Uiteenlopende reacties op plan van bonden tot bezitsvorming Marx redivivus of niet? RENTE TOT 4 7. - DE BEURS - NKV tegen politieke en sociale agglomeraties Daggeld verlaagd is het goed sparen Effectenportefeuille Mijbeb groter Goed jaar verwacht bij Prins in Dokkum Euromarkt ontslaat zijn personeel Renault bereid tot samenwerking SCHEEPVAARTBERICHTEN Vijftien percent bij Grondbriefbank R.S. Stokvis neemt Sogida SA over Directeur-generaal Iri overleden De bank waar u zich thuis voelt! DINSDAG 28 JULI 1964 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK AMSTERDAM Drs. Th. Coppes op studiedagen in Rolduc: WALL STREET Het rapport van de drie vakcentrales over de bezitsvorming door vermogens- aanwasdeling staat in het brandpunt van de belangstelling der betrokkenen. VARA's „Achter het nieuws" heeft vast gesteld dat het rapport voor de „gewone man" vrijwel niet te begrijpen is, het geen KRO's „Rrandpunt' de opmerking ontlokte, dat het juist de taak van een televisierubriek als „Achter het nieuws" is om de zaak dan te verduidelijken. „Rrandpunt" liet het hier niet bij. Het ging ook het Algemeen Handelsblad te lijf, omdat dit „Marx redivivus" had geschreven. „Dit is nu juist een rapport waarin de vakbeweging de kapitalistische maat schappij aanvaardt", zei de Brandpunt commentator, die meende dat Marx zich in zijn graf zou omkeren. Het Financieele Dagblad kreeg een tik van N.V.V.- bestuurder Kloos (in Achter het Nieuws), die zei, dat het blad er al even weinig van had begrepen als de geënqueteerde voor bijgangers. Het blad reageerde hierop met: „Terecht heeft de heer Kloos voor het massa-communicatiemiddel gezegd dat zelfs het Financieele Dagblad het niet be grepen heeft, want zo negatief moet men voor de camera spreken. Het moet altijd erg zijn. Big news is bad news." Marx' theorie Wat schreef het ALGEMEEN HAN DELSBLAD dan wel? „Karl Marx zou er vreugde aan heb ben beleefd. Ontdaan van franje en mo dern vakjargon is het rapport van de drie vakcentrales over vermogensaanwasde- ling een fraai voorbeeld van herleving van zijn sinds lang verworpen meerwaar detheorie: de arbeider (produceert meer) heeft recht op een groter aandeel dan hij in loon ontvangt." Het blad meent dat de vermogensaan- wasdeling, als door de vakcentrales be pleit, het investeringspeil in Nederland ernstig zou schaden. Van werknemerszij de wordt geen nieuw gevormd kapitaal aan de ondernemers ter beschikking ge steld, maar niettemin maakt men aan spraak op een deel van de winst, die aan de factor kapitaal te danken is. „Of de beloning van de factor kapitaal dan nog wel voldoende is om de investe ringen ook nog voor de kapitaalverschaf fers aantrekkelijk te doen zijn, is nog zeer de vraag. Zou dit niet het geval zijn dan wordt de financiering van de onder nemingen via de kapitaalmarkt onmoge lijk. En het zijn in de laatste plaats de expansieve en winstgevende bedrijven, die naast de zelffinanciering voor de uitvoering van de investeringsprogramma's een be roep op de kapitaalmarkt moeten doen.' Het blad ziet in het rapport voorlopig niet meer dan een poging tot het op gang brengen van een discussie, die nog moet beginnen. Niet serieus Het NIEUWS VAN DE DAG spreekt van „Geen serieus plan". „De bevoogding van de werknemers zal nog toenemen. Immers, zij ontvangen een bezit, waarover hun het beschikkingsrecht wordt onthouden. Want men kent hun het recht niet toe deze participatiebewijzen teverzilveren wanneer hun dat goeddunkt" Het blad meent dat de enige manier waarop de welvaart voor de werknemers kan worden vergroot, een stijging van de produktie is. Eensgezind Het PAROOL oordeelt heel wat gunstiger. Het noemt het rapport een belangrijk ge schrift, in de eerste plaats vanwege de eensgezindheid van de vakbeweging, die eruit spreekt. „Het plan mikt niet op doelstellingen op korte termijn, maar wil in de maat schappijstructuur een nieuw element brengen, dat de verhouding tussen ka pi taal en arbeid evenwichtiger kan ma ken". Een der zwakke punten vindt het blad dat de waarde van het vermogensbezit van de werknemers fluctueert met de koerswaarde van het aandelenpakket waarin zij participeren. „Voorlopig blijft het Damrak voor de kleine man gevaarlijk terrein. Wie in een ongunstige markt moet verkopen, wordt immers alleen maar een illusie armer Bezitsvorming Het Parool vraagt zich verder af of Ne derland zich binnen de E.E.G. als enig land vermogensaanwasdeling zou kunnen veroorloven. „Na ettelijke eigen rapporten van de Katholieke Arbeiders Beweging over dit vraagstuk zijn we nu zover, dat de drie vakcentrales hierover, en met goed ge volg, een gezamenlijke studie konden la ten maken. Ook die studie is nog maar een begin. Maar het is hopelijk een zelfde begin als ook als uitgangspunt heeft ge diend voor andere grootste sociale hervor mingen. Het is een boeiende gedachte dat nu andermaal een soortgelijke weg is aangewezen, die leiden kan tot wezen lijk andere bezitsverhoudingen dan wij nu kennen". VRIJ NEDERLAND meent dat het rap port een uitweg uit een eventuele impas se zou kunnen bieden. „Het is echter de grote vraag of de werkgeversorganisaties het als zodanig zullen opvatten. In ieder geval is het een werkstuk, dat de vastgelopen zaken weer op gang kan brengen, een werkelijke bij drage tot het probleem van de bezitsver ming". Het UTRECHTS NIEUWSBLAD vreest, dat het plan zal leiden tot een overmatige inmenging van de vakbonden in zowel de vrijheid van de onderneming als van de werknemer. Het valt te betreuren dat er geen ruim te is voor het beginsel van sparen, dat is eigen zelfstandigheid en vrijheid tot in dividuele inspanning. Want zonder deze zal nooit enig bezit van betekenis tot stand kunnen komen". Leus van de baan TROUW is verheugd over het plan, waarin het „slachten van de kip met de gouden eieren" wordt vermeden. Met dit rapport lijkt de leus dat de produktiemiddelen aan de gemeenschap moeten horen verouderd en van de baan Het gaat nu om vergemeenschappelijking van bezit. Dit is heel wat anders. In ge ding is het wegnemen van groeiende en ongewenste tegenstellingen in de samen leving. En critisch staan tegenover die samenleving moeten we altijd". Geen antwoord DE WAARHEID zegt dat het rapport niet het antwoord op het offensief van de ondernemers kan zijn. Welk standpunt men tegenover dit rap port ook wil innemen, één ding staat vast: er zal nog lang over geschreven en gesproken worden. De grote ondernemers zullen hierbij zeker niet van ijver staan te blaken. Het gaat NU echter om de lonen en inkomsten van vandaag. Op het offen sief van de ondernemers dient de vak.be weging en in de allereerste plaats het NVV een duidelijk antwoord te geven. Er dienen nieuwe looneisen gesteld te wor den." Vernietigend DE FRIESE KOERIER schrijft vernie tigende dingen over het rapport. ,In de eerste zinnen zeggen de schrij vers, dat iedereen het nuttig vindt als de leden van onze maatschappij deel hebben in de verbreiding van duurzaam bezit. Maar het zou ons niet verbazen als een heel groot deel van ons volk van mening zou zijn, dat iemands eigendom geen rechtvaardiging nodig heeft. Hij heeft recht op wat hij heeft, alleen omdat hij het heeft". Het blad bestrijdt ook de mening, dat de eigendom als maatschappelijk instituut niet nader gerechtvaardigd hoeft te wor den, en oefent er critiek op uit, dat het bezit uitsluitend als inkomstenbron wordt gewaardeerd, terwijl het door velen ook heel anders wordt ervaren, bijvoorbeeld als sociale zekerheid voor later. Maar het hoofdbezwaar van het blad is dit: Kapitalisme „Het gekozen uitgangspunt en de daar op ontwikkelde techniek vormen een uit gesproken keuze voor een bepaalde ma nier van „ontplooiing". Grondslag en werkwijze leiden tot bevestiging van de ondernemingsgewijze produktie. Die ba sis van de kapitalistische maatschappij wordt zelfs versterkt doordat men via het bepleite systeem de arbeiders belang geeft bij het voortduren van de op dit moment bestaande produktie- en consumptiestel sels. Elke poging om de maatschappij te reorganiseren door de produktie strak te leiden op die goederen, waaraan behoefte bestaat, wordt daardoor een illusie." Het is wel duidelijk, dat de Friese Koe rier in het rapport geen herleving van Marx 2jiet. Integendeel. Dat doet trouwens het DEVENTER DAGBLAD ook niet. Het spreekt van een „sociaal kapitalisme". „Doelbewust wenst de vakbeweging de twee laatste „grote" verlangens aan dé orde te stellen: medezeggenschap en be zitsvorming. Radicale verlangens, maar niet zo radicaal of zij blijven zich bewe gen binnen de grenzen van het ons ver trouwde maatschappelijke bestel: wie be zitsvorming propageert verklaart zich im mers in wezen met dat bestel solidair. Zij het dan dat hij de overgang van particu lier kapitalisme naar sociaal kapitalisme bevordert. Een onvermijdelijke overgang blijkbaar." DE TIJD tenslotte spreekt van „Gespon nen suiker". Het blad ziet er gevaar in dat men op geblokkeerde uitkeringen mikt terwijl men de handen geheel vrij lijkt te houden voor loonacties. Het spreekt van een sympathiek werkstuk, zolang men het niet als stormram gebruikt. Advertentie mbrd i 'b De directie van de maatschappij tot belegging en beheer Mijbeb n.v. deelt mede dat de waarde van de effecten portefeuille, inclusief de liquiditeit per 30 juni 1964 circa 17.080.000 bedraagt tegen 16.424.205 per 31 december 1963. Het bezit aan onroerend goed is onge wijzigd gebleven. Door uitkering van tien percent in aandelen is het geplaatste gewone aan delenkapitaal gestegen van 3.008.600 per 31 december 1963 tot 3.309.400. Op de obligatieleningen is sinds de laatste pu- biikatie 120.000 afgelost. De eerste helft van het lopende boek jaar is voor Prins nv in Dokkum gunstig geweest. Omzet en resultaten vertonen een verdere vooruitgang. De vooruitzichten voor het tweede halfjaar zijn zodanig dat, als er geen onverwachte dingen gebeuren, op 30 september een goed jaar zal kun nen worden afgesloten, aldus de directie in een tussentijdse mededeling. STILLE MARKT Het Damrak heeft de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde stemming in een stille markt. De Koninklijke Olie aandelen lagen op 165 rond het voor gaande slotniveau. Hoewel de koersfluc tuaties in dit fond's niet groot zijn moet worden geconstateerd dat het olie-aandeel de laatste tijd heel goed in de markt ligt. Dit geldt trouwens ook voor de meeste andere hoofdfondsen. AKU gaf een verder koersherstel te zien tot 453% (451V2). Hier toe zal ongetwijfeld de koersstijging in Wall Street van de American Enka heb ben bijgedragen. Philips liep terug van 149,40 tot 149 148,80). Unilever daalde van 144,40 tot 144 143,80). Hoogovens stelden teleur. De advieskoers werd ge steld op 582 (589%). Bij nadere beschou wing vindt de beurs de vrijdag gepubli ceerde tweede kwartaalcijfers van Hoog ovens toch niet zo best. De weinige zaken in de actieve scheepvaartaandelen werden op een iets lager niveau, ten opzichte van vrijdag, tot stand gebracht. Ook de leiden de cultures waren echter een weinig lager. De staatsfondsenhoek gaf geen verande ringen van enige betekenis te zien. Ook in deze hoek was de affaire minimaal. VERHANDELDE FONDSEN 27 juli 24 juli Totaal 406 408 Hoger 156 (38,4%) 159 (38,9%) Lager 167(41,1%) 175 (42,9%) Gelijk 83 (20,5%) 74 (18,2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie165,50-166,20 Philips 148,70-149,00 gl Unilever 143,90 Stemming: Prijshoudend. VOORBEURS 7AN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U452 gb 452 Hoogovens Kon. Olie165,60-165,90 165,70 Philips 148,20-148,60 148,50 Unileve' 143,60 Centr. Suiker Mij 410 De vakbeweging moet in de eerste plaats haar eigen zaken behartigen. An ders bestaat het gevaar, dat het veld van activiteiten zo groot wordt, dat het eigen lijke werk, de behartiging van de groeps belangen en individuele belangen van de leden, in de knel raakt. Dit heeft drs. Th. Coppes, algemeen se cretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond, gezegd op de door de Lim burgse bond van het N.K.V. en de andere katholieke Limburgse standsorganisaties georganiseerde jaarlijkse studiedagen in Rolduc. Hij vindt het bijvoorbeeld niet nodig, dat tussen vakbeweging en politiek een zo ver gaande verstrengeling (ook in de sfeer van een cumulatie van functies) plaatsvindt als in Nederland het geval is. „In ons land is een soort agglomeratie vorming gaande" aldus de heer Coppes, „en wel zo erg dat velen vakbeweging en politiek niet eens meer uit elkaar kunnen houden." Dit geldt ook voor de Sociaal-Economi sche Raad. Drs. Coppes pleitte dan ook voor onverenigbaarheid van het lidmaat schap van de S.E.R. met dat van het par lement. De vakbeweging, aldus drs. Coppes, moet in een onderhandelingspositie blijven staan en niet koste wat het kost de hoed ster zijn van het algemeen belang. Hij zei verder dat men soms het gevoel krijgt dat sommige vakbondsbestuurders niet meer uitsluitend handelen in het be lang van de beweging, maar andere mo tieyen soms zelfs van persoonlijke aard laten meespelen. Daarbij kunnen bepaalde resultaten worden voorgesteld als belangrijke gebeurtenissen, terwijl de be langrijkheid in werkelijkheid meer in de sfeer van de theorie en de schrijftafel ligt. In dit verband noemde hij de P.B.O. en het arbeiderscommissariaat, geen belang rijke stappen op de weg naar de mede zeggenschap en uitvloeisels van de katho- lieke maatschappijleer, maar experimen ten op de weg naar een democratisering en meer niet. S.E.R.Stichting van de Arbeid en be drijf sschappen betekenen hoe nuttig ze ook zijn geen wezenlijke verandering van de machtsverhoudingen in de bedrijven. Zolang de ondememingsstruktuur niet we zenlijk wordt gewijzigd, blijven de Neder landse bouwsels, die zwevend boven de on dernemingen zijn geconstrueerd, volgens drs. Coppes ver verwijderd van de ideeën die omtrent de medezeggenschap zijn ge formuleerd. Het onderhoudsbedrijf Euromarkt te Bergen op Zoom, dat zoals bekend is af gelopen vrijdag door de Bredase rechtbank failliet is verklaard na de ontdekking van een grote fraude, heeft gisteren al zijn 116 werknemers op staande voet hun ont slag gegeven. Het is niet mogelijk gebleken het bedrijf voort te zetten. De werknemers genoten bij de Euro markt vaak een inkomen van 150 tot 160 per week schoon, terwijl daar dik wijls nog alle mogelijke toeslagen bijkwa men. Bovendien gaf de directeur van het onderhoudsbedrijf regelmatig gratificaties. tch fe <**c c j H» De Franse autofabriek Renault heeft meegedeeld reeds lang geleden samenwer king te hebben voorgesteld in de strijd tegen de Amerikaanse auto-industrie, die naar gemeld is is voorgesteld door de di recteur van de Volkswagenfabriek, Heinz Nordhoff. „Deze voorstellen hebben tot nu toe geen weerklank gevonden", zo wordt gezegd. „Zelfs al heeft het late tijdstip de problemen van samenwerking veel moeilij ker gemaakt, toch blijft Renault nog steeds bereid kontakten met andere Europese fa brieken in overweging te nemen". Abbekerk 4/8 te Aden verwacht v. Penang. Achilles 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Acila 28 te Singapore verwacht n. Djakarta. Acmaea 2/8 in Kielerkanaal verw n. Nynasham. Acteon 28 v. Thameshaven n. Curasao. Aegis 28 te Jacksonville verwacht. Agamemnon 27 te Bremen n. Antwerpen. Agol 28 te Beira verwacht v. Nacala. Alamak pass. 28 Straat Ormoesz n. Karachi. Algorab pass. 27 Fern. Noronha n. Las Palmas. Alkmaar 31 te Lissabon verwacht. Almkerk 28 te Avonmouth verwacht. Alnati 27 te Rio de Janeiro. Ammon 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Amstelland 28 te Montevideo verwacht. Amstelmolen 27 270 m. n.w. Kaapstad n. Dakar. Amstelstad 27 120 m. o. Ceylon n. China. Area 9/8 in Suezkanaal verwacht n. Eastham. Arendskerk 27 110 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerp. Argos 27 v. Civita Vecchia n. Piraeus. Arkeldijk 27 v. Suez n. Aden. Artemis 28 v. Guanta n. Matanzas. Attis 27 250 m. z.w. Fores n. Amsterdam. Averdijk 28 te Port Said. Baarn 25 v. Curagao n. Barranquilla. Bali 27 te Bremerhaven. Banda 24 v. Balboa n. Cristobal. Banggai pass. 30 Goa n. Cochin. Batu 27 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Bennekom 27 te Hamburg. Bovenkerk verm. 29 v. Fremantle n. Aden. Breda 25 v. Boca Grande n. Rotterdam. Caltex Amsterdam 27 v. Suez n. Bahrein. Caltex Delft 27 te Dumai. Caltex Delfzijl 27 v. Holtenau n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 27 v. Kaapstad n. Mosselbay. Caltex Gorinchem 27 te Gulfhaven. Caltex Madrid 27 Aden gepass. n. Rastanura. Caltex Naples 27 te Port Said v. Immingham. Caltex Nederland pass. 27 Ouessant n. Port Said. Calt. Rotterd. pass. 27 Finisterre n. Milfordhaven Calt. The Hague 27 100 m. n.o. P. Sudan n. Venetië Calt. Utrecht 27 300 m. o.z.o. Mombasa n. Bahrein Camerounkust pass. 27 Abidjan n. Freetown. Camphuys 27 ten anker Das eil. v. Dubai. Carrillo pass. 28 Palmbeach n. Cortes. Castor 28 te La Guaira. Ceres 28 te Port of Spain. Charis 27 te Houston. Chiron 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Cinulia 27 400 m. w. Ushant n. Curagao. Crania 28 te Houston verwacht n. Mersey. Delft 26 v. Belize n. Mobile. Diogenes 24 v. Manta n. Buena Ventura. Doelwijk pass. 27 Masira eil. n. Suez. Dorestad 27 325 m. w. Sabang n. Perzische Golf. Drente 27 te Malta. Echo 28 v. Rotterdam n. Dublin. Eenhoorn 27 v. Beyrouth n. Castellon. Elizab. Broere 27 144 m. n.w. Cochin n. Colombo. Eos pass. 27 Ouessant n. Amsterdam. Esso Amsterdam 27 v. Amuaybay n. Everitt. Esso Den Haagpass. 27 Kreta n. Lavera. Forest Hill 27 275 m. n. Las Palmas n. Bonny. Forest Town 27 250 m. z.w. Lissabon n. Liverpool Friesland KRL 26 1440 m. z. Dutch Harbour naar Los Angeles. Friesland SSM 27 in Kielerkanaal n. Rotterdam Gaasterdijk 27 v. Hamburg n. Bremerhaven. Gaasterkerk 27 v. Hamburg te Amsterdam. Gabonkust 27 te Rotterdam. Giessenkerk 28 te Suez verwacht. Goeree 27 90 m. n.n.w. Djeddah n. Aden. Grebbedijk 27 te Bremen. Groote Kerk 28 te Khor Ramshar. Gulf Hansa 27 50 m. z. Lissabon n. Mena. Gulf Hollander 27 45 m. w. Cherbourg n. P. Said. Hathor 26 v. Lattakia n. Beyrouth. Hercules 28 v. Ilo n. Matarani. Helicon 25 v. Curagao n. Maracaibo. Hoogkerk 27 100 m. n.n.o. Finisterre n. Kaapstad. Ivoorkust 28 te Le Havre. Jagersfontein 28 te Amsterdam. Japara 27 rede Bombay. Jason 27 100 m. z.w. Finisterre n. Funchal. Kalydon 27 v. Kingston n. Port Kaiser. Kara 5/8 te Buenos Aires verwacht. Karachi 26 v. Bangkok n. Labuan. Karimata 24 te Bangkok. Katendrecht verm. 29 v. Genua n. Napels. Katwijk 27 v. Durban n. Singapore. Kelletia 2/8 te Shellhaven verwacht. Kenia 27 te Hamble v. Isle of Grain. Kerkedijk 23 te New York. Kermia pass. 27 Kuria Muria ei. n. Lissabon. Kloosterdijk 27 v. Coatzacoalcos n. Tampico. Kopionella 1/8 te Singapore verwacht. Korendijk 28 te New York verwacht. Korenia 27 180 m. n.w. Sicilië n. Port Said. Kosicia 31 te Houston verwacht n. Rotterdam. Kossmatella pass. 27 Malta n. Stanlow. Krebsia 27 v. Kielerkanaal n. Rotterdam. Kreeft 27 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 26 1320 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Kryptos 27 te Stockholm n. Curagao. Kylix 28 te Rotterdam. Ladon 29 te Paramaribo. Laertes 28 te Port Said verwacht. Langkoeas 27 100 m. o.n.o. Massawa n Suez. Leiderkerk verm. 28 v. Dumai n. Ummsaid. Limburg 28 te Calcutta v. Chittagong. Loosdrecht 27 v. Akaba n Port Said. Lycaon 27 te Londen. Maaskerk 27 ten anker Colombo. Mainloyd 25 te Rotterdam. Marathon 28 te Paramaribo verwacht. Marnelloyd 28 te Cristobal. Maron 28 te Baltimore. Medon 28 te Port au Prince verwacht. Merweloyd 27 te Beira. Moordrecht 27 610 m. n.w. Cochin n. Yokohama. Muiderkerk 26 te Alexandrië. Munttoren 27 v. Brest n. Lissabon. Musilloyd 30 te Tripoli verwacht v. Houston. Mijdrecht 27 120 m. o.z.o. Puluweh n. Tokuyama. Neder-Rijn 28 te Antwerpen. Neder-Weser 28 te Labuan v. Bangkok. Nijkerk 27 te Sydney. Ommenkerk 27 v. Suez n. Port Said. Ondina 27 Gibraltar gepass. n. Wilhelmshaven. Onoba pass. 27 Gibraltar n. Mena. Oranje 27 te Palma. Oranjefontein 24 te Port Elisabeth. Oranje Nassau 25 v. Aruba n. Kingston. Ouwerkerk 27 v. Bremen n. Hamburg. Palamedes 27 v. Paramariba n. Huil. Peperkust 24 v. Dakar n. Freetown. Philine 27 v. Milazzo n. Mena al Ahmadi. Philippia 29 te Bukom verwacht, verm. n. Mena. Poseidon 27 55 m. z.w. Landsend n. Pt. of Spain. Prins Alexander 28 te Detroit. Prins Maurits 25 70 m. n. Cabotstr. n. Montreal. Prins der Nederl. pass. 27 Flores n. South.ton. Prins Willem III 28 v. Mombasa n. Dar es Salaam. Pygmalion 26 v. Mutsuna n. Aeghion. Roepat 28 te Welington verwacht. Rondo verm. 30 v. Singapore n. Bangkok. Saloum 27 90 m. n.n.w. Port Etienne n. Nantes. Scheldelloyd pass. 27 Finisterre n. Hamburg. Schiekerk 27 Ceylon gepass. n. Singapore. Schielloyd 27 te Hongkong. Seinelloyd 27 te Papeete v. Cristobal. Senegalkust 28 te Hamburg verwacht. Servaaskerk 28 te Akaba. Sinon 27 v. La Guaira n. Carupano. Slamat 27 260 m. z.o. Socotra n. Penang. Soestdijk 27 35 m z.o. Wight n. Boston. Solon 26 270 m. o.n.o. St. Maarten n. Montreal. Sommelsdijk 29 te Port Everglades verwacht. Spaarnekerk 27 te Hamburg. Stad Alkmaar pass. 27 Palermo n. Sagunto. Stad Amsterdam 27 110 m. n.w. Lissab. n. Palermo Stad Delft pass. 27 Gibraltar n. Napels. Stad Vlaard. 27 155 m. n.n.w. Lissab. n. L. Palmas. Statendam 27 v. Helsinki n. Kopenhagen. Stentor 27 540 m. w.z.w. Villano n. Dordrecht. Straat Bali 27 785 m. o. Rio de Jan. n. Kaapstad. Straat Clement 28 te Zanzibar. Straat Franklin 27 v. Durban n. Lor. Marques. Straat Magelhaen 27 v. Yokohama n. Nagoya. Straat Singapore 28 te Durban verwacht. Telamon 24 v. Port of Spain n. Ciudad Bolivar. Tero 27 te Santos. Towa 27 te Houston v. New York. Triton 27 v. Antiqua n. Sint Kitts. Utrecht 28 te Madras. Van Spilbergen 28 te Hobart. Vasum 31 in Suezkanaal verwacht n. Rotterdam. Viana 27 v. Mena n. Gibraltar. Videna 27 280 m. o.n.o Aden n Mena. Vitrea pass. 28 Straat Ormoesz n. Gothenburg. Vivipara 3/8 te Durban verwacht. Vlieland 27 v. Elbe n. Petit Couronne. Vlist 29 te Montreal. Waardrecht 27 v. Singapore n. Dairen. Waibaong 27 265 m. z.z.o. Hongkong n. Hongkong. W. Alton Jones 27 150 m. o. Malta n. Port Said. Willemstad 28 te IJmuiden. Wonogiri 28 te Port Sudan. Wonosari 29 te Karachi verwacht v. Aden. World Heath 27 135 m. w.n.w. Sing. n. Tabangoa. Zaanland 27 ten anker rede Bahia. Zafra 27 165 m. n. Port Said n. Port Said. Zaria 27 180 m. n. Mozambique n. Kharg ei. Zeeland 27 v. Tandjong Mani n. Bangkok. KLEINE VAART Aardenburgh 27 te Antwerpen. Admiralengracht pass. 27 Cromer n. Immingham. Aerdenhout pass. 27 Terschell.bank n. Aarhus. Alcetas 26 v. Haifa n. Gibraltar Amyntas 24 te Barcelona n. Tarragona. Areas 24 te Amsterdam v. Hamburg. Atlas 25 v. Lissabon n. Algiers. Bab T. pass. 25 Kiel n. Karskaer. Bonafide 27 dwars Lynaspoint n. Birkenhead. Borculo 27 te Solvesborge. Boreas 24 v. Amsterdam n. Barceona. Coccinelle 27 v. Casablanca n. Duinkerken. Cornelis Broere 27 dw. Longstone n. Billingham. Corrie Broere 27 t. a. Teesbay n. Grangemouth. Daje Böhmer pass. 27 R. Sovereign n. Antwerp. Dido 26 te Amsterdam n. Bilbao. Diligentia 29/30 te IJsland verwacht. Draco 26 te Aabenraa n. Aalborg. Eddystone 27 120 m. o. Flamb.hd. n. Middlesbor. Elsa 24 v. Dordrecht n. Kotka. Eijo S. 27 30 m. z.w. Texel n. Gefle. Flevo 25 te Gdynia n. Amsterdam. Gramsbergen verm. 29 v. Ljusne n. Oran. Heemskerk 25 te Bristol. Huybergen verm. 30 v. Marseille n. La Nouvelle. Jetty 25 v. Mantyluoto n. Zaandam. Kaap Falga 25 v. Ostrand n. Rundvik. Labotas 26 te Malta n. Izmir. Leliegracht 27 in Kielerkanaal n. Zaandam. Leonidas 24 te Riga n. Amsterdam. Maarsbergen 27 te Birkenhead. Midas 26 te Amsterdam n. Rotterdam. Mies 25 te Avonmouth. Nassauhaven 27 te Kopenhagen. Nero 25 v. Le Havre n. Pasajes. Phidias 25 te Aliacnte n. Malaga. Philetas 25 60 m. n. Kp. Villano n. Antwerpen Rochab 27 v. Triëst n. Olbia (Sardinië). Spoorsingel 27 te Dungeness n. Vlaardingen. Spolanda 27 te Portsmouth. Spolesto 27 te Cork. Stella Prima 27 750 m. w. Landsend n. Rotterdam Strabo 27 dwars Dungeness n. Amsterdam. Taras 27 te Kp. Matapan n Bari. Thaletas 25 te Catania n. Sevilla. Tilly 25 v. Delfzijl n. Ostrand. Wester-Eems 27 te Amsterdam. Willy pass. 27 Dungeness n. Cork. Zevenbergen 27 te Acureyry. De n.v. Amsterdamsche Grondbriefbank heeft in 1963, blijkens de verlies- en winst rekening, aan huren ontvangen 232.900 (vorig jaar 217.100). De exploitatiekosten en afschrijvingen op onroerende goederen vergden 120.300 (vorig jaar 119.900) Na aftrek van interest, belastingen enzo voorts resteert een saldo winst van 31.800 gulden 25.200). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen tot 15 (vorig jaar 12) percent over het op de aandelen verplicht gestorte bedrag. Ook de n.v. Algemene Credietbank (onder directie van n.v. Amsterdamsche Grond briefbank) stelt voor het dividend te ver hogen tot vijftien (vorig jaar twaalf) per cent over het op de aandelen verplicht gestorte bedrag en een rente van vier per cent (onv.) op het onverplichte gestorte. De onderhandelingen tussen Sogida S.A te Brussel, Austin importeur voor België en Luxemburg en R.S. Stokvis Zonen N.V. te Rotterdam, Austin importeur voor Nederland, waarvan in april melding werd gemaakt, hebben geleid tot de volledige overneming van Sogida door R.S. Stokvis Hierdoor krijgt R.S. Stokvis Zonen N.V de verkoop en service van alle Austin-pro dukten in het hele Benelux gebied in han den. Vorige slotkoers A'dam Rubber 108 H.V.A 143 V» A.K.U 453% 122, Hoogovens 580 Philips Gem. Bez. 148,80 Unilever 143,90 Dordtschf Petr. 758 K. Ned. Petr. Mij. 164,85 Holl. Am. Lijn 103 K.L.M 61,50 K.N.S.M 138% Nei. Stoomv. Mij. 132 Ommeren, Phs. v. 237% Scheepv Un. Ned. 128% 203,50 108,50 233,— 506,— Ver. Bezit v. 1894 134,50 Amsterd. Bank 366% Ned Handel Mij. 293 Exst. Rotterd. Bank 328% Twentschc Bank. 294 Albert Heijn 590 Amstel Brouwerij 412 Berkel's Patent 212 Bols 1012 Bührm.-Tetterode 635 Fokker 340 Ford 942 Gelder Kon. Pap. 150% Gist Spir.f. Kon 315 Van der Heem 321 Heinekens Bier 420 Hoogenbosch Sch. 330 Indola 435 Kon. Zout-Ketjen 805 Müller Nat. Bezit 279Va Ned. Kabelf. Nwe 329 Philip Pref. 50,20 Stokvis 186 Thomassen Dr. 678 Ver. Machinefabr. 179 Wessanen 421 Wilton Fijenoord 185 Zwanenberg-Org. 949% Billiton Mij. II 410% Aluminium Ltd... 31% American Motors 15 Anaconda 44% Bethlehem Steel. 36% Cities Service 73 General Motors.. 95 Kennecott Copper 84% Republic Steel 44% Shell Oil 50% U.S. Steel 57% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) De handei in Wall Street was tamelijk traag. Na een uiteenlopend begin na het onzekere slot van de vrijdagzitting werd de handel steeds trager tot aan het slot. De meeste koersen kwamen toen ook op het laatste punt, en ook het gemiddelde bleek een flinke daling te hebben onder vonden. De meeste verliezen liepen uit een van fracties tot twee dollars per aan deel. Dalingen werden geconstateerd bij staal, non-ferro-metalen, auto's, spoorwegen, nutsbedrijven, rubber, elektrische uitrus ting en tabak. Markt-analyses schrijven d» daling toe aan winstnemingen, volgend op de recente stijging van de markt tot historische hoogten. Het zakennieuws was goed. U.S. Steel toonde een daling van 2,2 percent in de vorige week tot 2.270.000 miljoen ton, maar alle tekenen wijzen er op dat de staalmarkt in de komende maanden sterk zal blijven. Er werden gisteren 1382 fondsen ver handeld, waarvan er 699 daalden, 400 ste gen en 283 onveranderd bleven. Er waren 65 hoog-terecords voor dit jaar en 23 diep terecords. Er werden 4.090.000 miljoen aan delen omgezet tegen 4.210.000 miljoen op vrijdag. De Dow Jones-gemiddelden waren: in dustrie 841.05 4.59), spoorwegen 219.64 0.84) en nutsbedrijven 148.80 0.56). De directeur-generaal van het Istituto per la Ricostruzione (IRI), Salvino Semesi, is op 66-jarige leeftijd te Rome overleden. IRI, een holding company van de staat, is een van de industriële reuzen van Europa. Het tarief voor daggeld (call money) it ingaande heden met een half percent ver laagd tot 3Va percent. Dit als gevolg van een lichte ontspan ning op de geldmarkt door de betaling van het rijk aan de gemeenten, waar mede een bedrag van ongeveer 480 mil joen was gemoeid. Op 15 juli werd genoemd tarief met een half percent verhoogd tot 4 percent, hetgeen een hoogterecord betekende. Advertentie VLEES IN BLIK HANDIG THUIS EN OVERAL

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9