Conclusie van seismologen: bouw Skopje weer op de plaats waar het werd verwoest Columbus' ware gezicht Zonder cijfers jy "siiffiSi'DoV mgmm -';T Ontdekking van numismaticus Dr. Caettens in Heidelberg Ingeborg von Schönermark HONGARIJE' Df provinci» Noord' BrdbM^opqtliik» school lOJtOÓmt ROEMENIË BMftluki »<"1 r^LWHifn f, ,-2>~ «wunwk .RtJEWgJjU;|o x— SERVIË n^MORTEf/E G!fb*\^ PvrrocRAriO :BULGAR'JE; LScuUrt. I ^^-iTsKOPLJE fWEOOWË LoJhnlU »fnüp Bitji yGRIEKENL iW0-4flT14| Op 26 juli 1963 om zeventien minuten over vijf 's morgens trof de Joegoslavische stad Skopje een verschrikkelijk lot. Een aardbeving verwoestte in luttele minuten het leven van 1070 mensen, verwondde 3500 personen en beschadigde alle huizen en gebouwen in deze nijvere handelsstad meer of minder ernstig. Een jaar na die vreselijke ramp, laatstleden zondag, bezocht onze medewerker Jan Dassen in opdracht van het Unesco-Centrum Neder land de stad Skopje. Hierbij zijn verhaal, een verhaal „zonder cijfers". Onlangs presenteerde de numisma ticus (penningkundige) van de univer siteit van Heidelberg, dr. Richard Gaettens, het resultaat van een studie waaraan hij tientallen jaren lang had gewerkt en waarmee hij bewijzen wil dat hij het enige echte portret van Christoph Columbus op een munt ontdekt heeft. Het is een vijf centi meter brede, ovale en onbewerkte bronzen munt, waarin de naam Chris- tophoro Colombo gegraveerd is, uit de vijftiende, respectievelijk begin zestiende eeuw. Als vervaardiger wijst hij aan Guido Mazzoni, een be kende beeldhouwer, schilder en mi niaturist uit Padua. De belangrijkste kenners van de Italiaanse renaissance- medailles zijn het hiermee eens. Het portret van de ontdekkingsreizi ger staat in volledige tegenstelling tot de totnutoe bekende afbeeldingen van Columbus, die waarschijnlijk produkten van de fantasie zijn en twintig tot der tig jaar na zijn dood geschilderd wer den. De ontdekte medaille vertoont het hoofd van een oude, harde, door een ijzeren wil geleide zeeman, van wie men kan vermoeden dat hij onver biddelijk en fanatiek kan zijn. In deze afbeelding is niets geïdeali seerd. De mond staat een beetje open en de door jicht gekromde rug is nog juist zichtbaar. De meest opvallende kenmerken worden gevormd door de uitstekende jukbeenderen, de uitermate krachtige neus, het hoge voorhoofd, de volle lippen en door de betrekkelijk kleine kin. De medaille, die waarschijnlijk aan de hand van een studie werd vervaar digd, legt er getuigenis van af dat hij naar het levende voorbeeld is gemaakt. Dit blijkt vooral uit de vormgeving van haren en kleding. Een probleem, dat echter nog niet opgelost kon worden is waar Mazzoni Christoph Columbus ontmoet heeft. Dr. Gaettens vermoedt dat de kunstenaar, die beroemd geworden grafstenen maakte, na de dood van Isabella van Castilië pogingen heeft aangewend een grafsteen voor haar te maken en voor dit doel in 1505 het Spaanse hof be zocht. Wanneer dit inderdaad in 1505, een jaar na de dood van Isabella, het geval is geweest, dan kan hij hier Co lumbus hebben ontmoet, want in die tijd reisde hij het hof na naar Segovia, Salamanca en Valladolid om voor zijn rechten te strijden. De belangrijkste kenners van renais- sance-medailles in Europa, de profes soren Grotemeyer uit München en Ba- belon uit Parijs bevestigen de juistheid van de ontdekkingen van de numismati cus uit Heidelberg. te lang, want de plaats waar die ba rak staat is een van de weinige plek ken, die in de seismologische studie on betrouwbaar wordt genoemd." Hij gaat me lachend voor, de barak in. De voor lichtingsambtenaren ontvangen me ge routineerd hartelijk. Boro blijft buiten het vertrek. Ik krijg vele stencils en boekwerken met cijfers. Als ik het kan toor verlaat is Boro verdwenen. Ik heb al die stencils en boekwerken achter in de wagen gelegd. Daar liggen ze nog Jan Dassen Het flatgebouw op deze foto is het „nummer dertien" waarover Boro Matovski in bijgaand artikel spreekt. Links ernaast is nu niets meer. Daar stond „nummer twaalf"een jaar geleden. Daarin leefden meer dan 200 mensen een jaar geleden. SKOPJE, 24 Juli 1964. „Ik ben twee keer geboren". Boro Matovski glimlacht wrang. „Mijn eerste geboortedag 14 juni 1943 vieren we. De tweede 26 juli 1963 herdenken we". Hij staat op van de met een dubbelge vouwen mat belegde vuilnisemmer en loopt naar de rand van het weilandje, waarop Boro met zijn vader van ijzeren platen, planken, asbest en board een lage hut gebouwd heeft. Hij wijst op een hoog, gehavend flatgebouw: „Daar staat nummero dertien. Daar woonde ik. Ernaast is nu niets. Daar stond nummero twaalfeen jaar geleden. In flatgebouw 12 leefden meer dan 200 mensen". Over een zanddam in de sloot loop ik achter hem aan de straat op, een der straten van „Karpus", een jaar geleden door de vele, nieuwe flatgebouwen de meest moderne wijk van Skopje, na de aardbeving het meest troosteloze terrein van de Macedonische hoofdstad.Er loopt een scheur door de drie van het cijfer 13; dat zie ik als we voor het zes verdiepingen hoge gebouw staan. Halverwege de eerste trap draait hij zich om: „Ik ben al vele keren naar boven geweest". Merkte hij mijn aarzelen? Onze stappen klinken hard en hol op de cementen trap. Is het alleen de tocht door de venstergaten, de scheuren en scheefhangende deuren, die me zo koud maakt? Als ergens een steentje uit de muur valt zoek ik snel houvast. Negen trappen gaan we op. Zigzag om gaten en puin heen. Op de vijfde verdieping duwt Boro een deur verder open, loopt een smalle, korte ging in en blijft voor een open kamerdeur staan. Als ik naast hem ben wijst-ie op ae blinde kamermuur tegen over ons. „DAT IS NU EEN BUITENMUUR. Het hoofdeinde van mijn bed stond er tegen. De flats waren erg gehorig. Maar van mijn buren achter die muur. de mensen die dus op dezelfde verdieping in gebouw 12 woonden hoorde ik nooit iets. Nu weet ik dat dat kwam omdat er een dubbele muur tussen ons wasDie avond voor de 26ste juli hadden we een studentenfeest in „Cardak", een oud-klooster enkele kilo meters buiten Skopje. Ik lag nauwelijks enige uren in bed, toen het gebeurde.... Voor mij was alles als een film, die te snel wordt gedraaid. Zo snel, dat de meeste gebeurtenissen geen tijd kregen indruk op me te maken. Enkele beelden drongen door: vader in onderbroek, die me het bed uitsleurde, moeder die struikelend over haar nachtgewaad de trappen afviel, buren die gillende kinderen omklemden of meesleepten, verkillend gekraak van hout, ploffen van steenbrokken, knerpen van glassplinters, een felle pijn in m'n knie, die ik ergens gestoten had". zes etages tot één verdieping geplet had. Zo raak was die slag dat uit die puinhoop geen menselijk geluid meer kwam.Wij, bewoners van dertien, van wie niemand noemenswaard ge wond was, staarden naar die compacte massa staal en steen. Verbijsterd. Ver stijfdtot iemand riep: Hij valt.' In paniek renden we weg van nummero dertien, zoals in heel „Karpus" de men sen wegliepen van de hoge huizen. als ze nog lopen konden. Pas toen we op het weiland waren stonden we stil. Keken om. Hoe lang het duurde weet ik niet. Heel langzaam drong tot me door dat ik kon denken, kon bewegen, kon praten. Heel langzaam werd ik op nieuw als mens geboren. De verbijste ring smolt weg in een heet verlangen iets te doen. Vele mannen renden te rug. schreeuwend gebrek aan bedden. Ge schonken noodhospitalen redden ons voorlopig. Skopje heeft geluk gehad. Het is volgens wereldberoemde geleer den 't enige geval waarin na een ca tastrofe geen epidemie uitbrak. Merkt u niet op, dat er weinig kinderen op straat zijn? Dertigduizend kinderen zijn door het stadsbestuur met vakantie uit Skopje gestuurd". „ALLE KINDEREN ZIJN dit jaar weer naar school gegaan. Soms vier scholen in een gebouw, maar ze kon den tenminste weer wat leren. Aan leermiddelen en boeken geen gebrek, dank zij de gift-coupon-actie van de Unesco. In de nieuwe stadsplanning zijn De Wereldraad van Kerken schonk Skopje 125 huizen, die door de bewoners van de zo zwaar getroffen stad bij zonder gewaardeerd worden. Boro Matovski, student in de architectuur noemde ze zelfs de beste. In deze hut huizen nog steeds Boro Matovski en zijn ouders na de aard beving van vorig jaar in Skopje. Op de achtergrond flats en scholen in aanbouw. ALS WE LANGS de Vardar-rivier rijden vertelt Boro: „Daar aan de over kant staat de universiteit, stond kan ik beter zeggen. De meeste studenten studeren nu verder. Zeventig percent ongeveer in Skopje in noodgebouwen. Dertig percent in andere universitei ten in of buiten Joegoslavië. Vele jon gens zijn ook in militaire dienst ge gaan. Als student moet je toch je dienstplicht vervullen. Dat doen we dan nu maar, zo redeneren die knapen, als we dan de dienst uitkomen, is de boel weer wat normaal. Ik heb dat niet ge daan, ik ben gebleven, ik studeer voor architect. Waar kan ik een gunstiger studiemogelijkheid krijgen dan hier in Skopje? Daar in die groene barak ze telt het stadsbestuur. Daar kunt u ho ren, dat wij tot nu toe 12.000 montage woningen hebben gebouwd en 18.000 hui zen hersteld hebben. Daar kunt u alle cijfers krijgen, die u wiit. Blijf er niet „Karpus", de wijk die voor de aard beving de meest moderne was van Skopje. Nu spelen kinderen tussen lege, kille flatgebouwen waar geen en wrakke hutjes waar wel mensen in wonen. lige barak kieken kunnen. Dat is Skop je niet! Bent u boven geweest? Heeft u dat compound van bungalows gezien dat de wereldraad van Kerken daar gebouwd heeft? Dat zijn de beste. Maar ook dat is Skopje niet!" „WAT ER IN DIT JAAR is gebeurd? Veel wel, veel niet. Aan zo'n antwoord heeft u niets. U moet cijfers hebben. Ik zal u naar de voorlichtingsdienst van het stadsbestuur brengen." Voor hij naast me in de wagen komt wijst hij: „Al die flatgebouwen zijn die bewoonbaar of niet? Dat gebouw daar is door deskundigen bewoonbaar verklaard, staat dus op de lijst van gerepareerde huizen. Maar niemand wil er in, durft er in. Ik zal u in het cen trum een huis wijzen dat op de lijst van niet te herstellen woningen staat. Daar woont een vrouw. Ze wil er niet uit, omdat ze er geleefd heeft met haar man en drie kinderen.Maar u moet cijfers hebben". Hij stapt bruusk in. Als we voor een brede weg lang moeten wachten op een opening in het aan- en wegrijdende ver keer zegt Boro: „Dat verkeer is een van de slependste problemen van Skop je. Vele wegen zijn vernield en het verkeer is verveelvoudigd, vooral om dat Skopje één grote bouwplaats is ge worden. Vrachtwagens die puin af- en bouwmateriaal anvoeren zijn vaak uren onderwegDat was een bioscoop. We hadden drie theaters, achttien bio scopen, een concertzaal en een sport hal. Nu hebben we alleen vier biosco pen. Dat was een ziekenhuis. Er is een prachtige scholen, ziekenhuizen en uni versiteitsgebouwen opgenomen Skopje wordt twee tot drie keer zo groot in oppervlakte, maar het centrum blijft op dezelfde plek. Na de aardbeving wil den vele mensen Skopje ergens anders opbouwen. De meesten redeneerden echter, dat een economisch, politiek, cultureel en administratief centrum zo als Skopje eeuwenlang is geweest hier in Macedonië niet ongestraft verplaatst kan worden. Een uitgebreid onderzoek van de knapste seismologen had tot uitslag dat Skopje op dezelfde plek her bouwd kan worden. Die studie is vol gens de kranten net voltooid, dus nu kan men met de stadsplanning begin nen!" Boro Matovski, de 21-jarige student uit Skopje, is zo zegt hij twee keer geboren. Een-en-twintig jaar ge leden eneen jaar geleden toen de dood hem op een halve meter miste. „Op straat werd ineens de versuft heid van slibovitska en slaap uit mijn hoofd geslagen door een beeld dat pijn lijk nuchter en kil scherp in mijn her sens drong: Nummero 12, naast ons, waarvan alle verdiepingen net als bij ons, volgepropt waren met evacuees uit een 's winters door de Vardar over stroomd gebied, was neergeslagen. In gestort is niet het goede woord, 't Was of een reus met een enorme moker die BORO STAARDE STEEDS naar die blinde muur tijdens het vertellen. Hij liep geen stap zijn kamertje in. Nu draait hij zich om en loopt terug door de gang naar het trapportaal. Als we voorzichtig de negen trappen afdalen klinkt zijn stem in het ontzielde ge bouw hard: „Stoerlingen hebben ster ke verhalen verteld hoe ze dadelijk an deren hielpen. Ik geloof die dappere verhalen niet. Weet u wie direct han delen? Een vader die zijn zoon onder het puin wist. Een moeder die haar baby miste. Een oude vrouw die haar man hoorde kreunen. Maar dat is geen moed. Dat is wanhoop! Dapper ben je als je de boel kunt overzien, weet wat je doet. beseft aan welk gevaar je je blootstelt. Dat besef heeft niemand als alles om je heen kraakt, scheurt, in stort. Als we tot mijn opluchting bui ten lopen zegt hij: „Nu komt u uit Holland om te zien en te vragen wat er in dit jaar na de ramp gebeurd is. Uw land heeft zoals vele andere ons met geld en goed geholpen. Daar uit put u 't recht te informeren. Waar om? We worden ziek van de toeristen, die in deze maanden Skopje overstro men, en die juichen als ze een oud vrouwtje in lompen voor een bouwval- De man op deze foto staat in de zaal voor de ere-loge van het Stadstheater van Skopje, tenminste van wat voor 26 juli 1963 een theater was.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13