HET WEER TT Jl O i Voorschot van f 48 miljoen voor de staat Contact met negen mijnwerkers op een diepte van vijftig meter Signalen van 5 vermisten? Ranger 7 op weg naar de maan Radio Noordzee heden begonnen Oliemolen in de Zaan afgebrand Jongen uit Leiden in Spanje vermoord Brits beroep helpt Mandela cs niet Deelnemers aan Vierdaagse bestolen W. A. VERWOERD en ZONEN Als alles goed blijft gaan, morgen foto's KOLEN sW MORRIS "iefore tjou êuy! OPRUIMING 20% KORTING Iets warmer Aan het strand Avontuur op de golven Het woord is aan In de krant van heden: Eerste encycliek van paus Paulus komt 6 augustus 49e JAARGANG NUMMER 223 WOENSDAG 29 JULI 1964 Bij het licht van schijnwerpers werd het reddingswerk in de afgelopen nacht voortgezet. CAPE KENNEDY (AP/AFP/Reuter) Met een krachtige Atlas-Agenaraket is gisteren van Cape Kennedy het ruimte voertuig „Ranger-7" gelanceerd dat foto's sal moeten maken van de maan. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart heeft meegedeeld, dat de Ranger-7 lich in een goede baan bevindt. Zelfs zonder de drie correcties, die op het pro gramma staan, zou het ruimtevaartuig de maan bereiken, zij het aan de donkere rijde hetgeen niet de bedoeling is. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft goede foto's van het maanoppervlak nodig om een plek op de maan te vinden waar ruimtevaarders kunnen landen. De „Ranger-7" moet vrijdagmiddag om kwart voor drie op de maan terecht komen. Precies 13 minuten later en 49 seconden vóór dit tijdstip moeten de zes televisiecamera's aan boord van het ruim tevoertuig beginnen met het zenden van foto's van het maanoppervlak naar de aarde. Men hoopt dat de televisiecamera's binnen dit korte tijdsbestek duizenden foto's naar de aarde zal zenden, die het maanoppervlak zullen laten zien vanaf een afstand van rond 1.800 km tot op 600 meter. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 144 jaar Rijksleverancier) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking, maar ook enkele zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwakke wind. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine storing bij Zuid-Enge- land kan morgen iets meer bewol king veroorzaken, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. De zuid westelijke wind blijft zwak. De tem peratuur stijgt tot 20 a 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Goed strand weer tijdens de laatste julidagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. f 1 "1 T 1 m "1 UT 1^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I li III I 11 I V J E. M I Ik JL I I L Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Te Champagnole wordt het reddings werk onder hoogspanning voortgezet. Met uiterst gevoelige sondes worden geluiden uit de berg opgevangen. Op de achtergrond de versterker- apparatuur. Elders zijn zware graaf machines aan het werk op aanwijzin gen van landmeters. Zie ook foto hier beneden. „Luisteraars, dit is de stem van Radio Noordzee, die u bereikt vanaf het R.E.M.- eiland in de Noordzee dit is uw vrije Radio Noordzee". Met deze slagzin waagde zich vanmorgen om 10 uur de R.E.M. definitief op de woelige baren van het commerciële avontuur. Nederlands meest omstreden onderneming is gestart. Krachtig, helder en goed gemoduleerd, duidelijker dan Veronica, klonk de stem van R.E.M.-oproepster Sonja door de ether: „Vandaag begint het R.E.M.-eiland zijn activiteiten, die erop gericht zijn u plezier en amusement te bieden van het goede soort. Luister mee en, binnenkort, kijk mee naar de vrije zender op de Noordzee Vrolijke marsmuziek accen tueerde dit „historische" moment. „Schrijft u ons hoe u ons ontvangt en wat uw speciale wensen zijn. Schrijf ons een brief kaartje", verzocht Sonja, om vervolgens haar collega-eilandbewoners aan de luiste raars voor te stellen: omroeper Erie en „platenprater" Jaap. En de stroom gram- mofoonmuziek begon te vloeien, op de golflengte 214 meter, vooralsnog zonder reclame. Voorlopig uitzendschema van Radio Noordzee tot 15 augustus: 1012 uur en 1719.30 uur: lichte muziek, en 19.30 20.00 uur: klassieke muziek. Na 15 augus tus, als de t.v.-zender van de R.E..M in de lucht komt, zal het schema mogelijker wijs worden aangepast. In Arnhem kwam de uitzending van de R.E.M.-radio van ochtend goed door. De Nederlandse schatkist is niet alleen leeg, maar de staat heeft ook nog 48 miljoen voorschotten moeten opnemen. Dit laatste is in jaren niet meer voor gekomen. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt dat er een nieuw record van de chartale circulatie is bereikt, namelijk 6793 miljoen. (Zie verder op de pagina economisch nieuws). Een hevige brand heeft gisteravond de oliemolen „De Koperslager" in Zaandijk verwoest. In de molen was een perserij van oliehoudende zaden gevestigd. Omstreeks elf uur ontdekte een voorbij ganger vuur in de molen. Met ruim twin tig stralen werd het vuur korte tijd later bestreden door de brandweerkorpsen van Zaandijk en Koog aan de Zaan, later bij gestaan door de fabrieksbrandweer van een cacaofabriek. De vlammen, die metershoog uit de mo lenkap slooegen, trokken vele honderden toeschouwers. Sinds 1949 was er in d® Zaanstreek geen molenbrand meer geweest. De schade bedraagt ongeveer twee ton. De molen was tegen brandschade verze kerd. De oorzaak van de brand is niet be kend. Een boer heeft dinsdag in een weiland in de omgeving van Tolosa in Noord- Spanje het stoffelijk overschot aangetrof fen van de 17-jarige Johan Herman Fryling uit Leiden. Volgens de Spaanse politie is de jongen vermoord. Het stoffelijk over schot heeft enige dagen in het weiland ge legen. Op 20 juli was in een rivier in de na bijheid een koffer aangetroffen met per soonlijke eigendommen en het paspoort van de Nederlander. De pas bevatte geen inreisstempel van de Spaanse douane. Volgens de politie in Leiden was de jon gen op 17 juli alleen voor een vakantie trektocht met onbekende bestemming uit Leiden vertrokken. Een andere zoon van de familie Fryling vertoeft met vakanti® in Lissabon. Samuel Johns on: Onmondige mensen begroeten de dwang met opluchting. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Vakantiekinderkrant4 Uit stad en omgeving5, 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's CHAMPAGNOLE (Reuter, AFP en AP). De spanning in Champagnole is te snijden. Vijftig meter onder de grond kruipt de tijd voor de bedolven mijn werkers. Voor de acht mannen en opzichter André Martinet, die door een neer gelaten microfoon de namen heeft opgegeven. En voor de vijf anderen, waarvan nog niets bekend is? Waarschijnlijk zijn drie van hen door neervallende stenen gewond of omgekomen. Ook de redders staan onder grote druk. Men is er in geslaagd voedsel, drank en kleding in smalle buizen naar omlaag te brengen. Het negental waarmee de buitenwereld nu contact heeft, kreeg ook sigaretten en elektrische lampen. Opzichter Martinet heeft gezegd, dat hjj in de naburige mijngangen geluiden heeft gehoord. Dit zou er op kunnen wijzen dat nog meer mijnwerkers in leven zijn. Op zijn aanwijzingen is de reddingsbrigade bezig een tweede tunnel te boren. Terwijl regenval het reddingswerk extra moeilijk maakt zwoegen de redders onverdroten voort. Gejacht maar tegelijk uiterst voor zichtig, want Martinet heeft hen gewaar schuwd dat zelfs teveel geluid gesteente doet losraken en nieuwe instortingen ver oorzaakt. Pierre Auber, de prefect van het departement Jura heeft de leiding van het reddingswerk op zich genomen. Dinsdagavond om half elf werd het eer ste contact gemaakt via een stalen buis van 66 meter lengte en 9 centimeter door snee. Van weerskanten werd op de buis met de hamer geslagen, ten teken dat het contact tot stand was gekomen. Daarna ontstond door de buis de volgende samen spraak, niet bijzonder duidelijk maar toch wei te verstaan: „Met hoeveel zijn jullie?" „Met negen man". „Wat zijn jullie namen?" Na de ingenieur, die deze vragen had ge steld, kwam een dokter voor de spreek buis: „Hoe staat het met jullie gezondheid?" „Gewonden hebben we niet, ach met ons gaat het wel". Andermaal de ingenieur: „We gaan nu een gat graven van 80 centimeter door snee tot 66 meter diepte. Houdt moed! Maar het is een karwei dat nog wel 24 uur of langer kan duren. Weten jullie iets van de anderen?" „Vier zitten in een andere ingestorte galerij, maar we kunnen niet bij hen ko men". „Hebben jullie ergens dringend behoefte aan?" „We zouden wel graag wat willen eten". „Hebben jullie licht?" „Neen, we zitten in het stikdonker. We zouden graag een paar elektrische zaklan taarns willen hebben". „We zullen jullie ook nog proberen te helpen via de luchtkoker". „Dat kunnen jullie wel laten want alles is ingestort". Daarmee was het eerste en meest drin gende gesprek afgelopen. In de loop van de nacht heeft men door de smalle buis niet alleen levensmiddelen en wat lantaarns naar beneden gelaten, maar ook wat kleren, want de arbeiders waren op het ogenblik van de ramp maar dun gekleed. Woensdagmorgen is ter plaatse een zware graafmachine gearriveerd, maar het verbreden van het gat van negen tot tachtig centimeter is een werk dat mis schien wel 48 uur kan duren. Een niet ge ring gevaar zijn de onophoudelijke regens waardoor de berg voortdurend in bewe ging is. Onder de wachtenden aan de opper vlakte staat dag en nacht een oude mijn werker die in zijn jeugd Zelf in de mijn heeft gewerkt. In de loop van de nacht heeft hij gehoord dat zijn twee zoons Mi chel en Jacques tot de overlevenden be horen. Door de aardverschuiving zal hij zijn boerderij moeten verlaten waar hij zijn gehele leven heeft gewoond en waar hij twaalf kinderen heeft grootgebracht, negen meisjes en drie jongens. De burgemeester van de stad die een beroep op vrijwilligers heeft gedaan, laat via luidsprekers op het gemeentehuis ieder uur omroepen hoe de reddingswerkzaam heden vorderen. Van heinde en ver komen toeristen naar Champagnole in de hoop de vreugde te kunnen delen van de gezinnen zodra de slachtoffers veilig en wel naar boven zul len zijn gebracht NEWPORT NEWS (Virginia) (AP) Jean-Claude Bonsar, de directeur van de mijn heeft een reis naar Williamsburg in de Verenigde Staten afgebroken en is naar huis teruggekeerd. Bonsar was naar de Verenigde Staten gegaan voor een bijeenkomst van Franse amateurvliegers. Volgens de helikopterpiloten lijkt het alsof het centrum van de berg, de Mont Rivel, gezakt is. Gevreesd wordt, dat de mijngangen in het binnenste van de berg, die eer} totale lengte van tachtig kilometer hebben, voor een groot deel zijn ingestort. PRETORIA (Reuter) Dr. Verwoerd, de premier van Zuid-Afrika, heeft mee gedeeld, dat zijn regering een beroep van Engeland om de levenslange geyangenis- straffen, waartoe Nelson Mandela en zeven anderen wegens sabotage zijn veroordeeld, te verminderen, van de hand heeft ge wezen. De premier deelde mede, dat de Britse ambassadeur hiertoe de vorige week een bezoek had gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, Muller, die mondeling afwijkend had gereageerd cp „deze poging om zich in de binnen landse aangelegenheden van een ander land te mengen". Dr. Verwoerd verklaarde, dat zijn re gering niet aan druk zal toegeven. Was de doodstraf uitgesproken, dan zou dat vonnis ook zijn uitgevoerd. West-Duitsland heeft twee van de sigaarvormige „reddingsbommen", die verleden jaar bij de grootse reddingsactie in Lengede zijn gebruikt naar Champag nole gezonden. De „bom" werd gebruikt om de ingeslotenen een voor een naar boven te halen. (Zie verder pagina 4) Vijf vierdaalgse-wandelaars zijn op het Nijmeegse kampeerterrein Kwakkenberg het slachtoffer geworden van een bijzon der brutale dief. De dief kroop 's nachts door het lostrekken van een ritssluiting de tenten binnen waar de wandelaars in diepe rust waren. Hij doorzocht de kleding van de lopers, stak het geld in zijn zak en wierp de lege portemonnees en portefeuil les buiten de tent weg. Op deze wijze werkte hij vijf tenten af. Eén van de gedupeerden is een sergeant van de mariniers, die zijn hele vakantiegeld, f 1300.—, kwijtraakte, waarmee hij na afloop van de vierdaagse een reis had willen maken. In de andere vier tenten werd totaal 400,gestolen. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus VII zal naar verwachting zijn eer ste encycliek op 6 augustus, de gedenkdag van de Verheerlijking van Jezus op de berg Thabor, het licht doen zien. De ency cliek werd eerder verwacht op 15 augus tus, het feest van Maria hemelvaart.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1