De Gaulle's verklaring wekt verbazing en schrik in Bonn Vakantie-voordeel HET WEER SLIJTERIJ SWIER Kamer van Koophandel op dit moment tegen maandagsluiting HAZENBERG De afbrokkeling van een vriendschapsverdrag Tijdelijk 3 VOOfl.» Eenheid s ad vie s van SER vandaag onwaarschijnlijk Zuid-Af rik a krijgt van ons land geen materieel voor w apen f ahr icage Bloembollen naar het buitenland Arrestatie wegens inbraak bij het visser shavenbeërijf Populariteit van Johnson daalt Moeder van 8 kinderen slaagde voor mulo-A Winst Hoogovens fors omlaag Explosies eisen slachtoffers Nieuwe boringen bij Oost-Friesland Rachman geeft aan Indonesië schuld Vruchtenyoghurt ALLEEN DEZE WEEK bi'„THE INDIANA" ieë MORRIS'éefore you êuy! £J;. tegen UITVERKOOPPRIJZEN BUITENSHOW, elke dag van 9—6 uur Haarlem, Zijlweg 111 - Tel. 17877 OPRUIMING 20 °/e KORTING Vrij warm Aan het strand lliili» ■»wm Het woord is aan I uw gezelligheidsleverancier In 2e kwartaal Schrijvende lexers Vakantie-kinderkrant pagina 4 Sjonk|e ®p xaeht ijs pagina 7 In de krant van heden: Zes doden in Singapore Verhoog het genot ven uw vakantie of uw weekenduitstapje ILZER'S HERENMODEHUIS BANKETBAKKERS- ALLERHANDE VAN BREUKELEN 49e JAARGANG NUMMER 219 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-6JMUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 24 JULI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije BONN, (A.P. en Reuter), - De verklaring van President De Gaulle dat het Frans-Duitse vriendschaps verdrag schipbreuk heeft geleden, heeft in Bonn grote beroering gewekt. De Gaulle zei op zijn persconferentie, die hij gisteren in Parijs hield, dat het Frans-Duitse verdrag, dat bij en ex-kanselier Adenauer achttien maan den geleden hebben getekend, geen gemeenschappelijke politiek heeft op geleverd. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken, dr. Schroder heeft in een rede tot een commissie van de christen-demo cratische partij gezegd: „Het Frans-West- duitse verdrag houdt niet. in dat West- Duitsiand de Franse politiek heeft over genomen De Westduitse regering kan niet afstappen van haar grondbeginsel om zo nauw mogelijke banden met de Ver enigde Staten te onderhouden". Politieke waarnemers in Bonn menen dat De Gaulle's critiek op de Westduitse bui tenlandse politiek de strijd in de christen democratische regeringspartij tussen hen, die in de eerste plaats een hechte samen werking tussen Frankrijk en Duitsland willen (Adenauer-Straus,s c.s.) en degenen die niet slechts prijs stellen op samen werking met Frankrijk, maar deze samen werking in het kader van een groter Europees-Amerikaans samengaan willen plaatsen, weer feller zal doen oplaaien. Bondskanselier professor Erhard schijnt niet van plan te zijn terug te komen op zijn weigering om toe te geven aan de druk van de „gaullisten" in de C.D.U. Erhard wil een „groter Europa", maar niet door een verzwakking van de banden tussen Europa en de Verenigde Staten. In Bonn heerste een buitengewone op winding. De verontwaardiging was zo groot dat men kan afleiden dat de Franse pre sident met, grote precisie op de zere te nen van de Bondsrepubliek is gaan staan. 'Advertentie YcM YV 64» alie voorradige tenten, luchtbedden, slaapzakken, kampeermeubelen, parasols, BARTBJORISSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog en vrij warm weer met verander lijke bewolking. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een zwak front van een nieuwe oceaandepressie passeert morgen en kan meer bewolking en hier en daar ook wat lichte regen veroorzaken. De ivind blijft zwak tot matig uit weste lijke richtingen. Temperatuur 17 tot 19 graden. Zeewater IS graden,. Vooruit zichten: Na de frontpassage stroomt drogere lucht over de Noordzeewaarin meer op klaringen voorkomen. Oud-kanselier Adenauer die zich verzet tegen Erhard's politiek om een verenigd Europa voor te laten gaan boven een nau we politieke samenwerking met Frank rijk, verklaarde dat de beide landen „gron dig overleg zullen moeten plegen". Zijn medestander Franz Joseph Strauss meen de dat zijn eigen voorstellen voor samen werking met Frankrijk zonder te wachten op de overige Europese landen erg ver standig waren geweest. (Voor de persconferentie van president De Gaulie zie 'pagina 3) President Charles De Gaulle tijdens zijn persconferentie, waarvan op pagina 3 een uitvoerig verslag wordt gegeven van onze correspondent. Geeft de Franse staatsman aan hoe gering hij de mate van samenwer king met West-Duitsland acht of illustreert hij de grootte van zijn respect voor het. machtige Amerika of de machtige Sovjet-Unie? De officiële reactie kwam er op neer dat een nauwe samenwerking met de Ver enigde Staten onvermijdelijk voor de Bondsrepubliek is. De Gaulle's karakteris tiek „subordonnatie jegens de V.S." werd krachtig van de hand gewezen. Een re geringswoordvoerder in Bonn noemde hier voor een andere uitdrukking: „Een vriend schappelijke verhouding met de Verénig- de Staten". Het advies over de sociaal-economische mogelijkheden in 196.5 met daarin vervat de verhoging van A.O.W.- en A.VV.W.-uit keringen alsmede de belastingverlaging is vandaag in een besloten vergadering van de Sociaal-Economische Raad besproken. Dat er vandaag toch nog een eenheids advies uit de bus zal komen wordt niet waarschijnlijk geacht. Over een punt zijn alle S.E.R.-leden het eens: wat de regering wil kan niet allemaal tegelijk verwezenlijkt worden. Deze opvatting, die al onmiddellijk in de werkgroep van de commissie ontwikkeling nationale economie naar voren kwam is bevestigd door de berekening, die bet Cen traal Planbureau op verzoek van de S.F..R. maakte over de ontwikkeling der C.A.O.- lonen in 1965. In zijn prognose had het Centraal Plan bureau de volgende punten genoemd: Verbetering van de betalingsbalans met 2 percent van de natiohale produktie. Stijging van de produktie met minder dan 3 percent. Ontspanning op de arbeidsmarkt, waar door de arbeidsreserve in belangrijke mate stijgt. Daling van de consumptie met ongeveer een 0,5 percent. Gemiddelde prijsstijging van rond 4 percent. Om de verhoging van A.O.W. en A.W.W. uitkeringen en verlagingen van belasting te bereiken zal de regering haar uitgaven moeten beperken, maar de S.E.R. meent eveneens, dat de werknemers een offer moeten brengen. Zoals bekend vinden de werknemers een bijdrage uit de schatkist van ƒ150 miljoen te laag. Zij menen, dat de totale verhoging van lasten (berekend op 900 miljoen) voor de helft uit de schatkist moet komen en voor de andere helft uit de ver hoging van de premie. De werknemers aanvaarden dan wel het feit, dat de be lastingen minder zullen worden verlaagd maar dan dient de belastingvrije voet ver ruimd te worden en de progressie voor de middengroepen verkleind. De werkgevers willen de voorgestelde verhogingen van A.O.W. en A.W.W. wel aanvaarden, mits deze verhoging samen valt met het eerste deel van de belasting verlaging. De kroonleden achten het beter deze maatregelen later dan 1 januari 1965 in te voeren. Nederland heeft in een nota aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, laten weten dat het de uitvoer naar Zuid-Afrika van ma terieel voor het maken en onderhouden van wapens en munitie, dat zou kunnen worden gebruikt voor de handhaving van de apartheid, heeft verboden. De nota vormt een antwoord op een vraag van de secretaris-generaal aan de leden van de volkenorganisatie naar hun reactie op de resolutie waarin de Veilig heidsraad zich op 4 december uitsprak tegen de levering aan Zuid-Afrika van ma terieel voor de wapenfabrikage. Van 1 september af mogen particulieren weer geschenkzendingen bloembollen naar familie en vrienden In het buitenland stu ren. De pakjes mogen niet zwaarder zijn dan drie kilo en moeten voor verzending ter inspectie worden aangeboden bij een dis trictskantoor van de pia ntenziektenkundi - ge dienst. Er mag niet meer dan één pakje per ontvanger worden gestuurd. Voor de tanden buiten Europa en de Noordeuropese landen geldt de regeling tot 16 november, voor de overige Europese landen tot 30 november. Van de regeling uitgesloten zijn de Verenigde Staten. Ca nada, Noorwegen, Oostenrijk en het zuide lijk halfrond. In samenwerking met de Amsterdamse recherche is donderdagavond in Amster dam door de politie een 44-jarige inwoner van de hoofdstad aangehouden, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij de onlangs gepleegde inbraak in het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden. waarbij zoals bekend de grote kluis werd openge- brand. De man is naar het hoofdbureau van politie in Velsen overgebracht, waar hij vandaag nader zou worden verhoord Advertentie PeterSi rius: f Waar de klok van de laster luidt, is spoedig een gelovige menigte bijeen. - Aw - In '7 - 'i 1 N :v> -a'.- 1 t j Toen gisteren het Franse vrachtschip „Marquette" (1800 ton) op 500 mijl van Newfoundland op de Atlantische Oceaan in brand geraakte, schoot onmiddellijk een toestel van de Ame rikaanse kustwacht te hulp dat aan wijzingen gaf aan schepen die naar het brandende schip opstoomden. Links op de foto: (in de witte cirkel) een van de reddingsboten die het kustwachtvliegtuig als eerste hulp voor de onfortuinlijke zeelied,en uit wierp. De gehele bemanning werd later door een ander Frans schip gered. WASHINGTON (Reuter) Sedert de republikeinse partijconventie is de popu lariteit van Goldwater bij het Ameri kaanse volk aanzienlijk gestegen. Een van de grootste Amerikaanse instituten voor publieke opinie had kort voor het begin van de conventie vastgesteld, dat 74 per cent van net Amerikaanse volk voor Johnson was tegen 26 percent voor Gold water. Toen het instituut na de conventie opnieuw een onderzoek instelde naar de openbare mening was de verhouding nog slechts 64 tegen 36 percent voor John son. Een opmerkelijk feit bij de resulta ten van het onderzoek is bovendien, dat Johnson zijn meerderheid in het zuiden van de Verenigde Staten aan Goldwater verloren blijkt te hebben. Een moeder van acht kinderen, de 43- jarige mevrouw J. H. A. Tiemessen-Van Maanen uit Apeldoorn is geslaagd voor het Mulo-A- en het middenstandsdiploma. Het was een prestige-kwestie tegenover haar kinderen. Zij is vier jaar geleden de avondmulo gaan volgen, omdat zij zich in het bijzonder voor Engels en Duits in teresseerde. Een jaar later deed zij ge lijk met haar oudste zoon examen. Zij was toen gezakt doordat er net een baby was bijgekomen en zij alleen 's nachts had kunnen studeren. Opnieuw is het Newyorkse stadsdeel Brooklyn het toneel geweest van bloedige gevechten tussen jonge negers en politieagenten. De 36-jarige Britton in de Bedford-Stuyve.sant- wijk werd dinsdag geraakt door een kogel van de politie. Twee leden van de vereniging voor rassengelijkheid een gehelmde agent verlenen eerste hulp. Telefoto LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Hoogovens heeft blijkens een vandaag verschenen overzicht over het tweede kwartaal een winst geboekt van 30.8 miljoen tegen 33.6 miljoen in de overeen komstige periode van 1963. De omzet steeg tot ƒ193.4 (v. j. ƒ181.4) miljoen. Het eind resultaat blijft ditmaal 5.6 miljoen ach ter bij dat van het tweede kwartaal 1963 (ƒ21.9 miljoen tegen 27.5 miljoen). De ruwijzerproduktie beliep 465.000 ton te gen 423.000 ton in het tweede kwartaal 1963 en de produktie van stalen blokken 576.000 ton tegen 527.000 ton in het tweede trimester van het vorig jaar. Een uitge breid overzicht treft u aan op de pagina financiën en economie. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ltmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenland-s nieuws 3 Kindervakantiekrant 4 Schrijvende lezers4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 5, 6 Medische verzorging 6 Films 3 Radio en t.v7 Uitgaan in Haarlem 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 11 Beurs Scheepsberiohten Sport Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 11 13 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en om streken heeft donderdagmiddag een besloten vergadering gewijd aan de maandagsluiting voor de winkels in bepaalde branches. Volgens een daar na uitgegeven communiqué is de Kamer van oordeel „dat op dit ogen blik niet voldoende termen aanwezig zijn om in de bestaande winkelslui tingsregeling wijziging te brengen, althans voorzover betreft een vast stelling van een halvedagsluiting op de maandagmiddag". Bij de Kamer waren, aldus het com muniqué, enige verzoeken binnengekomen om de winkelsluitingsverordeningen op het stuk van de halvedagsluiting in de gemeenten Haarlem, Velsen en Beverwijk te herzien. Deze verzoeken behelsden alle het doen instellen van een verplichte halvedagsluiting op maandagmiddag. Hier uit zou dan sluiting gedurende de heie maandag voortvloeien. In Haarlem gaat het om de branches textiel, woninginrichting, radio en tele visie, drogisterijen, opticiens, rijwielen en ftlDl FERRUCH (Algerije) (AP) Vier mensen werden gedood en velen werden bedolven toen woensdag een ontploffing plaats vond in een betonnen kazemat op het Sidi Ferruck schiereiland bii Algiers. Er waren toen dertig mensen in de kaze mat, die gebruikt wordt als munitieop slagplaats. De oorzaak van de explosie is onbekend. HOBART (Tasmanië) (AP) Bij een explosie in het wetenschappelijk laborato rium van een middelbare school in een buitenwijk van Hobart zijn woensdag ne gen kinderen gewond. Eén is er ernstig aan toe. Vier jongens en twee meisjes moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. Van een jongen moest een hand worden afgezet. Ongeveer 26 kinderen tussen de vijftien en zeventien jaar waren in het laborato rium toen de explosie, die het hele gebouw op zijn grondvesten deed schudden, plaats vond. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. EMDEN (DPA) Het Duits-Ameri kaanse Noordzeecowsertium. dat het. aard gas in de Noordzeebodem wil exploiteren, zal in augustus twee nieuwe proefboringen bij de Oost.friese eilanden verrichten. Een woordvoerder van de „Preussag" in Emden deelde mee dat de boring a-1 in augustus op 20 km ten noorden van Bor- kum zal beginnen. Het boorpunt c-1, 83 km ten noordwesten van Borkum, kan pas tegen het einde van de herfst beginnen, wanneer het booreiland „Transoceaan-1" van de werf in Kiel te water is gèlaten. Dit booreiland is vervaardigd voor grote re waterdiepte (50 meter) dan het Ame rikaanse booreiland 7 „Mr Louie" (38 me ter), die in juni 55 km ten noorden van Juist stikstof aanboorde. bromfietsen; in Velsen betreft het textiel, schoenen en woninginrichtinge ijzerwaren en gereedschappen, huishoudelijke artike len en houtwaren, en in Beverwijk textiel, radio en televisie en woninginrichting. De Kamer van Koophandel heeft de motieven voor haar standpunt tegen de maandagsluiting ter kennis gebracht aan de betrokken gemeentebesturen. WASHINGTON (AP. Reuter) Premier Abdoel Rachman van Maleisië, heeft Indo nesië de schuld gegeven van de onlusten in lijn land. Hij zei dat dit deel uitmaakt van de nieuwe Indonesische tactiek om Maleisië te vernietigen. Rachman zei, dat Maleisië in de front linie staat in de strijd tegen de communis tische dreiging: „Geheel Zuidoost-Azië zal er aan gaan. Laos gaat al, Cambodja geeft toe. omdat het gelooft, dat de com munisten in ieder geval de macht zullen overnemen, Vietnam is er slecht aan toe en nu wordt Maleisië bedreigd." In Singapore zijn donderdag zes doden gevallen, waarmee het dodencijfer van de botsingen tussen Maleiers en Chinezen, die nu al drie dagen voortduren, tot acht tien is gestegen. Honderden mensen zijn gewond. Het zou een bloedbad zijn gewor den, als donderdag politie en militairen niet, snel tussenbeiden zouden zijn ge komen. Twee grote internationale luchtvaart maatschappijen hebben in verband met de onlusten hun vluchten naar Singapore ge annuleerd. De veiligheidsmaatregelen op het vliegveld zijn verscherpt om inciden ten te voorkomen. Advertentie handig verpakt lang vers SPRITSEN RONDO'S BOTERRONDJES PORTU GEZEN WEEKEND ROEKEN r PVDA KOEKEN Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT van 1.20 voor f 1.10 per 250 gram le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraal 133 (achter de De Noostr.) Telefoon 5362

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1