Sterke Columbiaan Alvarez nu ook in Santpoort gearriveerd Nederlands team won met 5-2 Donderdag ontbrandt de strijd om de wielertitels op de baan Wind op Bosbaan verrast Russen Australisch duo is favoriet dubbelspel Vierde testmatch eindigde in draw Hassie van Wijk naar Telstar Donner half punt warm wandelweer op Larsen achter Etappewinst in Canada voor Van der Vleuten Chef de mission rekent toch op alle vijf titels In Nijmegen is het WOENSDAG 29 JULI 1964 13 Programma donderdag Koersen in Hilversum Arce Knickerbockers voor de eerste maal verslagen Wielerploegen in tijdrit in de Haarlemmermeer Knie-operatie voor de Braziliaan Garrineha Alvarez de zeer sterke Columbiaanse kampioen, in het Brederode-toernooi als eerste geplaatst, is gisteren als laatste buitenlandse gast in Santpoort gearriveerd. Van de komst van de Columbiaan, die in Europa nog weinig bekendheid geniet, maar dit seizoen niemand minder dan Roy Emerson tweemaal versloeg, was men in Santpoort nog niet zo zeker. Een auto rit van duizend kilometer vond de tennis- tourist echter niet te veel. ■mintiiiiiiiiiiiiuttiifiiniitiiiiitiiifiiiiiiiiimimiiiiimfiimmiiiiiiimiiiiiii Maar het bleef voor het voortvarende wedstrijdcomité niet bij deze verrassing. V/ant uit Hilversum kwam het aangename bericht dat ook de Australiërs Larkman en Prymrose gaarne naar Santpoort zou den komen. Dit sterke duo dat door een poststaking te laat voor de internationale Nederlandse kampioenschappen in Hil versum aankwam, speelde uitsluitend in het herendubbelspel, overleefde daar drie rondes, maar strandde ten slotte in de kwart-finale op Barnes en Koch. We ver wachten de Australiërs' in de eindstrijd van het herendubbelspel. Vandaag begint men dus met de eerste partijen en het ligt voor de hand dat de Nederlanders het veld zullen moeten rui men. Okker, Hajer en Van Eijsden ont moeten echter landgenoten en zullen uiter aard wel een ronde verder komen. Voor Evert Schneider, die de Australiër Prym rose tegenover zich krijgt, ligt de zege zeker niet voor het grijpen. Mocht Schnei der winnen dan ontmoet hij donderdag avond om zeven uur de Haarlemmer Ok ker. Als wij aan verrassingen voorbij gaan staan voor donderdag de volgende in teressante partijen op het programma: Phillips (Z.A.)Summers (Z.A.), Hajer Saul (Z.A.), v. EijsdenRyan (Z.A.), Her nandez (Philippijnen)Nieland; Bey (Rho- desië)Sylvester (Z.A.), AlvarezSayal 14.00 uur: Maud (Z.-A.) en Okker tegen Nieland en Haks; Beij (Rhodesië) en Van Eijsden tegen Gastan en De Vos; Sayal (India) en Bluett (Eng.) tegen Larkham en Prymrose (Austr.); Her nandez (Philippijnen) en Vogelzang tegen Van Dalsum en Krijt. 15.15 uur: mej. R. Thadini (India) tegen mej. K. de Jongh; mej. A. Nydeus (Z.-A.) tegen mej. P. v. d. Heuvel; mej. J. Morris (Rhodesië) tegen mevr. K. Onstein-Okker; mej. H. Bönström (Zweden) tegen mej. E. Spruijt. 16.30 uur: mej. P. Walkden (Z.-A.) tegen mevr. R. Duijn-Tervoort; mej. M. Pegel (Zweden) tegen mej. C. Pelli- kaan; D. Philips (Z.-A.) tegen E.'Knol of R. Summers (Z.-A.);. J. Hajer of L. Tervoort tegen J. Saul (Z.-A.) of J. Tervoort. 17.45 uur: Van Eijsden of Offers tegen Ryan (Z.-A.) of H. Vogelzang; W. Hernandez (Philippijnen) of J. v. Splunter tegen R. v. d. Graaff of C. Nieland; A. Bey (Rhodesië) of W. Braun (Duitsland) telgen L. Sylvester (Z.-A.) of Haks. 19.00 uur: W. Alvarez (Columbia) tegen Sayal (India) of A. Tervoort; T. Okker of D. Gastman tegen E. Schneider of B. Larkham (Austr.); R. Maud of R. de Vos tegen G. Bluett (Eng) of T. v. d. Broek. Engeland kwam 46 runs te kort om de Australische mammoet-serie uit de eerste serie van 656 voor acht gesloten te over treffen, waardoor de vierde testmatch in de niet te vermijden draw eindigde. Enge land ging all out voor 611 kort voor het einde van de vijfde en laatste dag, zodat de match eigenlijk pas net halverwege was. Australië had juist voldoende tijd aan de tweede innings te beginnen en scoorde Vier runs for no wicket. Een draw was echter precies wat het Australische team nodig had om zeker te zijn van het behoud van de „ashes" sym bool van de cricketsuprematie tussen bei de landen. De Australiërs zijn nu één up in de series met nog een match te spelen. Zij blijven in het bezit van de ashes ook al zouden zij de laatste wedstrijd verliezen. Engeland maakte er dinsdag een groot gevecht van. Niet omdat de match nog te winnen was, maar de Britten wilden ten minste de eerste innings nog met een voor sprong afsluiten. Ken Barrington, die nog nooit een century op zijn naam had ge bracht in testcricket kwam tot een per soonlijke score van 256. Toen hij echter van de mat was verdwenen, was het snel met de laatste Engelse batslieden gedaan. Barrington en de Australische fastbowler Graham Mckenzie waren de grote figuren van de laatste dag. Barrington batte 11 uur en 25 minuten. Hij sloeg 26 vieren, voor dat hij tegen Mckenzie leg before wicket ging. Deze Australische bowler nam zeven Engelse wickets. De uitslagen van de dinsdag te Hilversum fehouden koersen luiden: Heideprijs (2040 m.), eerste afdeling: 1. Colum bus 1.28.2; 2. Chrisje Norton; 3. Comtessa Ter- raise. Winn. 8.30; pl. 2.00, 1.70, 1.80; cov. 4.70; kopp. 37.30. Tweede afdeling: 1. Bea 1.30.4: 2. Beautiful Star; 3. Cesar Williams. Winn. 1.80; pl. 1.20, 1.60, 1.30; cov. 1.60; kopp. 5.80. Kampeerprijs (2000 m.): 1. Yellowthroat S 1.24.6; S. Ziganita; 3. Xaverius II. Winn. 7.00; pl. 2.20, 1.60, 4.00; cov. 5.50; kopp. 12.30; trio 474.80. Strandprijs (2000 m.): 1. Berandine 1.27.2; 2. Bonny Julia; 3. Bianco Old Gold. Winn. 3.0O; pl. 2.10, 11.60; cov. 12.00; kopp. 50.30. Heikens Memoriaal (2000 m.): 1. Chima Chima S 1.26.2; 2. Christine Mac; 3. Cromwell W. Winn. 3.40; pl. 1.70, 2.30, 3.20; cov. 7.40; kopp. 14.20. Bossenprijs (2000 m.): 1. IJsbrandine 1.26.7; 2. Anastawia Hanover; 3. Zeal Erebus. Winn. 24.50; pl. 4.90, 1.90, 10.90; cov. 9.00; kopp. 5.90. Grote Vakantieprijs (2400 m.): 1. Z the Saint 1.23.5; 2. Ylite Rose; 3. Xenocraat. Winn ƒ2.10; pl. 1.50, 1.50, 1.90; cov. 4.30; kopp. 5.00; trio 55.90. Bergenprijs (2000 m.), eerste afdeling: 1. Annie Norma 1.25.5; 2. Anton; 3. Be Happy. Winn. ƒ3.50; pl. 2.60, 1.60, 2.30; cov. 5.00; kopp. 5.00. Tweede afdeling: 1. Bonheur van Rita W 1.25.3; 2. X Worthy; 3. Zoon van Hea Scott. Winn, 5.90; pl. 3.10, 3.50; cov. 6.00; kopp. 27.80. De totale omzet bedroeg 172.843. Hassie van Wjjk zal komend seizoen toch voor Telstar spelen. De onderhande lingen over de ADO-speler hebben giste ren voor de ere-divisieclub uit Velsen tot een bevredigend resultaat geleid. Van Wjjk tekende een contract en de over gang van hem naar Telstar betekent voor ADO de ontvangst van 50.000. Hassie van Wijk speelde een jaar bij ADO, als teruggetrokken middenvoor. Daarvoor kwam hij uit voor De Vole- wijckers waar hij voornamelijk binnen- speler was. Van Wijk is vijfentwintig jaar oud. Hij speelt vanavond al mee met Telstar tegen Rot Weiss. Trainer Mansell zal vanavond voorts aan het werk zien de keepers Jense en Egner en mogelijk Stuy; de achterhoedespelers Jager en Pirovano; de middenspelers Daniels, Kort en Brom, en de voorhoedespelers André, Van der Kuil, Beke, De Vries, Zwinkels, Kleef, Marijt en Van Wooning (wiens overgang naar Alkmaar toch nog on zeker is). RCH contracteerde gisteravond Drees van der Brink, die al eerder bij de Racing op de spilplaats heeft gestaan. Van der Brink speelde een seizoen bij de Bever- wijkse amateurclub DEM en had dit seizoen overschrijving aangevraagd naar een andere Beverwijkse club: De Ken- nemers. Marquitos, die oorspronkelijk naar Tel star zou gaan maar deze overgang ge annuleerd zag, verlaat Excelsior toch. Hij speelt volgend seizoen voor Blauw Wit. De stopperspil van DHC, Dick Bave- laar, is voor een transferbedrag van 12.000 gulden overgegaan naar het Rot terdamse Xerxes. G. Weber, de linksbuiten van DOS, die in 1961 als amateur van BW naar de Utrechtse ere-divisieclub overging, speelt het komende seizoen weer voor zijn oude vereniging. Wim Onderstal, doelman bij de Haagse eerste-divisieclub Holland Sport, is door de Schiedamse tweede-divisieclub Her- mes/DVS aangekocht. Waterski. De Haagse Connie Dane zal deelnemen aan de Europese kampioen schappen waterski, die van 31 juli tot en met 2 augustus in Rome zullen worden gehouden. (India) en Maud (Z.A.)Bluett (Engeland). Het omvangrijke B-, C- en D-toernooi, dat naar onze smaak nauwelijks een zon dag voltooid kan zijn, is nog in een begin stadium. De resultaten van het B-toernooi luid den: H.E., 1ste ronde: R. v. d. Graaff versl. G. Post 6-1, 6-0; W. Meijer versl. H. Mars 6-0, 6-2; C. Langeveld versl. P. v. d. Brink 6-3, 6-2; C. Booij versl. H. Schoorl 6-1, 6-3; E. Verkade versl. H. Kampman 6-3, 6-4; H. Blokker versl. T. Zijlstra 7-5, 2-6, 6-3; R. Vorstman versl. G. Pellikaan 0-6, 7-5, 6-3; J. Nieberg versl. F. Muschter 5-7, 6-4, 6-1; J. Zijlstra versl. E. Wout 6-2, 6-0; C. Ottolini versl. T. Blok 6-4, 6-3; H. Möller versl. H. Falke 6-1, 6-3; R. Klint versl. G. Broekers 1-6, 6-1, 6-2; L. Banning versl. J. Smuling 6-0, 6-2, en J. van Nuenen versl. H. van Buuren 4-6, 6-4 en 6-0. Tweede ronde: R. v. d. Graaff versl. W. Meijer 6-3, 3-6, 6-2; E. Verkade versl. H. Blokker 6-3, 6-3. D.E., 1ste ronde: mej. R. Gordijn versl. H. v. d. Raadt 2-6, 6-2, 6-2; mej. L. ter Metz versl. mej. E. van Herwarth 3-6, 6-3, 6-3; mej. M. Pellikaan versl. mej. Vermeulen 6-2, 6-1. Tweede ronde: mej. C. Pellikaan versl. mej. I. Groot 6-1, 7-5. Vanmorgen vroeg de vijfenvijftigen reeds om vier uur zijn 10.773 wande laars op pad gegaan. De tocht van de tweede dag in de vierdaagse van Nijmegen voert door het land van Maas en Waal en door het land van Wijchen. De ruim tienduizend wandelaars, deelne mend aan de 48ste internationale vierdaag se van Nijmegen, hadden gisteren op da eerste dag uitstekend weer getroffen. Op de wegen tussen de Betuwse korenvelden en boomgaarden begon tegen het middag uur het asfalt in de zon het smeltpunt te bereiken na kille morgenuren. In de Be tuwe betuigden langs de kant velen voor de vierdaagse warm voelende belangstellen den hun verknochtheid door koel water naar de bezwete passerenden te spuiten. In Eist, centrum van de eerste dag, waar vele vierdaagsewegen samenkomen, hiel den de burgemeester en topfiguren van da afstandmarsen langdurige redevoeringen, terwijl duizenden langs het raadhuis trok ken. Het luchtmachtorkest en een Cana dees militair korps hield het ritme van de wandelaars in de gewenste kadans. Eist beleefde daarmee de topdag van het jaar. Inmiddels is iedereen in die plaats doend# het parkoers te zuiveren van de sporen der doortrekkenden. De weg door het Be tuwse stadje was overdekt door duizenden bekertjes van een bouillonfirma en andere emballage. De buitenlanders, onder wie tal van tref fend folkloristische gestalten uit Zwitser land, Duitsland en Israël vonden de door tocht door dit lage deel van Nederland de Betuwe een bijzondere belevenis. Tom Okker en Evert Schneider speel den vorig jaar in de strijd om het nationale kampioenschap op de METS in Scheveningen een partij, die voor de „schoonheidsprijs" in aanmerking kwam. Het was een kwartfinale die door de Haarlemmer werd verloren. Het is niet uitgesloten dat beide spelers donderdagavond in Sant poort wederom tegenover elkaar komen te staan. Een goede verken ning voor de titelstrijd 1964. Het is bovendien niet uitgesloten dat de winnaar van deze partij, en we den ken hierbij in de eerste plaats aan Okker, in de halve-finale van het Brederode-toernooi de huidige Neder landse kampioen Jan Hajer zal ontmoeten. In de zevende ronde van de grootmees- tergroep in het IBM-schaaktoernooi te Amsterdam is Donner leider Larsen tot op een half punt genaderd. De uitslagen waren gisteren: Van Geet (Ned.)Donner (Ned.) 0-1; Lehmann (W.-Dld.)Dueck- stein (Oost.) afgebroken; Barcza (Honga rije)Kuijpers (Ned.) 0-1; Van Scheltinga (Ned.)Larsen (Denem.) remise; Enevold- sen (Noorwegen)Pirc (Joegosl.) 1-0. De stand na de zevende ronde: 1. Larsen 5 pnt.; 2. Donner 41/j pnt.; 3. Van Schel tinga 4 pnt.; 4. Lehmann 3Vi en 2 afgebr.; 5. Dueckstein 3'/2 pnt. en 1 afgebr. Voor de tweede keer wordt op woens dagmiddag 12 augustus door de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" in nauwe sa menwerking met KNWU-coach Joop Mid- delink een nationale ploegentijdrit ge houden in de Haarlemmermeer om de „Grafica"-beker. Deze tijdrit, waaraan ploegen van vier man (amateurs) deelne men, geldt ter voorbereiding en eventueel selectie van de wereldkampioenschappen en Olympische Spelen. De start en finish zijn in Hoofddorp. Donderdag staat het Olympisch Stadion de gehele dag in het teken van de wieier 4 sport. Dan begint de strjjd om de Neder landse baankampioenschappen voor ama teurs en profs. Voor de beroepsrenners staat er alleen de finale voor de stayers op het programma. Dat stayernummer bevat weinig kwa liteit. Er zijn momenteel geen rolrijders van formaat meer. Marinus is tenslotte ook wat tegengevallen. Wellicht kan Wim van Est voor wat zwier en spanning zor gen, maar men mag van hem op dit ge bied geen grote dingen op internationaal niveau verwachten. De amateurnummers zijn beslist interes santer en zullen ook boeiende strijd te zien geven. Benieuwd kan men zijn naar het debuut in de kampioenschappen van diverse jonge coureurs. Zo zal de kers verse amateur Tymen Groen, die bij de nieuwelingen bewezen heeft een bekwaam temporijder te zijn, aan de start komen bij de achtervolgers. In deze categorie kan men ook met belangstelling de ver richtingen van de Lissenaar Ko Oele gade slaan. Hij is een sterk poursuitevertegen- woordiger. De sprint gaat ook al een fris beeld bieden. Na de periode, dat Van der Touw en De Graaff elkaar weinig toegaven bij de strijd om de snelheidstitel, komen nu jonge raspaardjes als Jansen en Breur hun opwachting maken. Waarschijnlijk De Nederlander Van der Vleuten is win naar geworden van de vierde etappe van de Ronde van Canada, een rit van Mont- magny naar Thethford-Mines. De uitslag was: 1. Van der Vleuten (Ned.) 4.54.45; 2. Riemand (Did.) 4.55.16; 3. Edwards (G.B.) 4.55.50; 4. Blanc (Zwits.) 4.55.52; 5. Negri (It.) z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Pal- koy (Polen) 15.49.10; 2. Delocht (Belg.) 15.49.32; 3. Kulibine (Rusl.) 15.49.38; 4. Dhaene (Belg.) 15.49.42; 5. Schattelbrauer (Oostenrijk) 15.50.58; 11. Van der Vleuten (Ned.) 15.55.55; 19. Beugels (Ned.) 16.01.23; 24. Van Kemenade (Ned.) 16.03.20; 38. Boog (Ned.) 16.16.44. In het landenklassement staat Neder land vijfde met 47.51.38; eerste is Bellgië met 47.31.50. De Nederlandse deelnemers aan de Ronde van Joegoslavië hebben dinsdag in de 224 km lange derde etappe van Niss naar Belgrado zware klappen moeten in casseren. Jan Doek eindigde als beste op de 24ste plaats met een achterstand van 2 min. 22 sec. op winnaar Rudi Valencic (Joegoslavië), die een tijd maakte van 5 uur 42 min. (1 min. bonificatie inbegrepen). Schepers werd 32ste in 5.53.08, Tummers 33ste, Evers 36ste, beiden dezelfde tijd als Schepers, Drummen 39ste in 5.53.10 en Van Seggelen 48ste in S.58.04. Valencic nam door zijn overwinning tevens de leiding in het algemeen klassement over. Zijn totaal- tijd is 14 uur, 2 min. 24 sec. De Neder landers bezetten de volgende plaatsen: 18. Doek 14.07.35, 25. Tummers 14.12.19, 32. Evers 14.16.55, 33. Schepers 14.22.31, 51. Drummen 14.27-51 en 55. Van Seggelen 14.29.51 In het ploegenklassement, dat wordt aangevoerd door Joegoslavië, bezet Neder land nu de zevende plaats met een achter stand van ruim 23 minuten. reiken ze niet naar de top, omdat het hun nog aan taktiek ontbreekt, maar ze zullen het de oudere garde zeer moeilijk maken. Het programma van donderdag ziet er als volgt uit: Aanvang 9.00 uur: Achtervolging ama teurs tot en met de kwartfinale over vier kilometer. Aanvang 14.00 uur: Series sprint ama teurs. Herkansingsritten sprint amateurs. Kwart-finales sprint amateurs. Aanvang 20.00 uur: Twee series van de lste manche halve finales sprint amateurs. Tweede halve finales achtervolging ama teurs. Tweede series van de tweede man ches halve finales sprint amateurs. Kam pioenschap met motorgangmaking over één uur voor professionals en onafhankelijken. Eventuele beslissingsrit van de halve finale sprint amateurs. Kampioenschap 50 kilometer zonder gangmaking voor ama teurs. De stayersfinale van de amateurs, die op 6 augustus in het Olympisch Stadion wordt gehouden, is nu compleet. Naast Oudkerk. Romijn, Schullung, Nikkissen, Jonker en Koevermans, die zich direct uit de series in de eindstrijd reden, ver zekerden dinsdagmiddag ook Neesman en Huizinga zich van een finaleplaats door als eerste en tweede van een herkansings- rit te eindigen. Garrincha, lid van het voetbalelftal van Brazilië, en bekend als de beste rechts buiten ter wereld, moet beslissen of hij een riskante knie-operatie wil ondergaan of de kans lopen zijn carrière te beëindigen. Volgens een official van de vereniging Botafogo moet de uiteindelijke beslissingen over het al of niet opereren nog worden genomen. Na in zeven wedstrijden ongeslagen te zijn gebleven, hebben de Arce Knicker bockers dinsdagavond in het Haarlemse honkbalstadion voor de eerste maal ver loren. Het Nederlands team dat zijn op één na laatste oefenwedstrijd speelde, bleef na negen innings met 5-2 de meerdere. Voor Nederland wierpen de Nicols-werpers Beidschat en Terneuzen ieder vier innings en beiden kregen één run tegen. De laat ste innings nam Rudy Dom voor zijn re kening en hij stelde de zege veilig. Hudson John en Wim Crouwel zorgden met een hit ieder voor twee punten, terwijl Dolf de Zwart voor de vijfde run zorgde. De tweede wedstrijd tussen het Neder lands team dat zich voorbereidt op de Eu ropese kampioenschappen en het studen tenteam van Dr. William B. Arce heeft best honkbal gebracht. In totaal werden in tweeënhalf uur honkbal slechts drie fou ten gemaakt. Weinig slagwerk dus? In tegendeel: beide teams gaven acht honk- slagen. Onder die 16 hits waren drie honk- slagen en een homerun. Die voltreffer kwam van de knuppel van catcher Ed Enemark die de eerste de beste bal die Beidschat op hem gooide ver over het hek sloeg. Dat gebeurde in de tweede in nings en bracht de stand op 2-1, want Ne derland had in da eerste innings de lei ding genomen dank zij een honkslag van Hudson John. Toen de ba] van zijn knup pel in het middenveld verdween, stonden er drie Nederlanders op de honken, waar van Urbanus en Richardson scoorden. In de gelijkmakende tweede innings sloe gen de Nederlanders wederom toe op het werpen van Nicols die honkslagen moest toestaan aan Beidschat en Urbanus. Een korte tik van Ruben Leyssner werd fou tief verwerkt en wederom waren de hon ken vol. Ditmaal was het Wim Crouwel die met een hit voor twee runs zorgde: 4-1. In de vijfde en zesde innings maakten de toeschouwers een staaltje van koude oorlog tussen beide coaches mee. Bill Ar ce was begonnen met een linkshandige werper, Archie Allen wachtte met de sa menstelling van het Nederlands team net zo lang tot hij er zeker van was, dat er inderdaad een linkshandige werper bij de Knickerbockers op de heuvel kwam: Al len zette negen rechtsslaande spelers in. In de vijfde innings verving Arce zijn wer per Nicols door de rechtshandige Andy van Horn. Prompt bracht Allen de links- slaande Boudewijn Maat en Ben Tromp in het veld. Maar toen Tromp voor het eerst in de zesde innings aan slag kwam, stond er weer een lefthander op de plaat! De Knickerbockers scoorden in de vijf de innings op het werpen van Terneuzen een punt door Ken Cox die profiteerde van een honkslag van zijn rechtsvelder Coyne: 4-2. Simon Arrindell bracht in de gelijkmakende innings 5-2 op de kaarten dank zij een verre tik van Dolf de Zwart die in het midveld werd uitgevangen. Hier na werd niet meer gescoord. Beidschat wierp 4-0-4 (vier inn.), Terneuzen 5-3-3 (vier inn.) en Dom 2-0-1 (een inn.). De drie Amerikaanse pitchers Nichols, Van Horn en Bell kwamen tot 16-3-8. De Ne derlandse captain Hannie Urbanus gaf als enige Nederlander twee honkslagen. WIELRENNEN Patrick Sercu, Bel gisch amateur-sprintfenomeen, heeft dins dagavond te Kopenhagen een nieuw wapenfeit aan zijn erelijst toegevoegd. Op de Ordrupbaan verbeterde hij het wereld record over 500 meter met vliegende start voor amateurs. Sercu maakte een tijd van 29.66 sec. Het oude record stond sedert 29 augustus 1955 op naam van de Italiaan Gasparella met 29,8 sec. Voor de aanvang van de oefenwed strijd van het Nederlands honkbalteam tegen de Arce Knickerbockers die dinsdagavond in het Haarlemse honkbalstadion werd gespeeld, boden de Amerikaanse studenten de Neder landse spelers ieder een eigen knup pel aan. Tijdens één van de winter- trainingen had KNHB-coach Archie Allen op verzoek van zijn voorganger Bill Arce bij zijn pupillen geïnfor meerd met wat voor soort knuppel zij het liefst aan slag gingen. De ge- gegevens werden naar Californië ge stuurd en zo kreeg elke Nederlandse speler dinsdagavond zijn favoriete slaghout overhandigd. Plus de beste wensen voor Milaan waar eind augustus zal worden getracht de Europese honkbaltitel voor de zesde maal te behalen. Op de foto krijgt werper Doby Peters zijn knuppel uit handen van Ed Enemark. Roeicoach Sheremetiev, meester in de sport en kort na de tweede wereldoorlog vele malen Russisch kampioen in de double scull, bekeek de Bosbaan met een blik vol wantrouwen. „Wat een baan", zei de vriendelijke, gespierde Rus, terwijl hij leunde over het stuur van een geleende damesfiets. „Wat een baan", klonk het in moeizaam Engels, „prachtig, maar die wind....". Slechter had de arme Sheremetiev, die steeds weer op de fiets klom, en twee kilometer tegen de zuidwesterstorm optornde om zijn pupillen te kunnen coachen ,het nauwe lijks kunnen treffen. De harde wind zorgde voor decimeters hoge golven die rond het middaguur zelfs witgekuifd waren. Al heet het in officiële roeitaal dat de Bosbaan „dood water" is, voor degenen die dinsdag de training van de damesploegen volgden deed het woelige water eerder aan de branding denken. Over het algemeen waren de roeisters, voor wie vrijdagavond de strijd om de vijf Europese titels begint, enthousiast over de wedstrjjdbaan. Bijna unaniem ook klaag den zij echter over de felle, vaak verra derlijke windstoten die het sturen bijna tot een onmogelijkheid maakten en veel van de technische kwaliteiten vergden. Onder het toeziend oog van cabaretier Wim Sonneveld is de favoriete Russische ploeg dinsdagmorgen voor het eerst in ac tie gekomen. Voor sommigen was de vlieg reis maandagavond en dinsdagmorgen vroeg zijn de Russen met Aeroflotvliegtui- gen op Schiphol aangekomen nauwelijks ten einde toen de eerste baantjes moesten worden getrokken. Erg moeilijk heeft chef de mission Petrov het zijn discipelen dan ook niet gemaakt. Na goed anderhalf uur werden de vijf Russische boten weer uit het water getild, afgedroogd en weggebor gen. Een korte veldloop en wat conditie training besloten daarop de eerste training. Enthousiast toonden de Russische gasten zich over de huisvesting in het studenten hotel Casa Academica en over de voeding. Een klacht was echter algemeen: de af stand tussen Casa en de Bosbaan is te groot, bijna zes kilometer. De gezichten klaarden echter snel weer op toen de Rus sinnen hoorden dat de deelneemsters ge bruik kunnen maken van een speciale buslijn waardoor zij tot voor de bosbaan tribune worden gebracht. In hotel Casa, waar de hoog-geblon- deerde Oostduitse roeisters de meest opval lende gasten zijn, gaf de kleine Petrov ant woord op de vele vragen die hem werden gesteld. „Natuurlijk, we rekenen erop even als vorig jaar alle vijf titels te verove ren. Onze vertegenwoordigsters zijn voor treffelijk in vorm". Degenen die de Russinnen dinsdag op het water in actie hebben gezien, weten dat de Russische ploegleider reden had om die optimistische woorden te spreken. Zelfs on der de moeilijke omstandigheden waaron der de roeisters kennis maakten met de Bosbaan toonden zij een gave techniek. Vooral Galina Konstantinova ,de roodhari ge Europese skiff-kampioene uit Moskou, had niet het minste respect voor de ele menten. Ook de Zalgiris-acht uit Wilna toonde direct al grote klasse. Behalve de Russen zijn ook de Roemenen, de geza menlijke Duitse ploeg, de Belgen en de Engelse deelneemsters in Amsterdam aan gekomen. Lang niet alle ploegen hebben echter al kunnen trainen omdat de boten vaak nog onderweg zijn. De Nederlandse ploegen deden het dins dag bijzonder rustig aan. De gestuurde vier van Willem III en de dubbel twee gevormd door Ineke Brana en Elsbeth Sprangers, Nederlands voornaamste kans hebbers, waren van de vijf vaderlandse kandidaten nog het langst op het woelige water.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13