mmm - m Tijd rijp voor aanvallen op N oord-V ietnam Staking bij de Britse posterijen dreigt industrie te verlammen Bestellers en sorteerders blijven zondagnacht thuis Hard gesprek in Vakraad over netto-metaallonen HET WEER Terugtrekking van Britse troepen op Cyprus geëist ZIN IN CASSIS VAN uw geslaagde vakantie foto's keurig en snel afgedrukt bij m MORRIS OPRUIMING Bonden vragen vandaag lagere bedragen sociale premies Kind gestikt in opzetdopje van ganzenbordspel Engelse kroonprins ligt in ziekenhuis Jonge vrouw vermoord in Rotterdam Skelterbaan in Terbregge blijft geopend f H 'ir'J ««iiiailiis" mKÊÊÊÊ ilp Realistische reddings demonstratie in haven van Scheveningen Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver DE WOLF van 1833 seizoen- 20 korting I»!;,J*'J I v Kt" ,S l'f iBi I«MN M: t I i itfaw J' I' P F1* W Z. Vietnamese generaals: Bewolkt maar droog Aan het strand Rechter legde enkele beperkingen op Het woord is aan Kinder-vakantiekrant pagina 9 OESO: visserij niet meer subsidiëren pagina 13 In de krant van heden: OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem r |J.A.Gans en 49e JAARGANG NUMMER 218 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 23 JULI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Hoofdredacteur: Simon Koster i r ,1», vil r1 aigfiiÈi iii.'lüiluili: iiil.1. ...ÜliuLmlUiiiiiihil» Scheveningen staat nog in het teken van de grote visse- rij-tentoonstelling „Rijk is de zee". I Voor de toeristen werd gisteren in de haven van Sche veningen een rea listische reddings demonstratie ge geven. Een logger kwam met slagzij en gehuld in fikse rookwolken de ha ven binnen. Een helikovter van het type Alouette dook op en pikte een „overlevende' op. (Hier ligt de man nog rechts voor in het water.) J Op de achtergrond het brandende schip. Gespannen volgden de toeris ten op de wal de reddingsactie. SAIGON (AFP) Volgens „Saigon Post" heeft de bevelhebber van de Zuid- vietnamese luchtmacht, generaal Ngoeyen Cao Ky, „voor de eerste keer toegegeven, dat Zuidvietnamese vliegtuigen kleine ge vechtsgroepen neerlaten boven Noord- vietnamees gebied, om daar sabotage- opdrachten uit te voeren". De generaal had ook gezegd, dat er ln Zuid-Vietnam bepaalde eenheden wor den opgeleid voor een eventuele lucht aanval op doelen in Noord-Vietnam. De aanval zou worden ondernomen als de Zuidvietnamese premier het bevel hiertoe gaf. De tijd zou volgens hem rijp zijn voor aanvallen op doelen in Noord-Viet nam en deze aanvallen zouden niet be perkt worden tot Noordvietnamees ge bied, maar ook gericht worden tegen steun punten in communistisch China. In Amerikaanse kringen in Saigon heeft men geen commentaar willen geven op de verklaring van generaal Ngoeyen Cao Ky. LONDEN (AP en Reuter). Groot-Brittannië staat voor een postchaos. 120.000 bestellers en sorteerders leggen zaterdagnacht om twaalf uur voor on bepaalde tijd het werk neer. Ze hebben daartoe opdracht gekregen van hun vakbond. De Britse regering bespreekt de situatie vandaag in een spoedzitting. De P.T.T.-mannen eisen een loonsverhoging van tien percent. Reginald Bevins, de directeur van de P.T.T., wil slechts vier percent geven. Het Britse vakverbond heeft de P.T.T.-bond 50.000 pond sterling geleend voor de stakingskas. De 24- uursstaking en de daarop gevolgde stiptheidsactie hebben in Engeland reeds geleid tot een chaos bij de behandeling van de post. Miljoenen onbestelde brieven liggen nu reeds in de postkantoren. Onze Londense correspondent tekent hierbij aan: Het loonconflict bp de Britse posterijen Vandaag is er in de vakraad metaal weer een gesprek over de gevraagde verhoging van de nettolonen in de grootmetaalindustrie. Het vorig najaar werd er voor 1964 in de grootmetaal een loonsverhoging overeengekomen van 9 percent. De gemiddelde loonstij ging bleek in de loop van dit jaar echter Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een afnemende zeewind blijft nog veel wolkenvelden aanvoeren, maar ook morgen zal het droog weer zijn met enkele opklaringen. De tem peratuur blijft nog aan de lage kant: 17 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een hoge- drukgebied ten zuidwesten van Ierland trekt zeer langzaam naar Ierland trekt zeer langzaam naar de de week voor enige verbetering. aanmerkelijk hoger uit te komen. Mede gezien de forse prijsstijgingen heerst er thans een algemeen gevoel van on tevredenheid in de metaalindustrie. De vakbonden beseffen dat zij geen rechtsgeldig arbeidscontract kunnen open breken. Zij zoeken het daarom in een ver hoging van de werkgeversbijdrage in de sociale verzekeringen. In de grootmetaal industrie bestaat een regeling dat werk gevers zowel als werknemers elk de helft van de ziekengeldverzekering betalen. Hierdoor komt deze premie voor de metaal arbeiders op 3,65 percent van het loon. In andere bedrijfstakken betalen de werk nemers meestal niet meer dan 1 percent. Daarnaast dringen de vakbonden aan op meer integrale toepassing van de mo gelijkheid per onderneming 4 percent boven het C.A.O.-loon te betalen. Volgens recente cijfers hebben in totaal 112 onder nemingen hiervoor een aanvraag ingediend, maar er zijn tot nu toe slechts 43 verzoeken ingewilligd. Overigens heeft bijna niemand van de 8.000 aan deze 43 ondernemingen verbon den werknemers de volledige 4 percent gehad. Doordat deze extra-loonsverhogin gen in eerste instantie was bedoeld voor het „witten" van zwarte lonen, leverde de 4 percent meer C.A.O.-loon aan 5.500 werk nemers niets extra op. Voor 2.500 werk' nemers was de loonsverhoging lager dan 4 percent. Al herhaalde malen hebben de vakbon den en de werknemers onderhandeld. Het gesprek van vandaag zal niet gemakkelijk zijn. De werkgevers voelen er namelijk weinig voor verandering te brengen in de bestaande ziekengeldregelingen. heeft thans een hoogtepunt bereikt. Het vakbondsbestuur heeft, na de mislukking van de bemiddelingspogingen van het Britse Verbond van Vakverenigingen, woensdag besloten tot afkondiging van een algemene poststaking. Alleen tele grammen zullen worden besteld. Van bus lichtingen zal weinig terecht komen. Engeland staat hierdoor voor de ern stigste industriële crisis sinds de alge mene werkstaking van 1926. Op het ogen blik, na de 24-uursstaking van vorige week donderdag en de vertragingsactie die on officieel al vóór die datum was ingezet, is het postverkeer reeds volkomen ont wricht. In Londen duurt het minstens vijf dagen, voordat men daar een geposte brief of kaart ontvangt. De laatste post die wij uit Nederland ontvingen was gedateerd 11 juli. Het binnenlandse postpakkettenver- voer en de verzending van drukwerken, liggen volkomen stil. De vakbond blijft dreigen met uitbrei ding van de staking tot de telefoon- en telegraafdienst. Hoewel de besprekingen geheel zijn vastgelopen worden er thans achter de schermen pogingen gedaan om een formule te vinden voor de oplossing van het geschil. De moeilijkheid voor de regering is dat zij in haar loonpolitiek voor de P.T.T.-mannen geen uitzondering kan maken. Deze weigerden de hen aangeboden voor lopige verhoging van veertig cent per uur. Zij weigerden ook arbitrage te aanvaarden of te wachten op een herziening van de loonschalen. Omgekeerd beschuldigt het P.T.T.-personeel de regering ervan, dat er geen werkelijke loononderhandelingen heb ben plaatsgevonden en dat de nieuwe re gelingen van bovenaf zijn opgelegd. Van de kant van het grote zakenleven is een beroep op beide partijen gedaan om het conflict in het nationale belang bij te leggen. In een verklaring van het instituut van commissarissen wordt ge zegd dat het dispuut de industrie tot een hulpeloze getuige maakt van haar eigen vernietiging. Een 10-jarig dochtertje van de familie Kloosterman uit Hoogezand, dat met haar ouders de vakantie doorbracht in een zo merhuisje in Zeegse (Dr.), stak tijdens het ganzenbordspel een opzetstukje van dit spel in de mond. Het dopje schoot in de luchtpijp van het kind, dat ijlings naar een dokter werd gebracht. Diens hulp mocht niet meer baten; het meisje was reeds overleden. ABERDEEN (AP). Prins Charles, de zestienjarige Britse kroonprins, ligt met longontsteking in een ziekenhuis. Zijn toe stand is niet ernstig. De prins kampeerde op het terrein van Balmoral Castle met een aantal jongens van zijn school, toen hij ziek werd. Een politieman te paard en een andere op een motor jagen Cubaanse ballingen na die in Washington slaags waren geraakt met de politie. De ballingen eisten maatregelen van de vertegenwoordigers van de Orga nisatie van Amerikaanse staten die in de hoofdstad van de Verenigde Staten vergaderden. Telefoto In de afgelopen nacht is in Rotterdam, in de wijk Kralingen, in haar woning een jonge vrouw vermoord. Het misdrijf werd vanmorgen ontdekt. Van de dader is nog geen spoor ontdekt. Het slachtoffer is een 26-jarige alleenwo nende vrouw, die een kamer had gehuurd in de IJsclubdwarsstraat in Kralingen. In het hoekhuis van de stille straat woonde op de eerste etage een familie, die momenteel met vakantie is. De bewoon ster van de tweede etage, van wie de vrouw de kamer had gehuurd, ligt in een ziekenhuis, zodat het slachtoffer gister avond alleen in het huis verbleef. De dader is het huis binnengedrongen door het stukslaan van een glas-in-lood ruitje naast het slot van de voordeur. Hij kon hierdoor zijn hand naar binnen ste ken de voordeur, die kennelijk niet op het nachtslot was, openen. Ook de deur van de kamer, die de jonge vrouw bewoonde, was niet op slot. Zon der moeite kon de dader dan ook omstreeks drie uur vanmorgen de kamer binnendrin gen. Er zijn sporen die wijzen op een heftige worsteling. De moord op de vrouw is gepleegd met een broodmes, dat ver moedelijk haar eigendom was. De vrouw, waarvan de politie de naam nog niet bekend heeft gemaakt, omdat de familie, die waarschijnlijk buiten Rot terdam woont, nog niet kon worden ge waarschuwd, woonde pas enkele weken in het huis. Zij is gehuwd, maar leeft ge scheiden van haar man. Zij stond zeer gunstig bekend en verdiende haar eigen brood. Het misdrijf is vanmorgen, kort na acht uur, ontdekt omdat de melkboer de voor deur van het huis zag openstaan. De president van de rechtbank in Rotter dam heeft in het kort geding om de skelter baan in Terbregge vonnis gewezen. Op de baan zal ook in de toekomst geskelterd mogen worden, maar niet na acht uur 's avonds en alleen met huurskelters, die goed afgeschermd zijn. IDr mogen niet meer dan acht tegelijk op dë baan rijden De wedstrijdskelters en particuliere skelters mogen niet meer op de baan komen. Het kort geding was aanhangig gemaakt door een groep bewoners van Terbregge, die verklaarden, dat zij overlast hadden van het lawaai en van de stank en die een eind gemaakt wensten te zien aan de ex ploitatie van de skelterbaan. NICOSIA (AFP) Het Cyprische par lement heeft vanmorgen met algemene stemmen een motie aangenomen waarin de terugtrekking van de Britse troepen uit de V.N.-macht op Cyprus wordt ge- eist. Volgens het regeringsgezinde blad „Phi- leleftheros" beschikt de Cyprische rege ring op het ogenblik over een escadrille gevechtsvliegtuigen, die „klaar voor actie zijn". Twee vliegvelden nabij Nicosia, die sinds het einde van de tweede wereldoorlog bui ten dienst waren gesteld, zijn weer bruik baar gemaakt voor gevechts- en verken ningsvliegtuigen. Verder maakt het blad melding van het leggen van mijnenvel den op verschillende punten voor de kust, Bodenstedt: Vraag de mens hoe hij zich God denkt en ge krijgt een schilderij van die mens zelf. li. "üitM'Mip' 'X -t Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag i3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kennemer Kruimels5 Radio en t.v9 Kunst 9 Kindervakantiekrant 9 Modenieuws 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport -15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie - -(„IilÜti m-- Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 8121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwyk - Tel. 23417 HER 0 Kennemerlaan 5 (bij de brug)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1