i wmm KASTEEL MIDDACHTEN» PANDA EN DE PETTENJACHT s m Het Vale Paard MET GARANTIE TIJDELIJK aai fi» m. mm Ons vervolgverhaal een bezoek overwaard Geoorloofd of niet? Nederlandse meisjes wellicht naar India Een detectiveroman door Agatha Christie DINSDAG 21 JULI 1964 7 P® Bs -1 8® I/limtiefU. Zachter dan het zachtste verband dat kent. - - iwfcèfVSjirfiw 4>i - liiiiiMM SLOT EN TUINEN TOT 10 AUGUSTUS TE BEZICHTIGEN Rozenpark Driemaal verwoest Bep Andreas fwyvwwwwvww t *->-< i - .V - V - V 'VC-A y - >N 19) „U moet mij vooral niet met die brave Sybil vergelijken. O, ja, ik heb best de geringschatting voor haar in uw ogen gelezen. Maar toch bent u dan abuis! In menig opzicht mag zij wat onnozel doen.zij mag Voedoe, demonenleer en Zwarte Magie met genoegen door elkaar halen om er één occult geheel van te maken.maar zij beschikt werkelijk over mediamie ke gaven. Ik zou niet weten hoe ik het anders zou moeten noemen. Er bestaan nu eenmaal mensen die als het ware een levende brug vormen tussen de gewone wereld en die van wonderlijke, bovennatuurlijke mach ten. Sybil is er zo een. Zij is beslist een prima medium. En zij heeft het nooit om geld gedaan. Maar haar ga ven zijn werkelijk buitengewoon. Wanneer zij en ik, met Bella...." „Bella ook al?" O, zeker! Bella heeft haar eigen ga ven. Wij bezitten die allen in verschil lende mate. Als werkgroep. Hier onderbrak zij zichzelf. „De verenigde tovenaars?" opperde ik glimlachend. „Zo zou u het kunnen noemen!" Ik keek in het boek dat ik op dat ogenblik in handen had. „Nostrada mus en nog veel meer?" „Inderdaad, Nostradamus en nog veel meer!" Rustig vroeg ik: „Gelooft u dat heus allemaal?" „Ik gelóóf het niet! Ik weet het!" Er klonk iets triomfantelijks in haar stem, zodat ik haar aankeek. „Hoe dan? Op wat voor manier? En om welke reden?" vroeg ik. Met een breed gebaar wees zij op de volgeladen boekenplanken. „Dat daar allemaal! Veel ervan is klinkkla re nonsens. En snorkerig gebral. Maar wanneer je het ontdoet van alle bij geloof en vooroordeel van de tijd. dan behoud je toch een kern van waarheid. Maar het is allemaal wat aangedikt, met de kennelijke bedoe ling de lezer sterk onder de indruk te brengen". „Ik geloof niet dat ik u hierin kan volgen". „Maar mijn beste man, waarom zijn alle mensen dan door alle tijden naar de geestenbezweerder ge gaan. naar de medicijnman en de tovenaar? Eigenlijk maar om twee re denen. Er zijn maar twee dingen waarnaar hevig genoeg verlangd wordt om er een verdoemenis voor te risveren. De minnedrank en de gifbeker „Aha!" „Hoe eenvoudig, nietwaar? Liefde en dood. De minnedrank om de man te veroveren die je hebben wilt. De Zwarte Mis om je minnaar te behou den. De teug. bij volle maan gedron ken. Noem daarbij de namen van demonen of van geesten op.Teken bepaalde figuren op vloeren of mu ren. Dat is allemaal vertoning. Maar het werkende bestanddeel van de min nedrank is écht!" „En de dood?" wilde ik weten. „De dood?" Zij lachte, een vreemd lachje, waarbij ik me bepaald onbe haaglijk voelde. „Interesseert u zich werkelijk zo voor de dood?" „Wie doet dat niet?" vroeg ik zo luchtig mogelijk. „Het verbaast me". Zij keek mij daarbij scherp-onderzoekend aan, iets dat ik ook als hoogst onaangenaam ondervond. „De dood? Daarvoor is altijd véél meer belangstelling geweest dan voor minnedranken. En toch.hoe kin derlijk is dat in vroeger tijden toe gegaan! De Borgia's bijvoorbeeld, met hun beruchte geheime vergif.. Weet u wat dat voor vergif geweest is? Doodgewoon witte arsenicum! Precies wat de eerste de beste gifmengster in een achterbuurt gebruikt. Maar tegen woordig hebben we dat heel wat fij ner ontwikkeld. De wetenschap heeft de grenzen verruimd". „Met gifstoffen die niet zijn na te speuren? vroeg ik sceptisch. „O, neen. Vergif is vieux jeu.. On ze horizonten zijn nu veel weidser!" „Noemt u eens een voorbeeld." „Dat is bijvoorbeeld de geest. Ken nis omtrent het wezen van 's men sen psyche.omtrent hetgeen de geest vermag te doenen wat de geest kan worden gedwongen te doen.." „Gaat u voort alstublieft. Dit vind ik hoogst interessant!" „Het beginsel is algemeen bekend. Medicijnmannen hebben het vroeger in primitief stamverband reeds toe gepast. Men hoeft zijn slachtoffer niet zelf te dodenHet enige wat men te doen heeft., is hem te zeggen dat hij sterven moet!" „Suggestie dus? Dat lukt toch al leen wanneer het slachtoffer zich daartoe leent?" „U bedoelt zeker dat de westerse mens daarvoor niet vatbaar zou zijn," verbeterde zij mij. „Dat is niet hele maal waar. Maar daar gaat het niet om. Wij zijn immers verder dan de medicijnmannen ooit gekomen zijn. De psychologen hebben ons daartoe de weg gebaand. Ik bedoel: de doods drift. Die leeft in iedereen. Daar moet men dus op werken. Op de doodsdrift.'' „Het is een interessante gedachte." Ik zei dat met slechts matige weten schappelijke belangstelling. „Het lij dend voorwerp zodanig te beïnvloeden dat het zelfmoord pleegt? Bedoelt u dat?" „U bent er nog steeds niet! Hebt u weieens gehoord van traumatische ziekten?" „Natuurlijk." „Mensen, bijvoorbeeld, die tenge volge van een onbewuste wens om niet meer aan het werk te hoeven gaan, echte kwalen ontwikkelen. Geen gesimuleerde., maar échte kwalen, met werkelijke pijnen. De geneeskun de heeft daarbij lange tijd voor een raadsel gestaan". „Ik begin enigszins te bevroeden wat u bedoelt," gaf ik langzaam te kennen. „Om nu het bepaalde subject te ver nietigen, dienen krachten te worden aangewend op zijn geheime, onderbe wuste ik. De doodsdrift, die in ieder onzer aanwezig is, behoort te worden gestimuleerd, verhevigd." Nu geraak te zij meer en meer in opwinding. „Begrijpt u? Een echte kwaal zal dan het gevolg zijn, veroorzaakt door dat onderbewuste ik dat de dood zoekt. Je wenst ziek te zijn, je wenst te sterven., en dan., word je ziek. en sterf je ook!" Zij hield het hoofd geheven, als in triomf. Opeens voelde ik dat ik koud was geworden. Allemaal onzin, na tuurlijk. Deze vrouw was min of meer gek.. Maar toch.. Plotseling barstte Thyrza Grey in lachen uit. „U gelooft er niets van, hè?" „Het is een boeiende hypothese, juf frouw Grey.Waarbij moderne denk beelden consequent zijn doorgedacht, dat geef ik toe. Maar hoe stelt u zich voor die doodsdrift te kunnen stimu leren, die bij ons allen aanwezig is?" „Dat is mijn geheim. De metho de. En de middelen. Er bestaan ver bindingen zonder contact. Denkt u maar aan radio, radar en televisie. Ervaringen omtrent ultra-gevoelige waarnemingen zijn nog niet zover ge vorderd als men wel had gehoopt, maar dat komt alleen doordat men het allereerste eenvoudige principe niet begrepen heeft. Je kunt het soms bij ongeluk verwezenlijken.maar wanneer je eenmaal weet hoe het in zijn werk gaat, zou je het elke keer kunnen doen.." „Kunt u het?" Op die vraag gaf zij niet dadelijk antwoord. Toen sprak zij, terwijl ze wegliep: „U moet mij niet vragen, meneer Eastbrook, èl mijn geheimen prijs te geven." Ik volgde haar naar de tuindeur. „Waarom vertelt u met dat alle maal?" vroeg ik. „U hebt verstand van mijn boeken. Soms heb je behoefte met iemand te spreken over hetgeen je gedachten bezighoudt. En bovendien.." „Wel?" „Ik had zo'n idee.Bella heeft dat ook.dat u ons wel eens nodig zou kunnen hebben" „U nodig hebben?" „Bella heeft het gevoel dat u hier bent., om ons te ontdekken. Zij ver gist zich daarin maar zelden!" „Waarom zou ik u moeten „ontdek ken" zoals u het uitdrukt?" (Wordt vervolgd Advertentie y - INTRODUCTIE ^KORTING ïuitNf uit /«on I Goddard van Reede (1644-1703). TROTS EN MAJESTUEUS lag daar het immense, vierkante kasteel „Mid dachten" in De Steegtussen Arnhem en Dieren, achter de stenen brug (vroeger een ophaalbrug) en het immense voorplein met de bijgebouwen en stallen. Een lustverblijf, vroeger een grimmige burcht, dat de eeuwen heeft getrotseerd en dat door de huidige eigenaar, de Duitse edelman Attrel graaf zu Ortenburg, evenals trouwens de prachtig-aangelegde tuinen, uitstekend wordt onderhouden. Deze nieuwe kasteelheer huwde in 1951 met Isabelle Adrienne gravin Ben- tinck en daarmee heeft thans het zesde geslacht in dit machtige huis zijn intrede gedaan. Reden van ons bezoek was dat de graaf zijn prachtige Nederlandse bezitting, duizend hectare groot, ook dit jaar weer voor het publiek heeft opengesteld, Dezer dagen opende „Middachten" zijn poorten en tot 10 augustus zal de geïnteresseerde bezoeker zich in de zalen en tuinen van dit kasteel in lang voorbije tijden kunnen wanen. Verleden jaar was het complex ook open gesteld, zij het op beperkte schaal, doch niettemin trok het kasteel toen al zevenduizend bezoekers. Men kan nu kasteel en tuinen dagelijks bezichtigen tussen tien uur en half een, en 's middags van twee tot vijf uur; zondags van een tot vijf uur, uiteraard tegen een klein entree. De rookkamer in Middachten. Een vechtersbaas enerzijds, die in 1688 met stadhouder Willem III naar Enge land trok en in 1690 bevelhebber van alle troepen in Ierland werd. Uit zijn huwelijk met Ursela Philippota werden tussen 1667 en 1687 veertien kinderen geboren, van wie zeven meisjes en vijf jongens in leven bleven. Op het schil derij, dat evenals dat van zijn echtge note, hoog boven in het trappenhuis troont, ziet hij er evenwel eerder als een vechtersbaas uit dan als een gezapige, zilveren houder draagt en het reeds eer der geschreven trappehuis, door de rookkamer, de prachtig bewaard geble ven bibliotheek met haar rustige sfeer, de blauwe, rode, groene zaal (al naar gelang de kleur, soms wat verschoten, die er overheersend is) naar de eet zaal. Daar herinneren tal van krijgsattribu ten aan de veldheer Godard van Ree- de. eerste graaf van Athlone. In de dien afdeling hangt een levensgroot portret van zijn trouwe bediende John Palmer, temidden van de beeltenissen van vor stelijke en adellijke personen. Eveneens opmerkelijk is dat in deze portretten galerij de beeltenis van de laatste graaf Bentinck, die in 1958 overleed, ontbreekt.. Hij wilde namelijk niet geportretteerd worden, doch zijn personeel droeg hem op handen en praat ook nu nog met de grootste eerbied over deze geliefde heer van Middachten. Tenslotte de tuin, oppervlakte 4V2 ha., waar het na de rondwandeling door het huis in de luwte goed toeven is. Deze tuin, aanvankelijk aangelegd in de Lenótre-stijl, naar de beroemde Franse tuinarchitect (1613-1700) die ook de tui nen van Versailles aanlegde, werd in 1900 weer teruggebracht in deze stijl. Doch in 1947 bleek dit niet meer doen lijk en werd de dertig man tuinperso- neel teruggebracht tot vier, die nu te zamen evenveel verdienen als indertijd dertig man! In deze romantische tuin, die door de huidige eigenaar model wordt gehou den, kan men urenlang dwalen en ge nieten van de keurig geschoren gazons, de rozenparken, de moestuin met rozen haag, de stille vijvers en boven de bij zonder fraaie border met een weelde HET HUIDIGE huis, zoals het nu uit de slotgracht oprijst werd tussen 1694 en 1697 door de toenmalige eigenaar, Godard van Reede (gehuwd met Ursula Philippota van Raesfelt) gebouwd. De oorspronkelijke burcht dateert al van van veel vroeger. Hoe ver precies de historie van dit machtige kasteel terug gaat, valt niet geheel meer na te gaan. Wèl staat vast dat de geschiedenis van Middachten teruggaat tot ongeveer 1200. Voordat de Duitse graaf er eigenaar van werd, hebben vijf roemruchte geslach ten het kasteel bewoond en wel in chro nologische volgorde, de geslachten Mid dachten, Van Steenre, Van Raesfelt, Van Reede en Bentinck. Van deze familie Bentinck was W. F. C. H. graaf Ben tinck en Waldeck Limpurg (1880-1958) gehuwd met Adrienne Vogelin van Claerbe rgen, de voorlaatste eigenaar van dit trotse kasteel. Hun dochter Isa bella is door haar huwelijk met graaf zu Ortenburg tezamen met haar echtgenoot de trotse bezitster van dit fraaie land goed geworden. BOVEN DE ingang tot dit trotse kas teel prijkt het Alliancewapen van de Van Reedes („met de tanden") en de Van Raesfelts (met de balk). In de blauwe zaal van het kasteel hangt een 222. „Een armelijk bouwwerk", zei Joris afkeurend „Het is een ruiine; wat is daar nu te halen? Dit adres laat ik maar aan de apparaatjes van de professor ever". „Dit huis komt op het lijstje voor", zei Panda. „Er moet een kans zijn, dat we hier de pet met de uit vinding van professor Kalker zullen vinden. En daar gaat het toch om, nietwaar? Of zoek jij iets anders?" Joris antwoordde niet op deze laatste vraag. Hij staarde peinzend naar de toestelletjes, die jachtig in het gebouw verdwenen en hernam: „Het is tijd vermorsen. Ge kunt de leiding van de inbraakjes beter aan mij overlaten, manneke. Ik ben deskundig Hm, ik bedoel: ik weet de adressen beter te kiezen. Dus geef mij nu maar de inbraak-vergunning". „Die heb ik niet", zei Panda. „En als ik hem had, zou jij hem niet krijgen! Want jij maakt er vast geen eerlijk gebruik van!" „Tut tut, foei!" sprak Joris berispend. „Hoe kunt ge zo kwaaddenkend zijn? Ik tracht u slechts duidelijk te maken, dat we onze tijd ver liezen bij dit verlaten kasteel. Daar woont immers nie mand? We kunnen beter Hij brak af en staarde naar een gehavend pettenpakkertje, dat kreupel uit de bouwval hinkte. „Oef", mompelde hij. „Er schijnt tóch iemand te wonen. En die is niet mis, zo te zien!" groot schilderij uit 1685, dat het kasteel weergeeft vóór de grote verbouwing van 1697, toen Godard van Reede het huis zijn tegenwoordige aanzien gaf. Het was toen een vrijwel vierkant ge bouw, waarvan de vertrekken, evenals de daarboven gelegen slaapvertrekken rondom een kleine binnenplaats waren gegroepeerd. Het voorportaal werd tot in de 19e eeuw afgesloten door een poort met een ophaalbrug en tegen het westelijk bouwhuis heeft nog lang een ronde verdedigingstoren gestaan. Want „Middachten" heeft veel oorlogsgeweld moeten trotseren en het huis-was in die dagen een typische wapenburcht, ge bouwd op een strategische plaats tus sen de lage IJsseloever en de hoge Ve- luwerand, vlak bij ontoegankelijke moerassen. Slechts een snelle landweg vormde de verbinding met Ellecom en Rheden. In de vorige eeuw werd het landgoed door een spoorlijn en voor dien door een brede verkeersweg, de beroemde Middachterallee, doorgesne den. DEZE MIDDACHTERALLEE, IN de eerste helft van de 17e eeuw aangelegd was oorspronkelijk aan beide zijden ge flankeerd door twee rijen stoere eiken, die tussen de jaren 1770 en 1775 door beuken werden vervangen. Veel is er om te doen geweest toen deze prach tige laan in de jaren 1945 tot 1957 van haar luister werd ontdaan en de mach tige beuken onder de bijl vielen. Aan het oorlogsgerucht is ook „Mid dachten" niet ontkomen. Drie keer werd de burcht verwoest en wel in de jaren 1624, 1629 en 1672 (door de Fransen). Na de laatste restauratie in 1697 werd de burcht een lusthof. Van alle telgen uit de genoemde ge slachten die het kasteel bewoond heb ben die er hun vreugden en hun verdriet gekend hebben, is de figuur van Go dard van Reede wel de meest markan te geweest. In 1691 kreeg deze heer van Middachten een grote erfenis, die hem in staat stelde aan de beroemde archi tect Vennecool opdracht te geven het kasteel tot een lustslot te verbouwen. De binnenplaats werd door deze archi tect in het waarlijk briljante trappen huis herschapen, afgedekt door een koe pel, waarin een lantaarn werd uitge spaard. In dit vorstelijke trappenhuis, waarvan de trappen links en rechts naar de ga lerij voeren, wordt de blik van de be zoeker bovenal getrokken naar de koe pel en het met allerlei figuren en krijgs attributen rijk versierde stucplafond, dat uniek is in ons land en zijn weer ga vrijwel niet kent. IVIE WAS nu die Godard van Reede? KSPl!Lit«jË*S; intelligente edelman, wie de verbouwing van zijn bezitting zeer ter harte ging. WIE „MIDDACHTEN" bezoekt, maakt onder deskundige leiding, een rondwandeling door de bijzonder fraai ingerichte zalen met het prachtige meu bilair en de vele kunstschatten, zoals Saksisch en Chinees porselein, tal van snuisterijen in de vitrines, als waaiers, ringen en onderscheidingstekens alsme de levensgrote portretten van de telgen van de geslachten die dit huis in de loop der eeuwen bewoonden aan de wanden, alsook kostelijke miniaturen. Zo maakten wij een wandeling, beginnen de in de vestibule met zijn twee vroeg- Nederlandse kasten en een fraaie bol poottafel, alsmede een bronzen ade laar, omhangen met een schuttersketen en voor de tafel een elandspoot die een Het huis Middachten van bloemen in de meest uiteenlopend® kleurschakeringen. De intieme sfeer van het kasteel, waar eens de voetstappen van telgen van vijf geslachten en hun dienstbaren gingen, zal nu gedurende een maand verstoord worden door voetstappen van de toeristen die hier, naar uit het voor gaande blijken mocht, heel wat moois te genieten krijgen. Na die tijd zal het weer stil worden in en rondom „Mid dachten" en zal het slechts af en toe bezocht worden door graaf zu Ortenburg en zijn gemalin, die het grootste deel van het jaar in een andere bezitting van hun familie, een slot in Beieren, vertoeven. „In Engeland Is alles geoorloofd, wat niet verboden is; in Duitsland is alles ver boden, wat niet geoorloofd is; in Frank rijk is alles geoorloofd, ook wanneer het verboden is en in Rusland is alles verbo den, ook wanneer het geoorloofd is", zo luidde een passage uit de toespraak, die prof. dr. Van Peursen heeft gehouden op de Nederlandse universitaire week in München. „Deze tot een simpele vorm herleide verschillende denkwijzen zijn zowel op het politieke, geestelijke, culturele als econo mische vlak merkbaar", aldus prof. Van Peursen. Met het feest van het 294-jarig bestaan van de LuidwigrMaximilians-universi- teit te München is ook de Nederlandse universitaire week geëindigd, gedurende welke vijftien professoren uit Leiden, Utrecht en Nijmegen gastvoordrachten hebben gehouden. Als één van de hoogte punten werd beschouwd de feestrede van dr. Van Peursen op het thema „Tegenstel ling en overeenstemming in het huidige Europese denken", waaruit we boven ci teerden. De voorzitter van de Indische centraio plancommissie voor aan India geboden ontwikkelingshulp, de heer U. S. Rana, heeft tijdens een bezoek aan Nederland de staf van het Jongerenvrijwilligerspro- gramma gevraagd of het J.V.P. Neder landse meisjes kan inschakelen voor me disch werk, sportonderwijs en recreatie op meisjesscholen in steden. Dit is van do zijde van het J.V.P. vernomen. De bedoe ling is dat Nederlandse meisjes op dezo wijze bijdragen tot de emancipatie van de vrouw in India. Verwacht wordt dat de regering van In dia een officieel verzoek zal indienen om dergelijke hulp van het J.V.P. De heer Rana heeft hier ook oriënteren de besprekingen gevoerd met het bureau voor internationale technische hulp. Nederland is het laatste land, dat de heer Rana op een rondreis door enkele Europese landen heeft bezocht. De ande re landen waren West-Duitsland, Groot- Brittannië en Zweden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7