Socialisten Italiaanse redden de regering ARACHNE Personentrein in Z-Afrika ontspoord 11 ja graag! Koning der uitbrekers verslaat rechercheur in een smaadproces Duitse socialisten slaan munt uit dure telefoon WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Eerste astronaut uit ruimtecabine Moeizaam overleg in Polen tussen China en VS Ten koste van eenheid in de partij Boot kapseisde in Pakistan: 90 doden Vonnissen tegen 65 Portugezen in Beja-proees raatótoel 3 J p cle DONDERDAG 30 JULI 1964 Experiment in 1965: gouden ring met parel Tien doden Juist a/s mart kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret Malta wordt in september onafhankelijk Negerleiders in VS willen demonstraties opsehprten tot na verkiezingen Onschuldig veroordeeld Ook Strauss Goldwater wil debat met Johnson voor televisie Grundig krijgt Russische ingenieurs op bezoek Achttien doden op Formosa bij luchtmachtoefening Oe Thant wil wèl een tweede ambtstermijn Amerikaan overleden aan uraniumvergiftiging Eenheidspartij in Kenia OFFICIAL DEALER KONINGINNEWEG 44 Telefoon 13609 48 e 99 99 Een produktschap dat niets produceert voor de eigen bevolking, is een produkt schap dat zijn taak en functie danig mis loopt. Dit geldt voor het produktschap voor vee en vlees, waarin alle „belanghebben den in vlees" vertegenwoordigd zijn, be halve natuurlijk de consument. Binnen kort zal die consument waarschijnlijk geen rundvlees meer kunnen kopen, omdat de boeren hun kalveren naar het buitenland exporteren omwille van de daar geldende hogere prijzen. Eén van de belangengroe pen in het produktschap, de slagers, is nauwer verbonden met de consument in Nederland, aangezien de omzet van de slagerijen basisfactor van dit bedrijf is. En deze slagers worden nu noodgedwon gen de pleitbezorgers van de consumenten, waardoor het euvel van het rundvleeste kort tenminste nog onderwerp van gesprek in Utrecht is geworden. Tijdens deze ver gadering van het produktschap is echter niet gebleken, dat deze organisatie zich ernstig bekommerd voelt over de dreigen de rundvlees-crisis. Wel over de dreigen de varkenscrisis, die zal ontstaan door een teveel aan varkens, waardoor de prijzen zullen dalen.Die prijzen zijn voor het produktschap blijkbaar het enige uit gangspunt tot activiteit. En wie behartigt de gezonde marktvoorziening in het bin nenland tegen redelijke prijzen? Daar blijkt een produktschap geen enkele nei ging toe te hebben. HOUSTON (Texas) (AP) Een van de bemanningsleden van een Gemini-capsule zal wellicht de eerste astronaut worden die tijdens de vlucht buiten het ruimte vaartuig stapt. Dit experiment is vastgesteld voor be gin volgend jaar. „Het zal een van de hoogtepunten van onze proefnemingen wor den", zei de Amerikaanse luchtmachtka pitein James A. McDivitt, die samen met kapitein Edward White de vlucht zal ma ken. Een eerste Gemini-cabine, die eind van dit jaar zal worden gelanceerd zal drie omwentelingen om de aarde maken. Op de Amerikaanse luchtmachtbasis Edwards in Californië is woensdag een parachute die de veilige landing op aarde van een tweepersoons Gemini-capsule mo gelijk moet maken, met succes beproefd. De bestuurbare parachute moet de be manning van het ruimtevoertuig in staat stellen een landing op het land te maken. Tot nog toe zijn de Amerikaanse ruimte vaarders in zee terecht gekomen. WARSCHAU (AP) De ambassadeurs van Amerika en communistisch China heb ben gisteren besloten in september bespre- dingen op ambassadeursniveau te hervat ten. De Amerikaanse ambassadeur, John M. Cabot, heeft na zijn eerste ontmoeting met de nieuwe Chinese ambassadeur in Polen, Wang Kuotsjan, gezegd, datf de bespreking „min of meer op oude weg voortgaat". Aangenomen wordt dat de twee partijen over de verschillende Amerikaans-Chi- nese geschillen onder meer over Laos, Vietnam en Formosa hebben gesproken. (Van onze correspondent) ROME Vandaag zal premier Aldo Mo- fo eindelijk zijn tweede kabinet aan de volksvertegenwoordiging voorstellen. Dit zal gebeuren met een uiteenzetting van het regeringsprogramma waarover een felle discussie verwacht kan worden. Vooral kan men rekenen op heftige oppositie van de zijde van de liberalen en ook wel van de fascisten enerzijds en anderzijds van de communisten. Maar dat Moro in beide kamers een flinke meerderheid krijgt staat vast. Waarschijnlijk zal de zaak tegen het einde van de volgende week worden beslist. Men verwacht dan dat er nog in allerijl een paar zaken zullen worden afgehandeld, die beslist niet langer kunnen wachten en dan zal de volksvertegenwoordiging met vakantie kunnen gaan. Bij de besprekingen over het nieuwe regeringsprogramma door het partijbe stuur van de socialistische partij is geble ken dat een vrij belangrijk aantal leden van dat bestuur het met het nieuwe kabi net niet eens is. Tien aanhangers van Lombardi en nog drie en twintig leden van een nog meer links georiënteerde groep hebben er zich tegen verklaard, zodat par tijsecretaris De Martino en partijvoorzitter Nenni slechts iets meer dan zestig percent van de partij achter zich hebben. De Mar tino heeft voor het najaar een buitenge woon partijcongres aangekondigd om vast te stellen of de nieuwe politiek, die door Advertentie Hans en Anneke van der Heijden edelsmid- naaidkunstenares Spekstr. 3 (achter da Vleeshal) tel. 15745 RANDFONTEIN (AP; AFP) Nabij Randfontein, op ongeveer 30 kilometer ten westen van Johannesburg in Zuid-Afrika, zijn gisteravond bij een spoorwegonge luk 10 mensen om het leven gekomen en 36 gewond. Twee elektrische lokomotieven en zes houten rijtuigen ontspoorden. Volgens ge ruchten zouden saboteurs een lege bestel auto op de rails hebben geplaatst. De trein zou daarop ingereden zijn en vervolgens zijn ontspoord. Zuidafrikaanse autoritei ten hebben deze geruchten tegengesproken. Vanochtend vroeg waren reddingsploe gen nog steeds bezig de wrakstukken van de rijtuigen in stukken te branden om de verminkte lijken en eventuele verdere ge wonden te bevrijden. De trein was onder weg naar Potchefstroom, honderd kilome ter ten zuidwesten van randfontein. Tot de reizigers behoorden een aantal soldaten voor het grote legerkamp in Potchef stroom. velen als sociaal-democratisch en niet als socialistisch wordt aangeduid in de partij wel een meerderheid achter zich heeft. Zou het grootste deel der partijleden het niet eens blijken te zijn met de nieuwe poli tiek, dan zou de partij opnieuw overgaan tot de oppositie en in dat geval wordt Ita lië vrijwel onregeerbaar. Dankzij de grote offers, die de socialisten bereid zijn geble ken te brengen op het altaar van de de mocratische gedachte, zijn we de moeilij ke crisis van deze zomer te boven geko men. DACCA, (Oost-Pakistan) (Reuter). Op de rivier de Padma op ongeveer 65 kilometer ten noorden van Dacca in Oost- Pakistan, is woensdag een boot met 150 passagiers aan boord gekapseisd en gezon ken. Gevreesd wordt dat negentig mensen zijn verdronken. Zestig opvarenden hebben zich zwemmend in veiligheid kunnen stel len. Advertentie LONDEN (Reuter) Het Britse Hoger huis heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan Malta onafhankelijkheid ver leend wordt. Het Lagerhuis had deze wet reeds eerder goedgekeurd. Het wachten is nu op het koninklijk besluit, waarbij de wet wordt bekrachtigd. Naar verwachting zal Malta in september onafhankelijk wor den. NEWYORK (AP) Leiders van de zes voornaamste negerorganisaties, die voor de burgerrechten strijden hebben gis teren een oproep gedaan om alle demon straties en verdere straatacties uit te stel len tot na de presidentsverkiezingen in november. Zij verzochten alle leden van hun organisaties om zich in te zetten voor de registratie van kiezers en andere po litieke activiteiten. (Van onze correspondent) LONDEN Alfred George Hinds, „koning van de uitbrekers", die driemaal ontsnapte, heeft na elf jaar in de cel te hebben doorgebracht, eindelijk gezege vierd. Hjj heeft de zaak gewonnen tegen een vroegere inspecteur van Scottland Yard, Herbert Sparks, die hjj had aan geklaagd wegens smaad. Sparks had Hins in een zondagsblad afgeschilderd als een leugenaar en een meinedige, die volhield onschuldig te zijn aan deelneming aan een roofoverval, waarbij 38-000 pond 380.000) werd buit gemaakt. Deze artikelen waren voor Hinds een opgelegde kans om te worden gereha biliteerd. De jury kwam unaniem tot de LISSABON (Reuter; AFP; AP) Een Portugese rechtbank heeft woensdag 65 mensen veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens deelneming aan een opstand in Be- ja op 1 januari 1962 tegen de Portugese regering. Zeventien mensen werden vrijge sproken. De straffen variëren van 17 maanden tot tien jaar. Volgens de aanklacht was de opstand in juni 1961 beraamd door ex-generaal Hum- berto Delgado die bij de presidentsver kiezingen van 1958 verslagen werd en nu wordt beschouwd als de leider van het verzet tegen Salazars bewind en door Manuel Serra, een gewezen koopvaardij- officier. Serra werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, ex-kapitein Veria Gomez tot zes jaar. De vrouw van Gomez, Eugenia, werd tot 17 maanden gevangenis straf veroordeeld. Het proces heeft zich vijf maanden lang voortgesleept. Vele verdachten onder wie Varela Gomez, die tijdens de gevechten ernstig gewond is geraakt, hebben meer dan twee jaar in voorarrest gezeten. slotsom dat er onvoldoende bewijs voor zijn schuld is geleverd. Het gerechtshof kende Hinds een schadeloosstelling van 1300 pond 13.000) toe. Ex-rechercheur Sparks zal moeten opdraaien voor de kosten van het proces, die meer dan 10.000 pond 100.000) bedragen. Hinds die het laatste deel van zijn straf, twaalf jaar preventieve hechtenis, uitzit, maar op ere woord is vrijgelaten met de verplichting in een logement dat tot de gevangenis behoort de nacht door te brengen, zal een volledige herziening van de oorspron kelijke zaak tegen hem in hoger beroep aanvragen. Sparks hield vol dat hetgeen hij ge schreven had in de kern en in feite juist was. Hij zei dat het vonnis voor hem ruïnering betekent. De minister van Binnenlandse Zaken, onder wie justitie valt, bezit de bevoegd heid de zaken naar het beroepshof te verwijzen, zoals hij deze week ook heeft gedaan met vijf personen die onschuldig waren veroordeeld en op vrije voeten ge steld. Dit was een van de beruchte zaken waarbij de rechercheur Challenor was betrokken, die onder andere ongemerkt stenen had gestopt in zakken of tassen van demonstranten bij het bezoek van het Griekse koninklijk paar aan Londen. Gebleken is dat Challenors geestes- vermogens gestoord zijn. Een aantal an dere personen, dat door zijn toedoen was veroordeeld, herkreeg zijn vrijheid. Nooit is in Engeland in de historie van de misdaad een gevangene zo vaat ontsnapt als Hinds. Zijn drie geslaagde pogingen betekenden dat hij bijna drie jaar bij elkaar in vrijheid heeft verkeerd. Zijn laatste en langdurigste ontsnapping duurde zestien maanden. Zeven jaar geleden ontsnapte hij uit hetzelfde Londense gerechtsgebouw waar hij woensdag zegevierde. Hinds ontsnapte al als kind van acht jaar uit een verbeterhuis. Enkele jaren daarna verdween hij van een ambacht school. Hij werd een succesrijke zaken- zakenman, garage-eigenaar en autohande laar in Londen, voordat hij tot misdaad verviel. Om zijn schuld te bewijzen wijdde Hinds zich door zelfstudie aan de rechts- wetenschap. (Van onze correspondent) BONN Het besluit van de Westduitse regering om met ingang van 1 augustus de telefoontarieven aanzienlijk omhoog te schroeven, zal onveranderd doorgaan. Dit werd duidelijk na de stemming die giste ren in de Bondsdag, als sluitstuk van urenlange verhitte debatten, gehouden werd: 194 volksvertegenwoordigers spra ken zich uit voor het voorstel van de socialistische oppositie het regeringsbesluit ongedaan te maken, 201 stemden voor handhaving van het besluit. Het initiatief tot het beleggen van deze opzienbarende extra zitting men was ervoor van vakantie teruggekeerd was van de socialisten uitgegaan. Het is nog eenmaal eerder voorgekomen in de vijf tienjarige geschiedenis van het Westduitse parlement; ook in augustus 1961 keerden de volksvertegenwoordigers uit hun vakan tieoorden terug, toen om gezamenlijk te protesteren tegen de oprichting v an de Berlijnse Muur. Hoewel de verhoging van de telefoon kosten op zichzelf voor de Westduitsers een ernstige zaak is (zij bedraagt in be paalde gevallen 150 percent), bracht de discussie aan het licht, dat de socialis ten, vlak voor de verkiezingen van vol gend jaar, de kans aangrijpen om voor deel te halen uit deze voor het kiezers volk zo onsympathieke maatregel van de regering. Minder duidelijk is de houding van Franz-Josef Strauss in dit telefoonconflict. Hoewel hij als voorman van de C.S.U. de zuster-partij van de C.D.U., zich achter het regeringsbesluit had moeten scharen knoopte hij besprekingen met de socialis ten aan en verkondigde, dat hij met de WASHINGTON (AFP) De republi keinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, senator Barry Goldwater, heeft dinsdag verklaard dat hij „bereid is president Johnson tijdens de aanstaande verkiezingscampagne voor televisie-came ra's te ontmoeten". De woordvoerder van het Witte Huis had geen commentaar op de verklaring van Goldwater. NEURENBERG (Reuter-AFP) De Westduitse fabriek van radio- en televisi- toestellen „Grundig" zal overgaan tot een uitwisseling van ingenieurs met de Sovjet- Unie, zo is overeengekomen tussen de di recteur van die fabriek en de hoofdredac teur van het Russische regeringsblad „Izvestia", Azjoebei, Kroesjtsjevs schoon zoon die een bezoek brengt aan West- Duitsland. socialisten tegen de verhoging van de ta rieven zou stemmen. Hiermee werd nog eens duidelijk dat Strauss alle middelen aangrijpt om bonds kanselier Erhard in de wielen te rijden en opvallend in het nieuws te verschijT nen. Strauss verkeert daarbij in de ver onderstelling dat hij op deze manier, zijn terugkeer' rtèdr BOnn kan verhaasten. Toen het gisteravond tot stemmen geko men was, bleek evenwel dat de C.D.U. en de C.S.U.. één front achter de regering hadden gevormd, zodat breuk binnen de coalitie is uitgebleven. TAIPEH (Reuter) Alle achttien in zittenden van drie bommenwerpers van de nationalistisch-Chinese luchtmacht die maandagavond bij een formatievlucht in Zuid-Formosa tegen een berg vlogen, zijn om het leven gekomen. Aan de oefen- vlucht namen in totaal negen transport vliegtuigen van het Amerikaanse type C-46 deel. Het ongeluk gebeurde nabij de basis Ping Toeng. NEW YORK (Reuter) Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft het bericht tegen gesproken dat hij in Rangoon zou hebben verklaard niet in aanmerking te willen ko men voor een tweede ambtstermijn als se cretaris-generaal van de Verenigde Naties. Thant heeft verklaard dat 1966 nog zo ver weg is, dat hij over zijn toekomst plannen nog in het geheel niet heeft na gedacht. Het is nooit te verwerkelijken Door allerlei samenloop van talloze om standigheden zal het nooit verwerkelijkt worden. Zelfs een werelddictator, The Big gest Brother of Them All, zou het, geloof ik, niet voor elkaar kunnen krijgen, maar het zou toch wel onbeschrijfelijk heerlijk zijn als het wel mogelijk was: dat iedereen op de hele wereld altijd thuis zou blijven. Een of andere vermaarde detective, ik meen dat het Nero Wolfe is, was een overtuigd propagandist van deze stelling, die hij zelf danig in de praktijk bracht. Hij kwam zijn deur niet uit. Liet hel pers het speurwerk buitenshuis doen voegde dan zelf, temidden van de orchideeën die hij, uit louter liefhebberij, kweekte, even snel als schrander de stuk jes van de legpuzzel bijeen. Op de kleurige plaat, die dusdoende ontstond, stond de da der duidelijk afgebeeld. Niemand zal durven ontkennen dat als iedereen altijd rustig thuis was gebleven, de wereld niet alleen een andere, doch ook een oneindig betere aanblik zou hebben vertoond dan zij nu doet. Als de Caesaren en de koningen, de ge- neralen en admiralen, als Atilla en Mus solini en Napoleon en Adolf Hitler, als Sta lin en alle tsaren aller Russen nooit de deur waren uitgegaan, zou de mensheid heel wat leed bespaard zijn gebleven. Ik zie slechts één werkelijk bezwaar: de voortplanting zou in het gedrang komen. Dit alleen zou het opstellen en opvolgen van enige uitzonderingsbepalingen recht vaardigen, want als uw overgrootvader niet de kans zou hebben gekregen uw over grootmoeder te ontmoeten, dan zoudt u er helemaal niet zijn en dat zou uiteraard een onoverkomelijke ramp zijn. Maar deze ene uitzondering zou met gemak te ver wezenlijken zijn. Altijd, wanneer ik al die auto's voorbij het smalle venster van mijn kleine kluis zie rollen, vraag ik mij af, waar al die mensen toch zo haastig heen gaan. Het lijkt mij niet veel zaaks. Naar een fabriek van dingen waar de mensheid het vele eeuwen zonder heeft gesteld, zonder dat zij daar enig nadeel van heeft ondervon den; naar klanten die dingen kopen om die een uur later weer door te verkopen en die daardoor alleen reeds hun volstrekte misbaarheid bewijzen; naar vergaderingen die onnodig zouden zijn wanneer men het per telefoon op brief afdeed; naar de bios coop of het theater, die in het stenen tijd perk niet bestonden, en dacht u nu wer kelijk dat de mensen van dat tijdsgewricht en vele eeuwen voordien ooit hebben ver zucht: „ik wou dat de bioscoop nu eens eindelijk uitgevonden werd?" Nee, er is waarlijk geen enkel argument te vinden tegen een categorisch en alge meen uitgaansverbod. En de voordelen zijn onbeperkt: alle legers, alle vloten, alle po- litie-agenten en wegenbouwers en trein personeel kortom vrijwel alles en ieder een zou kunnen worden afgeschaft en daar mee dan ook de belastingen, al dient wat deze laatst betreft eerlijk erkend te wor- dit weinig te betekenen zou hebben, omdat geld waardeloos zou worden; met wat u door geen belasting te betalen zoudt over houden, zoudt u toch niets kunnen doen. De voeding en uw zeep en nog een paar kleinigheden zóudenu gratis van over heidswege worden thuisbezorgd en wat zoudt u verder kunnen uitgeven achter uw goedgesloten huisdeur? U zult wel willen toegeven dat er geen spel tussen te krijgen is en ik vraag mij af, waarom het dan niet gebeurt. Het zou een zegen voor gans de mensheid zijn, maar die heeft nu eenmaal altijd alles verkeerd gedaan. En het zal niet gemakkelijk zijn haar van deze domme gewoonte te doen afzien. Floris Flaneur PROVIDENCE (Rhode Island) (AP) De 38-jarige Robert Peabody uit Charles- town, die vrijdagavond in een installatie van de United Nuclear Corporation door een grote dosis uranium vergiftigd werd, is in een ziekenhuis in Rhode Island over leden. NAIROBI (AFP) Premier Kenyatta van Kenia heeft bekendgemaakt, dat Kenia het stelsel van de eenheidspartij zal aan vaarden. Volgens hem is dit het enige stelsel, dat vooruitgang kan waarborgen, in het bijzonder in Afrika. J Sportief. De 72-jarige Zweed Karl Ryman heeft per fiets in negen dagen een af stand van 1500 kilometer afgelegd om een tractor „rechtstreeks van de fabriek" te kopen in Gaggenau (West-Duitsland). Overstroming. In Bogota hebben bij over stromingen in de Columbiaanse kust stad Marta minstens twee mensen de dood gevonden. Bijna drieduizend men sen zijn dakloos geworden. Fluoridering. De gemeenteraad van Man chester heeft geweigerd de fluoridering van het drinkwater voor de stad toe te staan. Boottocht. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft een uitnodiging van vrienden aan vaard, om in augustus een boottocht van een week langs de Zuidslavische kust te maken Steun. De Canadese regering heeft aan premier Abdoel Rachnjan steun toege zegd in zijn strijd tegen Indonesië. Rachman brengt een bezoek aan Ca nada. Advertentie NSU-PRÜÜi Fa. E. de Graaft Verslaving. De bevolking van de Ver enigde Staten geeft jaarlijks ongeveer 350 miljoen dollar uit om op illegal# wijze aan verdovende middelen te ko men. Heroïne wordt het meest gebruikt. Waarnemers. Een missie van de Verenigde Naties, die een onderzoek heeft ingesteld in Cambodja en Zuid-Vietnam heeft de Veiligheidsraad aanbevolen een groep waarnemers naar Cambodja te sturen. Cambodja heeft geen bezwaar tegen internationale controle. Liftrisico. Aan de rand van een bos tus sen Pisa en Florence in Italië zijn twee meisjes in Eva-kostuum aangetroffen. Het bleken een Zuidafrikaanse en een Australische toeriste te zijn. Ze waren als liftsters door een „vriendelijke" automobilist meegenomen. Onderweg had de man een revolver voor de dag gehaald en de meisjes gedwongen alles af te geven. Loempa-sekte. Militairen en politie voeren zuiveringsacties uit in een afgelegen gebied van Noord-Rhodesië. De fana tieke Loempa-sekte, oorspronkelijk een afsplitsing van de kerk van Schotland, die onder leiding staat van de profetes Alice Lenshina heeft in dit gebied al meer dan 30 slachtoffers gemaakt. Een blanke politie-agent is bij de acties ge dood. Krijgsraad. President Ben Bella van Al gerije heeft een krijgsraad ingesteld die burgers en militairen, die een misdrijf tegen de veiligheid van de staat hebben begaan, zal berechten. Bevroren. In de Braziliaanse staat Sao Paulo zijn 19 mensen door de koude om het leven gekomen. Het vroor vier graden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3