Gemeenteraad van Velsen gedwongen tot „onsympathieke maatregelen" IN DE VISHAL EN OP ZEE Regen en galmug hebben hun werk gedaan in Wijkerpolder GAZELLE rijwielen S. KORVER PHILIPS - ERRES - ARISTONA 648.- NU OF NOOIT! een prima verkoopster halve prijs f DE ROOY "j FINATA N.V te IJmuiden een energieke mannelijke kracht b een vrouwelijke administratieve kracht Eerst na langdurig debatteren werden schoolgrenzen vastgesteld Onder invloed achter autostuur Ongewenst bezoek Graszaadoogst is tegengevallen Schroot met water „verdund" 185.50 Adverteert in dit blad Woninginrichting AURORA Tweede instantie Overleg met VSV nog mogelijk Herzien streekplan voor Zuid-Kennemerland ter inzage IJmuiden verwacht veel Duitse toeristen Aad Duyker snelste bij „Kennemerland" solide constructie lichte gang sierlijke bouw reeds vanaf LANGE NIEUWSTRAAT 773 - IJMUIDEN-OOST - TEL, 4986 Wij vragen voor onze zaak te Velsen-N. en onze zaak te IJmuiden. Pers. of schr. sollicitatie Wijkerstraatweg 267 - Velsen-N. Tel. 02510-23963 3 merken van naam bij een zaak met een uitstekende naam op RADIO- en TELEVISIEGEBIED PHILIPS TELEVISIE met 2e zender v.a. LAAT U ZICH VAKKUNDIG VOORLICHTEN 100 service - 100 garantie KENNEMERLAAN 78 hoek Moerbergplantsoen - TEL. 5726 Betaling in overleg fc? Alle niet afgeprijsde ZOMERHOEDEN VOOR De afgeprijsde hoeden reeds in series v.a. 1.90 - 2.90 - 3.90 enz. enz Sterk verlaagde prijzen voor SHAWLS, HANDSCHOENEN en SUÈDE MANTELS Reeds voor 109.— een lange suède mantel BONT TEGEN ZOMERPRIJZEN Yemenmantel v.a. 245,— Lam-leg v.a. 345.— enz. enz BONT-MODES Plein 1945 no. 3 Dmuiden Telefoon 4074 zoekt a. met voltooide Mulo-opleiding, leef tijd van 22 - 30 jaar. De aan te stellen kracht zal worden belast met alle voorkomende werk zaamheden op administratief en commercieel gebied en zal veel vuldig zowel telefonisch als monde ling met cliënten in aanraking komen. met typediploma. Bij voorkeur Mulo-opleiding; leeftijd van 16-20 jaar. Sollicitaties te richten aan het Hoofdkantoor van de Finata N.V., Prinsengracht 747 te Amsterdam, afdeling Porsoneelzaken. De agenda voor de woensdagavond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad bevatte op het eerste gezicht geen enkel punt, dat tot langdurige debatten aanleiding zou kunnen geven; waardoor men was geneigd aan te nemen dat met de samenstelling hiervan enigszins rekening was gehouden met de huidige vakantietijd en de afwezigheid van een aantal leden, welke hiervan het gevolg zou zijn. Inderdaad werd de voorzitterszetel van burgemeester mr. J. C. Biilirmann tijdelijk ingenomen door wethouder H. de Boer en bleven voor deze avond de plaatsen van wethouder R. Verbeek en enige raadsleden eveneens onbezet, maar aan uitvoerige discussies heeft het toch niet ontbroken. Dit naar aanleiding van het voorstel van B. en W. over te gaan tot het vaststellen van schoolgrenzen. Het was hierbij opmerkelijk dat door de raad zelden zoveel critiek is uitgeoefend op een voorstel, dat de betreffende commissie kennelijk met vrijwel algemene instemming was gepasseerd. Er was bijna geen fractie waarvan door de woordvoerder niet de nodige bedenkingen tegen het voorstel werden aangevoerd, maar dank zij de knappe verdediging door wethouder H. de Boer waren de tegenstemmers na ruim twee uur debatteren tenslotte slechts tot de twee aanwezige leden van de V.V.D. gereduceerd. Vooral de heer Schotman (VVD) trok tegen het voorstel fel van leer, om dat hij het beschouwde als een aantasting van de vrije scholenkeuze. Met het vast stellen van een bepaald leerlingenaantal meende hij nog accoord te kunnen gaan, maar het aangeven van rayongrenzen wil de hij positief afwijzen. Spreker had ook de nodige kritiek op het door de wethou der van onderwijs gevolgde systeem, die de ouders van leerlingen voor de Jan Cam- pertschool met voorbijzien van het hoofd zou hebben bericht, dat hun kinderen niet meer voor deze school konden worden ingeschreven. Ook de heer Witte (KVP) wees op het grote goed van een vrije keus voor de ouders en omdat het college blijkbaar de dreigende overbevolking van de Jan Cam- pertschool als uitgangspunt voor het voor stel heeft genomen, wenste hij te weten of ook overleg was gepleegd met de ouders en hoofden van scholen in Sant poort en Driehuis. Het standpunt van de P.v.d.A.-fractie werd kenbaar gemaakt door drs. Roes- s i n g h, die aldus verklaarde geen tegen stander te zijn van een regionale indeling, waarmee een onverantwoordelijk groot aantal leerlingen kan worden voorkomen. A. J. Schotman (VVD) Wel zou hij zich verzetten tegen het vor men van een zogenaamde ..standenschool" omdat de intelligentie van het kind bepa lend moet zijn en niet het inkomen der ouders. Nadat de heren Lips (Prot.Chr.) en Van Hattum (VVD) hadden verklaard dat hun standpunt van het antwoord van de wethouder afhankelijk zou zijn, begon wethouder de Boer met er nadruk kelijk op te wijzen, dat het voorstel alleen was ingediend in het belang van school, kinderen en leerkrachten. Vandaar dat soms door een wethouder regelend moet worden opgetreden, ook al is dit een enigs zins onaangename taak. Spreker vond het daarom eigenaardig dat wat bij andere scholen altijd wel is gelukt, bij de Jan Campertschool tot dusver onmogelijk is ge bleken. Ook dit jaar dreigt deze school weer overbevolkt te raken, mede doordat zoveel aanmeldingen binnenkomen uit ver der gelegen gedeelten van Velsen en wan neer hiertegen geen maatregelen worden getroffen zal spoedig 'n driedubbele school noodzakelijk zijn. Deze gang van zaken acht het college niet langer verantwoord. Vandaar het voorstel tot vaststellen van rayongrenzen. En wat het door hem ver zonden rondschrijven betreft, wilde hij er toch wel even de aandacht op vestigen dat een en ander juist op verzoek van het schoolhoofd is geschied, omdat deze meen de dat een wethouder ook maar eens een brief voor zijn verantwoording moest ne men, met een voor sommige ouders onaan gename inhoud. De tweede sprekersronde werd ingeleid door de heer Kruisman (CPN), die te kennen gaf van ganser harte met het voor stel accoord te gaan, al zou het alleen maar zijn omdat het hem bekend was dat sommige ouders in Santpoort hun kinde ren veel te goed achten voor de Nassau- school. De heer Schotman (VVD) verklaar de in het geheel niet door de wethouder van zijn ongelijk te zijn overtuigd, omdat bijvoorbeeld niet was opgehelderd waar om de Jan Campertschool, ondanks de ge signaleerde overbevolking, zo goed in de gemeente bekend staat. Daarentegen schaarde de heer T i j s s e n (Prot.Chr.) zich weer geheel achter het college, omdat hij als schoolbestuurder bij het christelijk onderwijs van de noodzaak van een dergelijke maatregel was door drongen. Bij de bijzondere scholen is deze regeling namelijk reeds enige jaren gele den toegepast, waarbij zelfs een aantal leerlingen moest worden overgeplaatst. Mevrouw Hoe k-F e e n s t r a (PSP) gaf op haar beurt te kennen dit voorstel in het belang van het onderwijs eveneens te zullen ondersteunen, hoewel zij deze re geling in verband met de vrije keuze van scholen toch enigszins onsympathiek bleef vinden. Vandaar dat spreekster aandrong op een behoorlijke voorlichting van de ouders, opdat ook zij de noodzaak van de ze maatregelen zouden inzien. Daarom be pleitte ook drs. Roessingh (PvdA) tenslotte een zo soepel mogelijke toepas sing hiervan. De discussies werden daarop door wet houder De Boer afgerond met de toezeg ging, dat binnen afzienbare tijd in Sant poort-Noord een nieuwe school in gebruik kan worden genomen, zodat het besluit geen dag langer van kracht zal blijven dan beslist noodzakelijk is. Met uitzonde ring van de heren Schotman en Van Hat tum van de VVD, gingen alle leden daarop met het voorstel accoord. Daarop verleende de raad met algemene stemmen zijn fiat aan het door B. en W. gevraagde krediet voor de aanleg van een complex sportvelden in Driehuis. De heer W i 1 j o u w (PvdA) betreurde het alleen dat met het bestuur van VSV kennelijk geen overeenstemming kon worden bereikt en hij vroeg of dit betekende, dat de onder handelingen met deze vereniging nu defi nitief zijn afgebroken. Dit laatste werd door wethouder D e Boer stellig ontkend, omdat hij de indruk had dat met VSV toch nog overeenstem ming mogelijk is. Het moet immers moge lijk zijn een modus te vinden, waardoor deze actieve vereniging een zekere zelf werkzaamheid kan worden gegarandeerd. Bij het voorstel tot verbetering van de tribunes voor het sportpark „Schoonen- berg" werd door de heer T i j s s e n (Prot. Chr.) opgemerkt, dat hij het niet geheel juist vond dat de gemeente de kosten hier van geheel voor haar rekening moet ne men, terwijl „Telstar" de revenuën in casseert die aan het verhuren van een aan tal zitplaatsen zijn verbonden. Wethouder De Boer was hierover min der zwaartillend omdat h\j deze bron van inkomsten slechts als een vorm van donatie beschouwde. De heer Lips (Prot. Chr.) kon toen niet nalaten even glimla chend op te merken, dat deze voetbalclub dus minder progressief is gebleken dan de kerk, waar het plaatsengeld immers reeds sinds geruime tijd is afgeschaft. Waarna wethouder De Boer onder de Wethouder H. de Boer nodige vrolijkheid onmiddellijk en slag vaardig riposteerde, dat de kerken dan ook langer door de overheid worden gesubsi dieerd dan het beroepsvoetbal. Van maandag af ligt op het raadhuis te Velsen ter inzage de partiële herziening en gedeeltelijke intrekking van het streekplan voor Zuid-Kennemerland 1964, zoals dit is vastgesteld door de Provinciale Staten van Noord-Holland. Belanghebbenden, die zich tijdig met be zwaren tegen het ontwerp tot Gedeputeer de Staten hebben gewend, alsmede zij wier belangen betrokken zijn bij de wijzigingen welke Provinciale Staten bij de vaststel ling in het ontwerp, zoals dit ter visie heeft gelegen, hebben aangebracht, kunnen bin nen een maand na 27 juli aanstaande schriftelijk bezwaren, gericht tot de ko ningin, indienen bij de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid te Den Haag. Zaterdag aanstaande gaan de scholen in West-Duitsland dicht en VVV-IJmuiden verwacht dan een grote stroom Duitse toe risten. Het toeristenbezoek aan Velsen is tot dusver minder gebleven vergeleken bij vorig jaar. De politie te Velsen heeft gisteravond een 46-jarige inwoner van IJmuiden opge sloten in een cel op het hoofdbureau. De man had, terwijl hij onder de invloed van alcohol was, een auto bestuurd. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Woensdag In IJmuiden werden woensdag geveild: 1120 kisten vis, waarvan 69 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 271 schol, 3 schar, 12 bot, 126 haring, 436 makreel, 36 schelvis, 12 wijting, 104 kabeljauw en gul, 3 leng, 5 haai, 31 koolvis en 11 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 3,70, gr. tong 7.857,19, grm. tong 5,564:95. kim. tong 5,80—5,21, kl. tong 1 6,79—5,98, kl. tong II 6,23—5,93, tarbot I 4,503,60. Per 50 kilogram: kl. schol II 4820, schar 25, bot 11—4, verse haring 30, ma kreel 1715,40, kl. schelvis II 3320, wij ting 2723, gr. gul 4944, mid. gul 36, kl. gul 27, kl. haai 15, kl. zw. koolvis 31—20. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 204—86, gr. koolvis zw. 9077, gr. leng 70. Woensdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: Doordat een perceel in de Kennemerlaan in IJmuiden niet behoorlijk was afgeslo ten, heeft een tot dusver onbekende kans gezien via het keukenraam binnen te drin gen. Hij deed zich te goed aan wat hij naar zijn smaak in de ijskast vond, schafte zich een colbertjas aan, stak een elek trisch scheerapparaat in zijn zak, alsmede vijftig gulden uit de portemonaie die hij zag liggen en verdween weer. In de Wijkermeerpolder zijn nu de oogst- machines verschenen en het eerste pro- dukt dat onderhanden is genomen, het graszaad is ook al de eerste tegenvaller. Het gras stond er enkele weken geleden goed op en de verwachting was, dat ook het zaad best zou zijn. Helaas is dit an ders uitgekomen. De onverwacht zware re gens hebben daartoe zeker bijgedragen. Ook de karwij is platgeregend, maar dit gewas is aardig overeind gekomen. Na de karwei komen de grote opper vlakten vlas en suikerbieten aan de beurt. De boer heeft er meer van in het veld dan vorig jaar, omdat hij er betere prijzen voor mag verwachten; vooral de hogere ga rantieprijs voor de bieten deed hem ertoe besluiten „meer in de suiker te gaan". Naast de tarwe, die het overgrote deel van de polder bedekt, staan gerst en ha ver. Maar de galmug heeft het plezier van de oogst vergald. Dit insekt heeft zijn ver nietigend werk ook hier verricht, welis waar op bescheidener schaal dan in het noordoosten en oosten des lands, maar toch in een mate die bepaald niet te ver- Door een verkeerd gebruik van water heeft een binnenschipper uit Den Haag het gewicht van zijn schrootlading, bestemd voor Hoogovens in IJmuiden, groter wil len maken. De man is ingesloten op het hoofdbureau van politie te Velsen. Op het parcours in de Wijkermeer werd de zomeravondcompetitie van de Bever- wijkse Rennersclub „Kennemerland" voort gezet met 'n rit over vijf ronden (55 km.) en daarin bleek de B-klasser Aad Duyker duidelijk de sterkste. Hij ontsnapte in de voorlaatste ronde uit het peloton en werd niet meer achterhaald. Eerder in de strijd was Duyker met Jan Serpenti, de enige A-klasser die de koers uitreed, door een val achterop geraakt. De uitslag was: 1 A. Duyker, 2 J. van Hooff, 3 J. Bobeldijk, 4 A. Martens, 5 F. v. d. Kolk, 6 A. van Wijck. Met nauwelijks 'n banddikte verschil bleef Pekel bij de C-klassers zijn rivaal Brakenhof de baas. De uitslag was: 1 T. Pekel, 2 C. Brakenhof, 3 K. Visser, 4 G. Serpenti, 5 Groen, 6 C. Durge. Jeugd- klasse: 1 K. Al, 2 A. Stam, 3 Van der Enden, 4 Knaap. waarlozen is, terwijl er nog van alles ge beuren kan voor het medio augustus is, wanneer de combines zich op het graan gaan werpen. De aardappelen geven geen reden tot enige ongerustheid. Indien het weer niet als spelbreker optreedt, wordt het althans voor de Wijkerpolder een goed aardappel jaar. Er zullen hoofdzakelijk machines aan te pas komen wanneer het rooi-signaal is gegeven: aardappels rooien met de han den is uit de tijd, ook in de Wijkerpolder. KW 112 f 750, KW 94 1560, SCH 153 4705, VL. 14 2235, VL 34 7490. Aanvoer van donderdag Acht vaartuigen hebben vanmorgen in IJmuiden gelost: 2.500 kisten vis, 140 stuks stijve kabeljauw en 2.000 kilogram tong Bij de aanvoer waren: 1.020 kisten schelvis. 80 radio, 40 wijting, 130 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 160 haring, 650 makreel, 280 schol en 90 varia. Prjjzen van donderdag Per kilogram, in guldens: tarbot 4,10 3,30, heilbot 3,603,20, grote tong 7,70 7,52, grootmiddel tong 6.075,62, klein- middel tong 5,925,63, tong I 6,426,14, tong II 6,37—6,21. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 162 112, middel kabeljauw 178114, grote kool vis 9486, middel koolvis 96, grote leng 80. Per tien stuks: grote kabeljauw 146 136, middel kabeljauw 8281. Per hoop: vleet 154. Per 50 kilogram: grote schelvis 6547, middel schelvis 6541, kleinmiddel schel vis 6050, schelvis I 6647, schelvis II 3611, schelvis III 98, gul I 7049, gul 11 6239, gul III 4720, koolvis I 43, kool vis II 2723, grote en middel schol 6253, schol I 6252, schol III 5441, 'schol III 4630, schar 31, bot 125, poon 11, haai 1110, gestripte wijting 26, tarbot 124 102, griet 59, haring 3017, makreel 219, hake I 58—55. .iv-jvogaslaasvoibt pt< r»q .neensouls»/ Besommingen van donderdag In IJmuiden werden hedenmorgen de volgende besommingen, in guldens, ge maakt: KW 213—7.580, KW 109—1.340, KW 61—570, SCH 51—3.180. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 50 kisten schelvis, 25 ra dio, 25 gul en kabeljauw, 100 kleine kistjes haring, 130 makreel, 40 schol, 3.000 kilo gram tong en 4.000 kantjes haring. Haringvangsten KW 130—70, KW 70—60, KW 167-40 kantjes haring. Gemiddeld: Vlaardingen 40, Scheveningen 61 en Katwijk 61 kantjes. Op zee De kotters in de zuid, die op de makreel zijn, meldden gisteravond trekken van 10 tot 15 manden makreel en wat bijvis per trek. Bij het „Eiland" (op 59.30 graden noor derbreedte) werd woensdag weer haring in grote hoeveelheden gevangen. wwwwwmmwmwwwwmmmwwwmtnrmmwwwm'mmmmmwwwmmwwwwwwwmmwwmvmminrwmjnmm J t Hartelijk bedankt dat ik uw schaar even mocht lenen. Met mams schaar mag ik namelijk geen ijzerdraad doorknippenT

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6