Vakbonden komen dit najaar al met eis van winstdeling Critiek in Eerste Kamer op Goldwater HET WEER Dit jaar een kwart miljoen nieuwe auto's op de weg Papandreou wil niet met Turkse regering praten Vakantie-kinderkrant Boekhouder beschuldigd van verduistering van twee ton VOORZITTER A. KLOOS: TIJD GUNSTIG... Minister Luns ging er niet op in Orderpositie in jui\i omlaag Atoomschip mag afmeren in Rotterdam Nederland schreef in voor de O.S. Kartelverbod op vervoer treedt in 1967 in werking Bloom akkoord met liquidatie Crediet- en Effectenbank en Zuidhollandsche Bank in Ver. Bankbedrijven W. A. YERW0ERD en ZONEN Overwaardering Tevreden $ee|YIUKKId QeforeyouSuy! OPRUIMING 20 °/o KORTING Koel Aan het strand Het woord is aan Stiletto-verbod pag. 2 In de krant van heden: Conjunctuurtest Ook daling voor juli verwacht KOLEN Iedereen is tegen me" Goed heertje" in Bergen op Zoom 49e JAARGANG NUMMER 217 WOENSDAG 22 JULI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288, Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. CvanjlerMije Het rapport dat door een studiecommis sie van de drie vakcentralen is uitgebracht over bezitsvorming door vermogenaan- wasdeling zal bij de komende onderhande lingen tussen werkgevers en werknemers al een rol kunnen spelen. Het moment is daarvoor nu, gezien de spanning op de arbeidsmarkt gecombineerd met het risi co van een consumptieve overbesteding, bijzonder gunstig. Het rapport zelf is wel iswaar in zijn huidige vorm niet „opera bel", maar het kan voor elke onderne ming of bedrijfstak vorm krijgen in spe cifieke en concrete richtlijnen en regle menten. Dit heeft de voorzitter van de studiecommissie, de heer A. Kloos, giste ren in Utrecht gezegd op een persconfe rentie die was belegd ter introductie van het rapport. Hij zei ook, dat de vermogensaanwas- deling langzaam zal moeten groeien en dat de vakcentralen geen streefdatum stel len waarvoor deze zaak in het gehele be drijfsleven zal moeten zijn gerealiseerd. We zullen ons niet in dezelfde situatie laten dringen als indertijd met de werk tijdverkorting, aldus de heer Kloos. De commissie meent niet, dat het rap port eerst nog uitvoerig moet worden be sproken in bijvoorbeeld de Stichting van de Arbeid. Ook de winstdelingsregelingen worden per bedrijfstak en niet op cen traal niveau overeengekomen. In dit ver band merkte de heer Kloos op, dat een groot aantal van de thans bestaande 400 winstdelingsregelingen in Nederland zo kan worden ingepast in het door de vak centralen voorgestelde systeem en dat de vermogensaanwasdeling het bedrijfsleven dan ook niet als iets totaal nieuws over valt. Het is wel waarschijnlijk, dat de wet geving op verschillende punten zal moe ten worden aangepast. In zijn inleiding had de heer Kloos ge zegd, dat er sinds de oorlog in Nederland grote vooruitgang is geboekt op sociaal- economisch terrein. De medezeggenschap en de vermogensdeling zijn echter, mede door een stuk traditionele overwaardering van de factor kapitaal in het produktie- proces, nog maar heel primitief ontwik keld. In dit verband merkte hij op, dat de drie vakcentralen hopen, op niet al te lange termijn ook een gemeenschap pelijk standpunt over de medezeggenschap te kunnen innemen en publiceren. Mede omdat de investeringen terwil- le van de werkgelegenheid op peil gehou den moeten worden, is de oplossing die de vakcentralen voor het vraagstuk van de vermogensaanwasdeling hebben gevon den, geen eenvoudige, maar, aldus de heer Kloos, het probleem zelf is ook niet eenvoudig. De verschillen in winstcapaciteit bij de diverse ondernemingen hebben in het ver leden vaak aanleiding gegeven tot me ningsverschillen tussen de drie vakcentra len. Het N.V.V. was ervoor, gelijke pres taties gelijk te belonen, terwijl de beide andere centralen meer geneigd waren om een bepaalde waarde toe te kennen aan het voordeel dat de werknemers zouden kunnen behalen wanneer hun bedrijf tot Bij de behandeling in de Eerste Kamer van het kernstopverdrag is critiek uit geoefend op de kandidatuur van senator Goldwater voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Minister Luns wil de echter op deze critiek niet ingaan. Ook het verzoek om het Nederlandse regeringsstandpunt over deze kandida tuur bekend te maken willigde hij niet in. „De regering past in deze extra soberheid", aldus de bewindsman, die deze kandidatuur een interne aange legenheid van een ander land noemde. De critiek op Goldwater's kandidatuur kwam van de afgevaardigden Diepenhorst (A.R.), mevrouw Van Ommeren-Averink (C.P.N.) en Van der Spek (P.S.P.). Deze laatste zei, dat alleen al deze kandida tuur van Goldwater de Amerikaanse oor logszucht groter zal maken. Hij zei het niet ondenkbaar te achten, dat de zijns inziens „verschrikkelijke" Goldwater de presidentsverkiezingen zal winnen. Mevrouw Van Ommeren noemde Gold water een extremist en zei het zeer be denkelijk te vinden, dat deze kandidatuur stelling mogelijk is. Zij hield minister Luns voor, dat hij de koers van Goldwater moest afwijzen. „De regering dient duidelijk te maken dat zij met deze politiek niets te maken wil heb ben", aldus mevrouw Van Ommeren. Prof. dr. I. A. Diepenhorst sprak over een bange zorg en over „wolken, die aan de horizon zijn komen opzetten op een Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige noordelijke wind. Aanhou dend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De onweersstoring van dinsdag is tijdelijk door koelere lucht en veel bewolking gevolgd. Een lang hoge- drukgebied van de Azozen tot Noor wegen komt dichterbij de Noordzee. Morgen droog met meer opklaringen. Zwakke zeewind. In de middag on geveer 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk wat zonniger met een iets hogere temperatuur. ogenblik, dat men dit niet zou verwach ten". De afgevaardigden uitten hun voldoening over de inhoud van het kernstopverdrag, dat door de Kamer tenslotte zonder hoof delijke stemming werd aanvaard. Minister Luns deelde nog mee, dat het Nederlandse memorandum aan de Russi sche regering, dat hij tijdens zijn bezoek aan Moskou heeft overhandigd, aan de Kamercommissie voor de Buitenlandse po litiek ter vertrouwelijke kennisneming is toegezonden. Na afloop van de openbare vergade ring heeft minister Luns aan de leden van deze vaste commissie inlichtingen verstrekt over zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. V erkeersonder wi js De Eerste Kamer ging akkoord met het voorstel tot wijziging van de Lager Onder wijswet 1920 en van de Kweekschoolwet, waardoor het verkeersonderwijs op de la gere scholen en op de kweekscholen een apart leervak wordt, zodat het niet meer als onderdeel van het vak aardrijkskunde onderwezen kan worden. Bovendien voert het wetsontwerp verkeersonderwijs als verplicht leervak in voor het V.G.L.O. en het ulo-onderwijs. De Kamer aanvaardde voorts de voor stellen tot wijziging van de Schepenwet en dertien voorstellen tot naturalisatie van to taal 193 personen. Ook werden verklarin gen inzake de onteigening voor enerzijds de uitbreiding van de rijksuniversiteit te Leiden en voor de uitbreiding van de in richtingen van de n.v. Watertransport maatschappij Rijn-Kennemerland te Jut phaas en te Vijfhuizen aanvaard. Zonder hoofdelijke stemming ging de se naat ook akkoord met het wetsontwerp tot wijziging van de algemene termijnwet Deze herziening van de berekening van de termijnen in het rechtsverkeer werd noodzakelijk in verband met de invoering van de vrije zaterdag. Ook ging de Eerste Kamer akkoord met de voorstellen tot tijdelijke verdere verhoging van de ongevalsuitkeringen. De ze verhoging behelst een compensatie van de huurverhoging en van het laatste deel van de algemene loonstijging 1964. de meer winstgevende behoorde. Het ging daarbij om een geleide of een gedifferen tieerde loonpolitiek en een dergelijk vraag stuk kwam ook weer aan de orde bij de vermogensaanwasdeling. Volgens de heer Kloos zijn NVV, NKV en CNV echter alle drie tevreden met het compromis dat nu is gevonden: door de sociale beleggingsgemeenschap wordt de vermogensaanwas niet al te sterk gekop peld aan het bedrijf waarin de deelhebben de werkt, terwijl er anderzijds ook mo gelijkheden zijn gecreëerd voor degenen die werken in ondernemingen die weinig of geen winst maken. De studiecommissie heeft zich gereali seerd, dat het rapport niet beschouwd kan worden als het Ei van Columbus. Ze ver wacht in de komende tijd dan ook de no dige kritiek. We staan open voor iedereen die met ons de vermogensongelijkheid te lijf wil, aldus de heer Kloos, maar kritiek die alleen maar bedoeld is als een rem op een sterke maatschappelijke ontwikke ling zal in de prullenmand terecht komen. Hij noemde het rapport een toetssteen voor de wil tot maatschappelijke hervorming. Dit voorjaar zjjn er maandelijks 20 a 25.000 nieuwe personen- en combinatie auto's in ons land op de weg gekomen. Deze nog voortdurend wassende stroom resulteerde in een record-verkoop van 133.358 auto's gedurende het eerste half jaar 1964. In de eerste zes maanden 1963 werden, volgens de door de RAI bjjge- houden registratie, 97.630 kentekenbewij zen afgegeven, zodat sprake is van een stjjging met ruim 35 percent (vorig jaar bijna 20 percent). Deze toeneming houdt verder in, dat de verwachtingen voor 1964 gebaseerd op een 20 pet-stijging van het verkoopcijfer van het vorige jaar (181.500) opnieuw zullen worden overtroffen. Op grond van de jongste cijfers lijkt de RAI de schat ting gerechtvaardigd, dat dit jaar 230 240.000 nieuwe personenauto's in gebruik zullen worden genomen. Silius Italicus: Wie gevreesd wordt, heeft gefaald. Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Vakantie Kinderkrant 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Kunst 7 Radio en t.v7 Feuilleton 9 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In juni heeft de orderpositie van de Nederlandse industrie enige daling ver toond. Voor de maand juli wordt wederom een lichte daling verwacht. De index cijfers van de in aantal maanden werk uitgedrukte orderpositie van de totale in dustrie exclusief de chemische (ultimo januari 1963 100) bedroeg per einde juni 97 tegenover 98 per eind mei en 97 per ultimo juni 1963. Dit blijkt uit de Conjunctuurtest over juni van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. LONDEN (Reuter). De Griekse pre mier Papandreou wil ziin Turkse collega Inönu niet ontmoeten. Hij acht zulk een ontmoeting onder de huidige omstandig heden nutteloos en gevaarlijk. De standpunten van de twee landen in de kwestie-Cyprus staan zó lijnrecht tegenover elkaar dat een gesprek op welk niveau ook geen nut heeft. Dat heeft Papandreou dinsdag gezegd op een persconferentie in Londen, nadat hij de hele dag met de Britse premier Douglas-Home en de ministers Butler en Duncan Sandys had geconfereerd. Hij is niet gezwicht voor de Britten die Grieken en Turken samen aan de conferentietafe) willen brengen. Wat de akkoorden van Zürich en Lon den over Cyprus betreft, ontbreekt vol gens de Griekse premier alleen „het over- lijdenscertificaat" nog. Hij merkte op, dat de Verenigde Naties speciaal een bemidde laar hadden aangesteld om „een andere oplossing" voor het Cyprische vraagstuk te zoeken. Als de bemiddelaar daarin niet slaagt, moet de algemene vergadering van de Verenigde Naties een definitieve beslissing nemen, die door alle leden van de Ver enigde Naties en van de NAVO zal moeten Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties tijdens zijn be sprekingen met president Charles de Gaulle op het Elysee in Parijs. worden geeerbiedigd en waaraan Grieken land zich zal houden, aldus Papandreou. De Verenigde Naties zijn zeer verbolgen over het feit dat de Cyprische regering het V.N.--personeel in het gebied van Li massol in zijn bewegingen beperkt. „Dit is een schending van het grondbe ginsel dat geldt voor V.N.--troepen in welk land ook. Wij moeten erop staan dat de V.N.--militairen volledige vrijheid van be weging hebben", aldus V.N.-kringen. Hier aan werd toegevoegd dat Oe Thant onver wijld een besluit in deze zaak zal nemen. Een V.N.-woordvoerder heeft medege deeld dat naar schatting vijfduizend man Grieks militair personeel met verschillen de schepen in de haven van Limassol aan wal zijn gezet. Deze vijfduizend man zijn vermoedelijk vanuit Limassol naar ver schillende Cyprische gebieden gezonden „doch het juiste weten wij hier niet van.' De Grieks-Cyprioten hebben V.N.-perso- neel belet het havengebied van Limassol binnen te gaan. Men heeft de bewegings vrijheid van V.N.-militairen belet op de weg van Limassol naar het gebied van Troodos. De overeenkomst, die het verblijf van de V.N.-militairen op Cyprus regelt, voorziet in volledige bewegingsvrijheid voor het V.N.-personeel. Er hebben geen nieuwe landingen van Turkse militairen op Cyprus plaats gevonden. Er bevinden zich nog steeds in totaal ongeveer vijfhonderd Turk se soldaten op het eiland. Open voor bezichtiging De Savannah, het eerste Amerikaanse koopvaardijschip met atoomaandrijving mag in Rotterdam meren, zo is na lang overleg besloten. Het schip zal van 30 september tot 6 oktober aan de Parkkade liggen. Het publiek zal het schip kunnen bezichtigen. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 144 jaar Rijksleverancier) In de Newyorkse negerwijk Harlem wordt een negerdemonstrant met een schotwond in zijn been stevig aan gepakt door de politie. De neger had bierflessen naar agenten geworpen. Nederland heeft officieel ingeschreven voor de achttiende Olympische Spelen in Tokio. Woensdag werden bij het organi satiecomité in Tokio de nationale in schrijvingen ontvangen voor zwemmen, waterpolo, judo, hockey, zeilen en volley bal, sporten waarin onze landgenoten zeker zullen uitkomen. Binnen enkele dagen zal de directeur van het Neder- landsch Olympisch Comité, mr. Van Lier, de overige inschrijvingen naar Japan zen den. Het betreft hier uiteraard alleen de deelneming in de diverse sporten, de in dividuele inschrijving volgt later. De E.E.G.-commissie heeft plannen ont worpen om de anti-kartelwetgeving van de E.E.G. met ingang van 1 januari 1967 toe te passen op het vervoer per spoor, over de weg en de binnenwateren in de ge meenschap een jaar later dan was voor zien. Voorts wil de commissie een speciale aanmeldingsplicht afkondigen voor over eenkomsten van vervoersondernemingen die op 1 januari 1965 bestaan, teneinde ge gevens te verzamelen voor een verslag aan de E.E.G.-ministerraad. Bij dit ver slag, dat de commissie voor 1 januari 1966 aan de ministers wil voorleggen, zou den aanvullende voorstellen op dit gebied kunnen worden gevoegd. Deze denkbeelden zijn neergelegd in een ontwerp-verordening voor toepassing van de kartelwetgeving op het vervoer, die de zer dagen is gepubliceerd. Het ontwerp, dat inmiddels via de E.E.G.-ministerraad voor advies aan het Europese parlement is ge zonden, verbiedt met ingang van 1967 mis bruik van economische machtsposities op de vervoermarkt, alsmede alle overeen komsten en afspraken van vervoersonder nemingen voor het bepalen van vracht prijzen of vervoersvoorwaarden, beper king of controle van het vervoeraanbod of verdeling van de markt. Vandaag vinden onze jonge lezers de eerste aflevering van hun dagelijkse krantehoekje op pa gina 4. Het is het begin van de spannende geschiedenis „Robin Hood", waarin de avonturen van deze held uit het verleden worden verteld met plaatjes en woorden door Walt Disney. Tegelijk staat op deze pagina de aankondiging van de beloofde vakantiewedstrijd. LONDEN (AFP). „Ik heb de banken en iedereen tegen me", zo heeft de „koning van de wasmachines", John Bloom, gisteren verklaard in een exclusief interview met de „Evening Standard". Htf voegde eraan toe dat zgn persoonlijk vermogen niet vol doende is om z(jn maatschappij Rolls Ra zor uit haar financiële moeilijkheden t» halen. Bloom, die gistermiddag in Londen arri veerde uit Bulgarije waar hij met de re gering in Sofia onderhandelingen heeft gevoerd over uitbreiding van zijn reis bureau English and Overseas Tours, zei dat hij anderhalf miljoen pond sterling nodig heeft om een ramp te voorkomen. In afwachting van het definitieve besluit over de enige dagen geleden voorgestelde vrijwillige liquidatie van Rolls Razor zijn de aandelen Rolls Razor maandagmorgen tot verrassing van velen binnen een half uur van 1 shilling 3 pence, de slotkoers van vrijdag, tot 3 shilling 9 pence gestegen. De aandelen English and Overseas Invest ment, eveneens een onderneming van John Bloom, stegen van 1 shilling 7 y2 pence tot 5 shilling 7 pence. Bloom en alle andere commissarissen van Rolls Razor hebben gisteren op een bijeen komst in Londen hun instemming betuigd met de maatregelen die de raad van com missarissen vrijdag heeft genomen. Ze waren het erover eens dat zo spoedig mo gelijk met de liquidatieprocedure moet worden begonnen, aldus een officiële ver klaring van de maatschappij. In Bergen op Zoom is gisteren op ver denking van het verduisteren van ruim twee ton gearresteerd de 53-jarige B. R. Hij zou deze verduistering hebben ge pleegd als boekhouder bij het onderhouds bedrijf Euromarkt in Bergen op Zoom. Hem wordt ook valsheid in geschrifte ten laste gelegd. De fraude is uitgekomen na een be- lastingonderzoek. Het was gebleken dat de firma Euromarkt ver achter liep bij de belastingbetaling en de belastingconsu lent riep de directeur van de firma ter verantwoording. Deze verklaarde dat hij steeds chèques had getekend om de be lastingaanslagen te voldoen. Een accoun tantsonderzoek wees uit dat deze chèques nooit waren afgerekend. R. had in het bedrijf als boekhouder de leiding van de administratie. Als zodanig moet hij de laatste jaren een ongekend vertrouwen van zijn chef hebben genoten, want hij kon volledig zijn eigen gang gaan. Hij heeft onder meer geknoeid met het uitbetalen van lonen en vakantiegeld. Tal van arbeiders in het bedrijf, die hem gunstig gezind waren, betaalde hij meer malen dubbel loon uit, terwijl anderen nu nog wachten op uitbetaling van vakan tiegeld van het vorige jaar. Vast staat, dat R. goede sier hééft ge maakt van het vermiste geld, dat voor zover thans kan worden nagegaan 200.000 gulden moet bedragen. Hij gaf thuis voor vrienden en bekenden rijk aangekled» party's en was in menig café en restau rant zo gul hem bekende maar ook on bekende mensen royaal te tracteren. De directies van de Zuidhollandse Bank N.V. te Rotterdam en van de Crediet- en Effectenbank N.V. te Utrecht delen mee, dat de naam van de houdstermaatschappij, waarin de aandelen van deze vennoot schappen binnenkort zullen kunnen wor den omgewisseld en die als overkoepelend lichaam van beide bedrijven zal fungeren, zal luiden: Verenigde Bankbedrijven N.V, De houdstermaatschappij zal zijn geves tigd in Amsterdam. V

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1