HET WEER Meerderheid van de SER meent: Voor hogere lonen ontbreekt in 1965 vermoedelijk ruimte Geldschaarste en hoge rente doen de huizenprijzen dalen Drie gevangenen ontvlucht, één weer gepakt Speelzaal in Zandvoort Spoor voor politie in Rotterdamse moordzaak Vice-voorzitter makelaarsbond: Tekort aan geld is goed geneesmiddel tegen „huizenkolder" Optrekken AOW en AWW aanvaard Noodtoestand in Rochester na rel Nieuw strategisch vliegtuig van V.S. Staking bij Britse PT.T. is afgelast Zeer binnenkort: WÊÊSgÊÊSÊKm GHRISTIAANSE ifeè'MORRIS "éefore you êuy! W. A. VERWOERD en ZONEN Man in verzekering N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Hoorapparaienspeciaalzaak N.V. „BETER HOREN" op pag. 8 VAN LOON's AUTOMOBIELBEDRIJF OPRUIMING 20 °/o KORTING Iets minder warm Aan het strand Het woord is aan Kinder-vakantiekrant pagina 4 In Leeuwarden - In de krant van heden: COIFFURES DE VRIES KOLEN 5; Een beeld van de woeliae demon stratie die heeft plaatsgehad bij het gebouw van de „Pan American Union" in Washington, in welk ge bouw de leden van de organisatie van Amerikaanse staten aan het vergade ren waren. Honderden schreeuwen de ballingen hadden zich voor het gebouw verzameld waar zij zo'n kabaal maakten dat de politie hen tenslotte uiteenjoeg. Er ontstond een handgemeen waarbij verscheidene demonstranten werden gewond. Vanochtend om half tien is een 23-jarige bouwkundig tekenaar uit Rotterdam in verzekering gesteld. Na een langdurig verhoor in verband met de moord op de 26-jarige mevrouw H.S. zijn tegen de ~an bedenkingen gerezen. De politie vond -t om die reden niet verantwoord de man eer op vrije voeten te stellen. De recherche is er beslist niet van over tuigd dat zij thans de dader heeft gevon den. De aanwijzingen tegen de tekenaar zijn zo vaag dat de politie in dit stadium een diep stilzwijgen bewaart, omdat de kans bestaat dat de tekenaar binnen twee dagen weer moet worden vrijgelaten. Hetzelfde is gebeurd met de echtgenoot van het slachtoffer, die langdurig is ver hoord, maar tegen wie de politie toch te weinig aanwijzingen had om hem vast te houden. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 WAGENWEG 124 - TEL. 02500 - 14461 SCHOTERBOSPLEIN 19 - TEL. 50188 Zie adv. Dealer voor Haarlem en omstreken Korte Kleverlaan 30 - 42 - Bloemendaal Tel. 59311 (3 lijnen) BARTEUORISSlir" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar tijdelijk ook veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Iets lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen tijdelijk enige bewolking, gevolgd door zonnig weer. Matige westenwind. In de middag 18 tot 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Zonnige perioden, maar door de westelijker wind iets frisser. (Van onze correspondent) Een meerderheid van de Sociaal- Economische Raad vindt dat er voor het volgend jaar geen ruimte is voor een reële loonstijging. De S.E.R. als geheel wenst zich echter nog niet definitief uit te spreken ovér loonstijgingen voor 1965, omdat de situatie thans nog niet valt te overzien. Evenmin heeft de raad de re dering een advies kunnen geven over leteugeling van de inflatie en de wijze waarop de huurpolitiek moet worden doorgevoerd. Dit bljjkt uit het rapport dat de Sociaal- Economische Raad gisteren aan de regering heeft uitgebracht. De S.E.R. stelt nadrukke lijk dat het streven van de regering om inflatie tegen te gaan in tegenstelling is „De krankzinnige hausse in de handel in onroerend goed zal waarschijnlijk ten einde zijn. Het is te verwachten dat er binnenkort weer normaler prijzen voor huizen en andere onroerende goederen betaald worden. Deze prijzen zullen natuurijk niet laag zijn, maar de tijden dat een huis waard was „wat een gek ervoor geeft", en dat de makelaars bij hun taxaties werden uitgelachen omdat de panden voor tienduizenden guldens méér verkocht werden dan het getaxeerde bedrag, zijn wel ten einde!" „De hoge hypotheekrenten en de alge mene geldschaarste van het ogenblik heb ben een flinke domper op de speculatie- drift in onroerend goed gezet. Het valt ze ker te verwachten dat deze lijn zich zal I voortzetten en dat aan het ongewenste ge scharrel in onroerend goed een eind geko men is", aldus de heer Borghouts. De Haarlemse makelaar stelde duidelijk dat de huizenprijzen niet zullen kelderen. „Er is een tendens dat de prijzen weer tot een normaal niveau worden terugge bracht", zo meende hij, „en die normale prijzen zijn altijd nog heel hoog!" Gedurende de laatste twee jaren is er I zo'n stormachtige ontwikkeling in de han del in onroerend goed geweest, dat de ma kelaars niet meer wisten waar zij aan toe waren. „Wij taxeerden vaak een huis bij voorbeeld op vijfenzeventig duizend gul den en werden dan prompt uitgelachen", aldus de heer Borghouts. „Even later werd dat huis dan ook voor tienduizenden gul dens méér verkocht!" Baer-Oberdorf: Ontneem de mensen wat zij aange leerd hebben en kijk wat erover blijft. Tot deze uitspraak kwam vanmorgen de vice-voorzitter van de Nederlandse Ma- kelaarsbond, de heer P. H. Borghouts uit Haarlem. Het bestuur van de Makelaars- bond, dat vrijdag in vergadering in Haar lem bijeengeweest is, heeft er zijn ver heugenis over uitgesproken dat er nu weer een gezonde ontwikkeling op de huizen markt gaande is. Uit de strafgevangenis te Leeuwarden zijn gistermiddag omstreeks kwart voor vier drie gevangenen ontsnapt. Eén van hen, de 47-jarige M.S., is intussen weer gegrepen. De beide anderen, de 45-jarige A.S. en de 37-jarige Duitser S.G., zijn nog voortvluchtig. Allen waren wegens diefstal met braak tot vrij langdurige vrijheids straffen veroordeeld. Het drietal was werkzaam in de kleer makerij op de derde verdieping van de gevangenis. In een onbewaakt ogenblik hebben de mannen kans gezien de tralies van een raam te verbuigen en zich met een touw te laten zakken op het dak van een aan de gevangenismuur uitgebouwde voormalige uitkijkpost. Vandaar wisten zij de begane grond te bereiken. Vast staat dat een van de drie in ge vangeniskleren langs het huis van be waring het gevangenisterrein heeft verla ten. De bewaker zag hem lopen, maar rea liseerde zich niet zo gauw, dat het hier een ontsnapte gevangene betrof. Toen hij had geïnformeerd en de directeur van de gevangenis appèl had laten houden werd pas duidelijk, dat er een ontsnapping was geweest. Voor M. S. duurde de vrijheid slechts kort. Hij werd tegen vijf uur ingerekend in Leeuwarden-Zuid. De beide anderen zijn nog niet achterhaald. Alle uitvalswegen van Leeuwarden worden streng bewaakt en de politie speurt intensief naar de ge vluchte gedetineerden, tot nu toe echter zonder resultaat. ROCHESTER (Reuter-AP) In Roches ter, in de Amerikaanse staat New York, is de noodtoestand afgekondigd, nadat van ochtend onlusten waren uitgebroken. De politie van de stad wilde een dron; ken neger arresteren, maar een groep van ongeveer vijfhonderd jongeren, zowel blanken als negers, nam een dreigende houding aan tegenover de politie. Etalage ruiten werden ingeslagen en winkels ge plunderd. Ten minste vijftig mensen werden gewond. met haar plan om de A.O.W.- en A.W.W.- uitkeringen te verhogen en de belastingen te verlagen. Verhoging van de sociale uit keringen en verlaging van de belastingen werken juist consumptieverruimend en dus inflatoir, stelt de S.E.R. Pas in oktober wil de raad in zijn half jaarlijkse rapport over de algehele econo mische situatie van Nederland zich precies uitspreken over de mogelijkheid tot loons verhogingen. Volgens de werkgevers- en kroonleden zouden deze verhogingen er alleen maar moeten komen om eventuele prijsstijgingen te dekken. Deze loonstij gingen zouden dus geen verhoging van de nettolonen ten gevolge moeten hebben. De werknemersbonden het overblij vende derde deel van de raad dus wen sen zich in het geheel niet uit te laten over de loonruimte. De vakcentrales wen sen zich niet te binden. Zij willen niet al leen afwachten hoe de prijsstijgingen zich ontwikkelen ,maar ook hoe de situatie op de arbeidsmarkt er in de komende maan den gaat uitzien. Zij menen dat het vast leggen van de loonstijging voor 1965 thans nog niet te realiseren is en sluiten de mo gelijkheid tot reële loonstijgingen op voor hand niet uit. Het rapport van de S.E.R. is overigens weer eens in drie standpunten uiteenge vallen. Werkgevers en werknemersgroep zijn er niet in geslaagd met de kroonleden Een oplettende fotograaf schoot op de markt van Helsinki dit plaatje van een diefachtige meeuw die, ter wijl de visvrouw een ogenblik een andere kant op keek, snel een visje verschalkte. tot overeenstemming te komen, hoewel deze mogelijkheid er tot het laatste mo ment heeft ingezeten. Werkgevers en kroonleden zijn ervan uitgegaan, dat het optrekken van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen, waarvoor nu eenmaal verwachtingen zijn gewekt, als vaststaand moet worden aangenomen. De vakcentrales blijven bij hun reeds be kendgemaakte standpunt, dat zij de optrek king te gering vinden. Zij zien niet de door de regering voorgestelde 3.450, maar ongeveer 3.800 per jaar als een sociaal minimum, mede omdat zij ook een compen satie wensen voor de huurverhoging, die 1 juli is ingegaan. (Zie verder pagina twee). (Zie verder pag. 2) WASHINGTON (Reuter: AP) Presi dent Johnson heeft gisteren de ontwikke ling bekend gemaakt van een „belangrijk nieuw strategisch vliegtuig", geschikt voor verkenningsvluchten op grote afstand. Het toestel zal een snelheid hebben van drie maal het geluid. President Johnson zei op een perscon ferentie, die door de televisie werd uitge zonden, dat het toestel de „SR-71" door de luchtmacht zal worden gebruikt voor militaire verkenningsdoeleinden over de gehele wereld. Het ontwikkelingspro gramma voor de SR-71 heeft 1 miljard dollar gekost. Het toestel zal op een hoogte van meer dan 24 kilometer kunnen vlie gen. Begin volgend jaar zullen de eerste proefvluchten met de SR-71 worden ge maakt. Het toestel is groter dan de vliegtuigen die thans in gebruik zijn en kan daarom meer instrumenten aan boord hebben. Zelf meegewerkt De vice-voorzitter van de makelaars- bond is van mening dat het publiek zelf I ook meegewerkt heeft aan de hausse in de huizenhandel, die dan nu een kentering krijgt. „Daarnaast werkte natuurlijk de mogelijkheid om een zeer hoge hypotheek aan te gaan dikwijls negentig procent stimulerend op de kooplust. Het publiek kocht vaak tegen het dringend advies van| de makelaars in. Degenen die twee maanden geleden voor exorbitante prijzen een huis kochten, be hoeven nu al niet meer op winst te reke nen bij verkoop" zo luidt de mening van de heer Borghouts. Bijzonder goedkoop zullen de woningen natuurlijk niet plotseling worden, maar de ongezonde top gaat eraf. De heer Borg houts verwacht geen instorting van de huizenmarkt door de plotselinge geld schaarste en de hoge renten, maar wel een terugvallen tot een normaler niveau. „Nu is meer dan ooit noodzakelijk dat aspirant-kopers eerst rekenen voor zij ko pen" aldus de heer Borghouts, die van me- I ning is dat de huidige geldschaarste een] goed geneesmiddel voor de „huizenkolder'' is. (Van onze correspondent) LONDEN De dreigende Britse post staking, die vannacht zou beginnen, is af gelast, zoals te verwachten was na de be weging achter de schermen, die donder dag was begonnen toen de staking was aangekondigd. Het bestuur van de Britse vakbond van PTT-personeel heeft na drie uur moeizaam vergaderen zonder algemene stemmen be sloten tot verder onderhandelen met Regi nald Bevins, de minister van Posterijen. Voorwaarden om weer rond de tafel te gaan zitten waren de intrekking van het stakingsdreigement en stopzetting van de vertragingsactie, die reeds tot een alge mene chaos bij de posterijen heeft geleid. Er zullen minstens vijf dagen nodig zijn om de enorme achterstand bij de sorte ring in te halen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kerkdiensten 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 6, S In de Vishal en op zee6 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Effecten en Geldmarkt 7 Sport 9 Erbij 11 Radio en t.v18 Kunst 18 Feuilleton 19 twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlandsch Bijbelgenootschap zal op 25 augus tus 1964 een bijzondere frankeer zegel van 15 cent zonder toeslag ver schijnen. De kleur is roodbruin. (Zie pagina 2) In het Badhotel in Zandvoort wordt waarschijnlijk zeer binnenkort (streef datum 1 augustus) een speelzaal ingericht, waar het publiek een gokje kan wagen aan het spel „saturne". Roulette (kansspel) is in Nederland verboden „saturne" pre tendeert dan ook géén kansspel te zijn, maar een behendigheidsspel. Het wordt gespeeld door een aantal mensen om een tafel, die geld kunnen in zetten op de bewegingen van een elek trisch bewogen balletje, dat tenslotte stil komt te liggen op één van een reeks cijfers. De eigenaar van het Badhotel, de on- roerend-goed-magnaat M. Caransa uit Amsterdam, heeft de licentie van het spel verkregen uit België, waar saturne op diverse plaatsen wordt gespeeld. Met de burgemeester van Zandvoort is overleg gepleegd over een vergunning, die naar verwacht mag worden binnenkort zal worden verleend. Ook de officier vaa Justitie in Haarlem is bij dit overleg be trokken geweest. Aan de achterzijde van het restaurant van het hotel wordt een speelzaal inge richt. Er is vergunning aangevraagd om de gelegenheid te kunnen open laten tot enkele uren na twee uur 's nachts (het sluitingsuur van het Badhotel). Er zal wor den gespeeld met fiches van onder meer een gulden; over de maximum inzet is nog geen beslissing genomen. Ook als de (tijdelijke) vergunning is ver leend en de speelzaal in bedrijf zal zijn, bestaat de mogelijkheid, dat de rechter na een proces-verbaal zal gaan uitmaken of de invloed die de spelers door hun „be hendigheid" op het spel kunnen uitoefe nen, zodanig is dat er inderdaad geen sprake is van hazardspel. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 442# (44 jaar Rijksleverancier) 49e JAARGANG NUMMER 220 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEM-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1