Goeree - O verf lakkee uit het isolement HET WEER NOODWEER OVER NEDERLAND Onweer, water en verkeer eisen 35 slachtoffers Negen van slachtoffers het water Rassenrelletjes in Harlem I Deurwaarder verdacht van verduistering ■«lm Vandaag over het Haringvliet Een jaar voor het eindexamen al Staatsexamen Margarine vandaag een cent duurder Prof. Ten Doesschate overleden Amsterdammer verdronk in Za ndvoort Minister wil één gemeente in NW-Overijsel Atoomschip komt naar Rotterdam 49e JAARGANG NUMMER 215 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 20 JULI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Staon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave. Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije 4. Warmer Aan het strand Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers. G. INI A Hogere goudproduktie ROLAND HOLST IN VALERIUS-KLINIEK Het woord is aan Londense K.v.K. weert joodse lord pagina J Brits wasmachine-rijk stort in pagina 1 ln de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Radio en t.v4 Kunst 4 Feuilleton 5 Uit stad en omgeving6 In de Vishal en op zee6 Economisch nieuws 7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9> 40, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's In Enschede sW'MORRlS 'i&foreijou Suif! OPRUIMING 20%. KORTING -f IJmuider Courant - :Y: Het Zuidhollandse eiland Goeree-Over- flakkee heeft vandaag opgehouden te be staan, althans: het eiland is geen eiland meer, nu vanmorgen de vaste oeverver binding met de Hoekse Waard (Numans- dorp) officieel in gebruik is genomen. Mr. J. van Aartsen, minister van Verkeer en Waterstaat stelde de Haringvlietbrug, met een lengte van ruim twaalfhonderd meter voorlopig de langste brug in ons land, open. Hij wees er in zijn toespraak op, dat het voorlopig voornamelijk de belangen van de eilandengemeenschappen Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland zijn, die door deze oeververbinding zullen wor den gediend. „Zij kunnen er dan ook te recht trots op zijn. dat zij zelve deze brug bevochten hebben." De minister deelde mee dat het in de bedoeling ligt nog dit jaar het weggedeel te van de brug tot de Stougiesdijk (9 kilo meter) dubbelbanig te voltooien met inbe grip van vijf viaducten, negen duikers en een tunnel. Er wordt naar gestreefd de werkzaamheden voor het elf kilometer lan ge wegvak tussen de Stougiesdijk en de Dit is de Haringvlietbrug, die van morgen door minister J. van Aartsen is geopend. Bij het kunstmatige eiland in het Haringvlietdat het „verkeersplein Haringvliet" zal wor den, zijn werkschepen nog aan de brug bezig. Rotterdam 5EÖSZF Vtaordi BarendtKN HAmSVUr 0VERFLAKKEE Roosend, SCHOUWEN'DUIVEL. iï&tSCHEL h.-bevel; Middelburg Antwerpen ==WESTERSt^ /.SCE6/È ZEEOVISCH-VLAANDEREN urug en aam over ner Haringvliet(gereedjuli1964) Eë-3 Volkerakdamfgereed in 1967) Grevelingendam(gereedin1964) Eïül Ocgterscheldebrug (gereed ir» i Ontworpen wegen f Afsluiting zeegaten(voltooid 1968-1978) De zeventienjarige Wim Heijltjes uit Nijmegen heeft leraren en leerlingen van het Canisius-college in Nijmegen, waar hjj ln de vijfde klas zat, versteld doen staan door te slagen voor het staatsexamen gym nasium-Alfa, een jaar vroeger dan nor maal. Vorig jaar al vertelde hij thuis, nadat hij de eindexamenopgaven bekeken had dat hij het ook had gekund. Opmerkelijk is dat Wims overgangsrapport niet zo goed was. Er stonden onvoldoendes voor Grieks en scheikunde op, terwijl de klasseleraar er aan toevoegde, dat Wim dit jaar een slaperige, slome en ongeïnteresseerde in druk had gemaakt. Januari van dit jaar ging Wim naar zijn vader en vroeg 45,om op te kunnen gaan voor het staatsexamen. Hij hield woord en reisde achtereenvolgens naar Eindhoven en Amersfoort, zonder dat ie mand op school er iets van wist. Hij slaag de met een voldoende voor Grieks Verwachting tot morgenavond: In de nacht hier en daar mist, morgen overdag zonnig weer, maar later een kans op enkele lokale onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een klein hogedrukgebied brengt ook morgen zomers en vrij zonnig strandweer. Iets warmer met tegen morgenavond kans op onweer. In de middag 2426 graden, zwakke zuid oostenwind, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een on weersstoring bij zuidwest-Frankrijk trekt naar het noordoosten. De ko mende dagen zomers, maar onstabiel. Het afgelopen weekeinde is in Neder- and wel zeer fataal verlopen. Een ver schrikkelijk noodweer teisterde zaterdag avond ons land, waarbij zes slachtoffers vielen te betreuren. Maar behalve door iet noodweer kwamen ook door andere oorzaken nog talrijke mensen om het leven. Het verkeer eiste drieëntwintig slacHtofférs en ook het water eiste zijn tol met zes doden. Tijdens het noodweer werd zaterdag avond de 28-jarige gehuwde Cor van Oyen uit Druten op de Maasdijk in het Gelderse Alphen door de bliksem gedood. Mevrouw Dieters uit Brussel verdronk in de Ooster- schelde, nadat het jacht waarop zij voer was omgeslagen. Op het Braasemermeer kwam de 43-jarige J. A. Schiet om het leven. In de buurtschap Baiderhaar werd de 42-jarige H. Altena door de bliksem getroffen, in Woubrugge werd de zesjarige Klaas Slachter het slachtoffer van het on weer. Tjjdens het noodweer verdronk de zestienjarige Wim Schreuder op het IJsel- meer. In Vaassen, Nieuwenhoorn, Beem- ster en Haamstede werden boerderijen door hemelvuur verwoest. In de Zeeuw se en Zuidhollandse wateren kwamen veel kleinere schepen in nood, waarvan er en kele kapseisden. Het noodweer bewoog zich in noord- noordoostelijke richting over ons land met een snelheid van ongeveer 55 kilometer per r. Het richtte veel schade aan en nam gaandeweg in kracht af. Vele bomen wer den ontworteld, het verkeer stagneerde. Tal van gebouwen kregen storm- en wa terschade. Voor talrijke kampeerders be tekende het noodweer het einde van hun vaak juist begonnen vakantie, doordat hun tenten werden vernield. Het zwaarst ge troffen werd zuidwest-Nederland. De onweersbuien op een hoogte van twaalf tot dertien kilometer werden boven ons land vergezeld door een rolwolk, voor namelijk aan de voorzijde van het buien- veld. Veel koude lucht stortte als het ware naar beneden. De temperatuur daalde daardoor snel acht graden. Er werden windstoten gemeten van meer dan honderd kilometer per uur. De hoeveelheid regen was enorm. Zo werd er op de eilanden plaatselijk veertig millimeter gemeten, precies -de helft van het maandgemiddelde voor juli. Om kwart over - zeven sloeg zaterdag avond op de Oosterschelde het jacht van de heer Dieters -uit Brussel om. Hij èn zijn twee vrienden werden opgepikt door een patrouilleboot van de rijkspolitie te water, zijn vrouw wordt vermist. Op de W.ester- schelde sloeg een jacht om, dat vervolgens zonk. De vier opvarenden, allen Belgen, konden worden gered. Op nog verschillen de andere plaatsen kwamen vissers in moeilijkheden, maar zij konden van hun schip worden gehaald. De veerboot „Gorinchem 5" raakte in het Volkerak aan de grond. Onder de onge veer tweehonderd passagiers brak paniek uit, maar de kapitein wist de gemoederen tot bedaren te brengen. Bij opkomend tij kwam de boot vrij en kon men doorvaren naar Ooltgensplaat. In Rotterdam raakten Advertentie SIMCA-dealer: KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 224 - 226 Telefoon 4324 ruim veertig binnenschepen op drift. Per soneel van de roeiersvereniging „Een dracht" heeft met medewerking van sleep boten de zaak geklaard. Ook raakten vijf zeeschepen los. Met behulp van sleepboten wist men de schepen weer aan hun boeien te leggen. Zie verder pag. 2 onder noodweer De margarine is met ingang van van daag één cent per—pakje van een half pond duurder geworden. Op 1 juni j.l. werd eenzelfde prijsverhoging doorge voerd. De reden ligt in de gestegen grond stof fenprij zen op de wereldmarkt, aldus de bond van Nederlandse margarine fabrikanten. De produktie der onderhuurders van Sarakreek Goudvelden n.v. heeft, zo deelt de directie mee, gedurende het eerste half jaar 1964 17.189,5 gram (v.j. 9.005,9 gram) bedragen. De goudproduktie van North- shore Goldfields Ltd. bedroeg gedurende het eerste halfjaar circa 85 kilogram. door Rotterdam aan te leggen nieuwe vaanweg (met oeververbinding Heinen- oord) het volgend jaar aan te vangen en zo mogelijk eind 1968 te voltooien. De nieuwe Haringvlietbrug werd ge bouwd onder supervisie van de directie- bruggen van de Rijkswaterstaat en op kos ten van de n.v. brugverbinding Haring vliet. De bouwkosten van de brug bedra gen f 44.500.000, welk bedrag ten dele werd opgebracht door Zuid-Holland en Zeeland en door alle gemeenten van Goeree-Over flakkee en van Schouwen-Duiveland en te dele werd geleend. De kosten van rente aflossing, alsmede die van onderhoud en bediening worden gedekt uit te heffen bruggelden. Als geldgevers treden op enkele grote verzekeringsmaatschappijen en een pen sioenfonds. Het rijk is verplicht uiterlijk vier jaar na voltooiing van de weg over de Haringvlietdam en in elk geval voor of op 1 juli 1975 de brug tegen boekwaarde over te nemen. De brug ligt tot halverwege het Haring vliet en eindigt daar op het verkeersplein Hellegat, Van dit verkeersplein loopt een dam naar Overflakkee. Er moet nog een dam komen de Volkerakdam van het Hellegat naar Noord-Brabant. Deze ver binding is omstreeks 1967 gereed. Voorlopig is de brug van grote beteke nis voor Goeree-Overflakkee. De brug krijgt echter op slag internationale beteke nis als de andere werken in de Zeeuwse wateren gereed zijn. Eind van dit jaar komt de Grevelingendam gereed en in 1965 komt het wereldwonder van de vijf kilo meter lange Oosterscheldebrug gereed. Er ontstaat dan een directe autoweg Rotter damZeeland die de rijafstand naar Mid delburg met 90 km. zal verkorten. In de toekomst komt de zoomweg van Den Haag via Vlaardingen en Haringvlietbrug naar Antwerpen te lopen. In dit verband wordt de Haringvlietbrug een kernverbinding in de as West-Belg-ië-Randstad Holland. Op de leeftijd van 60 jaar is zaterdag plotseling overleden prof. dr. J. F. ten Doesschate. De overledene was onder meer hoogleraar aan de Nederlandsche Econo mische Hoogeschool te Rotterdam en direc teur van Hoogovens n.v. De teraardebe stelling vindt plaats donderdag 23 juli 12 uur op de algemene begraafplaats te Bloemendaal. (Zie verder pagina 2) De 41-jarige monteur Nicolaas Renz uit Amsterdam, die met zijn echtgenote reeds enige jaren achtereen elke zomer in het caravancamp van de heer Molenaar aan de Verlengde Haltestraat te Zandvoort verbleef, is in de nacht van zaterdag op zondag om drie uur met fataal gevolg in zee gaan zwemmen aan de kop van de Zeestraat. Een vroege (of late) wandelaar vond zondagmorgen omstreeks half vijf zijn li chaam aangespoeld op het strand op on geveer dezelfde hoogte als waar hij in zee was gegaan. Vermoedelijk is hij het slachtoffer ge worden van de daar aanwezige mui, die enkele weken geleden ook reeds het' le ven kostte aan een Duitse badgaste. Vo rig jaar is er op dezelfde plaats een Duit ser verdronken. Hoewel het slachtoffer een geoefend zwemmer was en de aanwezigheid van de mui door waarschuwingsborden is aan gegeven, heeft de zee opnieuw op deze gevaarlijke plaats op felle wijze toegesla gen. Op het IJselmeer is zaterdagavond de 27-jarige gehuwde C. ten Pierick uit Har derwijk verdronken. Hij was met een zeil boot het water opgegaan. Zijn medeopva- rende, een Engelsman, slaagde er in zwemmend de vier kilometer verder ge legen Knardijk te bereiken. In het Braasemmermeer bij Roelof- arendsveen is tijdens het noodweer za terdagavond de 43-jarige fotograaf J. A. Schiet uit Amsterdam verdronken. Hij was (Van onze correspondent) ALKMAAR Naar wij vernemen is de dichter Adriaan Roland Holst de vorige week ter observatie opgenomen in de Va- lerius-kliniek in Amsterdam. De 76-jarige dichter voelde zich de laatste tijd minder goed. Het laat zich echter aanzien, dat zijn verblijf in de Valerius-kliniek van korte duur zal zijn. De laatste inlichtingen zijn, dat zijn toestand redelijke genoemd kan worden. Cervantes: Wie goed leeft, predikt de waarheid. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben aan de raden van de negen ge meenten in de Noordwest-hoek van die provincie medegedeeld, dat zij de vorming van één gemeente in dit gebied voorstaan. Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) heeft Ged. Staten bericht, dat hij in prin cipe niet afwijzend tegenover hun voor stel staat. Wanneer de samenvoeging van de negen gemeenten tot stand komt, zal de nieuw gevormde gemeente de grootste van Ne derland worden. De Noordoostpolder is thans de grootste, gevolgd door Apeldoorn. met zijn zestienjarige dochter en haar even oude vriendin aan het zeilen, toen een rukwind de boot deed kapseizen. De meisjes wisten zich aan de boot vast te houden en om hulp te schreeuwen. De heer Schiet zwom nog even rond, greep de boot vast. maar werd losgeslagen en verdween in de golven. De rijkspolitie heeft uit het privézwem bad van het missiehuis der paters S.V.D te Deurne het lichaam opgehaald van de 36-jarige koksknecht W. Martens. Doordat de man in de ziektewet liep, was zijn ver dwijning niet onmiddellijk opgemerkt. Toen men kleren in het kleedlokaal ont dekte, die niet waren weggehaald, werd de politie gewaarschuwd. De man was de zwemkunst niet meester. De zestienjarige Wim Schreuder uit Put ten is zaterdagavond tijdens het noodweer op het IJselmeer verdronken. Hij was met zijn vriend, de veertienjarige H. C. M. de Koning, in een roeibootje het wa ter opgegaan. Een heel eind uit de kust werden de jongens door het noodweer overvallen. Wim Schreuder raakte in pa niek. Hij kon niet zwemmen, maar sprong toch over boord. De veertienjarige slaag de er niet in hem te redden. De 21-jarige matroos J. Donks uit Was pik is tijdens zijn eerste reis met het schip „Damco 136" bij het aan boord va ren bij Lobith in de Rijn gevallen en ver dronken. Matroos Donks had in Lobith inkopen gedaan. Met de sloep van een sleepboot is hij bij terugkeer naar zijn schip waar schijnlijk tegen de Damco 136 geslagen, over boord gevallen en verdronken. De elfjarige Kees Mulder uit Utrecht is zaterdagmorgen in het academisch zie kenhuis overleden, nadat hij in bewuste loze toestand uit het Noorderbad in Utrecht was gehaald. De jongen kon niet zwemmen maar hij sprong toch in het diepe bassin. De om standers dachten dat hij komedie speel de en pas toen hij niet meer boven kwam doken de broers Henk en Danny de Groot hem na. Men slaagde er niet meer in de levensgeesten op te wekken. Zaterdagmiddag is nabij sluis vijf te Balkbrug de 38-jarige hulpsluiswachter J. G. Geerligs door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Newyorkse politie-agenten slaan met knuppels een troep negerjongens uit elkaar die in de Seventh Avenue en de 123th Street-wijk van Harlem op stootjes veroorzaakten. De jongelui protesteerden luidkeels tegen de dood van een negerjongen die vorige week door een agent werd neergeschoten. (Telefoto) (Zie verder pagina 3) Binnenkort zullen in Rotterdam bespre kingen worden gehouden over de komst van het Amerikaanse atoomschip „Savan nah" naar Rotterdam tussen een Rotter damse en een Amerikaanse delegatie. Het onderwerp van gesprek is welke conse quenties er verbonden zijn aan de komst van dit vrachtschip, dat door atoomkracht wordt voortgedreven. Het staat namelijk vast dat de „Sa vannah" op 30 september in Rotterdam zal afmeren. Het schip vaart van Rotterdam naar Antwerpen, waar het op 6 oktober arriveert. In Antwerpen zijn reeds besprekingen over de te nemen veiligheidsmaatregelen gevoerd. De vraag is namelijk wat er gaat gebeuren als de „Savannah" bijvoorbeeld een aanvaring heeft en de reactor zal wor den beschadigd, zodat atoomkracht vrij komt De Enschedese politie heeft een 46-jarige deurwaarder van rijksbelastingen uit En schede gearresteerd. De man wordt ver dacht van verduistering van ongeveer f 9.000 in dienstbetrekking. De man, die was belast met het innen van dwangbevelen, zou al acht jaar met het geld hebben geknoeid. Op 29 juni zag hij geen uitweg meer. Hij stapte in de trein en gooide het laatste geld, ongeveer dui zend gulden, langs de spoorbaan. Hij heeft verklaard steeds geprobeerd te hebben het kapitaal terug te winnen door in de lotto mee te spelen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1