k Prij's van rundvlees zal voorlopig niet zakken HET WEER Reddingsactie in Champagnole kan nog wel enige dagen duren Proefboring precies op de goede plaats uitgekomen Aardgas aangetoond bij Edam (Middelie) MORRIS OPRUIMING KUIPERS KOLEN Varkensvlees in najaar goedkoper Middenstanders in beroep tegen het besluit van Kamer van Koophandel Meisje liet bromfietstank van aanranders leeglopen Leidse jongen reeds weken geleden in Spanje vermoord seizoen- 20% korting „Wonderkleedjes" tegen reuma Honkballers voor Europese titel Geslaagde boring van NAM onweerstaanbaar lekker! Ziekenzaal in kazerne werd onbruikbaar m ■m Maandagsluiting OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat Haarlem Enkele opklaringen Aan het strand Hartaanval Drie doden in ijzermijn Het woord is aan Kinder-Vakantiekïant pagina 9 Knipselkrant pagina 13 In de krant van heden: fssaaigBliB 49e JAARGANG NUMMER 224 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 30 JULI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Hoofdredacteur: Simon Koster m ■it i V-N Er komt voorlopig nog geen einde aan het tekort aan rundvlees, zodat de prijzen hoog zullen blijven. Op de bestuursverga dering van het produktschap voor vee en vlees hebben de slagersvertegenwoordigers gezegd, dat het tekort aan koeien onge veer dertig percent bedraagt. Van producentenzijde is betoogd dat de import van rundvlees momenteel geen en kele belemmering ondervindt en dat alle invoermogelijkheden niet eens worden be nut zodat het kennelijk een kwestie van prijzen is. De rundveestapel wordt aangetast door enorme kalverexp:orten naar Frankrijk en Italië, maar deze kunnen in het kader van de E.E.G. niet worden afgeremd. Produktschapssecretaris Bikker heeft verklaard dat alleen hoge rundvleesprijzen Tijdens de protestvergadering die het actiecomité van Haarlemse „maandag winkeliers" donderdagavond in café-res taurant Brinkmann heeft gehouden naar aanleiding van het besluit van de Kamer van Koophandel inzake de maandagmid dagsluiting afwjjzend te adviseren aan de gemeentebesturen van Haarlem, Velsen en Beverwjjk, is de vergadering akkoord gegaan met het voorstel van het actie comité uit naam van de federaties van de verschillende branches in Haarlem en de IJmond een beroep te doen op het college van beroep voor het bedrijfsleven in Den Haag om het besluit van de Kamer nietig te verklaren. De middenstanders spreken in het be roepschrift de wens uit door het college van beroep te worden gehoord, zodat zij hun motieven voor een winkelsluiting op maandag kunnen toelichten. Voor het ver slag van de protestvergadering zie men verder pagina 9. de producenten ertoe kunnen bewegen de kalveren aan te houden. „Als men in de toekomst vlees wil hebben zal men er ook voor moeten willen betalen" zei hij. Blijft de prijs voor rundvlees dus hoog, die voor varkensvlees zal in het komend najaar dalen door een grote aanvoer van slachtvarkens. Aangetrokken door goede prijzen hebben de varkenstelers binnen de E.E.G. de pro- duktie sterk uitgebreid, waardoor het aan bod zal toenemen. In het produktschap ziet men hierin aan leiding de uiterste waakzaamheid te be trachten. Op korte termijn wordt echter nog geen prijsval verwacht. De import van goedkope slachtvarkens uit Duitsland voor de vleeswarenindustrie is zo beperkt van omvang gebleven dat de binnenlandse prijs hierdoor nauwelijks onder druk kan komen. Door het kordate optreden van een 15- jarig meisje kon de politie in Dordrecht twee 15-jarige jongens aanhouden, die het 15-jarige vriendinnetje van het meisje had' den aangerand. De jongens waren de bei' de meisjes op een bromfiets achterna ge gaan en wilden zich aan het vriendinnetje vergrijpen. Het andere meisje zag kans de benzine uit de tank van de bromfiets te laten weglopen, zodat de jongens niet snel konden wegkomen. Zij werden dan ook korte tijd later door de politie gepakt. Voorzichtig wordt een fles wijn leeg gegoten in de dunne pijpleiding waarmee de redders in Champag- nole contact onderhouden met negen ingesloten mannen in de kalkgroeve. Het onderzoek door de politie van Tolosa in Noord-Spanje heeft uitgewezen, dat de moord op de 17-jarige Hans Frijlin© uit Leiden reeds enige weken geleden moet eijn gepleegd. Ook is vastgesteld dat het lichaam, dat in een weiland nabij de stad werd aangetroffen, daarheen is gebracht. De jongen is ergens anders van het leven beroofd. Hij was vermoedelijk op weg naar Lissabon, waar een oudere broer zijn vakantie doorbrengt. Hoe hij Spanje is binnengekomen weet men niet. In zijn pas poort ontbrak een Spaans inreisstempel. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met wolkenvelden maar ook opklaringen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Veel bewolking maar morgen weer opklaringen. Droog met een zwakke zeewind. Temperatuur 20 tot 22 gra den. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Rustig strandweer met wisselende be wolking. CHAMPAGNOLE (Reuter). De burgemeester van Champagnole, André Socie, heeft donderdagmorgen verklaard, dat de negen mijnwerkers, die maandag door het instorten van een kalkgroeve werden ingesloten, niet langer in ernstig gevaar verkeren. Vanmorgen is de eerste boring naar de ruim 60 meter lager ge legen galerij, waar de negen mannen zich bevinden, geslaagd. De proefboor doorboorde het plafond van de galerij precies op de juiste plaats, tussen de vier pilaren die het plafond steunen. Wat de vijf andere vermisten betreft zei hij echter, dat erkend moet worden, dat de situatie zeer ernstig is, al is alle hoop nog niet opgegeven. De pogingen om door middel van geluidssignalen met hen in contact te komen, hebben geen resultaat opgeleverd. Volgens burgemeester Socie zullen de reddingswerkzaamheden mogelijk nog drie tot vier dagen in beslag nemen. Maar op het ogenblik bestaat er geen gevaar voor nieuwe instortingen, want door het aanhoudend droge en zonnige weer zijn de omstandigheden voor het neerlaten van de reddingsschacht gunstig. Het blijft een langdurige en moeilijke taak. De gehele dag heeft men gisteren door de spreekbuis van zestig meter levens middelen en ook medicamenten omlaag kunnen brengen. Men kan aan de opper vlakte de mijnwerkers met elkaar horen praten. Aan dranken behoeft het beneden niet meer te ontbreken. Men heeft wijn, mineraalwater en aperitieven laten zak ken. Een senator van de Jura heeft aan een bakker van Champagnole gevraagd speciaal fijn brood te willen bakken dat door de buis van 44 millimeter doorsnee omlaag kan worden getransporteerd. De mijnwerkers hebben veel vers brood ge vraagd. Ook hebben zij kaas in zeer dunne plakken gekregen. Om de arbeiders aan warm ondergoed te helpen heeft men lange onderbroeken uitgetorncf die de mannen beneden gemakkelijk in elkaar kunnen zetten. Hetzelfde is gedaan met truien en wollen vesten. Als het moet kunnen wij het op die manier nog wel 48 uur uithouden liet de ploegbaas André Martinet weten. „Een half uur voor de buis onze zol dering doorboorde", vertelde de ploegbaas, „hoorden wij hem aankomen. Wij vlogen er in het donker op af en schreeuwden allemaal hoera". Alle familieleden hebben een paar woorden met de mannen kunnen wisselen. Hun moraal is uitstekend. Maar men heeft de gesprekken enkele uren moeten staken om de bulldozers gelegen heid te geven hun werk te doen. Aanvankelijk meende men dat voor een van de bedolven mijnwerkers een nieuw drama op komst was. Toen zijn zieke vrouw hoorde dat haar man tot de over levenden behoorde kreeg zij een hartaan val. Het bericht werd verspreid dat zij dood was, maar dat was gelukkig niet waar. Onze correspondent meldt nader: De opgesloten mijnwerkers weten dat het nog wel drie of vier dagen kan duren voor zij gered worden. Zjj hebben geant woord: Wij verlangen naar zon en vrij heid, maar zullen ons zo goed mogelijk in ons lot schikken. Hoe staat het met de reddingswerk zaamheden? Er is een permanente ver binding met de mijnwerkers. Via een kabel door de eerste verticale buis heb ben zij elektrisch licht, zij krijgen hun levensmiddelen op tijd. Ze hebben warme kleren en kunnen onderling de tijd doden met kaarten. Men is er in geslaagd een tweede ver ticale buis te maken waarbij men het geluk had op solide rotsgrond te stuiten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit gat verbreed wordt om via dit gat de mijnwerkers één voor één naar boven te brengen. Nog steeds heeft men het niet aangedurfd de zware boor en graaf machine van Merlebach in werking te stellen. De machine moet van boven naar beneden boren, wat twee problemen stelt. Waar laat men het uitgegraven materiaal? Het grootste gevaar is echter dat de ondergrond van de machine die tachtig ton weegt, het begeeft, wat voor de in gesloten mijnwerkers fataal kan worden want de berg scheurt nog steeds, zowel van binnen als van buiten. Behalve de twee verticale boringen heeft men in de afgelopen nacht ook horizontaal geboord om in de mijn te komen. Buldozers hebben dat niet kun nen doen, zodat de reddingsploegen, ver sterkt door vrijwilligers, elkaar de stenen stuk voor stuk moeten aangeven. Het lukte op die manier de mijn binnen te komen maar vijftig meter verder stuitte men op zoveel ingestort materiaal dat men niet verder kwam. Tenslotte is nog een andere operatie aan de gang. Met magnetisch materiaal probeert men de vrachtwagen op te spo ren waarin een chauffeur moet zijn be kneld. In Rochonviller, nabij Metz, zijn gisteren drie mijnwerkers omgekomen, toen zij in een ijzerertsmijn onder neerstortend ge steente bedolven werden. In Zaamslag in Zeeuws-Vlaanderen zijn twee woonwagenbewoners, verdacht van oplichting, gearresteerd. Zij verkochten aan een boer „Zwitserse wonderkleedjes" geprepareerd met een mengsel van zuur stof en berglucht", waarmee volgens de verkopers reuma kon worden genezen. De boer kocht aanvankelijk „goedkope „kleed' jes, die enkele duizenden guldens kost ten, maar toen die niet hielpen, boden de verkopers hem „wonderkleedjes" van 10.000 per stuk aan. Op die manier is de boer 77.000 kwijtgeraakt omdat hij in de geneeskracht van de kleedjes bleef geloven. Voor het toernooi om het Europees honkbalkampioenschap, dat van 29 augus tus tot en met 6 september in Milaan wordt gehouden, zijn 18 spelers aange wezen. Het zijn de werpers: Beidschat (Haarlem Nicols), Le Cuivre (OVVO), Dom (Storks), Hoffmann (HCAW), Terneuzen (Haarlem Nicols) en Peters (ABC); achter vangers: Crouwel (OVVO) en Blom (HVA); binnenvelders: Maat (Haarlem Nicols), John (Sparta), Arrindell (Sparta), Urbanus (OVVO), Kops (Haarlem Nicols), De Zwart (Haarlem Nicols); buitenvelders: De Groot (Schoten), Leyssner (Ajax), Richardson (Sparta) en Tromp (Haarlem Nicols). Coaches zijn Archie Allen en Charles Urbanus. S. van de Weyer: Wie zich boos maakt, i'S al half over wonnen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Kindervakantiekrant9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Heeft de NAM succes gehad met haar speurtocht naar aardgas in het gebied tussen Middelie en Oosthuizen bij Edam? Men is er gisteren in geslaagd een vlam aan te steken, maar deze is inmiddels weer gedoofd. Het is nu de vraag of de hoeveelheid aardgas, die men gevonden blijkt te hebben, werkelijk van enige com mercieel belang zal blijken te zijn. Rondom het terrein staan grote borden met „Verboden toegang". Zelfs de burge meester van Oosthuizen krijgt op zijn vra gen aan de NAM-experts geen antwoord. Voorlopig wil de NAM niet meer kwijt dan dat men bij de exploratieboring bij Middelie de aanwezigheid van een aard- gasvoerende structuur heeft aangetoond, en dat men dit gasvoorkomen thans aan produktieproeven onderwerpt teneinde de omvang nader te bepalen. Een jaar geleden begon het gecombineer de gasbedrijf voor Zaanstreek en de Wa terland met de bouw van gastanks in Pur- merend. De vermoedens, die hierdoor wer den gewekt, kregen een bevestiging, toen vorige week door het gasbedrijf een en quête bij de inwoners van Edam en Vo- lendam werd aangekondigd naar de toe stand van hun gastoestellen. Men heeft dan ook stellige indruk dat de NAM een tastbaar succes zal gaan boeken. Twee jaar geleden begonnen in de om geving van Middelie de seismische onder zoekingen van de NAM. Daarna maakte men tussen Middelie en Oosthuizen de fundamenten voor een boortoren, die drie maanden geleden werd opgericht. Sinds begin juni wordt dag en nacht geboord. Maandagavond ontstond er een extra be weging van mobiele apparatuur, en het NAM-communiqué heeft nu de daardoor ontstane geruchten bevestigd. Boring in Noordzee Het Amerikaanse booreiland „Mr. Louis" zal binnenkort een nieuwe boring bij het eiland Juist in de Noordzee uitvoeren. Men zal ook een nieuwe poging doen de op 12 juni aangeboorde gasbron te sluiten, waarvoor men aanzienlijk grotere hoe veelheden spoeling in een kortere tijd nodig heeft dan bij vorige pogingen. De technische hulpmiddelen en een werk- schip, dat aan de nieuwe eisen voldoet, zullen worden gereedgemaakt. Advertentie HERO PERL CmV&2 De boortoren van de Nederlandse Aardolie Maatschappij bij Middelie in de buurt van Edam. Een ziekenzaaltje in de kazerne in Grave is gesloten omdat de atmosfeer er niet zo fris was doordat van de aan het zaaltje grenzende doucheruimte en het toilet de riolering was verstopt. Er lagen geen zie ken in het zaaltje. De genie zal nu de defecte riolering herstellen. Advertentie De passende brandstof voor de juiste haard JOH. VERWOERD Co. U weet het juiste adres Kennemerlaan 150 - Tel. 5635

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1