer zijn grondslag vindt in de anti-inflatie- maatregelen van de Nederlandsche Bank. De symptomen van de krapte kwamen deze week sterk aan het licht toen de daggeld rente op de zeer hoge stand van 4 percent werd gebracht. Een en ander doet denken aan de situatie in de jaren 1927, '28 en '29 toen dergelijke percentages aan de orde van de dag waren. Verder kwam deze week de staatslening van 200 miljoen, waarop de bijkans historische rente van 514 percent wordt betaald, met de hakken over de sloot en werden er hypotheekrentes gevraagd van 6 tot 6'A percent of soms nog hoger. Dit leidde er op een huizenveiling in Amsterdam al toe dat aanbiedingen wer den opgehouden, omdat een aantal objec ten de minimumprijzen niet haalden. In het licht van de geldschaarste moet ook worden gezien de strafmaatregel van de Nederlandsche Bank jegens de bankeij. Van 15 juli tot 15 augustus moeten de ban ken een renteloos deposito bij de fcentrale bank aanhouden van gemiddeld 165 mil jard. Dit omdat de banken niet hebben voldaan aan de eisen van kredietbeperking, die de Ned. Bank hen had opgelegd. Hier over en over nog een aantal andere aspec ten van de moeilijke financiële situatie waarin ons land zich op het moment be vindt vindt u een uitvoerige beschouwing op de pagina economie en financiën. Juist voordat de toeristenstroom naar het eiland Texel haar hoogtepunt be reikte is de nieuwe veerboot „Mars diep" gisteren in dienst gesteld. Dit hing samen met het gereedkomen van de nieuwe fuik, de aanlegplaats in de haven van Den Helder. De veer boot heeft een beweegbare brug die met de waterstand op en neer kan worden gedraaid, zodat de auto's ge makkelijk de boot op en af kunnen rijden. De „Marsdiep" onderhoudt de verbinding met de haven van 't Horntje op Texel. De daar gebouw de fuik was al eérder gereed. Maandag zal een prospectus verschijnen, inzake de uitgifte van een 15 min 5*/t pet. 35-jarige obligatielening tot de koers van 99 pet, waarvan een bedrag ad 3 min is voorgeplaatst, ten laste van de Stichting De Cruquiushoeve, gevestigd te Haarlem mermeer, ten behoeve van de bouw van een geheel nieuwe inrichting voor lang durig verpleegden, die lijden aan epilepsie. Betaling van rente en aflossing wordt onvoorwaardelijk gegarandeerd door de Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, meer be kend als: „Meer en Bosch", Heemstede. Advertentie Het is gisteren lang niet zo druk op de Nederlandse wegen geweest als men wel had verwacht. De grote stroom van vakantiegangers zet zich pas vandaag in beweging, zoals vanmorgen al op tal van punten te merken was. Zo was het op het Centraal Station in Utrecht vanmorgen al overstelpend druk. In Zandvoort be gon het al vroeg storm te lopen, en op de toevoerwegen naar Haarlem ontstond een grote verkeersdrukte. Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 WASHINGTON (Reuter) Een Rus sisch marinevaarluig heeft onlangs in de Zwarte Zee drie schoten afgevuurd over de boeg van een Amerikaans graanschip, dat de haven Novorossisk uitgevaren was zonder uitgeklaard te zijn. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Het Amerkiaanse schip werd daarna doorzocht en de kapitein moest een boete van vijftig roebel betalen voordat hij de reis naar Istanboel kon voortzetten. Volgens de kapitein van het Ameri kaanse schip gebeurde het incident toen zijn schip reeds een eind buiten de ter ritoriale wateren was. Aan het incident lag een geschil ten grondslag over stuwa doorskosten in de Russische haven. De Verenigde Staten hebben een protest ingediend en de Russische regering ver zocht een herhaling van dit soort in cidenten te voorkomen. De Duitse zakenman Gerhard Huntgerburth uit Anholt, 58 jaar, heeft een aantal Nederlandse en Duitse banken opgelicht. Met de mal versaties zouden ongeveer drie ton gemoeid zijn. Hij heeft ongedekte chèques afgegeven, onder andere een op de Boerenleenbank van Gendrin- gen van/ 30.000. Huntgerburth is voortvluchtig. Hij zou in Ierland zitten. Er wordt in Nederland en in Duitsland jacht op hem gemaakt. Interpol is ingeschakeld. De Duitser was directeur van de Alvesa GmbH, waarvan het hoofdkantoor was ge vestigd in zijn woning in Anholt. Het be drijf had een filiaal in Arnhem. Dat be drijf is failliet. Twee Nederlanders, die optreden als on derdirecteuren van het Arnhemse filiaal, Verwachting tot vanavond: Over het algemeen zonnig en warm tot zeer warm weer met een kans op enkele verspreid voorkomende onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, aan de kust in de middag zeewind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondag op enkele plaatsen langs het strand een warmteonweer, maar ook flinke perioden met zonneschijn. Zwakke wind, later tussen zuid en zuidwest. Temperatuur vandag 26- 28 graden, zondag 23-25 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: Achter een zwakke warmtestoring een kleine af koeling, maar de vooruitzichten blijven zomers. zijn op de mooie verhalen van Huntger burth ingegaan en zitten met de brokken. Tegen de politie van Gendringen, die de zaak-Huntgerburth in onderzoek heeft, verklaarden zij benadeeld te zijn voor vele tienduizenden guldens. Het procédé dat Huntgerburth toepaste, was vrij eenvoudig. Het valt achteraf moei lijk te begrijpen dat een aantal banken er zonder meer is ingevlogen. Eén van die banken was de Boerenleenbank in Gendrin gen, waar de man een cheque aanbood op een Duitse bank. Bij Duitse banken ging Huntgerburth omgekeerd te werk. Deze bood hij chèques aan op Nederlandse ban ken. Huntgerburth trachtte ook de Amster- damsche Bank in Arnhem op te lichten. Hij ving er echter bot. Toen een Duitser een chèque van DM 10.000 aanbood, uit geschreven door Huntgerburth, kreeg hij te horen dat de chèque niet voldoende was gehonoreerd. De Duitser maakte nogal veel drukte, maar het hielp hem niets, be halve dan dat hij van de Amsterdamsche Bank een briefje kreeg gepresenteerd waar op stond vermeld dat het saldo onvoldoen de was. De man kon toen niets anders doen dan verdwijnen, waarna de Amster damsche Bank zich in verbinding stelde met het filiaal op de Amersfoortseweg in Arnhem. Toen bleek dat hier de vogels gevlogen waren. Advertentie BARtÊlJOrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Dat het gisteren meeviel met de druk te kwam ook door de spreiding. Daar ve len bang waren in een enorme drukte te recht te komen gingen ze eerder op pad. De treinen waren zodoende 's avonds goed bezet maar niet overvol. De meeste au tomobilisten zijn blijkbaar zo verstandig geweest eerst goed te slapen alvorens met de „grote trek" te beginnen. Hoe het is meegevallen blijkt wel uit de ervaring bij het verkeersplein Ouden rijn, dé graadmeter voor de drukte. De Utrechtse politie was al om twee uur ex tra paraat. Men nam tal van voorzorgs maatregelen, maar om half zeven trok men deze maar weer in. „Het is een ge zellige drukte" zei de politie, „maar meer ook niet". Er was zelfs geen sprake van filevorming, de normale vrijdagpiek van half zes bleef uit. De regelmatige stroom vatt" Vierduizend auto's per uur zette de politie geen moment voor problemen. De spoorwegen zetten gisteren geen ex tra-treinen in, want men moest ook veel militair weekendvervoer verwerken. Wel werden enkele treinen versterkt. De grote drukte kwam vanmorgen pas, hetgeen men in Utrecht wel het beste merkte. Er was een enorme belangstelling voor de internationale treinen, waarbij veel interesse bleek te bestaan voor de „trek naar het oosten". Er was een groot reizigersaanbod voor de treinen naar Berlijn, Kopenhagen en Warschau. Naar deze laatste plaats moest Advertentie Hoorapparatenspeciaalzaak N.V. „BETER HOREN" WAGENWEG 124 - TEL. 02500 - 14461 Prins Juan Carlos, de Spaanse troonpretendent en prinses Sofie hebben in het Pardo-paleis de doop plechtigheid bijgewoond van een kleinzoon van het staatshoofd, gene raal Franco. Op de foto: De genera lissimo in gesprek met Don Juan en Sofie. zelfs een extra trein worden ingelegd. Dit hield verband met het grote aantal Engel sen, dat op doorreis was naar Warschau Er waren vanmorgen nog geen extra treinen ingelegd, maar het is mogelijk dat dit in de loop van de dag nog zal gebeu ren. De treinen van de Valkenburg-ex presse worden versterkt. Zeer druk is het gisteren op Schiphol geweest. De K.L.M. en de chartermaat schappijen konden daar de drukte nauwe lijks aan. Drie auto's totaal verpletterd en drie zwaar beschadigd, twee lichtmasten finaal gekraakt, ruiten versplinterd. Dit alles vanmorgen gebeurd op de Oldegaarde Rotterdam-Zuid, toen een zware truck met volle cilinders waterstofgas ter hoogte van het strandbad uit een flauwe bocht van de hoofdrijbaan vloog, een lichtmast mee sleurde en op de secondaire weg een ware ravage aanrichtte. Doordat het nog tamelijk vroeg was. ongeveer kwart voor acht, bevond zich niemand in of nabij de auto's, zodat per soonlijke ongelukken zich niet hebben voorgedaan. Chauffeur Lugthart, die de truck bestuurde, is met een shock naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Het ministerie van Justitie en de A.N.W.B. hebben naar aanleiding van de gerezen controverse tussen de A.N.W.B. en de rijkspolitie over het geven van omroep berichten over verkeersstremmingen, be sloten besprekingen te houden om de mis verstanden tussen de rijkspolitie en de toe ristenbond tot een einde te brengen en op nieuw tot samenwerking te komen. In afwachting van deze besprekingen heeft het ministerie van Justitie de rijks politie verzocht de A.N.W.B. waar dit mo gelijk is van dienst te zijn bij het signa leren van verkeersbelemmeringen. De A.N.W.B. zal op zijn beurt aan de rijkspolitie gegevens doorgeven over con centraties van verkeerdeelnemers en toe risten. Publilius Sirius: De lichamen huwen, de karakters vormen de trouw. Advertentie Een snelle, veilige, comfortabele en goedkope familiewagen. Zeer laag benzineverbruik. Voorwielaandrijving. InspectiebeurtenomdelO.OOOkm.Veel ruimte voor vijf personen. Aircondi tioning, verwarming en defrosters. Stuurslot met startbeveiliging. Licht signaal. Gesynchroniseerde 4-versnel- lingsbak. Stuurschakeling. Zeer grots kofferruimte voor bagage van 5 per sonen. 5695.- MAAK'N ONTDEKKINGSRIT BIJt Korte Kleverlaan 30 - 42 - Bloemendaal Telefoon 59311 (3 lijnen) CAIRO (AP) De leiders van de on afhankelijke Afrikaanse staten zijn vrij dag in Cairo bijeengekomen voor hun twee de topconferentie. Ze zoeken naar manie ren om de Afrikaanse eenheid te verster ken en de nog onder koloniaal bewind staande Afrikaanse gebieden te bevrijden. De Egyptische president Nasser opende de zitting in het hoofdkwartier van de Arabische Liga. Van de 34 hoofden van onafhankelijke Afrikaanse staten waren er 28 aanwezig toen de conferentie begon. Vijf leiders waren om verschillende po litieke redenen afwezig, terwijl president Kasavoeboe van Kongo heeft besloten de topconferentie te boycotten. Dit Kongolese optreden, dat verband hield met een grote mate van oppositie in Afri ka tegen de nieuw benoemde Kongolese premier Moise Tsjombe, heeft de ruzies en de moeilijkheden in Afrika die een eventuele eenheid in de weg staan ver groot. De laatste die voor de topconferentie in Cairo aankwam was premier Hastings Banda van Malawi die nauwelijks op tijd was om een saluut van 21 kanonschoten aan te horen op het vliegveld. Daarna reed hij met grote spoed naar de stad. De bijeenkomst die vrijdag is begonnen, is de tweede Afrikaanse topconferentie sinds de oprichting van de organisatie voor Afrikaanse eenheid OAU in Ad dis Abeba vorig jaar. Het patroon van Addis Abeba zal ook in Cairo worden ge volgd en men zal zoeken naar meer doel treffende manieren om het hoofd te bieden aan Zuid-Afrika en Portugal met betrek king tot de Afrikaanse bevrijdingsbewe gingen. Op de topconferentie zal ook worden ge tracht de economische en politieke eenheid van het continent te verstevigen, hoewel daarover geen revolutionaire beslissingen worden verwacht. Bij besprekingen vóór de conferentie zijn de woorden „economi sche boycot" herhaaldelijk gevallen met betrekking tot Portugal en Zuid-Afrika maar er zijn geen nieuwe voorstellen te voorschijn gekomen. De ministers van Buitenlandse Zaken waren tot enkele minuten voor het begin van de conferentie nog steeds over de agenda aan het harrewarren. Vrijdagoch tend waren zij weer in geheime zittingen bijeengekomen, nadat zij de gehele nacht een vruchteloze en onprettige vergadering hadden gehouden. „In naam van God, openen wij de con ferentie van staatshoofden van de Organi satie voor de Afrikaanse eenheid", zo zei president Nasser in zijn openingstoespraak. Hij betuigde de solidariteit van Egypte met de doelstellingen van Afrika: „Voor uitgang, welvaart en vrede". Bij het begroeten van de Afrikaanse lei ders, noemde Nasser speciaal Holden Ro bert, de Angolese nationalistenleider, die als waarnemer aanwezig is. „Wij reiken hem de hand, evenals da leiders van de andere Afrikaanse bevrij dingsbewegingen en alle helden,van de Afrikaanse bevrijding," aldus de 46-jarige Egyptische president. Hij waarschuwde dat de bevrijdingsbewegingen obstakels in de weg staan en zei: „Het zou gevaarlijk zijn de Afrikaanse bevrijdingsbewegingen een terugslag te laten ondervinden. Er be staat gevaar dat het imperialisme terug keert en opnieuw de scepter gaat zwaaien. De doelmatigheid van de Afrikaanse revo lutie, politiek, cultureel en sociaal, moet veilig worden gesteld." Advertentie IJS, onze specialiteit, vele smaken en variaties C. G. v. d. POLL Trompstraat 94 Telefoon 6165 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon (44 jaar Rijksleverancier) 4420

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1