Nieuwe opera-instelling bepleit als fotograaf overheidsinstituut met eigen gebouw Jaarlijks tekort zou dan f 10 miljoen worden Stoffelijk overschot H. Deinum wordt opgebaard in schouwburg éi Topverbruik van water na t.v.-uitzendingen VARA-regisseur naar REM Advies van de commissie-Reeser aan de staatssecretaris Ij Mariene weer in imn Een kwart eeuw lang voortreffelijk werk voor Haarlem als cultuurstad :*5ll jrn JlüiS 4 DINSDAG 28 JULI 1964 l< t' V; Kort nieuws Geef uw lievelingsvogel het beste verpakte vogelvoeders! mm T elevisieprogramtna Geef uw lievelingsvogel het beste verpakte vogelvoedere! Het operarapport van de commissie-Reeser is gereed. Deze commissie is gevormd naar aanleiding van de moeilijk heden, die gerezen zijn bij de Nederlandse Opera. De staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft deze kleine commissie indertijd verzocht hem ad hoe advies uit te brengen over de vorm, waarin aan de opera in Nederland gestalte zou dienen te worden gegeven. De commissie bepleit onder meer het stichten van een nieuwe opera-instelling; het bouwen van een opera-schouwburg; voorts dat de nieuwe opera niet dan het dubbele zou bedragen van de overheidssubsidie, dat thans voor de huidige opera beschikbaar is UITGAANDE VAN BOVENSTAANDE overwegingen acht de commissie het bouwen van een operaschouwburg de eerste noodzakelijke stap tot het scheppen van een artistiek en organisatorisch verantwoord beleid. Gedacht kan worden aan een complex van twee zalen, een met ongeveer 2.000 plaatsen voor het grote repertoire, en een met ongeveer 800 plaatsen voor kameropera's, waarbij over gemeenschappelijke dienst ruimten, foyers en dergelijke zou kunnen worden beschikt. De aanwezigheid van twee zalen in hetzelfde complex biedt bovendien grote voordelen voor het gelijktijdig repeteren. De voorzitter van de commissie heeft de gedachte geopperd, dit complex te situeren ergens in het midden van de Randstad Holland, bijvoorbeeld in de om geving van Leiden, waar het met het moderne rail- en wegverkeer ongeveer een half uur van de grote steden verwijderd zou liggen. Daardoor zou de instelling uit een veel groter bezoekersreservoir kunnen putten dan indien zij in een der grote steden ware gevestigd. MEN ZOU DAN over de nodige ruim-I derland grote en veelzijdige belangstelling te voor parkeerterreinen, een busstadion bestaat, mits men er zeker van kan zijn en dergelijke beschikken, en het complex dat die voorstellingen op een hoog niveau bovendien met een park kunnen omgeven staan. Een toekomstige Nederlandse Ope- een bijzondere aantrekkelijkheid van ra zou ongeveer gelijkwaardig moeten zijn Bauyreuth en Glyndebourne waarin een aan soortgelijke instellingen in München, hotelaccommodatie tot haar recht zou ko- Hamburg, Brussel, Londen (Cövent Gar- men. De beide buitenlandse leden van de den), Milaan e.d. Zij zal dus gehuisvest commissie hebben zich uiteraard van een moeten zijn in een eigen gebouw, waarop oordeel over deze mogelijkheid moeten zij zich geheel kan concentreren; zij zal onthouden; wel was men het eens over principieel geen reisopera, doch een stand- de wenselijkheid dat een operagebouw in plaatsopera dienen te zijn. of nabij een universiteitsstad is gelegen, De Nederlandse Opera zal in dat ge om ook een jeugdige publiek aan de in- bouw moeten kunnen beschikken over een stelling te kunnen binden. Voor de hand uitmuntend en omvangrijk orkest, dat in liggend kan het lijken, het reeds bestaan-1 staat is het opera-repertoire in al zijn fa- de plan van architect Bijvoet voor een cetten tot uitvoering te brengen, een eigen operagebouw te Amsterdam tot uitvoering koor en ballet, en voorts over zodanige te brengen, hetgeen overigens niet behoeft mogelijkheden voor het vervaardigen van uit te sluiten, dat in een later stadium decors en kostuums, dat ook op dit gebied tot het stichten van een omvangrijker, aan de hoogste eisen kan worden voldaan, meer centraal gelegen complex kan wor- Een eigen kooropleidmg is wenselijk, die den overgegaan. Hoe dit ook zij de com- tegelijk een kweekplaats voor toekomstige missie wil er met de grootste nadruk op solisten kan zijn Mariene Dietrich heeft een optreden in het Casino te Cannes onderbroken omdat de fotograaf van Zsa Zsa Gabor foto's maakte. De dames Dietrich en Gabor zijn beiden veteranen van het nachtclubbedrijf en nogal gebeten op door een particuliere instelling moet worden beheerd, maar elkaar. Beiden zijn onder andere in Las een overheidsbedrijf zal zijn; de leiding dient te worden Vegas opgetreden in japonnen, die de toevertrouwd aan één persoon, een intendant, die direct indruk gaven geer'bovenstuk.te hebben r i .i i n v W7 I 1 lang voor de boraloze jurken in het tegenover de minister of de staatssecretaris van O., K. en W. nieuws kwamen de uitsluitende verantwoordelijkheid draagt. Volgens deze Het contract van Mariene Dietrich opzet zou de exploitatie jaarlijks een tekort van ongeveer VOor haar programma in Cannes be- tien miljoen opleveren, waarbij dan de bouwkosten buiten vatte de bepaling dat gedurende haar beschouwing zijn gelaten. Dit betekent dat het deficit meer j| gzee®"s °;°ts ^nder^blitzhcht Dietrichs bezwaar was, dat een foto zou mthullen wat het vliesdune bovenvoor- pand van haar jurken probeerde te verbergen. Toen de voorstelling begon, bevonden Zsa Zsa Gabor en verscheidenen van Paar vrienden zich onder het publiek. Naast Zsa Zsa zat haar lijf fotograaf, en hij had zijn camera schietvaardig. Mariene maakte afwerende gebaren en onderbrak haar optreden om de foto graaf te verzoeken, met zijn „buitenge woon onbeleefde handelingen" op te houden. Na haar optreden verzocht zij de fotograaf, haar de film af te staan. Zsa Zsa maakte een heftige scène, maar gaf tenslotte toeimet de woorden; „Goed, hij zal je de film geven, maar wat denk je dat hij ermee had kunnen doen? Hij had er geen cent voor kunnen krijgen!" dat het bouwen van een opera- WAT HET BALLET betreft verdient een W11 zen, Udl llCt UUUWCil V au ven w j. theater voor de gehele verdere ontwikke- zelfstandige status de voorkeur, met dien ling van het operaleven in Nederland een verstande dat de "edewertang p - zaak van primair belang en van uiterste voorstellingen te allen tijde verzekerd moet urgentie moet worden geacht. ZU£;. het solistenensemble HET RAPPORT bevat voorstellen voor waaraan kwalitatief zeer hoge eisen moe de definitieve opzet van een opera-instel- ten worden gesteld, en waarvoor, althans ling in Nederland en geeft verder moge- voorlopig, ook buitenlanders zullen moeten lijkheden aan voor het tot stand brengen worden aangetrokken, zal er naar moeten van operavoorstellingen gedurende een worden gestreefd de in aanmerking komen- overgangstijd voor het geval dat de hui- I de krachten te contracteren voor perioden dige Nederlandse Opera aan het eind van welke lang genoeg zijn om waarborg te het seizoen 1964-1965 haar werkzaamhe- bieden, dat het aanvankelijke niveau van den moet beëindigen. I een voorstelling gehandhaafd blijft. Op grond van de financiële gegevens van DE STAATSSECRETARIS heeft over het enige belangrijke operainstellingen in rapport verklaard dat hij zich voorstelt Europa, welke de commissie ten dienste ernstige aandacht te besteden aan het stonden, moet er van worden uitgegaan tweede, meer urgente deel van het rap- dat een Nederlandse Opera volgens de hier- port, dat de mogelijkheden schetst voor boven geschetste opzet een jaarlijks tekort een voorlopige fase van opera-beoefening van ongeveer 10 miljoen gulden zal ople- in Nederland, o.a. door het geven van een veren, waarbij dan de bouwkosten van het beperkt aantal voorstellingen met bege- eigen theater buiten beschouwing zijn ge leiding door enkele symfonie-orkesten. De laten. De commissie is er zich van be- staatssecretaris is erkentelijk voor de door wust dat een dergelijk deficit meer dan deskundigen aangegeven mogelijkheden het dubbele zou bedragen van het over- om ook na liquidatie van de Nederlandse heidssubsidie, dat thans voor de huidige Opera de operacultuur in Nederland voor- Nederlandse Opera beschikbaar is. Zij lopig in stand te houden. Wat het eerste meent echter dat het onrealistisch zou zijn gedeelte van het rapport betreft, maakt om niet reeds nu duidelijk te maken, wat hij echter alle voorbehoud. De voorlopige de financiële consequenties zijn van een fase zal moeten uitmaken of en in hoe- operabeleid, zoals dit in de grote centra verre de belangstelling van het publiek, van Europa reeds lang is aanvaard als een dat telkens voor goede voorstellingen aan- onmisbaar element in de nationale cultuur, wezig blijkt, een permanente opera-voor- BIJ EEN overgangsperiode zal het voor ziening wettigt en welke financiële steun lopig onvermijdelijk zijn, een beroep te het Rijk in het kader van de beschikba- re middelen daarbij zal kunnen geven. Daarbij komt dat het bouwen van een I operaschouwburg, dat de commissie de eerste noodzakelijke stap tot het scheppen van een artistiek en organisatorisch ver antwoord beleid noemt, niet op de weg van de rijksoverheid ligt. doen op de voornaamste symfonie-orkes ten voor het incidenteel verzorgen van opera-begeleidingen, met name op het Concertgebouw-Orkest en het Residentie- Orkest. Men zal dan moeten trachten de concertseries van deze orkesten zó in te richten, dat elk orkest te beginnen met het seizoen 1965-66 vier opera's voor zijn rekening neemt (het Holland Festival in begrepen), waarvan na de première aan sluitend een reeks herhalingen wordt ge geven. Op deze wijze zou per seizoen een repertoire van acht werken zijn gegaran deerd in een uitvoering, die wat het or kestrale element betreft aan de hoogste eisen kan voldoen. Het zou zijn aan te bevelen, van elk van deze opera's ten minste acht voorstellingen te geven, ver houdingsgewijze te verdelen over Amster dam, Den Haag, Rotterdam, eventueel Utrecht, hetgeen dus neer zou komen op de medewerking van elk van de beide or kesten aan 32 voorstellingen per seizoen. Decommissie zou er trouwens op wil len aandringen dat van de waardevolle elementen van de Nederlandse Opera ge bruik zal worden gemaakt voor de op bouw van de nieuwe opera, reeds gedu rende de overgangstijd. WIL MEN DE HIERBOVEN geschetste opzet voor een operaseizoen 1965-66 reali seren, dan zal het geboden zijn reeds thans te trachten een competente figuur aan te trekken, die, met alle nodige volmachten van artistieke en zakelijke aard bekleed, dit operaseizoen moet voorbereiden, en die tevens de geleidelijke overgang naar de definitieve status zal moeten bewerkstelli gen. Van het gezag, waarover deze inten dant zal kunnen beschikken, hangt de toe komst van het operaleven in Nederland in hoge mate af, evenzeer als van de nood zakelijkheid dat dit operaleven zich zal kunnen ontplooien in een gebouw, dat in technisch en akoestisch opzicht uitsluitend voor het muzikale theater is bestemd. TENSLOTTE WIL de commissie het be staan van enige kleinere operagezelschap pen in Nederland bepleiten, zowel terwil- le van dat gedeelte van de bevolking dat niet in de gelegenheid is geregeld naar de Randstad Holland te komen om opera voorstellingen bij te wonen, als van de jonge solisten die hier ervaring zullen kunnen opdoen. bil ïoJ h p s' DE DIRECTEUR van de Haarlemse Stadsschouwburg en het gemeentelijk j Concertgebouw, de heer H. Deinum, is maandagavond overleden. Hij heeft zijn Rechterlijke macht. Tot raadsheer in het vijfentwintigjarig jubileum dat in het gerechtshof te Amsterdam is benoemd begin van het volgende toneelseizoen mr. H. H. J. M. Lobach, hoofdinspecteur ]lad zullen worden gevierd, niet mogen van 's rijksbelastingen te Rotterdam, beleven. Een kwaal waaraan hij reeds Aan jhr. mr. D. J. P. Hoeufft is op leed maar die hem niet 'kon ver. zijn verzoek eervol ontslag verleend als J Iui.ii vice-president van de rechtbank te I funderen toch telkens we Dordrecht. Tot vice-president van deze tijd terug te keren naar „zijn schouw- rechtbank is benoemd mr. H. van Zeg- burg, die hem zo lief was, heeft hem geren, thans rechter. Voorts is aan mr. wejnige weken vóór dat jubileum ge- S. Royer op zijn verzoek eervol ontslag - overlijden van Herman Dei- verleend als rechter in de rechtbank v J i u»», te Rotterdam. num is een ernstige slag voor het Haar- Swiebertje is een man, die je in de gaten I moet houden. Dat zeggen de mensen van het pompstation van het Duinwaterlei dingsbedrijf in Den Haag. De televisie- I uitzendingen bezorgen hen grote proble- men. Toeneming van het waterverbruik tot meer dan het drievoudige in een heel I korte tijd komt wel voor. Na het begin van de uitzendingen loopt het waterver- bruik erg terug; na het slot stijgt het waterverbruik enorm. De grote toename is voor de water leidingmensen moeilijk bij te houden, zelfs met het grote vermogen van het duin waterleidingbedrijf. Dit blijkt uit de woor den van werktuigkundige T. J. C. van I Suijdam van het Haagse pompstation, die staan opgetekend in het julinummer van „Den Haag en Wij" voor het Haagse ge- meentepersoneel. Advertentie DE COMMISSIE, die uitsluitend uit ope ra-deskundigen was samengesteld, onder wie buitenlanders met grote ervaring en gezag, bestond uit Prof. dr. H. E. Reeser, hoogleraar in de Algemene Muziekweten schap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht r\e radio geeft woensdag (voorzitter), dr. P. Cronheim te Amster- dam, prof. dr. Rudolf Hartmann, intendant HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 van de Beierst Staatsopera te Munchen en VPRO 10 00-24.00 VARA. Maurice Huisman, directeur van de Ko ninklijke Muntschouwburg te Brussel. De VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymna- commissie werd op 8 juni geïnstalleerd. I stiek. 1.20 Socia^ls^^ slr^'ie^ J^ Het bestuur van de stichting de Neder- Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieu landse Opera besloot op 15 mei van dit en socialistisch strijdlied. SJS Lichte jaar de stichting te ontbinden, behoudens grammofoonmuziek. 8.40 Kmderstrip. 8.50 goedkeuring van overheidswege. De ont- Ochtendgymnastiek voor de vrouw 9.00 binding van de stichting zou dan ingaan op Kookpraatje 9_05 Klassieke grammofoon- de dag dat de laatste van de twee vereiste muziek. 9.35 Waterstanden. VPRO. pnpHif-Piirino-pn 7mi binnenkomen Het be- Twee boeken eén boodschap, lezing (II). ftuurwaTvgaen ooTdeeHaTdeTtwfkkeimg VARA. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. der verhoudingen bij de Nederlandse Ope- 11-00 Nieuws. 11.02 Vrij entree caba ra een „artistieke verwezenlijking van haar 11-20 Stereofonische uitzendingLc doelstellingen niet meer mogelijk maakt", kestmet zangsohsten en hcht voca^l Tien dagen later deelden de drie vak- semble. 11.45 Pianorecital (opn.). m centralen in een brief aan staatssecretaris ne muziek. 12.05 Stereofonische uitzending var, n TC an W dr<! T L M van de Ritmisch strijkorkest. 12.30 Mededelingen Laar en L de wethouder van Kunstzaken t b.v land- en ^Xis^liTzending' van Amsterdam mee, dat zij overtuigd platteland. 1Z38 Stereofomsche mtzendi g. waren, dat dit besluit ieder grondslag mist Musette-orkesl- 13 00 Nieuw^ 13T5 Stereo- en dat geen goedkeuring behoorde te wor- ton»*he^ mtz,Roem n gegeven. lezing. 14.00 Grepen uit de muziekgeschie- INGEVOLGE DE AAN haar verstrekte denis, muzikale lezing. 14.50 Op bezoek bij opdracht heeft de commissie zich van den nieuwe bewoners, toespraak. 15.00 Ver- aanvang af op het standpunt gesteld, dat zoekprogramma voor de jeugd. (Om 16.00- zij zich van elk oordeel over de moeilijk- 116.02 Nieuws). 16.30 Voor de zieken. 17.00 heden, waarin de Nederlandse Opera thans Wegwijzer: tips voor vakantie- en snip- verkeert, diende te onthouden, en dat het perdagen, afgewisseld met grammofoon- ook niet op haar weg kon liggen, de wijze I muziek. 17.50 Regeringsuitzending. Ge- waarop de eventuele liquidatie van deze ven en nemen. Tips voor en van luiiste- instelling zou moeten worden voltrokken, I raars. 18.00 Nieuws. 18.15 Stereofonische ln haar beschouwingen te betrekken. De uitzendiinig: Dansorkest met zangsolisten, commissie is van oordeel, dat in Neder- I Voor de kinderen. 19.10 Artistieke Staal- land regelmatig operavoorstellingen moe- kaart. 19.40 Licht orgelspel. 20.00 Nieuws, ten kunnen worden gegeven op het niveau I 20.05 Muzikale vakantietrips (gr.). 20.55 dat voor de orkestconcerten van het Con- I De man met het hamertje, hoorspel, (her- certgebouw-Orkest en het Residentie-Or- I haling van 4 oktober 1961). 22.00 Lichte kest kenmerkend is. De ervaring heeft ge- grammofoonmuziek. (stereofonische uit- leerd dat voor operavoorstellingen in Ne- I zending). 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans, actuele kroniek. Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde mu ziek (gr.). 8.30 Amusementsmuziek (gr.) 8.45 Radiokoor. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke kamermuziek (gr.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Moderne gram mofoonmuziek. 11.15 Lichte grammofoon muziek. 12.'00 Licht instrumentaal trio. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Klassieke grammofoonmuziek. 12.37 Nederlands Hervormde kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwintet. 13.40 Transistor, licht programma. 15.20 Strijkkwartet: moderne muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Licht instrumentaal trio. 17.15 Jazzmuziek. 17.45 Accordeonorkest. 18.05 Vocaal ensemble: geestelijke liede ren. 18.30 Het Spektrum. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils. (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Ra dio orkest van Beromünster met solist en mannenkoor: klassieke muziek. 21.10 Na tuur in nood, documentaire over de na tuurbescherming (III). 21.25 Musette-en semble met zangsolisten. 21.50 Kantteke ningen. 22.00 Nederlandse volksmuziek. 22.30 Nieuws en SOS-berichten (herhaling). 22.40 Dagsluiting. 23.00 Gewijde orgelmu ziek (gr.). 23.10 Vreemdeling in onze we> reld. lezing. 23.25 Lichte grammofoon muziek. 23.45 Volksliedjes (gr.). 23.56- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek 12.15 Amusementsmuziek. (12.25 Weerbe richt). 12.50 Beursberichten en program maoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Operaconcert. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Schoolkoren. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 en berichten. 17.15 Clavecimbelrecital. 17.40 Grammofoonmuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Lichte mu ziek. 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.15 Show Time. 21.00 Noordzeefestival: Con cert. (Om 22.00 Nieuws en berichten). 23.00 Nieuws. 23.05 Klankbeeld. 23.55 Lich te muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG VARA: 19.30 Vrije nieuwsgaring Do- ra en Meivin, T.V.-film. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Hollywood, het einde van een droom, Do cumentaire film. 21.40 Dick Powell Kel ly, de onoverwinnelijke, T.V.-film. NTS: 22.30-22.35 Journaal. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naai jeugdjournaal. NCRV: 17.10-17.45 Voor de kinderen. NCRV19.30 Barend de Beer, film voor de kinderen. 19.35 De Beverly Hillbillies, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Wegwijzer, va kantiequiz. 21.00 14-18: de oorlog, die een eind aan alle oorlogen moest maken, do cumentair programma. 22.30 Dagsluiting NTS: 22.40-22.45 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). AVRO: 20.35 Jazz-programma. 21.00- 22.40 Een zaak van leven en dood. speel film. De beeldhouwster Barabara Hep- worth (rechts op de foto) in de gie terij van de Morris Singer Company Ltd. in Walthamstow (Londen), waar haar monument gegoten is voor het gebouw der Verenigde Naties in New York. Het brons is vorige maand geplaatst in de cirkel voor het ge bouw en onthuld door Oe Thant,de opvolger van Dag Hammarskjold die er steeds op had aangedrongen dat op die plaats eens een beeldhouwwerk zou komen. De Engelse beeldhouw ster Barbara Hepworth, die met Hammarskjold bevriend was, heeft het monument op ware grootte in klei geboetseerd. Het is 6,7 meter hoog. 4,5 meter breed en heeft als grootste dikte 55 centimeter. Het weegt 4Vv ton. lemse toneelleven. Want in de vijfen twintig toneelseizoenen waarin hij al zijn krachten aan de schouwburg heeft gegeven de eerste jaren als assistent en plaatsvervanger van zijn oom heeft hij Haarlem tot een belangrijk centrum van de toneelkunst weten te maken. Soms in moeizame onderhandelingen, maar altijd met taai doorzettingsver mogen slaagde hij er in, de Nederlandse toneelgezelschappen ertoe te bewegen met hun beste en belangrijkste voorstel lingen naar Haarlem te komen, ook als daar technische of economische pro blemen voor moesten worden opgelost. En het was niet alleen zijn overredings kracht, die hem daarbij hielp. Het was ook zijn talent om niet slechts als direc teur van een gemeentelijk bedrijf maar ook als „gastheer" op te treden, als gast heer tegenover het publiek en tevens tegenover de toneelgezelschappen en run spelers. Er werd vrijwel geen voor- :elling in de schouwburg gegeven zon der dat de heer Deinum de acteurs en actrices met bijzondere hartelijkheid be groette en verwelkomde. Het scheppen van een prettige sfeer, voor spelers èn publiek, beschouwde hij als een der elangrijkste taken van zijn functie. HET RESULTAAT WAS, dat de Haar lemse schouwburg ook- voor de gezelschap- pefi een grote aantrekkelijkheid kreeg en zo slaagde de heer Deinum er in, in zijn schouwburg een meer gevarieerd reper toire te bieden dan enig ander theater in de Randstad Holland. Seizoenen met meer dan vijftig premières waren de laatste jaren regel; dikwijls werden voorstellingen, die in de drie grote steden geen onderdak konden vinden, in Haarlem wèl vertoond. En daardoor schiep de directeur een kern van bezoekers niet alleen uit Zuid- en Noord-Kennemerland maar ook uit verder weg gelegen plaatsen; zelfs menig Am sterdams toneelliefhebber heeft langzamer hand de weg leren vinden naar de Haar lemse schouwburg, waar hem onder Her man Deinums directeurschap een ruimere keus aan voorstellingen werd geboden dan zijn eigen Leidseplein hem gaf. Ook voor het Haarlemse Concertgebouw heeft de heer Deinum veel gedaan, onder meer door voortdurend aandacht te geven aan mogelijke verbeteringen van de ac commodatie. Hij koesterde plannen voor verdere modernisering van beide gebouwén en vooral de verbouwing van de schouw burg heeft hij herhaaldelijk vurig bepleit. Het was voor hem een grote teleurstelling dat die verbouwing na herhaald uitstel tenslotte op de lange baan moest worden geschoven. Een geheel gemoderniseerde Haarlemse schouwburg is jarenlang zijn lievelingswens geweest. VOOR HAARLEM als cultuurstad heeft Herman Deinum een kwart eeuw lang voortreffelijk en belangrijk werk verricht. Duizenden kunstvrienden, niet alleen in maar ook buiten Haarlem, zul len hem daarvoor nog lang in dankbare herinnering houden. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben be sloten de hal van de Stadsschouwburg te doen inrichten tot ehapelle ardente, waar het stoffelijk overschot van de di recteur vrijdagochtend van 10 uur af opgebaard zal zijn. Aldus kunnen de vele vrienden van Herman Deinum afscheid van hem nemen op de plaats, waar hij hen een kwart eeuw als directeur en gastheer heeft verwelkomd. Advertentie (Van onze radio- en t.v.-medewerker) Sinds bekend is geworden dat de VARA- televisieregisseur Dick Harris (realisator van de Rudi Carrell-shows) een functie heeft geaccepteerd bij de R.E.M., gonst Hilversum van de geruchten. Tal van vooraanstaande televisiemakers zouden op het punt staan Dick Harris' voorbeeld te volgen en de omroep te ruilen voor de commercie. Op de man af gevraagd zeg gen velen dat deze geruchten uit de lucht gegrepen zijn. Door ons benaderde pro ducers en regisseurs verklaarden (zich weliswaar verschuilend onder de dekman tel der anonimiteit) met klem, dat zij het R.E.M.-project veel te onzeker achten om ook maar één gedachte te wijden aan een eventuele overstap. „Ik zou een dergelijke riskante gok nooit kunnen verantwoorden tegenover mijn ge zin", was de algemeen gehoorde reactie. Bij de VARA schudden Harris' collega's vanmorgen verbaasd het hoöfd om de overstap van hun collega. „Ik begrijp niet, dat Dick zoiets heeft kunnen doen", zei één der regisseurs ons, „hij had een pracht toekomst bij de VARA en hij waagt zich nu aan een roekeloos avontuur". Haagse taxi's duurder. Met ingang van 3 augustus worden de taxitarieven in Den Haag verhoogd. De eerste aanslag wordt van 0.90 tot 1.10 verhoogd en de kilometerprijs van 42'/2 cent tot 45 cent

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7