Brits Lagerhuis neemt vandaag afscheid van Winston Churchill INTRODUCTIE KORTING J Maar de „vader het huis kan er zelf niet bij zijn Wl Bandieten slaan hun slag in het Parijse Plazza-hotel „V.S. is niet van plan de strijd in Z.-Vietnam uit te breiden" MAKREEL WERELDNIEUWS MET GARANTIE TIJDELIJK JAr Van dag tot dag Maanschot door V.S. uitgesteld i Makarios zet ook VN de voet dwars Militaire voorzorg in Griekenland Butler op bezoek bij Kroesjtsjev J öp ct& DINSDAG 28 JULI 1964 Amateur Cri Stellweg Onderminister Ball voor de radio: Castro's zuster vraagt asiel in Mexico Muggen, motten, vliegen? thuis en in de tent f 3.65 - f 4.95 Venetiaanse gondeliers bestrijden techniek Advertentie Het massa-vervoer van toeristen, dat de laatste jaren vormen heeft aangenomen die onvoorstelbaar zijn, heeft door de Rot terdamse „Fiësta-affaire" een gevoelige klap gekregen. Niet alleen zijn honderden vakantiegangers gedupeerd, maar het ver trouwen van het publiek in de ondernemin gen die zich op dit gebied bewegen is da nig geschokt. Het is te prijzen dat enkele van die ondernemingen het zich als een eer hebben aangerekend, de gedupeerden te hulp te komen door hun alsnog een va kantiereis te verschaffen, zij het dan naar andere oorden dan zij oorspronkelijk had den bedoeld. Dat hierbij ook een gerenom meerde onderneming in Haarlem, Centou- ri, te hulp is geschoten, is nog een voldoe ning temeer. Het „sociale toerisme", waarmee het goedkope reizen naar oorden die voor smalle beurzen vroeger onbereikbaar wa ren, wordt aangeduid, is van groot belang, maar het kan ook grote gevaren inhouden. Gevaren die voornamelijk ontstaan wan neer exploitanten zich met deze vorm van toerisme bezig gaan houden, die niet be rekend zijn op de grote lasten en risico's. Het is bekend dat er heel wat beunhazerij op dit gebied wordt gepleegd. Teleurstellin gen en schade zoals in deze „Fiësta- affaire" zijn opgedoken, zijn er het gevolg van. De reputatie van het toeristenbedrijf is er direct mee verbonden en het is te hopen dat de bonafide ondernemers erin slagen, niet alleen deze incidentele smet uit te wissen, maar ook voor de toekomst zoveel mogelijk de kans op dergelijke mis sers uit te sluiten. Minister Luns volbrengt in deze dagen een van de moeilijkste missies die zijn loopbaan heeft meegebracht. Zijn bezoek aan Indonesië vereist van hem een ma ximum aan diplomatie, takt en voorzich tigheid. Niet alleen verkeert zijn „thuis front" in een tamelijk gemengde stem ming ten aanzien van de doeleinden en mogelijke resultaten van dit bezoek, maar in Indonesië ontmoet hij een diplomatiek klimaat dat met „wisselvallig" nog maar zwak omschreven is. Het zou gemakkelijk zijn voor de minis ter om de regering te Djakarta geheel en al naar zijn hand te zetten door de hou ding aan te nemen die in de volksmond „huilen met de wolven in het bos" heet. De merkwaardige manoeuvre van de ge lijkgeschakelde Indonesische pers in de kwestie der schadevergoedingen name lijk door een tegeneis te formuleren die de affaire-Nieuw Guinea weer op het ta pijt brengt is niet bedoeld om de mis sie van de heer Luns te vergemakkelij ken, integendeel, zij heeft met takt en voorzichtigheid niets te maken. In die si tuatie naar beide kanten succes boeken is een opgave die minister Luns in grote verlegenheid zal hebben gebracht. Het ziet ernaar uit dat van Nederlandse zijde de grootste bereidheid tot vèr-gaande concessies zal worden geëist, wil het be zoek van minister Luns positieve resulta ten opleveren ten aanzien van een „nieuw begin" in de relaties tussen Nederland en Indonesië. Een nieuw begin, dat aan onze kant een maximum aan begrip voor de „jonge diplomatie" van Djakarta noodza kelijk zal maken. „Jong" betekent in dit geval: anders dan men zou hebben mogen verwachten in de gegeven situatie en ge baseerd op geheel andere overwegingen dan de diplomaten van de Oude Wereld gewend zijn. Daarin is dan meteen de an dere betekenis vervat die Indonesië blijkt te hechten aan de term „behoorlijke be nadering van psychologische aspecten der ichadevergoedingskwestie." Het is een krachttoer, die van minister Luns wordt gevraagd. Zijn zegswijze „de politiek is de kunst van het mogelijke' zal in dit geval wellicht een kleine variatie moeten ondergaan: „de kunst van het on mogelijke." Slaagt hij, dan zal hem dat des te meer als een ministeriële prestatie moeten worden aangerekend. In het te genovergestelde geval zijn er excuses ge noeg. I <«w W I - I M (Van onze correspondent) Winston Churchill, die sinds zijn af treden als minister-president, acht jaar geleden, nooit meer het woord heeft ge- oerd oud-premiers mengen zich niet meer in de politiek en die nog slechts op zijn hoekplaats zat als figurant, zal zich definitief uit het parlementaire even, dat hij 64 jaar lang met twee jaar onderbreking heeft gediend, terugtrek ken. Dit moet een zware stap voor hem zijn, want voor hem was het Lagerhuis, dat hij als 25-jarige betrad, zijn ziel en zijn leven. Er is over gedacht om Churchill, die als langste lid de onofficiële titel draagt van vader van het huis" erelid daarvan te maken, met het recht de zittingen bij te wonen, maar gezien zijn broze lichamelij ke gesteldheid na zijn dijbeenbreuk van twee jaar geleden kan hij slechts naar zfjn plaats strompelen is het mis schien beter dat daarvan is afgezien. Mis schien wilde Churchill het zelf ook niet. Al vroeger heeft hij voor de eer bedankt om eventueel met een hertogstitel hij heeft immers een voorvader van koninklij ke bloede naar het Hogerhuis te gaan. Er ging voor hem niets boven het Lager huis, de enige democratisch gekozen kamer in Engeland. Hij vereenzelvigde zich ermee. In het het begin van deze eeuw vormden Enge land en het Britse parlement het centrum van de wereld. Wie in het Lagerhuis iets betekende kreeg internationale faam. Churchill volgde de voetsporen van zijn va der, de Tory-democraat Randolph Chur chill en die van andere roemrijke leden van zijn voorgeslacht die in vroeger eeu wen lid zijn geweest van het parlement. Hij brak met de conservatieven toen dezen hun vooruitstrevendheid over boord gooiden en was jarenlang liberaal. In 1906 trad hij toe tot het liberale kabinet. Later, toen de conservatieven weer een meer liberale koers volgden en de libe ralen verscheurd werden door onderlinge twisten, keerde Churchill in de conserva tieve rijen terug. Churchill heeft als lid van een beroemd geslacht altijd een gevoel van historische roeping gehad. Hij zag zichzelf herhaalde lijk als de belichaming van zijn grote voor vader uit de zeventiende eeuw, John Chur chill, hertog van Marlborough, die als Brits legeraanvoerder in de Spaanse successie oorlog had gestreden. Zijn grootste kans kwam in 1940, toen hij premier van het oorlogskabinet werd na jarenlang als een roepende in de woestijn tegen Hitier te hebben gewaarschuwd. De forse Winston was een ideale oorlogs leider. Niet alleen omdat hij was opge leid als officier, en in vele oorlogen had meegevochten de Spaans-Amerikaanse oorlog op Cuba, de boerenoorlog, de Britse expedities in Egypte en India en in de eerste wereldoorlog eerst in de verloren slag om Antwerpen en later na zijn aftre den als minister van Marine, en voor zijn benoeming tot minister van Munitie, aan het Britse front in Frankrijk maar voor al omdat hij een universele figuur was. Met Lloyd George was hij een afstam meling van de politieke reuzen die zo'n enorme rol hebben gespeeld in het Vic toriaanse tijdperk, toen Engeland het top punt van zijn macht bereikte: Wellington, Pitt, Disraëli en Gladstone. Evenals zijn beroemde voorgangers was Churchill eigenlijk een groot amateur in de beste zin van het woord. Hij was niet alleen een kunstenaar met het penseel, maar ook een kunstenaar in het politieke leven dat hij in grote lijnen beheerste, welke functie hij ook uitoefende. Churchill is het tegendeel van een op beperkt gebied gespecialiseerde technocraat. Hij was de man van de grote greep en van de brede visie, al faalde hij in de twintiger jaren als kanselier van de schatkist, omdat re kenen niet met zijn flamboyante tempera ment strookte. Churchill is de laatste van de grote ora tors waaraan het Lagerhuis vroeger zo rijk is geweest. Zijn taalbeheersing en beeldend uitdrukkingsvermogen zijn feno menaal. Maar gemakkelijk ging het hem nooit af. Hij zwoegde vaak tot diep in de nacht op zijn redevoeringen, die hij met alle bijbehorende gebaren uit het hoofd leerde en langzaam en indrukwekkend voordroeg. Ook de schijnbaar spontane, briljante te genwerpingen op interrupties had hij meestal tevoren bedacht en gerepeteerd! Want hij was het zelf die vele interrupties uitlokte. Vandaag brengen alle partijen in het La gerhuis hem hulde zonder dat de 89-jarige Sir Winston daarbij aanwezig zal zijn. Na afloop van het huldebetoon zullen de drie partijleiders, Premier Sir Alec Douglas- Home, oppositie aanvoerder Harold Wilson en de liberale voorman Jo Grimond Sir Winston in zijn Londense woning een fraai getekend adres van hulde overhandigen. Dit betekent dan het einde van het lange, lange hoofdstuk uit Churchills vruchtbare leven. Sir Winston Churchill ging gisteren van zijn huis in Hyde Park Gate in Londen naar het Lagerhuis, waar schijnlijk voor het laatst. CAPE KENNEDY (Reuter; AFP; AP) De lancering van de maanraket „Ran- ger-7", die maandagmiddag had moeten gebeuren is ten gevolge van een storing in de grondapparatuur uitgesteld tot van avond. De storing deed zich voor in een radio zender van het geleidesysteem. Pas 22 minuten voor het tijdstip van de lance ring kwam dit mankement aan het licht. De Ranger-7 zal ruim 68 uur over de reis naar de maan doen. In de laatste dertien minuten en 40 seconden moeten de zes televisie-camera's in actie komen om meer dan 4.000 foto-opnamen van de maan naar de aarde te zenden. Daarna zal het insectvormlge ruimteschip tussen de maankraters neerstorten. Schoonheidsles In het oefenlokaal waar aanstaande schoonheidsverzorgsters zich klaarmaken voor hun taak in een naar schoonheid en zorg snakkende wereld, reikt gonzende stilte van raam tot muur tot deur, van zachtgroen plafond tot beige vloer. Naast steriele kastjes met potjes, flesjes, tube tjes, dingetjes die verkleinwoorden behoe ven om ze recht te doen, liggen op veld bedjes de proefkonijnen uitgestald: roer loze gedaanten, bedekt met witte lapjes, in rugligging, ogen vroom gesloten, een rijtje Inconnu's van de Seine. Geen beeld houwer die afdrukken wil maken echter, wél warme handen van de aan ieder hoofdeinde gestationneerde dames-in-'t- wit, die de willoos geheven gezichten tot een nieuw en beter leven willen wekken. Daar komt vet aan te pas, veel vet. De vingers glijden, kruipen, tikken, kloppen, knijpen zacht. Vingers zijn het enige dat hier beweegt. Vingers zijn ook de enige die gerucht maken, soms, licht gerucht van huid op huid, gedempt door de vet- voering daartussen. Praten is verboden, roken en snoepen ook. Wat blijft er anders over dan slapen? Kunnen gedach ten van enig belang hier geboren en tot wasdom gebracht worden? Nee, Ieder be ginsel ervan smoort in vet, in gonzende stilte, in warme vingers. En dus ligt daar het rijtje naar schoonheid en zorg haken de proefkonijnen de glimmende neusjes omhoog, de kousenvoeten opwaarts ge richt, en zakt weg in donzig lichte dut jes. Eén witte juffrouw, een gediplomeer de kracht uit het schoonheidswezen, sluipt op de teenspitsen daar lérend tussendoor, legt hier een duim vaster op een kaak, wijst fluisterend de weg naar een betere, snellere vibratie van het jukbeenmassief, geeft woordloos asm welke tedere gebaar tjes uitgevonden zijn ter massage van de tere ooghoeken. Deze bepaald niet-alledaagse zaligheid van liefdevolle zorg en belangstelling voor dat jaar in jaar uit gebruikte en bekeken gezicht dat hier en nu behandeld wordt als was het een kostbaar tempeltje, die zaligheid wordt deels wakend, deels zoet sluimerend, maar intens genoten en eindigt precies 25 minuten na aanvang. Gezichts massage voorbij. Décolleté nu. Aller oogjes vliegen ge schrokken open, de net nog stille hoofdjes deinen heen en weer, met grote maaibe- wegingen gaan de verzorgdende handen plotseling te keer over hals en schouders. Dat wordt een gekneed, een geknijp van monnikskapspier, schoudertop, dat de bed jes ervan trillen. De opzichteres springt heen en weer van de een naar de ander. Vet! roept ze, Méér vet. En dénkt om de schildklier! De verzorgsters werken zich in het zweet, de proefkonijnen zetten zich angstig schrap en doodop laat de décolletémassage allen achter. Hèhè. En wat nu? Nieuwsgierigheid en span ning doen de ogen in al die vette hoof den de nu komende aktiviteiten der da- mes-in-'t-wit in de gaten houden. Mogen ze weer onder zeil, zal de vrede weer neerdalen? Nee. Kleine haaknaaldjes da len op ieder bed, op neusvleugels, op kin nen, neer. Het onderdeel Meeëters Ver wijderen is aan de orde. Dat valt niet mee, de gedaanten krijgen er iets verkrampts door. En daarna gauw warme doeken. Ver rukkelijk warme doeken om de kostbare huid waarvan geen meeëters ongenood meer zal kunnen eten voorlopig, in te wik kelen. En dan make-up. Een lik groen hier, een veeg rose daar, een streep rood en een streep grijs en dan is het afgelo pen. Vit. Klaar. Men betaalt een gulden (voor gebruik cosmetische artikelen), men geeft een vrolijke knik, een vriende lijke groet. Men gaat, in het besef nog altijd geen schoonheid te zijn, maar ten minste eens een keer wél verzorgd. (Van onze correspondent) PARIJS In de afgelopen nacht heeft in hotel-Plazza Athenee Avenue Montaigne vlak bij de élysee een overval plaatsge had die het leven heeft gekost van een taxi-chauffeur. De overval op de juweliers zaak gebeurde enkele minuten na een uur. De avenue lag geheel verlaten. Een zwarte grote auto hield voor het hotel stil. De chauffeur bleef achter het stuur zitten. De drie andere inzittenden, zwaar gewapend, liepen de grote hal door. De paar mensen in de hal werden met revolvers bedreigd en moesten met opge heven handen blijven staan. Eén van de boeven trachtte met een hamer een vitri ne van juwelen in te slaan, maar toen dat niet lukte, schoot hij enkele malen dwars door de ruit. Hij greep wat hij grijpen WASHINGTON (A.P. AFP) George Ball, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag in een vraaggesprek voor de radio verklaard, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat de oorlog in Zuid-Vietnam in Zuid-Vietnam zélf dient te worden gewonnen en dat zij er niet op uit zijn het strijdtoneel uit te breiden. Met betrekking tot de mogelijkheid van Ingrijpen van de kant van communistisch China, een mogelijkheid die minister Ball niet geheel uitgesloten achtte, verklaarde -hij, dat de Verenigde Staten in dat geval niet van plan zijn tot straffe maatregelen over te gaan. Maar als er van provocatie iprake is, zal daarop gereageerd worden. De onderminister was van mening dat het Amerikaanse volk accoord gaat met de algemene gang van zaken in de huidige buitenlandse politiek. En hij verwachtte een continuiteit van die politiek ook na de verkiezingen in november. „Onverschillig wie gekozen wordt?", werd Ball gevraagd. „Dat heb ik niet gezegd" was het antwoord, Van militaire zijde in Washington is of ficieel tegengesproken, dat de Verenigde Staten van plan zijn nog zesduizend mili- tiren naar Zuid-Vietnam te sturen. Van het zenden van een massale troepenmacht naar Zuid-Vietnam is geen sprake, tenzij de militaire situatie in ernstige mate zou verergeren. Wel ligt het ongetwijfeld in de bedoeling het aantal adviseurs en technici aldaar uit te breiden, en wel met 600 man: te weten met 300 adviseurs en 300 manschappen „speciale troepen", die speciaal zijn opge leid voor de strijd in het oerwoud. MEXICOSTAD (AFP) De zuster van de Cubaanse premier, Juanita Castro, heeft de Mexicaanse regering officieel om poli tiek asiel verzocht. Juanita Castro was eind-juni, nadat zij met het regime in Ha vana had gebroken, in Mexico aangekomen, kon, maar liet in de haast een halssnoer liggen ter waarde van 50.000 franc. Op dat ogenblik stopte een wagen van de politie uit het 8e arrondissement voor het hotel. Een van de agenten was in uni form, de andere drie waren in burger. De wagen stopte naast een taxi, waarin de chauffeur rustig zijn krant zat te le zen. De bandiet van de zwarte bandieten auto zag het onraad en drukte op zijn claxon om zijn vrienden te waarschuwen. Het drietal holde verschrikt naar buiten en begon in het wilde weg te schieten om de aftocht te dekken. Geen van de agenten werd geraakt, maar een verdwaalde kogel drong in de borst van de taxi-chauffeur die vrijwel op slag dood was. De agenten probeerden met hun kleinere wagen de weg van de bandieten te versperren, maar deze reden snel achteruit en verdwenen Met hun revolvers van gering kaliber waren de agenten niet opgewassen tegen de zware mitrailleurs, waarvan de inbre kers gebruik maakten. Ofschoon de voornaamste- buitenwegen onmiddellijk door de politie werden afge zet, heeft men de zwarte wagen niet kun nen terugvinden. Ook is men er nog niet zeker van met hoeveel juwelen de inbre kers ervan door zijn gegaan. De bestolen juwelier moet de schade nog opmaken De eerste schattingen lopen rondom de 50.000 francs. Het is de tweede grote diefstal deze maand uit Parijse hotels. Drie weken gele den stalen drie gewapende mannen voor 420.000 franc aan juwelen uit een vitrine in het Ritz-hotel. Vorige week donderdag werd bij een overval op een juweliers zaak in Monte Carlo voor tien miljoen franc gestolen. Een politieagent werd hier bij ernstig gewond. Het Plazza-hotel ligt aan de deftige ave nue Montaigne, een van de straten van de Champs Elysees naar de Seine. NICOSIA (Reuter) President Maka rios van Cyprus heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties ge telegrafeerd, dat de bewegingsvrijheid van de V.N.-macht op Cyprus de toegang tot haventerreinen of andere (regerings)terrei- nen of -gebouwen niet automatisch insluit. „Het posteren van V.N.-waarnemers in Cyprische havens zou begrijpelijk zijn als ook V.N.-waarnemers in de Turkse havens zouden worden geplaatst, waar de armada voor de invasie van Cyprus is samenge trokken", aldus Makarios. De Cyprische president zegt het diep te betreuren, dat V.N.-voertuigen en colon nes onderzocht moeten worden, maar dit vindt hij nodig, omdat gebleken is, dat V.N.-voertuigen Turkse opstandelingen hebben vervoerd. Makarios en de Griekse premier Papan- dreou hebben in Athene nog eens hun ge meenschappelijke politiek inzake Cyprus bevestigd. Toen hem werd gevraagd in welke richting de kwestie-Cyprus zich beweegt, antwoordde de gebaarde prelaat glimlachend: „In de richting van Enosis" (eenheid met Griekenland). ATHENE (Reuter) Griekenland heeft genomen na berichten over activiteiten van Turkse strijdkrachten aan de kust van An tolië, zo is in Athene meegedeeld. De bewegingen van de Turkse vloot wor den door patrouillerende schepen en vlieg tuigen gevolgd en op bepaalde punten lan de Thracische grens worden pantserwagens in gereedheid gehouden. Deze staat van paraatheid is zuiver bedoeld als voorzorg, zo werd gezegd. Advertentie OMYL MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjtsjev heeft vanmorgen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Butler, in het Krem lin ontvangen voor een gesprek over in ternationale vraagstukken. Men verwacht dat het Russische ver zoek om bijeenroeping van een nieuwe conferentie over Laos een van de punten van het gesprek zal vormen. Advertentie IN TOMATENSAUS MAKREEL NATUREL Kernstraling. De 38-jarige Robert Peabo- d'y, die afgelopen vrijdag aan radio-ac tieve straling bloot stond toen zich een „kleine ontploffing" voordeed in de kern centrale in Providence in de Ameri kaanse staat Rhode Island is zondag avond aan de gevolgen overleden. Hij was vader van acht kinderen. Herstel. Koning Hoessein van Jordanië heeft de hoofden van 31 mohammedaan se landen uitgenodigd, op 6 augustus in Jeruzalem een plechtigheid bij te wonen ter gelegenheid van het herstel van een in 691 gebouwde moskee. Bloodhound-raketten. Enige Britse lucht doelraketten van het type Bloodhound zullen op Britse bases in Maleisië wor den gestationeerd. Statische proeven met dit wapen zijn „zeer succesvol" verlopen. Offlanon product VENETIë (AP) De gondeliers van Ve netië dreigen een aantal van hun gondels in brand te steken als de gemeente de motorboottaxi's niet aanpakt. De 56 gondeliers, die een ligplaats heb ben bij het San Marco plein hebben, heb ben maandag geweigerd te werken. In plaats daarvan stapelden zij twintig gon dels op tegenover het Dogenpaleis. Zij verklaarden de scheepjes in brand te zul len steken als hun gemotoriseerde concur renten niet aangepakt werden. Neergestort. Bij de stad Victoria, op onge veer 160 kilometer ten noordwesten van de Columbiaanse hoofdstad Bogota, is een helikopter neergestort. Zes inzitten den van de Columbiaanse luchtmacht zijn om het leven gekomen. Verhoogd. De telefoon- en telextarieven in West-Duitsland zullen met ingang van 1 augustus aanstaande met 50 tot 100 per cent worden verhoogd. Lucifertje. De Parijzenaar Hugo Kellner stak een lucifer aan voor het spiritus- toestel, waarop hij zijn middagmaal ver warmt en ontwaakte weer in een zieken huis. Hij kreeg te horen dat drie win kels waren verwoest door de ontploffing van benzinedampen die zich hadden ge vormd, nadat hij in zijn werkplaats vijf tig machines had schoongemaakt. Weekeinde-slachtoffers. In Japan zijn zon dag in totaal 89 mensen om het leven gekomen, het merendeel door verdrin king. Het was het grootste aantal slacht offers op een vrije dag sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Afgelopen. De stakende arbeiders van de suikerondernemingen in Brits-Guyana hebben gisteren het werk hervat. De sta king, die gepaard ging met gewelddaden op grote schaal op de suikeronderne mingen en in andere delen van het land, heeft 161 dagen geduurd. De ongeregeld heden hebben aan 159 mensen het leven gekost. „Helemaal mooi". Mevrouw Agnes Tonry, een opgewekte Schotse weduwe, die mor gen 101 jaar wordt, heeft voor het eerst van haar leven heur haar laten perma nenten. „Ik voel me nu helemaal mooi", zei ze.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3