„Och, wat maakt het eigenlijk uit?", ligt in Laotiaanse mond bestorven Kroesjtsjev naar Bonn wellicht in oktober Washington waarschuwt Italië J Van dag tot dag eo Energiek Nederlands echtpaar tracht in dorpen westerse voorlichting te geven Zuidoost-Azië IV Griekse Cyprioten naar Athene voor militair beraad Ctyraatótoel WERELDNIEUWS Concurrentie van Mansfield „Het doet er niet toe" „Waarom zou ik?" Nederlanders Hut met neonlicht Op de Tegen handelscontacten met Peking-China WOENSDAG 29 JULI 1964 3 Hft Zonder veel ophef is de Amerikaanse ruimte-exploratie op weg naar een nieuwe mijlpaal, een mijlpaal die al enkele keren in zicht is geweest maar nooit is bereikt: foto's van het maanoppervlak van dicht bij. Het Amerikaanse oog reikt ver, ver der dan het ooit door middel van telescopen is gekomen. De televisie-camera's in de Hanger 7 zullen hun eigen vernietiging met beelden inleiden en tot het moment van hun verplettering hun waarneming doorzenden naar de aarde. Als het allemaal lukt, deze keer. Maar de voorgenomen waarnemingen zijn zó noodzakelijk als tussenfase van een menselijke landing op de maan, dat zij in geval van mislukking binnenkort op nieuw zullen worden ondernomen. Eens moet het slagen en dan zal de wereld zich kunnen vergapen aan de afbeeldingen van een landschap, dat sinds ontelbare decen nia het zonnelicht heeft teruggekaatst naar de aarde en de fantasie der mensen heeft geprikkeld. Met het romantische sprookje van de maan, „die als een lamp aan de hemel hangt", is het in ieder geval uit. Het aan gezicht van de vriendelijke koningin der nachten zal binnenkort veranderen in een dor, stoffig, bergachtig beeld van levenloos heid en stilte, onwelkom en koud, maar als zodanig binnen het bereik der mensen getrokken. De techniek verovert een he mellichaam, dat de romantiek ontstolen wordt. Het is met de maan al niet an ders dan met de meeste dingen in ons le ven: Op een afstand begeerlijk en levend, dichtbij versteend en doods. Zal de lyriek onderhand een reservaat moeten krijgen. Onder de als een tent uitgehangen parachute wordt een boen gehouden, een ceremonieel feest om de kwade geesten gunstig te stemmen en de goede een overvloedige rijstoogst af te smeken. Laotianen zijn geboren feestvierders en hun gastvrijheid is spreekwoordelijk. <Vnn onze reisredacteur H. L. Leffelaar) VIENTIANE. Onder de als een baldakijn opgehangen oranje-witte para chute zit een gezelschap waarvan de gebroeders Grimm gewatertand zouden hebben. Men ziet: een man die een khen bespeelt een blaasinstrument van ge vlamd bamboe met zestien rechtop staande orgelachtige pijpen, een groepje half naakte kleine jongens en meisjes die met twee latjes de maat slaan, zes oude vrouwen uitgedost in blauw-en-rood-gebloemd feestgewaad, compleet met zilveren ceintuurs, een menigte dorpelingen vrouwen met zogende kinderen, venters die komkommers en vruchten aan de man brengen, sirih-pruimende grootmoeders, kleine meisjes die stil op hun hurken zitten. Het is juli in Laos. De jonge, mosgroene rijst is net in de natte velden geplant en nu is het tijd een feest te houden om de goden gunstig te stemmen. Het zal van hen afhangen of de komende oogst goed zal zijn. (Dat er in Laos nooit een c-ogst mislukt, omdat men in de natte moesson even zeker kan zijn van de regen als van de zon bij het krieken van de dag, doet aan de noodzaak van een feest niets af). Als de Westduitse Bondskanselier inder daad komt tot een gesprek met de Russi sche premier Kroesjtsjev waartoe het pad thans geëffend wordt door Kroesjtsjevs schoonzoon Adzjoebei dan is het niet moeilijk te raden welk onderwerp hoofd schotel zal worden. Hoofdschotel van een Duits-Russisch ge sprek, tegelijk hoofdschotel van elk alge meen gesprek tussen Oost en West, vormt de kwestie der Duitse hereniging. Dit is een probleem dat tegen de wil van de Sovjet-Unie tot hoofdprobleem van de na oorlogse internationale situatie is gewor den. Tegen de wil van de Sovjet-Unie, om dat de vorming van de Westduitse staat en de topfunctie daarvan in de westelijke formatie in strijd zijn met de Russische bedoelingen. De vorming van de republiek Oost-Duitsland is een afgedwongen tegen zet geweest. De lijn van Kroesjtsjevs poli tiek in Europa is van begin af aan duide lijk gericht geweest op een permanente voogdij over Duitsland door middel van de zoneverdeling, uitlopende op een geallieerd vredesverdrag met Duitsland dat strikte ontwapening en ontmanteling der oorlogs industrieën zou inhouden. Het ontstaan van de twee Duitslanden heeft deze lijn doorkruist, en nu moet vol gens het Russische standpunt de erkenning van deze „de facto" staten voorafgaan aan een mogelijke hereniging onder voorwaar den van een streng vredesverdrag. Er- hard zal geconfronteerd worden met de onherroepelijke Russische eis tot erken ning van Oost-Duitsland, als enige moge lijkheid om de weg vrij te maken tot een latere hereniging, een soort hereniging al thans, die zal moeten worden geformu leerd onder condities die een wederopstand van het vroegere „grote Duitsland" onmo gelijk zullen maken. Voor dit vroegere „grote Duitsland" voe len de westelijke bondgenoten al evenmin iets, maar zij zien wel iets in de moge lijkheid om een herenigd Duitsland vast te verbinden met hun invloedsfeer en poli- tiek-economische constellatie. Daar zien echter de Russen ongetwijfeld ook wel iets in. Gevolg: zowel voor West als voor Oost is een inkapselen van het grote Duitsland in hun belangen-agglomeraat een onhaalbare zaak geworden. De erkenning van deze onmogelijkheid opent twee andere wegen. De eerste is: oorlog. De tweede: een akkoord tussen Oost en West, gebaseerd op de aanvaar ding van twee Duitslanden en de overwe ging, dat van beide zijden voorzichtig aan deze twee de gelegenheid moet worden ge geven, zich met elkaar te verzoenen, te coördineren en misschien te federaliseren. Natuurlijk gaat Duitsland onder deze laatste formule een tamelijk riskante en moeilijke toekomst tegemoet, maar het zou kunnen dat Erhard voldoende realiteitszin opbrengt om te beseffen, dat iedere ande re toekomst slechts kan uitlopen op de twijfelachtige uitverkiezing van zijn land tot slagveld van de wereld, voor de derde maal. WIJ ZIJN vijf kilometer buiten Vientia ne, in het dorpje Hoeakhoea. De gast vrouw op wiens erf het feest wordt ge houden, heeft ons uitgenodigd aan de ce remonie deel te nemen en laat bij wijze van welkom een glas uit rijst gebrouwen alkohol brengen. De beleefdheid vereist het in een teug leeg te drinken, ondanks het feit dat de drank als een stok in de keel staat. Maar bij het derde glas is de stok een rietje geworden. De zes oude vrouwen dansen om de mast van de parachute-tent, de schemer is vol met het geluid van de khen monotoon als een doedelzak, maar voller van toon. Het is oorlog in Laos, maar hier in Hoe akhoea weet men niet wat de Pathet Lao is, van de Vlakte der Kruiken heeft men nog nooit gehoord, en de naam van koning Sri Savang Vatthana zegt niemand iets. NEEM BOEN MI, 37 jaar oud, geboren in Thailand. Boen Mi kwam op 16-jarige leeftijd naar Laos omdat hij gehoord had dat er veel geld was te verdienen. Hij had toen al in het leger van Thailand gediend, was vier jaar op school geweest, en kende twee volledige schimmenspel-verhalen (tien uur gezongen en gesproken tekst) uit zijn hoofd. Uit de huiden van vier koei en sneed hij zich veertig klassieke Thai wajangpoppen, kleurde ze met de hand, „Want de volgende stap is dht je een paar koelies het werk laat doen en dan kan je zelf gaan jagen en vissen." „En wat denk je dan dat ik nu doe?", vraagt de Laotiaan verbaasd. De anekdote illustreert een nationale mentaliteit die westers-geöriënteerden eerst charmeert, dan tot wanhoop drijft, en tenslotte doet berusten. Het is een van de redenen dat de Fransen, na aanvanke lijke pogingen het land economisch te ont wikkelen, Laos links lieten liggen en zich vooral concentreerden op Vietnam en Cam bodja. HET RESULTAAT is een land waar een revolutionaire eeuw aan is voorbij ge gaan. Terwijl de rest van de wereld zich van het industriële in het atoom-tijd perk stortte, bleef Laos het land van bo- phen-jang een uitdrukking die de Lao tiaan als een stopwoord in de mond ligt en zoiets als „Het doet er niet toe," of „Het maakt niets uit", betekent. De Laotiaanse flegmatiek is een histo risch bepaalde karaktertrek. De nationale geschiedenis begint in de dertiende eeuw met een voor de naderende troepen van Kublai Khan uit China zuidwaarts vluch tende bevolking. In de daarop volgende en begon voorstellingen te geven. Toen kwamen de films uit Hollywood. Boen Mi dacht er tegen te kunnen con curreren en sneed nieuwe poppen dit keer reusachtig blanke vrouwen met dis proportioneel grote boezems, dikbuikige mannen met Amerikaanse zwembroeken, en hij liet hen op een manier die alleen hem duidelijk is, een rol in de Thai ver halen spelen. Maar tegen Gary Cooper en Jane Mansfield was niet op te.wajangen, en nu is Boen Mi een klusjesman in het dorp om aan de kost te komen voor zijn Laotiaanse vrouw en vier kinderen. (Toen hij in 1954 trouwde, betaalde hij 3000 kip (toen bijna 400 gulden) voor zijn bruid, maar met de gestage devaluatie van de kip is het tarief nu 20.000 kip.). Hij helpt wat in de rijstvelden, verkoopt mangos en papajas, en een tijdje werkte hij als timmerman voor het ministerie van Onderwijs in Vientiane tegen een vergoe ding van 300 kip per dag ongeveer drie gulden. Hoewel Boen Mi kan lezen en schrijven (zegt hij), hebben begrippen als China, Viet Cong, communisme of democratie voor hem geen betekenis. Men begint iets van de problematiek van Laos te begrij pen, wanneer men weet dat 85 percent van de bevolking analfabeet is, en dat 95 percent van de twee-en-een-half miljoen Laotianen rijstboeren zijn, die er geen be hoefte aan hebben meer te verbouwen dan voor eigen consumptie noodzakelijk is. MEN WORDT HERINNERD aan de anekdote van de Amerikaan, die een Lao tiaanse boer uitlegt dat hij door wat extra rijst te verbouwen zich met de winst een groter huis zal kunnen veroorloven. De Laotiaan zegt: „Waarom zou ik? Ik heb nu alles wat ik nodig heb." „Maar je begrijpt het niet", zegt de Amerikaan, „Als je dan nóg meer rijst gaat planten, kan je er twee karbouwen bij kopen." „Maar die heb ik niet nodig," zegt de Laotiaan. „Het gaat er niet om of je het nodig hebt", zegt de Amerikaan onverstoorbaar. eeuwen wordt het gebied bevochten door ambitieuze vorsten en op verovering be luste nabuurlanden. Onder deze omstandig heden ontwikkelt de bo-phen-jang menta liteit zich als een natuurlijke afweerhou ding. Het is ook een verklaring van de gerin ge loyaliteit die de Laotiaan voor zijn rege ring voelt: hij heeft geleerd dat alles kan verkeren. De bewoner van Laos heeft een afschuw van geweld (er is zo goed als geen misdaad in Laos), hij ontwijkt onple zierige ervaringen en moeilijke problemen, en stelt vooral prijs op harmonie in eigen kring. Het past geheel in deze sfeer, dat het Laotiaans geen woord heeft dat „nee" betekent en de Europeaan die op een ant woord aandringt, krijgt tenslotte een „ja" dat „nee" betekent. Maar daar komt hij pas achter wanneer de gevraagde, maar niet beschikbare, schone handdoek er na een halve dag nog niet is. EEN EUROPEAAN die daarover mee kan praten is drs. J. H. Versteeg, uit Hen gelo, de enige blijvend in Laos gevestigde Nederlander (Relevante bijzonderheid: de eerste Europeaan die Laos bezocht, in 1642, was ook een Nederlander Gerard van Wuysthof, een vertegenwoordiger van de Verenigde Oost-Indische Compagnie.) De heer Versteeg, uitgezonden door het mi nisterie voor maatschappelijk werk, is als „associate expert" verbonden aan het commissariaat voor plattelandsontwikke ling, een afdeling van de missie van de Verenigde Naties die op verzoek van de Laotiaanse regering ruim 35 experts op verschillend gebied leverde. In oktober 1962, twee dagen na zijn hu welijk met mr. Jacqueline Lindeman uit Leiden, vertrok drs. Versteeg met zijn vrouw naar Vientiane. „Wij zijn dus nog steeds op huwelijksreis", zegt hij, „Maar over een paar maanden gaan wij voor het eerst met verlof naar Holland." De Ver- steegs wonen met hun vijf maanden oude dochter enkele kilometers buiten Vientiane aan de rand van een uitgestrekt rijstveld, in een zelf-ontworpen en gedeeltelijk zelf gebouwde Laotiaanse paal-woning. Het heeft zijn nadelen: gedurende de re gentijd is het huis alleen te bereiken met de witte Landrover van de V.N. (Vier-wiel- aandrijving), waarin de heer Versteeg de dorpen in zijn rayon afrijdt. Vaak neemt hij Laotianen mee die familieleden willen bezoeken, of dorpsnotabelen om hun een model-projekt te laten zien dat in hun eigen dorp toegepast zou kunnen worden. „Ik ben eerst begonnen met een soort campagne om de dorpshoofden algemene principes bij te brengen van gemeen- schaps-organisatie en taakverdeling," zegt Versteeg. „Toen ik hier kwam was er nie mand die zei wat ik moest doen en ik vond dat een logisch begin. Daarna heb ik een demografisch onderzoek ingesteld met be hulp van hier en daar van collega's geleen de tolken, want die had ik ook niet. Tijdens dit onderzoek, dat meer dan vijftig dorpen omvatte, zag ik dat de dorpshoofden wei nig van hun dorpen afwisten en er ook geen idee van hadden hoe ze bepaalde ver beteringen konden aanbrengen." MAAR EEN REEKS conferenties met disctrictshoofden en dorpsfunctionarissen leverde weinig concrete resultaten op. „In sommige dorpen werden onze suggesties opgevolgd, maar in de meeste niet. Het grootste obstakel Is de Laotiaanse mental! teit. Lichamelijke arbeid staat hier bijzon der laag aangeschreven. Als je iemand vraagt wat hij doet, dan krijg je vaak te horen: niets. Want als je hier niets doet sta je hoger dan iemand die wel werkt. Wij hebben meer dan eens zelf staan graven en spitten, in de hoop dat we daar mee konden aantonen dat lichamelijke ar beid niet inferieur is. Maar de Laotiaanse deskundigen die wij zelf opleiden om het werk uiteindelijk van ons over te nemen, raken de schop niet aan. Waar het uitein delijk op neerkomt, is dat de Laotiaan on ze manier van denken bijgebracht moet worden, anders komt er niets terecht, van welk programma dan ook. Het is een heei geleidelijk proces en soms vraag ik me wel eens af of zij met onze Westerse ideeën en begrippen inder daad wel zoveel beter af zijn". Het door Versteeg aangeduide probleem, het enten van westerse begrippen en methoden op de Aziatische levenswijze, vormt de kern van de frustraties van de Amerikaanse politiek in zuidoost Azië. Het produceert ook bizarre contras ten: fietstaxi's met een transistor radio bungelend aan het stuur, een bamboe hut met neonverlichting, een offerande altaar met wierookstokken onder schreeuwende reclame voor een Ameri kaanse film, Boen Mu die boezemige blanke vrouwen en Amerikanen in zwembroek in zijn klassieke wajang spelen laat optreden. „Laos", zegt een Vietnamees die er acht jaar woonde, „Laos was een para dijs. Die tijd is nu voor goed voorbij". (Van onze correspondent) BONN De premier van de Sovjet- Unie, Nikita Kroesjtsjev, zal hoogst waar schijnlijk een bezoek aan Bonn brengen om met bondskanselier Erhard besprekin gen te voeren. Men rekent eind septem ber op de komst van de Russische pre mier in Bonn, maar waarschijnlijker is dat het bezoek begin oktober zal plaatsvinden. Dit is het resultaat van de besprekingen die eergisteren de Eussische ambassadeur in de Bondsrepubliek, Smirnov, en gister middag Kroesjtsjevs schoonzoon, Alexei Adzjoebei, met Erhard in het paleis Schaumburg hebben gevoerd. Het enige Nederlandse echtpaar in Laos: drs. en mr. J. H. Versteeg- Lindeman. Zij wonen enkele kilo meters buiten Vientiane in een door hen ontworpen Laotiaanse woning (achtergrond). Drs. Versteeg is ver bonden aan een speciale missie van de Verenigde Naties. Het zwaartepunt van de besprekingen lag in het anderhalf uur durende onder houd tussen Adzjoebei en Erhard, waarbij aanvankelijk ook de minister van Buiten landse Zaken Schroder en ambassadeur Smirnov aanwezig waren terwijl de ont moeting op Adzjoebeis verzoek besloten werd met een onderhoud onder vier ogen tussen hem en Erhard. Adzjoebei, hoofd redacteur van het regeringsdagblad Izves- tia, brengt op uitnodiging van een aantal Westduitse bladen een bezoek aan de Bondsrepubliek. Na afloop van de besprekingen verklaar de de regeringswoordvoerder, staatssecre taris Von Hase: „De uiteenzettingen van de Russische ambassadeur maakten duide lijk dat ondanks de vergaande meningsver schillen en persoonlijke gedachtenuitwisse- ling tussen de regeringschefs nuttig zou kunnen zijn. De bondskanselier heeft in ATHENE (Reuter) De Grieks-Cypri sche minister van Binnenlandse Zaken en Landsverdediging, Georgadjis en de opperbevelhebber van de Cyprische na tionale garde, luitenant-generaal Kara- janis, hebben zich vandaag in Athene bij de Cyprische president aartsbisschop Ma- karios gevoegd. Beiden waren dringend door Makarios ontboden, nadat deze een bespreking had gehad met de Griekse minster van Landsverdediging Garoe- falias. Minister Georghadjis en luitenant-gene raal Karajanis hebben een speciale be spreking met Griekse militaire leiders bijgewoond, waarop aandacht zal worden geschonken aan de Cyprische militaire verdediging. beide gesprekken het Duitse standpunt uit eengezet en toegelicht. Voorts heeft hij de Duitse bereidheid tot een gesprek met de Russische minister-president in Bonn over een onbegrensde kring van onderwerpen bevestigd. De Russische gesprekspartners zullen in Moskou over hun gesprekken ver slag uitbrengen en de verdere beslissing over een mogelijke ontmoeting ligt van nu af aan in Moskou." Er bestaan eigenlijk nog steeds geen pun ten waarop beide partijen tot een vrucht baar gesprek zullen kunnen komen. Het zal dus mogelijk zijn openlijk en vrijuit over de kwestie-Berlijn en het gedeelde Duits land te praten, zelfs over de door de Bondsrepubliek bestreden oostgrenzen, al zal Bonn over dit laatste al helemaal geen voet aan de grond krijgen. Tafereeltje ZO TE ZIEN, waren ze samen de an derhalve eeuw al ruimschoots gepasseerd en tegen de achtergrond van de hoge zie kenhuisdeuren leken ze wat schriel en kleintjes. Het vrouwtje keek een beetje onzeker naar het stadsverkeer dat langs haar heen raasde, onthutst, als iemand die vele da gen de rust van de ziekenkamer heeft ge kend en die rust slechts node ruilt tegen het rumoer van het leven daar buiten. Eens was ze ongetwijfeld een mooie, fleu rige jonge vrouw geweest, maar het leven had haar gezicht gegraveerd met duizend fijne rimpeltjes en het nietige figuurtje was wat krom getrokken onder de last van vele jaren. Steunzoekend strekte het dunne handje zich uit naar haar man en galant en zorgzaam, zijn knokige vingers stevig om haar magere armpje, leidde hij haar de hoge stoep af, de drukte en het straatlawaai tegemoet. Het koffertje, dat de verpleegster hem nog bij de deur had overgereikt, droeg hij in de andere hand. Langs hen gierden auto's, knetterden bromfietsen. Boven hen rumoerde een vliegtuig, monteurs waren de rails van de tram aan het repareren en deden knet terende vonken in het rond springen. In dit beeld van modern grote-stads le ven, pasten die twee oude mensjes eigen lijk helemaal niet meer. Het leek, of ze een ogenblik waren overgestapt uit een vorige eeuw, zoals ze daar met voorzich tige pasjes voortschuifelden, in een tem po dat wij sinds lang verleerden. Ze had den niets meer uitstaande met Chroetsjew, of met de E.E.G. Geen REM en geen top-loos badpak zou hen meer uit hun evenwicht brengen en of er wel of geen controle op atoombewapening zou komen, ze hadden er niet meer mee van doen. Ze schuifelden rustig verder: twee niet meer geïnteresseerde toeschouwers bij een razend schouwtoneel. Ze spraken niet samen. Toen keek het vrouwtje op in het ge zicht van haar man, kneep even de ogen dicht en knikte hem vertrouwelijk toe. De man bleef eensklaps staan. Langzaam, met de bedachtzame gebaren, oude mensen eigen, zette hij het koffertje naast zich op straat, sloeg zijn arm om de dunne, on aanzienlijke schoudertjes van zijn vrouw boog zich, voorover en kust haar behoed zaam op de duizend rimpeltjes. Zomaar, midden in die drukke straat. Toen nam hij het koffertje weer ter hand. Ze schui felden verder. Niemand had het gezien. De moderne mens heeft zo geen oog meer voor de heel kleine dingen in het leven. En geen tijd. Die heeft hij te dringend nodig om altijd weer haastig ergens anders heen te hol len. En het kleine gebaar loopt hij onder de voet. Hij ziet alleen nog wat zich luid en schel aan hem opdringt. Maar de bomen, vaal geworden door het stads-stof, leken opeens frisser en groe ner. En hoog in de lucht zong, boven al het lawaai uit, een merel. Nu ja, wie weet hadden ze elkaar nog niet zo erg lang geleden de botervloot naar het hoofd gegooid. Wat doet het er toe Dit kleine moment bewees, dat het tóch de moeite waard was geweest, alle boter- vloten uit het verleden ten spijt. Ine Wier da WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben Italië te verstaan gege ven, dat zij gekant zijn tegen het denk beeld, dat een niet-communistisch land een bijzonder handelsverdrag met China tekent. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft onlangs over deze kwestie met de Italiaanse regering con tact opgenomen naar aanleiding van be- ricnten, dat Italië en Peking op het punt zouden staan een handelsverdrag te teke nen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie heeft verklaard, dat de Ver enigde Staten gekant zijn tegen een offi cieel handelsverdrag of officiële handels missie, die China zou kunnen stijven in zijn huidige oorlogszuchtige politiek. Dictator-zoontje. Radames Trujillo, de 31- jarige zoon van de voormalige dictator president van de Dominicaanse republiek is in Authouillet, in Frankrijk, op ver zoek van de Zwitserse justitie aangehou den. Hij wordt beschuldigd van oplich ting, diefstal en misbruik van vertrou wen. De Zwitserse justitie heeft Frank rijk om zijn uitlevering gevraagd. Anti-Franco. Twee reisagentschappen in Kopenhagen, die zich toeleggen op reizen naar Spanje, hebben de minister van Jus titie om speciale politiebescherming ge vraagd, nadat door onbekenden de ruiten ingegooid waren en de inrichting bescha digd was door Molotov-cocktails. In de afgelopen week hebben alle elf agent schappen hiervan last en schade onder vonden. „Weg!" In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon hebben 300 studenten, onder ge joel van „Weg met De Gaulle" en „Weg met het neutralisme" een Frans oorlogs monument in het centrum van de stad omver gehaald. „Verzetsheld." Het Brusselse socialistische dagblad „Le Peuple" heeft beweerd dat de gewezen Duitse militaire bevelhebber van België in de bezettingstijd, Alexan der von Falken'nausen, niet, zoals hij zelf had beweerd, heeft deelgenomen aan welke anti-Hitier activiteiten dan ook tij dens de tweede wereldoorlog. Oud-Hollands. In de Tsjechoslowaakse stad Brno zijn arbeiders enkele dagen geleden tijdens werkzaamheden gestuit op da funderingen van een gebouw. Het bleek de in 1870 verwoeste Sint Nicolaas-kerk te zijn, die vroeger gebruikt werd door in Brno wonende Nederlandse families. Uitstel-afstel. Krupp, de Duitse staalmag- naat, zal aan het einde van juli waar schijnlijk opnieuw een jaar uitstel krij gen voor het ontmantelen van zijn in dustrieel imperium. Er bestaat weinig kans dat het bevel tot ontmanteling ooit zal worden uitgevoerd. Njet. Het Russische blad Izvestia heeft op nieuw gezegd dat Rusland zal weigeren om zijn bijdragen te leveren aan de ac ties van de Verenigde Naties in Kongo en het Nabije Oosten. Het artikel is ge publiceerd op de vooravond van het be zoek van secretaris-generaal Oe Thant aan Moskou. Poeder. De Cambodjaanse regering heeft de beschuldiging geuit dat Zuidvietname se vliegtuigen een vergiftig geel poeder hebben uitgestrooid boven een aantal grensdorpen. Tot dusver zouden 76 men sen aan vergiftiging overleden zijn. Boycot. Nigeria heeft bepaald, dat staats burgers uit dat land niet meer naar Zuid- Afrika mogen reizen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3