Japanners woedend over uitslag van bokswedstrijd Chaam - vandaag 3000 inwoners - heeft morgen 50.000 bezoekers Twintig buitenlanders naar tennistoernooi „Brederode "-Sa ntpoort 't is weer tijd voor Clay-Liston in oktober In de schaakcompetitie geen strikt regionale indeling Vierdaagse gestart Nederlandse heren-top compleet Beke tekende voor Telstar Engels cricketteam op 411 voor 3 Flash Elorde behield wereldtitel Larsen blijft in Amsterdam leider Brabants dorpje één grote tribune voor wielerfestijn GEMEENTESECRETARIE HART VAN DE „ACHT" Jan Tummers won rit in Joegoslavië Programma woensdag zó zacht zó geurig t NORTH Morgen begint in Santpoort op de banen van het tennispark „Brederode" aan de Brederoodseweg (nabij de ruïne van Bre derode) het sterkst bezette tennistoernooi dat ooit in of rond Haarlem werd gehou den. Brederode heeft een ontzagwekken de deelnemerslijst met een twintigtal gas ten uit Columbia, Rhodesië, Philipijnen, Zuid-Afrika, India, Pakistan, Zuid-Afrika, Engeland, Duitsland en Zweden en daar naast de sterkste herentop die Nederland op het gravel kan brengen. Hiervan wil- miiiinHiiiiimHiiiiiiiiiiiniiiimmiimiMiimiiNiniiinimiiminiiiiiiiiiiiiii «nimiimniiiiiiiiiiiiiniiinininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiniiii len we noemen de favoriet van het Haar lemse publiek Tom Okker, Jan Hrjer, Evert Schneider en Piet van Eijsden. De buitenlandse gasten behoorden voor een goed deel tot de deelnemers aan Wimble don en de internationale Nederlandse kampioenschappen in Hilversum. Het toer nooi begint woensdagmiddag om twee uur en zal tot en met zondag voortduren. Aan de enkelspeltoernooien wordt deelgenomen door 32 heren en 16 dames en de toer nooien om het heren- en het gemengddub- belspel tellen ieder zestien dubbels. Zuid-Afrika beschikt over de grootste af vaardiging met Dave Philips, de finalist van vorig jaar, de jeugdkampioen Saul de nog veel belovende Maud, de partner van Tom Okker in het herendubbelspel en de ranglijstspelers Ryan en Silvester. De Zuidafrikaanse dames Swan en Fourie be horen in het enkelspel-toernooi tot de fa vorieten. Rhodesië wordt vertegenwoordigd door de bekende Daviscup-speler Bey en de dames Morris en Walkden, Pakistan door de Daviscup-spelers Rahim en Pirza da en de Philippijnen door Willy Hernan dez, wiens spel wij vorig jaar reeds bewon derden. Voorts is van de partij de En gelsman Bluett, en mogelijk de Colum biaan W. Alvarez, die men als nummer één heeft geplaats, maar over wiens komst nog enige twijfel bestaat. Alvarez, een zeer sterke speler die dit seizoen twee maal Emerson versloeg, moet uit Zwitser land komen. Van de buitenlandse dames willen wij nog noemen mej. Bönström en Pegel, officieel door Zweden afgevaardigd en de Indiase mej. Thadani. Nederland wordt bij de dames verte genwoordigd door Koosje de Jongh, Pa tricia v. d. Heuvel, Els Spruyt en Kea Onstein-Okker. 14.00 uur: Schneider—Pirzada (Pakistan); Saul (Z.-A.)J. Tervoort; Bey (Rhodesia)— Braun (Duitsl.); Silvester (Z.-A.)Haks; Maud (Z.-A.)—De Vos. 15.15 uur: HajerL. Tervoort; Hernandez (Philipp.)Van Splunter; OkkerGastman; Ryan (Z.-A.)—Vogelzang. 16.30 uur: mej. Spruyt en Haksmej. Thada ni en Sayal (India); Bluett (Eng.)—v.d. Broek; Van EijsdenOffers; v. d. Graaf—Nieland. 17.45 uur: KnolSummers (Z.-A.); mej. Bön ström (Zweden) en Silvester (Z.-A.); mej. v. d. Heuvel en Saul (Z.-A.); mej. Morris en Bey (Rhodesia)—mej. De Jongh en Schneider; mej. Swan en Maud (Z.-A.); mej. Pegel (Zwe den) en Hajer. 19.00 uur: Sayal (India)A. Tervoort; mej. Pellikaan en Hernandez (Phil.)mej. Sluijter en v. d. Broek; mej. Walkden en Ryan (Z.-A.); mevr. Duyn en Alvarez (Columbia); mej. Ny- deus (Zweden) en Bluett (Eng.); Kea Onstein en Tom Okker. De tot Spanjaard genaturaliseerde Hon gaar Janos Beke, die voor Excelsior speel de, heeft gisteravond een contract getekend met Telstar. Beke was bij de Rotterdamse club midvoor. De verkoop van Marquitos naar Telstar is vrijwel van de baan. De onderhandelingen met Blauw Wit over de transfer van Althof naar Telstar worden nog voortgezet. Morgenavond speelt Tel star op Schoonenberg een oefenwedstrijd tegen de sterke Duitse club Rot Weiss Essen. De ex-V.V.V.'er Cor de Meulemeester zal in de aanstaande voetbalcompetitie weder om voor de Venlose ploeg uitkomen. Tus sen de besturen van DOS Utrecht en het Venlose V.V.V. werd maandag volledige overeenstemming bereikt over de transfer, Beide clubs wensen geen mededelingen te doen omtrent het transferbedrag. Dexter en Barrington hebben gisteren het Engelse cricketprestige weer wat op gevijzeld in de vierde testmatch tegen Australië om de Ashes. In de eerste in nings voerden de Engelsen de score op tot 411 voor 3. Het totaal van de Austra liërs is 656 voor 8. Dexter werd vrij plotseling door Vei vers gebowld toen hij op 174 (22 maal 4) stond Barrington is met 153 not out. Hij werd pijnlijk aan een schouder geraakt maar epeelde toch door. Het ziet er naar uit dat de wedstrijd een draw oplevert. Ondanks alle zorg en moeite, on danks de tegenslag die men vorig jaar door het slechte weer onder vond, heeft het wedstrijdcomité Brederode 't niet bij een experiment gelaten. Men is zelfs naar „Wim bledon" getogen om, in navolging van de Hilversumse organisatoren, sterke spelers en speelsters aan te trekken voor het toernooi in Sant poort. Vorig jaar zette men na veel wikken en wegen de eerste stap met vier buitenlandse gasten, die voor zitter Vogelzang hoogst persoonlijk uit Ostende ging halen om zeker van hun komst te zijn. Deze week heeft men liefst twintig buitenlandse deel nemers en van de vier eerste gasten keerden er drie weer. Het is Phillips (2de van links), Hernandez en Ryan in Santpoort uitstekend be vallen. De Amerikaan O'Allison (ge heel links), kwam niet naar Europa. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 lh De Philippijnse bokser Gabriel „Flash" Elorde heeft maandag voor de zevende achtereenvolgendemaal zijn wereldtitel in het juniorlichtgewicht verdedigd. Hij ver sloeg de 23-jarige Japanse uitdager Teruo Kosaka door interventie van de scheids rechter in de twaalfde ronde. Deze beslis sing veroorzaakte grote beroering onder de 8000 Japanners, die hun landgenoot in To kio door hartstochtelijke aanmoedigingen tot het uiterste hadden opgezweept. Op het moment dat de (Philippijnse) scheidsrechter zijn landgenoot Elorde tot winnaar verklaarde had de Japanner op de scorekaart van de beide ringrechters een ruime voorsprong. Kosaka was de twaalfde ronde ogenschijnlijk fitter dan zijn tegenstander begonnen. Tot veler ver bazing ging hij echter na een furieuze slagwisseling in het midden van de ring neer op een rechtse opstoot. Bij de regle mentaire achtste tel stond Kosaka, wanke lend en kennelijk groggy, weer op en werd vervolgens een willige prooi van de aan stormende Elorde, die zijn weerloze tegen stander met enkele linkse hoeken tegen de touwen drong. Op dat moment stapte re feree Padilla in, en stak de arm van Elor de in de lucht ten teken van diens over winning. Enkele ogenblikken later was het stadion in een heksenketel veranderd. Allerlei voorwerpen werden in de ring geworpen, een groep belhamels bestormde de ring en Elorde kreeg geen gelegenheid naar zijn kleedkamer te gaan. Na een kwartier was het pandemonium wat geluwd en kon Elor de, onder escorte van een vijftigtal agen ten, de kleedkamer bereiken. Pas nadat de secretaris van de Japanse boksbond het publiek de verzekering had gegeven, dat de Japanners een onderzoek naar de juistheid van de beslissing zouden laten -instellen, konden de gemoederen enigszins worden gekalmeerd. De uitslagen van de partijen uit de zesde ronde van het IBM-schaaktoernooi (groot- meestergroep) luiden: Larsen (Den.) Barcza (Hong.) remise, Donner (Ned.) Enevoldsen (Noorw.) 10, Pirc (J.sl.) Van Scheltinga (Ned.) remise, Kuijpers (Ned.)Lehmann (W.-Dld.) afgebr., Dück- stein (Oost.)Van Geet (Ned.) 10. Stand: 1. Larsen 4Vs pnt., 2. Lehmann 31/* en 1 afgebr., 3. Donner, Dückstein, Pirc en Van Scheltinga allen 3'/a, 7. Barcza 2 8. Kuijpers 2 en 1 afgebr., 9. Enevoldsen 2, 10. Van Geet V2. (Van onze sportredacteur) Nog is het kleine dorpje Chaam, neergevleid tussen statige staatsbossen en Bra bantse rö-gge-akkers, stil. Er zijn wat kampeerders en vakantiegangers. Zij kennen de rust van de kleine vlek onder Bfeda. Maar één keer in het jaar is die rust ver dwenen. Dan nemen zo was het voorgaande jaren 50.000 mensen bezit van het dorp. Zo zal het ook morgen zijn, als de Acht van Ohaam weer draait, het grootste wieler spektakel in Nederland, waar naar zelfs de op dat gebied verwende Belgische buren jaloers opkijken. Chaam is een begrip geworden voor de wielerenthousiasten, niet al leen uit het Brabantse en het Vlaamse, maar ook voor de liefhebbers uit Groningen, Amsterdam of Limburg. Vandaag al wordt er achter de schermen hard gewerkt. De torens van kratten met frisdrank en pils groeien snel achter de café's. In de bakke rijen is de produktie van de worstebrooikes op volle toe ren. De middenstand van Chaam puurt zijn welstand uit deze ene dag, die altijd slimme organisatoren valt in de vakantie van de bouw vakkers. Morgen vermengt zich de reuk van de worste brooikes, warme worstjes en frites met die van de mas sage-olie van de coureurs. Morgen is Chaam weer één grote tribune en verdwijnen de huisjes achter de mensen massa. Chaam trekt, ook de ren ners. Duizend nieuwelingen meldden zich dit jaar om te starten. Natuurlijk komen die duizend jongens niet 's mor gens om negen uur aan de start. Er wordt streng ge selecteerd en „slechts" 150 renners worden uitverkoren. Want een uitverkiezing is het om in Chaam te mogen rijden. Dat geldt ook voor de ama teurs. Niet minder dan 600 „liefhebbers" klopten aan bij de organisatoren. Ook hier was er maar plaats voor 150 gelukkigen. En dan is er natuurlijk de haald met nqg een rits be kende buitenlanders, bij wie ook zeer veel Belgische „kleppers". Elk jaar, dat wij de Acht meemaken vragen wij ons af, hoe het toch komt, dat dit piepkleine plaatsje, dat nog slecht bereikbaar is ook, zo veel publiek èn renners trekt. En elk jaar moeten we tot de conclusie komen, dat het de sfeer is. De Dorpsstraat, waar 364 dagen de tractoren en boerenkarren rijden, is één dag per jaar een Kalverstraat, waar men tussen de koersen hoofdschotel van de Acht: de koers voor de profs. Men vindt er altijd de fine fleur van de Nederlandse beroeps rijders, want men is er niet kleinzielig bij het uitdelen van startgelden. Jan Janssen? We hebben niet in de boeken gekeken, maar we slaan hem toch wel aan voor een con- tractje van 1500. Alleen om te starten. Men heeft er ook altijd op het voorplan staande buitenlanders. We hebben er Anquetil gezien, Van Looy, Van Steenbergen en noem maar op. Ditmaal heeft men de broers Groussard naar het kleine Brabantse dorpje ge- door slechts schuivelend voor uit komt. Het dorp is al voor het kraaien van de eerste van de vele hanen hermetisch afge sloten. Alle wegen zijn gebar ricadeerd, als was Chaam in staat van beleg. Aan de tol hekken staan leden van Chaamse verenigingen, die hun uitgaanspot versterken door deze douane-dienst. De plaatselijke politie normaal bestaande uit twee goedlachse en vriendelijke veldwachters is met tachtig collega's van de rijkspolitie versterkt. Natuurlijk zijn er lieden, die voor de hele dag wieier- plezier van 's morgens negen tot 's avonds zeven uur geen sou overhebben. Bij honderden komen ze van avond weer, voor het sluiten van de Chaamse grens, bin nen. Ze overnachten in de bermen, in het hooi of tussen de korenoppers. Burgemeester Schram van het drieduizend zielen tellen de Chaam kan morgen weer tevreden lachen bij het uit reiken van de volumineuze boeketten aan de winnaars. Gemeentesecretaris Roovers kan zich tegen het einde van de dag eindelijk weer eens zorgeloos wijden aan zijn lief hebberij: het naar binnen klokken van eerlijk bier. Men gunt het de secretaris van harte. Want hij is de man, die alles regelt. Want, hoe vreemd het ook moge klinken, de Acht van Chaam wordt geor ganiseerd en uitgewerkt in het gemeentehuis van Chaam Het gehele jaar door werkt men daar aan het wieier eé'enement. De burgemeester, die voorzitter van het comité is, maakt per advertentie in de dagbladen bekend, dat op de dag van de Acht de toegangswegen tot zijn ge meente van 6 uur tot 20.00 uur voor alle verkeer gesloten warden aan de rand van het dorp. Zo gaat dat daar in Chaam. Er gaan tonnen om aan geld (en bier) op die ene hoogtijdag. Er stroomt aardig wat vermakelijkheidsbelasting binnen in het gemeentehuis Men zou kunnen zeggen Chaam is selfsupporting. Maar dat koude woord past niet bij de sfeer van de Acht. De Nederlander Imhoff is op de tweede plaats geëindigd in de zeilwedstrijden voor het internationale kampioenschap van Zwitserland in de Flying Dutchman-klasse, De wereldkampioen zwaargewicht bok sen, Cassius Clay, en de oud-kampioen Sonny Liston hebben dinsdagavond een contract voor een revanche-wedstrijd gete kend. Het gevecht, dat in principe zal worden gehouden tussen 15 en 31 oktober, zal plaats vinden in Louisville, de woon plaats van Clay, Las Vegas of Baltimore. Cassius Clay zorgde in februari voor een van de grootste verrassingen in de geschie denis van de bokssport door de onverslaan baar geachte Liston zijn titel te ontnemen. Bill Faversham, de manager van Clay, verklaarde in Louisville dat de streefdatum voor de revanche maandag 28 september was. De competitieleider van de KNSB heeft de competitie voor het seizoen 1964-1965 bekend gemaakt. De samenstelling der groepen wijkt sterk af van voorgaande jaren en bevat mede daardoor veel onzekere elementen. Er is afgestapt van een strikt regionale indeling waardoor nu verenigingen tegen elkaar zullen aan treden die elkaar in het verleden weinig of nooit hebben bestreden. Na haar pró- motie het afgelopen seizoen is de Haar lemse schaakclub VHS in de eerste klasse opgenomen waar het is ingedeeld in afdeling A met als favoriete teams de hoofdstedelijke schaakclubs VVGA en VAS 2. De parallel-afdeling lijkt iets ster ker zodat de Haarlemmers alle kans heb ben in deze omgeving een goed figuur te slaan. In de tweede klasse B komen Het Oos ten (Haarlem) en Kijk Uit (IJmuiden) uit. Met o.a. clubs uit Den Haag, Delft en Lei den lijkt dit een sterke afdeling waarin zowel de Haarlemmers als de IJmuide- naren een zware strijd wacht. De indeling der groepen ziet er als volgt uit: Hoofdklasse: 1. VAS (A'dam), 2. Phili- dor (Leeuwarden), 3. Eindhoven, 4. Rotter dam, 5. DD (Den Haag), 6. ASC (A'dam), 7. Utrecht, 8. Bussums S.G. Eerste klasse, afd. A: 1. VAS 2 (A'dam), 2. SMB (Nijmegen), 3. Unitas (Gron.), 4. VVGA (A'dam), 5. Groningen, 6. VHS (Haarlem), 7. ASV (Arnhem), 8. VAS 3 (A'dam). Afd. B: 1. DD 2 (Den Haag), 2. Moerwijk De Limburgse wielrenner Jan Tummers heeft dinsdag op fraaie wijze de tweede etappe van de veertiendaagse ronde van Joegoslavië op zijn naam gebracht. Tum mers reed in de slotfase van de rit, die over een afstand van 201 km van Skolpje naar Nis voerde, alle concurrenten op aanzien lijke achterstand. De tijd van de Limburger was 5 uur 33 min. De Pool Osinsky werd tweede op 59 sec, de Bulgaar Iliyev derde op 1.29. (Den Haag), 3. LSG (Leiden), 4. Spangen (R'dam), 5. HCSV (Den Haag), 6. Charlois (R'dam), 7. Rotterdam, 8. Philidor (Leiden). Tweede klasse, afd. A: 1. Staunton (Gron.), 2. Esgoo (Enschede), 3. ASG (Apel doorn), 4. Amersfoort, 5. ZSG (Zutphen), 6. Gron. Studenten, 7. Philidor 2 (Leeuw.), 8. Staunton 2 (Gron.). Afd. B: 1. VVV (Alkmaar), 2. WMO (A'dam), 3. LSG 2 (Leiden), 4. DSC (Delft), 5. Het Oosten (Haarlem), 6. RSC (Den Haag), 7. RLAC (Den Haag), 8. Kijk Uit (IJmuiden). Afd. C: 1. Utrecht 2, 2. WSDV, 3. HSG (Hilversum), 4. De Dom (Utrecht), 5. Max Euwe/Morphy (A'dam), 6. De Pion (A'dam), 7. SMB 2 (Nijmegen), 8. Utrecht 3. Afd. D: 1. Dordecht, 2. Vlissingen, 3. 't Westen Regina (R'dam), 4. Spangen 2 (R'dam), 5. Philips (Eindhoven), 6. De Pion (Eindhoven), 7. Max Euwe (Breda), 8. HSV (Den Bosch). De eerste dag van de vierdaagse van Nijmegen is voor een aantal deelnemers de 55 km. wandelaars reeds van ochtend vroeg om kwart voor vier be gonnen. In totaal hadden zich 11.797 deel nemers gemeld, van wie er echter 895 niet kwamen opdagen. Onder de 10.902 wande laars bevinden zich 3.616 buitenlanders. De controle bij het vertrek heeft enige wijzigingen ondergaan. Controleurs geven bij elke vertrekkende een knip in de start kaart. Een nadeel was echter dat nu niet meer kon worden nagegaan hoeveel deel nemers op de eerste dag hun bed aange namer vonden dan de tocht door de Be tuwe. In de vroege ochtend was het mis tig, maar later trok de mist op en werd het weer zonnig, zodat de wandelaars een zware en warme tocht wacht door de schaduwloze Betuwe. Reeds nu was men in de St. Anna- straat in Nijmegen bezig met stoelen en banken om toch maar vooral niets te mis sen van de zegevierdende intocht van het legioen op de laatste dag. De Vierdaagse t?an Nijmegen is vandaag begonnen. Aan de vooravond en bi? de start van het grote wandelevenement werden kennismakin gen hernieuwd en nieuwe vriendschap pen aangeknoopt. Na tuurlijk zijn er ook traditiegetrouw weer de merkwaardig uit gedoste figuren. Het baardje van deze militair trok de twee meisjes aan. Ze ruil den wel eens weten of het geen aange plakt exemplaar wat. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11