I Het Vale Paard Tiberias, het Napels van Israël waar vroeger „vlooien regeerden" Koning Salomo liet demonen vuur stoken voor geneeskrachtige bron PANDA EN DE PETTENJACHT iils m FLORENCE: Ons vervolgverhaal Een detectiveroman door Agatha Christie De man In het fluweel Jubileum? DROSTE pastilles altijd welkom!^. r A N >3 a IJte Welkom thuis? DROSTE Pastilles, altijd welkom DINSDAG 28 JULI 1964 '8 Bier voor dieethouders Tweemaal verwoest Bronnen Dove demonen '-ws» Attracties M 4"& De L van leerling 25) „Nee, Mark, zeg niet telkens dat je het met me eens bent! Want ik heb t gevoel dat jij nog altijd het idee hebt dat er méér achter kan zitten!" Ik antwoordde: „Laat ik je eerst een vraag stellen: die stelling, dat er in ieder mens een heimelijke drang naar de dood bestaat, een doods drift. Is die wetenschappelijk vast gesteld?" Corrigan weifelde een ogenblik. Toen zei hij: „Ik ben geen psychia ter. Onder ons gezegd, ik geloof dat die knapen meestal zelf een tikje ge schift worden. Zij raken in de war door al die theorieën. En ze gaan daar in veel te ver. Ik kan je vertellen dat de politie allerminst gelukkig is met een psychiater als getuige-deskundi- ge, die de'verdediging altijd te hulp roept om haarfijn uit te leggen waar om een bepaalde verdachte een hul peloze oude vrouw vermoord heeft, omdat ze geld in 't laatje had". „Jij geeft natuurlijk de voorkeur aan je klieren-theorie!" Corrigan lachte. „Goed, Goed. Ik theoretiseer óók. Dat zal ik niet ont kennen. Maar achter mijn theorie staat tenminste een deugdelijke li chamelijk? oorzaak wanneer ik het zover breng tenminste. Maar al dat gewauwel over het onderbewuste. Bah!" „Geloof je daar niet in?" „Welzeker, natuurlijk geloof ik daarin. Maar die lui gaan veel en veel te ver. De onbewuste doodsdrift en de rest.daar is wel iets van waar, natuurlijk, maar lang niet zo veel als zij wel beweren." „Maar er bestaat dus iets derge lijks," hield ik aan. „Je doet verstan dig zelf eens een boek over psycholo gie aan te schaffen, dan kun je alles erover lezen." „Thyrza Grey beweert dat zij alles weet wat daarover te weten valt." „O, Thyrza Grey!" snoof hij. „Wat weet zo'n ouwe juffrouw in zo'n dorpje van diepte-psychologie! Zaols ik je al zei: „allemaal lariekoek!" „Datzelfde is altijd gezegd," merk te ik op, „ten opzichte van nieuwe ontdekkingen, die niet met gevestigde denkbeelden klopten. IJzeren schepen? Kletskoek! Vliegtuigen? Larie!" Hij viel mij in de rede. „Jij hebt, geloof ik, alles wat dat mens be weerde met huid en haar, met haak, snoer en dobber en al ingeslikt?" „Volstrekt niet!" protesteerde ik. „Ik wou alleen maar weten of er eni ge wetenschappelijke grondslag voor valt aan te wijzen." Corrigan maakte een minachtend gek!" „Goed. Dat heb ik alleen maar willen weten. Maar vertel mij nu ook eens hoe het nu staat met dat lijstje namen. Is de politie daarmee al wat opgeschoten?" „Ze hebben er hard aan gewerkt, maar daar gaat heel wat tijd in zit ten. Namen zonder adressen of voor namen kun je niet zo gemakkelijk naspeuren en thuisbrengen." „Laten we het eens uit een andere gezichtshoek bekijken", stelde ik voor. „Ik wil met je wedden dat je elk van die namen binnen een of anderhalf jaar in een overlijdens- bericht zult tegenkomen. Waar of niet?" Hij wierp me een eigenaardige blik toe. „Ik geloof.dat je die wedden schap winnen zou." „Juist, en dat is het enige wat die mensen met elkaar gemeen hebben., een spoedig te verwachten levens einde!" „Goed, maar daaraan hoef je geen verdere .gevolgtrekkingen te verbin-' den. Mark! Heb jij wel enig idee hoeveel mensen alleen al hier te lan de dagelijks sterven? En er zijn heel wat algemeen voorkomende namen bij! Daar schieten we dus niets mee op!" „Delafontaine," ging ik voort. „Ma ry Delafontaine. „Dan is niet een al ledaagse naam, wel? Haar begrafe nis heeft, naar ik gehoord heb, ver leden dinsdag plaatsgevonden." Hij keek mij vlug aan. „Hoe weet je dat? In de krant gelezen?" „Nee, dat heb ik van een vriendin „Er was hoegenaamd niets ver dacht aan haar overlijden, dat kan ik je verzekeren! Feitelijk heeft geen van al die sterfgevallen onder ver dachte omstandigheden plaatsgeonden. Dat is stuk voor stuk door de politie nagegaan. Als het z.g. „ongelukken" zouden zijn geweest, was er verden king gerezen. Het zijn allemaal nor male sterfgevallen: longontsteking, hersenbloeding, hersentumor, galste nen een geval van polio.niets ver dachts hoegenaamd." Ik knikte. „Geen ongeluk," zei ik. „Geen vergiftiging. Gewone ziektege vallen vormden de doodsoorzaak. Pre cies wat Thyra Grey heeft beweerd". „Wou je daarmee zeggen dat die vrouw de natuurlijke dood zou kun nen 'veroorzaken van iemand die ze nooit gezien heeft, op verre afstand., zodat die iemand bijvoorbeeld aan longontstekeing zou kunnen doodgaan „Ik ben niet degene die dat be weert. Dat deed zij! Ik zelf vind het niet erg waarschijnlijk en zou graag worden overtuigd dat het ook onmo gelijk is. Maar er doen zich hierbij enkele zonderlinge factoren voor. Heel terloops is „Het Vale Paard" ter sprake gekomen.in verband met het liquideren van ongewenste perso nen. Er blijkt vervolgens een huis te bestaan dat „Het Vale Paard" heet. De vrouw die erin woont gaat er prat op dat daartoe occulte mogelijk heden bestaan. Daar dicht in de buurt woont iemand die zonder enige aarze ling wordt verklaard te beantwoor den aan het signalement van de man die pastoor Gorman op de bewus te avond van zijn dood heeft achter volgd. op de avond, toen een ster vende hem over „een goddeloos be drijf" had ingelicht. Vind je dat ook niet opvallend veel toevalligheden?" „Die man kan nooit dezelfde zijn geweest als Venables, omdat je me zelf hebt verteld dat die al jarenlang ver lamd is." „Is het medisch onmogelijk zo'n verlamming te fingeren?" „Ja, onmogelijk. De benen zijn dan verschrompeld." „Daarmee is, lijkt me, de zaak van de baan!" verzuchtte ik. „Jammer! Als er hoe zal ik het zeggen een organisatie zou bestaan, die zich toelegt op „mensenopruiming" dan zou ik me namelijk kunnen voor stellen dat een man als Venables daar voor de aangewezen figuur is. De kostbaarheden die hij in zijn huis bij elkaar heeft gebracht, vertegenwoor digen een fantastisch hoge waarde. Hoe is de man aan al dat geld geko men?" Ik wachtte even en vervolgde: „Al die mensen, die zo keurig netjes in hun bed zijn overleden, door deze of gene oorzaak, hadden die erfgenamen, die belang hadden bij hun dood?" „Er is altijd wel iemand die in meer of mindere mate belang heeft bij een sterfgeval. Maar hier waren geen aan wijsbare omstandigheden. Bedoel je dat?" „Niet helemaal." „Lady Hesketh-Dubois heeft, zoals je waarschijnlijk wel weet, ruim vijf tigduizend pond nagelaten. De neef woont in Canada De nicht is getrouwd en woont in het noorden van Enge land. Beiden kunnen het geld best ge bruiken. Thomasina Tuckerton had van haar vader een aardig fortuin geëerfd. Zij was ongetrouwd. Bij haar dood vóór haar eenentwintigste jaar kwam dit aan haar stiefmoeder. Alles wijst er op dat deze een best mens is. Dan hebben we nog jouw miss De lafontaine. Haar geld gaat naar een nicht. „Ah, zo! En die nicht?" „Die woont getrouwd in Kenya". „Allemaal mooi ver uit de buurt," luidde mijn commentaar. Corrigans blik verried enige erger nis. „Van de drie Sandfords die het hoekje zijn omgegaan, heeft de ene een heel jonge vrouw achtergelaten. die dan ook vrij spoedig is hertrouwd. De overledene was katholiek en had niet in een echtscheiding willen toe stemmen. (Wordt vervolgd) van haar gehoord Op het vijfde congres van het interna tionale verbond van suikerzieken te To ronto is een soort pilsner bier geïntrodu ceerd, dat speciaal bestemd is voor per sonen, die op hun gewicht moeten let ten. Een voorbeeld van de rijkdom aan natuurschoon, waarmee heel Galilea gezegend is. (Van onze correspondent) JERUZALEM „De koning der vlooien heeft zijn hof in Tiberias", schreef anno 985 de Arabische geograaf el-Mukadassi. En bij dit twijfelachtig compliment liet hij het niet. In zijn populair-wetenschappelijk geschrift maakte hij ook verder de inwo ners van deze Galilese stad mikpunt van een ridiculiserende spot, die weinig van hen heel liet: „Twee maanden van het jaar verzadigen zij zich met de vrucht van de jujube-struik, die in het wild groeit en niets kost.^Twee maanden vechten zij tegen legers van vliegen. Twee maanden lang schijnen zij fluit te spelen, want dan zuigen zij suikerriet. Twee maanden lang waden zij door de modder en twee maan den dansen zij in hun bed omdat legioenen vlooien hen ongenadig teisteren." Sleten de inwoners van Tiberias vroeger werkelijk hun dagen zoals deze Arabische spotvogel verhaalt? Ik weet het niet. Maar ik kan u met de hand op het hart verzeke ren, dat de bewoners van het moderne Tiberias, Israëls winterkuuroord bij uitne mendheid, hun dieet niet beperken tot wil de vruchten, en evenmin in adamscostuum rondlopen, suikerriet zuigen, door de blub ber waden of hun nachten doorbrengen met het bestrijden van ongedierte. Ze heb ben werkelijk wel wat anders te doen. Want het moderne Tiberias is meer dan een „Spa". Het is ook een centrum van toerisme. Die status heeft het niet cadeau gekregen. Er moest hard voor worden ge werkt. De oudste Israëli weten u te ver tellen, dat Tiberias in hun jeugd niet veel meer was dan een armzalig nest. Dat was het misschien wat el-Mukadassi bedoelde, al zal lokaal-patriotisme hem wel niet vreemd zijn geweest, want hij was een Jeruzalemmer. Maar. Israël verandert snel en Tiberias is nu een comfortabele stad met een natuurschoon, dat aan Italië doet denken. Globaal genomen is Tiberias tweedui zend jaar oud. Het dankt zijn ontstaan aan Herodes Antipas, die een nieuwe stad stichtte op de overblijfselen van het vroe gere Rakkat en haar noemde naar de Romeinse keizer Tiberius. Dat vertellen de geschiedenisboeken. Maar de joodse wij zen, die al gauw hun stempel drukten op het nieuwe bevolkingscentrum, leidden de n&am van hun woonplaats Teverjah in het Hebreeuws af van „taboer", dat navel betekent. Tiberias was vroeger na melijk een middelpunt van joods godsdien stig leven in het land der vaderen. Na de verovering van Jeruzalem, in het jaar 70, ontstonden hier belangrijke academies van joodse religieuze wetenschap, die beroem de godsdienstfilosofen en codificatoren op- Een kiboets aan het meer van Galilea. leverden. Hier ook werd de Msjnah vol tooid en tweehonderd jaar later om streeks 400 de Jeruzalemse talmoed. Ook onder Arabische overheersing bleef de stad een belangrijk centrum. Totdat, in de twaalfde eeuw, de kruisvaarders de mohammedanen trachtten te verdrijven en Tiberias met de grond gelijk werd ge maakt. Toen, zo omstreeks 1560, de Tur ken Palestina veroverden, schonk sultan Soeleiman Tiberias en naaste omgeving aan een aanzienlijke jood, don Josef Nas- si, en daarmee begon de wederopbouw. In de achtteinde eeuw was hier sjeik Daher el-Omer heer en meester. Hij legde de joden echter geen hinderpalen in de weg. Toen in 1837 de stad voor de tweede maal werd verwoest, ditmaal door een aard beving, waren zij het, die de grondslag legden voor het nieuwe Tiberias. De op komst van het zionisme bracht een toe vloed van pioniers en de staat Israël was nauwelijks gesticht of joodse immigranten van heinde en ver vestigden zich hier en droegen het hunne bij tot een snelle ont wikkeling. Tiberias is het Napels van het Nabije Oosten. Wie uit de richting van Nazaret de stad nadert, raakt onder de bekoring van een panorama, dat hier zijns gelijke niet heeft. Beneden glinstert het blauwe water van het meer van Galilea, aan de ene kant geflankeerd door schilderachtige huizen groeperingen, aan de andere kant door de in Syrië gelegen bruin-grijze bergen van Golan met in de verte de majestueuze berg Hermon, die in de winter met sneeuw is bedekt. Als u wilt kunt u tien minuten later uw hart ophalen aan de on volprezen vis, die het meer opleert en die vers en aanlokkelijk wordt geserveerd in een rij min of meer elegante, maar nogal prijzige eetgelegenheden aan het golvende water. U bevindt zich ruim tweehonderd meter onder de zeespiegel en als u van zon houdt kunt u hier zomer en winter genieten. In de zomer zal dat genoegen in de regel van korte duur zijn, want dan is de tempera tuur ongeveer negentig graden, maar in de winter komen hele drommen van Israëli en buitenlanders naar Tiberias om er zich behaaglijk te koesteren in de warme, maar niet verzengende zon, te genieten van de rijkdom aan natuurschoon, waarmee heel Galilea gezegend is. Of om te baden in het water van de geneeskrachtige bronnen, die deze stad al eeuwen geleden een internationale faam hebben bezorgd. Die bronnen bevinden zich even buiten Tiberias aan de grote weg naar de fleurige nederzettingen in het Jordaan-dal. Hun aanwezigheid heeft dat gedeelte van het mensdom, dat aan reumatiek, jicht of y-—- CD» MMTW 'DOMM» 228. Tik tik tikketik tikklonk het in de gangen van de ruïne. Het geluid kwam snel naderbij en nu begon Joris zich toch ookminder op zijn gemak te voelen. Tik tik tikketikdaar verscheen het petten- pakkertje om de hoek. Het bewoog zich met klepperen de metalen voetjes over de stenen vloer. „Ei ei," zei Joris opgelucht. „Zijt gij het, plichtsgetrouw mechaniek je? Op zoek naar het baasje om een petje te appor teren?" Zonder acht te slaan op deze waarderende begroeting snelde het ijverige ding voorbij. Maar nu deed Joris een snelle greep naar de pet, die het torste. „Tut tut, niet zo snel," sprak hij. „Ik geloof dat ik van uw diensten gebruik kan maken. Wacht even, tot ik iets heb bedacht." Het pettenpakkertje rukte zenuw achtig aan de pet, maar daar trok Joris zich niets van aan. „Ge zijt ongetwijfeld op weg naar uw baas, om hem de buit te brengen," vervolgde hij. Ja, ja, alles wijst er op, dat de bekwame geleerde iets in u heeft verwerkt, waardoor ge hem altijd kunt vinden. Van dit technisch wonder kan ik gebruik maken om Panda en de professor terug te vinden. Als ik u volg, zult ge me ongetwijfeld bij ze brengen. Maar dan niet zo haastig en ongedurig, braaf mechanisme, want ik vertrouw deze omgeving nietHij stokte, toen een hand hem bij de schouder greep. Florence introduceerde tussen de shows van damesmode 1964-1965 ook de nieuwe herenmode. Moeten we Florence geloven dan zullen de heren de komende winter in fluweel gekleed gaan. De favoriete kleuren zijn fles-groen en marineblauw met respectievelijk drie en twee knopen. De eerste kleur voor de dag de tweede voor 's avonds. De pakken lijken somber, zijn van een zwaar soort katoen (fluweel) en zitten ongeveer het zelfde als corduroy. Ook de sportjasjes waren van fluweel, maar dan in de kleu ren zwart en vrij donker groen. Er werden speciale instructies gegeven hoe de knopen moeten worden vastge maakt. Is men buiten de stad dan mogen de bovenste twee knopen dicht, in de stad alleen de middelste knoop. Litrico, een van de ontwerpers, had bijpassende ves ten. Voor de namiddag waren het vesten met een lage, dichte knopenrij en sjaal kraag. bepaalde zenuwstoornissen lijdt, aan nie mand minder te danken dan koning Salo mon. Zo althans wil het de legende. Er wordt verteld, dat een groep zieken in hun wanhoop zich tot de wijste aller koningen wendde en hem smeekte hen te genezen. De koning stemde toe. Hij riep een legertje demonen op en be- van hen tot in de diepste regionen van de aarde af te dalen en het toen nog koude water van de bronnen van Tiberias op kookhitte te brengen. En zo geschiedde. Maar koning Salomon kende zijn duivelse pappenheimers maar al te goed en trof voorzorgsmaatregelen. Voordat zij in de aarde afdaalden ontnam hjj hun het ge hoor, want hij wist, dat zij met het stoken van het vuur zouden ophouden, zodra zij bericht van zijn dood hadden gekregen. Koning Salomon werd drieduizend jaar geleden tot zijn vaderen verzameld, maar de zwoegende demonen hebben daar nog altijd geen weet van en wijden zich nog steeds ijverig aan de taak, die hun werd opgelegd, tot intense voldoening van de kuurgasten en van de directie van het moderne gebouwencomplex, compleet met restaurant en „souvernirshop", waar een staf van dokters, verplegers en verpleeg sters de strijd tegen de kwalen voert. Denkt u nu vooral niet, dat deze patiën ten alleen de stad haar karakter geven. Hun aantal is eigenlijk maar gering in verhouding tot dat van de toeristen, die de tientallen hotels en pensions bevolken en onder meer reden van bestaan hebben ge geven aan een paar- nachtclubs met en zonder strip-tease. Het meer religieus-mystieke deel van de toeristen wordt ook aangestoken door de graven van bekende talmoedgeleerden, godsdienstfilosofen en exegeten, onder wie de befaamde Maimonides, die in 1204 stierf, rabbi Jochanan ben-Zakkai, een groot wetsgeleerde uit de tijd van -Jeruzalems verwoesting door de Romeinen, rabbi Elie- zer de Grote, een prominente godsdienst leraar uit de tweede eeuw, rabbi Akiva, die omstreeks het jaar 150 gefolterd door de Romeinen het leven liet en rabbi Meir Baal Ha-Nes, die in de Agadische geschrif ten als wonderdoener (in het Hebreeuws Baai-nes) wordt beschreven. Rabbi Meïrs verdiensten als man van ongewone godsvrucht werken nog altijd door en zo kunt u in het gebouw met zijn twee koepels, dat het graf van de vrome omsluit, het hele jaar door mensen aan treffen, die extatisch bidden om vervulling van hun wensen. En onderwijl suizen de witte station wagens van de Verenigde Naties langs de oevers van het meer. Want het landschap van Galilea mag dan al van vrede en broederschap spreken, de Syriërs aan de overzijde kunnen het niet verkroppen, dat het visrijke water van het meer tot Israëls territorium behoort en staan de Israëli bij tijd en wijle naar het leven. En van hun bunkers op de berghellingen uit turen zij door hun kijkers naar de kleurige touring cars met toeristen voor wie de aanwezig heid van „de vijand" net zo goed een attractie betekent als de genezende warme bronnen van Tiberias of het graf van de heilige wonderrabbi, wiens verdiensten ook na zijn dood al diegenen heten te helpen, die hem in hun kommer aanroepen. Advertentie v. ..v V >v 'yT/Z 4* Mts f: t#i - zal voorlopig nog wel de dure (elf duizend gulden) auto van Leonard Melling blijven sieren. Want deze Brit se zakenman uit Wythenhamshawe, Manchester, is onlangs voor de acht ste maal gezakt voor zijn rij-examen. Advertentie De heer Melling, hier nogal mistroostig op straat zittend, heeft nu 115 rijlessen achter de rug. Om zelf te kunnen rijden heeft hij nu een instructeur in dienst genomen die hem op al zijn zakenreizen vergezelt: een gepensioneerde politie chauffeur die aan deze functie als bij zitter zeventig gulden per week over houdt. Melling wil binnenkort opnieuw zijn negende rijproef afleggen, maar veel hoop op slagen heeft hij niet meer.. Tragische bijzonderheid: in de tweede wereldoorlog heeft hij geruime tijd dienst gedaan als militair chauffeur

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 8