Wethouder van Delden ageert tegen zijn medebestuurders Twintigduizend buizen voor aardgas in vijf maanden klaar Operatie van longkanker Florentijnse wintermode staat in het teken van de tuniek Herman Willemse zwom naar eerste prijs van 5000 dollar CONVECTORS - 0UEST00K NIEUW! PRIMEUR VAN NIEMEYER NIEMEYER van ZANTEN c|ERsTRAAT3i(bijv. &d.> proef nu voor het eerst...echt verse koffie Kranten bezorger leerling-banketbakker VERKOOPSTERS Beschuldigingen in open brief Jonge bouwkundigen zoeken inspiratie bij de kasba's Slotconcert van F.I.J.M.-wereldcongres niet door Bernard Haitink geleid Vijf gezinnen door brand dakloos Groningen overlegde niet over het annexatieplan Vermiste Zaandamse meisjes gevonden Ds. J. S. Hartjes f Feijenoord komt naar RCH Militaire patiënt moet het ziekenhuis uit Vier ernstig gewonden bij verkeersongeval in Halfweg Noordersluis gaat negen dagen dicht Plaatsing bejaarden in tehuizen te Velsen blijft moeilijk voor het eerst koffiebonen in vacuumpak Bungalowtenfen WOENSDAG 22 JULI 1964 I Voor huwelijkszwendel anderhalf jaar geëist Wegens te korte voorbereidingstijd Ferares-Bond niet erkend Deense televisie toont: Kerkelijk nieuws Vijfde achtereenvolgende zege in Absecon GROOTSTE SORTERING IN HAARLEM koffie om mee fe geuren SPORTHUIS WILMS FLOET GEVRAAGD TROMP BANKETBAKKERIJ Planetenweg 4 leerling-, aankomende en ervaren Fa. J. MUIJS, Ged. Oude Gracht 103 Haarl. Wethouder G. J. Kieboom van de Twent se gemeente Delden heeft aan alle inwoners van zijn dorp een open brief geschreven over de zijns inziens verkeerde gang van zaken ten aanzien van de heffing van de straatbelasting, een zaak waarbij hij par ticulier als aannemer is betrokken. Sinds het moment dat de heer Kieboom in de gemeenteraad van Delden zitting kreeg ageert hij tegen de wijze van hef fing van de straatbelasting in zijn gemeen te. Hij heeft al talrijke brieven en rappor ten naar de gemeenteraad gestuurd en be zwaarschriften ingediend. Verschillende rechterlijke instanties zijn reeds in deze zaak gemoeid geweest. Uiteindelijk heeft de Hoge Raad de bezwaren van de wet houder niet ontvankelijk verklaard. In de vorige raadsvergadering kwam het onder werp echter toch weer ter tafel. Na een heftige discussie verklaarde de heer Kie boom zich bereid akkoord te gaan met een door het verificatiebureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten op te ma ken rapport: Daarna heeft hij echter zijn open brief huis aan huis in Delden be zorgd. Hij somt daarin tal van grieven op, De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft een jaar en zes maanden en voorwaardelijke terbeschikkingstelling geëist tegen een 56-jarige inwoner van Den Haag, die wordt verdacht van huwe lijkszwendel gepaard gaande met dief stallen. De man maakte er een gewoonte van te reflecteren op huwelijksadvertenties. Hij introduceerde zich als iemand die op het punt stond een directeurspost van een bedrijf te Venlo te gaan vervullen, maar er waren énkele financiële moeilijk heden en de „verloofdes" konden mee helpen deze te overbruggen. Na bedragen variërend van 700 tot 2.000 te hebben losgepraat, kreeg hij doorgaans genoeg van zo'n affaire en dan ging hij over tot diefstal. uit allerlei beschuldigingen over „ver schrijvingen van de slechtste soort", be rekeningen „met gefingeerde cijfers en valse gegevens" en trekt de bekwaamheid van gemeentelijke topfunctionarissen in twijfel. Zijn eindconclusie is „dat het niet verantwoord is op deze basis nog twintig jaar lang een belasting te heffen die elke wettelijke grondslag mist". De aanhef van zijn open brief luidt: „Hier het rap port dat door de raadsvergadering van 26 juni door de voorzitter, de K.V.P. en de A.R. in de doofpot werd gestopt". Delden wacht thans af wat er gaat ge beuren. Zal iemand een aanklacht wegens belediging indienen of is veel van hetgeen de heer Kieboom schrijft toch op de een of andere wijze wel juist? Zullen provin ciale of rijksinstanties gaan ingrijpen in deze wonderlijke vertoning in Delden, zo vragen vele inwoners zich af. De Delftse bouwkundige studenten A. Nijst, H. Swets, P. van IJzeren, H. Prie- mus en diens echtgenote Mieke zijn met een auto naar Marokko vertrokken voor een studiereis van honderd dagen onder het motto „Kasba, '64". Het doel van deze reis, die onder aus piciën staat van de afdeling bouwkunde van de technische hogeschool in Delft met prof. ir. J. F. Berghoef en prof. dr. C. S. Kruyt als mentors, is het bes^ideren en documenteren van geconcentreerde stede lijke nederzettingen in Marokko. Jonge architecten streven er de laatste tijd naar iets van de intimiteit van primitiever wij zen van samenwonen terug te brengen in de moderne stedebouw. De Delftse studen ten hopen door hun studie van de kasba's inspiratie op te doen voor een andere wij ze van stedebouw dan men tot dusverre hier gewend is. Eind augustus zal de fabriek van Bre- dero Price n.v. in Tiel klaar zijn met de afwerking van twintigduizend stalen gas buizen die samen een lengte van 270 kilo meter hebben en di,e een belangrijk on derdeel zullen vormen van het hoofd-aard gasnet dat nog dit jaar wordt aangelegd. De „fabriek" begon in januari op een veertien hectare groot maagdelijk terrein in Tiel. Er moest een spoorlijn komen naar het emplacement Tiel, er moesten wegen worden aangelegd voor het trans port op het terrein zelf, er kwamen enor me kranen en machines en provisorische tenten en houten loodsen voor het „bin nenwerk", kortom: er moesten nog alle mogelijke voorzieningen worden getroffen. Maar op de laatste dag van februari kon al met de werkzaamheden worden begonnen. De gasbuizen die een doorsnee hebben van negentig centimeter, worden in Tiel aan de binnenkant schoongemaakt en ge lakt, daarna wordt de buitenkant gerei nigd en van een bitumenlaag voorzien. Vervolgens worden in één behandeling la gen glaswol en vilt om de buizen gelegd. Buizen die bestemd zijn voor drassige ge bieden of watertrajekten krijgen bovendien IN DE GROTE ZAAL van het Concertgebouw te Amsterdam waren dinsdag avond de deelnemers aan het achttiende wereldcongres van de „Fédération Internationale des Jeunesses Musicales" tezamen gekomen voor het slotconcert, dat gegeven zou worden door het internationale orkest en het internationale koor van de „jeunesses". Beide ensembles zouden op deze afscheidsavond geleid worden door Bernard Haitink, de dirigent vap hef Concertgebouw-Orkest. Twee dagen geleden echter heeft Bernard Haitink zijn Opdracht teruggegeven met dé motivering, dat de hem ttVcgevéozon repetitietijd geen voldoende waarborg voor een verantwoorde uitvoering gaf. Haitink heeft blijkbaar niet kunnen vermoeden, dat de muzikale jeugd, juist wanneer het gaat om een prestige onvoorstelbaar volhardend en vol toewijding kan zijn bij het moeizaam voorbereiden van een concert, dat de eer van de „jeunesses" zal moeten hoog houden. MEN ZAL BEGRIJPEN dat Haitinks weigering op het hoogtepunt van de con- gres-aktiviteiten met ontsteltenis in de be- stuurskringen van de organiserende vereni ging „Jeugd en Muziek" vernomen werd. Het slot-concert zou een volslagen misluk king geworden zijn, indien niet de dirigen ten Nico Hermans en Frans Moonen het gewaagd hadden de leiding van het orkest en het koor op zich te nemen. In de geschiedenis vanv,, Jeugd en Muziek"-Ne- derland zullen zij bekend blijven als de redders van het slotconcert van het we reldcongres. Tijdens dit concert, dat onder grote belangstelling doorgang heeft gevon den, werd de wereldpremière gegeven van Jurriaan Andriessens vierde Symfonie, „Aves" genaamd, voor driestemmig ge mengd koor en orkest, geschreven voor dit congres in opdracht van de gemeente Am sterdam. De uitvoering van dit werk werd in handen gegeven van de dirigent Frans Moonen, die eerst als repetitor de voor bereiding van de koren op zich genomen had. „AVES" bleek technisch beschouwd een bijzonder veeleisend werk te zijn. De mu ziek is vaak ook door haar subtiliteit zeer kwetsbaar. De structuur is door de melo dische aard en mede door de instrumenta tie broos en „ongrijpbaar" geworden, zwe vende ook door de overwogen vermijding van een tastbare grondslag. De befaamde eenheid van woord en toon uit de roman tiek is teruggetreden voor het overwicht van het zuiver muzikale element, dat met behoud van een opvallend gelijkmatig mu- zikaal-expressief karakter in de gehele symfonie aanwezig gehoord wordt, echter niet steeds overtuigend. De lyrische ge deelten met waarlijk geïnspireerde ge dachten treden hierdoor met des te gro ter opvallendheid in het licht en het zijn deze delen, die overwegend de bijzondere waarde van Jurriaan Andriessens symfonie hebben doen ervaren. Het orkest en het gemengde koor, dat zeker met verdubbeld aantal stemmen aan wezig had kunnen zijn, leverden met de uitvoering een bewonderenswaardige pres tatie dank zij de slagvaardige leiding van Frans Moonen. De eenheid van koor en orkest wist de dirigent knap te bewaren, zodat de toehoorders een zuivere indruk van Andriessens intentie met de muziek hebben kunnen krijgen. „AVES" werd voorafgegaan door Beet- hovens ouverture „Coriolan" onder leiding van Moonen, voor welke uitvoering men respect kon hebben. Een vertolkingshoogte punt kwam er met de voordracht van de Symfonie in d van César Franck door het internationale orkest, nu geleid door de di rigent Nico Hermans. Geladen en met fraaie klank, waarbij ik speciaal de alt hoboïst wil noemen, werd Francks schone en aangrijpende symfonie gespeeld, vaak zeer meeslepend, waardoor het „open doek je" na het eerste deel verklaarbaar werd. De uitvoering werd gewaardeerd met een geestdriftig applaus, waaraan geen einde leek te kunnen komen. Toen na lange tijd de rust was terug- en Muziek"-Nederland, de heer Lucien J. Ph. M. Thole uiteraard zeer verheugd over het slagen van het slotconcert, woorden van grote dank. Namens de tijdens dit con gres gekozen nieuwe voorzitter van het In ternationale Bureau der F.I.J.M.de Oos tenrijker prof. dr. Gans jager, vertolkte de heer N. Eckart de dankbaarheid van de congressisten over de organisatie van het wereldcongres. Hij riep allen, die het voor nemen hadden voor het 19e congres naar Wenen te gaan, een hartelijk welkom in de stad aan de Donau toe. P. Zwaanswijk De kantonrechter te Hilversum heeft de Nederlandse Toonkunstenaars Bond, waar van de heer M. Ferares als secretaris op treedt, vooralsnog niet willen erkennen als rechtmatig opvolger van de oude N.T.B. Dit blijkt uit het vonnis in het proces dat de heer Ferares tegen de N.R.U. aan hangig had gemaakt om erkend te wor den als partij bij de Collectieve Arbeids Overeenkomst. Zoals bekend leidde een conflict in de oude toonkunstenaarsbond tot een splitsing, zowel de heer Ferares c.s. enerzijds als de heren H. C. Meijer en C. H. D. Mackenzie anderzijds (vroegere bestuursleden van de N.T.B.die destijds de C.A.O. ondertekenden) eisen voor zich het recht op als opvolger van de oude bond. Onderling voert men nog processen over de geldmiddelen van de vroegere bond. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense televisie zal vanavond een longkanker- operatie laten zien in een program over „de aan sigaretten verslaafden". Hierin zal ook de aangetaste long getoond wor den. Vannacht zijn drie woningen van een blok van zes huizen, genaamd „Buiten zorg", aan de spoorlijn Baarn-Hilversum uitgebrand. Vermoedelijk is de brand ver oorzaakt door smeulend vuur in een for nuis, waarop een van de bewoners in de schuur groenten had gesteriliseerd. De inderhaast door een buurman gewekte bewoners konden vrijwel niets van hun huisraad redden. Door de brand zijn vijf gekeerd, sprak de voorzitter van „Jeugd gezinnen dakloos geworden. om te voorkomen dat ze gaan drijven een mantel van zwaar beton, die er, als het een gebogen buis betreft, met een kanon moet worden opgespoten. De nv is op 29 januari als een joint venture opgericht door de verenigde bedrij ven Bredero nv te Utrecht en H.C. Price co in Bartlesville (U.S.A.) met het oog op de activiteiten die men voorzag na de ont dekking van het aardgas in Groningen. Er werken in Tiel op het ogenblik twintig Amerikanen en honderdvijftig Nederlan ders. Eind augustus zal de opdracht van de gasunie dus voltooid zijn. Wat het bedrijf daarna gaat doen, kon men nog niet niet meedelen. Men verwacht in ieder geval dat er voorlopig in binnen- en buiten land een grote behoefte zal bestaan aan buizen, hetzij voor het transport van gas (bijvoorbeeld dwars door het IJselmeer), hetzij voor olieleidingen en dergelijke. Na dat de gasbuizen zijn afgeleverd wil men trouwens eerst de outillage, die zo haastig in Tiel is geïnstalleerd en opgebouwd, een meer permanent karakter geven. De gemeenten Adorp, Bedum, Haren, Hoogkerk en Noorddijk betreuren het, dat de gemeente Groningen het niet nodig heeft geoordeeld om op welke wijze dan ook vooraf met hen overleg te plegen over haar plannen tot annexatie van hun gehele grondgebied of een gedeelte daarvan. De burgemeesters van de betrokken ge meenten hebben dit duidelijk gemaakt in een openbare vergadering, waarim zij. de gelegenheid Hadtfen hun gevoelens* kenbaar teim^ken omtrent het Groningse annexa tieplan, dat grotendeels door Gedeputeerde Staten van Groningen is overgenomen. Volgens de regeling van Gedeputeerde Staten zullen de gemeenten Noorddijk en Hoogkerk geheel met de stad worden ver enigd, respectievelijk 2430 ha (3300 inwoners) en 1910 ha (6300 inwoners), als mede delen van Haren (300 ha 310 inwo ners), Adorp (355 ha 40 inwoners) en Be dum (535 ha 460 inwoners). Noorddijk en Adorp hebben zich volledig bij het plan neergelegd, maar de gemeenten Bedum, Haren, Hoogkerk boden heftig verweer. De Parijse hoedenontwerpster Rose Valois ontwierp voor de komende winter deze robijnrode fluwelen cock- tailhoed, die geïnspireerd is op de Oosterse tulband. Het model is op gesmukt met een trosje peervormige diamantjes in het midden. De Amsterdamse kinderpolitie heeft gis teren de achttienjarige Erna de Haan en de negentien jarige Carla Meijns kunnen aanhouden, die op 4 juni uit hun ouder lijke woning in Zaandam waren weggelo pen. Een anonieme tipgever bracht de po litie ter kennis, dat de dames uit Parijs waren teruggekeerd en bij een familie in Amsterdam-west verbleven. Onderzocht wordt of de familie, die de meisjes logies verleende, daarmee een strafbaar feit heeft gepleegd. In Spaarndam is op 76-jarige leeftijd overleden ds. J. S. Hartjes, emeritus pre dikant van de Nederlands Hervormde Kerk Ds. Hartjes heeft zitting gehad in talrijke besturen en commissies. Tijdens de oor log nam hij actief deel aan het verzet; hij heeft toen ongeveer twee jaar doorge bracht in het gijzelaarskamp in St. Mi chielsgestel. De begrafenis vindt vrijdag plaats om half twee-op de Noorderbegraaf plaats in Haarlem. Ds. Hartjes werd geboren in Amster dam. Hij studeerde theologie in Utrecht en Genève. Daarna was hij vier jaar predi kant in Barnave Aucelon in Frankrijk; van 1914 tot 1916 werkte hij als legerpre- dikant in Frankrijk. In 1918 werd hij her vormd predikant in Hall (Apeldoorn) In 1925 verwisselde hij die gemeente voor Ril land Bath en tenslotte stond hij bijna 25 jaar in Vlissingen, waar hij in 1953 op 65-jarige leeftijd met emeritaat ging. Hij vestigde zich daarna in Spaarndam. In 1929 was ds. Hartjes bemiddelaar bij de grote staking bij „De Schelde" in Vlis singen; op zijn voorstel kregen de arbei ders in de metaalindustrie toen voor het eerst een betaalde vakantie. De overledene was vele jaren lid en prae- ses van het classicaal bestuur van Middel burg, enige tijd lid van het provinciaal kerkbestuur Zeeland, gedelegeerde voor de toelating tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk en voorzitter van het col lege van kerkvisitatoren in do provincie Zeeland. Voorts o.m. hoofdbestuurslid van Christelijk Volksonderwijs en van het co mité tot oprichting van een christelijk zie kenhuis in Vlissingen. Ned. Herv. Kerk t Beroepen te Goudriaan-Ottoland A. Tromp, kand. te Hoogeveen te Zaan dam (vac. A. J. Engels) K. v. Otteren te Lathum (G.) te Middelstum (toez.) W. v. d. Wolk te Oudeschoot. In de wintershows van de Florentijnse haute couture, die gisteren voor het voet licht kwamen in het Palazzo Pitti, draaide alles om de tuniek. Er waren echte tu nieken, tuniek-mantels en tuniek-rokken. Het huis Enzo toonde zelfs een paar tunieken, waar zo weinig rok onderuit kwam, dat er nauwelijks nog van een 9/10 ver houding kon worden gesproken. De rokken van Enzo hadden vaak alleen van voren de tuniek-lijn. Soms waren het voorschootjes, die in de beide zijhaden waren vast- gestikt, andere keren dubbele panden die uit één zijnaad sprongen en aan de andere kant met knopen werden gesloten. Voor de avond ontwierp Enzo slanke avond toiletten van zijden crêpe, waarover lange jakken werden gedragen. Een andere ontwerper, Carosa, kwam met een uitgesproken mannelijke lijn kor- te damesjasjes. Karakteristiek voor deze modellen waren diepe, open revers of hoog dichtgeknoopte kragen. Zachte, vloeiende lijnen en brede schou ders sommige vierkant, andere rond dat was het couturenieuws van Galitzine en Lancetti. Galitzines modellen hadden vierkante schouders met laag aangezette mouwen. Lancetti presenteerde daaren Tégen rönd'é schouders" met aangeknipte mouwen. Galitzines modellen vieléh ruim en losjes, hadden voorschootjes en dicht op elkaar geplaatste rijen knopen. Lancet ti koos een taillenaad, die over de voor pand hoger liep. Lancetti toonde een ware hartstocht voor vederlichte, aan twee kanten draagbare mantels. Het waren modellen met ronde, brede schouders en hoge tailles. De kleu ren varieerden van erwtengroen tot rose- lila, abrikoos, walnoot, licht blauw, beige, licht bruin, rode en paars. Hij gebruikte ze overal voor. Er komt ta lent voor kijken om lijn in een model te Herman Willemse, de dertigjarige onder wijzer uit Utrecht, is er voor de vijfde maal in successie in geslaagd de Marathon zwemwedstrijd over 26 mijl (41.8 km) voor de kust van Atlantic City te winnen. Een eclatant succes voor de Nederlander die tevens zijn record, dat met 10 uur 30 min. en 5 sec. op zijn naam stond met een tijd van 10 uur 8 min. en 15 sec. aanmerkelijk scherper stelde. Herman Willemse toonde zijn uitsteken de vorm door van start tot finish naar een onbedreigde zege te zwemmen. Halver wege de race had hij reeds 2000 meter voorsprong en de meeste tegenstand onder vond de Utrechter in de beginfase van de 25-jarige Joegoslaaf Dicki Bozadji. Maar Bozadji had teveel van zijn krach ten gevergd, kon het hoge tempo van de Nederlander niet volgen en moest met een zesde plaats genoegen nemen- Willemse won 5000 dollar, ongeveer 18.000 gulden, na de ruim 10 uur durende strijd tegen de elementen en toen hij bij Atlantic City aan de wal klom juichten duizenden toeschouwers, die hem zo lang zamerhand als een oude bekende beschou wen, de Nederlander toe. Een dramatisch duel ontspon zich voor de ogen van het publiek tussen de Egyptenaar Abdel Latif Abou Heif, een 37-jarige officier en de Canadees John la Coursière. De Marathon race tussen beiden, met de tweede plaats als inzet, werd met slechts ééntiende seconde verschil gewonnen door de sterke Egyptenaar. Tijden respectievelijk 10 uur 31 min. 23 sec. en 10 uur 31 min. 23.1 sec- Abou Heif won ongeveer 7000 en La Coursière 3500. Greta Andersen, de Deense Olympische kampioene, die in Amerika woont en maar RCH heeft zijn oefenprogramma klaar. Zondag 2 augustus komt DHC uit Delft op bezoek. Woensdagavond 12 augustus komt SHS uit Den Haag naar het Heem- steedse sportpark (aanvang kwart voor zeven). Een volledig Feijenoord treedt zondag 16 augustus in Heemstede aan voor een oefenwedstrijd tegen RCH. liefst zevenmaal de officieuze wereldtitel die aan deze race verbonden is won, werd nu verslagen door de 21-jarige Amerikaanse Marty Sinn uit Ann Arbor. Zij kwam als eerste vrouw, zevende in de race, binnen in de recordtijd van 10 uur 37 min. en 15 sec. en verdiende in die tijd 3600. In het ziekenhuis te Helmond heeft men een patiënt ontslagen, die nog niet eens beter was. De behandelende specialist bel de de politie op en deelde mede, dat hij geen verantwoording wenste te dragen voor een dergelijk persoon. Het was een twintigjarige dienstplichti ge militair uit Helmond, die zich onbe schoft gedroeg tegen het verplegend per soneel. De militair was in het ziekenhuis opgenomen, nadat hij bij een onenigheid om een zestienjarig meisje door een ken nis met een mes in zijn buik was gesto ken. De toegetakelde man, die als ver dachte bij de steekpartij was aangemerkt is overgegeven aan de koninklijke mare chaussee. Bij een frontale botsing op de Haarlem merweg bij de Liedeweg in Halfweg zijn gisteravond twee inzittenden van een Duit se en twee van een Nederlandse auto ern stig gewond. Voorts werden nog twee in zittenden van de Nederlandse wagen licht gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de bestuur der van de Duitse auto een file verliet naar de middelste baan van de drie rij banen, toen juist een tegenligger naderde. In de Duitse auto werden ernstig gewond de 37-jarige eigenaar van een taxibedrijf Paul Schnitler uit Detmold en een 27-jarige vrouw en in de Nederlandse auto me vrouw Buitenhuizen en een nog onbekende man. brengen met niets anders dan dunne, om geboorde naden. Hij vervaardigde ook re genkleding in gabardine in de kleuren rose en groen. Aan twee kanten draagbaar, maar in een kleur, werd gebruikt voor ongevoerde avondjasjes en lange jassen over lange japonnen van brokaat. Lange avondkle ding, aan-twee-kanten-draagbaar, en van wol gemaakt, werd gedragen met prachti ge, korte „tops" bestikt met juwelen. De noordersluis in IJmuiden gaat, met ingang van 24 augustus aanstaande, voor acht of negen dagen dicht, omdat belang rijke reparaties moeten worden verricht aan de sluisdeur aan de Amsterdamse kant. De scheepvaart zal in de reparatieperio de via de middensluis worden geleid. Niet alle schepen kunnen door de middensluis, die slechts 25 meter breed is. De betrok ken rederijen zijn evenwel tijdig gewaar schuwd. De noordersluis zal niet geheel droog worden gelegd. Voor het vernieuwen van de railbaan. waarop de binnendeur moet lopen bij het openen en sluiten, behoeft alleen de drempel drooggelegd te worden. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van enorme caissons, die ter plaatse reeds ge reed liggen. Het opnemen van bejaarden in tehui zen gaat ook in de gemeente Velsen niet van een leien dakje. Aanvragen om be middeling bereiken de dienst „Sociale Za ken" rechtstreeks van de bejaarden of hun familieleden, dan wel via de huisarts of directeur G. G. en G.D. In alle gevallen beoordeelt de directeur G.G. en G.D. de medische urgentie; door „Sociale Zaken" wordt de sociale urgentie bekeken. In het zo juist verschenen verslag over 1963 wordt hierover het volgende opge merkt. Het grote struikelblok is het vinden van een geschikt tehuis. Is de aanvrager op enigerlei wijze gestoord en kan hij of zij dus niet in een gewoon rust- of verpleeg tehuis worden opgenomen, dan wordt de medewerking verzocht van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid. Vanuit deze stichting wordt dan een geschikt te huis gezocht. In alle andere gevallen wordt, zoveel mogelijk in overleg met de fami lie, getracht een plaatsing in een rust- of verpleegtehuis te bewerkstelligen. Dit nu blijkt een zeer tijdrovende en moeilijke kwestie te zijn. Er moet reke ning worden gehouden met de wens van de aanvrager, met de indicatie rust- en verpleegtehuis, en wat de moeilijkste factor is, de mogelijkheid om een bejaar de geplaatst te krijgen. Alle rusthuizen zijn namelijk overbezet en hebben lange wachtlijsten van gega digden. Het is dus een voortdurend tas ten en zoeken naar plaatsingsmogelijkhe den. Nog groter wordt de moeilijkheid als de opname medisch noodzakelijk is, doch de bejaarde zelf niet bereid is tot medewer king. Blijkt er geen andere oplossing mo gelijk, bijvoorbeeld in de vorm van ver zorging thuis, dan tracht de maatschappe lijk werkster de bejaarde tot instemming te bewegen, hetgeen uiteraard veel tact en geduld vergf. In 1963 kwamen 60 nieuwe aanvragen binnen. Van een totaal aantal aanvragen van 93, kon aan 50 aanvragen worden voldaan, terwijl 43 aanvragen onopgelost moesten blijven wachten. Dagblad met ochtend- en avondeditie vraagt voor IJ- muiden-Driehuis AGENT/BEZORGER. Aanmeldingen: Uranusstraat 15 - Haarlem. Tel. na 19 uur 02500-57102 van het Franse fabrikaat RACLET, vanaf 197.- tot 995.- uit voorraad leverbaar. Bezoekt onze showroom. ALLES VOOR UW KAMPEERSPORT. Breestraat 158 - Beverwijk Telef. 02510-23854. Op aanvraag gratis catalogus. GEVRAAGD in KANTOORBOEKHANDEL Vakantie alsnog te regelen. 5-daagse werkweek - 4°/» vakantietoeslag Ti9gil

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6