Produktiekosten in Nederland stijgen te hard, zegt Marjolin HET WEER Ranger kijkt op maan Signalen van nog twee mannen in Champagnole HAZENBERG Nieuw evenwicht is mogelijk als loonstijgingen worden geremd Rapport over de anti-R.E.M.-wet is gereed Woesteling wilde vrouw te lijf gaan Vragen van Kamerlid ,Fiësta Tours" over Drie van de andere ingeslotenen kunnen spanning niet verdragen Neem geen risïco...verf met De verf met flexabiliteit* ALLEEN DEZE WEEK bi,JHE INDIANA" 'extra speling voorde doe-het-zelver DE WOLF van 1833 49e JAARGANG NUMMER 225 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGF VING VRIJDAG 31 JULI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. npassings roces door als gevolg van de sterke „Nederland maakt een aan f» loonstijging in het begin van het jaar. Het is mogelijk dat Nederland tegen het einde van het jaar of in de eerste helft van het volgend jaar een nieuw even wicht zal hebben bereikt, maar daarvoor zullen de loonstijgingen tot staan moeten worden gebracht. De grootste zorg baart nog steeds de stijging van de produktie kosten, voornamelijk als gevolg van de loonstijgingen". «WMORRIS 'èefore you êuy! OPRUIMING 20 °/o KORTING Regenkans groter Aan het strand Landbouw Oostenrijk Halsstarrige locomotief op baanvak bij Halfweg V estigingsvrijheid Kaasconflict Aanslag op militairen eist drie kinderlevens Het woord is aan Kinder-Vakantiekrant pagina 4 In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Vakantiekinderkrant4 Schrijvende lezers4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Medische verzorging 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 In de Vishal en op zee10 Sport 11 Erbij 13 t/m 24 Radio en t.v21 Uitgaan in Haarlem21 Kunst 21 Feuilleton 23 Parijse mode 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" d- l-j Heldenrol tegen UITVERKOOPPRIJZEN BUITENSHOW, elke dag van 9—6 uur Haarlem, Zijlweg 111 - Tel. 17877 Nieuw mijnongeluk Verhoog het genot van uw vakantie of uw weekenduitstapje IJmuider Courant Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Dit heeft de vice-voorzitter van de E.E.G., Marjolin, verklaard tijdens een debat in de Europese ministerraad over de economische conjunctuur in de E.E.G. Hjj drong aan op verdere kredietbeper kingen en zei dat Nederland, België en West-Duitsland de spanningen op de ar beidsmarkt moeten bestrijden, in het bij zonder in de bouwsector. Hij stelde vast dat alle zes regeringen hebben toegezegd de begrotingen voor 1965 met niet meer dan vijf percent te doen stijgen. Elke stij ging, die daar boven uitgaat zal door nieuwe belastingen moeten worden gedekt. De Nederlandse begroting zal volgens minister Witteveen inderdaad niet meer dan vijf percent oplopen ten opzichte van het lopende begrotingsjaar, althans in de veronderstelling dat de loonstijgingen van beperkte aard zullen blijven. De Neder landse minister van Financiën zei na het debat dat de E.E.G. op weg is naar herstel van het economisch evenwicht. Daardoor zal de economische groei in de toekomst stabieler kunnen worden en een gunstige Invloed kunnen worden uitgeoefend op de algemene stabiliteit van de wereldhandel, (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De commissie van deskundigen, onder leiding van prof. mr. J. P. A. Francois, die door de re gering om advies is gevraagd over de volkenrechtelijke aspecten van het R.E.M.-wetje, heeft haar taak volbracht. Mnister Scholten bestudeert op het ogenblik het rapport van de commissie. Hoewel de aanbevelingen van de com missie nog zorgvuldig geheim worden ge houden, moet worden aangenomen dat de minister van Justitie er voldoende aanlei ding in zal zien om tot wijziging van zijn wetsontwerp te besluiten. Het voornaamste bezwaar van het wets ontwerp in zijn huidige vorm is dat aan de juridische „waterdichtheid" twijfel be staat. Ook in regeringskringen is men bang dat de rechter bij toetsing van de wet aan internationale verdragen juridi sche hiaten zal ontdekken, waardoor een optreden tegen de R.E.M. onrechtmatig zou worden. In parlementaire kringen verwacht men dat het rapport van de commissie Fran cois, tegelijkertijd met een memorie van antwoord op het in juni door de Kamer uitgebrachte voorlopig verslag zal worden gepubliceerd. De memorie wordt half augustus tege moet gezien, waarna het aan de Kamer voorzitter is te besluiten of het zomerre- cès voor de openbare behandeling van het wetsontwerp moet worden onderbroken of dat tot september kan worden gewacht. waaraan de E.E.G. op omvangrijke wijze deelneemt. De heer Marjolin zei in zijn slotconclusie van het debat dat vooral de consumptie sterker zal moeten worden ingetoomd, wil de gemeenschap volgend jaar een even wichtstoestand bereiken. Over de aange kondigde belastingverlaging in Nederland verklaarde hij dat deze althans op de voor waarden, die de Nederlandse regering daaraan heeft verbonden, wel aanvaard baar is. Hij zei dat het betalingsbalans tekort in de gemeenschap als geheel terug loopt, zodat op het einde van het jaar weer een netto-overschot kan worden ver wacht. Veel lof had hij voor Italië, dat in april en mei de export met veertien percent heeft verbeterd en de inflatie doeltreffend heeft bestreden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en west. Iets lagere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De toegenomen bewolking hangt samen met een zwak koufront van een actieve depressie bij IJsland, dat ons land zal passeren. Later komen er weer meer opklaringen. De krachtige wind uit zuidwest tot west neemt na de frontpassage tot matig af. Temperatuur 20 graden. Zeewater 18 graden. V ooruitzichten: Zondag meer zon, maar een frisse wind uit zee. De Europese ministerraad heeft er by de Europese commissie sterk op aange drongen meer soepelheid te betrachten by de onderhandelingen in Genève over de Kennedy-ronde en niet te wachten met de bespreking van de landbouwproblemen totdat binnen de E.E.G. een gemeen- schappeiyke prijs voor granen zal zyn vast gesteld. De Nederlandse minister van Economi sche Zaken prof. Andriessen betoogde dat in de industriële sector geen onoverkome lijke moeilijkheden zullen opdoemen. „Wij mogen vertrouwen hebben in de concur rentiekracht van de Europese industrie. Het gebrek aan vooruitgang in de land bouw vervult de Nederlandse regering ech ter met grote zorg", zei hij. „Ik overdrijf niet, als ik zeg, dat we ons in een crisis sfeer bevinden. Wij kunnen ons niet de luxe permitteren de onderhandelingen te laten mislukken". Hij pleitte voor de „Biesheuvel-formule", volgens welke graanprijzen of steunbe dragen binnen de E.E.G .automatisch onderwerp van nieuwe onderhandelingen in het G.A.T.T. zouden moeten worden als blijkt dat de importen uit derde landen van granen teruglopen tot beneden een bepaald percentage van de gebruikelijke importen gedurende een bepaalde refe rentieperiode. De Europese ministerraad heeft het co mité van permanente vertegenwoordigers Een elektrische locomotief met vastzit tende remmen is er oorzaak van geweest dat de reizigers van de laatste trein Zandvoort-Eindhoven donderdagavond een uur lang hebben kunnen zien hoe de om geving van Halfweg er bij avond uit ziet. Om negen uur vertikte de treinlocomotief het ten gevolge van geblokkeerde rem men verder te rijden. Spoorwegtechnici kwamen opdagen, maar zij slaagden er niet in het euvel te verhelpen. Een uur lang werd er aan de locomotief gesleuteld en gedraaid, maar de remblokken bleven door nog niet opgehelderde oorzaak vast zitten. Toen werden de wagons afgekop peld en trok een diesellocomotief de trein naar Haarlem terug. Vandaar werden de reizigers toch nog door de Nederlandse Spoorwegen naar de plaats van bestemming vervoerd. De hals starrige locomotief bleef in Halfweg staan. Het treinverkeer tussen Haarlem en Am sterdam had van het obstakel gelukkig geen last, want het staat op een punt waar vier sporen liggen. Vandaag hebben NS technici de elektrische locomotief wegge haald. van de zes landen in Brussel opgedragen in samenwerking met de Europese com missie een mandaat voor te bereiden aan die commissie om onderhandelingen met Oostenrijk mogelijk te maken. In de Europese Staatscourant zijn drie richtlijnen inzake vestigingsvrijheid voor het grootste deel van de industrie der E.E.G. afgekondigd. De zes E.E.G.-re geringen zullen binnen een halfjaar maat regelen moeten treffen om te verzekeren dat onderdanen uit de partnerlanden, die zich op het gebied als zelfstandigen willen vestigen, op voet van gelijkheid met de eigen onderdanen worden gesteld in vrij wel de gehele industrie. De permanente vertegenwoordigers van de zes E.E.G.-landen hebben overeenstem ming bereikt over de invoer van Tilsitkaas uit Denemarken in West-Duitsland. Het compromis houdt in dat de Tilsitkaas in een andere categorie zal worden onderge bracht. Bonn zal zich niet meer verzetten tegen het in werking treden op 1 september van een gemeenschappelijke regeling voor rijst en op 1 november voor zuivelpro- dukten. Toen gisteravond een 32-jarige kelner met zijn vrouw en een schoonzuster, allen werkzaam in een restaurant op het Bui tenhof in Den Haag, naar hun auto op het Binnenhof liepen om naar hun woonplaats Rotterdam terug te keren, werd de vrouw plotseling aangevallen door een man, die haar de kleren van 't lijf rukte. De kelner kwam zijn vrouw te hulp, waarop de aan valler een mes trok waarmee hij de kelner te lijf wilde gaan. De vrouw schopte de wilde man het mes uit zijn handen, waar op de woesteling zich weer tegen haar keerde. Zij werd geslagen, gestompt en geschopt. Ook de kelner werd bedreigd en vluchtte in zijn auto. De wilde man sprong op de motorkap en werd zo door de kelner naar het Buitenhof gereden. Hij reed daar in de consternatie nog een vrouw uit Overveen aan, die een gekneusd been opliep. Op het Buitenhof kon de politie de wilde man grijpen, die zich hef tig bleef verzetten, ook toen hij in het politiebureau werd opgesloten. Hij bleek een 32-jarige koopman uit Den Haag te zijn, die al eens veroordeeld is wegens een zedenmisdrijf. Het Eerste-Kamerlid de heer Polak (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Jus titie en van Economische Zaken gevraagd of in het gebeurde met het Rotterdamse reisbureau Fiesta Tours termen zijn ge vonden voor een strafvervolging of voor een maatregel van de overheid om burgers zo veel mogelijk tegen verkeerde prak tijken van reisbureaus te beschermen. SAIGON (AP) In een drukke straat in de Chinese wijk van de Zuidvietname- se hoofdstad Saigon is vanochtend een gra naat ontploft, waarbij drie Chinese kin deren werden gewond. Twee Amerikaanse militairen, die bij een bushalte stonden te wachten konden net op tijd wegspringen toen de granaat, vermoedelijk door twee terroristen van de Viet Kong, in hun richting werd ge gooid. t George W i 11 i am Curtis: Toorn is een weelde, die alleen men sen met een zeker inkomen zich kunnen veroorloven. PASADENA (Califomië) Even voordat zij vanmiddag ongeveer te 14.25 op de maan te pletter zou slaan koerste de Amerikaanse maancapsule Ranger 7 recht op het doel af de „Wolkenzee" op de maan. Of er foto's gemaakt zijn was op dat ogenblik nog niet be kend, maar de geleerden hadden goede hoop dat de camera's zouden werken. De snelheid van de Ranger, die naarmate de capsule zich van de aarde verwyderde steeds geringer was geworden, nam vandaag gelei delijk toe onder invloed van de ster ker wordende aantrekkingskracht van de maan. De koers van de Ranger was zo zuiver, dat het niet nodig was deze nog te corrigeren. Het ruimtevoertuig zou volgens de be rekeningen terecht komen binnen een rechthoek van 193 bii 48 km in de „Wolkenzee", juist ten zuid westen van het centrum van de ver lichte zyde van de maan. Het doel, een vlak gebied onder de Equator en bjj het centrum van de linker maan- helft, heeft men gekozen omdat ruimtevaarders een dergelijke plaats voor hun landing nodig hebben. Men hoopt door middel van de foto's te kunnen vaststellen of het maan oppervlak daar effen en zacht of ruw en rotsachtig is. Bovenstaande tekening geeft de situatie weer bij aankomst van de capsule bij de maan. De beide donkere vlakken worden gevormd door cellen die licht omzetten in elektrische energie voor het instrumentarium aan boord. Links onder de antenne waarmee signalen van de aarde kunnen wor den opgevangen en doorgegeven naar het inwendige. Op zelfgemaakt platjes op stalen staken die overeind worden gehouden door middel van staaldraden zitten toeschouwers bij de Grand^Prix-races voor motoren langs de Saschsen Ring te Hohenstein-Ernstthal in Oost-Duitsland. j/* W PARIJS Champagnole leeft tussen hoop en vrees. Vanmorgen om acht uur had men een flauwe hoop dat er behal ve de negen man met wie men in voort durend contact is, nog meer overleven den zouden zijn. Er zijn namelijk in de loop van de nacht zwakke signalen ge hoord komende van zestig meter onder de grond en dertig meter verwijderd van de plaats waar de groep van negen zich bevindt. Later in de nacht tegen het aanbreken van de dag heeft men deze signalen met behulp van zeer gevoelige microfoons op nieuw gehoord. Met leidt er uit af dat het geluid komt van een of twee mannen, die met inspanning van hun laatste krachten om hulp roepen. Om volstrekte zekerheid te krijgen zou op het terrein volkomen stilte moeten heersen, wat praktisch uit gesloten is, want overal werken buldozers, compressoren en motoren, die men onmo gelijk tegelijkertijd kan doen stilhouden. De burgemeester van Champagnole heeft naar deze microfoon-opnamen gelui sterd en ook hij bevestigt dat de moge lijkheid van menselijke stemmen niet uit gesloten is. Men hoopt in de loop van van daag zekerheid te krijgen. Er is tenmin ste weer enige hoop, ook al is die hoop nog zo gering. Wat de groep van negen betreft: drie van hen hebben in de afgelopen nacht een zenuwinstorting gekregen. Het zijn Michel Martinet, de broer van de ploegbaas, va der van vier kinderen die nog maar pas kort in de mijn werkte, Joseph Catteno, ongehuwd, die al sinds het begin van de ramp ernstige angina had, en Pierre Co nus, 25 jaar, eveneens ongehuwd, en de jongste van de negen. Het drietal heeft de spanning van de afgelopen dagen niet langer kunnen verdragen. Zij meenden dat de redding nabij was, maar het is niet uitgesloten dat daar nog twee, drie of mis schien vier etmalen bijkomen. De negen hebben weliswaar contact met de buitenwereld, zij kunnen lezen en kaar ten maar in de mijn diep onder de grond is het koud en vochtig. De dekens en het warme ondergoed, dat zij uitgeplozen van boven hebben gekregen en dat zij zelf ge makkelijk in elkaar hebben kunnen zet ten, beschermt hen niet voldoende tegen de kou. Het is beneden niet warmer dan tien tot twaalf graden. De ploegbaas André Martinet, een broer van Michel doet alle mogelijke moeite zijn Advertentie alle voorradige tenten, luchtbedden, slaapzakken, kampeermeubelen, parasols, ii mannen in bedwang te houden. Hij vervult beneden een ware heldenrol. Hij laat de ingesloten mijnwerkers regelmatig gym nastische oefeningen maken. Hij bepaalt de uren van eten en drinken van ontspan ning en van lezen en van kaarten. Het is zijn bedoeling dat de mannen precies hetzelfde leven volgen, alsof ze thuis wa ren. Overdag moet er worden gewerkt en alleen 's nachts mag worden geslapen. De drie die aan zenuwoverspanning lij den hebben van de controlerende dokto ren boven kalmerende medicamenten ge kregen. Wat het reddingswerk zelf betreft kan nog worden meegedeeld dat de zware machine van Merlebach waar alle ploegen hun hoop op hebben gevestigd in de afge lopen nacht tweemaal in het ongerede is geraakt. De machine moet van boven naar beneden graven. Vanmorgen om zes uur was het gevaarte weer tijdelijk in wer king, terwijl men eveneens nog de be schikking heeft over twee andere boor machines, een uit Orleans en een uit het departement van de Indres. Het graafwerk stuit herhaaldelijk op de moeilijkheid dat men voor ingestort puin komt te staan, dat slechts uiterst lang zaam kan worden verwijderd. Dat hier door kostbare tijd verloren gaat is duide lijk. GARDANNE (Reuter) Tengevolge van een instorting in een steenkoolmijn bij de Zuidfranse plaats Gardanne is vannoch- tend vroeg één mijnwerker om het leven gekomen. Een andere mijnwerker werd ernstig gewond. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 handig verpakt lang vers SPRITSEN RONDO'S BOTERRONDJES PORTU GEZEN WEEKENDKOEKEN PINDAKOEKEN heerlijk

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1