Snellere tijden dan medefinalist en titelhouder Jaap Oudkerk Friese coureur Tij men Groen is ook al sterk achtervolger Kodak Snelwandelaars op het matje bij vierdaagse van Nijmegen H.H.C.-0.V.V.0. Kampioensfeest voor Nicols na dubbele zege op Sparta Slechts vijf ploegen worden uitgeschakeld Series dames van roeikampioenschap van weinig belang zijn NICOLS-SPARTA SENORITAS EXTRA Sportprogramma voor het komende weekeinde Marinus bij profs stayerkampioen Ploegen voor de Spelen „Bergetappe" werd te snel genomen Lehmann bij de schaaktop in het IBM-toernooi Twee zwemrecords voor Amerikaanse EDO onderhandelt met Telstar over vijf voetballers VRIJDAG 31 JULI 1964 .11 Toch nog hegemonie KENNERS KOPEN FILMS Duitse Olympische equipe naar Rotterdam GHIO ZONDAG 14.30 UUR Voorverk. zondag 10—12 u. Stadion. Het antwoord van Velasques op de vraag naar een betere kleine sigaar LICHTWEDSTRIJD ZATERDAG 20.00 UUR Pim Mulierstadion - Orionweg HONKBAL Tijmen Groen is ook als achtervolger een uitstekend wielrenner. Dat werd al min of meer als vaststaand aangenomen, maar gisteren is alle eventuele twijfel volkomen weggenomen door voortreffelijke prestaties. Want de 18-jarige knaap uit het Friese Follega heeft tijdens de eerste dag van de strijd om de Nederlandse baankampioenschappen, in het Olympisch stadion in Amsterdam, verrassend sterk gereden. Terecht kreeg hij een stevig applaus van de 10.000 toeschouwers. Van de drie achtervolgingsritten, die Groen reed, beëindigde hij twee maal de 4 km binnen de vijf minuten. Dat deed niemand hem na. Ook Jaap Oudkerk niet, de kampioen 1963 en in de finale tegenstander van Groen. De race, die Henny Marinus na een uur stayeren het Nederlands kampioenschap van de profs op leverde, was in vergelijking met de prestatie van Groen, pas anderhalve week amateur en nieuwelingenkampioen op de weg 1964, volkomen onbelangrijk. Zo ook de strijd van de amateursprinters, die de gebruikelijke finale Van der Touw tegen De Graaf tot gevolg had en de 50 km wedstrijd voor amateurs, die Gerben Karstens als Nederlands kampioen beëindigde. Groen had 's morgens In de series de vier kilometer gereden in 4 minuten 56,3 seconden (de snelste tijd ooit door een Nederlander gemaakt in Amsterdam, een t(jd, die ook dicht bij het wereldrecord ligt). Dat was uiteraard de snelste t(jd, in de series, waaraan kampioen 1963 Oudkerk niet kon tippen. Oudkerk noteerde 5 minu ten 08,5 seconden. Groen liep in de serie zijn tegenstander, de Nederlands amateurkampioen op de weg, Eef Dolman, een ronde voor het einde in. Dolman maakte een tijd van 5 minuten 18,2 seconden en dat was onvol doende voor een plaats in de kwart finales. Daarin kwamen ook niet de baanspecia- listen Piet van der Lans en Theo Nikkes- sen en de wegcoureur Gerben Karstens. Wel tot de laatste acht drongen door be halve Groen en Oudkerk, Co Oele uit Hil- legom (5.12,9), Cor Schuuring uit Amster- dag (5.14,8), Theo van der Ruit Amster dam (5.15,2), Bart Zoet uit Sassenheim (5.16.0); Henk de Jong uit Halfweg (5.16,0) en Jan Pieterse uit Oude Tonge (5.16,1). Groen had in die kwart finale geen enkele moeite met Pieterse (5.02,7 en 5.16,5), net zo min als Jaap Oudkerk Bart Zoet be hoefde te vrezen (5.07,9 tegen 5.22,0). Span nender waren de ritten tussen Oele en De Jong en tussen Sohuuring en Van der Ruit. Co Oele kreeg toch gelegenheid in de halve finale te bewijzen, dat hij een ach tervolgingsaanwinst is door de verrassend goed rijdende De Jong te kloppen (5.13,4 tegen 5.15,4). Schuuring was de laatste van de vier halve finalisten door een zege op Van der Ruit (5.13-,0 tegen 5.17,1). Oele was dit seizoen de achtervolgings ontdekking geweest. De renner uit De Bol lenstreek zal evenwel «niet in de finale volgende week uitkomen. Want Oele trof in de halve finale Groen als tegen stander. Datgene wat supporters en in siders voorspeld hadden gebeurde weer: Groen bewees zijn enorme klasse. Zoals hij als nieuweling demarreerde in een koers en dan aan een solo kon beginnen, zo startte hij in de rit tegen Oele aan een race over 4 kilometer. Beide met hetzelfde resultaat: de zege. Na 4 minuten 57,9 seconden was Groen zeker van een finale plaats. Oele kon na 5.10,1 aan het publiek laten blijken, dat „daartegen geen fietsen was". Oudkerk zal dat in de finale toch moeten doen. In de ook fraaie tijd van 5.05,8 wees hij Schuuring (5.14,3) terug. In de finale amateursprint komen don derdag uit Piet van der Touw (Den Haag) en Aad de Graaf (Rotterdam). Oude be kenden, die na de series in de halve finale de opkomende Breur en slimme Koel uit schakelden. Breur bewees in de ritten tegen Van der Touw nog zeer veel tactiek tekort te komen, waardoor de titelhouder het in twee snelle ritten (laatste 200 meter In 11,9) wel bijzonder makkelijk kreeg. Twee maal had Breur zonder meer de sprint aangetrokken. Koel dwong De Graaf tot een „belle". In de eerste rit viel Koel bovenuit de baan halen. In de allerlaatste ronde werd Oud kerk echter door de spurters in het gezel schap overweldigd. 1. en Nederlands kampioen Karstens (Leiden) 1.05.24; 2. Cornelisse (Amster dam); 3. Zoet (Sassenheim); 4. Smit (Am sterdam); 5. Lute ('s-Graveland); 6. Oud kerk (Amsterdam); 7. Henk Peters (Heem stede); 8. Been (Eelderwolde); 9. Schuuring (Amsterdam); 10. Rasch (Uitgeest); 11. Kroon (Den Haag); 12. Van der Lans (Den Haag); 13. Jacq Schouten (Wognum); 14. Visser (Santpoort); 15. Van der Ruit (Am sterdam) allen in dezelfde tijd als Karstens. Henny Marinus kan niet veel anders dan Nederlands kampioen stayeren bij de profs worden. Wie moest hem gisteravond per slot van rekening bedreigen. Jan le Advertentie Het NOC heeft de volgende sportlieden voor de Olympische Spelen in Tokio aan gewezen: Schieten: Olympia-match klein karabijn liggend 50 meter: J. van Domselaar te Driebergen. Zeilen: Als reserves respectievelijk in de drakenklasse, de Flying Dutchman klas se en de finnjollenklasse: C. Groot, I. Jager •n B. Wayboer. Roeien: Twee zonder stuurman: E. Vee- nemans en S. Blaisse. Skif: R. Groen. Twee met stuurman: F. Hartsuyker, H. Rouwé, D. Vos (stuurman). Vire zonder stuurman: J. Enters, H. Boelen, S. Wartena, S. Caste- leyn. Dubbel twee: P. Bots en N. Alwin. Als chef d'équipe is aangewezen: A. Dokkum te Amsterdam, na 200 meter en „sur place" na 150 meter, zonder daarbij ernstig gewond te raken aangezien hij zijn val goed brak. Na de tweede start was een sur place na 150 meter opnieuw een feit, maar een lekke band van De Graaf brak dat af. De derde start werd opnieuw gevolgd door sur place over 150 meter. Koel verraste De Graaf toen met een lange sprint, die de Rotter dammer al bij het ingaan van de laatste 200 meter kansloos maakte. Koel ving in de tweede rit De Graaf in de laatste 200 meter goed op, maar in pure snelheid is de Rotterdammer sneller. Daarna kwam er een beslissende derde rit, waarin Koel direct van start af spurtte. De Graaf had 20 meter achterstand, maar maakte dat op de laa,tste 200 mgter ruimschoots goed. Drie maal had de winnaar van een sprint- rit tussen deze twee amateurs dertien seconden nodig over de laatste 200 meter. In de 50 kilometer zonder gangmaking voor amateurs, veroverde ditmaal Gerben Karstens na een spannende spurt met Henk Cornelisse de kampioenstrui. De grote man was echter Jaap Oudkerk, die halverwege de succesvolle ontsnapping van 13 renners bij hen voegden zich na 40 kilometer nog Coen Visser en Jacques Schouten inleidde en tenslotte zijn ach tervolgingscapaciteiten in de strijd gooide in een poging de titel door een solo te be- Groen met zijn leermeester Derksen. Grand werd er niet toe in staat geacht, de 41-jarige Wim van Est ontbrak het teveel aan technische kwaliteiten, Henk van Campen is zonder meer zwak en Bart Solaro verscheen niet wegens ziekte. Marinus is, knap geleid door gangmaker Koch, vorig jaar nog Nederlands kam pioen, van kop af onbedreigd eerste ge worden. Na negentien minuten lapte hij Van Campen, hetgeen hij nadien nog zeven keer zou doen; na een half uur over kwam Van Est hetzelfde, hetgeen nog eens vijf keer gebeurde en na vijfendertig minuten was Le Grand op een ronde. Van Est had het de gehele wedstrijd bijzonder moeilijk. Regelmatig raakte hij los van de rol en die schade werd door Marinus en Le Grand gretig aangegrepen tot meer eigen glorie. Het rood-wit-6lauw, het Wil helmus en dat beide na de toespraak door dr. Van Dijk, KNWU-voorzitter, was voor Marinus, omdat Le Grand niet die kracht bezat om Marinus werkelijk te bedreigen. De uitslag van de stayerswedstrijd was 1. Marinus (Amsterdam) in één uur 76,520 km achter gangmaker Koch; 2. Le Grand (Amsterdam) met Wiersma op 700 meter; 3. Van Est (St. Willibrord) met De Graaf op 3250 meter, en 4. Van Campen (Am sterdam) met Pelser op 4050 meter. De derde dag van de Vierdaagse te Nij megen geldt als de zwaarste en de wande laars waren dan ook door de extra pro blemen van de golvingen van de „Groes- beekse Pyreneeën" later bij de afmeldings- posten dan andere dagen. „Plezierig wandelweer" was de mening van de eersten die Nijmegen binnen liepen, maar die hadden, toen de kilte van de morgen overging in de warmte van de mid dag, de moeilijkste stukken achter de rug. De beproevingen waren voor later arrive rende wandelaars wel wat groter, maar de algemene indruk is toch dat op deze derde dag verstandiger is gelopen dan op de eerste twee. Mr. dr. Schmitz, de voorzitter van de KNVBLO, gaf als zijn mening te kennen, dat de wandelaars hun rustpozen op de derde dag beter hebben verdeeld. Het tem po lag over het algemeen minder hoog, zodat minder wandelaars de dupe van bo venmatige ijver zijn geworden. Eén categorie begint zich weer te roe ren: die van de snelwandelaars. Jarenlang houden zij zich, op enkele uitzonderingen na, koest, maar plotseling begint iemand zich te verbeelden dat hij aan een wed strijd deelneemt en dit werkt aanstekelijk voor anderen. Zij oogsten goedkope suc- sessen ver in de voorhoede van het grote leger langs nog dunne hagen toeschouwers maar, als zij in Nijmegen komen, vinden zij de aanmeldingsbureaus nog leeg. De marsleider, overste B. Breunesse, heeft het euvel (want snelwandelen past niet in de sfeer van de vierdaagse) al aangepakt en hier en daar waarschuwingen uitgedeeld. Hij waarschuwde ook een Amerikaan, die als rechtgeaard vertegenwoordiger van de States antwoordde: „shut up". Een Zwitser trok hem mee en legde uit dat deze vier daagse geen wedstrijd is. Met succes, want Duitsland heeft het officiële internatio nale concours hippique (C.H.I.O.) te Rot terdam, dat wordt gehouden van 2 tot en met 6 september, als laatste grote test voor zijn Olympische ruiters gekozen. De Duit se equipe zal bestaan uit Hans Günter Winkler, Kurt Jarasinski, Hermann Schri- de, Alwin Schockemöhle en Peter Schmitz. Ook de Amerikaanse Olympische equipe zal in Rotterdam voor de laatste maal voor het vertrek naar Tokio starten. de Amerikaan vervolgde zijn weg als or dentelijk wandelburger. Het succesnummer van de vierdaagse blijft Hapoel uit de Kibboetsen van de Jor- daanvallei. Zij vlechten overbodige, maar gracieuze sprongetjes in hun wandelgang en dat werd door het op de derde dag al veel talrijker publiek hoorbaar geappre cieerd. Groesbeek was de hoofdplaats van dit parcours. Hier een volstrekt nieuwe figuur, een muzikale, namelijk de voortref felijke Amerikaanse band van 30th Infan- tery Division. Deze loste de luchtmacht kapel af en gaf een voorproefje van het geen de duizenden langs het parcours op de vierde dag aan internationale marsmu ziek te genieten krijgen. Het aantal uitvallers bedroeg 174, waar mee het totaal op 574 is gebracht. Advertentie Advertentie Vraag RIBAS. In de groene doosjes en blikjes. Samengesteld uit 27 geselecteer de overzeese tabakken. Heer lijk licht van trek. 10,3 cm, dus: niet te lang, niet te kort, nèt goed.De enige senoritas die zo'n kwaliteit voor Ct biedt! De hangpartijen in de grootmeester- groep van het IBM-toernooi in Amsterdam tussen KuypersLehmann en Lehmann Dückstein zijn uitgespeeld. Beide ontmoe tingen eindigden in een remise. Lehmann en Dückstein zijn hierdoor duidelijker in de kopgroep gekomen. De stand luidt nu: 1. Larsen 6 pnt.; 2. en 3. Donner, Lehmann 5Va pnt.; 4. en 5. Dückstein, Van Scheltin- ga 5 pnt.; 6. en 7. Kuijpers, Pirc 3'/i pnt.; 8. Enevoldsen 3 pnt.; 9. Barcza 2V2 pnt.; 10. Van Geet Vi punt. Advertentie De honkbalhoofdklassers gaan het ko mende weekeinde een uitgebreid program ma afwerken. Een uiterst belangrijk pro gramma bovendien, waarbij het kampioen schap behaald kan worden door de Ni- cols. De Haarlemmers staan voor de zwa re dubbele wedstrijd tegen Sparta. Zater dagmiddag wordt in Rotterdam voor een uitverkocht huis gespeeld, zondagmiddag zal het Haarlemse honkbalstadion tot de nok toe gevuld zijn. De nog steeds ongeslagen Nicols hebben uiteraard de beste kansen op een dubbe le zege. Sparta werd de vorige week on aangenaam verrast door de Spaanse Pi- ratas die aantoonden dat de Sparta-ver- dediging verre van waterdicht is. Dat ge schiedde echter in een verschrikkelijke hit te en tegen de Nicols zullen de omstan digheden weer normaal zijn. Bij een dub bele zege zijn de Nicols kampioen van Nederland, bij gedeelde winst kan nog niet direct begonnen worden met feest vieren, hoewel de voorbereidingen voor het feest dan wel tot in details kunnen worden geregeld, wint Sparta twee maal dan hebben de Rotterdammers beste kan sen op prolongatie van de titel. Wij houden het op een gedeelde winst. Ook voor Schoten wordt het een be langrijk weekend, hoewel de mannen van Keulemans zelf niet in het veld komen. Wel zullen zij belangstellend naar de ver richtingen van concurrent HHC kijken. HHC speelt zaterdagavond een lichtwed- strijd tegen OVVO, zondagmiddag wordt in Amsterdam-Oost de returnmatch ge speeld. HHC zal heel hard moeten knokken voor één zege en knokken is nu juist niet het sterkste punt van de HHC-ers. WIELRENNEN. Wilem Groot Roesink uit Vorst is na de finale van het sprint kampioenschap van Gelderland (300 me ter) ten val gekomen. De Gelderse wiel renner flitste als winnaar over de streep in de finalerit van het kampioenschap en botste enkele meters verder tegen een overstekend meisje op. Groot Roesink kwam ten val en liep een zware hersen schudding op. Drie dagen of liever een avond en twee middagen zullen de Europese roei- kampioenschappen voor dames op de Am sterdamse bosbaan duren. Niet omdat het aantal ingeschreven ploegen zo bijzonder hoog is, doch louter omdat de bepalingen van de internationale roeifederatie dat nu eenmaal eisen. Twee dagen zullen de deelnemers in series en herkansingen strij den om dertig finaleplaatsen. Als zaterdag middag de finishvlag voor de laatste maal valt, zullen slechts vijf van de 35 ploegen zijn uitgeschakeld voor de eindstrijden. De dubbel vieren en de achten hebben het al heel gemakkelijk. Voor beide nummers meldden zich slechts zes ploegen aan, die alle direct in de finale kunnen uitkomen. Van de acht gestuurde vieren en de acht dubbel tweeën zullen er na de series en herkansingen van vrijdag en zaterdag slechts twee zijn geëlimineerd. Van de ze ven skiffeuses zal dat lot zelfs maar een enkele roeister treffen. Erg belangrijk was de loting voor de series, die donder dagavond in de Koninginnekamer van het Bosbaancomplex werd verricht, dan ook niet. De ploegen die in die voorwedstrijden slechts de winnaars van de series gaan over naar de eindstrijden verliezen, krij gen in de herkansingen immers nog bijna ongekende mogelijkheden. Van de zeven skiffeuses bij voorbeeld plaatsen zich vrij dag er twee in de eindstrijd. In de herkan sing van vijf roeisters die zaterdag wordt betwist wordt slechts de laatst aankomen de geëlimineerd. Dat Meike de Vlas, de Nederlandse skiff kampioene, de herkansingen van zaterdag zal missen kan nauwelijks worden aange nomen. Wel is Galina Konstantionova, de sterke Russische titelhoudster in een an dere serie ingedeeld, dan de Groningse. Te gen de Britse kampioen Penny Chuter en de Tsjechische Alena Postlova, in 1962 Europees kampioene doch een jaar later in Moskou mede door tegenslag onttroond heeft Meike nauwelijks kansen. Ineke Brans en Elspeth Spranger zullen het voorts in de tweede serie van de dubbel tweeën tegen de Russische roeimachine Maja Kaufmane-Daina Mellenbergs uit Ri ga moeten opnemen. Ook hier zal Neder land zijn hoop moeten vestigen op de re- Zaterdag 1 augustus Hoofdklasse: VVGA—Ajax, HHCOVVO, SpartaHaarlem Nicols. Eerste klasse A: RooswijkPSV. Eerste klasse B: ABCVolewijckers, HCAW —ADO. Tweede klasse A: KennemerlandRCH, Me teoor—Robur, Terrasvogels—HCTIW, Spar taanTHB. Tweede klasse B: Blauw WitThamen, TYBB—Quick, OGGeuzen. Tweede klases C: HMS—Feijenoord, Laak kwartierRFC. Derde klasse A: LijndenThor. Derde klasse B: WatergraafsmeerCaribe. Derde kl. C: HBC—DVS, Libanon—Elinkw. Res. eerste klasse: OVVO 2—Sparta 2. Res. tweede klasse A: CTC 2Sparta 3, Haarl. Nic. 2Roosw. 2, RCH 2—Kenn land 2. Res. tweede klasse B: Hazenkamp 2—Ajax 2. Rayon Haarlem IA: HFC—Haarlem 2—OG 2. 1B: HHC 3Schoten 4, Kennemerland 3— Geel Wit, RipperdaHCR 2. 2A: DSS 2—PVFS, Bloemendaal 2—HHC 4. 2B: HCJHCK 5, THB 3—OG 4. 2C: HBC '64Bloemendaal 3. Zondag 2 augustus Hoofdkl.: Haarl. Nic.—Sparta, OVVO—HHC. Eerste klasse A: SC HaarlemHazenkamp, Storks—HVA. Eerste klasse B: UW—HCK. Tweede klasse B: DIOHFC Haarlem. Tweede klasse C: SchiedamNeptunus, Tilburg—VTC. Derde klasse A: WassenaarRood Wit, Bloemendaal—VUC, SVL—DSS. Derde klasse B: UitsmijtersLeeuwarden, DCG—DEC, Shell—ODIZ. Derde klasse C: Baseball Pais—Trekvogels. Res. eerste klasse: Schoten 2SC Haarlem 2, Storks 2—HHC 2, VVGA 2—UW 2. Res. tweede klasse A: Schiedam 2—ADO 2. Res. tweede klasse B: HVA 2—Tilburg 2, PSV 2—Volewijckers 2, OVVO 3—VVGA 3. Rayon Haarlem IA: Schoten 3—TYBB 2, HCK 3—DIC 2 Haarlem Nicols 3Terrasvogels 2. 1B: THB 2—OG 3. 2A: SC Haarlem 3—HCK 4. 2B: RCH 3—Terrasvogels 4. 2D: Rooswijk 3—HVH. Stuurvrouwen uit Rusland en Enge land wisselen gegevens uit. pechages. Dat geldt in sterkere mate nog eveneens voor de gestuurde vier van Willem III, een van de zwakste ploe gen van de Nederlandse formatie. Roeme nië en Tsjechoslowakije, winnaars van het zilver en het brons bij de Europese kam pioenschappen van 1963 worden o.m. tegen standers van de Amsterdamse équipe en bezitten teveel klasse om zich door een outsider te laten kloppen. Geen gunstige perspectieven voor Nederland dus, doch dat stond gezien de Oosteuropese overheer sing in het damesroeien al vast voordat het eerste lot getrokken was. De loting luidt: eerste serie: 1. Dene marken, 2. Groot-Brittannië, 3. Rusland, 4. Hongarije; tweede serie: 1. Roemenië, 2. Duitsland, 3. Nederland (Willem III), 4. Ts j echoslowakij e. Skiff, eerste serie: 1. Camu (Fr.), 2. De Bou (Belg.), 3. Ulbricht-Wolf (Did.), 4. Konstantinova (Rusl.); tweede serie: 1. Chuter (G.B.), 2. Postlova (Tsj.), 3. De Vlas (Ned.). Dubbel twee, eerste serie: 1. Bulgarije, 2. Hongarije, 3. Tsjechoslowaije, 4. Roe menië; tweede serie: 1. Rusland, 2. Zwe den, 3. Nederland, 4. Duitsland. De winnaars van de series gaan over naar de finale van zondag. De overigen moeten uitkomen in de herkansingen op zaterdag. Patty Caretto, een dertienjarig zwem- stertje uit Californië brak in één race twee wereldrecords. Ze maakte tijdens het Amerikaans kampioenschap 1500 m. op de 800 meter een tussentijd van 9 min. 47.3 seconden en beëindigde de wedstrijd in 18 minuten 30,5 seconden. Het zijn alle twee tijden, die ruim on der de wereldrecords liggen. EDO is in onderhandeling met Telstar over vijf spelers. Daarvan is de trans fer van Zoeteman vrijwel zeker. Met de ze voorhoedespeler zouden doelman Kaaa en voorhoedespelers de Winter, Van Weer- lee en W. van Kampen mee naar de Haar lemse club overgaan. Van deze spelers heeft alleen Van Weerlee enige tijd (in het begin van het seizoen) een vaste plaats in het eerste Telstar-elftal gehad. Telstar heeft de middenvoor van Hol- landia, Boekestein thans definitief gecon tracteerd. Gistermiddag tekende de Hoorn- se speler voor de Velser club. Chiel Jansen vorig jaar door sportclub Enschede overgenomen van DHC gaat na een seizoen de Enschedese club weer ver laten. Met de tweede-divisieclub Xerxes werd over Jansen, die zijn voetballoopbaan begon bij de Voorburgse derde klasse Wil helmus overeenstemming bereikt. Jansen die 24 jaar is, was dit seizoen achtste op de schutterslijst van de ere-divisie. Het transferbedrag is 45.000.- Wilfrid Slyngad, de 21-jarige midvoor van het Surinaams voetbalelftal, zal het komend eizoen de kleuren van ADO gaan verdedigden. Slyngad, die half-augustus naar Nederland vertrekt, zal voorlopig als amateur bij de Hagenaars gaan spelen. Kruin zal volgend seizoen niet meer voor DOS spelen. De Surinamer tekende een contract bij Blauw Wit. De rechtsback van Elinkwijk Pim Visser is voor 8.000 overgedaan aan SVV. Paul Amara, de Franse Algerijn, die al een jaar of vijf als voetbalavonturier door ons land trekt en onder meer voor Veen- dam, DWS en Be Quick heeft gespeeld, ia gisteravond door Alkmaar gecontracteerd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11