Fiesta-gedupeerden kunnen nu toch met vakantie naar Spanje H. Deinum overleden HET WEER wèm mlrpw* ■p' Stakingsgolf in Italië Van loonsverhoging blijft voor de meesten maar 5-6 pet over Dertien mijnwerkers in kalksteengroeve onder Franse Jura opgesloten Haarlems reisbureau en MAC nemen al vastgestelde reserveringen over Paratyfus na een boerenbruiloft Drie doden in de Dauphine-alpen Twee weken voor officier van Justitie Halfjaarlijks SER-rapport: Gemiddelde stijging 13,8 percent Begin 1965 regionaal N.T.S.-nieuws T wintigduizendste in Heemskerk Strandpaviljoen Camperduin afgebrand Morgen zijn vijf hoogovens in bedrijf ALLEEN DEZE WEEK b",JHE INDIANA" Veel wind Aan het strand Gestrand in Perpignan Reiskamer waarschuwt efore you êuy! Het woord is aan Afscheid van Churchill pagina S Kinder-Vakantiekrant Parijse wintermode pagina 4 Vakbondsplan pagina 9 In de krant van heden: OPRUIMING 20% KORTING UITVERKOOPPRIJZEN BUITENSHOW, (W$ Haarlem, Zijlweg 111 - Tel. 17877 4 49e JAARGANG NUMMER 222 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 28 JULI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De directeur van Martin's Air Charter, de heer Schroder, die deze zomer totaal 44 vluchten voor het Rotterdamse reisbureau „Fiësta" zou uitvoeren en vanwege de financiële moeilijkheden bij dit reisbureau thans geweigerd heeft nog nieuwe passagiers naar Spanje te vervoeren omdat er voor hen geen hotelaccommodatie zou zijn, heeft besloten om in samenwerking met het reisbureau „Centouri te Haarlem alle gedupeerde vakantiegangers tegen een kleine tegemoetkoming alsnog hun vastgestelde vakantie te laten maken. De extra kosten zullen ongeveer 50 a 75 gulden bedragen. De heer T. Jansen, directeur van het Haarlemse reisbureau Centouri, deelde tijdens een persconferentie op Schiphol mee, dat hij een voldoende aantal bedden in Palma de Majorca en Barcelona heeft gereserveerd om ongeveer vierhonderd mensen, die hun vakantie bij Fiësta heb ben geboekt en daarvoor reeds gedeelte lijk of geheel hebben betaald, een onder dak voor veertien dagen te verzekeren. De hotel- en overtochtkosten voor de ge dupeerde vakantiegangers die van deze ge legenheid gebruik maken, zullen gezamen lijk door Martin's Air Charter en het reis bureau Centouri worden gedragen. Dit be drag wordt thans geschat op ongeveer f 100.000, afgezien nog van de 91.000 die da chartermaatschappij van het Rotter- Maandag arriveerde een Friendship- toestel van Schreiner Airways met 36 vakantiegangers van „Fiësta Tours" uit Perpignan op Zestien hoven bij Rotterdam. Zij waren nog net op tijd om 24 vertrekkenden, die met een DC-3 naar Barcelona ver trokken, van hun ervaringen te ver tellen. Zij waren niet ontevreden. Be halve enige spanning op de eerste twee dagen en enig ongerief in Per pignan, waar nogal lang op het toe stel dat hen naar Nederland zou brengen moest worden gewacht, had niemand van de 36 thuiskerenden enig financieel nadeel ondervonden. In de Mariastichting te Haarlem is gis teravond op 61-jarige leeftijd overleden de heer H. Deinum, directeur van de Haar lemse Stadsschouwburg en het Gemeente lijk Concertgebouw en oud-voorzitter van de Vereniging van Schouwburgdirecteuren. De heer Deinum, die deze maand 25 jaar de directeursfunctie der Haarlemse schouwburg bekleedde de huldiging was wegens zijn ziekte tot september uitge steld is twaalf jaar als leraar Engels in het onderwijs werkzaam geweest tot hij namens zijn oom, die pachter was van de Haarlemse schouwburg, op 1 juli 1939 als directeur werd aangesteld. Tijdens zijn leraarsambt in Kampen schreef hij voor de lokale pers reeds veel over to neel en was hij als regisseur bij het arha- teurtoneel zeer gerespecteerd. De thans overledene is van de oprich ting in 1947 af voorzitter geweest van de Vereniging van Schouwburgdirecteuren tot juni 1962. Bij zijn aftreden werd hem de medaille van verdienste dezer vereniging overhandigd. De heer Deinum is 27 jaar bestuurslid geweest van het Doopsgezinde Broederschapshuis in Elspeet, voorts was hij lid van de kerkeraad der Doopsge zinde Gemeente, bestuurslid van de So ciale Raad en van de afdeling Haarlem der Voogdijvereniging „Tot steun". De teraardebestelling geschiedt op vrij dag 31 juli op de begraafplaats Wester- veld te Driehuis-Velsen, 's middags om half drie. Het stoffelijk overschot is opgebaard in de Rouwkamer Zijlweg 63 te Haarlem (1415:30 uur en 19.30-20 uur). Men zie ook pagina 7. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aanvankelijk nu en dan krachtige westelijke wind. Tamelijk koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Doordat een stormdepressie naar de kust van Noorwegen trekt, waait er langs onze kust een vrij krach tige, af en toe zelfs harde en frisse zuidwestelijke wind, waardoor de temperatuur niet boven 20 graden komt. Het blijft overwegend droog met lange perioden van zonneschijn. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Zonnige perioden met een sterke luchtstro ming van de oceaan. De grote Italiaanse communistische vak bond van spoorweg-personeel heeft voor vandaag een algemene staking van elf uur afgekondigd. Het is de vierde staking in enkele weken tijds. De vereniging van piloten van de bur gerluchtvaart heeft voor 31 juli om zes uur Nederlandse tijd een staking van 78 uur afgekondigd, waardoor alle buitenlandse vluchten van de Alitalia zullen komen te vervallen. Zowel het treinpersoneel als de piloten eisen hogere lonen en betere C.A.O.-voor waarden. Duizenden werknemers bij de suiker industrie zijn vandaag ook voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen de ver breking van de onderhandelingen over hun C.A.O. De vakbonden van het Italiaanse Rode- Kruispersoneel hebben vandaag een sta king van 72 uur afgekondigd, omdat ver zoeken om herziening van de salarissen van technische deskundigen zijn afge wezen. De Italiaanse bankwerkers zullen op 3 augustus voor 24 uur in staking gaan om dat hun C.A.O.-onderhandelingen zijn afgebroken. damse reisbureau te vorderen heeft voor reeds uitgevoerde vluchten. Het komende weekend zullen ongeveer honderd aanvan kelijk teleurgestelde vakantiegangers hun vliegreis naar het zuiden dankzij deze sa menwerking tussen Centouri en M.A.C. toch nog kunnen maken met de garantie dat er voor hen in Spanje een hotel ge boekt en betaald is. Ook over de terug reis behoeven ze zich geen zorgen te ma ken. Er zijn nog wel moeilijkheden gerezen voor de 71 passagiers die op eigen risico met een toestel van Schreiner Airways naar Spanje gingen. Zij vernamen op het vliegveld van Perpignan dat, wanneer zij 90 gulden contant betaalden, er een moge lijkheid was dat zij in hotels aan de Costa Brava zouden worden ondergebracht, om dat geen enkele hotelhouder in Spanje be reid is Fiësta nog enig krediet te geven. De reisleider van het Rotterdamse reis bureau, de heer Safa, had de vakantiegan gers de verzekering gegeven dat hij vol doende geld bij zich had om de hotelre keningen te betalen. Het bleek echter dat hij slechts 7.000 bij zich had in plaats van 24.000 die het reisbureau beloofd had mee te zullen geven om de achter stallige hotelrekeningen te betalen. Thans wachten de mensen nog op het vliegveld van Perpignan, omdat er nog geen moge lijkheid is naar de Costa Brava door te gaan als er geen geld op tafel komt. Bo vendien is het nog de vraag of Schreiner Airways, die de vakantiegangers voor hun eigen risico naar Spanje heeft gevlogen, hen ook weer zal komen ophalen. De Nederlandse Reiskamer, die in 1954 is opgericht om misstanden in het reis bureauwezen uit te bannen, heeft naar aanleiding van de „Fiësta-affaire" ver klaard, dat vakantiegangers zich eerst duchtig moeten overtuigen van de kwali teit van het reisbureau waarmee zij in zee gaan. Bij talrijke Nederlanders is in dit opzicht sprake van een grote zorgeloosheid. Een hardnekkige drempelvrees bij een belangrijk deel van het publiek maakt, dat talrijke gegadigden de grote te goeder naam en faam bekend staande instellingen schuwen en gebruik maken van de dien Advertentie sten van bureaus van soms twijfelachtige reputatie. Die bedrijven zijn vaak in staat verlokkelijke goedkope aanbiedingen te doen. Maar als ergens geldt dat alle waar naar zijn geld is, dan is dat wel in deze branche. Voor het reisbureauwezen gelden geen stringente vestigingsbepalingen. Iedereen is vrij om een reisbureau op te richten. Het spreekt vanzelf, dat zich daar tussen zwakke broeders en beunhazen be^ vinden, aldus de heer Weijland, admini strateur van de Nederlandse Reiskamer. WELS (Oostenrijk) (AP) Vijf en twin tig personen, allen gasten op een boeren bruiloft zijn naar een Oostenrijks zieken huis overgebracht omdat men vreest dat ze tyfus hebben. Doktoren in het zieken huis zeiden dat de patiënten, waaronder mannen, vrouwen en kinderen, vermoede lijk aan paratyfus lijden. Geen van hen bevindt zich in ernstige toestand. De patiënten woonden een diner bij voor een dubbele bruiloft, tesamen met tach tig andere gasten in het dorp Sippachzell in de buurt van Wels in Oostenrijk. Het restaurant waar het diner werd ge houden is onder quarantaine geplaatst. De beide jonge echtparen bevinden zich niet onder de 25 personen die in het zie kenhuis zijn opgenomen. In de Alpen van Dauphine, in het zuid oosten van Frankrijk, zijn maandag drie alpinisten van een hoogte van 400 meter neergestort en vermoedelijk omgekomen De lijken van de slachtoffers, wier iden titeit nog niet bekend is, zijn nog niet ge vonden. (Van onze correspondent) De Haagse rechtbank heeft een Amster damse substituut-officier van Justitie ver oordeeld tot veertien dagen gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De rechtbank achtte het pri mair tenlaste gelegde autorijden onder invloed van sterke drank en het opzette lijk niet voldoen aan een politiebevel bewezen. In zijn vonnis overwoog de rechtbank, dat namens en door verdachte is aange voerd dat hij wel in staat was zijn auto naar behoren te besturen, hetgeen zou blij ken uit het feit dat hij onder politiebege leiding foutloos naar huis is gereden. Hier aan hechtte de rechtbank echter onder de gegeven omstandigheden geen waarde. De rechtbank bleek van oordeel dat de ver dachte door de schok van de aanhouding in zoverre ontnuchterd werd dat hij de kracht en de inspanning kon opbrengen om met geringe snelheid en onder bege leiding foutloos te rijden. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een maand gevangenisstraf ge ëist, alsmede een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De gemiddelde stijging van het loon is hoger geweest dan in het akkoord van de Stichting van de Arbeid van 29 ok tober 1963 was overeengekomen. Per 2 juni bedroeg het gewogen gemiddelde van de goedgekeurde loonsverhogingen 13,8 percent. Dit blijkt uit het vierde halfjaarlijkse economische rapport van de S.E.R. Dit gemiddelde had betrek king op 1,7 miljoen werknemers, of wel ongeveer tachtig percent van de werk nemers, die in totaal vallen onder C.A.O.'s, die voor een herziening in aan merking komen. Zo erg veel beter z(jn de meeste werk nemers er echter niet van geworden. De reële vooruitgang neemt in de loop van het jaar door de prijsstijgingen in betekenis af. Uit het S.E.R.-rapport blijkt, dat voor die genen, die tien percent loonsverhoging heb ben gekregen, tegen het eind van 1964 de reële verbetering in belangrijke mate ver loren zal zijn gegaan. Voor de meesten, die omstreeks 13,8 per cent hebben gehad, benevens de huurcom- pensatie per 1 juli. blijft aan het eind van het jaar 5 a 6 percent over. De reële vooruitgang van de werknemers is het grootst geweest in het begin van het jaar en neemt in de loop van het jaar in betekenis af. Terwijl het loonniveau eind 1964 niet meer dan twee percent boven het gemiddelde van 1964 ligt, zal het prijs niveau dan ruim drie percent hoger zijn dan het jaargemiddelde. Dit betekent, al dus de S.E.R., dat het reële looninkomen eind 1964 ruim één percent beneden het gemiddelde van het jaar zal liggen. Zwarte lonen De S.E.R. meent dat het effect van de loonoperatie op de omvang van de zwarte loonvorming tot dusverre niet onbevredi gend is. De gegevens van de looncontrole- dienst over het eerste kwartaal van 1964 geven een daling van het zwarte loon te zien met ongeveer een derde (ongeveer 2,5 percent). Op grond hiervan komt het Centraal Planbureau tot de conclusie dat het redelijk lijkt te veronderstellen dat er in 1964 geen zogenoemd incidenteel loonaccres zal op treden. (Zie verder pagina 2 onder „S.E.R. rapport"). John Morley: In de politiek is de keuze altijd tussen twee kwaden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kindervakantiekrant 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's In geknielde houding richten brand weerlieden in Rochester hun water stralen op de brand die het gevolg was van het neerstorten van een politie-helikopter tijdens de felle rassenrelletjes in de stad. Het hef- schr oef vliegtuig kwam neer op een auto waarop de motor ligt te roken. Telefoto BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 alle voorradige tenten, luchtbedden, slaapzakken, kampeermeubelen, parasols, tegen elke dag van 9—6 uur ra (Van onze correspondent) PARIJS. Maandagmiddag om twaalf uur is onder de Mont Rivel in het depar tement van Jura een galerij van een kalk steengroeve ingestort waardoor dertien arbeiders werden ingesloten. De instorting was zo hevig dat bomen langs de bergrug half voorover staan. De sirenes van de stad Champagnole begonnen te loeien om hulp te ontbieden. Gendarmes en soldaten zijn uit Lens gekomen om de arbeiders uit te graven. De burgemeester van de stad heeft een beroep gedaan op particuliere onder nemingen om te helpen. De cementfabriek is een continubedrijf. Boeren uit de omgeving vertelden dat door de aardverschuiving al hun ramen openschoven en dat de pannen van de daken vielen. Ook in de stad zelf werd de verschuiving duidelijk gevoeld. De mijn waar 500 arbeiders werken is zeventig jaar oud. Men schrijft de ramp toe aan de uitzonderlijke droogte in de Franse Jura. Met een buitengewoon gevoelige luister- installatie zijn zwakke klopsignalen op gevangen, die de reddingsploegen nieuwe hoop hebben gegeven. De installatie is met succes gebruikt om overlevenden van de aardbeving in Joegoslavië op te sporen. Met ingang van 1 januari a.s. zal de N.T.S. regelmatig een regionaal nieuws programma uitzenden. Gestreefd wordt naar een wekelijkse uitzending van 20 mi nuten. Hiermede wordt de eerste fase in de ontwikkeling van de regionale televi sie gerealiseerd. Voor de samenstelling van het regiona le nieuwsprogramma zal een werkgroep verantwoordelijk zijn waarin naast N.T.S. en omroeporganisaties ook de regionale adviesraden vertegenwoordigd zullen zijn. In het regionale nieuwsprogramma zal in de toekomst ook regionaal nieuws wor den opgenomen uit andere delen van Ne derland dan die welke tot het werkgebied van RONO en ROZ behoren. Eerder dan verwacht werd heeft de gemeente Heemskerk haar twintigduizend ste inwoner gekregen. Het is de heer J. Daas, kantoorbediende bij de papier fabriek van Van Gelder Zonen in Velsen- noord, die met zijn echtgenote en drie kin deren uit Wormer is gekomen. Het gezin heeft een woning toegewezen gekregen van de stichting „Eigen woning- bezit" aan de Jacob van Bergenstraat. Mevrouw Daas is Heemskerkse van ge boorte. Morgenavond zal de officiële begroeting plaats hebben door het gemeentebestuur van Heemskerk en door de Heemskerkse gemeenschapsraad. De sprong in Heemskerk van 15.000 naar 20.000 inwoners is in twee jaar tijds gemaakt Onlangs is de installatie gebruikt om arbeiders te vinden, die onder de puin hopen van een flatgebouw te Parijs be graven lagen. Een Zwitserse wichelroedeloper beweert, dat hij weet waar acht van de vermisten in de mijn zich bevinden. Een grote boor, die uit een naburige mijn was aangevoerd, bleek vandaag verkeerd te zijn opgesteld. Mijnfunc- tionarissen menen dat nog 25 meter dieper moet worden geboord voor men contact met de mannen zal kunnen krij gen. Er is inmiddels nieuw materieel aan gekomen, waarmee men de ingesloten mijnwerkers spoedig hoopt te kunnen be reiken. De omgeving is door militairen afgezet om te verhinderen dat verwanten en toeschouwers het reddingswerk be lemmeren. Vanmorgen vroeg is in een kwartier tijd het houten strandpaviljoen op een duin in de Noordhollandse badplaats Camperduin (gemeente Schoorl) uitgebrand. Er sliepen zes mensen drie gasten, twee leden van het personeel en de 17-jarige dochter van de exploitant. Zij konden zich ternauwer nood in veiligheid stellen. De dochter zag vanmorgen om half zes bij een meterkast een hoge steekvlam en waarschuwde de anderen, die inderhaast het houten gebouw verlieten. Bij de brand is het gehele gebouw met bar, dancing en restaurant verloren ge gaan. De eigenaar, de heer Minkema, die met zijn echtgenote in de dependance vlak bij het hoofdgebouw woont, heeft enige pa pieren en geld kunnen redden, maar ver der ging de gehele inventaris met de voor raden verloren. De schade wordt geschat op omstreeks 200.000 gulden. De heer Min kema is tegen brandschade verzekerd. De brandweer uit Schoorl heeft weinig meer kunnen uitrichten. Het personeel van het strandpaviljoen, 12 mensen, is door deze brand midden In het vakantieseizoen zonder werk geko- Woensdagnacht (29 juli) zal hoogoven nummer vier bij hoogovens in IJmuiden weer in gebruik zijn. Tijdens een perio dieke onderhoudsbeurt van twaalf weken is deze hoogoven voorzien van een comple te nieuwe bemetseling en omgebouwd voor hoge topdruk. Wanneer de vierde hoogoven is aange blazen zullen tot 1 september aanstaande alle vijf hoogovens tegelijk in produktie zijn. Op die datum zal hoogoven nummer drie voor een onderhoudsbeurt uit het be drijf worden genomen. De verwachting is, dat medio november aanstaande definitief met vijf hoogovens tegelijkertijd ruwijzer kan worden geproduceerd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1