Tussen Soekarno en mr. Luns is het politieke ijs gebroken Maar allerlei delicate punten moeten nog ter sprake komen ZOMER PRIJZEN HET WEER Azijnfabriek mist 63.000 liter azijn Het verkeer eisten veel en het water slachtoffers Gaat De Gaulle naar China? Negentig Portugezen bij treinongeluk gedood TELSTAR - ROT-WEISS VOORTREFFELIJKE SFEER IN DJAKARTA Overval op benzine station bij Limmen éeëmmWore.tfoa êuij! Theeveiling weer naar Amsterdam K.L.M.-Electra's worden doorgelicht Postzegelhandelaren 2000 aan zegels afhandig gemaakt Mededeling van Sportclub TELSTAR 49e JAARGANG NUMMER 221 MAANDAG 27 JULI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Succes De dadersjongens uit Amsterdam, waren snel gepakt net even anders Koeler Aan het strand Schuldenkwestie Erevelden Politie staat voor raadsel Haarlemmer geeft zich aan bij Antwerpse politie Het woord is aan Kiuder-Vakantiekrant pagina In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond én Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Economisch nieuws8 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Radio en t.v8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Kunst 8 Sport9, 10, 11 Luidsprekers 12 Topsy 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verdronken Hoofdprijzen Staatsloterij IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van een speciale verslaggever) DJAKARTA. De sfeer bij de eerste ontmoeting tussen president Soekarno en minister Luns heeft de verwachtingen ver overtroffen. Tijdens het bijna vier uur durende bezoek in het presidentiële paleis in Bogor werden geen zakelijke kwesties besproken, maar bij het afscheid heerste een ongedwongen hartelijk heid die het beste doet verwachten voor het vervolg van mr. Luns' verblijf in Indonesië. Aan het slot van het bezoek verklaarde Soekarno mr. Luns nog eens te willen ontvangen. Mr. Luns reageerde niet negatief. Een verlenging van het bezoek noemde hij echter onmogelijk in verband met een bezoek aan India volgende week en de komende zitting van het Nederlandse kabinet. De president zei daarna mr. Luns voor een tweede bezoek aan Indonesië te willen uitnodigen om hem het nieuwe Indonesië te tonen. Het ijs dat ook de persoonlijke verstand houding tussen de beide staatslieden jaren lang heeft verkoeld, brak zaterdagmiddag tijdens een rijsttafel in het presidentiële paleis. Joviaal nodigde Soekarno ook de Nederlandse journalisten daarbij uit. Hij toonde tijdens de smakelijke dis de grap pen van onze bewindsman zeer te waar deren. De echtgenote van de president sloeg mr. Luns van plezier op de schou der. Politieke waarnemers toonden zich ver rast en verheugd over het succes van de Vier jeugdige Amsterdammers hebben zondagavond omstreeks zes uur een roof overval gepleegd op een benzine pompsta tion aan rijksweg 9 bij de kruising Cas- tricum-Limmen. De jeugdige overvallers, variërend in leeftijd van zestien tot acht tien jaar, sloegen de eigenaar, de heer Krom uit Limmen, neer en namen de vlucht met een klein bedrag. Tezamen met twee van hun kornuiten, die vóór het pompstation op hun bromfietsen steeds rondjes hadden gereden om voor onraad te waarschuwen, vluchtten zij in de richting Beverwijk. Zover kwamen zij echter niet. Op de Beverwijker Straatweg werden zij door de inmiddels gealarmeerde rijkspoli tie klem gereden en gearresteerd. Advertentie BONT VOOR BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 OPRUIMING 20% KORTING Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit westelijke richtingen. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een meer westelijke stroming gaat de warme lucht naar het oosten terugdrijven. Morgen zal het wisse lend bewolkt zijn met een kleine kans op buien. Het wordt iets frisser, 18 a 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Wisselval lig, met perioden van vrij goed strandweer. eerste ontmoeting. Nog nooit heeft een mi nister van buitenlandse zaken zo'n goede eerste indruk in Bogor gemaakt. Mr. Luns bood geschenken aan: Leerdams glaswerk voor de president en een Delfts blauw bord met molen voor zijn echtgenote. Tijdens een korte rit door de plantentuin juichten zondagsbezoekers het gezelschap toe. De president riep schoolkinderen bij zich. die voor de gasten enkele liedjes zongen. Tijdens een rondgang door het imposan te paleis toonde mr. Luns veel belangstel ling voor de schilderijen van de Indonesi sche president. Hij maakte tal van grap jes en de stemming werd zo goed dat nie mand nog verrast was toen Soekarno mr. Luns een charmante man noemde die hij graag nog wat langer als zijn gast zou willen hebben. Hij bood zelfs aan telegra fisch verlenging van Luns' bezoek te vra gen aan Den Haag. Mr. Luns zei voor een volgend bezoek graag te willen terug komen. Hij voegde er aan toe het prettig te vinden dat beide volken altijd zulke warme gevoelsbanden hebben kunnen handhaven. „Die banden", aldus mr. Luns „hebben de grote moeilijkheden tussen on ze beide landen en tussen ons beiden per soonlijk overbrugd". Over een eventueel bezoek van Soekar no aan Nederland is echter geen woord gevallen. Ook over andere zaken moet nog gesproken worden, o.a. over de Indonesi sche schulden aan Nederland. Dr. Soebandrio, de minister van Buiten landse Zaken, noemde in een persgesprek Indonesië een arm land dat daarom Rus land om uitstel van betaling van zijn schul den heeft gevraagd. „Het volk zal terug betaling nu aan Nederland niet begrijpen. Hoe kunnen we nu meteen al onze schul den betalen als alles nog in ontwikkeling is?", zei hij. Minister Luns begon de tweede dag van zijn bezoek met kransleggingen op het In donesische en Nederlandse ereveld, Taman Pahlawan en Menteng Pulu. Daar maakte hij een korte rondgang langs de urnen- galerij en de graven en stond enkele mi nuten stil bij het graf van generaal S. H Spoor. Op het keurig verzorgde Menteng Pulu liggen 50.000 in Indonesië gevallen Nederlanders begraven. Ook de slachtof fers van de Japanse bezetting zijn hier bij gezet. Menteng Pulu is één van de acht Nederlandse begraafplaatsen op Java. Later in de morgen bracht mr. Luns be leefdheidsbezoeken aan de vice-premiers dr. J. Leimena en Chairul Saleh. Vanmid dag vertrok de Nederlandse delegatie naar Jogjakarta, waar voor vanavond een dansuitvoering op het programma staat. De Indonesische pers besteedt veel aan dacht aan het bezoek van mr. Luns. De „Djakarta Daily Mail" brengt bij een be spreking van de schadevergoedingskwestie de „Wiedergutmachung" met Duitsland in herinnering, waarbij ons land met 300 mil joen genoegen nam, terwijl de oorlogs schade 25 miljard was. Volgens het blad wint in Nederland het denkbeeld terrein dat de schadevergoeding aan kleine Neder landse aandeelhouders betaald moet wor den door de Nederlandse regering. Hetzelf de blad schrijft ook, dat het belang van 'n bezoek van president Soekarno aan Ne derland wordt overtrokken. „Nederland vergeet dat het een klein land is dat het als een eer mag beschouwen als het be zocht zou worden door de president van Indonesië. Het is weinig minder dan bela chelijk te denken dat Soekarno's grootste wens een bezoek aan Amsterdam is". De Indonesische theeveiling zal over niet al te lange tijd van Antwerpen terug keren naar Amsterdam. Details over deze kwestie zullen waarschijnlijk door de de legatie van minister Luns in Djakarta met de Indonesische regering worden bespro ken. Tijdens de moeilijkheden rond het vroe gere Nederlands Nieuw-Guinea heeft de Indonesische regering de theeveiling via Londen overgebracht naar Antwerpen. Ook werd toen de tabaksmarkt verplaatst van Amsterdam naar Bremen. Er schijnt echter voorlopig nog niet gedacht te wor den aan een terugbrengen van deze veiling naar Amsterdam. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio. heeft reeds tijdens zijn bezoek aan Den Haag, eerder dit jaar, verklaard dat deze veilingen op de duur waarschijnlijk weer zouden wor den verplaatst naar Amsterdam. Bij Haas' Azijnfabrieken in Haarlem Is 63.000 liter azijn verdwenen. Men staat voor een volslagen raadsel. De politie stelt een onderzoek in. Het betreft hier 63.000 liter sprit", een halfprodukt, dat sinds 1 april was opge slagen in twee grote fusten in de fabriek aan de Spaarnwouderstraat. Toen de azijn meester de vaten wilde gaan aftappen voor de verkoop, bleken zij leeg te zijn. De verdwijning kan onmogelijk te wijten zijn aan een administratieve vergissing zegt de directie. Het is uitgesloten, dat de fusten ongemerkt zijn leeggelopen, of dat de 63.000 liter vloeistof is verdampt. Voor het verladen van de vermiste hoe veelheid zou een tankwagen van 8000 liter acht keer moeten rijden; het laden van zo'n tankauto duurt één twee uur. Wan neer men azijn vervoert in een tankauto die daarvoor niet speciaal is bestemd brengt men in de eerste plaats schade toe aan de azijn en maakt men in de tweede plaats de tankauto lange tijd ongeschikt voor het laden van andere stoffen (melk bij voorbeeld). De politie staat voorlopig voor een even groot raadsel als de directie. Azijn wordt bereid uit alcohol, maar uit het tussenpro- dukt is de alcohol niet terug te destilleren De azijnfabrieken staan op het ogenblik aan de vooravond van hun verkooptop. waar zij het hele jaar op werken, in ver band met de inleg van augurken en der gelijke. Politieagenten proberen een neger te overmeesteren tijdens de ernstige onlusten in negerwijk van Rochester, aan het Ontariomeer in de Ameri kaanse staat New York. (Telefoto) De Lockheed-vliegtuigfabrieken hebben haar afnemers van - „Electra"-schroeftur- binevliegtuigen geadviseerd de naden van de vleugel te laten inspecteren omdat er in een enkel geval kleine scheurtjes zouden zijn geconstateerd. Zekerheid over deze scheurtjes in Australische „Electra's" is er nog niet. De zaak is daar nog in onderzoek. Bij de zeer regelmatige en intensieve controles van de elf „Electra's", die de K.L.M., als enige luchtvaartmaatschappij in Europa, in dienst heeft, is haar nooit iets van deze aard gebleken. Niettemin worden de elf „Electra's" on verwijld aan een nauwkeurige inspectie onderworpen in overleg met de Rijkslucht vaartdienst met specialisten van de röntgentechnische dienst. Dit onderzoek zal geen invloed hebben op de uitvoering van dé K.L.M.-diensten die met „Electra's" worden, gevlogen. Bjj de politie in Antwerpen heeft zich het afgelopen weekeinde een 36-jarige Haarlemmer gemeld, met de medeling dat hjj in Nederland twee postzegelhandelaren heeft opgelicht voor tweeduizend gulden. Een deel van zijn buit had de Haarlemmer in Antwerpen verkocht. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio ontving zijn Nederlandse collega mr. Luns bij diens aankomst in Djakarta. Telefoto Epictetus De mens is een Ziel, die tijdelijk de last van een lichaam torst. In de nacht van zaterdag op zondag is de 19-jarige bankwerker G. A. van der Linden uit Haarlem om het leven gekomen toen hjj op het Dr. Boumanplein in Half weg met zjjn auto tegen een gevel reed. Hij was op slag dood. Volgens de politie is oververmoeidheid van de bestuurder waarschijnlijk de oorzaak van het onge luk geweest. Ip Horst (L) is de 42-jarige metselaar L. Hêsen in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Hij werd van de duozitting van-een scooter, bestuurd door zijn 29-ja- rige broer, geslingerd en daarna door twee achteropkomende auto's overreden. Het on geluk gebeurde doordat de achterband van de scooter sprong De broer is levensge vaarlijk gewond in het ziekenhuis te Horst opgenomen. Zondagmiddag zijn op de weg Zutphen- Apeldoorn in de bocht bij Erape een mo torrijder en zijn duo-passagier omgekomen. De bestuurder A. Lentink en J. Bakker als duorijder naderden met grote snelheid de bocht bij Empe en botsten tegen een te gemoetkomende autobus. Op 'n kruispunt in Tilburg kwam zater dagavond de 44-jarige scooterrijder F. L. van der Put in aanrijding met een ze ventienjarig meisje, dat per fiets een voorrangsweg wilde oversteken. De man verloor de macht over zijn stuur en viel met zijn hoofd op de stenen wegrand. Een uur later overleed hij in een ziekenhuis. In Aalten is de 27-jarige ongehuwde landbouwerszoon A. W. ten Bokkel, toen hij per bromfiets van een zandpad de weg wilde oversteken aangereden door een per sonenauto. Zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis oovergebracht waar hij is overleden. In Heesch is de 19-jarige P. Hendriks zondagmorgen verongelukt met een motor fiets, die hij even had geleend. De jonge man is met hoge snelheid uit een scherpe bocht gevlogen. Hij had geen rijbewijs. In Brummen is een kleine personenauto op de weg Arnhem-Zutphen uit de bocht gevlogen. De 65-jarige mevrouw Jonkers uit Schoonebeek, die naast haar zoon, de bestuurder van de auto, zat, werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Zutphen. De 18-jarige leerling-verkoper A. Sluis uit Den Haag is vanmorgen in een zieken huis bezweken aan de verwondingen die hij zaterdag bij een verkeersongeluk had opgelopen. Hij was met zijn bromfiets op de Prinsengracht in Den Haag over d« kop geslagen had en ernstig letsel aan zijn hoofd gekregen. In Mussel (Dr.) Is de 14-jarige W. Ve- ninga, toen hij met zijn 12-jarig broertje op de rechterhelft van de weg liep, door een achteropkomende bestelauto overreden De jongen was op slag dood. In Winschoten stak de 3-jarige Woltje Davids vlak bij de ouderlijke woning plot seling de rijweg over. Hij werd aangere den door een passerende auto. Het jonge tje werd zo ernstig gewond, dat het bij aankomst in het ziekenhuis reeds was overleden. De 18-jarige .T. van Strien uit het Zeeuw se plaatsje Anna Jacoba is in de nacht van zaterdag op zondag bij Steenbergen met zijn bromfiets van een dijk gereden en om het leven gekomen. In Bergen aan Zee is zaterdag de 17- jarige H. Tiemes uit Enschedé in zee ver dronken. De jongen, die niet zwemmen kon, ging op een luchtbed het water in. De politie vond later het luchtbed. Een half uur later spoelde ook het lichaam van Henk Tiemes aan op dezelfde plaats waar ook het luchtbed gevonden werd. In het zwembad De Beekse Bergen bij Tilburg is zondagmiddag de 26-jarige J. Denen uit Oostelbeers om het leven ge komen. Hij kwam bij een duik in het water met het hoofd op de bodem, waardoor hij op slag dood was. De 21-jarige ongehuwde J. Bunk uit Musselkanaal is tijdens het zwemmen in het Ruiten-A-kanaal verdronken. In Delfshaven verdronk de 46-jarige G. A. A. Kloeg uit Rotterdam bij het zwem men in de Schie. Bij Zutphen is uit de Ysel het lichaam van de 16-jarige schippersdochter J. Witjes uit Giesbeek gevonden. Het meisje was woensdag in Brummen overboord geslagen en verdronken. Het 2-jarig zoontje van de familie Ven- rooy uit Hoensbroek is verdronken in een teil mët water, die de ouders achter de woning hadden neergezet opdat de kinde ren zich konden verfrissen. Advertentie Woensdagavond 29 juli - 7 uur SPORTPARK SCHOONENBERG, IJMUIDEN (ESSEN) Toegangsprijzen Overdekte tribune f 4.00 Staanplaatsen 1.75 Jongenskaarten 0.50 LONDEN (AP). „President De Gaulle zal mogelijk deze herfst een bezoek bren gen aan Peking voor besprekingen met Mao Tse Toeng", aldus deelde de Londense „Observer" gisteren mee. Het blad zegt verder: „Als onderdeel van het nieuwe diplomatieke offensief van Pe king in West-Europa, heeft China Bonn gepolst over het aanknopen van diploma tieke betrekkingen". Franse functionarissen in Parijs- waren niet te bereiken om commentaar te geven op het bericht dat president De Gaulle van plan zou zijn een reis naar Peking te maken. OPORTO (Reuter, AFP) Zondagavond zijn bij een ongeluk met de autorail van de badplaats Povoa de Varzim naar Opor to ten minste 93 mensen om het leven gekomen en 132 gewond. Het ongeluk gebeurde bij het dorp Custoias op onge veer vijf kilometer van Oporto toen de tweede wagen, naar wordt aangenomen na een breuk in de koppeling, in volle vaart ontspoorde. De wagen reed ongeremd een gedeelte van de baan af, dat geflankeerd wordt door muren. Nadat de wagen ontspoord was vloog hij dan eens tegen de ene dan weertegen de andere muur op. Op het punt waar de muren ophielden viel de wa gen van de baan en kandelde. Door het geweld werd een kant van de wagen, die uit hout en staal vervaardigd was, open gerukt. Toen de wagen omviel werden de passagiers onder het wrak doodgedrukt. Overal lagen verminkte lijken, kleding stukken, picnicartikelen en strandspeel- goed. De radiostations van Oporto vroegen donors en artsen. Voor de ziekenhuizen vormden zich rijen vrijwilligers. Volgens ooggetuigen was het rijtuig overvol. De normale capaciteit bedraagt 68 passagiers. Bovendien reed de trein, die te laat was, erg snel, aldus een ooggetui ge. Advertentie Op dinsdag 28 en woensdag 29 juli zal er gelegenheid bestaan tot het afhalen van seizoenkaarten 1964-'65 in de be stuurskamer van Paviljoen Schoonen- berg van 16.3018.00 uur. Leden van Stormvogels en V.S.V., die aanspraak maken op korting, dienen hun bewijs van lidmaatschap 1964-'65 over te leggen. HET BESTUUR 25.000: 8678 5.000: 18284 2.000: 14678 1.500: 9589 14011 1.000 6866 13924 18620 20102 20111. 400 3407 5280 6970 7611 8353 9192 11070 11443 13590 15942 17186 18063 19199 20074 20362 f 200 2449 2464 3213 3317 3328 3776 3799 3981 4351 4359 4458 4863 5379 5943 6782 6815 7060 7494 7645 8205 8371 8661 8755 8849 9052 9384 9622 9704 10613 10935 11139 11196 11433 11471 11532 11703 11989 12059 12110 12309 12391 12445 12538 13093 13373 13565 13663 13857 14208 14247 14430 15319 15625 16085 16245 16748 17276 17287 17669 17770 18646 18703 18835 19123 19239 19331 20029 20425 20814 20958 21143 21386 21447 21482 21906

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1