Bitonale ruimtekunst van Hajek in de Dokumenta III gelanceerd De clavecimbelcursus van de Zomeracademie der Orgelmaand NEGEN MUZEN WOENSDAG 29 JULI 1964 7 Veiling van Northwick- collectie brengt nu de gemoederen al in beweging De radio geeft donderdag Orgelconcert door cursisten van de Zomeracademie T elevisieprogramma Atletiekreportage J. Damshuizer Dolf Welling HET BELANGRIJKSTE nieuws op de Dokumenta in Kassei behoort tot de rubriek „Schilderij en beeld in de ruimte". De catalogus rekent tot die afdeling ook inzen dingen, die niet anders zijn dan een kleine eenmansexpositie of zo maar een losse plastiek, die zich in het gras bij de Orangerie meer of minder wel bevindt. Maar er zijn enkele ensembles, die de rubriektitel waar maken. Grote exposities kunnen ook als een gelegenheid van (over)werkverschaffing formidabel zijn. Het publiek wordt bediend als een grillige farao. In de Dokumenta-III zijn enkele tijdelijke opstellingen als voor de eeuwigheid uitgevoerd. Voor de presentatie van een muur van Nicholson en een beeld van Karl Hartung zijn vijvers gemaakt. Voor de inzending van Hajek moest een terrein van 18 bij 35 meter plastisch worden bewerkt. De Duitse beeldhouwer Hajek heeft vorig jaar een verhelderen de overzichtstentoonstelling gehad in het Haags Gemeente museum. Hij droomde van een letterlijk toegankelijk werk van beeldhouwkunst en dank zij de gemeente Frankfort wordt die droom werkelijkheid. Voor deze stad schiep hij zijn „Frankforter voorjaar", waarvan nu de Dokumenta de première heeft. Op een terrein dat zelf tot reliëf is gemaakt en vervolgens met kleine steentjes is bestraat, zijn zes beton- plastieken geplaatst. Het „plein" is aan één kant geheel en aan één kant ten dele afgeschoten. Over grond, plastieken en schuttingen lopen strakke verfbanen in een ongenuanceerd rood of blauw of wit. Op het kunstterrein staat ook een boompje in een pot, vermoedelijk duidend op de toekomstige situatie in Frankfort, waar wel een boom uit het straatreliëf zal groeien. RUIMTE IS HET eigenlijke thema van Hajek, zoals ruimte de obsessie was van Beckmann en hèt voorwerp van de bespie gelingen van Schlemmer twee schilders die op deze Dokumenta tot de kernfigu ren van de moderne kunst worden gere kend en met recht. In zijn „Voorjaar" zet hij een ontwikkeling voort die begon met zijn „Ruimteknopen" en waarbij hij juist was gekomen tot grote reliëfs, waarvan de uitspringende partijen ruimtelagen vóór het vlak aangaven. Als vervolg was een zich uit zo'n reliëf ontwikkelende, open ar chitectuur denkbaar, maar Hajek heeft een andere weg ingeslagen, die blijkens vele reacties (ook van beschouwers die vastbe raden „sowieso" ja zeggen bij wat hij ook onderneemt) vooralsnog ietwat verbijstert. Zonder de kleurbanen, zouden de twee re liëfplastieken en de vier vertikaal gerichte van het „Voorjaar" hun zelfstandigheid hebben bewaard. De „kleurwegen" verdui delijken geen relaties die in de plastieken al zijn aangelegd. Zij geven geen vervolg op het plastische „verhaal", maar gedra gen zich volkomen zelfstandig, de beelden als het ware negerend, die zij als slag schaduwen doorsnijden. Twee ongerela- teerde ruimtelijke composities een in be ton en een in verf zijn hier gelijktijdig en concurrent aanwezig. Twee harmonieën lopen door elkaar heen. Een kleurenfoto van een houten plastiek in een zaal met kleurbanen maakte ons beter dan het „Voorjaar" duidelijk, hoe boeiend een der gelijke bitonale compositie in de beeld houwkunst kan zijn. Hajek heeft er een ge heel nieuwe mogelijkheid mee geopend. IN ZIJN „VOORJAAR" speelt behalve de gewenste dualiteit, die een samenge stelde harmonie kan opleveren, echter ook een ons inziens storende mee. Beschouwt men het geheel met enige tegemoetko mendheid, dan kan men het inderdaad als één plastisch geheel beleven, dat zich naar boven toe tot boven de schuttingen uitstrekt. Met verf biedt Hajek een hel pende hand, waar hij bij voorbeeld een cirkel-fragment op een reliëf vergroot her haalt op de schutting die er enkele me ters achter staat. Verstandelijk heeft hij zijn compositie wel onder de duim, maar met ongevoeligheid jegens zijn materiaal vervreemdt hij de genieter van beeld houwkunst van zich. De betonreliëfs immers werken als frag- (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De grootste ver zameling Engelse kunstwerken, ooit ge veild, zal tussen december en het voorjaar van 1966 op twee veilingen worden ver kocht bij Christie's in Londen en zal naar verwacht wordt tussen 1 en 2 miljoen pond 10 en 20 miljoen) opbrengen. Het is de beroemde Northwickcollectie van schil derijen en andere kunstwerken, welke toebehoorde aan wijlen kapitein E. G. George Spencer-Churchill, een neef van Sir Winston. De verzameling bevat 500 oude meesters, Griekse, Romeinse en Egyp tische antiquiteiten en boeken, manuscrip ten en miniaturen. Het is een van de grootste collecties ter wereld. KAPITEIN SPENCER-CHURCHILL is op 88-jarige leeftijd overleden, nadat hij in het bad was uitgegleden. In zijn testa ment verzocht hij Christie de collectie te veilen, uitgezonderd werken welke als spe ciale schenkingen aan musea worden af gestaan, of waarop musea optie krijgen. De collectie bestaat uit een totale inhoud van het landgoed van Spencer-Churchill in Northwickpark in Gloucester. Spencer-Churchill bleef tot zijn dood verzamelen. Er was bijna geen belangrijke veiling van oude meesters, of van belang rijk antiek die hij miste. Zoals de geleerde aristocratische 18de-eeuwse verzamelaars was hij zelf een groot kunstkenner die geen experts nodig had. Hij gebruikte zijn grote kennis om de koopjes op te doen waarvan elke verzamelaar droomt. Van zijn oude meesters zijn er 200 die op het moment van aankoop in zulke slechte conditie ver keerden dat niemand met zekerheid kon zeggen van wie ze waren. Hij besteedde zelden grote sommen geld, maar door zijn intuïtie ontdekte hij kostbare werken. Met inbegrip van een madonna met kind van Dirck Bouts. HIJ BEGON te verzamelen toen hij een ziekelijk jongetje van 13 jaar was en voor herstel naar Egypte werd gezonden. Waar schijnlijk is de meest belangrijkste ont dekking van zijn leven, die welke hij juist vóór de jongste oorlog deed toen hij voor een bedrag van honderd guineas (ruim 1.000) een antieke bronzen beeld uit Kreta kocht, dat thans een waarde heeft van 50.000 pond 500.000). Het is zo goed als zeker dat het Britse museum en an dere musea een aantal schilderijen en kunstvoorwerpen zullen krijgen en het is waarschijnlijk dat dit beeld van een stier daartoe zal behoren. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Och tendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Hedendaagse Oostenrijkse koorwerken (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huis houdelijke zaken. 11.15 Radiophilharmo- nisch orkest: klassieke muziek. 12.00 Dans- orkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventu eel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zang en piano: lich te muziek. 14.00 Stereofonische uitzending: Orchestra San Pietro a Majella uit Napels: Oude muziek. 14.45 Voordracht. 15.00 Lich te grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Schakeringen: voordracht en klassieke en moderne grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel ac tueel. 18.20 Licht orgelspel. 18.30 Holland Festival '64: Harmonie-orkest. 19.00 Sport- parade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofonische uitzending: Omroepor kest en solist: klassieke muziek. 21.00 Bon dig bulletin: wekelijkse kunstnotities. 21.10 Hofland Festival 1964: Internationaal Or gelconcours. 21.40 Zang en gitaar. 22.00 Fantasie en werkelijkheid, hoorspel (her haling van 21 mei jl.). 22.10 Zigeuneror kest. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.05 stereofonische uitzending: Discotaria nieu we grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo-> foonmuziek, vrouwenpraatje. Toeristische tips en programma voor de kinderen. 10.00 Klassieke en lichte grammofoonmuziek en praatje voor de vrouw. 11.00 Voor de zie ken. VPRO: 11.45 Lichte grammofoonmu ziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke grammofoonmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Licht instrumen taal kwartet. 14.35 Lichte grammofoonmu ziek. 14.55 Amusementsmuziek (gr.). 15.05 Vrouwenkoor. 15.15 Overijssels philharmo- nisch orkest en solist: moderne en klas sieke muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Klassieke en moderne kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoon muziek voor de teenagers. 18.15 Sport agenda. 18.20 Metropole Orkest. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Operettemuziek (Gr.). 20.20 Radio-Vossenjacht: luisteraars op zoek naar radio-reporters. 21.30 Lichte grammofoonmuziek. 21.45 Klassieke gram mofoonmuziek. 22.00 Kerkorgelconcert: klassieke muziek. 22.30 Nieuws en herha ling SOS-berichten. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Lichte grammofoonmuziek. 23.10 Zomeravondca- ret. 23.35 Meisjeskoor (gr.): amusements muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Amusementsmuziek (Om 12.25 Weer bericht). 12.50 Beursberichten en program maoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Klassieke mu- In de Grote of St. Bavokerk zal, donderdag 30 juli, van 3-4 uur, een con cert gegeven worden voor deelnemers- stersaan de Internationale Zomer academie voor Organisten. Annemarie Frühling (Oostenrijk) ver tolkt van G. Frescobaldi (1583-1643) Toc cata decima; Gerd Witte (Duitsland) speelt van F. C. de Arauxo (1581-1663) Tiento nr. 16; Gladys Christensen (Amerika): Tierce en taille van Fr. Couperin (1668- 1733); Christa Brosch (Oostenrijk) van J. S. Bach (1685-1750) Fantasie G dur, B.W.V. 572; Peter Neumann (Duitsland) van J. S. Bach Koraalvoorspel „Vom Gott will ich nicht lassen", B.W.V. 658; Verena Lutz (Zwitserland) van J. S. Bach Koraalvoor spel „Nun komm der Heiden Heiland" (in organo pleno) B.W.V. 661; Jan Veninga (Nederland) van E. Pepping (geb. 1901) Vorspiel „Ein Lammlein geht"; Edgar Rabsch (Duitsland) van S. Reda (geb. 1916) Meditationen über das Passionslied „Ein Lammlein geht und tragt die Schuld", 1964 (Auszug); Peter Planyavsky (Oosten rijk) improviseert; Augustin Gonvers (Zwitserland) speelt van Jehan Alain (1911— 1940) 2de Fantasie; Paul Jenkins (Ameri ka) eveneens van Jehan Alain Litanie; Ja mes Tallis (Amerika) improviseert. Gustav Leonhardt met enkele leerlingen. IN HET PROGRAMMA van de jaarlijkse Haarlemse zomeracademie voor organisten is dit jaar voor het eerst een cursus voor clavecimbelspel opgenomen. Het was een experiment, dat slechts ondernomen zou wordenwanneer er onder de deelnemers aan de orgelspelcursussen een voldoende aantal organisten zou zijn, dat de clavecimhelspelcolleges zou wensen te volgen. Het initiatief van de leiding der academie is met instemming begroet. Vrijwel dagelijks worden in een stemmige zaal van de Hoofdwacht, een van Haarlems oudste gebouwen, door de clavecinist Gustav Leonhardt organistes en organisten uit Engeland, Amerika, Italië, Frankrijk en Oostenrijk ingewijd in de geheimen van het clavecimbelspel, geheimen, die lang geleden, in de tweede helft der achttiende eeuw steeds meer uit de muzikale belangstelling verdwenen, tot eindelijk niemand zich meer daarover bekommerde. De clavecimbel werd voor velen slechts de primitieve, ja gebrekkige voorloper van de piano. NU WEET MEN, na de clavecimbel- renaissance, die omstreeks 1920 inzette, dat het oude instrument in zichzelf volmaakt was en een eigen kunstzinnige betekenis had voor de muziek van de 17e en 18e eeuw. In de zaal van de Hoofdwacht, waarvan de sfeer het contact met een ver verleden niet moeilijk maakt, staan in deze juli-dagen twee clavecimbels opgesteld als daar vertrouwde, kostbare meubelstukken. Eén daarvan werd maandagmorgen, toen ik de zaal inging, bespeeld door de Ame rikaanse organiste Lenora MacCroskey uit Florida. Zij vertolkte een der Inventionen van Johann Sebastian Bach, instructieve muziek-juwelen, waarvoor de clavecimbel het harmoniërende klankmedium was. De cursisten luisterden in gespannen aan dacht. Gustav Leonhardt maakte enkele opmerkingen over fraseringen, afsluitin gen, over continuïteit van de vertolking, afwisselend in het Engels, Frans en Duits. Een der andere deelneemsters, de orga niste Elsa Bolzonello Zoja uit Italië (Treviso) vroeg aandacht voor Toocata's van haar beroemde landgenoot, de om streeks het jaar 1600 levende componist Girolamo Frescobaldi. Veel van zijn mu ziek wordt op kerkorgels gespeeld, ook uitdrukkelijk voor clavecimbel bestemde composities. Gustav Leonhardt heeft even wel aangetoond, dat het karakter van Frescobaldl's clavecimbelmuziek slechts op de clavecimbel geopenbaard kan wor den. Het is de impulsieve bewogenheid van de kunstenaar, gestimuleerd door het wezen van het instrument, die deze mu ziek vervullen kan van geest, van een expressie, die de melodieën, rustig voort schrijdend of met grote bewegelijkheid zich ontplooiend, tot werkelijke mede delingen maakt, als gebaseerd op een ongeschreven tekst, die in vrijheid en met persoonlijke emotionaliteit in klanken ge zegd kan worden. ZO TOONDE GUSTAV LEONHARDT het essentiële verschil in karakter van de clavecimbel en het orgel, het verschil in instrumentale reactie. Dit betekende de onthulling van een bespelingsgeheim, dat Elsa Bolzonello Zoja bij een herhaling van haar vertolkingen direct verrassend en ziek. 14.25 Franciscus, oratorium (Om 15.00 Nieuws). 15.03 Franciscus, oratorium. Dl. III. 15.47 Zangrecital. 17.00 Nieuws en me dedelingen. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Weense muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws en radiokro niek. 19.40 Lichte muziek 20.00 Werken van Italiaanse componisten. In de pauze: Pianorecital. 22.00 Nieuws en berichten. VOOR WOENSDAG met frappante natuurlijkheid, als door een herkennende ontdekking van eigen moge lijkheden, benutte. Met haar weten nu ook de andere cursisten hoe Frescobaldi's mu ziek gespeeld moet worden. Deze morgen werd besloten met vertol kingen van clavecimbelmuziek van de Engelsman Peter Philips, een tijdgenoot van Frescobaldi en weer beseften de cur sisten, dat zij dichter bij het slot van de zomeracademie waren gekomen, de afslui ting zo zij mij verzekerden van drie onvergetelijke, verrukkelijke weken. P. Zwaanswijk TV-nabeschouwingen .7 sici rii9 JM a::.; r „Achter het Nieuws" van de VARA bood een bestuurslid van de Nederlandse Reis- kamer de gelegenheid erop te wijzen, dat kandidaat-vakantiegangers bij dit overkoe pelend orgaan naar de betrouwbaarheid van een reisbureau kunnen informeren, om Fiesta-fiasco's te voorkomen. In een grote reportage over Auschwitz en het pro ces tegen de beulen van dit kamp liet de redactie van deze rubriek een serie straat-interviews met Duitsers zien en ho ren; al gaven deze gesprekjes veelal een vertekend en onvolledig beeld van de pu blieke opinie, toch was het merkwaardig dat vooral de wat oudere vrouwen zich soms fanatiek uitspraken voor eten „ver geten van die tijd"; waarom die tijd niet vergeten mag worden, werd duidelijk door het zeer beheerste relaas, dat de Neder landse Mevrouw Rosa de Winter-Levi gaf van haar verschrikkelijke ervaringen in Auschwitz. De beeldkwaliteit van de 50 minuten du rende t.v.-reportage van de traditionele atletiek-ontmoeting Amerika-Rusland liet nogal wat te wensen over, maar werd bij de geweldige en vaak verrassend indrin gend geregistreerde verrichtingen van de mannelijke en vrouwelijke atleten op de duur van bijna ondergeschikt belang. Bob Spaak zorgde, vaak prettig relativerend, voor een goed commentaar, waarin ge wezen werd op de wat eenzijdige belichting van de overigens overdonderende Ameri kaanse successen. De slot-show, waarin Russen en Amerikanen zichtbaar blij hand- in-hand langs de tribunes liepen, was hart verwarmend en misschien ook wel kenmer kend voor de hoopgevende „dooi" in da betrekkingen der beide grootmachten. In de dynamische en monumentale en tree van de Dick Powell-film misten wij voor het eerst de opkomst en aankondiging van de man, die aan deze serie zijn naam gaf. Het is te hopen, dat zijn afwezigheid (was hij toen al overleden?) niet geleid heeft tot een ommekeer in de opzet van deze t.v.-produkties; het daaropvolgende spel namelijk had namelijk niets meer van een „tough story", een hard verhaal, maar was in weerwil van de top-rolbe- zetting een wat flauwe en doorzichtige per siflage op gedrukte en gefilmde detective verhalen. NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. NCRV: 17.10-17.45 Voor de kinderen. NCRV: 19.30 Barend de Beer, film voor de kinderen. 19.35 De Beverly Hillbillies, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Wegwijzer, va kantiequiz. 21.00 14-18: de oorlog, die een eind aan alle oorlogen moest maken, do cumentair programma. 22.30 Dagsluiting. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). AVRO: 20.35 Jazz-programma. 21.00- 22.40 Een zaak van leven en dood, speel film. VOOR DONDERDAG VPRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kleuters. 19.30 Teenage-ido- len, film. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Naar het u lijkt (As you like it), toneelstuk. 22.55-23.00 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). VARA: 20.20 Inspecteur Leclerc Die aardige kinderen.TV-film. 20.45 Sport. 21.15-22.05 Rawhide Professor Wishbone, TV-film. FRANS 'T HOEN IN VASTE DIENST BIJ DE KRO De toneelregisseur en acteur Frans 't Hoen komt bij de KRO in vaste dienst. Hij heeft besloten geen nieuw contract meer aan te gaan met een beroepstoneel gezelschap. Hij zal als regisseur in dienst treden bij de afdeling televisiespelen van de KRO. Sedert 1960 voerde hij voor de KRO re gelmatig freelance opdrachten uit. Frang 't Hoen, was in 1950 één van de mede-op richters van de toneelgroep „Puck". Na bij dit gezelschap vier jaar werkzaam te zijn geweest, ging hij over naar de „Ne derlandse Comedie". In 1960 regisseerde hij zijn eerste stukken bij de KRO, terwijl hij bij de toneelgroep „Ensemble" nog en kele rollen per jaar bleef vertolken. Van de toneelstukken, die Frans 't Hoen voor de KRO op het scherm bracht, noe men we: „De rechter en zijn beul", „Des duivelsprentenboek", „De strop", en van recente data: „Een engel komt naar Ba byion", „Het heilig experiment" en „De schelmenstreken van Scapin". voorbeeld diverse plans tot één streep, zo dat de beoogde plaatselijke storing aan duidelijkheid niets te wensen laat. Maar het uiterlijk van het materiaal harmo nieert ook naast de streep niet meer zo perfect met de „romantische" structuur. DE SCHUTTINGEN staan in Kassei blijkbaar voor wat in Frankfort omgeven de gebouwen zullen zijn, die dus door kleurbanen drastisch bij het plastische ge heel zullen worden ingelijfd. Dit is een stoutmoedige oplossing van de vraag naar betrekkingen tussen architectuur en plas tiek, die naar het ons lijkt wel de aan dacht waard is, welke wij er hier ten koste van andere inzendingen aan hebben geschonken. Deze houtplastiek met kleurbanen in een zaal toont beter dan zijn „Voor jaar" in Kassei wat Hajek beoogt. een messingplastiek van Tajiri, een „zaad op een stokje", het prachtig doet tegen de verweerde ruïnemuur. Rembrandt-album. In Moskou is een al bum uitgegeven dat afbeeldingen van ongeveer zeventig etsen van Rembrandt bevat die zich in het Poesjkin-museum van Schone Kunsten bevinden. Het al bum is voorzien van een inleiding van de hand van Jevgenyy Levitan, een kenner van de Westeuropese grafiek. Bewegende „Lijnen" van Rickey. menten, als door de tijd gespaarde restan ten die in een rijk patina de sporen van die tijd dragen, maar de kille kleurbanen moeten vers zijn alsof zij pas gisteren door de huisschilder zijn getrokken. Men kan rich voorstellen, dat een strakke streep menie over een grillig bronzen reliëf een gruwel is voor het gevoel. Hajek schroomt ook daar niet voor, maar hij laat zijn „Voorjaar"-plastieken zo als ze fris uit de bekisting komen, zonder patina. Het is een compromis: de verfbaan krijgt zo duidelij ker vat op de plastiek en verenigt bij DE ENGELSE schilder Nicholson heeft een van zijn neo-plastische reliëfs in schuimbeton kunnen laten uitvoeren op een formaat van 4 bij 15 meter. Zijn gevoelige geometrie in enkele sobere tinten staat gewichtloos tussen de wolken erboven en de wolken in het spiegelende water van de vijver ervóór. Het geheel werkt „Japan- ser" dan de stenentuin in brons van No- guchi, die hier onduidelijk blijft als een ci taat zonder context. Sprieten tot meer dan 10 meter lang, uit gevoerd in roestvrij staal, bewegen zich ingetoomd door een contra-gewicht heel licht rond een as en tasten als het ware de ruimte af. Deze plastieken van de Ame rikaan Rickey doen denken aan de bun dels van zoeklichten. Ze doen meer in de ruimte dan de grote, open metaalplas tieken van Kricke. Tussen de ruïnemuren zijn weer grote bronzen opgesteld, waarmee Henry Moo re zijn ongenaakbare grootheid als beeld houwer van het afzonderlijke beeld toont. Dit ondanks de witte schotten, waarmee aan de gegeven, zelf zo voortreffelijke en tourage afbreuk is gedaan, misschien ter- wille van fotograferende bezoekers. Wel op een ruwe muur, heeft een groot reliëf van Bernhard Heiliger een plaats gekregen. Heiliger is een begaafde beeldhouwer met een zekere allure, die zich vooral een in telligente portrettist heeft getoond, maar die toch altijd een kieskeurige vruchtge bruiker in de kunst van onze tijd blijft, die resultaten van anderen na enige tijd in het eigen systeem opneemt. Kennelijk niet zonder Engelse invloed, maar veel boeiender toch dan Heiliger is Frits Koe- nig, wiens grote brons een eenzame ge stalte in een grootse, desolate omgeving toont. AAN VEEL dat belangwekkend maar welbekend is of onbelangrijk maar sinds kort sterk in de publiciteit, gaan wij voor bij om nog slechts op te merken, dat een mooie ruimte is geschapen om de Ame rikaanse schilder Francis recht te doen als een lyrische decorateur die in de verte aan de late Monet herinnert, dat de grote speelbeesten van Calder met het for maat in onbenulligheid toenemen en dat

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7