Vier doden bij rassenrelletjes in het gistende Rochester Koren op radicalen de molen van de rond Goldwater Negentienjarige scholier uit Marseille bekent bedrog In Harlem hangt haat tegen alles een sfeer van wat blank is Radicale organisaties zien aanhang stijgen Nieuwe veroordeling van Cuba bedreigt OAS met tweespalt WERELDNIEUWS J BUSCHAUFFEUR Fa. B. ENGELENBERG De Gaulle ontvangt morgen Roemenië's minister-president Negentien Fransen bij busongeluk omgekomen Moskou wenst met spoed conferentie over Laos Sabotage-groep in Z.-Afrika ontdekt Gedrukt (Dp de raatótoel r MAANDAG 27 JULI 1964 3 HEBT U EEN RIJBEWIJS? DAN HEBBEN WD VOOR U EEN GOEDE BAAN! In het werk van een zit veel meer dan u denkt Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Gevangenisopstand in Peru Politie in Noord-Rhodesië bestormt dorp: 14 doden Wereldkampioenschappen kanaries in Brazilië OFFICIelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Cri Stellweg, Dat leuke vlotte kapsel maakt MOLENDIJK voor u! (Van onze correspondent) WASHINGTON Vier doden, negentig gewonden en honderd mensen in de ge vangenis. Zo luidt de rekening van de rassenrelletjes van de laatste dagen in de ruim 300.000 inwoners tellende stad Roches ter aan de uiterste noordgrens van de staat New York. De ongeregeldheden, die vrij dagavond begonnen na de arrestatie van een dronken neger-teenager op een straat dansfeest, gingen zaterdagavond en giste ren door ondanks een uitgaansverbod voor de hele bevolking. Een hefschroefvliegtuig, dat door de politie gebruikt werd om de rassen- onlusten in Rochester te volgen, is tegen een huis gevlogen en in brand geraakt. De piloot en twee bewoners van het huis verloren het leven. Vijf mensen werden gewond. Zeker 4000 negers namen aan de relletjes deel. Zij plunderden winkels en bekogelden de politie met allerlei projectielen. Met traangas wisten de agenten, die werden geholpen door ruim 200 politiemannen van de staat New York, tenslotte de rust te herstellen. De relletjes blijken iets te ver schillen met de recente opstootjes in New Yorks negerwijken Harlem en Bedford- Stuyvesant. Terwijl daar bittere armoede en werkloosheid heerst, is Rochesters ne gerbevolking betrekkelijk welgesteld. De rond 30.000 negers van de stad heb ben bijna allemaal werk in een van de 800 fabrieken in de streek, waaronder het wereldberoemde Eastman Kodak-concern. Niet zozeer economische ach teruitstelling heeft dan ook een explosieve atmosfeer in Rochester doen ontstaan, als wel de socia le discriminatie en het gebrek aan goede kontakken en samenwerking tussen het zwarte en blanke deel van de bevolking. De negers wonen weliswaar niet in een getto, zoals Harlem, maar zij zijn wel bijna allemaal te vinden in een wijk, die niet meer dan twee vierkante mijl groot is. Hun verhouding met de stedelijke over heid is al tijden slecht, hun invloed op de stadsregering gering en hun relatie tot de politie ronduit beneden peil. Al sinds jaren doen verhalen de ronde onder Rochesters negerbevolking over bruut optreden van politie-agenten. Als meest krasse voorbeeld wordt steeds aan gehaald de arrestatie en behandeling van een vijftiental leden van de anti-blanke negerorganisatie „Black Moslims", die net als in Harlem, in Rochester populair is. Afgezien van alle verschillen is er ech ter ook een opmerkelijke overeenkomst tussen de ongeregeldheden in Harlem en het honderden kilometers verder weggele- gen Rochester. In beide gevallen bleken namelijk de negerorganisaties, die voor volledige gelijkstelling van de negers strij den, geen enkele invloed op de oproer kraaiers te hebben. De N.A.A.C.P. en het Core, die allebei in Rochester en Har lem hoofdkwartieren hebben, waren mach teloos, de rellen gingen geheel buiten hen om en als hun leiders pogingen deden de massa's te kalmeren, werden ze uitge jouwd. De negers, naar wie geluisterd werd, bleken radicalen te zijn, anti-blanke mo hammedanen of communisten. Niet het pleidooi voor beheerst en taktisch strijden voor volledige aanvaarding van de ne ger door de omringende blanke maatschap pij oogstte applaus in Harlem en Roches- (Van onze correspondent) PARIJS Vandaag zijn op het Parijse vliegveld van Orly twee Roemeense ver tegenwoordigers aangekomen, die in de ko mende dagen belangrijke economische be sprekingen zullen voeren met de Franse regering en met Franse industriëlen. Het zijn de Roemeense minister-president Ion Gheorghe Maurer, hoogleraar in de econo mie en oud-advocaat, en de econoom Alexandre Birladeanou, onder-voorzitter van de ministerraad. De 64-jarige Maurer, die als zoon van een Franse moeder vloeiend Frans spreekt werd tijdens de tweede wereldoorlog door de nazi's van zijn land gevangen gezet. Na de bevrijding maakte hij als econoom snel promotie. Hij is een kwart eeuw lid van de Roemeense communistische partij. Zijn metgezel Birladeanou is gespeciali seerd in industrie en landbouw en heeft alle handelsovereenkomsten van de laat ste tijd afgesloten met communistisch Chi na en de voornaamste landen van West- Europa. Tijdens de laatste drie jaar heb ben zij Roemenië geleidelijk losgemaakt uit de economische greep van Rusland. Het doel van hun bezoek aan Frankrijk is overwegend economisch. Men stelt zich voor de Frans-Roemeense handelsbetrek kingen uit te breiden en fabriekscomplexen te bestellen, hoofdzakelijk op het gebied van de metaal-, de textiel- en de chemische industrie, op voorwaarde dat Frankrijk zich veel meer dan tot dusver gaat inte resseren voor de Roemeense uitvoer en voor de order van Boekarest een krediet beschikbaar wil stellen van vijf jaar. Birladeanou zal besprekingen voeren met de Franse minister van Financiën Giscard d'Estaing, met Franse zakenlie den en met bankdirecteuren. Maurer zal morgen een onderhoud hebben met presi dent De Gaulle op het Elysée. (Van onze correspondent) VITTEL, 27 juli. Op vijf kilo meter van Vittel, op de nationale route 429 bij Epinal in het dorp Hareville-sous- Montfort, is in de afgelopen nacht een autobus van een brug op een spoorlijn gestort, een diepte van twaalf meter. Van morgen telde men negentien doden en acht gewonden. Op de plaats van het ongeluk maakt de weg een scherpe bocht, zodat men aan neemt dat de chauffeur te laat heeft ge remd. Een meisje dat achterin zat, bleef nagenoeg ongedeerd. Zij klom uit de wagen en waarschuwde voorbijkomende automo bilisten. Het spoorwegverkeer werd onderbroken. Kranen kwamen uit Nancy om de baan vrij te maken. De bus vervoerde een volksdansgroep uit Perpignan, op tournee door Frankrijk, waar in verscheidene steden folkloristische bijeenkomsten zouden worden gehouden. Tot de doden behoort ook de chauffeur. ter, maar de fanatieke oproep de blan ken mores te leren en de politie van ka toen te geven. Dit is ongetwijfeld het meest onthutsende aan de relletjes van de afgelopen weken en het baart zorgen bij al diegenen, die een rechtvaardige oplos sing van het rassenvraagstuk voorstaan. Zij beseffen namelijk wel dat de radi calisering van de stemming onder de ne gers het gevolg is van het veel te lang voortduren van rassendiscriminatie en on menselijke behandeling van de neger. En zij beseffen ook dat de recente samenbun deling van blanke krachten, die tegen ne gerintegratie zijn, rondom de reactionai re republikeinse kandidaat voor het presi dentschap, Goldwater, de neger extra bit ter heeft gemaakt. Maar aan de andere kant vrezen Ame rika's progressievere krachten met recht dat negergewelddadigheid en radicalise ring van de negerbeweging steeds meer blanken in het kamp van Goldwater zul len brengen en steeds minder blanken zullen doen beseffen dat het de allerhoog ste tijd is op grote schaal een einde te maken aan de sociale en economische ach teruitstelling van de Amerikaanse neger. (Van onze correspondent) PARIJS Men herinnert zich dat in het begin van deze maand op grote schaal geknoeid werd met de eindexamenopga- ven voor de gymnasia in geheel Frank rijk. Het schandaal begon in Marseille, waar in jeugdcafeés de examenopgaven, speciaal voor filosofie en natuurlijke his torie, verhandeld werden voor 1500 franc. Naarmate de dag van het examen na derde, zakte de prijs. Per telefoon gaven leerlingen uit Marseille de examenopgaven door aan vrienden elders in Frankrijk, ook in Parijs. De minister van Onderwijs stel de een onderzoek is, dat de afgelopen za terdag en zondag tot belangrijke resulta ten heeft geleid. Zaterdag werd een militair gearres teerd, die bekende examenopgaven te hebben gekregen van zijn broer, de scho lier Eric Verjus, zoon van een gepensio neerde commissaris van politie. Eric woonde in Marseille, waar hij het onder zoek van de politie naar de fraude regel matig volgde in de plaatselijke kranten. De 19-jarige Eric was blijkbaar op zijn arrestatie voorbereid. Gewillig volgde hij de agenten, die hem zondagmiddag op wachtten en hem naar het bureau brach- MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie oefent opnieuw sterke druk uit om te bewerk stelligen, dat een internationale conferen tie over Laos wordt gehouden. Zij heeft gedreigd het medevoorzitterschap van de landen, betrokken bij de overeenkomsten van Genève, neer te leggen, als aan haar verlangen niet wordt voldaan. De bedreiging was vervat in een rege ringsverklaring, waarin Washington wordt beschuldigd van inmenging in de zaken van Laos. Moskou eist opnieuw, dat de ko mende maand een conferentie wordt ge houden van de veertien ondertekenaars van de akkoorden van 1962. Moskou ver klaart, dat de toestand in Laos een bedrei ging voor de vrede in geheel Zuidoost-Azië vormt. ten. Daar legde hij een volledige beken tenis af. Eind mei vertoefde hij in Nice, waar hij zich op zijn komende eindexamen slecht had voorbereid. Hij ontmoette daar een vrouw, die voorstelde hem examenopgaven te verkopen. Zij beweerde lerares in filoso fie te zijn in Parijs en vroeg voor de op gaven een bedrag van 1 miljoen oude franc. Eric ging op het aanbod in en tele foneerde zijn vader in Algiers hem het be drag te willen overmaken. Vervolgens be gon hij, om een deel van het geld terug te krijgen met de verkoop van de opga ven in het klein. Tijdens zijn verhoor heeft hij de politie de naam genoemd van de Parijse lerares In de Franse hoofdstad wordt een verder onderzoek ingesteld. De politie in Marseil le neemt aan, dat Eric de waarheid heeft gezegd. De arrestatie van de lerares werd vanmorgen nog maar een kwestie van en kele uren genoemd. Advertentie Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DINSDAG 28 JULI. U bent van harte welkom in onze KANTINE, LEIDSEVAART 396, HAARLEM. De bussen van de lijnen 3, 11 en 80 stoppen voor de deur NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. PRETORIA (Reuter) „De veiligheids politie heeft de ruggegraat van de nieuw ste sabotage-organisatie in Zuid-Afrika, de Afrikaanse verzetsbeweging, gebroken". Dit heeft commissaris Keevy zondagavond in Pretoria gezegd. De afgelopen drie weken zijn 40 mensen gearresteerd. De politie heeft opslagplaatsen voor sabotage- materiaal gevonden. Zaterdag werden in Johannesburg een aanzienlijke hoeveel heid explosieven en mechanismen voor tijdbommen gevonden. Commissaris Keevy zei dat verscheide ne mensen spoedig terecht zullen staan in verband met sabotagedaden, waaronder de aanslag in het station van Johannes burg. Van de Afrikaanse verzetsbeweging maakten zowel blanken als niet-blanken deel uit. LIMA (Reuter) In een gevangenis in Cusco (Peru) zijn zondag 700 gevangenen in opstand gekomen, nadat de directeur van de gevangenis hun verzoek had afge wezen, de 26ste juli 1953, de dag van de Cubaanse opstand te vieren. De gevange nen maakten gebruik van stokken en mes sen. Bij het onderdrukken van de opstand werden een gevangene gedood en tien ge wond. LUSAKA (Reuter) De Noordrhodesi- sche politie heeft zaterdag een dorp in het noorden van het land bestormd om het lijk van een Britse politieman in handen te krijgen. De man was door aanhangers van een plaatselijke religieuze secte met spe ren gedood. Door het optreden van de politie werden 14 dorpelingen gedood, 17 gewond en een politieman licht gewond. Volgens de politie vielen de dorpelingen met speren en andere primitieve wapens aan, nadat een beroep op hen was gedaan de kwestie vreedzaam te regelen. De me' nigte kon door traangas niet worden te gengehouden, waarop de politie het vuur opende. SAO PAULO (AFP) Bij het vierde toernooi voor het wereldkampioenschap te Sao Paulo zijn vrijdag drie Braziliaanse kanaries „wereldkampioen" geworden in de klasse „kleur" en „eierleggen". Voor dit concours waren 2400 kanaries ingezon den, onder andere uit Argentinië, Austra lië, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Zwitserland. Het was voor de vierde keer dat Brazilië de eerste prijs kreeg in de categorie „kleur". Advertentie Ooelslta.n 34 Haarlem - Tel. 13231 VERFSPUIT-REVOLVERS (Van onze correspondent) NEW YORK Donkerrode en grauwe huizen van drie of vier verdiepingen in smalle straten. Portieken en voorportaal tjes waar zwarte, haveloze kinderen krioe len, stoepen waarop armoedige negers zit ten, een sigaret rokend, wachtend tot dat zij hun ogen blind hebben gekeken op de uitzichtloze armoede om hen heen. Dat is Harlem 1964, de wijk van New York waar een kleine helft van de ruim een miljoen negers wonen. Dat is Harlem, waar velen minder ver- dienen-dan het in New York noodzakelijke minimum van 4000 dollar par jaar, en waar het werkloosheidspercentage tweemaal zo hoog is als bij de blanken en waar meer dan 45 op de 1000 kinderen niet lang ge noeg in leven blijven om volwassen te wor den. Nu, na dagen relletjes, is Harlem, het zwarte ghetto midden in een zich zelf voor uitstrevend noemende mensenzee, een somberder wijk dan ooit. De haat tegen de blanke samenleving, die deze hel heeft ge- (Van onze correspondent) WASHINGTON De organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft zater dag Cuba veroordeeld. Twee jaar gele den werd Cuba uit de organisatie gestoten, wegens agressie tegen Venezuela. Er werd thans besloten dat alle leden hun handel met Cuba moeten stopzetten, behalve in voedsel en medicamenten, dat ze niet geacht worden diplomatieke be trekkingen met Castro te onderhouden en dat ze een einde moeten maken aan trans portverbindingen over zee met de eiland- staat. Ten slotte sprak de O.A.S. de waar schuwing uit aan het adres van Cuba's premier Castro dat nieuwe daden van agressie tegen zijn buren de totale mi litaire macht van de organisatie tegen hem in het geweer zal brengen. De besluiten werden genomen met vijf tien stemmen voor en vier tegen: die van Mexico, Chili, Bolivia en Uruguay, de vier landen die nog wel diplomatieke contac ten met Cuba onderhouden. Hoewel de maatregelen tegen Cuba nogal krachtig blijken, zijn ze toch nog gematigd vergele ken bij de voorstellen van Venezuela en Costa Rica. Deze landen wilde namelijk ook elk luchtverkeer met Cuba verbieden en bepa len dat het voor de veiligheid van 't wes telijk halfrond nodig is verkenningsvluch ten uit te voeren boven de kuststrook van het Zuid-Amerikaanse vasteland zowel als boven Cuba's kusten. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk drong echter aan op een meer gematigd besluit, ondanks zijn principiële instem ming met de Venezolaanse voorstellen. Hij wilde vermijden dat een beslissing zou worden genomen waardoor de eenheid van de O.A.S. in gevaar zou worden ge bracht. Om die reden zijn in de besluiten dan ook geen straffen opgenomen voor leden, die zich niet storen aan de boycot maatregelen. Of bovengenoemde vier landen zich aan de besluiten zullen storen is evenwel de vraag. Chilie Uruguay en Mexico drijven nog steeds handel met Castro en zij lijken weinig geneigd die stop te zetten. Of zij de diplomatieke relaties met Havanna zul len verbreken weet ook niemand, maar het lijkt niet erg waarschijnlijk. De kiem voor een splitsing in de O.A.S. is daar om met de besluiten van zaterdag ge legd en de enige reden dat de organisatie nog niet uiteen is gevallen is zonder twij fel de afhankelijkeheid van Zuid-Amerika van financiële steun en kapitaal uit de Verenigde Staten. Washington lijkt het westelijk halfrond als zijn privé bloementuin te beschouwen, waarin Cuba de brandnetel is en de enige reden dat men de brandnetel niet met ge weld uitrukt, maar probeert te verdelgen door uithongering en verstikking is, dat de Verenigde Staten tijdens de Cuba-crisis in de herfst van 1962 Moskou, in ruil voor terugtrekking van de Russische raketten hebben gegarandeerd Castro niet met mi litair geweld omver te zullen werpen. schapen, gloeit in de gezichten van de werklozen die hun kinderen zien opgroeien tussen afvalbakken, slecht gevoed en met miseralbel onderwijs, voorbestemd tot steuntrekken, zoals hun ouders doen en hun grootouders deden. De haat brandt in de gezichten van de tientallen mannen, die samendringen bij de 125ste straat in de hoop te worden uit gepikt voor een incidenteel baantje door mensen, die weten dat zij in deze buurt handen voor het vuilste werk kunnen vin den. Het is niet verwonderlijk dat er ook in de komende dagen weinig behoeft te gebeuren om de negers van Harlem te brengen tot het kort en klein slaan van winkels, die ook daar meestal eigendom zijn van blanken. Ook is het niet vreemd dat politieagenten bekogeld worden met flessen, stenen en andere projectielen. In Harlem hangt een sfeer van haat te gen alles wat blank is, maar in het bij zonder tegen de winkeliers die vaak joods zijn en tegen de politie, die de onderdruk king symboliseert en optreedt als de be schermer van recht en orde, die voor de negers de aspecten van onrecht en sociale wanorde hebben aangenomen. Niet voor niets hebben in deze wijk de black mos lims en de mohammedaanse groep van Malcom X met hun anti-blanke, anti-chris telijke instelling, de meeste aanhangers. Niet voor niets slaan hier de anti-Is raëlische en antisemitische ideeën van de Afrikaans en Arabisch georiënteerde Mo hammedaanse groepen, maar al te goed De neger in Harlem gelooft langzamer hand niet meer in een volwaardige inte gratie in de blanke samenleving. Hij leeft al te veel generaties in het zwarte ghetto. De hun opgelegde rassenscheiding heeft vele negers gebracht tot racistische opinies over niet-negers. Zij zijn misselijk van de blanken met hun gemoraliseer, zij walgen van de za- kenpraktijken van de blanken in hun wijk, en zij gooien stenen naar de blanke politie agenten, die hen openlijk „nikkers" noe men en de gummiknuppels gretig en hard hanteren. Want dat is ook Harlem 1964: over hun hele lichaam bloedende negers, die onder de gummiknuppels in elkaar zijn gezakt, bewusteloos, op het trottoir. Die een schot in hun rug, in hun maag, of in hun zij hebben gekregen. In de 125ste straat, die het centrum is van Harlem, ontbreekt in deze dagen de levenslustige, vitale stemming, die zo ty perend is voor de straat en die ondanks alles doet voelen dat Harlem een soort hoofdstad, een kern van een fictieve Ame rikaanse negernatie is. de negers moeten gaan beschermen tegen de politie. Men denkt aan de onaanvaard bare uitzichtloosheid van het leven in de hel, die Harlem heet. Men denkt ook aan de politie-luitenant Gilligan, die door het 15-jarige negerjongetje James Powell zou zijn aangevallen met een mes en die zegt uit zelfverdediging drie dodelijke schoten op James te hebben moeten afvuren. Het was deze gebeurtenis die de recen te relletjes in Harlem ontketende. Het is nu weer vrij rustig in Harlem. De onge regeldheden hebben zich verplaatst naar de Bedford-Stuyvesantwijk in Brooklyn waar ook honderdduizenden negers wonen Maar het haatvuur gloeit verder, steeds meer kansen gevend aan radicale neger organisaties en ook aan communisten. Een lokale ultra-linkse groep heeft al kans gezien veel populariteit in de wijk te oogsten, door het aanplakken van bil jetten, waarop een grote foto van luite nant Gilligan met de woorden: „Gezocht wegens moord", te zien was. Al even in ventief waren de vlugschriften uit dezelfde hoek, waarin instructies te lezen waren voor het samenstellen van Molotov-cock tails. Harlem gloeit zoals het altijd heeft gedaan. Natuurvrouw Wonderlijke mensen kruisen soms ja pad. Wonderlijke mensen kruisen het soms niet alleen maar lopen zelfs een eindje met je op omdat dat zo in hun en jouw door hogerhand uitgestippelde reisroute werd vastgelegd. Zo kuierde ik onlangs met een merkwaardig vrouwspersoon. Haar kleding was tot géén prijs tot pasvorm bereid en de krachtig geschoeide voeten vermorzelden al wat vrouwelijk had wil len wezen aan deze sexegenote bij iedere kordate pas. Zij beschouwde zichzelf dan ook niet als Vrouw in de enge betekenis van het woord, verklaarde ze me vrijwel ten overvloede, ze zag zichzelf in de eerstee plaats en bovenal als Mens. Ze lachte wat (hahaha) om de keutelige scheiding die deze hogere soort van organisch leven in malle en, haars inziens onnodige seksen verdeelt. Ik meende daar toch iets tegenin te mo gen brengen. „Alles goed en wel" kraaide ik dus dapper „maarre" Maar ik kon wel inpakken. Het deed écht niet ter zake en zo kwamen we vanzelf op de natuur. Zijzelf was geheel Natuur, desondanks en niettemin. Zij at aardappelen uit de schil, brandde kaarsen uitsluitend uit bijen was vervaardigd zij knabbelde voortdu rend rauwe wortelen voor betere maagfunc ties en nimmer dood vlees voor betere verstandhouding tot haar medeschepsel: Het Dier. Er waren er verscheidene in haar huis. Wat katten, een hond of drie, een té jong verweesde eend, een tam ko nijn en 's nachts lagen de meesten op de slaapkamer. „Een dier moet men begrij pen" zei ze, „begrijpt men het dan is ook conversatie ermee mogelijk". Voor de hond en de poes leek het me te doen, maar het konijn? Ze gaf toe dat het konijn nooit een briljant causeur zal worden, zijn be langstellingssfeer is daarvoor te beperkt. Het leven begint en eindigt met groen, groen en nog es groen. En daarmee zaten we bij al wat groeit en bloeit en in de tuin. „Niets groeit voor niets," zei mijn tocht genote van het ogenblik. Wanneer een be paald onkruid, een plantje zus, een plant je zo, niet weg te krijgen is uit je tuin, dan heeft dat een bedoeling, dan moet je daar iets mee dóen! Maar wat doen de mensenZe rukken het uit. Onkruid, zeg gen ze. Maar het komt terug. Die mensen verhuizen, maar het plantje gaat mee, het vergezelt ze. Bij de volgende bewoners zal het uitsterven. Het is niet voor hen be doeld, niet geschikt, er komt een ander voor in de plaats, weer speciaal voor hén. Zo vindt de éne mens steeds hoefblad, een ander winde, een derde kamille, een vier de brandnetels, noem maar op." „Gouds bloemen?" vroeg ik opgewonden, als ja nou steeds gou.Gebruikenriep ze gedecideerd. „Maar hóe?" „Op wonden, puisten. In de soep. Aftrekken. Uitpersen. Opbinden. Dóe wat! De Natuur zélf heeft het op je pad geplaatst .Dat mag je niet negeren!" Kort daarop dreven onze marsroutes ons weer uiteen, tegengestelde richtingen op. Geen wonder, bij zulke tegengestelde theo rieën, opvattingen en levenswijzen. Maar één ding is zeker: de hare zullen mij langer bij blijven dan omgekeerd, al was het al leen maar om die goudsbloemen.De tuin krioelt ervanEn één kind heeft een wond die niet dicht wilen zelf heb ik een hinderlijke puisten ik durf niet. Ik voel me daarom nu geheel en al o nnatuur. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE De stemming is er nu gedrukt, gespan nen, bedorven door het te grote aantal politieagenten. Men denkt aan de bloks- gewijze organisatie van knokploegen die Pisang goreng. In Zuid-Sumatra zijn vijf mensen gestorven en zestien in een zie kenhuis opgenomen, nadat zij pisang go reng (gebakken banaan) hadden gege ten. Vermoedelijk was het gerecht in een giftig zuiveringsmiddel gebakken. Anti-Spaans. In de afgelopen week zijn in Kopenhagen 's nachts bij verscheidene reisbureaus de ruiten ingegooid. Deze bu reaus organiseerden voor het merendeel reizen naar Spanje. Ontploffing. Vier arbeiders werden gedood en veertien gewond bij een ontploffing die zich in de Joegoslavische plaats Bo- sanski Bord voordeed in een olieraffina derij. Busongeluk. Nabij Poerakarta op West-Ja va is een bus in een ravijn gestort. Twaalf mensen kwamen om het leven en 41 werden gewond. Ingestort. In het centrum van Alexandrië, Egypte, is opnieuw een gebouw inge stort. Het telde vijf woonlagen. Drie mensen werden gedood, een ernstig ge wond. Stormen. Delen van zuidwest-Frankrijk zijn getroffen door zware regen en ha gelstormen. Een groot deel van de oogst ging verloren en een boerenarbeider kwam om. Omgeslagen. Negen mensen, voornamelijk vrouwen, zijn verdronken omdat een ri vierboot tijdens het weekeinde in Pat- na, Oost-India, omsloeg. Advertentie HAUTE COIFFURE - SALON DE BEAUTÉ Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 BUS 2 Wet op het gezin. De regering van Zuid* Vietnam heeft „de wet op het gezin" ingetrokken, waarbij echtscheiding en polygamie waren verboden. Deze wet was onder wijlen president Ngo Dinh Diem tot stand gekomen, met sterk» steun van diens schoonzuster mevrouw Ngo Dinh Nhoe. Consternatie. Onder de lieftallige deel neemsters aan een miss heelal-schoon» heidswedstrijd in Miami heerst conster natie. Bij een van hen is mazelen ge constateerd. De fluwelen huid van mis« Costa Rica wordt op het ogenblik ont sierd door talrijke rode vlekjes. Aan gezien de concurrenten elkander veelvul dig en langdurig van dichtbij hebben ge monsterd, speuren de nog gezonde scho nen met argusogen hun nog vlekkeloz» huid af. Bedrog. Een federale arrondissements rechtbank in Chicago heeft de voorzitter van de Amerikaanse bond van vracht rijders, James Hoffa, schuldig bevonden aan fraude. Hij werd met zes mede verdachten ervan beschuldigd zich meer dan een miljoen dollar van het pensioen fonds van de bond te hebben toegeëi gend. Ruimtevaart-vierling. In de Russisch» plaats Kramatorks aan de Don heeft mevrouw Andriopova het leven geschon ken aan een vierling. De kinderen zijn genoemd naar de Russische ruimtevaar ders Andrian Nikolajev, Pavel Popowitsj, Joeri Gagarin en Valentina Teresjkova. De vier kosmonauten hebben een ge lukstelegram gezonden. Polio. De gezondheidsautoriteiten van de stad Marmande in zuidwest-Frankrijk hebben de bevolking opgeroepen, zich met spoed te laten inenten tegen kin derverlamming. Bij veertien mensen is deze ziekte de laatste dagen geconsta teerd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3