Handel tussen Nederland en Israel toegenomen dn alles kan met CEtabEl/ Omwisseling van aandelen Zwitsal in Zwanenberg - DE BEURS - TALEN EN KLEUREN LLunnr Interlas doet nog geen beroep op kapitaalmarkt Halfjaarcijfers van Panam gunstig Gunstige cijfers voor Esso Best wijnjaar Veel tomaten aan de veilingen SCHEEPVAARTBERICHTEN a Amerikaanse senaat treuzelt met de koffiewetgeving Samenwerking van KLM en VNS Nieuwe hoofddirecteur voor de gasunie 13 u 1 1 1 n p 1 1/ n 111 1 T 1% 1' 1 1 r 1 1 DONDERDAG 30 JULI 1964 Si Hi voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) AMSTERDAM WALL STREET f De handel tussen Nederland en Israël Is in 1963 toegenomen. De Nederlandse in voer uit Israël steeg in vergelijking met 1962 met meer dan 50 percent tot een hoogtepunt van 49,8 miljoen gulden, ter wijl de Nederlandse uitvoer naar Israël met ruim tien percent steeg tot 62 miljoen gulden, zo vermeldt het jaarverslag 1963 van de kamer van koophandel Nederland- Israël. De sterke invoerstijging is te danken aan de grotere invoer van vers citrusfruit, vruchtenconserven, ruwe katoen, aardolie- produkten, sojaolie en glas. Ook de invoer van Israëlische dameskleding gaf weer een stijging te zien, vooral voor wollen en ander breigoed, alsmede badkleding. Hoewel de Israëlische invoer uit alle lan den met zeven percent toenam en de in voer uit Nederland met ruim tien percent vermeerderde, is er volgens het verslag toch geen reden tot tevredenheid. Weder om moet worden geconstateerd, dat van Nederlandse zijde niet of nauwelijks wordt geparticipeerd in de expansie van de Is raëlische industrie. Wel zal het jaar 1964 een sterke expan sie van de Nederlandse export naar Israël te zien geven, doch dit betreft voorname lijk de levering van een aantal schepen en moet als een betrekkelijke incidentele activiteit worden gezien. Wat betreft de afstemming van het Ne derlandse exportpakket in het algemeen 'Advertentie 4 'Li-J iliil&Hfrrs: '-•«J- op de Israëlische importbehoeften wordt er in het verslag op gewezen dat beiden niet ver uiteen liggen voor vele produk- ten, doch dat van Nederlandse zijde in vele gevallen slechts op uiterst beschei den schaal gebruik wordt gemaakt van de mogelij khden van de Israëlische markt. In dit verband worden genoemd kunst stoffen, rubber, kunstrubber, textielvezels en -garens, metalen en metalen halfpro- dukten, machines en apparaten, instru menten, voer- vlieg- en vaartuigen. Interlas, de nog niet zo lang geleden n.v. geworden internationale lasproduktenmij in Soesterberg, zal voorlopig nog geen beroep doen op de kapitaalmarkt om uitbreidingsplannen op langere termijn te kunnen financieren. Voor het over vier jaar verdeelde bouwplan, waarmee hope lijk nog dit jaar een aanvang kan worden gemaakt, kan uit de reserves worden ge put. Maar als de onderhandelingen met een Amerikaans bedrijf over de fabricage in licentie van een nieuw soort lasdraad met succes eindigen en nieuwe uitbreiding no dig is, ligt het wel in de bedoeling nieuw kapitaal aan te trekken. Het is evenwel nog een open vraag of het een emissie wordt, omdat de directie van Interlas meent dat op diverse andere manieren een beroep op de kapitaalmarkt kan worden gedaan. De gang van zaken over het eerste half jaar noemde de directie tijdens de aan deelhoudersvergadering goed en over de vooruitzichten was zij niet pessimistisch. De omzet is met dertien percent gestegen en de netto-resultaten over 't lopende jaar zullen zeker niet achterblijven bij die van vorig jaar, waarvoor het dividend werd vastgesteld op 21 percent. Na realisering van de nieuwbouwplannen zal het bedrijf van Interlas geautomatiseerd kunnen wer ken, waardoor nog komende loonstijgingen royaal kunnen worden opgevangen. De winstdelingsregeling voor het perso neel (een percentage van de loonsom dat gelijk is aan het dividend voor aandeel houders) past volgens de voorzitter in het moderne personeelsbeleid van de jonge on derneming. Driekwart wordt uitgekeerd, de rest wordt gestort in een sociaal fonds. Het personeelsverloop bedraagt nog geen vijf percent. Pan American World Airways heeft woensdag bekendgemaakt, dat de netto winst in de eerste zes maanden en het tweede kwartaal van dit jaar op de hoog ste in de geschiedenis is geweest. De nettowinst in de eerste zes maanden was 36 percent hoger dan in de overeen komstige periode van '63. Voor het tweede kwartaal was het overeenkomstige per centage 32. De nettowinst in de eerste zes maanden van dit jaar heeft 10.849.000 dollar of 79 dollarcent per aandeel bedragen. De Standard Oil Comp. (New Jersey) heeft woensdag bekendgemaakt, dat haar netto winst in de eerste helft van dit jaar bij een omzet van 5.760.000.000 dollar 537 miljoen dollar of 2,49 dollar per aandeel heeft bedragen. Ten opzichte van de eerste helft van 1963, toen bij een omzet van 5.548.000.000 dollar een nettowinst van 513.000.000 dol lar of 2,38 dollar per aandeel werd be haald, vormde dit een stijging met 4,7 percent. PARIJS( AP) De Franse minister van Landbouw Edgar Pisani heeft verklaard dat de wijnoogst van dit jaar waarschijn lijk een van de allerbeste in de geschie denis zal worden. Pisani zei dat de kwali teit van de druiven beter is dan in enig ander jaar sinds 1921. Het zonnige weer heeft het alcoholgehalte van de druiven sterk doen toenemen. De oogst zal drie weken eerder dan normaal beginnen. De hoeveelheid zal echter niet uitzonder lijk groot worden. De totale wijnproduktie zal vermoedelijk ongeveer 60 miljoen hec toliter gaan bedragen, waarvan 48 miljoen hectoliter landwijn. Advertentie Door het warme weer verloopt het rij pingsproces van de tomaten in de Neder landse kassen en warenhuizen op het ogen blik zeer vlug. De prijzen zijn vrij sterk teruggelopen en plaatselijk is zelfs doordraai opgetreden in een hoeveelheid van betekenis. De ophoudprijs van tomaten is thans 1,65 per eenmalige krat van zes kilo. KORT NIEUWS De Italiaan Guido Colonna di Paliano is be noemd tot lid van de E.E.G.-commissie als op volger van zijn landgenoot Giuseppe Caron, die eind 1962 tot lid van de Italiaanse Senaat werd gekozen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,05 10,15, Amerikaanse dollar 3,58'/»3,62'/2, Canadese dollar 3,313,36, Belgische frank (100) 7,247,29, Franse frank (100) 73,7574,25, Duitse mark (100) 90,6591,15, Noorse kroon (100) 50,25—51,25, Deense kroon (100) 52,00—53,00, Zwitserse frank (100) 83,55 —84,05, Italiaanse lire (10.000) 57,2559,25, Oosten rijkse schilling (100) 14,0014,10, Portugese escudo (100) 12,60—12,75, Spaanse peseta (100 grote coup.) 6,00—6,15. Tot uiterlijk dinsdag 18 augustus kun nen houders van aandelen Verenigde Phar- maceutische Fabrieken n.v. hun stukken omwisselen in aandelen n.v. Koninklijke Zwanenberg-Organon, dit als gevolg van de reeds aangekondigde fusie. Voor nomi naal 9.000 aandelen Verenigde Pharma- ceutische Fabrieken, ex dividend 1963, wordt verkregen nominaal 4.000 aande len Koninklijke Zwanenberg-Organon, ten volle gerechtigd tot het dividend over 1964. Notering ter beurze van de uit te geven aandelen Zwanenberg-Organon zal worden aangevraagd. In een bericht delen beide concerns me de, dat door samenwerking met Organon en de buitenlandse Organon-maatschappij- en de Verenigde Pharmaceutische Fabrie ken voor de Zwitsal- en alkaloidenproduk- ten gaan beschikken over 'n internationale verkooporganisatie, over de wetenschap pelijke know-how en over de research- capaciteit van Organon. Deze perspectie ven zullen voor Zwitsal haar commerci eel, financieel en technische potentieel ver sterken, hetgeen met het oog op de vor ming van de E.E.G. en de ontwikkeling naar grotere economische eenheden nood zakelijk is. Voor Zwanenberg-Organon betekenen de populaire Zwitsal-preparaten een uitbrei ding van haar assortiment farmaceuti sche produkten. Het ligt in de bedoeling na realisering van de fusie de zelfstan digheid en de plaats van de Zwitsal-fabrie- ken in 't maatschappelijk verkeer te hand haven en de omzet en het assortiment zo mogelijk verder uit te breiden. De gang van zaken in 1964 tot dusverre bij beide vennootschappen stemt tot tevre denheid. Zowel naar de omzetten als naar de winst gerekend wordt het niveau van het voorgaande jaar overtroffen. Commissarissen en raad van bestuur van Zwitsal achten de voorgestelde fusie met Zwanenberg-Organon in het belang van de vennootschap, zowel als voor de aandeel houders en bevelen daarom aanvaarding van het aanbod van Zwanenberg-Organon ten zeerste aan. Uiterlijk dinsdag 25 augustus zal worden bekend gemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. SUIKER AANGEBODEN De aandelen Centrale Suikermaat- sohappij hebben gisteren een stap terug moeten doen. Na een eerste afdoening op 405 zakte de koers in tot 402, tegen de dag tevoren als gemiddelde koers 417. De han del in dit fonds, hoewel niet ruim, bleef de boventoon voeren vergeleken met de affaire in de internationale waarden. De handel in CSM bleef gedurende de gehele beursduur kalm. Tegen het slot kwam weer wat vraag los, waardoor de prijs steeg tot ongeveer 406. In het fonds wer den voor nominaal 148.500 omgezet. De handel in de hoofdfondsen was voor al in het eerste beurshalfuur lusteloos met een licht verdeelde stemming. AKU ont moette wat lokale vraag, waardoor een winstje ontstond van twee punten op 453. Hoogovens werden goed prijshoudend ge adviseerd op 583. Philips opende 30 cent hoger op 148.60, waarna 148.40 werd gedaan. Later op de middag zorgde enige vraag ervoor dat de prijs opliep tot 149. Unilever steeg van 144.10 tot 144.40 143.70). Kon. Olie moest praktisch de gehele winst ad 80 cent weer afstaan bij een verhandeling op 164,80. Het publiek bleef grotendeels met kooporders uit de markt, terwijl de arbitrage internationaal in de hoofdfondsen weinig kon uitrichten. Wall Street blijkt volkomen van slag af te zijn. De gebeurtenissen in Zuidoost- Azië, alsmede rassengeschillen in Amerika werken remmend op de activiteiten in Wall Street. De koersen brokkelden er ook dinsdag verder af. De Nederlandse hoofd fondsen ondergingen op de Newyorkse beurs weinig verandering. Aagtekerk 29 v. Hsingkang n. Hsintau. Abbekerk 29 270 m. z. Colombo n. Aden. Acteon 29 20O m. z.w. Landsend n. Curagao. Agamemnon 29 te Hamburg n. Antwerpen. Alamak 29 270 m. w. Karachi n. Karachi. Alblasserdijk 29 550 m. z.z.o. Bermuda n. Liverp. Alca 29 140 m. z. Saba n. Mobile. Algol 30 ten anker rede Belra. Algorab 29 480 m. z.w. K. verd. eil. n. L. Palmas. Alkes 30 v. New York n. Beyrouth. Alkmaar 29 650 m. z.z.w. Lissabon n. Lissabon. Amerskerk 29 v. Marsseille n. Genua. Ammon 28 te Hamburg n. Bremen. Annenkerk 29 te Bremen. Arendskerk 30 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ares 29 720 m. w. Azoren n. Libo. Argos 29 165 m. w.n.w. Kp. Matapan tl. Pirea. Aristoteles 30 te Pisco. Arkeldijk 30 te Aden verwacht. Asterope 29 dwars Landsend n. Amsterdam. Avedrecht 29 140 m. w. Colombo n. Mena. Balong 29 465 m. w. St. Vincent n. Huelva. Batjan 29 v. Port Said n. Beyrouth. Batu 29 te Walvisbaai. Bennekom 29 te Antwerpen. Blitar 30 te Beira. Caltex Amsterdam 29 90 m. n.w. Jubal Attair n. Bahrein. Caltex Arnhem 29 v. Bahrein n. Stockholm. Caltex Delfzijl 29 te Holtenau n. Rotterdam. Caltex Gorinchem 29 v. Halmstad n. Brunsbüttel. Caltex Madrid 29 95 m. n.o. Kuria Muria naar Rastanura. Calt. Naples 29 30 m. n.n.w. Brothers n. Bahrein. Caltex Nederland pass. 29 St. Vincent n. P. Said. Calt.Utrecht 29 180 m. o.n.o. Mogadiscio n.Bahrein Camerounkust 29 v. Freetown n. Dakar. Camphüys 29 v. Ummsaid n. Bahrein. Carrillo 30 te Porto Cortes v. New York. Casamance 29 v. Rouaan n. Dakar. Castor 29 v. La Guaira n. Porto Cabello. Charis 30 te New Orleans verwacht. Chiron 28 te Amsterdam n. Paramaribo. Cinulia 29 225 m. n.n.o. Flores n. Curagao. Cities Service Valley Forge 29 80 m. n.n.. Muskat naar Ferndale. Diogenes 30 te Cristobal verw. v. Buena Ventura. Doelwijk 29 135 m. o. Aden n. Suez. Drente 29 130 m. n.o. Benghazi n. Alexandrië. Eenhoorn 29 v. Kreta n. Iraklion. De veertien Latijns-Amerikaanse koffie producerende landen hebben een beroep gedaan op de leiders van de Amerikaanse senaat en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om spoed te zetten ach ter de wetgeving, die de internationale koffie-overeenkomst van 1962 in de Ver enigde Staten van kracht zou doen wor den. De Verenigde Staten zijn de grootste koffieconsument ter wereld. De wetgeving is nodig om Amerikaanse douane-ambte naren in staat te stellen de certificaten van herkomst, die bij koffieverschepingen naar de Verenigde Staten horen, te con troleren. De senaat heeft de behandeling van de wetgeving vertraagd uit vrees dat stijgen de koffieprijzen nadelige invloed zullen hebben in een verkiezingsjaar. De senaat hoopt dat de internationale koffie-organi satie meer koffie op de markt zal brengen als zij de wetgeving tegenhoudt qn dus de prijzen zal verlagen. Nederland stelt zich altijd graag open voor invloeden van buitenaf. In de mu ziekwereld is het een bekend verschijn sel, want daardoor heeft Nederland zelfs geen karakteristieke eigen muziek voort gebracht. Een ander facet is dat van de reclame, waarover het ALGEMEEN HANDELSBLAD onlangs een artikel heeft geschreven. „De Nederlander, al beheerst hij zijn Engels nóg zo goed, schijnt zich niet ge makkelijk te realiseren, dat een Engels man en een Amerikaan géén Black and White whisky drinken, maar „Zwart en Wit". Ze drinken geen „Old Smuggler" maar „Ouwe Smokkelaar". Er bestaat een Engelse auto, die „Zonnestraal" heet (Sun beam) er is een cosmeticamerk dat Bui tenmeisje heet (Outdoor girl), en een an der heet „Geheime toverkracht" (Secret Magic). Waarom de bekende sigaret Lucky Stri ke in Nederland geen kopers zou vinden onder de naam „Goeie Slag" zouden mis schien de fabrikanten van „Mokum" kun nen vertellen, maar iedereen is vrij er over na te denken waarom bonbons van het merk „Zwarte Tovenarij" in Enge land uitstekend worden verkocht maar in Nederland waarschijnlijk alleen gaan wan neer ze „Black Magie" worden genoemd. Het blad noemt dan nog talloze voor beelden: „Lovable bh's", (Beminnenswaar dig), „Flavia" (blondje), „Sea-horse-tex- tiel" (zeepaardje). ,Maar zou er één „Verborgen Schat' verkocht worden, wanneer die geen „Hid den Treasure" heette, één „maagdenlijn" als 't geen „Maidenform" was? Men kan doorgaan tot het oneindige. Elk Ameri kaans of elk Engels blad wemelt van na men als (voor parfums) Minnaar, Woestijn- bloem, Lied van de Aroma's, Lieflijke Zorg, Engelengezicht, of als Merenland voor Boter, Tante Jemina voor pannekoek- beslag, Klokjerondkousen, VetbLaas voor een jus-poeder, Oceaanschuim voor een bes- sensaus, of Hoge Ome (voor een cosmeti ca voor mannen). Verstop 'n bed is echt niet vér van hoe „Hide-A-Bed" in Ame rikaanse oren moet klinken en zou het Hollandse „Blareweg" zo gék zijn voor Blistex", een zalfje, dat gesprongen lip pen heelt? Het blad geeft suggesties voor Neder landse woordspelletjes als: Cannicrimp of Cannitop. Fruitmopjes In DE VOLKSKRANT geeft Art Buch- wald weer een overzicht over de stand van humor onder de Amerikaanse school jeugd, die nu van de olifantenmoppen af is en is overgegaan tot de fruitmopjes naar aanleiding van het volgende grapje: „Hoe kun je een olifant en een druif uit elkaar houden? Een druif is blaïiwer". Een voorbeeld van een fruitmopje: Wat is blauw en laat een hele politie macht achter zich? Een druif met een pers penning." Kleuren spelen in de laatste mode een grote rol, zoals blijkt uit: „Wat is geel en ligt op zijn rug? Een doodmoeie schoolbus". „Wat is blauw of bruin en kruipt door het gras? Een pad vindster die haar fluit heeft laten vallen". De abstracte mopjes zijn volgens Roger Price, een der schrijvers van het „Oli- fantenboek", al naar Engeland overge waaid. Ook hiervan mogen enkele voor beelden niet ontbreken: Wat is zacht en geel en draait einde loos rond? Een langspeel-omelet. Wat is wit van buiten en groen en binnen en kwaakt? Een broodje kikker. Wat is geel en nat en komt uit alle richtingen op je af? Stereofonische custard. Wat is zacht en geel en verschrikkelijk gevaarlijk? Haaienvla!" Ook hier dus een kleuren-orgie. De gru- welmopjes zijn volgens de door Buchwald geciteerde heer Price verdwenen en ver vangen door mopjes als deze: „Wat is blauw en erg ongelukkig? Een roodborstje aan de noordpool". Groene trui En om nog even in de kleuren te blijven iets over de befaamde groene trui van Jan Janssen. Want wat schreef na de Tour de VOLKSKRANT4 „Jans tante, die in het klooster zit, heeft de hele ronde gevolgd. Toen hij de Tour- malet had beklommen, belde ze Cora (Jans vrouw) op: „Fijn hè, we hebben ervoor gebeden", et 23-jarige vrouwtje tril de van emotie: Maar nu komt nog de Aubisque". Het was even stil daarna. En dan: „Wees niet bang, we bidden door!" Jan Janssen veroverde een tweede plaats in de Pyreneeën en zal straks zijn tante dankbaar zijn". Heerlijk, zo'n geluid! We begrijpen dan ook niet, waarom VRIJ NEDERLAND dit verhaal zo moest verdraaien: het spel de „bidden" niet met twee d's, maar met twee I's. Beseft men wel dat men zo de oecumene schade doet? Geen prik En hier is dan nog iets over kleuren: kinderen, die horecabedrjven bezoeken, wensen geen „water met een kleurtje". Dat blijkt uit een artikel in HORECA, waarin men de exploitanten van horeca bedrijven de vraag stelt: „Wist u, dat niet alle kinderen, die met (of zonder) ouders bij u iets komen drin ken, van „priklimonade" houden?" Het blad zegt dat er vaak geen limonadesiroop in voorraad is. „Indien men wel siroop heeft, wordt een samenstelling gefabriceerd die de ou ders, maar vooral ook het kind zelf de kreet ontlokt: „Wat een slappe drank, net water met een kleurtje". Helaas, vaak wordt deze klacht geuit en niet ten onrechte. De ober of de juf frouw achter het buffet is niet zo geïnteres seerd in limonadesiropen. Men doet dan (meestal in een veel te groot glas) een klein scheutje siroop en dan: water! Kinderen betalen het volle pond en heb ben evenveel recht op een goede dronk als vader en moeder. Alleenu weet het.een kind zal niet gauw naar de kel ner lopen met een klacht. Daar komen ze later bij hun ouders mee aan! Taalcursussen We begonnen met vreemde talen, we eindigen ermee. In ONZE TAAL wordt stelling genomen tegen de aanlokkelijke aanbiedingen per advertentie om in een recordtijd een vreemde taal te leren be heersen. „Een vreemde taal leren betekent heel lang en meestal langdurig werk. De prent jes van een beeldschone juffrouw, die ver leidelijk glimlachend naar de grammofoon plaat luistert, zijn aardig, maar een taal leer je zo gemakkelijk niet: je moet er bij zweten (gewoon Hollands zweten), woorden erin stampen, regels erin hame ren, veel lezen en proberen te praten tot je na eindeloze herhaling een zeker auto matisme hebt aangekweekt waarvan je dan maar moet hopen, dat het je op kritieke ogenblikken niet in de steek laat. Je leert heus geen taal nog voor de vakantie, zo danig dat je je werkelijk thuis voelt in de vreemde taal, want dat wil toch beheer sen zeggen. Goed Nederlands spreken en schrijven is al moeilijk genoeg. Laten we blij zijn als we na veel moeite en met wel ke methode dan ook spelenderwijs, zon der tranen, elke dag een uurtje na het eten, vier jaar Mulo, vijf jaar HBS, zes jaar Gymnasium, een vreemde taal rede lijk onder de knie hebben gekregen. Vol maakt Engels, volmaakt Duits, volmaakt Frans is volmaakt onnodig en volmaakt onbereikbaar". Eos 29 te Amsterdam n. Rotterdam. Esso Den Haag 29 4 Om. o. Pantellaria n. Lavera. Forest Hill 29 45 m. n.w. Kp. Blanc n. Bonny. Forest Town 29 150 m. z.w. Ouessant n. Liverpool Ganymedes 29 te Willemstad v. New York. Geestland 30 v. Portsmouth n. Preston. Geeststar 30 v. Preston n. Barbados. Guineekust 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Gulf Hansa pass. 29 Bone n. Kharg eil. Gulf Hollander pass. 29 K. St. Vincent n. P. Said. Gulf Italian 30 te Suez. Gulf Swede 29 20 m. n.o. Kuria Muria n. Suez. Hathor 29 te Alexandrië v. Beyrouth. Helicon 29 v. Guanta n. Carupano. Hercuues 29 te Pisco v. Matarani. Hollands Duin 29 te Harmae. Ivoorkust 30 te Duinkerken verwacht. Karachi 29 800 m. o. Colombo n. Colombo. Katelysia 29 240 m. o.n.o. Azoren n. Curagao. Katsedijk 29 te eL Havre v. New Orleans. Kelletia 29 240 m. n. Azoren n. Shellhaven. Kenia 29 v. Hamble n. Rotterdam. Kermia pass. 29 Aden n. Lissabon. Koningswaard 29 55 m. n.o. St. Maart. n. Le Havre Kossmatella 29 270 m. o. Gibraltar n. Stanlow. Kreeft 29 65 m. w. Bergen n. Narvik. Kryptos 29 v. Stockholm n. Curagao. Laarderkerk 30 In Suezkanaal n. Bushire. Laertes 29 v. Suez n. Aden. Langkoeas 29 te Suez. Loosdrecht 30 v. Port Said n. Tripolis. Maashaven 29 op Schelde n. Antwerpen. Maaskerk 29 te Colombo. Mainlloyd 30 te Hamburg. Marathon 29 v. Paramaribo n. Amsterdam. Medon 30 v. Turks eil. n. Port au Prince. Meerdrecht 29 25 m. n.o. Casquets n. St. Vincent. Memnon 29 té Fort de France. Munttoren 29 240 m. w.z.w. Finist. n. Carribean. Musilloyd 30 te Tripoli. Naess Command. 29 140 m. n. Bxghazi n. P. Said Naess Lion 29 150 m. z.w. Ouessant n. Palermo. Naess Tiger 30 te Kaosiung verwacht. Neder-Rijn 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. Neder-Waal 30 v. Curagao, 31 te Cristobal. Ommenkerk 29 50 m. z. Kreta n. Genua. Ondina 29 280 m. z.z.w. Ouessant n. Wilhelmshav. Onoba pass. 29 Bizerta n. Mena al Ahmadi. Oranje 30 te Lissabon verwacht. Oranje Nassau 29 v. Kingston n. Aruba. Pacaya 29 dwars Calais n. Rotterdam. Pericles 29 v. San Francisco n. Talcahuano. P. G. Thulin 29 v. Chaneral n. Balboa. Pr. der Nederl. 29 390 m. n.w. Kp Finist n. Soton. Pr. Willem v. Oranje 30 v. Hamilton n. Cleveland Randfont. 29 280 m. w.n.w. Casabl. n. South.ton. Riouw 31 te Sunbury verwacht. Rossum 29 270 m. z.w. Ouessant n. Landsend. Rotterdam 2 9v. Le Havre n. Amsterdam. Rotterdam 29 te Southampton. Rijndam 29 te Le Havre. Scheldelloyd 30 te Hamburg verwacht. Schiekerk 30 te Singapore verwacht. Sepia 29 100 m. n.o. Ouessant n. Banias. Servaaskerk 29 v. Akaba n. Port Said. Siberoet 28 v. Hongkong n. Samarinda. Sinon 28 v. Porto Cabello n. Punta Cardon. Sinoutskerk 29 v. Nagoya, 30 te Kobe verwacht. Slamat 29 390 m. z.w. Cochin n. Penang. Sloterkerk 29 900 m z. Takoradi n. Kaapstad. Soestdijk 29 700 m. n.n.o. Fayal n. Boston. Spaarnekerk 29 te Bremen. Stad Alkmaar 29 65 m. w.z.w. Cagliarl n. Sagunto. Stad Delft 29 100 m. n. Bone n. Napels. Statendam 30 v. Kopenhagen n. Londen. Steenwijk 29 186 m. z.z.o. Messina n. Engeland. Straat Clarence 29 te Newcastle. Straat Cook 29 te Cochin v. Bombay. Straat Magelhaen 29 te Kobe. Straat Torres 29 v. Hongkong n. Kelung. Streefkerk 30 te East-London verwacht. Tara 29 60 m. n.w. Oran n. Beyrouth. Tjibodas 29 v. Dar es Salaam, 30 te Mombasa. Triton 26 v. Montserrat n. St. Kittes. Van Linschoten 1/8 te Mombasa verwacht. Van Riebeeck 29 v. Durban, 30 te Lor. Marques. Viana pass. 29 Muscat n. Gibraltar. Videna pass. 29 Ras al Hadd n. Mena al Ahmadi. Westerdam 29 590 m. n.n.w. Azoren n. New York. Wonogiri 29 v. Port Sudan n. Djibouti. Zaankerk 29 v. Hamburg n. Bremen. Zafra 28 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Zaria 29 250 m. o. Mogadiscio n. Kharg eil. Zonnekerk 29 800 m. w. Lobito n. Las Palmas. KLEINE VAART Adine 29 8 m. z.w. Westhinder n. Sevllla. Adm.gracht 19 100 m. n.o. Flambrohd. n. Arendal. Amyntas 28 v. Tarragona n. Valencia. Ank T. 28 v. Stralsund n. Ostrand. Anna Broere 30 te Leningrad verwacht. Arnoudspolder verm. 30 v. R'dam n. Antwerpen. Atlas 29 50 m. w. Kp. Bougaroni n. Tunis. Audacia 29 te Rotterdam. Bab T. 28 v. Karskaer n. Sikea. Boreas 29 90 m. o. Gibraltar n. Barcelona. Carnissesingel 29 40 m. n.o. Tuskar n. Cork. Corn. Broere pass. 29 Smithknoll n. Dordrecht. Driebergen verm. 29 v. Malaga n. Casablanca. Draco 28 v. Aabenraa n. Aalborg. Drie Gebroed, pass. 29 JE-10 v. Rauma n. Harling. Engelina Broere 29 te Bilbao. Houtman 28 20 m. n.o. Noordhinder n. Sharpness. Huybergen verm. 29 v. Marseilel n. La Nouvelle. Jetty pass. 28 Brunsbüttelkoog n. Zaandam. Leendert Broere 30 te Billingham verwacht. Leonldas 29 25 m. n.o. Bornholm n.Amsterdam. Magas 29 te Amsterdam n. Hamburg. Mare Liberum 29 te Rotterdam. Marie Christine 27 v. Poole. Mathilde 28 te Sundsvall. Mynias 29 110 m. o.n.o. Gibraltar n. Antwerpen, Nero 28 v. Bilbao n. Vigo. Nieuwe Waterweg 29 te Rotterdam. Nusakan 29 te Flambrohead n. Newcastle. Phidias 28 te Cadiz n. Hamburg. Philetas 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Rochab 29 80 m. z.o. Taranto n. Olbia. Rozenburgh 29 te Bordeaux. Rijnborg 29 te Oulu. Scheldelloyd pass. 29 Noordhinder n. Hamburg. Sheratan verm. 30 v. Ostende n. Hamina. Sporonia 29 te Startpoint n. Terneuzen. Stanislas 29 v. Ceuta n. Valencia. Statenlaan 29 te Casablanca. Stella Antares pass. 29 Noordhinder n. Sete. Stella Maris 29 op Ooster-Eems n. Amsterdam. Stella Prima 1/8 te Antwerpen verwacht. Triton 29 t Varne n. Antwerpen. Trompenburgh 29 te Haisbro n. Rotterdam. Willi Böhmer 30 te Gulfport verwacht. IJsselborg 29 te Wasklot. SLEEPVAART Clyde 29 te Rotterdam. Thames 29 te Vlaardingen met bak en zuiger. Tyne 28 te Rotterdam met pontons. DIVIDENDEN Directie en commissarissen van de meel fabriek De Korenschoof uit Utrecht stel len de uitkering van een onveranderd dividend van acht percent voor. VERHANDELDE FONDSEN 29 juli 28 juli Tntaal 4.1^ 49Q Hoger 167 (42,4%) 172 (40,U/o) Lager 140 (33,7«/o) 172 (40,l°/o) Gelijk 99 (23,9°/o) 85 (19,S°/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U454 Hoogovens Kon. Olie164,50 gb-165,70 Philips 149,20-150,50 gl Unilever 144,60-145,20 Stemming: Vriendelijk. VOORBEURS /AN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U458 Hoogovens 585 Kon. Olie165,60-165,80 166,00 Philips 150,60-157,70 150,90 Unilevet 145,00-145,40 145,50 Vorige slotkoers A'dam Rubber H.V.A A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Cem. Bez. Unilever Dordtsch' Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M K.N.S.M NeiStoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned Handel Mij. Rotterd. Bank Twentscht Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkei's Patent Bols Bührm.-Tetterode Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelf. Nwe Philip Pref Stojcvis 5f Thomassen Dr. Ver Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 11 U/4 146 454'/i 125, 583 149,35 144,70 754 Va 164,80 IO2V2 60,— 139 '/i 130 232 126'/« 203,— 108,50 233, 500, 134, 367 290 329 306 594 413'A 210 1070 647 333 950 150V4 314 334 417V4 333 450 809 270 330 50,10 191 683 181 422 187'/! 940 4151/! 3 l'A 14% 445/s 361/* 727/» 94% 84'/! 44'/» 50'/4 57'/4 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Voor de eerste maal in acht zittingen is de Newyorkse aandelenmarkt weer ge stegen. De handel werd drukker, maar bleef toch relatief traag. De fondsen waren in het begin verdeeld, maar gaandeweg werd toch een duidelijk opgaande lijn merkbaar. Enige winstnemingen lieten sommige fondsen tegen het sluiten onder het hoogste punt van de dag zakken, maar de markt bleef gemiddeld toch duidelijk aan de positieve kant. De winsten varieer den van fracties tot een dollar. Elektrische uitrustingen, nutsbedrijven, tabak en non-ferrometalen liepen vooruit, olie en rubber zakten. Van de 1312 ver handelde fondsen gingen er 588 omhoog, 444 omlaag en bleven er 280 onveranderd. Er waren 48 nieuwe hoogterecords voor het jaar en 18 laagterecords. Er werden 4.050.000 miljoen aandelen verhandeld tegen 3.860.000 miljoen op de vorige dag. De Dow Jones-gemiddelden luiden: in dustrie 838.67 1.32), spoorwegen 218.47 0.28), nutsbedrijven 149.41 (4- 0.35). De KLM is met de Vereenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij (V.N.S.) een zgn „air-sea" overeenkomst aange gaan voor het gecombineerd vervoer van passagiers tussen Europa en plaatsen in Afrika, Azië en Australië. Dit betekent, dat passagiers de heen- of terugreis naar keuze per vliegtuig of per schip kunnen maken, waarbij door beide maatschappijen de normale retour-reduc ties zullen worden toegepast. De reisfaciliteiten worden door deze over eenkomst aanzienlijk uitgebreid, doordat twee maatschappijen gezamenlijk 32 plaat sen in Afrika bedienen, 39 in Azië en 6 in Australië. De algemene vergadering van aandeel houders van de n.v. Nederlandse Gasunie heeft met ingang van 1 oktober ir. J. van Dam van Isselt benoemd tot hoofddirec teur. De heer Van Dam Van Isselt zal de heer P. A. Zoetmulder opvolgen in verband met diens benoeming per dezelf de datum tot directeur van W. M. H. Mul ler en Co n.v. De heer Van Dam Van Is selt vervult bij de n.v. Nederlandse Gas unie thans de functie van commercieel directeur.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13