Suggestie tot oprichting soc. beleggingsgemeenschap HET WEER Arie den Oude naar Haarlem Wapens stromen Cyprus binnen Walvisvaart betaalt terug Vrouw bij brand in Haarlem omgekomen Jezuïeten Arts en Van Hees zijn uit hun orde getreden Vakantie op rijkskosten voor 205 militairen Vakbonden lanceren een groots plan tot wijziging vermogensverdeling r„THE INDIANA DE ENIGE TENT MET 10 JAAR GARANTIE Eerste zomerhelft was te koel Meisje verdronken in Winterswijk Rassenhaat vlamt op in Brooklyn Fusie van twee verzekerings maatschappijen Vragen over Eindhovens agglomeratie-initiatief Weer schrijven in De Nieuwe Linie Er is niets voor ze te doen Explosie op schip vol munitie AANDELEN VOOR DE WERKNEMERS you êuy! -V' BUITENSHOW, lelke dag van 9—6 uur wore OPRUIMING 20%. KORTING Noordelijke wind Relletjes in New York Dokumenta in Kassei pagina 6 In de krant van heden: 5*5 "tti T! Tr dagblad voor velsen-ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Het woord is aan Gevaren van de verstedelijking Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen (N.V.V.), het Nederlands Katholiek Vakverbond (N.K.V.) en het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) hebben gezamenlijk een zeer uitvoerig rapport gepubliceerd over be zitsvorming door vermogensaanwas- deling. In dit rapport bepleiten zij een rede lijke verdeling van het vermogen tussen de grote groep der op het ogenblik merendeels vermogenloze werknemers en de kleine groep der oorspronkelijke vermogensbezitters. Zij denken daarbij aan de verdeling van „nieuw" vermogen. Dit zou, volgens hen, kunnen geschieden door een uitkering uit de overwinst, dat wil zeggen uit de winst die overblijft na aftrek van alle kosten die moeten worden gemaakt om het bedrijf in stand te houden. Teneinde de onderneming niet in moeilijkheden te brengen zou de uitkering moeten geschieden in ver- mogenstitels, zoals aandelen. Op de vraag, welk deel van het winst bedrag aan de werknemers moet toevallen, geeft het rapport geen antwoord omdat daarover geen eensluidende uitspraak kan worden gedaan. Het antwoord zal, zo me nen de opstellers, gevonden moeten wor den in de onderhandelingen tussen de werkgevers en werknemers in de verschil lende ondernemingen en bedrijfstakken. De door de onderneming beschikbaar ge stelde aandelen zouden niet zonder meer de werknemers kunnen worden af gegeven, in de eerste plaats omdat het aantal aandelen niet nauwkeurig corres pondeert met het aantal werknemers en in de tweede plaats omdat wellicht teveel werknemers hun aandelen zouden verko pen om de opbrengst consumptief te ver bruiken, zodat er dan geen sprake zou zijn van bezitsvorming. Daarom suggereren de drie vakcentralen de oprichting van een Beleggingsfonds van Werknemers, een zoals zij dat noemen Advertentie «Hoofdkantoor voor fHaariem, Zijlweg 111 - Tel. 17877 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker) Als we de zomer in ons land op hon derd dagen stellen (1 juni tot en met 8 september) dan beginnen wij vandaag aan de 51ste dag, dus aan de tweede helft. De gemiddelde maximum-temperatuur in de eerste helft heeft 0.7 graad Celsius onder normaal gelegen, vooral door de koele eerste juli-helft. Er zijn 338 tegen normaal 360 uren zonneschijn geregi streerd, een tekort dus van ongeveer twin tig uren. Er is vrijwel overal het normale aantal millimeters regen gevallen, behalve in de hele westelijke helft van ons land, die tot nu toe te nat is. De Bilt heeft tot heden negen zomerse dagen (boven 25 graden) tegen normaal elf genoteerd. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de avond en nacht plaatselijk enkele regen- of onweersbuien en aan de kust mogelijk enkele mistvlagen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine storing zal met enkele verspreide buien passeren. Morgen overwegend droog met opklaringen, maar iets frisser door een matige meer noordelijke wind. In de mid dag ruim 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een hoge- druk uitloper trekt via Ierland naai de Noordzee, waardoor de verdere strandvooruitzichten gunstig blijven. sociale beleggingsgemeenschap (S.B.G.) die de aandelen ontvangt van de onderne ming en op grond daarvan participatie- bewijzen uitgeeft aan de betrokken werk nemers. Aan het eind van het jaar ko men dan de bezitters van de participatie- bewijzen in aanmerking voor het op de oorspronkelijke ondernemingsaandelen uit betaalde dividend. Teneinde te voorkomen, dat de participatiebewijzen overijld te gel de worden gemaakt, kunnen de verzilve- ringsmogelijkheden worden beperkt, dan wel maatregelen worden getroffen waar door het in het bezit houden van de be wijzen bijzonder aantrekkelijk wordt. Arie den Oude zal komend seizoen voor Haarlem spelen. Over een transfer van de ze Amsterdamse middenvoor werd gister avond overeenstemming bereikt. Het trans ferbedrag is belangrijk lager dan de 75.000, die VVV vorig seizoen voor deze speler betaalde voor een overgang van DWS naar de club uit Venlo. NICOSIA (Reuter) De Griekse Cy prioten gaan koortsachtig voort met de aanvoer van wapens. Maandag is in de haven van Limassol een grote wapen- voorraad gelost. Een konvooi van onge veer veertig vrachtwagens bracht het oor logstuig onmiddellijk naar een geheime bergplaats van de Grieks-Cypriotische strijdkrachten. Enige uren na deze operatie deelde pre sident Makarios in een telegram aan Oe Thant mee, dat de versterking van het defensiepotentieel door de Cyprische regering „onvermijdelijk was geworden door de openlijke dreiging van een in vasie door Turkije". Hij antwoordde daar mee op het telegram van de secretaris generaal van zeventien juli, waarin deze zijn bezorgdheid uitte over de toevoer van wapens naar het eiland. Op de aandelen in de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart zal 50 tot 100 percent worden terugbetaald. Dit heeft de president-commissaris van het bedrijf mr. H. F. van Leeuwen meege deeld. Een en ander houdt verband met de verkoop van de walvisvaarder „Willem Ba rendsz" aan Japan. ,In één van de zogenoemde Italiaanse meren te Winterswijk is gistermiddag de zeventienjarige Wilhelmina Maria de Wit uit Zeist verdronken. Het meisje, dat niet kon zwemmen, had zich toch in de op sommige plaatsen zeer diepe kolk ge waagd. Enkele jongens hebben Wilhelmina nog nagedoken en naar boven gebracht, maar de levensgeesten waren toen reeds geweken. Een uitslaande brand in de Schagchel- straat in Haarlem heeft vanmorgen om twaalf uur het leven gekost aan een vrouw'. Toen de brandweer het vuur had bedwongen en het interieur van de uitgebrande etage ging opruimen, ont dekte zij het verkoolde lichaam. Bij het ter perse gaan van dit blad was de identiteit van het slachtoffer nog niet met zekerheid bekend, maar hoogst waarschijnlijk is het de bewoonster van de betreffende verdieping, de alleen wonende mevrouw Deering, een vrouw van middelbare leeftijd. De brand woedde op de tweede etage van een oud huisje met een schilderachtig hals geveltje, welke etage werd bewoond door mevrouw Deering. Op de eerste verdieping woont de 72-jarige heer Dammer; deze was niet thuis. Beneden in het huis is een klein naaiatelier gevestigd. NEW YORK (AP) Vanochtend vroeg hebben zich ongeregeldheden voorgedaan in een deel van Brooklyn, een stadswijk van New York. waar voornamelijk negers wonen. De betogingen die hier werden ge houden hielden verband met de rassen- onlusten die zich in Harlem, gedurende het weekeind hebben voorgedaan. Ongeveer honderd negers, voor een deel leden van de organisatie die strijdt voor de burgerrechten, genaamd het congres voor rassengelijkheid (Core), demonstreer den in de buurt van Nostrand Avenue en Fulton Street. Deze demonstratie verliep rustig en er deden zich geen incidenten voor. Maar na dat de demonstranten uit elkaar waren gegaan vormde zich een grote groep van ongeveer driehonderd negers die door de straten liep. Sommigen begonnen met fles sen te gooien. Een aantal etalageruiten werd verbrijzeld. De betogers riepen: „Wij eisen recht. Weg met whitey" (Een blanke wordt door de negers van Harlem „whitey' genoemd). Na een uur werd het rustiger en konden de politieversterk'ingen weer naar hun bureaus terugkeren. (Zie ook pagina 3 „Sociale ellende in Harlem"). Drie mannen hebben gisteren een poging gedaan te ontsnappen uit het huis van bewaring in Rotterdam. Ze kwamen niet verder dan het dak van een dienstwoning die bij het gevan geniscomplex hoort. Na een beleg door politie en brandweer gaven zij zich over. Meer hierover kunt u lezen op pagina twee. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving 5 In de Vishal en op zee 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 1 Economisch nieuws9 Beurs Scheepsberichten 9 Sport tl Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Het bestuur van de Compagnie van Assuradeuren N.V. heeft met de N.V. De directie der Algemene Brandwaarborg Maatschappij van 1818 volledige overeen stemming bereikt omtrent een fusie tussen beide ondernemingen. De Compagnie zal het gehele aandelen kapitaal van de Brandwaarborgmaat- schappij verwerven. Haar kapitaal en reserves zullen met ongeveer 500.000, toenemen. De Compagnie hoopt dat de fusie zal leiden tot uitbreiding van haar mogelijk heden, zowel tot het aanvaarden van risico's als tot verlening van service. De smalle Schagchelstraat stond vol met brandweerwagens. Het werk van de brandweerlieden werd bemoeilijkt door de intense rookontwikkeling. Het Haarlemse raadslid drs. F. A. Vis sers (KVP) heeft aan het college van B. en W. de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Heeft uw college kennis genomen van het initiatief der Endhovense agglome ratie om te komen tot grotere samen werking in het gemeentelijk beleid tus sen stad en omliggende gemeenten? 2. Is uw college bereid hieromtrent inlich tingen in te winnen, speciaal inzake in houd en draagwijdte van deze coördina tie, mede met het oog op het reeds be staande gemeentelijk overleg in Zuid Kennemerland? De paters J. Arts en N. van Hees, die van hun overheid niet langer aan „De Nieuwe Linie" mochten meewerken, heb ben besloten uit hun orde te treden. Zij zijn nu onder het gezag van de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. Bekkers, ge plaatst. Deze heeft de twee paters ter be schikking van „De Nieuwe Linie" gesteld. Dit blijkt uit een gezamenlijk communi qué, dat de bisschop van 's-Hertogen- bosch, de provinciaal der jezuïeten in Ne derland en de raad van commissarissen van „De Nieuwe Linie" gisteravond heb ben uitgegeven. Het communiqué luidt als volgt: „De beslissing van de overheid der je- De minister van Defensie heeftregelen binnen de Koninklijke Land macht huiten spel zijn komen te staan, voor onbepaalde tijd met verlof ge zonden. Tijdens dit verlof, dat maximaal anderhalf jaar kan duren, genieten zij volle bezoldiging, medische verzorging en volledige bewegingsvrijheid. Alleen moet hun verblijfplaats steeds bekend zijn bij het ministerie. 26 officieren en 179 onderofficieren, die tijdens de jongste reorganisatiemaat- Tot deze maatregel heeft minister De Jong moeten besluiten omdat door de op heffing van enkele legeronderdelen vrij willig dienende officieren en onderoffi eieren zijn vrijgekomen, die niet onmiddel lijk in een andere functie kunnen worden tewerkgesteld. „Het aanwezig moeten zijn zonder een reële taak te hebben zou uiteraard voor de betrokkenen hoogst onaangenaam en voor de goede gang van zaken binnen de Koninklijke Landmacht niet bevorderlijk zijn", schrijft de bevelhebber der land strijdkrachten in een vandaag aan zijn ondercommandanten gezonden brief. De maatregel treft militairen, die op het tijdstip van opheffing van een onderdeel toevallig bij dat onderdeel dienst ver richten. Er heeft dan ook geen enkel keuze element een rol gespeeld en het is de be doeling dat de betrokkenen zo spoedig mo gelijk opnieuw worden ingedeeld in een hun passende functie. Voor de onderofficieren kan dat over plaatsing naar een ander wapen inhouden. De verwachting is dat de meesten van de ruim tweehonderd verlofgangers binnen een jaar hun nieuwe bestemming krijgen aangewezen. zuïeten om de medewerking van haar pa ters aan het weekblad De Nieuwe Linie te beëindigen heeft de paters J. Arts en N. van Hees na gewetensvol beraad doen besluiten hun demissie uit de orde te vra gen. De overheid der jezuïeten betreurde de ze ontwikkeling maar toonde op pastorele gronden begrip voor de situatie, welke na deze aanvraag voor de beide paters was ontstaan. Met medeweten van hun oversten heb ben beide paters besloten zich overeenkom stig de daarvoor in het kerkelijk recht aangegevén weg te wenden tot een bis schop, die bereid zou zijn hen als seculier® priesters te incardineren in zijn bisdom. De paters Arts en Van Hees hebben doen weten dat zij deze weg hebben gekozen onafhankelijk van de aard van de hun als gevolg van deze procudure toevallende be stemming. Na bespreking van alle bij deze proce dure betrokkenen heeft mgr. W. M. Bek kers, bisschop van 's-Hertogenbosch. aan de provinciaal der jezuïeten medegedeeld bereid te zijn ten aanzien van de paters Arts en Van Hees met ingang van 21 juli 1964 op te treden als episcopus benevolus en dientengevolge van deze datum af d® verantwoordelijkheid te dragen voor hun verdere bestemming. De raad van commissarissen van D® Nieuwe Linie heeft van mgr. Bekkers vér- nomen dat het in zijn voornemen ligt de weleerwaarde heren Arts en Van Hees met ingang van bovengenoemde datum ter beschikking te stellen van De Nieuwe Li nie. De raad van commissarissen van De Nieuwe Linie heeft aan mgr. Bekkers medegedeeld van de hierdoor geopende mogelijkheid gebruik te zullen maken om beide betrokkenen als priester-redacteu ren aan De Nieuwe Linie verbonden te houden". Twee andere geestelijken zullen ook weer kunnen schrijven: de Geleense ka pelaans J. Fraats en M. Schlijper zijn door de bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, ontheven van het publikatie- verbod, dat hij had opgelegd nadat zij in De Nieuwe Linie van 20 februari een arti kel over het celibaat van rooms-katho- lieke priesters hadden geschreven. Pater W. Pisa, die ook niet langer van zijn generaal aan De Nieuwe Linie mocht medewerken, krijgt eên andere functi® binnen de orde toegewezen. De opvarenden van het Nederlands® vrachtschip Kamperdyk, in welk schip zich zoals we al meldden een explosie in de machinekamer heeft voorgedaan, hebben geluk gehad. Later is namelijk gebleken dat het schip 60 ton munitie aan boord had. 49e JAARGANG NUMMER 216 Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I "HA 1 T 1 A TT A T V Af TT\ T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I 1 J I I I II I IJ I V li Ljl JL \JL 11 L Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. f 9>75> franc0 Per Post 11,- - Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden; J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur; Mr. H. C. van der Mije T h o r e a u Hoe groter stad, hoe meer eenzamen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1