Grote Europese autofabrieken tonen geneigdheid tot fusie Als verdediging tegen het Amerikaanse offensief 1 V 1 HET WEEKEINDE Clavecimbel en blokfluit in de Nieuwe Kerk HAUZWARE SHAG De Beurs m Duiker beraadt zich over tijdstip emissie Kostenstijging is bij Zwitsal opgevangen Thames Board Mills nu bij Unilever Elf percent bij Oost-Borneo Deelnemingen gunstiger bij Transatlantica Orgelconcerten in de Grote Kerk De Haarlemse Orgelmaand SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 27 JULI 1964 8 M Bod Unilever Ltd. op Thames Board Mill geslaagd Zigeunerkoning overleden Oekrainse dichter Rylsky overleden De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Dean Rusk bestrijdt Barry's „harde" politiek Vrouw en twee kinderen gedood in Brits-Guyana Nu de Amerikaanse auto-industrie zich voorbereidt op de definitieve ver wezenlijking van de gemeenschappelijke markt van Europa willen ook de grote Europese fabrikanten aan samenwerking gaan denken. Zowel Fiat- als het Volks wagenconcern voelen er voor. Er zou dan een combinatie moeten ontstaan tussen deze beide concerns en de Renaultfabrieken om de Amerikaanse concurrentie beter het hoofd te bieden. De vice-president van Fiat, dr. Giovan ni Agnelli, heeft reeds bekend gemaakt dat het Italiaanse automobielbedrijf een samenwerking voor ogen heeft zoals de EGKS die in Europa voor kolen en staal laat zien. Dr. Agnelli voorspelde al in een interview met een Hamburgs tijd schrift dat talrijke Europese autofabri kanten in de komende jaren hun produktie zouden moeten staken omdat zij niet meer opgewassen zijn tegen de harde concurren tie. Ook van de zijde van het Volkswagen concern is een suggestie gedaan voor dit samengaan. Blijkens een interview met het Italiaanse weekblad L'Espresso heeft de president van de Duitse automobielbe drijf, dr. Heinz Nordhoff, zich uitgespro ken voor fabricage van auto's met ver schillende cilinderinhoud door de drie Europese autoproducenten. Op deze wij ze zou de concurrentie tussen deze drie grote Europese concerns kunnen worden afgezwakt. De heer Nordhoff is er van overtuigd dat wanneer de grote Europese fabrikan ten als vrienden bijeen komen, een over eenkomst tot wederzijds voordeel gemak kelijk zou kunnen worden bereikt. Het doel zou echter geen kartelvorming moe ten zijn, maar een vergroting van de kracht van ieder van de deelnemers op de internationale markt. Vestigingen De grote Amerikaanse concerns heb ben hun nederzettingen zowel in Enge land als op het vasteland. General Mo tors noch Ford zijn in Frankrijk geves tigd, maar G.M. zit met Vauxhall in Engeland en met Opel in Duitsland, en Ford heeft er respectievelijk Ford of England en Taunus. De Europeanen maken zich wel be' zorgd over wat de Amerikaanse zuster- concerns, kapitaalkrachtig als zij zijn, kunnen. Zij hebben hun fabrieken en hun programma's uitgebreid in Frankrijk, Bel gië en Duitsland, en hebben de kennis en de middelen om hun produktie enorm te pousseren. De omzet van General Motors bedroeg in het afgelopen jaar rond 66 miljard DM, de omzet van Daimler Benz slechts 3.81 miljard DM. De officiële begroting van de bondsregering voor 1964 bedraagt 60,3 miljard DM, hetgeen betekent, dat de omzet van General Motors bijna zes miljard mark hoger ligt dan de begro ting van het meest vooraanstaande West- Europese industrieland. Evenals in Amerika is ook in Europa de afgelopen jaren gebleken dat de automo- bielmarkt als barometer van de algeme ne economische conjunctuur kan fungeren In 1963 werd een nieuw hoogtepunt be reikt in de automobielproduktie. Voor het eerst werd de twintig miljoen-grens over schreden met een opvoering van dertien percent in de gehele wereldproduktie. Het aandeel van Amerikaanse en Westeuro- pese automobielfabrieken in deze produk tie-boom is ongeveer gelijk. De produktie in West-Europa steeg in 1962 met 6,8 mil joen per jaar, in 1963 met 7,9 miljoen. In de Verenigde Staten ziet de produk- tiestijging er in cijfers als volgt uit: in 1962 een stijging van 8,2 miljoen voertui gen, in 1963 daarentegen 9,1 miljoen. Daar mee daalde het Amerikaanse aandeel in de wereldproduktie gevoelig. Export Net als de. ontwikkeling van de produk tie verliep ook de export van de grote Westeuropese automobielproducenten ui termate gunstig. Frankrijk's export steeg met rond vijftien percent, Engeland wist zijn export op te voeren met twaalf per cent, Italië daalde met vier percent. Duits land exporteerde 21 percent meer voertui gen dan in het voorafgaande jaar en be reikte een ongekend hoogtepunt; de helft van de gehele produktie werd uitgevoerd. Het is karakteristiek voor de Europese auto-industrie, dat deze uitermate afhan kelijk is van de export. De Amerikaanse fabrieken exporteerden slechts drie tot vier percent van hun produktie, traditionele Europese auto-landen tussen dertig en vijf tig percent. Dat betekent dat de Ameri kaanse automobielindustrie niet op export is aangewezen en eventuele tegenvallers geen effect sorteren, terwijl de Europese branche uitermate staat en valt met zijn exportsuccesseh. C oncentratie Toch is er vooral in kwalitatief opzicht een aanpassingsproces aan de gang tussen de Europese en Amerikaanse automobiel industrie. Een wezenlijke trek van de mo derne automobielproduktie is de toename van de seriegrootte. Deze industrie behoort tot de meest kapitaalintensieve industrie takken. De oprichting van nieuwe fabrie ken kost vaak veel meer dan 't aandelen kapitaal. Eveneens eist de opbouw van een bevredigend service- en vertegenwoordi- gersnet grote sommen. In verhouding tot andere industrietak ken is daarom het aantal firma's, dat aandeel heeft in de fabricage van auto mobielen zeer teruggelopen. De in Ame rika reeds bereikte toestand in deze za ken mag ook voor Europa exemplarisch genoemd worden. Zo bestaan er in Frankrijk vier grote firma's, die bijna de gehele automarkt in handen hebben en in Duitsland geldt hetzelfde. In West-Europa werken twintig zelf standige firma's mee aan 95 percent van de totale produktie. De automobielindustrie behoort ongetwij feld tot de industrieondernemingen, waar in de bedrijfsconcentratie de ontwikkeling bepaalt, omdat hij geen zinvolle concur rentiemogelijkheden meer biedt. Het con centratieproces is in de Westeuropese automobielbranche nog lang niet voltooid zo mag man aannemen. Dat blijkt ook wel duidelijk uit de neiging tot concentratie bij Volkswagen en Fiat. Het plan voor een Europese samenwer king past vooral in de lijn van Volkswa gen, dat met zijn wagens van 1200 en 1500 PK een beperkte lijn heeft. Het zou er zeer wel bij kunnen varen indien in deze middenklasse de andere partners hun con currentie zouden opgeven. Bij Fiat is het juist omgekeerd. Het commercieel aantrekkelijke voor deze on derneming is juist, dat zij een uitgebreid programma heeft van wagens van alle klassen. Maar misschien voelt het bedrijf zelf dat het van de produktiekant uit on In een buitengewone vergadering van aandeelhouders in Duiker Apparatenfa fabriek N.V. is een voorstel tot wijziging der statuten, inhoudende een verhoging van het maatschappelijk kapitaal van 5.025.000 tot 18.450.000, met algemene stemmen goedgekeurd. Desgevraagd werd meegedeeld, dat het bestuur nog geen vast omlijnde plan nen heeft om met een emissie te komen. Met dit voorstel meent het bestuur alle maatregelen te hebben genomen om op een gelegen tijdstip eventueel met een emissie te komen. Het moet zich echter nog beraden over het tijdstip en wijze waarop het geld zal aantrekken voor noodzakelijke uitbreidingen. Ingevolge het op 26 mei j.l. gedane aan bod van ongeveer 22 miljoen pond sterling in contanten heeft Unilever Limited thans het gehele aandelenkapitaal van Althames Limited die ongeveer 60 percent van de aandelen in Purfleet Investments houdt, en de resterende 40 percent der aandelen in Purfleet Investments verworven. Daar Purfleet Investments 50 percent van het kapitaal van Thames Board Mills houdt terwijl de andere 50 percent daarvan reeds in het bezit was van Unilever, heeft Uni lever dientengevolge de beschikking ver kregen over het gehele kapitaal van Tha mes Board Mills. Thames Board Mills is een der grootste kartonfabrikanten in Engeland» De raad van bestuur van de Verenigde Pharmaceutische Fabrieken n.v. meldt in het verslag over 1963, dat de stijgende lijn in de omzetten van de Zwitsal afdeling, ondanks verder toenemende con currentie, is voortgezet. De kostenstijging kon worden opgevangen. Er resteert een netto winst van 1,05 miljoen 621.300) Voor belastingen en diverse belangen wordt 830.000 400.000) gereserveerd zodat de te verdelen netto winst uitkomt op 219.900 221.300). Voorgesteld wordt zoals verwacht een onveranderd dividend van negen percent. De omzetten gedurende het eerste half jaar 1964 hebben zich op bevredigende wijze ontwikkeld. De internationale situa tie in de narcotica-sector bleef ook in 1963 zorg geven, aldus de raad van be stuur. Van de voorgenomen fusie met Zwanenberg-Organon maakt het verslag geen melding. Zoals bekend is zullen de aandeelhouders Zwitsal in de gelegenheid worden gesteld hun aandelen om te wis selen in aandelen Zwanenberg-Organon, in een verhouding negen aandelen Zwitsal tegen vier aandelen Zwanenberg. economisch is deze serie te blijven voeren. Het Franse staatsbedrijf Renault staat helemaal niet sterk. De Dauphine is een auto, die weinig meer verkocht wordt ten gevolge van een soort moeheid bij het pu bliek. Andere typen, de 120(F en 1500, lo pen beter, en volgend jaar zal er een 1500-1800-serie verschijnen. Ingevolge het op 26 mei gedane aanbod van ongeveer 22 miljoen in contanten heeft Unilever Limited thans het gehele aandelenkapitaal van Althames Limited, die ongeveer 60 percent van de aandelen in Purfleet Investments houdt, en de res terende 40 percent der aandelen in Pur fleet Investments verworven .Daar Pur fleet Investments 50 percent van het kapi taal van Thames Board Mills Limited houdt, terwijl de andere 50 percent daar van reeds in het bezit was van Unilever Limited, heeft Unilever Ltd. dientenge volge de beschikking verkregen over het gehele kapitaal van Thames Board Mills Limited. Thames Board Mills Limited is een der grootste kartonfabrikanten in Engeland, Cumulatief-preferente aandelen: Het bestuur der Oost-Borneo Maat schappij n.v. stelt over 1963 een onver anderd dividend voor van elf percent, uit te keren op de cumulatief preferente aan delen. In verband met de nog bestaande achterstand op deze cumulatief preferente aandelen kan op de gewone aandelen wederom geen dividend worden uitge keerd. De deelnemingen van de cultuurmaat schappij „Trans-Atlantica" n.v. hebben in 1963, blijkens het verslag, gunstiger ge werkt. In de tot nu toe weinig bevredigen de gang van zaken bij het bedrijf in Ecua dor, de „Productora Agricola Tropical Ecuatoriana S.A. (Pate), is een keer ten goede gekomen. De verkoopresultaten van de Argentijnse deelneming „te Monte Car lo" SACI, waren gunstig. Er resteert een winst van 86.400. De winst wordt toege voegd aan de reserve. De theeproduktie van het bedrijf in Ar gentinië is in het boekjaar 1963-1964 ge stegen tot 650.900 kilo. In principe is over eenstemming bereikt om in Argentinië een tweede theefabriek te bouwen. Tezamen met een groep theeplanters is hiertoe een nieuwe vennootschap, „Te Del Valle" SA opgericht. Bij verwezenlijking van het project zal spoedig voor het aantrekken van leningen een beroep op de dochter maatschappijen moeten worden gedaan. LOS ANGELES (Californië) (AP) George Adams, koning van 75.000 Servische zigeuners, die sedert 1940 in Amerika zijn. is op 62-jarige leeftijd aan een hartaanval gestorven. Zigeuners uit het gehele land komen naar Los Angeles om hulde te brengen aan hun dode koning en een opvolger te kiezen. In de Grote of St. Bavo Kerk zal dins dag, 28 juli, 's avonds van 89 uur de organist Piet Kee een concert geven op het Miillerorgel. Zijn programma vermeldt van de drie Oud-Engelse componisten: „Upon La, mi, re" (anoniem); van Thomas Tomkins (1572 1656) Voluntary en van John Buil (1563 1628) Variaties over „Laet ons mit herten reyne". Voorts van Dietrich Buxtehude (16371707) Passacaglia, „In dulci jubilo", Gotte der Vater wohn' uns bei"! van John Stanley (1713—1786). Vountary opus VII no. 8; van Johann Sebastian Bach (1685 1750), Preludium en fuga in f kl. t.; Johan nes Brahms (18331897) „Schmücke dich, o liebe Seele"; Max Reger (18731916) Aus tiefer Not schrei ich zu dir"; Cor Kee (geb. 1900) Psalm 91 en 100. Donderdagmiddag (30 juli) geven cur sisten van de Tiende Internationale Zomer- academie voor Organisten van 34 uur een concert. Maxim F. Rylsky, de 69-jarige deken van de Oekraïnse litteratuur, is na een langdurige ziekte overleden. De dichter, wiens oeuvre meer dan een halve eeuw omspant, kreeg in 1960 een Lenin-prjjs voor zjjn bundels „Rozen en druiven" en Verre horizonnen". Rylski. die geboren werd in Kiev, hoofd stad van de Oekraïne, was een vooraan staande figuur in de ontwikkeling en het behoud van de Oekraïnse nationale cul tuur tijdens het Sovjet-regiem. Zijn ver zen in het Oekraïns over Stalin en andere door het regiem goedgekeurde onderwer pen bezorgden hem ook een Stalin-prijs; in 1950. Houder van twee ordes van Lenin en de orde van de Rode Banier was Rylsky lid van de partij. Hij verzorgde vertalin gen van Shakespeare. Goethe, Molière, Corneille, Rostand, Racine en Hugo. Al heeft Zandvoort aan Zee. zoals dit weekeinde weer mocht blijken, beslist niet over gebrek aan bezoekers te klagen, toch zal het deze badplaats wel deugd gedaan hebben, dat zij zaterdag door een serie rechtstreekse t.v.-reportages van „Brand punt" in het brandpunt der belangstelling werd geplaatst. V.V.V.- en Circuitdirec teur Hugenholtz zei daarbij enige zinnige dingen over de nu al gebrekkige wegver bindingen met Zandvoort en over de uit breidingsplannen van deze gemeente. Ver wacht mocht worden, dat de Brandpunt mannen ook achter de onverkwikkelijke geschiedenis van de door de badgasten aangeboden politie-patrouilleboot zouden komen en deze op het scherm zouden bren gen. De gewone aflevering van genoemde KRO-rubriek werd het vermelden waard, door een goede reportage over Malta en zijn middeleeuws politieke toestanden en door een met interviews verlevendigde re constructie van de verdwijning van het Amsterdamse kind Rietje Afink. Wie een avond met Boyd Bachman aan geboden krijgt, weet intussen wel, dat hij heel wat te verwerken krijgt; deze over- vitale artist vult de zaal, en via het scherm de huiskamer, tot in de uiterste hoeken met zijn grimassen, zijn veelal tumultueu ze microfoongrapjes en -imitaties en zijn nogal drukke zang. Wie tegen zo'n drukke gast kan, heeft wellicht genoten van het „Uur met Boyd", dat als eerste uitzen ding van de zomerontspanningsserie „Car rousel", door KRO, BRT en RTB gepro duceerd werd. De show-zangeres Undine von Medvey verleende met behoorlijke vo cale prestaties en olijk tegenspel de kleine, drukke Deen de benodigde assistentie. Leden van de NRU-hoorspelkern benut ten gaarne de kans, in de vakantietijd te ALS VARIATIE in de orgelmanifestaties had zaterdagavond in de Nieuwe Kerk te Haarlem een concert plaats, gegeven door de bekende clavecinist-docent aan de Zo- meracademie, Gustav Leonhardt en de niet minder vermaarde blokfluitspeler Frans Bruggen. Het was een muziekavond die tot nauwlettend luisteren dwong, voor al voor wat het clavecimbelspel betreft, waarvan de klank als „onderbreking van de stilte" in het gebouw slechts een klein gradueel verschil liet horen. Wij hebben ons lijdelijk overgegeven aan dat harmo nisch geruis en er van genoten, wanneer in bekende vormen, als de Chaconne uit de Suite in d van Louis Couperin, de tekening beter te volgen was of zoals in de Tocca ta's van Froberger de bewogenheid van het muzikale betoog een hartig woordje meesprak. Weliswaar heeft ook dat niet in détail te volgen geruis zijn bekoring maar men kan er niet veel van navertel len. DE BEZOEKERS die een zitplaats von den in het midden der kerk in de nabij heid van het instrument en zijn bespeler, zullen echter meer positieve ervaringen hebben opgedaan van het fijnzinnige en naar zijn aard briljante spel van Leon hardt dat ik onlangs bij de opening van de Academie in de Vleeshal nog eens ten hoog ste bewonderd heb. Wanneer Frans Brüggen zijn sopraan- fluit aanblies ter vertolking van drie figu raties van Jhr. Jacob Jan van Eyck over Dowlands „Lachrimae" was de stilte fi naai verbroken en konden we te weten Advertentie een karaktervolle halfzware shag, een creatie van top - melangeurs HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 710 Ochtendgym nastiek 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Och tendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble met zangsoliste. 12.20 Re geringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Metropole orkest en klein radiokoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble met zangsoliste. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereofonische uitzen ding: Sopraan en piano: klassieke liede ren. 15.20 Het kan niet altijd kaviaar zijn, hoorspel, (dl. 11 - herhaling van 28 april 1963). 16.00 Nieuws. 16.02 Pianorecital: moderne muziek. 16.30 Lichte grammo foonmuziek. 17.25 New York calling, praat je. 17.30 Voor de teenagers. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianoduo: lichte muziek. 18.30 R.V.U.: Hedendaagse beeldende kunst: W. Hussem, door George Lampe. 19.00 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.05 Muziek is troef (e.o.). 20.00 Nieuws. 20.05 Klassieke or kestmuziek (gr.) 21.00 De bewogen zomer van 1914, klankbeeld. 21.40 Licht orkest. 22.10 Schwetziüger Eestspiele 1964; In strumentaal ensemble, (opn.). 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kcs. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek, praatje voor de vrouw, toeris tische tips en programma voor de kinde ren. 10.05 Lichtbaken, lezing (herhaling). 10.15 Klassieke en lichte grammofoonmu ziek. 11.15 Operamuziek (gr.). 11.50 Vol- aan.vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 1204 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Lichte grammofoon muziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Raaien maar! muzikaal spelletje. 15.10 Klassieke en lich te grammofoonmuziek. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 U hebt voorrang: godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners, met boekentips voor kinderen. 17.50 Rege- ringsuitzending:Godsdiensten op de Neder landse Antillen in de compagniestrijd, door W. Meijer. 18.00 Populaire grammo foonmuziek. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Dansmu ziek (gr.) 20.00 Die Frau ohne Schatten, opera, (stereofonische uitzending). 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Lied jes. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12,00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Amusementsmuziek. (12.25-12.30 Weerbericht). 12.50 Beursberichten en pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Ka mermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Operette muziek. (Om 15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Kamermuziek. 16.35 Liederen. 17.00 Nieuws en berichten. 17.15 Noordzeefestival. 17.45 Volksconcert. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Showprogram ma. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 grammofoonmuziek. 19.50 Syndikale kro niek. 20.00 Casinomuziek. 21.30 Vocale mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Zuid-Amerikaanse volksmuziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Grammofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NTS: 19.30 Huckleberry Hound, teken film. 19.55 Lucky Poodles, slapstick. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Dat kan alleen in Manhattan, film. 20.40 De heer des huizes, speelfilm. 21.55 Kantatiskiwa, documentaire film. 22.35-22.40 Journaal. VOOR DINSDAG VARA: 19.30 Vrije nieuwsgaring Do- ra en Meivin, T.V.-film. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Hollywood, het einde van een droom, Do cumentaire film. 21.40 Dick Powell Kel ly, de onoverwinnelijke, T.V.-film. NTS: 22.30-22.35 Journaal. de hele goed gevulde kerk het tot vir tuoos gecoloreerde gefijfel in al zijn acro batische toeren volgen en ons verwonde ren over de klank en de zuiverheid van het primitief instrumentje, waarmee de blinde Jhr. van Eyck in de zeventiende eeuw de Utrechtse burgers op het St. Janskerkhof zoet hield. LAAT ONS NU aannemen dat Frans Brüggen er nog een schepje virtuositeit op gooit wanneer hij het de blinde edelman nadoet. Dat vrij interpoleren deed hij trou wens ook, naar de eis van de barokmu ziek, bij de vertolking van Sonates voor altblokfluit met continuo van Andrew Par- cham, Handel en Telemann. Hij paart de ze authentieke interpretatiekunst aan een vaardigheid en een muzikaliteit die zijn voordrachten tot een bijzondere belevenis maken. Jos de Klerk bewijzen, dat zij nog meer te bieden heb ben dan hun stemmen, overbekend door allerlei radiouitzendingen. Met de actrice Magda Janssens maakten o.m. Rien van Noppen, Wiesje Bouwmeester, Frans So- mers en Paula Majoor een zeer geslaagde uitzending van het eerste deel van de door Jack van Mérode geschreven serie „In de rommelpot", die een amusante weerspie geling blijkt te zijn van het leven in een Nederlands gezin, dat toevallig ook nog r.k. blijkt te zijn. Zo nu en dan letten de jongere hoorspelactrices wel wat opvallend op de t.v.-camera's, maar dat zij haar ver geven; dat leren ze wel af. Onze aandacht werd daarna gevraagd voor een andere Nederlandse gemeente, Aalten in de Achterhoek, dat met man en macht figureerde en acteerde in een docu mentaire van Piet Franse en cameraman Ad Braamhorst. De goede bedoelingen van de regisseur, zijn soms aardige montage vondsten en het keurige filmwerk konden niet verhinderen, dat onze welwillendheid plaats maakte voor een gevoel van geprik keldheid. Reconstructies van vroegere plaatselijke toestanden, een in elkaar ge zette vergadering van een op t.v.-publici teit beluste gemeenteraad, en het vertier van de aloude boerenbruiloften maakten er een VVV-maaksel van, dat deed ver moeden dat het leven van alledag in Aal ten weinig t.v.-geniek is. Kunstgrijper Pierre Janssen trok voor het AVRO-programma van gisteravond naar het hunebed van Havelte, waar hij met zijn wat zwakke stem strijdend te gen de in de microfoon blazende wind van zijn grote eerbied voor de nalaten schap der oerbevolking van ons land ge tuigde. Temeer daar zijn conférence meer met oudheidkunde dan met kunst te ma ken had, bevestigde Janssen zichzelf als een boeiende verteller. De successen, die Wim lbo oogstte met enige VPRO-programma's waarin oude ar tiesten optraden, werden geëvenaard door het AVRO-programma „Gouden Oogst", dat aan elkaar gerijmd door de onverslijt- bare Clinge Doorenbos, de aandacht vroeg voor het werk van enige bejaarde arties ten, zoals de goochelaar Balsamo, de scha- duw-artiest Luron, de soubrette Jetje Blaa- ser en de sneldichter Alfredo. Hoe ver ouderd sommige onderdelen van deze uit zending voor de verwende moderne mens misschien ook waren, frappant waren de knappe presentatie en de persoonlijke, veelal blijmoedige toon van alle nummers. Niet alleen de oudere kijker mag verheugd zijn, dat naast alle teenager-sterretjes en beatle-jongens van de platenmaatschap pijen deze echte, goed geschoolde klein- kunstartiesten door de televisie herontdekt zijn. Wij zouden er beslist geen bezwaar tegen hebben, dat zij ook eens in meer eigentijdse uitzendingen wat vaker op de beeldbuis kwamen. Damshuizer Museumdirecteur gevraagd. Na 27 jaar directeur te zijn geweest van het museum van Johannesburg (Zuid-Afrika) is Petrus Anton Hendriks deze maand op 65-jarige leeftijd met pensioen gegaan. Abida 26 v. Rotterdam n. Stanlow. Achilles 26 te Rotteredam. Agamemnon 27 te Bremen v. Rotterdam. Alamak 27 v. Khor Ramshar n. Karachi. Alblasserdijk 25 v. Cristobal n. Liverpool. Alca 25 v. Belem n. Mobile. Alcor 26 te Tanga. Algorab 25 v. Salvador n. Las Palmas. Alhena 25 v. Paranagua n. Santos. Alnitak 26 te Buenos Aires v. Las Palmas. Ampenan 25 te Bremerhaven. Amstelhoek 26 v. Singapore n. Dairen. Amstelland 25 165 m. z.z.w. Rio Jan. n. Montevideo Amstelmolen 26 te Kaapstad. Amstelstad 25 40 m. o.z.o. Minicoy n. China. Argos 27 te Civita Vecchia. Aristoteles 25 v. Guayaquil n. Callao. Bali 26 v. Rotetrdam n. Amsterdam. Banda 24 v. Cristobal n. Savannah. Barendrecht 26 v. Iddelshargi n. Gibraltar. Bawean 25 te Sarnia. Bennekom 25 v. Amsterdam n. Bremen. Borneo 26 te Genua. Breda 25 v. Boca Grande n. Rotterdam. Caltex Amsterdam 27 v. Suez n. Bahrein. Caltex Leiden 25 40 m. n. Muscat n. Bahrein. Calt. Nederland 26 v. Rotetredam n. Ras Tanura. Camerounkust 25 v. Lagos n, Freetown. Camphuys 27 ten anker Dash eiland. Carrillo pass. 26 Kp. Hatteras n. Cortes. Charis 27 te Houston. Cinulia 25 v. Rotterdam n. Curasao. Crania 24 240 m. z.o. Jamaica n. Houston. Deneb 26 te Rotterdam. Diogenes 25 te Buena Ventura. Doelwijk 25 v. Bandar Mashur n. Suez. Dongedijk 26 v. Antwerpen n. Londen. Dorestad 25 v. Pulo Bukom n. Perzische Golf. Echo 26 te Rotterdam. Eemhaven 25 v. Port Said n. Genua. Eenhoorn 25 te Lattakia. Gaasterdijk 26 v. Rotterdam, 27 et Hamburg. Garoet 25 te Rotterdam. Geestland 26 te Barbados. Graveland 25 te Rio de Janeiro. Gulf Hansa 25 v. eL Havre n. Mena al Ahmadi. Gulf Swede 26 v. Mena al Ahmadi n. Suez. Hathor 25 te Iskenderun. Hector 25 te Santo Domingo. Heemskerk 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Helicon 25 v. Willemstad n. La Guaira. Hoogkerk 25 v. Amsterdam n. Kaapstad. Isis 25 v. Georgetown n. Amsterdam. Jason 24 v. Amsterdam n. Suriname. Johannes Frans 25 v. Cristobal n. Baltimore. Kaap Hoorn 26 te Porto Miranda. Kabylia 25 te Buenos Aires. Kenia 27 te Hamble verwacht. Kerkedijk 24 v. New York n. Antwerpen. Kieldrecht 26 te Rotterdam. Koningswaard 25 te Porto Miranda v. Curasao. Koratia 26 v. Punta Cardon n. Sewaren. Krebsia 27 in Kielerkanaal verwacht. Kreeft 25 te Rotterdam. Kreon 24 480 m. n.o. Georgetown n. Rotterdam. Ladon 25 v. Grenada n. Trinidad. Langkoeas 26 te Aden. Limburg 28 te Calcutta verwacht. Loppersum 25 te Amsterdam. Lycaon 26 v. Amsterdam n. Londen. Maaslloyd 24 180 m. z.o. F. Noronha n. Kaapstad. Marathon 25 te Georgetown v. Nickerie. Mariekerk 25 te Rotterdam. Medon 26 v. San Juan n. Port au Prince. Meerkerk 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Memnon 25 te Trinidad. Merwelloyd 25 te Beira. Minos 26 te Amsterdam. Munttoren 27 te Brest. Mylady 25 v. Duinkerken n. Rouaan. Nestor 26 te Bremen. Nushaba 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Nijkerk 26 te Sydney. Oldekerk 25 te Hamburg. Oranje 27 te Palma. Oranjefontein 25 v. P. Elisabeth n. East-London. Oranje Nassau 25 v. Curasao n. Aruba. Ouwerkerk 25 v. Amsterdam n. Bremen. Parkhaven 25 v. Ilheus n. Bahia. Peperkust 24 v. Dakar n. Freetown. P. G. Thulin 25 te Coquimbo. Poseidon 25 v. IJmuiden n. Port of Spain. Prins Frederik Willem 25 te Londen. Prins Willem II 25 v. Suez n. Akaba. Prinses Irene 25 v. Le Havre n. New York. Purmerend 26 v. Porto Miranda n. Curasao. Radja 25 v. Rotterdam n. Casablanca. Rempang 25 te Zanzibar v. Tanga. Rossum 25 280 m. z.w. Azoren n. Landsend. Schelpwijk 25 v. Kielerkanaal n. Stockholm. Senegalkust 25 v. Amsterdam n. Bremen. Sigli 26 t© Melbourne. Sinon 25 te La Guaira. Slamat 25 v. Aden n. Penang. Soestdijk 24 v. Rotterdam n. Boston. Solon 25 85 m. z.o. Barbados n. Montreal. Stad Vlaardingen 24 v. A'dam n. Hampton Roads. Statendam 27 te Helsinki. Stentor 24 60 Om. z.w. Azoren n. Dordrecht. Steven 25 v. Akaba n. Beyrouth. Straat Bali 25 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad- Straat Chatham 25 rede Lagos. Straat Clement 25 v. Beira n. Zanzibar. Straat Malakka 25 ten anker voor Lor. Marques. Sumatra pass. 24 Kp. Agulhas n. Luanda. Telamon 24 v. Port of Spain n. San Felix. Theron 24 v. Amsterdam n. Curasao. Thuredrecht 26 te Vancouver. Towa 27 te Houston verwacht. Vivipara 25 220 m. o.z.o. Kuria Muria n. Durban. Waterland 25 te Amsterdam. Westerdam 25 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys 26 te Rotterdam. Wonosari 25 v. Aden n. Karachi. Zaankerk 25 v. Rotterdam n. Bremen. Zaanland 26 te Bahia. Zeeland 27 v. Tandjong Mani n. Bangkok. Zonnekerk 25 v. Kaapstad n. Las Palmas. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft zondag voor de televisie ver- klaard, dat „de strijd om de vrijheid niet door een enorme militaire orgie gewonnen zal worden". Minister Rusk legde deze verklaring af naar aanleiding van een vraag om com mentaar op de kritiek van senator Barry Goldwater over de Amerikaanse buiten landse politiek. In het bijzonder werd minister Rusk ge vraagd naar zijn mening over een verkla ring, die door het Westduitse weekblad „Revue" aan Goldwater wordt toegeschre ven. Volgens „Revue" zou Goldwater ver klaard hebben in het algemeen een voor stander te zijn van een buitenlandse poli tiek, die het land zo nodig tot op de rand van een oorlog voert. Minister Rusk meende, dat het voor de Verenigde Staten belangrijk is met nuch terheid op de communistische dreiging te reageren, opdat de wereld kan voortbe staan. GEORGETOWN (Reuter) Een Indi sche vrouw en twee van haar kinderen zijn zondag in Brits-Guayana's hoofdstad Georgetown om het leven gekomen. Er werd een bom in haar woning geworpen. In de afgelopen drie weken hebben twaalf Indiërs bij aanslagen het leven verloren. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U455-456V2 4551 Hoogovens 585 Kon. Olie165,30-165,40 gl 165,30 Philips 149,60-149,80 149,70 Unilevet 144,40 144,49 Centr. Suiker Mij 390-395

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 8